Raak... van smaak! Alleen Broekhuizen nog ongeslagen in strijd om titel driebanden Fransman Marang leider na zware klassementsproef Basketballers oefenden weer: Rest van Haarlem tegen IHJ HALF ZWARE SHAG Clowntje Rick Opdracht in Wenen Alleen Sweering bleef na eerste dag zonder winst Railye de Monte Carlo Equipe Gatsonides-Becquart op negentiende plaats Zes Nederlanders bij eerste honderd rijders M nUKKIO ucfcuijuimy! Geen wedstrijden in HVB en HKB VRIJDAG 21 JANUARI 1955 4 Haarlemse basketball teams tegen Amsterdam Basketball Militaire basketball kampioenschappen Het Europese kampioen schap driebanden Raad van Assen voor een nieuw circuit Voetbal Ook in Nijmegen gaan dames voetballen Rode Kruis-tournooi Voor de kinderen FEUILLETON door Anne Duffield Sport in 't kort Waterpolo HPC en Haarlem in Amsterdam geklopt Agent trachtte vergeefs wielerrace te stoppen Onder het critisch oog- van enkele honderden biljartllefhebbers zUn de beste drie- banders in Nederland in de congreszaal van Krasnapolsky in Amsterdam hun strijd begonnen om het nationale biljartkampioenschap in de hoofdklasse. Verrassend was de nederlaag van de huidige kampioen Popeijus tegen Broekhuizen, die In vorige jaren tweemaal houder van de titel is geweest. Niet om die nederlaag op zichzelf, want Broekhuizen is een ervaren en kundig speler, die zoveel ln zün mar» heeft dat hij de beste kan verslaan, maar door de wijze waarop ze werd geleden. Popeüus bleef ver beneden zijn normale vorm en al van de 25e beurt af, toen Broekhuizen met 2118 lesdde, zag men de uitslag zich aftekenen. De Arnhemmer gaf zijn tegen stander geen schijn van kans en won met een verschil van 14 caramboles. De uitslagen van de eerste dag waren: Teegelaar 50 45 7 1.111 Baay 22 4b 3 0.483 Metz 50 59 5 0.847 De Ruijter 46 59 4 0.779 Stikkelman 50 71 5 0.704 Sweering 46 71 4 0.647 Broekhuizen 50 59 4 0.874 Popeiju^ 36 59 3 0.610 Broekhuizen 50 57 6 0.877 Sweering 57 6 0.717 Stikkelman 37 57 6 0.649 De Ruijter 50 57 6 0.877 Teegelaar 44 61 5 0.721 Popeijus 50 61 6 0.819 Metz 25 52 5 0.480 Baay 52 8 0.961 Spannend slot De partij tussen Metz en De Ruijter was een nek-aan-nek race van het begin tot het einde, waarbij het verschil nooit meer dan vier caramboles was. Metz. die de fortuin ditmaal zeer gedecideerd op zijn hand had hij scoorde zeker vyf of zes caramboles die men toevalstreffers mag noemen had aan- zege aan Stikkelman laten, eveneens met vier punten verschil. In de laatste partijen leden twee van de favorieten hun eerste nederlaag. Teegelaar kwam tegenover Popeijus te staan, en hij leek nu weinig meer op de onvervaarde caramboleur die 's middags iedereen door zijn durf en vindengrijkheid verbaasd had. Ook Metz verloor zijn partij tegen Baaij. die sterk speelde (series van vijf, zes en achtt) en kundig carotteerde. Hij bezorgde Metz een achterstand van 14 punten in 20 beurten (22 tegen 8) en liep verder uit tot 38 tegen 19 in 38 beurten. Metz bleef natuur lijk vechten, maar het verschil was zelfs voor de vastberaden Hagenaar te groot. Boven dien zocht hij vergeefs naar zijn normale vorm, zodat hij tenslotte 25 caramboles bij Baaij ten achter bleef. Na de eerste dag is dus alleen Broekhuizen nog