Agenda voor Velsen Havenberichten ie koe ee sneeuw Met een gelijk spel tegen G.S. prolongeert DCIJ de titel Koorzang en accordeonspel De ronde zal in Beverwijk starten op Vrijdag 17 Juni Castricum Het komt althans lelijk in de knel Bakkumse winkeliers en pensionhouders in actie Katholieke winkels op 5 Mei dicht 5 Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting Spanning om de provinciale damtitel Mogelijk revanche op komst Arts-examen Voor jonge hersens Trouwe KABO-leden hartelijk gehuldigd Prijzen zijn te laag, vinden de betrokkenen DONDERDAG 20 JANUARI 1955 VAN NET VERLATEN STRAND BIJ DE „STREKDAM" af stappend gaat het langs het betonnen pad op de pier tegen een ijzige wind in naar het eind van de wereld, liet eind van de wereld, dat op nog geen twee kilometer van IJ mui den ligt. Waar een sneeuwstorm kan opsteken en het wemelt van de vlokken en hagelst eentjes en waar ge tenslotte alleen staat op de uiterste punt van IJ mid dens Zuidpier met niets dan vlokken, niets dan wit en slechts wat grauw water, dat kwaad en bijtend tegen de met sneeuw overdekte blokken van de pier klotst. Een eenzame meeuw zwerft er rond en steekt tegen de stormvlagen in om wat later neer te zakken op een ijsklomp. Een uitstomend vrachtschip, dat door dringend de stoomfluit laat brullen, gaat schuil in een grijze sneeuwstorm. En dan gaat het terug naar de haven. NAAR DE HAVEN, naar de hallen en de kaden, waar de havenarbeiders opgelucht zullen zijn, wanneer ook dit wintertje weer gewassen zal zijn. Zij werken daar in de nacht van 2 uur af onder moeilijke omstan digheden, wanneer sneeuwvlagen en regen de hallen binnenslaan en over de dekken van de vaartuigen vegen. Het tocht daar in de hallen op een vreselijke manier, stug brommend gaan de winches, mand na mand met sneeuwvlokken bedekt komen in het gele licht van de lampen op de wal en in de hal. De sneeuwjacht zet door en af en toe slaan harde hagelstenen de mannen in het gezicht. De hele nacht door. Een vloek van beneden. Of ze daar boven nu helemaal gek zijn. In het midden van de nacht gaan de arbeiders een kop koffie halen in de cantine om terug te kernen in de kou. Weer in het visruim voor dc laatste paar honderd manden piepers, terug naar de lanen, naar de losplank, die begaanbaar moet worden gehouden met wat zout, terug naar de winch en naar de I kisten in de hal. Alles in een nare kou. Mandje, haal op. Hoi. Het draait daar aan IJmuidens haven in de kou zonder stagnatie. Een handje zout doet wonderen in deze streken. DAN GAAT HET VERDER door het havengebied. Langs de slepers van Wijs muller, waar de opvarenden van de „Cycloop", van de „Nestor" en die andere slepers het werk aan dek in de bevroren sneeuw en kou moeten verrichten en naar de sluizen. Bij de sluisdeuren werken de wachters van Rijkswaterstaat. „Het is moeilijk lopen met die gladdigheid langs de kant. Verder gaat het wel, geen last hoor." LANGS DE TEGELTJESMARKT stap pen vier vissers met de zak op de rug door de sneeuw naar de Zuidzij. „Oh Heide roosje", galmt er een. „En we varen van daag toch niet," kwam er van een ander. Het giert door het want van al die kotter- tjes en botters bij de markt. HET IS AAN DE HAVEN een mooi landschap, dat later op de dag steeds slor diger wordt, wanneer de dooi doorzet. Achter in de haven liggen de montere kustscheepjes met een vers sneeuwkleed. Over het plankenwègje gaan de mannen van Urk, Enkhuizen en IJmuiden. Weerbe richt gehoord? Slecht. Weerbericht van negen uur? Slecht. Van drie uur? Slecht, nieuws. Er is mist op komst. Langs de mast van elk scheepje, dat is binnengebleven voor de stormen, heeft zich een centimeter dik wit streepje van ijs en sneeuw gehecht. OP de UK. 176, de KW. 189 en ook op de EH. 8, waarnaast het kleine vlot ligt met een donzen dekentje van sneeuw er op. Uit de pijpen