Afsluiting zeegaten kan in 16 jaar voltooid zijn Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem r Vijftig jaar geleden Beraad over bemiddeling in Chinees conflict voortgezet Tram in botsing met houtwagen Delta-plan: panacee tegen alle kwalen van noodlijdende tuinbouw Weet U een ander woord voor... De „Theta Star" is vlotgetrokken Hoe is het ontstaan? Washington overweegt evacuatie van de nationalistische eilanden Mr. Luns weerlegt Indonesisch verwijt VRIJDAG 21 JANUARI 1955 3 Inplaats van de geschatte kwarteeuw: Kerkelijk Nieuws Arbeiders door vallende plank getroffen Dit woord: HUWELIJK Conducteur knoeide met plaatskaarten Weer vervroegde aflossing op Herstelbank-lening Uit Haarlems Dagblad van 21 Januari 1905 (Van een verslaggever) Kernprobleem van de tuinbouw is de verzilting van de bodem. Steeds verder dringt het zoute water, door de zeesluizen, langs de riviermondingen en via de duinen, landinwaarts. Alle totnogtoe beraamde te genmaatregelen inclusief het plan om rivierwater naar de bedreigde duinen te pompen zijn nutteloos of onvoldoende. Een werkelijk afdoende oplossing zal slechts het Deltaplan tot afsluiting der zee gaten brengen, waarmee men nu beginnen gaat. De uitvoering van dit project is ge raamd op 20 a 25 jaar, maar technisch is het mogelijk het in 16 jaar te verwerke lijken. Laten wij er met klem bij het parle ment aandringen, dat dit gebeurt; het is, om veiligheidsredenen en omwille van onze welvaart, een landsbelang van de eerste orde. Aldus de strekking van twee referaten gisteren op de studiedag van de Neder landse Tuinbouwraad in Den Haag gehou den. Het betoog van de eerste inleider, prof. jr. J. 1. Thijsse, hebben wij reeds, kort samengevat, in onze vorige editie weergegeven. Na hem sprak dr. ir. F. R. Mesu, oud-directeur van de Cultuur technische Dienst, die de waarlijk revolu- tionnaire betekenis van het Delta-plan voor onze zoetwatervoorziening toelichtte. De daarin voorziene afsluiting van Karing- vliet en Volkeralk (met dammen en slui zen) zou niet slechts de mogelijkheid openen, meer zoetwater van Maas en Rijn langs Rotterdam te jagen dan thans het geval is (en daarmee de gevaarlijke zout watertong van de Waterweg terug te drin gen), maar tevens in combinatie met kanalisatiewerken in Rijn en Lek extra zoetwater voor het Noordzeekanaal vrij maken, teneinde de verzilte, bijna uitge droogde gronden rondom de IJmond in hun oude staat te herstellen. Ir. Mesu schatte dat de zoutschade alleen in het Zuidwesten des lands, met inbegrip van het Westland, de tuinders jaarlijks ruim acht miliöen gulden aan inkomsten doet derven. Te weinig regen Een tweede dilemma is dat de regenval in ons land tijdens de groeiperiode der voornaamste cultuurgewassen (van half Mei-half Augustus in vele jaren niet vol doende is om aan de behoefte aan water te voorzien (de afgelopen zomer uiteraard niet meegerekend!) Men becijfert dat dit regen tekort gemiddeld 200 mm per seizoen beloopt. De aanleg van een zoetwater boezem van 40.000 h.a. in het kader van het Delta-plan, zal ook in dit tekort kun nen voorzien en bovendien een intensie vere exploitatie der bestaande tuinbouw- gi-onden mogelijk maken. Dit alles zal re sulteren in een productieverhoging (voor Zuid-Brabant) van rond f 40 millioen per jaar. Ook de overige delen des lands zullen van het Zeeuwse zoetwaterreservoir en bijkomende werken baat hebben; wanneer Haringvliet en Volkerak „dicht" zijn zal meer riverwater via de IJsel naar het IJselmeer, en vandaar naar de „droge" gronden van Noordholland, Friesland, Groningen en Overijsel gevoerd kunnen worden. Eilanders-af Grote verwachtingen koestert men ook van de nieuwe verkeersverbeteringen die dank zij het Deltaplan gerealiseerd kunnen worden. Over de afsluitdammen kunnen wegen aangelegd worden die de eilanden in Zuid-Holland en Zeeland uit hun eeuwenlange isolement verlossen zullen. De geprojecteerde hoofdverbinding