Aannemer reed in Gierstraat tegen pui; eis vijf maanden VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE Kort en bondig Dronken of opgewonden Staking bij machine fabriek te Rotterdam Nel Oosthout droeg „Mannequin" voor „Morgen is te laat bij Alcura Nieuwe directeur van „Meer en Bosch" „Falcon" weer naar zee VRIJDAG 21 JANUARI 195S Verdachte ontkent drankmisbruik Raadsman: fout bij bloedproef Instellen van onder nemingsraad dé inzet Omroepvereniging in het gelijk gesteld Vragen over verhoging van schoolmelkprijs Haarlemse rechtbank deed uitspraken Rechtsbijstand in Haarlem en omgeving I oggers vinden haven van Scheveningen gevaarlijk Lijst van liftplaatsen voor militairen herzien Katholieke Werkgemeen schap in P.v.d.A. bereid tot gesprek met KVP en KNP Twee jaar voor oplichting van Aalsmeerse melk handelaar Geschil tussen aannemers en architecten Autokerkhof mag van de weg af niet zichtbaar zijn f- Op de avond van 17 November van het vorig: jaar reed er in de Gierstraat te Haar lem een personenauto het trottoir op en de -winkelpui van hpt bloemenmagazijn Beun aan diggelen. De wagen was kort tevoren weggereden van voor een café In de Ko ningstraat. Een agent trof in de auto de jonge mevrouw J. T.van K. en de Am sterdamse aannemersfirmant G. K. Beiden hadden het bewustzijn verloren. Donderdag verschenen zij beiden voor de Haarlemse rechtbank, de inmiddels ge scheiden mevrouw Van K. als getuige en de aannemer G. K. als verdachte. Hem was ten laste gelegd, dat hij onder invloed van sterke drank had gereden. De agent trad als getuige op en beschreef de merk waardige gedragingen van de verdachte, die echter naar hij zeide evenzeer een uit vloeisel van de door hem opgelopen her senschudding konden zijn als een gevolg van drankmisbruik. Wel had de man sterk naar alcohol geroken. De bloedproef toonde volgens het proces verbaal een uitzonderlijk hoog alcohol gehalte: 3.45 per mille aethylalcohol, maar volgens verklaringen van de verdachte en van drie getuigen kon deze niet meer dan vijf borrels gedronken hebben voor het ongeval. Twee door de verdediging opgeroepen getuigen, beiden Werknemers bij het aanne mersbedrijf, die de gehele dag tot vijf uur in de middag met hem gewerkt hadden, verklaarden, dat K. gedurende al die tijd niets gebruikt kon hebben, en de mede- passagiere, mevr. Van K., die thans een café drijft te Amsterdam had met hem drie glazen jenever gedronken, nadat hij bij haar was gearriveerd. Daarna had K. er nog twee genuttigd en daarop waren beiden naar Haarlem gereden, naar het café van de toenmalige echtgenoot van mevrouw Van K., T. De echtscheidingskwesties leidden tot een felle woordenwisseling tussen T. en haar met gezel, welke min of meer werd afgebroken toen K. weer met haar in de auto ging zitten en startte. De ruzie zette zich tus sen dit tweetal voort omdat mevrouw Van <3 Bij de N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam is het ongeveer 450 man tellend personeel in staking gegaan uit protest tegen het feit dat bij deze onderneming geen ondernemingsraad is ingesteld. Blijkens mededelingen van het bestuur van de Algemene Nederlandse Metaal Be- drijfsbond (N.V.V.) is tijdens besprekin gen onder leiding van de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, mr. J. A. Berger een bemiddelingsvoorstel gefor muleerd. Het bondsbestuur wilde ddt in een ledenvergadering verdedigen, mits de directie van Hensen verzekeren zou, dat in de loop van de volgende week met de fabriekskern het ontwerpreglement voor de ondernemingsraad zou worden bespro ken. Bovendien eisten de bondsvertegen- woordigers, dat omstreeks 1 Maart het reglement bij de bedrijfscommissie zou zijn ingediend. Volgens de A.N.M.B. wilde de directie van Hensen niet met deze kern onderhan delen en ook geen toezegging tegen 1 Maart doen. Daardoor, aldus het bondsbestuur, had de bemiddelingspoging geen resultaat. Men heeft Dinsdagavond met de perso neelsleden vergaderd. Volgens de A.N.B.M. stond het personeel achter de kern en wenste geen kernleden uitgeschakeld te zien van de besprekingen over het ont- werp-reglement. Ook het