van de verblijven op de kustvissertjes jaagt de geel-bruine rook. Beneden liggen de man nen te kooi en luisteren maar naar de radio. Of schillen aardappelen met kokkie. In het dok wordt aan een kotter gewerkt. De mist hangt er in de enge ruimte. DE MEEUW VAN DE PIER scheert weer over en verdwijnt even in de mist. In de haven liggen de „Jan Willem", de „Tinie Dieuw", de „Magda" naast elkaar met een schoon proper wit dek. Alle Am sterdammertjes van de NEHIM liggen er voor, roerloos en verlaten. De KW. 60 tjottert weg van de halkant naar de Zuidzij. Op de kant wat ijs achterlatend, dat al vlug bedekt is met een sneeuw- en ijslaag. De chauffeurs van de expeditiewagens op de steden in het achterland en het buiten land kunt ge horen mopperen. De wegen zijn glad en het vervoer geschiedt overal met vertraging. Die sneeuw is bovendien van invloed op de prijzen. Welke mevrouw waagt zich nu door sneeuw en narigheid naar de viswinkel, naar het halletje of de markt. En welke visventer gaat nu actief met de kar de straat af om een wijkje te doen. DE SNEEUW en de mist trekken over IJmuidens havengebied. Ze vegen over de vloot trawlers, loggers en kotters. De vrachtwagen PB. 23-24 trekt met een machtig lawaai langs de Zuidzij naar de hoogten bij de Kennemerlaan. Dan gaat het verder terug langs de pier. Men kan dit grijze landschap en deze sneeuw nog zo mooi vinden, het ver veelt tenslotte. Het gaat terug langs de betonnen en besneeuwde rand van het niets. De commissie te Beverwijk voor Huis houdelijke en Gezinsvoorlichting organi seert op de Maandagen 24 en 31 Januari in de huishoudschool aan de Moensstraat een bijeenkomst waarop de heer K. van Leeuwen lezingen zal houden over bloemen en planten. MARKTBERICHT 19 Januari Andijvie 4474; waspeen 23—42; spruiten 43—35; witlof 23—43; prei 12—37; knollen 1234; boerenkool 2.543; groene kool 1226; rode kool 2338; peen 19—26; uien 6—26. De laatste ronde van de wedstrijd om het damkampioenschap van Noordholland zal volgende weck Woensdag worden gespeeld. De leider D.C.T. ontvangt het Amster damse Gezellig Samenzijn. In deze wedstrijd moeten de IJmuider dammers minstens gelijk spel halen om de provinciale damtitel te prolongeren. Als Gezellig Samenzijn er in slaagt te winnen en Joseph Blankenaar overwint D.C.G., dan zal er een extra beslissings wedstrijd worden gespeeld tussen D.C.IJ. en de twee Amsterdamse damclubs. Het Amsterdamse Gezellig Samenzijn kreeg met 146 klop van Joseph Blanke- j naar. Toch is de club van R. C. Keiler veel sterker dan de nederlaag tegen Joseph doet vermoeden. Gezellig Samenzijn, die er nu al elf keer in slaagde de landstitel te veroveren en in haar 50-jarig bestaan vele keren de provinciale titel won, was er tegen Blankenaar slecht „in". Het veel hogere bordgemiddelde dat Ge zellig Samenzijn op D.C.IJ. en Joseph Blankenaar voor heeft .bewijst de grote kracht van deze club der meesters. Gezellig Samenzijn is een sterkere tegen stander dan Joseph Blankenaar. Het zal daarom Woensdagavond in hotel Kenne- merhof spannen. De opstelling der beide ploegen is; Gezellig Samenzijn: R. C. Keller, W. Rustenburg, J. H. Vos, J. H. Ansems, J. Steenhuis, Herm. de Jongh, J. J. Bedolla, O. van Dijk, I. J. de Jong, J. Blauw. D.C.IJ.: P. Roozenburg, H. Laros, B. Du- Aan de gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde Woensdag mej. G. C. Wapenaar te Velsen-Noord voor het eerste gedeelte artsexamen. DONDERDAG 20 j.AXURAI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De grote Caruso". Rex-theater, geen opgave ontvangen. Tieter Vermeulen-museum. Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. „Alcura", Herv. Jeugdgebouw, Rem- brandtlaan, 20 uur, „Morgen is te laat". Comm. ter verbreiding der beginselen van de vrymetselarU, 20 uur, Gem. Ver gaderlokaal, Abelenstraat, lezing. VRIJDAG 21 JANUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Heil below Zero". Pieter Vermeulen-museum, als Donderd. Nutsblbliotheek, Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. FELSEN Raadhuis, 10.3011.30 uur, spreekuur wethouder van financiën. VELSEN-NOORD „Alcura", 20 uur, Ned.- Herv. Wjjkgebouw Êtjvatingplantsoen, „Morgen is te laat". Maar het werk wordt onverdroten voortgezet. De afdeling Beverwij k-Velsen Noord van de gemengde zangvereniging „De Stem des Volks" werd opgericht in 1948. Zij is aangesloten bij de Bond van Arbei derszangverenigingen in Nederland, waar in zij vergeleken met vele andere vereni gingen nog maar een jong zusje is. Zij maakte als zangkoor de tijd van de groei der arbeidersbeweging niet mede. Maar dat zij zich aangetrokken voelt tot de oude strijdliederen en zich misschien wel ver plicht voelt deze zangen in haar répertoire op te nemen is begrijpelijk. Twee van die strijdliederen: „Morgenrood" van Otto de Nobel en „Te Wapen" van Hendrik Altink waren als beginnummers gekozen voor het concert, dat „De Stem" Dinsdagavond met medewerking van de Beverwijkse Accor deonvereniging in het K.S.A.-gebouw te Beverwijk heeft gegeven. De uitvoering van deze werkjes riep herinneringen aan een nabij verleden op. een verleden, waarin het zingen van de strijdzangen een directe, actuele betekenis had. Onder de leiding van de dirigent Nic. Grandiek klonken „Morgenrood" en „Te Wapen" te afgemeten, te metrisch afge past. De koorklank was niet onverdienste lijk, maar als geheel maakten de uitvoe ringen een stroeve indruk. De liturgische werkjes van Arcadelt, Kolthe en Schubert werden in dezelfde metrische gezindheid ten gehore gebracht. Geestdriftiger en on- gedwongener daarentegen werd het „Tol- lite Nostias" van Saint-Saëns gezongen. De uitvoering van dit werkje vestigde de aandacht op het behoorlijke materiaal van dit koor, dat eventueel nog best enkele mannenstemmen zou kunnen gebruiken. Een gunstige uitvoeringskwaliteit was de nuancering, al had deze nog wel doeltref fender kunnen zijn. Het verdere aandeel van het koor in het concert bestond nog uit een paar opera fragmenten en koorbewerkingen van Anton Krelage en van de dirigent zelf. Als samenvattende indruk zij vermeld, dat „De Stem des Volks" een ensemble is, dat in zijn samenstelling van frisse sopranen, zuiver klinkende alten en zeer verdienste lijke mannenstemmen een goede grondslag heeft om zich tot een uitstekend koor te ontwikkelen. Van de Beverwijkse Accordeonvereni ging verscheen eerst het uit de jongste le den (overwegend schooljongens en -meis jes) gevormde B-orkest op het toneel. Het weerde zich dapper met de uitvoering van enkele werkjes van goed muzikaal gehalte. De dirigent, Albert v. d. Wolff, besteedde veel aandacht aan expressieve nuancerin gen. De rhvthmiek had hier en daar scher per kunnen zijn. De verrassing, die de toehoorders werd beloofd voor het programmagedeelte na de pauze, was inderdaad een onverwachte, prettige muzikale gebeurtenis. Zes meis jes van het A-accordeonorkest, ongetwij feld tot de beste krachten behorend, voer den als sextet originele, voor deze bezet ting geschreven werken van Hermann Zilcher en Gerhard Winkler uit. Het was De ronde van Nederland voor amateurs zal op Vrijdag 17 Juni beginnen in Bever wijk. De organisatie hiervan is gelegd In handen van de Beverwijkse rennersclub „Kennemerland", aldus werd medegedeeld op de Woensdagavond in het clubhuis café „De Klomp" gehouden ledenvergadering van deze vereniging. Ondanks de gladheid was deze bijeen komst goed bezocht en de voorzitter, de heer A. Vooren, sprak hierover in het openingswoord zijn vreugde uit. De heer F. Arenthals had zich wegens drukke werkzaamheden genoodzaakt ge zien als bestuurslid te bedanken en in zijn plaats werden de heren J. Aardenburg, P. Schipper