ongeslagen. Het klassement luidt: 1. Broekhuizen4 pnt. alg. gem. 0.862 2. Teegelaar 2 0.886 3. De Ruijter 2 0.827 4. Baaij 2 0.742 5. Popeijus 2 0.716 6. Stikkelman 2 0.679 7. Metz 20.675 8. Sweering 00.703 De Haarlemse vertegenwoordigende bas ketballteams zullen Dinsdag 25 Januari in de Apollohal in Amsterdam uitkomen in de stedenontmoeting HaarlemAmsterdam. In November 1954 moesten alle Haarlemse teams een nederlaag incasseren en hoewel wij ook deze keer voor de senioren teams geen zege weggelegd zien. vertrouwen wij op goede resultaten van de Haarlemse jeugd, waarbij voor het eerst ook een meisjesteam aanwezig zal zijn. De Haarlemse teams zijn als volgt samen gesteld: Dames: J. Koblens (aanv.), F. van Veen, (beiden White Stars»C. Kors. T. Snel. J. Huigen, N. Steenkist. H. Pompe (allen H.O.C.); M. Schrama. T. van Deursen, C. van Groningen (allen Antilopen). Junioren (meisjes): J. v. d. Hoeden. C. Aarts, W. Jungblut, Th v. <i. Helm, R. Kuy- pers, T. Biesbrouck. M. Winter, Th. Rey nolds en D. van Giffen. Heren: M. Dinkelberg, J. Mansvelder, F. Hooyveld (allen Typhoons); J. Meenhorst (Black Pirates-L. de Sander. H. Resida (beiden IHJ); M. Molenkamp (White Stars); B. Melis (ZBVS) en W. Jansma (SC H'lem). Junioren A: P. Veenenbos. K Dingshoff, H. Biesbrouck, R. van Gelder. H. van Elk. H. Dinkelberg, J. Samson, K. Warger, R. Noë en N. N. Junioren B: R. Bodegom. W. Griep. R. van Giffen, T. Kaart. C Hennis, R. Bakker, J. de Reus, J. J. Zandberg, F. v. d. Waals en J. Hooyveld. DODELIJK ONGEVAL IN CORTLNA D' AMPEZZO. Tijdens de training voor de Italiaanse twee persoonsbob-kampioen schappen in Cortina d' Ampezzo hebben zich twee ongevallen voorgedaan, waarbij een met dodelijke afloop. De bob met Duilio de Polo en Carlo Turchetti vloog uit de bocht, waarbij Del Polo een schedelbasisfractuur opliep en Turchetti verwondingen aan een dijbeen. De beide bobbers werden naar het ziekenhuis overgebracht, waar Del Polo aan zijn verwondingen is bezweken. In April zullen in Cairo de militaire kam pioenschappen worden georganiseerd. Uiter aard ligt het in de bedoeling dat ook een Nederlands militair team aan deze kam pioenschappen zal deelnemen. Teneinde een selectie te kunnen toepassen voor een even tuele centrale training en een zo goed mo gelijk figuur te slaan zullen Woensdag 26 Januari in de Apollohal in Amsterdam een team van de Koninklijke Nederlandse Lucht macht en de Koninklijke Nederlandse Land macht tegen elkaar uitkomen. Deze wedstrijd begint om acht uur. ADVERTENTIE vankelijk een kleine voorsprong, maar de goed spelende Waalwijker bleef hem op de voet volgen en na 41 beurten was de stand gelijk: 37—37. Daarna gingen de zenuwen een steeds groter rol spelen. Doch Metz bleek in deze eindspurt over de meeste capaciteiten te beschikken. Een even vinnige kamp leverden Stikkel man en Sweering. De uitslag bleef tot enkele beurten voor het einde, toen het verschil slechts 1 carambole bedroeg (46 tegen 45 voor Stikkelman), onzeker, want Sweering ofschoon geenszins in zijn beste vorm, gaf geen krimp. Tenslotte moest hij echter de ADVERTENTIE BARIELJORISSTfc HA/WEM TEL 15439 EERO B01STR. 48 A DAM TEL 717162 MOTOR BROM FIETS KLEDING Voor het Europees- kampioenschap