feit, dat de direc tie van Hensen niet bereid was toezegging te doen over de datum, waarop dit ont werp zou worden ingediend, viel niet in goede aarde. Besloten werd het werk op Woensdagmorgen niet te hervatten. Van de zijde der directie der N.V. Hen sen is medegedeeld, dat zij geen principiële tegenstandster is van ondernemingsraden. Volgens de directie wenste de A.N.M.B. onuitvoerbare korte termijnen te bepalen met een nauwkeurig omschreven procedure in data vastgesteld, derhalve in ultimatum- vorm. Dit stuitte bij de directie op bezwa ren. Het secretariaat van de Contactgroep van Werkgevers in de Metaalnijverheid zegt in een publicatie over het conflict: „Wij constateren met leedwezen, dat de al of niet vrijwillige instelling van een ondernemingsraad de inzet van een staking is geworden. De A.N.M.B. wil op uitge sproken geforceerde wijze ondernemings raden naar haar smaak fabriceren. Zowel de Federatie van Werkgeversvakverenigin gen in de metaalindustrie, als de Kath. Metaalbewerkersbond St. Eloy en de Prot. Chr. Metaalbewerkersbond achten dit stre ven onaanvaardbaar. De door de A.N.M.B. gevolgde weg is in strijd met.geest en strekking van de Wet op de Ondernemingsraden, afgezien nog van het feit, dat de N.V. Machinefabriek Hensen, hangende het door haar bij het enige orgaan dat met de uitvoering van en het toezicht op de naleving van de Wet op de Ondernemingsraden is belast inee- diende verzoek tot voorlopige ontheffing volgens art. 3 lid 4 van genoemde wet. geen enkele verplichting heeft tot instel ling van een ondernemingsraad." A.N-M.B. gedagvaard Heden heeft de N.V. Machinefabriek Hensen de Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond gedagvaard in kort geding voor de president van de Rotterdamse rechtbank. De directie vraagt van de pre sident een bevel aan de metaalbedrijfsbond om de aangesloten leden, welke bij Hensen in dienst zijn, te gelasten aan het werk te gaan. Bij niet voldoening aan dit be "el wordt een dwangsom van f 50.00ft per dag gevraagd. De vordering is gebaseerd od een onrechtmatige daad in verband met de wet op de ondernemingsraden. Het kort geding zal Zaterdagochtend te IQ bw worden gehouden. K. in ddt geval de mening van haar man deelde. De grote opgewondenheid van K. is vol gens hemzelf de oorzaak van het ongeval geworden, want in het café aan de Koning straat was slechts koffie en limonade door hem geconsumeerd. De officier meende echter dat het ten laste gelegde bewezen was en eiste vijf maanden gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid om motorvoertuigen te besturen voor de tijd van drie jaar. De verdediger, mr. J. Wasch, vestigde er de aandacht op, dat het alcoholgehalte, dat volgens de bloedproef in het bloed zat, onmogelijk in overeenstemming te brengen was met de vijf glaasjes jenever, die de verdachte had gedronken. Hij had een bekend bio-chemicus in Amsterdam ge raadpleegd en deze verklaarde zelfs, dat dit onmogelijk kon kloppen. Bovendien was de bloedproef zeer onvolledig geweest door het achterwege blijven van een urine-onderzoek. Voorts diende men vol gens deze bio-chemicus rekening te hou den met de mogelijkheid, dat door een hersenschudding ook de structuur van het bloed aan grote veranderingen onderhevig kan zijn. Met een alcoholgehalte als het geconsta teerde is men volgens de verdediger tot niets meer in staat. Hü vroeg zich af of de komma wellicht vóór in plaats van achter de drie moest staan in de gehalte-aandui ding 3,45, zodat het 0,34 wordt. Dat zou volgens hem beter overeenkomen met de gedronken hoeveelheid. De verdediger vroeg vrijspraak van de tenlastelegging van alcoholmisbruik, het welk hij niet bewezen achtte. Hij achtte een onvoorwaardelijke gevangenisstraf in dit geval te zware eis en drong tevens aan op een kortere periode van ontneming van het rijbewijs. Tekstschrijver gaf alleen idee De president van de rechtbank te Am sterdam, mr. C. Briët heeft de vordering (stopzetting van de uitzendingen „Adres Onbekend") afgewezen, die de Blaricum- se tekstschrijer L. Karseboom had inge steld tegen een omroepvereniging (K.R.O.), die misbruik