en F. Stroomer gekozen, zodat dit college met twee man werd uitgebreid. De dit jaar te houden onderlinge compe titie zal beginnen op 13 Februari en op Zondag 3 April wordt het lange afstands kampioenschap verreden. Aan de cycle-cross bij Kraantje Lek op Zondag 26 Januari zullen vijf leden van „Kennemerland" deelnemen. Evenals vorige jaren zullen ook nu weer diverse wielerronden worden gehouden: 28 Mei te Velsen-Noord; 4 of 5 Juni Heems kerk; 25 Juni Beverwijk; 9 of 10 Juli IJmuiden; 23 Juli Wijk aan Zee; 7 Augus tus weer te Beverwijk en op 21 Augustus voor de tweede maal in Heemskerk. waarlijk uitstekende muziek, die de meis jes brachten. Ver ging zij uit boven de be denkelijke producten en arrangementen, waarmede onze accordeon-gezelschappen zich zo vaak moeten behelpen. De uitvoeringen verliepen technisch zeer verdienstelijk, kleine ongelijkheden daar gelaten. Maar bovenal troffen zij door de muzikale geest, die er uit sprak, hetgeen voor een groot deel het werk van Albert v. d. Wolff als instructeur was. Zijn streven werd ook weerspiegeld in de reeks vlotte vertolkingen, die het A-orkest na het op treden van het sextet gaf. P. ZWAANSWIJK De groenteveiling van Woensdag Voor de door hen aangevoerde groente kregen de Kennemer tuinders Woensdag in Castricum de volgende prijzen: Sprui ten (geschoond) 64—93, spruiten (onge- schoond) 5066, spruiten (b) 2538, spruiten (koppen) 3036, andijvie 55 76, boerenkool 3142, prei 3237. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN; Catharina Geertruida, d. van W. A. Druijven en A. G. Boon; Marga- retha Maria, d. van G. Schrr-o en J. A. Been tjes; Theodorus Anthonius, z. van P. Ent en L. P. J. de Vries. ONDERTROUWD: H. H. P. Wiltschut wo nende te Rotterdam en C. M. Bleijendaal, wonende te Castricum; C. Stet wonende te Heiloo en A. M. G. Kuijs, wonende te Castricum; J. S. Nootebos en C. M. Groen land, beiden wonende te Castricum. kei, Yme de Jong, A. Ligthart, C. Suyk, T. Postma, G. Postma, P. v. d. Berg, H. Swier. Tweede klasse competitie Kennemerland De leider D.C.IJ. III kreeg een onver wachte nederlaag van Hoofddorp. Hoewel de mannen uit Hoofddorp slechts met 9 man opkwamen, wisten deze de leiders toch een 119 nederlaag te bezorgen. De Haarlemse damclub III nam de kop door een 119 overwinning op Hoofddorp. De kansen op een kampioenschap van Stabiel of Sportief zijn wel erg gedaald. De uitslagen luiden: VKD wint met 119 van Halfweg II; Beverwijk II speelt gelijk met Hoofddorp; Haarlem-O.K. II verliest met 713 van VKD II. Vier strafpunten kreeg Haarlem-Oosterkwartier voor het niet opkomen tegen DCIJ III en Stabiel. De wedstrijden worden opnieuw vastge steld. De stand van deze afdeling luidt: Haar lemse damclub III 13 uit 8, DCIJ III 12 uit 8. Sportief, Stabiel en Hoofddorp 10 uit 8, VKD 9 uit 7. Beverwijk II 7 uit 7, KNC 6 uit 8. BDC III 4 uit 8, Cruquius 3 uit 7, Halfweg en Haarlem-O.K. 0 uit 6. Woensdag 19 Januari kwamen de haven van LJmuiden binnen: Admiralengracht van Kotka. Orestes van Rotterdam. Rotti van Bremen. Oranjestad van Hamburg. Stientje Mensinga van Rotterdam. Automedon van Liverpool. Suomen Nyto van Antwerpen. Sabac van Rotterdam. Mobydick van Caen. La Lorna van Antwerpen. Belgian Coast van Londen. Regea van Mostyn. Westerdok van Londen. Sigborg van Helsingborg. Krusaa van Hamburg. Arctic van Londen. Ahoy van Rochester. Resero van Bremen. Vertrokken zijn: Doklaan naar Vlaardin- gen. Methan naar Aarhus. Saxen naar Em- den. Ali C naar Rotterdam. Promethee naar Rotterdam. Gapern naar Gothenburg. Dicky W. naar Esbj°rg. Marie naar Antwerpen. Brage naar Londen. Ens naar Frederikvark. Barok naar Antwerpen. Kwiek naar Aarhus. Hunzeborg naar Ronnehamn. Wiking naar Lulea. Mascotte naar Vlaardingen. Sobat n. Falmouth. Lucas Bols II naar Rotterdam. Agina naar Londen. Glangula