Den Haag- Delft-Schiedaim-Vlaardingen-Pemis-IJsel- monde-Beyerland en vandaar via de Vol- ADVERTENTIE een zindelijk roofdier? Dat is een was beer. Nu heeft een wasbeer in de werkelijk heid niets met de was te maken. Maar U wel. En wat ziet U om U heen, als U op wasdag rondkijkt? Overal, overal ziet U nu Castella Parels gebruiken, nu de nieuwe prijs (slechts 42 ct per pak) dit modernste aller wasmiddelen letterlijk onder ieders bereik brengt! Wassen met Castella Parels verschilt hemelsbreed van wassen met gewone was middelen. Millioenen kleine pareltjes, stuk voor stuk geladen met onbeperkte waskracht, geven bij aanraking met het waswater direct een snelreinigend sop. Vlekken vluchten voor uw ogen uit het goed. Eenmaal spoelen is genoeg. Profiteer toch ook van deze enorme stap vooruit, van het beste wasmiddel, dat in Nederland te koop is! Haal nog vandaag Castella Parels in huis! VRIJDAG 21 JANUARI Minervatheater: „Het hemelbed", Lily Bouwmeester en Frits van Dongen, 8.15 uur. Roxy: „Avontuur in Tanger" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The high and the mighty", 14 jaar. 6.30 en 9.15 uur. Lido: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De indringer", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Broken lance", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: „De particulier secre taris", Nederlandse Comedie, 8 uur. Minerva: „Tarzan de aapmens", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Avontuur in Tanger", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: The high and the mighty", 14 jaar, 2.30, 6.30 en 9.15 uur. Lido: „Wen der weisse Flieder wieder blüht", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. „De straat", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Mensen zoals jij en ik", 14 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het grote spel", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De indringer", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Broken lance", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. kerak-dam en Steenbergen naar Antwer pen, rijgt de verschillende eilanden aan een en schept ongekende mogelijkheden voor de afzet van hun tuinbouwproducten in de grote Hollandse en Belgische bevol- kingsconigloimeraties. Rotterdam zal b.v. van Schouwen in één uur te bereiken zijn- Weidse perspectieven De Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilan den bestaan goeddeels uit gronden die zeer geschikt voor tuin- en ooftbouw zijn, maar door gebrek aan zoetwater en goede ver binding alsmede door de verbrokkeling der gronden in vele kleine percelen, kon den zij tot dusver niet tot ontwikkeling komen. Dit laatste zal door uitgebreide herverkavelingen radicaal verbeterd wor den; nieuwe grond zal worden aange wonnen en door beplanting van wegen zal de wind gebroken, en het klimaat minder ruw worden. De „inpolderbare" opper vlakte wordt geschat op 10 a 20.000 ha.; die van het eerste project, het „Drie-Eilan denplan" ongeveer 1800 ha. Dat is niet veel, maar genoeg voor de nodige herver kavelingen en „uitwijkmogelijkheden" (voor tuinders die elders hun bedrijf heb ben moeten verlaten). Om al deze redenen achtte ir. Mesu de totstand/koming van het Deltaplan van eminent belang, niet alleen voor de be scherming van land en volk tegen waters nood en stormrampen, maar ook voor onze nationale economie die, wat de agrarische sector betreft, thans een periode van weidse perspectieven tegemoet gaat. Het Engelse stoomschip „Theta Star", dat Dinsdagavond ten Noorden van Ter schelling aan de grond liep, is Donderdag middag om halfvier door de sleepboten „Holland" en „Stortemelk" van de rederij Doeksen vlotgetrokken. Het schip is naar Terschelling gebracht, waar duikers een onderhoud naar eventuele schade aan de bodem zullen instellen Het was drie leden van de bergingsploeg van de firma Doeksen gelukt aan boord van het verlaten schip