zou hebben gemaakt van een haar voorgelegd idee. Ofschoon vaststaat, aldus de overwegin gen van de president, dat auteursrecht toepasselijk is op het geschrift waarin uit zendingen onder de titel „Adres Onbekend" worden gesuggereerd om daardoor contact mogelijk te maken tussen oude, naar vele windstreken verspreide vrienden, heeft de omroepvereniging op dit auteursrecht geen inbreuk gemaakt, omdat het geschrift al leen een gedachte weergaf die nadere uit werking behoefde. Over de vraag of een onrechtmatige daad was gepleegd door het schenden van een overeenkomst (kleine vergoeding en in troductie als tekstschrijver) en het verzor gen van uitzendingen voordat de overeen komst was bevestigd, wilde de president niet beslissen alvorens gedaagde tot het bewijs van haar beweringen te hebben toegelaten. De programmaleider (Toon Rammelt) en juridisch adviseur (mr. Wa genaar) zullen morgen worden gehoord, tenzij de heer Karseboom in beroep gaat. in welk geval de zaak binnen veertien dagen voor het gerechtshof komt. Het Tweede Kamerlid mevrouw Lips Odinot heeft aan de minister van Land bouw. Visserij en Voedselvoorziening schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het de Minister bekend, dat in ver schillende gemeenten de prijs van de schoolmelk verhoogd is? 2. Is het de Minister bekend, dat in vele rapporten inzake de gezondheidstoestand van de schoolgaande jeugd door verschil lende doktoren ernstige bezorgdheid is uit gesproken over de vele afwijkingen, die bij het schoolgaande kind zijn geconsta teerd, en waarbij vele malen door deze doktoren gewezen werd op de belangrijk heid en noodzakelijkheid van het drinken van melk op de school? 3. Is de Minister niet van oordeel, dat een verhoging van de prijs van de school melk een ernstige belemmering vormt voor uitbreiding, ja zelfs handhaving van het gebruik van melk op scholen? 4. Indien vraag 3 door de Minister be vestigend wordt beantwoord, is de minister dan bereid, zo nodig in overleg met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, maatregelen te nemen, opdat de verhoging van de prijs van de schoolmelk ongedaan wordt gemaakt? Over het resultaat van de bespreking, welke Vrijdag gehouden werd tussen een aantal schoolmelkcomité's van grote ge meenten, waaronder ook Haarlem, op het ministerie van Landbouw is tot op heden niets bekend. Zoals wij Zaterdag reeds meldden heeft het Haarlemse raadslid mr. A. Wensing (CHU) aan het college van B. en W. vra gen over de schoolmelkvoorziening ge steld. Fraudes op Schiphol Kort geleden was aan het licht gekomen, dat zich in de afgelopen vier jaar diefstal len, verduisteringen en helingen hadden voorgedaan op het terrein van het vlieg veld Schiphol, waarbij leden van het per soneel van de KLM betrokken waren. Vijf tien leden van het personeel hebben inmid dels terecht gestaan voor de rechtbank te Haarlem, die Donderdag uitspraak deed. Het onderzoek is voortgezet en tegen andere leden van het personeel is proces verbaal opgemaakt: zij zullen zich binnen kort te verantwoorden hebben. Anderen hebben misdrijven gepleegd in de gemeente Amsterdam en zullen in de hoofdstad moe ten terechtstaan. De zaken, die de Haarlemse rechtbank behandelde, betroffen diefstal van medi camenten, verband, koffie-extract, lakens, dekens, baby-uitzetten en schuimrubber bedden uit enkele magazijnen op Schiphol, diefstal van een kist met 24 gouden horlo ges, die in een cockpit van een vliegtuig was aangetroffen en diefstal van grote hoe veelheden drank. Daarbij waren betrokken verdachten, die zich schuldig hadden ge maakt aan diefstal en aan heling. De hoogste straffen werden opgelegd aan de magazijnbedienden M. W. en K. F. H. S. Eerstgenoemde had twee keer terecht ge-, staan, namelijk voor de diefstal van de goe deren uit de magazijnen en diefstal van de horloges. De vonnissen waren zes maanden (eis een jaar) en drie maanden (eis drie maanden). S. werd veroordeeld wegens diefstal van goederen uit de magazijnen tot vier maanden (eis tien maanden). De brandwachten eerste klasse M. J. J., J. F. D„ H. W. S. en P. K„ tegen wie wegens heling van de