Nederlandse équipe Duyzings- Hulsker vanmorgen verongelukt .Clowntje Rick Opdracht in Wenen Rallye de Monte Carlo Haarlemmer Dik liep strafpunten op i- A. Peute bondstrainer van de Zwembond Die Raeckse en CIOS versloegen Rapiditas en PSVH Schakende schooljeugd tegen ouderen DONDERDAG 20 JANUARI 1955 4 Om de Bavo-beker De volleybalcompetitie Biljarten Jan Sweering speelt geen 47/1, 47/2 en libre meer Sugar Ray Robinson nu reeds verslagen Sport in 't kort Damprogramma Voor de kinderen Voetbal Bury en Stoke City speelden voor vierde maal gelijk Jong Engels elftal won van jong Italië: 5-1 Queen Elizabeth wordt met dempingsvinnen uitgerust Belastingverlaging voor bioscoopvoorstellingen in de hoofdstad Boekenweek 1955 FEUILLETON door Anne Duffield Woensdagavond heerste er nog rust in het rallye-hoofdkwartier in Monte Carlo. Een merkwaardige rust, die wel in schrille tegenstelling staat tot de vrU opwindende be richten, die hier binnenkwamen nadat uit de verschillende startplaatsen de équipes waren vertrokken. Er bleek immers geen route te zyn, met uitzondering van die in Athene en Palermo begonnen, of de rijders hadden met grote moeilijkheden te kampen. Moeilijkheden, die voortkwamen uit de slechte weers- en wegomstandig- heden. Het legertje van 43 équipes, dat is dus 12 percent van het totaal aantal deel nemers, dat niet gestart was, werd aanstonds aangevuld met degenen, die onderweg bleven steken. Ook dit aantal blijkt niet gering, want thans staat reeds vast dat niet minder dan 31 ploegen de strijd onderweg hebben gestaakt en men is nog lang niet aan het einde. De Nederlandse équipe Dik-Moggre met Fiat 1100 kreeg aan de contróle in Perigeux Btrafpunten toebedeeld wegens het over schrijden van de tijdslimiet met één minuut Naar de oorzaak van de vertraging kon men in Monte Carlo slechts gissen. Mogelijk is men het slachtoffer geworden van de ijzel, die de route naar Perigeux hier en daar spekglad maakte. Niet onwaarschijnlijk lijkt het dat een der ploegen is weggeslipt en en kele daarop volgenden hulp hebben verleend, daar een zevental équipes in de buurt van dit startnummer alle strafpunten hebben op gelopen. Met één strafpunt hebben Dik en Moggre het er nog het beste af gebracht, het geen intussen een schrale troost voor de Haarlemmer is. Voor zover is na te gaan hebben op dit ogenblik de overige Neder landse équipes behalve zoals bekend Van Zijll-Bleeker met Opel Rekord en Van den Bergh-Schieck met Opel Kapitan en de uit gevallen équipe Sevenstern-Polis met Jaguar nog geen strafpunten geïncasseerd, zodat er nog twaalf door onze landgenoten gevormde ploegen met schone lei aan de vooravond Btonden van de nachtelijke tocht door de ber gen. De eerste rijders, dat zijn degenen die in Athene zijn gestart, worden Donderdagoch tend omstreeks elf uur in het vorstendom verwacht. De route tussen Gap en Monte Carlo zal geheel gelden als klassementsproef. Daartoe is het traject in verschillende sectoren ver deeld. welke moeten worden afgelegd met een in Gap bekend te maken uursnelheid. Welke grens er voor de gemiddelden is ge steld. het blijft nog steeds een geheim, even als de route waarlangs de rijders zullen worden gestuurd. In de middag en de avond van Woensdag zijn de nog in de rallye zijnde ploegen uit Glasgow, Stockholm, Oslo. München, Lissa bon en Monte Carlo Parijs gepasseerd. De contróle was zoals leder jaar ingericht aan de Avenue d'Iena bij de Place de l'Etoile waar de deelnemers hun wagens konden par keren in een pare ferm»4 Sneeuw en ij rei Na een kort oponthoud werd de tocht voortgezet. Via Vesoul zou het gaan naar Charabe.