te komen. Ook de eerste marconist van de firma Doeksen, de heer Van Brakel, ging aan boord van de „Theta Star". Hij herstelde de radio-installaties en onderhield radio contact met zijn rederij en de sleepboten. Het werk werd hierdoor aanzienlijk verge makkelijkt. De 36 bemanningsleden van de „Theta Star", die Dinsdagavond door de redding boot „Brandaris" van boord waren ge haald, hebben in spanning het verloop van de arbeid van de bergers via de radio ge volgd. Gisteren zijn zij met hun kapitein weer aan boord van de „Brandaris" ge stapt, die hen naar het schip terugbracht, zodat zij de vier mannen van Doeksen een handje konden helpen. PROF. DR. W. C. VAN UNNIK NAAR ENGELAND Prof. dr. W. C. van Unnik, hoogleraar in echter niet ingang. Utrecht, is naar Engeland vertrokken op uitnodiging van de theologische faculteit te Cambridge. Deze reis wordt gemaakt on der auspiciën van de British Council, als onderdeel van de Engels-Nederlandse uit wisseling. Na Cambridge hoopt prof. Van Unnik nog naar Durham en Manchester te gaan, om in deze plaatsen enkele voor drachten te houden. De arbeider J. G. v. d. V. uit Haarlem, die gisteren bezig was met het slopen van een steiger bij de nieuwbouw aan de kooksovens van de Hoogovens werd door een vallendg plank aan het hoofd gewond. De plank ver loor zijn steunpunt toen de man een staander op zij boog. Van der V. is in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen. ADVERTENTIE Dat huwelijk samenhangt met huwen: trouwen, is duidelijk. De moeilijkheid schuilt in het tweede deel van de samen stelling. Het woorddeel -lijk in huwelijk is niet hetzelfde als -lijk in: vorstelijk, duidelijk, gewoonlijk, vrolijk, huiselijk en zovele andere woorden. Huwelijk immers is een zelfstandig naamwoord, waarvan het eerste deel een werk woordstam is en düs het tweede een zelfstandig naamwoord moet zijn. Wij hebben hier te maken met een woord, dat in het Gothisch: laiks luidde en dat: dans, spel, melodie betekende. De oor spronkelijke betekenis is dus: feestelijk heden ter gelegenheid van het sluiten ener echtverbintenis. Een soortgelijke samenstelling vindt men in het Engelse wedlock, waarin -lock hetzelfde woord ^is als Gothisch laiks. De rechtbank te Groningen heeft con form de eis van de officier van justitie de 28-jarige conducteur bij de Nederlandse Spoorwegen R. S. uit Groningen veroor deeld tot een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk. Deze conducteur had bij de stationsuit gang te Groningen plaatsbewijzen achter gehouden. Hij ging na zijn ochtenddienst op reis en wisselde de plaatsbewijzen op verschillende plaatsen in het land in. In Zwolle werd hij op heterdaad betrapt. Er was argwaan gerezen, omdat te veel plaatsbewijzen met bestemming Groningen ingewisseld werden. LONDEN (Reuter/A.F.P.) Een officiële woordvoerder van Nieuw-Zeeland te New- York heeft verklaard, dat Nieuw-Zeeland, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië „en andere landen" voortgaan met besprekin gen over de mogelijkheid om een staken van het vuren tussen nationalistisch en communistisch China te bewerkstelligen. Als mogelijkheid werd hierbij aan de Vei ligheidsraad gedacht. Er was echter geen enkel besluit genomen. De secretaris-gene raal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, die thans een reeks besprekingen voert, heeft Donderdag de vertegenwoordigers van Thailand en Peru ontvangen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft te Washington verklaard, dat minister Dulles op een vergadering van Congres leden, aangedrongen heeft op een spoedige ratificatie van het verdrag van wederzijdse bijstand tussen nationalistisch China en de Verenigde Staten. De woordvoerder wei gerde in te gaan op vragen over de be richten uit Londen, volgens welke Nieuw- Zeeland en Groot-Brittannië met elkaar overleg gepleegd hebben over een moge lijke bemiddeling van de UNO-in de strijd tussen de