goederen uit de ma gazijnen drie maanden gevangenisstraf was geëist, werden allen veroordeeld overeen komstig de eis. Het vonnis tegen de brandwacht H. H. J., die in mindere mate aan de fraude had meegedaan en tegen wie vier weken met aftrek en onmiddellijke invrijheidstelling v/as geëist, luidde vier weken gevangenis straf. A. B., A. F. en F. J. A. T„ die eveneens betrokken waren geweest bij de diefstal van de horloges en tegen wie een gevange nisstraf van vier maanden was geëist, werden respectievelijk veroordeeld tot vier, vijf en vier maanden gevangenisstraf. Drie expeditieknechts was ten laste ge legd diefstal, subsidiair verduistering van jenever. J. G. T., die als voorman optrad i' en gedetineerd is, werd veroordeeld tot zes weken (eis twee maanden), P. D. H. R. en M. K. respectievelijk tot tien dagen (eis een week) en drie weken voorwaardelijk benevens 50.boete subsidiair 15 dagen hechtenis (eis twee weken). De vonnissen tegen C. K. P. en A. T., wie ten laste was gelegd diefstal van flesjes Coca Cola en tegen wie een geldboete van 40.subs. 15 dagen was geëist, luidden: 50.boete subsidiair 15 dagen hechtenis. De roman „Mannequin" van Fanny Hurst heb ik nimmer gelezen. En na de voordracht, welke Nel Oosthout hiervan Donderdagavond in het Kennemer Thea ter te Beverwijk gegeven heeft, ben ik al lerminst voornemens dit verzuim nog in te halen. Want het verhaal stijgt strikt ge nomen niet uit boven het genre van de met flair geschreven boeiende damesroman. De lezeres kan zioh verpozen met de ont roerende wederwaardigheden van Orchis, hot naar schoonheid en liefde hunkerende meisje, dat als kleuter door de lichtelijk debiele Ann.v Pogany werd gekidnapt. Op gegroeid in de gore achterbuurten van New York, promoveert zij vervolgens van cas- sière in een warenhuis tot mannequin, in welke functie zij haar eerste en grote lief de leert kennen; de journalist Martin In- nesbrook. Zij lijken voorbestemd voor el kaar. doch ook hier wordt abrupt door het aan Fanny Hurst's hand geleide noodlot ingegrepen. Orchis wordt namelijk op haar kamer door een dronken fuifnummer be laagd en bij de verdediging van haar on schuld komt de snoodaard toevallig om het leven. Uiteraard ligt er dan stof voor een sensationeel proces, juist op het moment dat Martins eerste grote artikel in de bla den wordt opgenomen, waarin hij aan dringt op een „sexe-loze justitie", die voor de vrouw dezelfde strafmaat aanlegt als de man. Evenmin verzuimde de schrijfster Orchis nog op een tuinfeest te confronte ren met haar ouders, zonder dat zij kennis dragen van de familieband, die hen weder zijds bindt. Nog al aan de melodramatische kant dus! Tot deze conclusie komt men echter pas, wanneer men thuis deze avond overdenkt. Want de voordracht is ongemeen boeiend geweest, waarbij de toehoorders de eigen lijke onbelangrijkheid van het verhaal- volkomen ontging. En toch bereikte Nel Oosthout dit alles slechts met uiterst so bere middelen. Zij verhief zich sporadisch van haar zetel, zodat de werking geheel van articulatie en gelaatsexpressie uitging. Toch wist zij op deze wijze iedere figuur een eigen leven in te blazen. En zo werd de gehele roman zittend voorgespeeld. Het publiek zag de voornaamste perso nen voor zich: de debiele Anny, de sensi tieve Orchis met haar enthousiaste Martin en zelfs de krakerige oude oom Max wer den op zeldzaam knappe wijze aanschou welijk gemaakt. Hierbij streed bewonde ring over Nel Oosthouts verbluffende type ringskunst om de voorrang met de gerecht vaardige verbazing over haar fenomenaal geheugen waardoor zij in staat was deze roman schier zonder een enkele hapering voor te dragen. JAN VAN DAM De Nederlandse minister van Sociale Zaken J. G. Suurhoff, die vorige week in Australië arriveerde, werd op het Mascot-vliegveld nabij Sydney verwelkomd door Sir Eric Harrison (op foto links) als vertegenwoordiger van de Australische regering. Sir Eric .Harrison is vice-president van de uitvoerende raad en minister van de defensie-productie in Australië. Foto: De verwelkoming op Mascot-Airport: links Sir Eric Harrison, rechts minister Suurhoff. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Aanvoer van vandaag Drie loggers, de KW 24, RO 2 en KW 76 en twee kotters voerden vanmorgen 6000 kg tongen en 250 kisten schol aan. De KW 24 voerde hiervan aan 4 tarbot, 30 tong, 55 schol, 15 diversen; de RO 2 8 tarbot, 32 tong, 55 schol, 10 diversen en de KW 76 83 tong en tarbot, 115 schol, 30 wijting en 5 gul. Prijzen als gisteren In de prijzen kwam vandaag vergeleken met gisteren niet veel verandering. Voor export ging grote schol van de hand voor f 30—f 32, middel voor f 32—f 36, zetschol voor f 47—f 50 en schol I voor f 45—f 50. Binnenland kocht schol II voor t 37—f en schol III voor f 30—f 35. Kleine wijting haal de f 27. Grote tong ging voor export weg en haalde f 2.60—f 2.70, grootmiddel voor ex port f 2.30—f 2.40, kleinmiddel voor export f 2.45—f 2.55, tong I voor export f 2.52—f 2-60 en tong II f 2 30— f 2.40. Wat er komt Voor de Zaterdagmarkt komt de SCH 153 „Onderneming 4" (van Donderdag 6 Jan.) aan de afslag met 413 kisten vis, waarvan 93 wijting, 275 schelvis en piepers, 18 koolvis, 9 schol. 200 kg tong. 12 stokkebit, 120 ijskabel- jauwen en 80 stuks stijve kabeljauwen. Ook de Scheveningse „Arie van der Zwan", de SCH 21 komt voor deze markt naar IJmuiden. De logger (evenals gisteren de SCH 6 en SCH 118) mijdt de ondiepte voor de Scheve ningse haven. Af en toe stoten de schepen bij uitstoom of binnenkomst namelijk op een zandrug bij de haven. De TX 36 is morgen ook in IJmuiden; met 60 kisten vis. Oudste boten Oudste trawlers zijn: de „Elie" en SCH 117 (van Zaterdag 8 Jan.); de „Klaas Wijker", „Flamingo" en „Abraham" (van Dinsdag 11 Jan.); de „Gelria" (van Woensdag 12 Jan.) en de „Vios", „Allanwater", „Postboy" en „Sumatra" (van Vrijdag 14 Jan.). Oudste loggers en kotters zijn: de KW 7 (van 7 Jan.); de SCH 27 (van 8 Jan.); de SCH 135 (van 10 Jan); de Shamrock, IJM 14, KW 52, 26, 169, 168, 129, 9, 15, 67 en 95 (van 11 Jan.); de KW 43 (van 13 Jan.) en de KW 141, 51 (van 14 Jan.). Binnen gekomen IJM 249, 213, 4; KW 24 Cornelis, KW 76 Excelsior III; RO 2 Dolfijn; TX 33; HD 79 (y$n binnen). Vertrokken IJM 2 Herman. IJM 33 Thorina, IJM 116 Eveline, IJM 210 Wiron I. IJM 204 Verwach ting, 213, 23; RO 53 Dirkje; KW 59 Floris, 127 Borneo, 189. Onder de kust Van drie trekken haalde de KW 125 scheep 100 kg tongen en 7 manden vis; de KW 40 200 kg tongen en 11 manden vis; de KW 108 200 kg tongen, 5 manden schol en 2 manden wijting; de SCH 107 120 kg tongen en 7 manden vis; de KWY 107 120 kg tongen en 12 manden vis* de KW 166 100 kg tongen en 10 manden vis en de IJM 78 (van twee trek ken) 70 kg tongen en 6 manden vis. Schepen als de KW 72, 31, 12, 20, 39. 69. 51 en 169 deden trekken van 3 tot 6 manden vis en daarbij 20 tot 60 kg tongen. Besommingen van heden RO 2 f 6490; KW 24 f 6380; KW 76 f 12-700; IJM 4 f 2320; TX 33 f 2230. Blijkens het verslag van de raad van rechtsbijstand in strafzaken bij de Haar lemse rechtbank hebben zich tijdens de 52 zittingen in het afgelopen jaar 24 bezoe kers (sters) vervoegd en buiten de zit tingen nog 31 verdachten. In 11 gevallen, waarvan 5 in zitting, werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging van een raads man. Op de zittingen van het bureau van consultatie vervoegden zich 1144 bezoe kers (vorige jaren 1309 en 1333). Buiten de zittingen wendden zich tot het secre tariaat van het bureau 158 rechtzoekenden (138 en 1*73). In totaal wendden zich dus tot het bureau 1302 personen (1447 en 1506). Aan 806 werd een toevoeging ge geven. In 792 (803 en 832) gevallen werd voldaan aan het verzoek tot toevoeging voor geheel kosteloze bijstand; hieronder zijn begrepen 47 (37) toevoegingen uit sluitend als procureur voor buiten het ar rondissement wonenden of verb! ij venden. Aan 14 (8 en 4) personen werd toevoe ging voor rechtsbijstand gedaan tegen ver minderd tarief. v „Alcura" heeft Donderdagavond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan haar serie filmvoorstellingen voortgezet met de Italiaanse film „Morgen is te laat". In deze rolprent wordt het probleem van de sexuele opvoeding of liever het ontbreken daarvan