-y, knooppunt van alle routes, en van daar naar Gap begin van de laatste étappe over een onbekend parcours naar de finish in Monte Carlo. De deelnemers hadden nog slechts één nacht voor de boeg, maar er wa ren meldingen binnengekomen van mist, sneeuw en ijzel op tal van plaatsen, zodat deze laatste nacht ook wel eens de zwaarste zou kunnen worden. De dertien équipes van de groep Athene hebben zich Woensdagavond op de voorge- Gisteravond werden de biljartwedstrijden om de Bavo-beker tussen „Het Noorden" en „Hof van Holland" beëindigd. De resultaten waren: Barnhorn 165 49 17 10 2.88 150 150 17 47 8.82 165 95 30 10 3.16 Scholten 210 210 30 50 7.— Van Trigt 80 80 28 10 2.85 Loerakker 80 61 28 16 2.17 Karman 250 127 22 16 5.77 Nobels 250 250 22 45 11.36 Van Tiggelen 100 100 38 12 2.63 Klop 145 125 38 14 3.28 Driest 50 33 28 6 1.17 v. d. Nouwland 75 75 28 13 2.67 De uitslag van deze avond werd 84 voor Hof van Holland. De eindstand werd 52—28 voor Hof van Holland, waardoor de beker voor een jaar in de prijzenkast van de B.C. „Hof van Holland" De équipe Duyzings (links) en Hulsker, die vanmorgen met Fiat 1100 is verongelukt. De Nederlanders waren by de start in Athene, getuige deze foto, in een best humeur en hun wagen, bijgenaamd de „Brulboei" was toen nog in uitstekende conditie. w- VJ Jan Sweering Naar wij vernemen heeft Jan Sweering. die tientallen jaren een belangrijke rol heeft gespeeld in het Nederlandse en inter nationale biljartleven, vele Nederlandse en ook enkele Europese- en Wereldkampioen schappen heeft veroverd, aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond een brief geschreven, waarin hij de wens te kennen gaf te worden afgevoerd "an de lijst der hoofdklassespelers libre. 47/2 en 47/1 Jan Sweeri-g is van mening, dat hij zijn plaats in beide cadre-spelen en in het vrije spel thans moet afstaan aan jongere spelers. Een standpunt, dat door het bestuur van de KNBB ten zeerste is gewaardeerd en waar voor hem schriftelijk lof is toegezwaaid. Jan Sweering blijft het eenband stoten en drie band stoten beoefenen. schreven tijden bij de controle in Turijn ge meld. Tussen acht uur en half negen hebben zij de tocht voortgezet onder gunstige weers omstandigheden e nbij uitstekend zicht. De vijf ploegen van de groep Palermo zijn Dijon gepasseerd op weg naar Vesoul. De 73 overgeleven ploegen van de groep Monte Carlo hebben zich alle bij de con trole in Parijs gemeld. Zij waren het er over eens, dat hun groep begunstigd was door het weer en door de goede 6taat waarin de wegen verkeren. De route van Parijs naar Vesoul is echter hier en daar gewijzigd als gevolg van de gezwollen rivieren waardoor 6ommige wegen overstroomd werden. Bij de doortocht van Parijs zeide de in Lissabon gestarte Maus Gatsonides, dat hij niete bijzonders had te melden. Hij was recht toe recht-aan van de Portugese naar de Franse hoofdstad gereden. Zijn nieuwe Aston Martin zag er uit alsof de wagen net uit een showroom kwam. Een zeer onaangename ervaring deed in Parijs de Noor Hans Ingier van de groep Oslo op. Hij was met zijn Sunbeam slechts enkele honderden meters van de controle in de Avenue d'Iena verwijderd toen een Franse motorrijder aanbood hem de weg te wijzen. De Noor ging hierop in met het gevolg dat hij na kilometers te hebb-n omgefeden drie kwartier te laat bjj de contróle arriveerde, omdat de motorrijder hem de verkeerde kant had opgestuurd. Fiat verongelukt De Nederlandse équipe van Jan Hulsker en Martin Duyzing is op weg van Gap naar Chambery in de nachtelijke uren van Woens dag op Donderdag verongelukt. Bij het plaatsje La Mure is de Fiat 1100 over de kop geslagen. Beide inzittenden werden gewond en zijn naar het ziekenhuis in Grenoble over gebracht. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Het sneeuwde in deze omstreken. Diverse équipes liepen strafpunten op. Trouwens niemand van de organisatoren heeft in Monle Carlo enig overzicht hoe de situatie Donder dagochtend vroeg was en men troost zich maar met de gedachte, dat de carnets het bij de aankomst wel zullen uitwijzen. Het ongeluk met de wagen van de équipe Hulsker-Duyzings is veel beter afgelopen dan oorspronkelijk werd gemeld. De wagen was van de weg afgegleden, in een greppel terecht gekomen en over- de kop geslagen. De beide inzittenden zijn er, de omstandigheden in aanmerking genomen, goed afgekomen. Duvzings had slechts een schrammetje en is in een andere auto gestapt, welke hem naar Grenoble bracht. Hulsker is achtergebleven teneinde maatregelen- te treffen om de ern stig beschadigde wagen op de trein te zetten met bestemming Rotterdam. Sugar Ray Robinson, de vroegere twee voudige wereldkampioen boksen, heeft on dervonden dat een comebak niet zo gemak kelijk is. Gisteravond is hij in de tweede wedstrijd van de reeks, die hem opnieuw naar een wereldtitel zou moeten voeren, reeds verslagen. In een gevecht van 10 ronden verloor hij od punten van Ralph Jones, bijgenaamd „Tiger", die 12 van zijn 47 gevechten als prof verloren heeft. Het gewicht van de boksers was gelijk. Sugar Ray was in dit gevecht geen schaduw van de grote bokser die hij in zijn glorietijd geweest is. Het bestuur van de Koninklijke Neder landse Zwembond heeft, met ingang van 15 Maart aanstaande op voordracht van de sportcommissie, de heer A. Peute te Rotter dam benoemd tot bondstrainer. De heer Peute is 26 jaar oud. Tot nu toe heeft hij verschillende zwemverenigingen getraind. Hij had ook enkele sportafdelingen van open bare instellingen onder zijn hoede. Naar men weet zal de taak van de heer Peute er voornamelijk op zijn gericht het sportzwemmen in de breedte in ons land te bevorderen. SJILKOV NATIONAAL KAMPIOEN. Wereldkampioen Boris Sjilkov heeft in Alma Ata zijn nationale schaatskampioenstitel be houden. Hij won de 5000 meter in 8 minuten 55.5 seconden. HHIJC—LUIK. HHIJC heeft de ijshockey- wedstrijd voor de West Europa Cup tegen Luik, die Woensdagavond op de Iloky in Den Haag werd gespeeld, met. 17—6 gewon- 1. 8-2, 7- nen. De tussenstanden waren 2—0, 7—4. Gisteravond werd in het Krelagehuis in Haarlem voor de volleyball-competitie ge speeld Veel belangstelling ging er uit naar de strijd tussen Die Raeckse en Rapiditas Rapiditas kon echter niet die vorm berei ken als tegen CIOS. Toch was de strijd het aanzien waard. De zwart-witten werkten hard. maar de hechte verdediging van Die Raeckse, waarin de Gebrs. De Graaf weer een rol van betekenis speelden, gaven de technisch mindere Rapiditas-spelers weinig jkans. De Die Raeckse-aanval presteerde meer en vooral W. Christianus dwong met 1 harde smashes het verdedigend niet sterk •spelende Rapiditas tot capituleren. De tus senstanden werden 156, 156, 159 en 15—3. Een met twee invallers spelend CIOS liet zich door PSVH niet verrassen. Aanvankelijk was de strijd wat verward. CIOS had moeite om het juiste ploegverband te vinden en met gering verschil konden de toekomstige st leiders de eerste set winnen (1614). In de overige games vlotte het beter bij de groen- witten en toen kon PSVH niet meer op tegen de aanval van CIOS. J. Boven had met goede serves veel succes. De tussenstanden wer den 16—14, 15—7, 15—5 en 11—15. Dames Het eerste klasserschap heeft De Blinkert nog maar weinig succes opgeleverd. Gister avond verloren de Bloemendaalse dames van HBC. Vooral technisch speelden de Heem- steedse dames een goede Dartij en de zege kwam hun zeker toe: 157, 15—7. 