naar Rotter dam. Rigel naar Rotterdam. DONDERDAG, 20 Januari 1955. Beste kinderen, JANUARI IS wel de maand waarin „Koning Winter" zich van zijn strengste zijde laat zien en het heeft ons ook nog aan geen van zijn „vlagen" ontbroken: regen, hagel, storm, sneeuw en ijs, zijn ons deel geweest en het laatstgenoemde natuur verschijnsel is wel het meest geliefde in Nederland. Jammer genoeg wil het nog net niet hard genoeg vriezen om eens flink de benen uit te kunnen slaan en menige schaatsliefhebber moet na een paar dagen vorst en hoopvolle ijsbloemen op de ramen weer ontdekken, dat hij te vroeg gejuicht heeft, want dat er weer een zoel regenbuitje valt, dat elke vries-kou voorlopig uitsluit. Het kan natuurlijk zijn, dat het de hele winter „kioakkelen" blijft; maar het is ook nog heel goed mogelijk, dat de kansen keren en binnen de tijd van een week sloten en vaarten stijf dichtgevroren liggen, zodat de schaatssport hoogtij kan vieren. Een andere sport komt dan ook aan de beurt, namelijk het ijszeilen! Op ons plaatje kun je twee liefhebbers in hun element zien, die met grote snelheid over de Gouwzee voort- stoven in de winter van verleden jaar. Men gebruikt ge wone zeilboten voor deze sport, natuur lijk zijn ze alleen bruikbaar nadat de kiel er uitgenomen is.. Zo'n boot wordt nu op een stevig houten onderstel ge plaatst, dat liefst met bouten onwrikbaar aan de boot beves tigd wordt. Aan de uiteinden van deze „slee" zoals je het onderstel zou kunnen noemen, worden lan ge ijzers geplaatst: „schaatsen" die straks moeten zorgen, dat de boot snel voort- schieten kan. Met een harde wind in de zeilen kunnen deze boten een snel heid van 80 a 90 km per uur bereiken, dus je begrijpt, dat daar een grote oppervlakte voor nodig is. De zei lers op ons plaatje maakten gebruik van de dichtgevroren Gouwzee, zodat het hen aan ruimte niet ontbrak. Als het deze winter flink wil doorknap- pen moeten jullie tenminste maar eens een reisje naar die kant er voor hebben, want het ijszeilen is niet alleen leuk om te doen, maar ook om er naar te kijken! En nu onze brieven. Als eerste is hier WOELWATER, waar van ik twee brieven tegelijk ga beantwoor den. Gelukkig is je brief van verleden week nog terecht gekomen! Ja, je hebt op het ogenblik meer plezier van de sneeuw, dan van het ijs. Maar een fijne glijbaan is ook niet te versmaden. Hebben jullie een pret tige dag gehad op vaders verjaardag? Dat is leuk, dat vader zo goed om de vogels gedacht heeft. Een vogelhuisje is de meest ideale voederplaats voor onze gevleugelde vrienden. Schaats nog maar plezierig! Ook AKELEI laat zich niet onbetuigd. Wat is jouw moeder verwend zeg, op haar verjaardag. Ze zal ook wel erg blij geweest zijn met jouw zelfgeborduurde zakdoekjes! Leuk, dat je zo graag naar school gaat. Dat is beter dan andersom. Schrijf je me nog even je verjaardagsdatum? HARDLOPER begint alweer een beetje te lopen, schrijft hij. Gelukkig jongen, dat stij-zitten gaat op den duur erg vervelen. Forceer je voet echter niet, want dan zou je er later last van krijgen en dat is niet zo leuk. Aardig van je oom, dat hij nog wel eens aan zijn geblesseerde neef denkt. Zo'n oom moet je respecteren, Hardloper! Nog maar het beste met je voet en ik hoor vol gende week of het lopen beter gaat! Tot slot is hier MARJANNEKE, die weer in bed ligt met die nare griep. Wat akelig kind, juist nu je volop van de sneeuw ge nieten kon. Het lijkt wel of we deze winter allemaal een beurt krijgen, want telkens hoor je van verschillende kanten de klach ten over die ziekte. Gelukkig dat die oor ontsteking met een sisser afliep, want zo iets valt beslist niet mee. Of ik iets voor je te doen weet op bed? Natuurlijk kind, kijk maar eens naar onze nieuwe knip- en plak- wedstrijd in dit hoekje, die heb ik speciaal uitgeschreven voor de thuis-zitters en natuurlijk ook voor alle andere kinderen. Ga maar gauw beginnen! Dit was ons laatste briefje deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS (Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 186, IJmuiden, óf aan de bezorger meegeven). TANTE ELS FELICITEERT: Zeemeermin en Fluitekruid, die allebei vandaag jarig zijn; Beukenblad, die Zaterdag haar geboorte- dag hoopt te vieren, en Stikstertje. die volgende week Maandag een jaartje ouder hoopt te worden. Veel geluk en veel plezier allemaal! 