aangevat. Over de kiesheid waarmee dit précaire onderwerp behandeld is, kan men slechts lof hebben, maar toch moet ons met alle waardering voor de goede bedoelingen van de makers van deze film ven het hart, dat de dramatisering van het cen trale probleem hier ietwat onwaarachtig aandoet en daardogr over haar doel heen schiet. De jongen en het schoolmeisje wier kinderlijke affectie jegens elkaar het uitgangspunt is voor een menigte bot singen met de huichelachtige moraal der grote-mensen-maatschappij. hebben kenne lijk een te zware taak, omdat men hun een diepgang van gevoelens toedicht, waartoe men zulke prille pubers nauwe lijks in staat kan achten. Bovendien: dat vele ouders nog altijd zulk een ontstellend gemis aan iedere kennis omtrent sexuele voorlichting demonstreren, moge een droe ve waarheid zijn, bij het onderwijs is in middels, althans in onze contreien, te dien aanzien gelukkig een andere wind gaan waaien. De leerkrachten in deze film hebben echter grotendeels, zelfs privé, de nieuwe theorieën nog niet omhelsd, met uitzondering van de jonge, beeldenstor- mende lerares en de sympathieke „begrij pende" leraar (een uitstekende rol van de bekende regisseur Vittorio de Sica). Met dit allies wil geenszins gezegd zijn, dat deze rolprent geen gang naar het Jeugd gebouw waard zou zijn geweest, integen deel: men heeft zeker dit overigens van vaart en brio bruisende filmverhaal met zijn talloze kostelijke typeringen en scènes uit het school- en vacantiekampleven we ten te waarderen. Vanavond wordt deze film in het wijk- gebouw aan de Dijckmanstraat in Velsen- Noord vertoond. Naar wij vernemen heeft dr. A. M. Lorentz de Haas uit Amsterdam zijn be noeming tot directeur van „Meer en Bosch" te Heemstede aanvaard. Met de Christelijke vereniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, welke „Meer en Bosch" in stand houdt, wordt nog overleg gepleegd over de datum waarop de opvolger van dr. B. Ch. Lede- boer in functie kan treden. Dr. Lorentz de Haas was tot nu toe geneesheer-directeur van de Alexander van der Leeuwklinfek. te Amsterdam. Tengevolge van de slechte toestand van de Scheveningse buitenhaven is de animo bij cfe loggerschippers niet groot om de haven aan te doen. Om zonder stoten bin nen te komen moet tot 40 palm water wor den gewacht. De logger Sch 225 „Deli" heeft op de bank even voor de havenhoofden grondvast gestaan. De toestand is thans zo, dat bij enigszins' ruw weer het hachelijk is de haven binnen te varen. Twee Scheve ningse loggers zijn te IJmuiden binnenge lopen en hebben daar de vis verkocht. Van ochtend was de Scheveningse markt van aanvoer van verse vis uit zee verstoken. Gisteravond om negen uur is het Panamese tankschip „Falcon", dat de 6e December 1954 door de slepers van Wijsmuller uit een vliegende storm be houden werd binnengebracht, nadat de Klaas Wijker er de dag tevoren de beman ning had afgehaald, gerepareerd weer naar zee vertrokken. De Nederlandse territoriale bevelhebber heeft met de vijf territoriale bevelhebbers de kwestie van de opneemplaatsen be sproken. De gehele lijst van opneemplaat sen werd zorgvuldig nagegaan, waarbij bleek, dat meer dan de helft der opneem plaatsen aan de grote wegen is gelegen. Waar mogelijk werden verbeteringen aan gebracht. In verscheidene garnizoenen kon den de opneemplaats dichter bij de grote wegen of langs een grote weg worden ge projecteerd. Dit was het geval in Alkmaar, Den Helder, Eindhoven, Maastricht, Venlo en Weert. In Assen is een derde opneem plaats ingesteld en wel in de Beilerstraat nabij de H.B.S. Voor de vliegbasis Ypen- burg zal eveneens een opneemplaats wor den ingesteld en wel nabij de rijksweg. De mogelijkheid van verdere verbetering in de ligging der opneemplaatsen zal wor den onderzocht in overleg met gemeente besturen en rijkspolitie. Voorts heeft de Nederlandse territoriale bevelhebber be paald, dat niet meer in colonne zal wor den teruggemarcheerd naar de kazerne. Zij, die niet langer op de opneemplaats willen blijven wachten, kunnen, na zich afgemeld te hebben heengaan. De berichten uit Zv^itserland en Neder land oVer een