12—15 en 155 Door de nederlaag die PSVH tegen HVS te incasseren kreeg is situatie voor PSVH en De Blinkert nu vrij hopeloos ge worden. HVS heeft zich door deze overwin ning van beide teams gedistanciëerd (15—1, 6—15. 15—11 en 15—13). Nadat de eerste games door VCK werden gewonnen heeft Die Raeckse 2 zich her steld en nog een puntenverdeling kunnen bereiken. Overigens doen de reserves het lang niet slecht. De tussenstanden waren: 14—16, 6—15, 15—10 en 15—8. De uitslagen De uitslagpn van Woensdagavond luidden: Heren: PWN—PSCB 1—3; CIOS—PSVH 3—1; Rap.—Die Raeckse 04: CIOS 2— Brandweer 30; LeonidasCVR 2 40: PSVH 2—CIOS 3 2—2; Boru—Rap. 3 4—0: Gios 2Stampers 22; De Blinkert 3OSS 0—4. Dames: De BlinkertHBC 1—3; Die Raeckse 2—VCK 2-2; HVS—PSVH 3—1; OVRA 2—HVS 2 0—4; Leonidas—AVC 1—3; Gios—OSS 04: Santpoort 2Gios 2 04: HBC 2—OVRA 3—1; WVH—Die Raeckse 5 3—0: PSVH 2—Die Raeckse 3 1—3; Die Raeckse 4—OG 0—3. Het damprogramma luidt voor de volgen de week als volgt: Hoofdklasse district Noor 'ïolland. De laat ste ronde: 21 Januari, Amsterdam: CDADSTO. 24 Januari, Amsterdam: Gezellig Samen zijn IIHaarlemse Damclub; Weesp: Wees- per DamclubWormerveer/Wormer. 25 Januari, Amsterdam: Jozeph Blanke naarDCG; Zaandam: ZaandamODV. 26 Januari, IJmuiden: IJmuidenGezellig Samenzijn I. De ontmoeting tussen het ongeslagen „IJmuiden" en het Amsterdamse GS zal de beslissing brengen voor de bezetting van de eerste plaats. „IJmuiden" heeft aan een gelijk spel reeds voldoende om de kam pioenstitel te behalen en de provincie Noordholland in de landelijke eindstrijd te vertegenwoordigen. Tweede klasse district Kenneirerland: 24 Januari. Santpoort: Stabiel—Beverviik- sc Damclub 117; Hoofddorp: HoofddorpKNC IT: Haarlem: Haarlemse Tamclub III— VKD II. 26 Januari, Haarlem: Haarlem/Ooster kwartier IICruquius. 27 Januari, Beverwijk: Beverwijkse Dam club II—Halfweg II. 28 Jan.—IJmuiden: Sportief—IJmuiden III. Het park 1813 op de Lemelerberg by Ommen (Overijsel), biedt een prachtige gelegenheid om te skiën. Foto: Enkele liefhebbers boven op de berg. Het scholieren-schaaktournooi om het kampioenschap van Haarlem, dat in de Kerstvacantie gespeeld werd heeft veel be langstelling getrokken. Ook van de gevestig de schaakclubs, waarvan enkele ook nu nog de aandacht van de schakende scholieren gaande houden. Zo organiseerde de Schaak club „Haarlem" enkele massakampen tegen scholieren. Doordat de studie ook inmiddels weer beslag op de vrije tijd van de school jeugd had gelegd, was het aantal deelnemers aan deze tweede ontmoeting iets kleiner dan bij het eerste treffen. De strijd zelf was daar niet minder interessant om. Aan de hogere borden was er wel een supprematie van de meer geroutineerde schakers, doch aan de lagere borden wist de jeugd nog al eens te zegevieren, zoals uit de uitslagen blijkt: Schaakclub „Haarlem"—Haarl. School Schaak Bond: A. M. SchneidersP. 'I. Kas telein 10: E. J. de ReeG. v. Langelaar 1—0; J. Wiiker—R. Barthel 1—0; P. E. Brommer—W. Buis 1—0; F. W. Meulenbeld D. Vonk 1—0; "F. D. Antonisse—D. G. Vonk 01: Mr. J. Jansoniusmej. N. Bijster 1—0; H. ZeilmakerW. F. Petersma 10; L. A. ScheferG. de Zeeuw 10; D. Hollander— B. Weyland 1—0: J. HaanH. v. d. Esch 1—0: P. in den Berken—E. J. Petersma 1—0; ir. B. A. GeerlingsW. Mazce 1—0; F. J. v. TongerenH. Behrendt 01; F. W. Barthel R. v. Nouhuys HV>: N. N.F. Filarski 1—0; B. Halberstadt—K. Verkuyl G. H. v. d. LeenP. Verkerk 1—0; A. Zuuren- donk—J. Rekveld 0—1; A. Hovenkamp—H. v. d. Kroft 0—1; W. G. D. Bakker—W. Gan- zevoort 01; F. v. DoornH. Crabbendam 0—1; R. B. v. d. Wagt—J. W. Koene 0—1: J. S. Halman—E. Stomps 1—0. Tot: 1: 16—8. Ook het HSG heeft een wedstrijd tegen de schooljeugd georganiseerd Dat hier de jeug dige schakers hun beste beentje voor zullen zetten staat wel vast, want in deze ontmoe ting zullen zij de eer van hun school te ver dedigen krijgen. Van 10 verschillende scho len nemen 6 schakers in teamverband aan de strijd deel. Op 2 avonden. 