beide China's. Admiraal Radford, voorzitter van de commissie van stafchefs, die zojuist teruggekeerd is van een reis door het Oosten, heeft aan de Congres leden een uiteenzetting gegeven van de militaire situatie in het Verre Oosten. Dulles heeft op de vergadering medege deeld, dat de regering volmacht zou vragen om de marine te gebruiken voor de evacuatie van Chinese nationalisten van eilanden langs de kust van het vaste land. De woordvoerder van het „State Depart ment" weigerde commentaar te leveren op de berichten, dat president Eisenhower het Congres machtiging daartoe zou vragen. De Nieuw-Zeelandse premier, Sidney Holland, die op weg is naar de conferentie van minister-presidenten van het Britse Gemenebest te Londen, verklaarde te Washington, dat hij vandaag met Dulles de mogelijkheden van een staken-van-het- vuren tussen de beide China's zal bespreken. Afivnchten Reuters correspondent meldt uit Washing ton, dat men in diplomatieke kringen van mening is, dat Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten het er over eens zijn, dat een „grote diplomatieke actie" ter beëindiging van de gevechten op een betere gelegenheid moet wachten. Het verdrag tussen de Ver- In Aerdenhout-Bentveld is Donderdag middag omstreeks 2 uur het tramverkeer naar en van Zandvoort gedurende ruim een uur onderbroken geweest doordat de beide rijbanen voor de tramtreinen van de N.Z.H.V.M. versperd raakten, nadat er een botsing had plaats- gehad tussen een tram en een truc met oplegger. Omstreeks tien minuten voor twee reed de tweeëndertigjarige chauffeur A. M. van een houthandel in Oud-Karspel van de Zandvoortselaan af in de richting van de Sparrenlaan. Verblind door de zon merkte hij niet op, dat een rood waarschuwings- sein de nadering van een tram van de N.Z.H.V.M. aankondigde. Juist toen de wagen, beladen met vijf ton hout, de tram rails passeerde, naderde uit de richting Haarlem de tram, d'ie om 13.34 uit de Tem peliersstraat was vertrokken. De tram, bestuurd door de vieren veertig jarige wa genvoerder F. van der K. uit Haarlem, raakte de truc met oplegger juist achter de cabine en sleurde de houtwagen enige meters mee. De tram werd aan de voor zijde beschadigd en de houtwagen moest door een kraanwagen van de vervoers maatschappij van de rails worden getrok ken. Ook hier was grote materiële schade, maar persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. enigde Staten en nationalistisch Chine zou de kans dat de plaatselijke gevechten tot een belangrijke actie zouden uitgroeien tot een minimum verkleinen. Brits protest Een woordvoerder van het Britse minis terie van Buitenlandse Zaken in Londen heeft meegedeeld, dat Groot-Brittannië bij de regering in Taipeh zal protesteren tegen het tot zinken brengen van het Britse vrachtschip „Edendale" en dat schadever goeding zal worden geëist. De „Edendale" werd in de haven van Swatou (commu nistisch China) getroffen tijdens een bom bardement van nationalistische vliegtuigen. Blijkens verklaringen van nationalistische autoriteiten op Formosa zouden de vliegers het Britse schip hebben aangezien voor een Russische tankboot. De nationalistisch-Chinese autoriteiten hebben toegegeven, dat het garnizoen van Ji Kjang Sjan zich na een „heldhaftige strijd" van zestig uur heeft overgegeven aan de communisten, die Dinsdag op het eiland zijn geland. Volgens radio-Peking zijn meer dan 1000 nationalisten krijgsge vangen gemaakt of gesneuveld. Nationalis tische bommenwerpers zetten hun aan vallen op communistische vlootconcen- traties voor de kust voort. Ondanks de val van Ji Kjang Sjan zullen de andere natio nalistische eilanden langs de kust van con tinentaal China verdedigd worden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie op Formosa bestaan er tot dus verre geen plannen voor evacuatie van nationalistische eilanden. (U.P.) Intussen hebben waarnemers verklaard dat de Amerikaanse regering reeds