liftverbod voor militairen zijn in Dublin met enige verbazing ont vangen. Wanneej Ierse militairen met ver lof gaan worden zij, indien hun kazerne ver van de dichtstbijzijnde spoorlijn ligt, in militaire auto's naar het station ge bracht. Zij hebben vrij vervoer per bus en trein. Elke automóbilist is zonder meer bereid een militair die op een afgelegen plek is „gestrand" een lift te geven. De Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid deelt mede: „De delegatie van de Katholieke Werk gemeenschap in de P. v. d. A. voor het ge sprek tussen vertegenwoordigers van K.V. P., K.N.P. en K.W.G. heeft de K.V.P. ge antwoord op haar uitnodiging het gesprek te hervatten. De Katholieke Werkgemeenschap ver klaart dat het gesprek indertijd geheel eenzijdig door de K.V.P. werd afgebroken, zonder dat daaromtrent enig overleg met haar werd gepleegd. Uit de ontvangen uit nodiging begrijpt de K.W.G., dat dit thans wordt betreurd en men hierop wenst terug te komen. Wanneer het afgebroken gesprek zal worden voortgezet op de basis, waarop het indertijd door de K.W.G. werd aangegaan, ontmoet dit bij haar geen enkel bezwaar. Wel meent zij in overweging te moeten geven, of het niet de voorkeur zou verdie nen om, nu het interne beraad in de K.W. G. in verband met het mandement in een vergevorderd stadium is gekomen, het ge sprek, dat reeds meer dan een half jaar werd onderbroken, nog enige weken uit te stellen, tot dit beraad zijn afsluiting heeft gevonden." Op 29 Maart zal de vereniging Neder lands Fabrikaat haar veertigjarig bestaan vieren. Ter gelegenheid hiervan zullen in 60 plaatsen in ons land Nederlands Fabrikaat- weken worden gehouden. Je feestviering zal zich evenwel voornamelijk in Utrecht con centreren tijdens de jaarbeurs. Conform de eis heeft de Amsterdamse rechtbank, de 41-jarige in Zwitserland ge boren Nederlander P. H. de G. wegens op lichting voor een bedrag van circa f 5000 van de 40-jarige melkhandelaar W. W. Kruit, Aalsmeer, tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld. De G. had bij de melkhandelaar grote verwachtingen opge wekt over de financiële steun en mede werking. die hij hem zou verlenen bij de uitbreiding der Aalsmeerse melkcentrale, waarvoor hij hem vier ton had toegezegd. In goed vertrouwen ging de melkhande laar er telkens toe over zijn toekomstige financier waarborgsommen en voorschot ten ter hand te stellen. De verdachte, die in Amsterdam op kamers woonde, was in 1952 wegens oplichting door de Zwitserse regering over de grens gezet. Te Groningen zou Donderdag de aan besteding worden gehouden van de bouw van een christelijke H.B.S. door de archi tecten R. Offringa en D. Broos namens de vereniging Christelijk Middelbaar Onder wijs. Vijftig aannemers hebben evenwel geweigerd op het bestek in te schrijven. Zij maken bezwaar tegen het weglaten van stelposten in het bestek. Deze posten lo pen via de directie en niet via de aanne mers en hebben veelal betrekking op het aanbrengen van deuren, ramen en vloe ren. Evenmin is, zoals gebruikelijk is, een provisieregeling voorgesteld. Over deze stelposten is al geruime tijd verschil van mening tussen de Bond van Nederlandse Architecten en de Raad van Bestuur voor het Bouwbedrijf. Na beraad tussen architecten en aanne mers werd besloten de aanbesteding Maan dag te herhalen. BINNENLAND Gedeputeerde Staten ran Limburg heb ben zich tot de ANWB gewend met de vraag of het wellicht aanbeveling zou verdienen met het oog r - de eisen van het autoverkeer de wegwijzers lager te plaatsen. De ANWB heeft ontkennend geantwoord, maar daar volgens Gedeputeerde Staten vrij algemeen de overtuiging bestaat, dat de huidige be wegwijzering niet geheel voldoet, zijn nieu we besprekingen aanhangig gemaakt. Ongeveer een maand na de herdenking van het feit. dat Nederland tien jaar geleden werd bevrijd, viert de Nederlandse Vereni ging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd haar tienjarig bestaan. Dit zal geschieden tijdens het tiende congres der Expogé, dat te Enschedé zal worden gehou den. Het ligt in het voornemen van het hoofdbestuur ter herdenking van de bevrij