drie banden. dat van 10 tot en met 13 Februari in Amsterdam zal worden gehouden, zijn tot nu toe twee inschrijvingen binnengekomen. De. Duitse biljartbond heeft Luetgehetmann opgegeven, met Tiedtke eventueel als twee de man. Voor de Spaanse bond komt Romero, terwijl Ventura als reserve is ingeschreven De andere bonden hebben nog niets van zich laten horen. Zij wachten blijkbaar, evenals dat met de Kon. Ned. Biljart Bond het geval is. op de uitslag van het nationale kam pioenschap. Naar men weet is de Belg Vingerhoedt houder van de Europese titel, en dit geeft de Belgen recht op twee veregenwoordigers in het aanstaand tournooi. Het laat zich aan zien dat ze ook van dit recht gebruik zul len maken. Mochten andere bonden verstek laten gaan dan lijkt het waarschijnlijk dat Nederland, als organiserend land, het eerst in aanmerking komt om behalve de natio nale kampioen nog een tweede speler in te schrijven. En dit maakt de huidige strijd om de nationale titel te meer interessant. Naar wij vernemen bestaan er plannen om het Europees kampioenschap te houden in de wintertuin van Krasnapolsky. De gemeenteraad van Assen heeft in zijn Donderdagavond gehouden vergadering met 17 tegen 4 stemmen het plan om een nieuw circuit aan te leggen voor de TT-races aan vaard. Het plan. dat voorziet in de aanleg van een circuit van ongeveer 8 km. lengte, zal nu ter beoordeling aan Gedeputeerde Staten worden voorgelegd. Het liet in de bedoeling he nieuwe cir cuit op 30 Juli ter ge'erenheid van de 25e TT-races in te wijden en daarhfi tevens wed strijden voor zijspannen te houden. In Nijmegen is men. in navolging van Utrecht, tot de oprichitng van een dames voetbalclub overgegaan. De nieuwe vereni ging telt reeds 20 leden. Indien w(j het peil van het vertoonde bas ketball van de Rest van Haarlem (heren) als maatstaf moeten nemen voor het resultaat dat behaald kan worden tegen het Suri naamse team, welke wedstrijd volgende week zal worden gespeeld, dan zou onze voorspel ling ongetwijfeld een grote nederlaag voor de Haarlemmers i'n. H'U willen hierbij echter geenszins vergeten dat de "Haarlemse ploeg niet volledig in het veld verscheen (oa. waren de Typhoons-spelers afwezig), het geen het resultaat zeker heeft beïnvloed. Ondanks de kleine nederlaag, die tegen I.H.J. moest worden geïncasseerd, is deze wedstrijd voor de talrijke toeschouwers toch ongetwijfeld zeer aantrekkelijk geweest en mede door de grote spanning en felle strijd heeft het publiek volop genoten. Nadat T. Molenkamp (White Stars) het eerst de basket had gevonden voor de Rest, liep de score snel op en dank zij Struwer en De Sanders nam I.H.J. een kleine voorspong. De Rest nam echter het initiatief weer over en na dat de stand was opgevoerd tot 8-4, scoorde allereerst Reseda een zeer fraai doelpunt, waarna Parola de partijen weer op gelijke voet bracht. Hierna ging de strijd langdurig gelijk op zodat i.sn beide kanten lustig werd gescoord. Toch konden de Haarlemmers niet voorko men dat I.H.J. bij het ingaan van de rust een kleine voorsprong nam (19-14). Direct in de tweede helft scoorde Jole voor de Rest en ondanks het feit dat Struwer de stand nog op 20-16 bracht, konden de I.H.J.