21 Januari en 11 Februari, gaan zij de strijd aanbinden tegen 10 gelijk aardige zestallen van HSG. De school, die het beste resultaat behaalt, komt voor 1 jaar in het bezit van een wissel* beker. 1 Maar al te dicht mochten de jongens er niet bij komen. Als zo'n boomstam bijna was doorgekapt, begon die hevig te kraken en dan maakten de Kabouters gauw, dat ze er onder uit kwamen. „Pas op! daar komt-ieü" riepen ze dan. Want het zou heus geen pleziertje zijn om zo'n zware boom op je hoofd te krijgen! „Pas op, jongensniet te dicht er bij!" waarschuwden de Kabouters. „Blijf daar op 'n afstand staan, dan kun je het net zo goed zien!" Noude jongens hielden zich wijselijk aan die waarschuwing en ze zorgden wel, dat ze op een behoorlijke afstand bleven. „Ik zou niet graag zo'n gevaarte op m'n kop krijgen!" zei Bunkie. „Nee", vond Rick. „Je haar zou er van in de war komen!" „En ik ben bang, dat je er wel een beetje hoofdpijn van zou krijgen!" lachte Oepoetie. Ze bleven dus op een afstand staan en keken belangstellend naar het kappen. Wat werkten die Kabouters hard.' Eerst sloegen ze met hun grote bijlen stukken uit de dikke stam; dan kapten ze er een wig in, zodat de spaanders in het rond vlogen. Die wig werd steeds dieper, totdat de stam begon te kraken en te wiebelen. En dankyJc uit!viel de boom tegen de grond In Liverpool zijn Bury en Stoke City voor de vierde maal tegen elkaar uitgekomen voor de derde ronde van d'e competitie om de FA.-cup. Ook ditmaal speelden de ploegen na verlenging gelijk: twee-twee. Bury had bij rust de leiding met t\\)ee-nul. De vijfde ontmoeting tussen Stoke City en Bury is bepaald op Maandag 24 Januari, op het terrein van Manchester United. De beide clubs hebben thans in totaal zeven uur en 22 minuten tegen elkaar gespeeld. Deze vijfde ontmoeting hetekent een record voor de bekercompetitie. De landenwedstrijd voor sDelers van ionger dan 23 jaar tussen Engeland en Italië, ge speeld on het terrein van Chelsea in Londen, is met vijfoen door de Engelsen gewonnen. Bii rust hadden zij een eennul voorsprong. Het gladde veld stelde hope eisen aan de halcontróle cn de lichaamsbeheersing van de SDelers. Aan beide ziiden mislukten vele nasses en werden kansen gemist, maar de Engelsen pasten zich het best aan de terrein gesteldheid aan en hun voorhoede, steeds opgestuwd door een uitstekende midden linie. ontplooide een snel en doortastend aanvalsspel dat de Italiaanse defensie voort- di"-f>nrt onder druk zette. De Italiaanse voorwaartsen lieten aardig werk zien bij de ophouw van hun offensie ven. maar de afwerking was gebrekkig, ook al omdat de combinaties te ver werden door gevoerd. Bovendien gaf de lange Engelse soil Smith, die goed terziide werd gestaan door de heide kan^alves Edwards van Man chester United en Flowers van Wolverhamp ton. de Italiaanse middenvoor Virgili vrijwel geen gelegenheid om te schieten. Voor Engeland scoorde de midvoor O're, nadat er ruim een half uur gesneeld was." Na de rust maakten Atyeo. Blunstone en Hooper <2 x) de doelpunten. Het Italiaanse tegen- nunt kwam door toedoen van de linksbuiten Savioni tot stand. Met deze overwinning SOUTHAMPTON (Reuter) De Cunard Steamship