ding een gedenkboek uit te geven. Na zeven jaar Is het de rijkspolitie in de Friese gemeente Het Bildt gelukt enige klaarheid te brengen in een aantal branden, welke in 1947 ontstonden in boerderijen. In de 56-jarige H. de J., die in de Noord-Oost polder, waar hii werkzaam was, is aangehou den, meent de politie de brandstichter te hebben gevonden. De grensovergang EltenEmmerik Is wegens het gedeeltelijk onder water lopen van de rijksweg nabij het Duitse grenskan- toor voor alle internationale verkeer geslo ten. Weggebruikers moeten om in Duitsland te komen van de grenspost 's Heerenberg— Emmerik gebruik maken, welke post thans dag en nacht geopend is. In Ba ka b|j Jeruzalem. In tegenwoordig heid van de Nederlandse gezant, mr. G. W. Boissevain. en verscheidene Israëlische rege ringsautoriteiten, zijn twee creches, als solarium ingericht, in gebruik genomen. Deze creches zijn eert gift van het Nederlandse U.N.A.C.-comité aan de organisatie O.S.E. Israel (Oeuvre de Secours aux Enfants), die zich speciaal met de paramedische behande ling van Joodse kinderen in Israel en Noord- Afrika bezg houdt. Tijdens de te Almelo gehouden Twentse Pluimveedag heeft de heer M. J. Dings, voorzitter van de Nederlandse Pluimveehou ders Federatie te Roermond, verklaard, dat als een strenge selectie op kippen wordt toe gepast. het komende jaar goed kan worden voor de pliumveehouders. Het aantal kippen moet worden ingekrompen, omdat anders in het voorjaar grote afzetmóeilijkheden zullen ontstaan. HAARLEM EN OMGEVING Tot perschef van de Koninklijke Neder landse jaarbeurs te Utrecht is benoemd de heer A. J. P. G. Sandfort uit Haarlem. De heer Sandfort, die deze functie reeds ge ruime tijd waarnam, is opvolger van de heer D. J. van Dissel. De gemeenteraad van Bloemendaal komt Dinsdag 25 Januari bijeen voor de be handeling van de gemeentebegroting 1955. Dit is de reden, dat op deze dag de gewone wekelijkse spreekuren van burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller en van twee wethou ders. mejuffr. dr. M. E. Nolte van Onderwijs, en mr. J. C. C. W. Hiiszeler van Huisvesting en Sociale Zaken zullen vervallen. Donderdagavond omstreeks zeven uur is de Heemsteedse brandweer uitgerukt voor een gemelde binnenbrand in het perceel Glipperweg 61 A. Bij aankomst bleken de bewoners zelf het vuur reeds geblust te heb ben. Een stoel die in de buurt van de rood gloeiende kachel stond had vlam gevat en tot het alarm aanleiding gegeven. Voor de Amsterdamse rechtbank heeft de 47-jarige J. H. uit Muiden terechtge staan. eigenaar van een autokerkhof langs de Rijksweg AmsterdamBussum ter hoogte van de Merwedebrug, omdat htf zich niet gehouden heeft aan de verplich ting dit terrein door beplanting zo te om zomen, dat het van de rijksweg af niet meer gezien kan worden. De desbetreffen de verordening werd door Gedeputeerde Staten in 1948 uitgevaardigd. Voordien be zat de verdachte dit autokerkhof al jaren. De Provinciale Waterstaat had aange boden bomen en struiken om het terrein te laten planten voor een bedrag van f 4000, een aanbod waarop de eigenaar echter niet inging. Het gevolg was dat de Hilversumse kan tonrechter hem veroordeelde tot een voor waardelijke geldboete van 4000. onder voorwaarde dat hij de beplanting binnen negen maanden zou laten aanbrengen. Van dit vonnis tekende de autosloper hoger be roep aan. Voor de rechtbank betoogde hij dat de door de overheid gewenste beplan ting ernstige schade aan zijn zaak zou berokkenen, enerzijds omdat de beplanting een deel van het terrein in beslag zou ne men, anderzijds omdat de over de rijks weg passerende automobilisten zijn auto kerkhof niet meer zouden zien en hij zich dus kon beschouwen als de eigenaar van een winkel zonder etalage. De officier van justitie zei begrip te hebben voor de bezwaren van de verdach te. Maar de verordening is gegrond op aesthetische motieven, noodzakelijk gewor den in het belang van het landschapschoon. De officier eiste bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Op 3 Februari zal de rechtbank uitspraak doen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3