besloten schijnt te hebben tot een grote wijziging in de politiek betreffende het Verre Oosten: namelijk enige nationa listische invasie op het vasteland af te schrijven. Naar aanleiding van de verklaring van de Indonesische minister van Defensie, mr. Iwa Kusuma Sumantri, dat „het zeker waar is, dat Nederlanders infiltreren in het gebied van de Zuid-Molukken", heeft mi nister Luns de waarnemende Indonesische Hoge Commissaris in Den Haag, mr. Su- santo Tirtoprodjo. ontboden en met kracht deze beschuldiging van de hand gewezen. De Indonesische minister van Defensie heeft de vorige week verklaard, dat welis waar nooit infiltraties en landingen per onderzeeboot op grote schaal zijn uitge voerd, maar dat dit „in het klein zeker ver scheidene keren is gebeurd".De minister had hier aan toegevoegd, „dat dit in December het duidelijkst is gebleken, toen omstreeks de vijfde enkele personen werden aangehou den, die naar zij verklaarden afkomstig waren van een Nederlandse onderzeeboot", aldus mr. Iwa Kusuma Sumantri. Het Nederlandse ministerie van Buiten landse Zaken heeft omtrent de ontmoe ting tussen minister Luns en de Indonesi sche Hoge Commissaris voorts medegedeeld dat de minister „wederom nadrukkelijk heeft verklaard dat zich géén Nederland se duikboten in de wateren van Indonesië, van de Indische Oceaan of van de Grote Oceaan bevinden en daar ook sedert jaren niet meer zijn geweest." Tenslotte heeft minister Luns herhaald, wat hij reeds eerder tegenover de verte- gewoordiger van Indonesië verklaarde, na melijk „dat aan Nederland elke aggressieve bedoeling ten aanzien van Indonesië vreemd is. Bij herhaling heeft de Neder landse regering trouwens haar bereidheid geuit om aan Indonesië alle gewenste ga ranties te geven met betrekking tot de vei ligheid van het Indonesisch grondgebied". De Nederlandse regering is met de inter nationale Bank voor Herstel en Ontwikke ling overeengekomen voor de tweede keer een vervroegde aflossing te verrichten op de in 1947 gesloten lening van 195 millioen dollar. In Augustus werd reeds ruim 5U millioen dollar op deze lening vervroegd afgelost. Het betrof toen de langst lopende termij nen die in 1970, '71 en '72 zouden vervallen. Op 2 Februari worden 50.472.000 dollars en 12. 017.500 Belgische francs afgelost. Na deze vervroegde aflossing zal het nog uit staande bedrag van de lening 85.517.000 dollars bedragen. De buitenlandse staats schuld zal van het hoogtepunt op 30 Juni 1950 ad ƒ3,4 milliard na deze aflossing gedaald zijn tot 2 milliard. TONEEL EN DANS Vrijdag 21 Januari, Minerva Theater, 20.15 uur: Lili "Bouwmeester en Frits van Don gen spelen het toneelstuk „Het Hemelbed" van Jan de Hartog, dat door Jan Retèl werd geregisseerd. Muziek van Jurriaan Andriessen, décor van Chiel de Mey. Zaterdag 22 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een door Han Bentz van den Berg geregis seerde voorstelling van „De Particulier Secretaris" van T. S. Eliot, met onder anderen: Mien Düymaer van Twist, Nel Stants, Lms Hensen, Joan Remmelts, Henk Rigters en Allard van der Scheer. Zondag 23 Januari, Concertgebouw, 14.30 uur: Kindermatinée door Paul Ostra's Amusementsbedrijf. Opgevoerd wordt „Bulletje en Bonestaak" naar de gelijk namige kindergeschiedenis van A. M. de Jong. Zondag 23 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Vondels „Gysbreght van Aemstel" wordt in de enscènering van Johan de Meester ten tonele gevoerd door de Nederlandse Comedie, met onder anderen: Ank van der Moer, Ellen Vogel, Johan Schmitz, Ko van Dijk, Guus Hermus en Fons Rade makers, Paul Huf, Louis van Gasteren en Philippe, la Chapelle. Décors van Nicolaas Wijnberg. Zondag 23 Januari. Concertgebouw, 20 uur: „Boefje" van M. J. Brusse wordt vertoond door de Haagse toneelgroep „De Schouw spelers" met Charmv Reynen in de titel rol, die reeds meer dan duizend keer door Anny van Ees werd vertolkt. Maandag 24 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de Haarlemse Kunstgemeenschap treedt het gezelschap „Etorki" onder lei ding van Philipe yhamburu met Baski- sche dansen en liederen op. Voor de pauze: suite van volksdansen en het ballet „An- donië" van A. Aramburu. na de pauze het komische ballet „Orhv Pian". Woensdag 26 Januari. Stadsschouwburg. 