Company heeft Donderdag be kend gemaakt dat de 83.673 ton metende „Queen Elizabeth" met „dempingsvinnen" zal worden uitgerust. Het passagiersschip het grootste ter wereld zal tien we ken uit de vaart blijven voor de „voor jaarsschoonmaak" en het aanbrengen van de dempingsvinnen (stabilisatoren). De „Queen Elizabeth" gaat vandaag in dok en zal op 30 Maart weer naar New York ver trekken. De vier dempingsvinnert bevinden zich aan beide zijden van het schip en zijn ieder ongeveer 4Vi meter lang en meer dan twee meter breed. Zij worden aange dreven door een electro-hydraulisch me chanisme. B. en W. van Amsterdam hebben Woens dagavond bij het voorstel tot verlaging van het tarief der vermakelijkheidsbelasting op bioscoopvoorstellingen in de hoofdstad het grootste deel van de raad tegen zich ge kregen. In het algemeen was men het eens met de voprgestelde verlaging van 35 op 25 pet. en met het uitzonderingstarief voor Nederlandse rolprenten als hoofdfilms, dat gebracht is op 10 pet. Meer voeten in de aarde had het uitzonderingstarief voor films, betrekking hebende op onderwerpen van wetenschap, nijverheid, landbouw en handel (de z.g. „culturele films"), bedoeld in het tweede lid van artikel 1 der Bio scoopwet. B. en W. hadden voorgesteld dit tarief, dat VK bedroeg van het algemeen tarief, te laten vervallen en het dus ook op 25 pet. te brengen, omdat door het sterk gewijzigd karakter der filmkeuring deze bepaling niet meer aan het doel beant woordde. Dit laatste bestreden vele raadsleden, die aanvoerden dat de vertoning van der gelijke films gestimuleerd dient te worden door een verlaagd tarief in te stellen. De heren Den Uyl (P.v.d.A.), Seegers (C.P;N.) en De Wilde (V.V.D.) dienden enkele we ken geleden een amendement in, dat Woensdagavond werd gewijzigd met als uiteindelijk resultaat dat het tarief voor z.g. documentaire films alsmede voor do cumentaires, die hoofdfilm zijn, op 15 pet. en dat voor Nederlandse documentaires, die geen hoofdfilm zijn on 22 pet. werd gebracht. Het geamendeerde amendement werd door de raad aangenomen met 27 tegen 17 stemmen. Tegen: alle wethouders, benevens de K.V.P. en de prot. chr. fractie. De twintigste Nederlandse Boekenweek, die zal worden gehouden van 26 Maart tot 3 April, zal op Vrijdag 25 Maart in de Stadsschouwburg te Amsterdam worden geopend met de traditionele litteraire gala avond. Het programma bestaat vóór de nauze uit een litterair cabaret. De Neder landse Opera brengt tijdens het tweede gedeelte van de avond het korte zangspel „Bastien et Bastienne" van Mozart ten to nele. De muzikale leiding hiervan berust bij Alexander Krannihals. Na afloop vindt zoals gebruikelijk het schrijversbal plaats. 49) „Onschuldig kan ik ze niet noemen", merkte Sara snibbig op. „Als je bedenkt hoe ze misbruik hebben gemaakt van jouw goedheid Sir Charles scheen deze kant van de zaak niet ernstig te vinden en glimlachte toegeeflijk. „Ik geloof niet dat 't ooit in hun hoof- dan is opgekomen, dat hun samenzwering, gezien hun verhouding tot mij, eigenlijk niet door de beugel kon. Dat dappere tweetal! Ik geloof niet, dat ik ooit in mijn leven zó verbaasd ben geweest. Ik wil die tante van Anna stellig ontmoeten!" „Aangezien Anna zelf nog niet op de hoogte is gesteld, dat haar tante de vlucht werkelijk volbracht heeft", zei de kolonel, „lijkt 't mij goed om het meisje thans on verwijld een en ander mee te delen". Sir Charles was het hiermee eens en men vertrok enkele ogenblikken later naar zijn huis. Daar aangekomen, liet sir Char les een boodschap aan Anna brengen om onmiddellijk in de zitkamer van sir Char les en lady Tremaine te