8 ft cooocxoc»ooooocoooooccc>oaxoocöcoooccooooocccoooocooccoo ONZE KNIP- EN PLAKWEDSTRIJD Voor alle jongens en meisjes, die in deze koude dagen veel thuis zijn, heb ik een ge zellig werkje. Daarvoor nodig heb je een paar schriftvelletjes. We gaan namelijk een knip- en plakboek maken. De bedoeling is, dat er een boekje ontstaat met een ge ïllustreerd verhaaltje er in. Je mag na tuurlijk veel plaatjes en weinig woorden gebruiken, maar je mag ook een soort op stel maken en dat met een paar plaatjes illustreren. Het uiterlijk moet echter dat van een écht boekje zijn: de naam van het verhaal en daaronder de naam van de schrijver of schrijfster; met enige versiering van dat buitenblad. Doet allemaal je best. Voor de mooiste „boekjes" worden enkele prachtige echte boeken uitgeloofd! Alle inzendingen moe ten uiterlijk 5 Februari bij mij binnen zijn. De oplossing van het vorige punten- raadsel is: „WINTERTIJD VOGELSTRIJD" (wever, ikoon, nogat, treur, Eelde, rosse, toter, ijsrek, drijft, d.) Puntentelling: Woelwater: 10 2 10 Marjanneke: 10 3 10 Hardloper: 10 5 8 Akelei: 10 Wielrijder: 10 2 HET NIEUWE PUNTENRAADSEL. lichaams-training drank bijbelse figuur boom vrucht kweker gespannen graveren noodzaken Als je alle woorden juist ingevuld hebt ontstaat er op de kruisjes van boven naar beneden een winter-sport. Het raadsel is weer tien punten waard. „Doodt de techniek het ambacht?" Voor de R.K. Middenstandsbond Afd. Beverwijk hield de heer L. H. A. de Gruy- ter, propagandist van de R.K. Ned. Sla gershond, gisteravond een lezing over het onderwerp: „Doodt techniek het ambacht?" In de eerste helft van de 20ste eeuw, waren er verscheidene ambachten, die nu of geheel verdwenen of nog in een ge wijzigde vorm bestaan, aldus spreker en hij noemde als sprekend voorbeeld het beroep van de kachelsmid. De oorzaak dat deze beroepen aan het verdwijnen zijn, ligt grotendeels in de voc cschrijding der mechanisatie, ook in de bedrijven van de middenstander, die veroorzaakt dat hij door de fabrikant be schouwd wordt als de-ideale verkoper en vertegenwoordiger van zijn massa-product. Zijn vak- en warenkennis werden van ondergeschikt belang, daar de fabrikant wel voor de propaganda en reclame zorg de. Maar niet alleen de voortschrijding van de mechanisatie op zijn gebied, ook de voortschrijding van de mechanisatie op administratief gebied, zijn de oorzaak ge worden dat menige middenstander te gronde is gegaan. Het is dan oók een zeer grote fout geweest van hen die de vak opleiding geleid hebben, dat zij hiermede zo goed als geen rekening hebben gehou den, meende de heer De Gruyter. De voortschrijding van de mechanisatie heeft echter ook haar goede zijde. Talrijke nieuwe beroepen en functies zijn er door ontstaan (monteurs, reparateurs enz.). Wij kunnen aannemen, aldus besloot de heer De Gruyter zijn lezing, dat de tech niek het ambacht nooit totaal zal kunnen uitroeien, daar elke nieuwe uitvinding weer nieuwe mogelijkheden voor het „am bacht" of wat daar van overblijft in het leven zal roepen. Na de pauze v erd er gelegenheid ge geven om vragen te stellen waarvan door de aanwezigen een dankbaar gebruik ge maakt werd. Tijdens de Woensdagavond in het KSA- gebouw gehouden ledenvergadering van de afdeling Heemskerk van de Katholieke Bond voor Overheidspersoneel werd aan vijf leden die vijfentwintig jaar lid van deze bond waren het zilveren insigne uitgereikt. De heren J. Bekker. J. Groot, Joh. Groot, H. Denneman en J. Nijman ontvingen dit uit banden van de hoofdbestuurder de heer Zegevaart, die hierbij een toepasselijk' woord 6prak. Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Enige winkeliers en pensionhouders uit het oude Castricum resorterende Bakkum waren Dinsdag in lunchroom Kuilman bij een teneinde tot heroprichting van de buurtvereniging Bakkums Belang te ko men. Zover kwam het echter niet, althans: een besluit daaromtrent werd niet geno men maar wel was men eensgezind van mening, dat er voor en door de midden stand en de pensions iets (tiende te ge beuren. Want volgens de aanwezigen gaat Castricum als badplaats, financieel achter uit doordat de pension prijzen, in tegen stelling tot andere badplaatsen, laag zijn. Tevens kon men de klacht horen, dat de VW niet in staat is een behoorlijk plan de campagne samen te stellen, hetgeen men wijt aan de geringe belangstelling die de bevolking voor deze vereniging aan de dag legt met als resultaat: een te laag ledental en een evenredig tekort aan fi nanciën. Hoe men de zaken wél of dan denkt aan te pakken is nog niet bekend. Wel heeft men besloten met diverse instanties con tact op te nemen. (De BBB was voor de laatste wereld oorlog een organisatie die in Bakkum uit stekend werk deed en vooral de pension gasten veel ontspanning bood. Een feest- week stond ieder jaar op het programma en dit festijn trok altijd veel publiek waar uiteraard de middenstand van pro fiteerde). Tijdens de in hotel Borst gehouden alge mene ledenvergadering van de Nederland se Rooms Katholieke Middenstandsbond afdeling Castricum, welke bijeenkomst Woensdag plaats had, heeft men eenparig zijn fiat gegeven aan het bestuursvoorstel: alle zaken op Bevrijdingsdag (5 Mei) ge sloten te houden. Het bestuur zal alle dus ook de niet bij de afdeling aangeslo ten katholieke, alsmede de niet katholieke middenstanders van dit besluit op de hoog te stellen en hen verzoeken hun zaak op die dag eveneens te sluiten. Er waren indertijd leden die in na volging van plaatsen als Bevverwijk, Vel sen en Heemstede veel voor een geza menlijke zegelactie gevoelden. De voorzit ter, de heer J. Kraakman, heeft over dit punt in vorige bijeenkomsten een uiteen zetting gegeven en op de vergadering van Woensdag zou men een definitief besluit nemen. Het voorstel stuitte echter op tegenstand van die middenstanders welke een eigen actie (punten of cadeaustelsel) voeren en het merendeel van de andere aanwezigen voelde eveneens weinig voor het plan. Slechts zes leden waren er vóór en ondanks dit geringe aantal, zullen de heren J. Mul en L. Kroon onderzoeken wel ke weg men in Heemstede bewandelt. In een volgende bijeenkomst zullen zij hun bevindingen uit de doeken doen. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. Kraakman, voorzitter en P. Stuifbergen en J. Stengs. leden, werden met algemene stemmen weer voor drie jaar als zodanig gekozen. Uit de vergadering kwam de wens naar voren, om, evenals de secre taris en penningmeester, ook de voorzitter een vergoeding te geven voor zijn veel omvattend werk voor de afdeling. Het be stuur zal onderzoeken in hoeverre dit mo gelijk is. De penningmeester, de heer P. de Nijs, kon in zijn jaarverslag van een batig saldo van 394 spreken en de kaseom- missie, bestaande uit de heren J. Twisk en B. Beentjes, was vol lof over zijn beheer. Tot nieuw lid van de kascommissie werd de heer A. Meijer benoemd die in Januari 1956 met de heer Twisk de kas zal contro leren. Bij de aanvang van de vergadering heeft de voorzitter een gebed uitgesproken voor de zielerust van het overleden lid, de heer Th. Schermer.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9