14 uur: Interscholair Jeugdtournooi. Artistie- ge prestaties op het gebied van voordracht, dans en toneel door leerlingen van mid delbare scholen uit Haarlem en omgeving. Herhaling des avonds om 19.30 uur. Woensdag 26 Januari, Minerva Theater, 14 uur: Kindermatinée door van Brussels Jeugdamusement, met Oom John en Tante Lily en hun ponnentheater. Verder: Reddy and Partner. Pietje Pluim en zangwed strijd om orijzen. Donderdag 27 Januari, Stadsschouwburg. 20 uur: Voor Geloof en Wetenschap treedt de vermaarde dansparodiste Cilly Wang op. door Wim de Vries aan de vleugel bege leid, met onder meer: Lanler, Pas de deux classiaue, de Twee vrolijke acrobaatjes, de Giraffe en het Mondaine danspaar. MUZIEK Maandag 24 Januari. G-ote Markt, 15.30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt be- sneeld door Arie Peters, stadsbeiaardier. die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.30—12.30 uur. Dinsdag 25 Januari. Concertgebouw. 20 uur: Zesde D-concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Op het nroaramma staan het Vioolconcert van Tsjaikowsky en de Svmnhonie in d van César Franck, de solist is de violist Rnggiero Ricci. Woensdag 26 Januari. Minerva Theater, 20.15 uur: Afscheidstournée van de Kilima Ha- waiians. Medewerking aan het nroeramma verlenen Coos Speenhof met liedies en conférence, benevens het van Radio Lu xemburg bekende duo Helma en Vera. DIVERSEN Vrijdag 21 Januari, aula Gvmnasiuni Prin senhof. 20 uur. Voor de afdeling Haarlem van Alliance Francaise en Genootschap Nederland-Frankrijk spreekt Père Chery. nrior van de Dominicanen uit Clermont Ferrand over „Pascal op zoek naar God". Vrijdag 21 Januari. Gebouw Haarlemse Ke gel Bond. 20 uur: Amateurwedstriiden met zang. muziek en voordracht ten bate van de Bond van Invaliden. Vrijdag 21 Januari. Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van het R.K. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" en van het Trini- teitsivceum geven een opvoering van het toneelstuk „Het spook van Canterville". (Herhaling op Dinsdagavond 25 Januari). Zaterdag 22 Januari. Krelagehuis. 20 uur: De toneel- en cabaretgroep van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereni- ging geeft een ODVoering van bet toneel stuk „Papa mag het niet weten" van Bert Peets. Na afloop bal. Zaterdag 22 Januari, gebouw St. Bavo, Sme- destraat, 20 uur: De toneelvereniging „Vriendenkring" speelt „In revisie" van Joop Spit en Henk Bakker. Zaterdag 22 Januari. Lidotheater, 23.30 uur: Bijzondere voorstelling van de film „De straat". Zondag 23 Januari. Lidotheater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de film „Lach dan Paljas" met Benjamino Gigli, Alida Valli en Paul Hörbiger. Zondag 23 Januari. Rembrandttheater, 11 uur: dr. A. F. J. Portielje snreekt bij die renfilms van de heer H. C. Verkruiisen. Zondag 23 Januari, Studiotheater, 11 uur: Bijzondere vertoning van de expeditie film „Van Algiers naar Kaapstad". Zondag 23 Januari, R.K. Verenigingsgebouw, Herenweg. 20 uur: De toneelgroep van de afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging „Een zomerzotheid", een toneelbewerking door Dom de Gruyter naar Cissy van Marxveldts bekende meis jesboek. 