verschijnen. Ook juffrouw OShea werd gewaarschuwd. Beide vrouwen straalden van vreugde, toen ze het heuglijk nieuws vernamen. In juffrouw O'Shea's ogen stonden tranen. Anna was opgewonden. „Is 't heus waar?" riep ze uit. „Is ze nu op dit ogen blik al in het kindertehuis, in veiligheid? O, ik moet naar haar toe „Je gaat er morgen heen", zei de kolo nel glimlachend. „Ik zal met juffrouw O'Shea en jou meereizen en we nemen de vroege trein". „Dus ik zal haar morgen zien!" Anna haalde diep adem en klemde haar handen in een nerveus gebaar ineen. Even latei- merkte ze echter verontschuldigend op: „Ik laat me helemaal meeslepen door mijn blijdschap. Vergeeft u me, sir Char les! Ik kan u nooit dankbaar genoeg zijn! Dank zij de gastvrijheid, die ik by u en lady Tremaine mocht ondervinden, waren we in staat deze moeilijke opdracht tot een goed einde te brengen. Heeft ko lonel Markham u het hele verhaal ver teld? U begrijpt nu dus, waarom het voor mij noodzakelijk was om naar Wenen te komen?" „Hij heeft ons inderdaad alles uitge legd, Anna". „Vergeef je 't ons, Charles, dat we je in zekere zin om de tuin geleid hebben?" vroeg juffrouw O'Shea zacht. „Ik vond het afschuwelijk dit voor jou geheim te moe ten houden, maar we kotnden je nu een maal niet in vertrouwen nemen". „Ik vergeef 't je", steide sir Charles de oude vrouw gerust. „En Gode-zij-dank dat alles zo goed gelopen is! Als ik denk aan de gevaren, die jullie, twee dappere vrouwen, hebt getrotseerd „Er was niet zo veel risico aan verbon den", merkte Sara laatdunkend op, „voor mensen, die door het wonen bij jou thuis gedekt w^-den! Is 't nooit in je opgeko men Lavinia, dat je je eigenlijk schande lijk misdroeg tegenover Charles? Als jullie gesnapt waren, dan had niets de Russen er van kunnen overtuigen, dat Charles hier niét in betrokken was „Dit is inderdaad bij mii opgekomen", gaf Anna toe. „Niet in het begin, maar naderhandWe moésten het risico ech ter nemen. De zaak was het waard en de kans om gesnapt te worden, was zó ge ring!" „Je gaat wel uit van een merkwaardig standount", zei Sara. „Dat je zelf dat risi co wilde lopen was jouw zaak. Maar een dergelijk gevaarlijk plan uit te voeren, terwijl je door sir Charles' naam gedekt werd...." „Het was de enige manier om veilig te kunnen werken", legde Anna op vriende lijke, geduldige toon uit. „Als Lawy en ik hier als toeristen waren gekomen in deze tijd van het jaar bovendien cn hier waren blijven rondhangen, zou men wellicht argwaan tegen ons zijn gaan koesteien. In elk geval zou men ons veel nauwkeuriger in het oog hebben gehou den. Maar thans, als logée's van sir Char les „Maar stel, dat een en ander verkeerd was gelopen'" ,,'t Liep toch niet verkeerd!" antwoord de het meisie enigszins fel. „Waarom zou den wc piekeren over wat had kunnen ge beuren? Alles is nu toch in orde ger.omen! „Anna", kwam de kolonel haastig tus senbeide, met moeite een lach onder drukkend bij het zien van Sara's woe dende gezicht, „juffrouw O'Shea en jij kunt na het bezoek aan het bergdorp niet naar Wenen teruggaan. Jullie reist meteen door naar Frankrijk, zodat er vanavond koffers gepakt zullen moeten worden". „In orde, kolonel", antwoordde Anna, en zich tot sir Charles wendend, zei ze zacht: „Ik voel me als een bedelaar, die na goed gegeten te hebben, onmiddellijk weer vertrekt. Maar begrijpt u, 't is nood zakelijk dat we mijn tan'e zo spoedig mo gelijk naar mijn huis in Nice overbrengen. Ik hoop, dat u en lady Tremaine mijn plotselinge vertrek zult willen excuseren". De opgeluchte uitdrukking, die thans op Sara's gezicht kwam, toonde overdui delijk aan, dat ze hiertoe volkomen be reid was. Juffrouw O'Shea vulde Anna's woorden aan: „Ik vind 't vreselijk, Sara, om je zo opeens in de steek te laten.' Maar ik moet meegaan, Anna kan deze verantwoordelijkheid niet alleen dragen". „Ik vind 't best, Lavinia! We zullen 't hier wel klaarspelen", antwoordde Sara, die het prachtig vond, dat Lavinia ook hebben de Engelse jongeren revanche ge nomen voor de verleden jaar in Bologna in de eerste van deze reeks wedstrijden ge leden drie—nul nederlaag. ROEIBOND BENOEMT VICE-PRESI- DENTE. Het bestuur van de Nederlandse Roeibond heeft mej. mr. F. Ie Cosquino de Bussy in Amsterdam tot vice-presidente be noemd. Mej. Le Cosquino de Bussy is de eerste dame die in de roeibond de functie van vice-voorzitster zal bekleden. Zij heeft zich in de loop der jaren vooral beijverd voor de internationale verbreiding van het wedstrijdroeien voor dames. vertrok. Wanneer de oude vrouw bleef, zou er immers altijd een kans zijn, dat het ondragelijke jonge meisje hier terug keerde „Ik heb de dienstmeisjes goed geïn strueerd", vervolgde juffrouw O'Shea, „en juffrouw Pilson kan ook altijd assisteren. Zij zal dat maar al te graag doen". Ze lachte even. „Ik geloof, dat juffrouw Pil son mij nooit anders heeft kunnen zien dan als een indringster". Beneden in het huis ging de gong voor het avondeten. Iedereen stond op. Anna liep op Kim toe. „Aangezien we morgen ochtend heel vroeg zullen .vertrekken, wil ik hier thans afscheid van je nemen", zei ze. „Ik hoop, dat 't je goed zal gaan en dat je schouder weer helemaal beter zal worden". „Dank je". Voordat hij verder iets had kunnen uitbrengen, kwam sir Charles tussenbeide. „Wat is dat voor onzin, Anna? Denk je heus, dat we je na vandaag niet meer zouden zien? Daar komt niets van in. We gaan met zijn allen naar het bergdorp om de aartshertogin te begroeten, zodra ze van haar eerste emoties bekomen is. Over twee of drie dagen kun je ons dus ook in het kinderhuis verwachten!" Anna keek hem even verschrikt aan, maar glimlachte dan. „Dat is erg vrien delijk van u", zei ze. „Het is dus thans alleen „au revoir"!" En met een knikje, bedoeld voor het hele gezelschap, liep ze in de richting van de deur, gevolgd -door juffrouw O'Shea. HOOFDSTUK 19 Drie dagen later reisden sir Charles, kapitein Forrest en Jeremy Wilde per trein naar het dorp in de bergen, waar het kin dertehuis gevestigd was. Jeremy zou de drie vrouwen op hun reis naar Frankrijk vergezellen, en hoewel de datum van vertrek nog niet was vastgesteld, zou deze reis thans ook elk ogenblik ondernomen kunnen worden. Derhalve had sir Charles het nuttig geacht, dat Jeremy meeging, om onmiddellijk bil de hand te zijn. Sara had er de voorkeur aan gegeven thuis te blijven. Ze toonde heel weinig be langstelling voor de aartshertogin en voel de er niets- voor de lange vermoeiende reis te maken om haar te ontmoeten. Ze wilde liefst niets meer horen over Anna Glendenning en haar tante en al haar ver dere problemenToen ze aankondigde, dat ze niet meeging, deed ze dit echter op goedgehumeurde wijze. Ze voelde zich in derdaad in een prettige stemming ten ge volge van het feit, dat het meisje, dat voor haar een voortdurende bron van ergernis had gevormd, was vertrokken. Zoals steeds, waren Jean en Clement Fraser aan het station om hun gasten te begroeten. Kolonel Markham was ook aan wezig. Kim werd getroffen door de ge laatsuitdrukking van dit drietal: het jonge echtpaar Frrser zag er zorgelijk uit en leek op een stel onthutste kinderen. En de kolonel was stellig niet zo zelfverzekerd als altijd, hij begroette de aangekorocnen, fWordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 4