'ondag 23 Januari. Gebouw St. Bavo. Smcde- straat, 14 uur: De R.K. toneelvereniging Bavo speelt voor de R.K. Bond van Bejaar den „Uw wil geschiede" van Henk Bakker, 's Avonds heeft om 19.15 uur een herhaling plaats voor leden. Bal na met medewer king van „De Melodisten". Dinsdag 25 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: Leerlingen van het R.K. Lyceum voor meisjes „Sancta Maria" en van het Triniteitslyceum geven een heropvoering van het toneelstuk „Het spook van Can terville". Dinsdag 25 Januari, Hotel Royal, 20 uur: Tweede van drie voordrachten over „Ge schiedenis van de wijsbegeerte" door pater F. van de Vrande M.S.C. voor „Geloof en Wetenschap". Dinsdag 25 Januari, Hotel Royal, 21.10 uur: Tweede van drie lesavonden over „Wezen en waarde van het Montessori-onderwijs" door mej. L. M. Th. Rood (Geloof en We tenschap). Dinsdag 25 Januari, Hotel Rusthoek, Bloe- mendaal, 20 uur: Voor de afdeling Bloe- mendaal en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt de heer P. C. v. d. Maas een lezing over „De snoei van bomen en heesters". Dinsdag 25 Januari, restaurant Brinkmann, 20 uur: Voor het Instituut voor Arbeiders ontwikkeling spreekt de heer A. Wijnand over het onderwerp „Heeft Nederland bos sen nodig?" Dinsdag 25 Januari, gebouw St. Bavo, Sme- destraat, 19.30 uur: Voor de leden van de afdeling Haarlem van de Algemene Bond van Ouden van Dagen houden de heer en mevrouw J. A. Tjaden een lezing met lichtbeelden over epn reis naaf Syrië en Palestina. Verder verlenen medewerking Annie KoppenolAndréa, sopraan en een dameskoor van de Nederlandse Protestan ten Bond. Pianobegeleiding: mevrouw J. NeumanLeeflang. (Herhaling op Woens dag 26 Januari). Woensdag 25 Januari, Koningin Emmaschool, ingang Raafstraat. 20 uur: Laatste van twee voordrachten door Ewoud de Kat over „Moderne schilderkunst" voor af deling Haarlem-Noord van de Volksuni versiteit. Met lichtbeelden. Woensdaar 26 Januari, Boekenroode, Heem stede. 20 uur: Voor buurtbelang Aerden hout-Bentveld houdt de heer K. J. Junius Ingerman een lezing met lichtbeelden en gramofoonmuziek over „Een exüloratie door de binnenlanden van Centraal Afrika." Donderdag 27 Januari. Frans Halsmuseum, ingang Groot Heiligland. 20 uur: Laatste van twee voordrachten over „Het Oude Testament in het licht der opgravingen" in de leergang „Theologie en philosophic" voor de Volksuniversiteit door prof. dr. A. R. Hulst. Donderdag 27 Januari, Minervatheater, 20 uur: Laatste van drie voordrachten over „Het Brahmanisme en het Boeddhisme" door dr. R. van Brakell Buys voor de af deling Heemstede van de Volksuniversiteit. Vrijdag 28 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: dr. Bernard Vlekke spreekt voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" over „Het bankroet der Europese eenheid?" TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Tot en met 13 Februari ten toonstelling van reproducties naar werken van klassieke moderne meesters, van de Impressionisten tot Picasso. Dagelijks ge opend van 912.30 en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 10—12 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 10—15 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie, Op werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. t Cruquiusmuseum. Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar. Wagenweg 102: Ten toonstelling van aquarellen, tekeningen en grafiek door Ton Heyboer en Erna Postma. Van 21 Januari tot 9 Februari, op werk dagen geopend van 10—5 uur. Bij de winkelier M. in de Jansstraat vervoegde zich dezer dagen ene dame om iets te kopen. Toen zij heenging, hoorde de winkelier het slot der winkeldeur terugspringen en toen hij ging kijken, om dat hem dit vreemd voorkwam, bemerkte hij dat de sleutel van de buitendeur ver dwenen was. De man heeft van het ge beurde geen mededeling gedaan aan de politie, omdat hij meende dat hij de sleu tel niet in de deur mocht laten zitten. Maar intussen heeft hij, bevreesd voor een inbraak, in angstige spanning de ge hele nacht opgezeten. Tot zijn grote op luchting kwamen er echter geen inbre kers opzetten. Hij is nu voornemens zijn deur van een nieuw slot te laten voorzien, daar deze nachtwake hem wel zeer be zwaard heeft

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5