- ers niet voorkomen dat de uitstekend op schot zijnde Jole (Black Pirates) nogmaals met een zestal punten het team van de Rest een kleine voorsprong gaf.(22-20). j Ook hierna bleef de strijd om de leiding bijzonder fel en via 24-24 kwam de stand met nog vijf minuten te spelen op 27-27. waarna Molenkamp wederom de Rest een kleine voorsprong gaf, waar tegenover Reseda nog een ingeschoten strafworp plaatste (29-28). De IHJ.'er Parola maakte in samenwer king met Loze deze actherstand weer onge daan en wist zijn team een 32-29 voorsprong te geven, waarmede de laatste belangrijke drie minuten Ingingen. Bij de Restploeg schoot T. Molenkamp nog een strafworp in (32-30), doch verder kwam men niet, zodat IH J. een kleine, doch verdiende overwjn- ning behaalde. Ook nu was De Sanders weer uitstekend op dreef hij I.HJ.; bij de Rest ploeg zorgde vooral T. Molenkamp en Jole door een grote productiviteit dat de neder laag niet te gr^ot werd. In verband met de komende belangrijke ontmoetingen van het Haarlemse team is dit ongetwijfeld een bijzonder nuttige oefen wedstrijd geweest, waarin het wedstrijdele ment zeker niet heeft ontbroken. Ondanks de felheid waarmede gestreden werd is het een zeer sportieve strijd geworden, zodat de leidende scheidsrechters Brekhoff (Amster dam) en Rip (Haarlem) het niet moeilijk kregen. De volledige uitslagen waren: Dames: The White Stars 3RCH 1 26-8: The Typhoons 3—Tramvoge'-s 1 36-10. Heren: Rapiditas 2The White Stars 3 28- 41; Black Pirates 2—IHJ 3 37-25; Exercitia 1— Rapiditas 1 31-21; IHJ 1—Rest van Haarlem 32-30. Junioren (meisjes): HOC c—IHJ 14-15. Junioren (jongens): Black Pirates—Anti lopen B 20-16. Het jaarlijkse Rode Kruis-tournooi wordt dit jaar op Zondag 30 Januari in de Apollohal in Amsterdam gehouden. Ook nu nemen weer enkele uitstekende teams deel, zodat men ongetwijfeld van goede sport zal kun nen genieten. Het programma voor dit tournooi luidt: 19.00 uur: Amsterdam B—Kon. Nederl. Lucht macht; 20.10 uur: 512th Sabres (Amerikanen) —Surinaams team; 21.20 uur: U.S. 1 (dames) —Amsterdamse junioren meisjes; 22.00 uur: Finale (heren). Van de in totaal 319 gestarte wagens voor de Railye de Monte Carlo hebben er 271 de eindstreep in het vorstendom ge haald. De eerste wagen, die de finish be reikte, was de Ford-Zephyr van de En gelsen T. G. Harrison en E. Harrison, die in Glasgow gestart waren en langzamer hand kwamen alle rijders vermoeid en in het bezit van tientallen strafpun-ten aan. Het laatste traject over ruim driehonderd kilometer, van Gap naar Monte Carlo, was verdeeld in vijf sectoren, die met uurge middelden van omstreeks 65 kilometer ge reden dienden te worden. Voor de grote klassen kwamen deze gemiddelden soms boven zeventig kilometer uit. Wij hebben nog niemand gesproken, die bij dit traject geen straf punten heeft ge noteerd. Een crack als Ken Wharton, die met onze landgenoot Langelaan deel uit maakt van het officiële Daimler-team met een groot aantal straf punten wegens tijd- overschrijdirng. Voor de berekening gold één straf punt per seconde, terwijl de deel nemers er twintig geschonken kregen. „Khen Wharton heeft op de col des Lesques gereden als een duivel", verklaar de Langelaan, die eraan toevoegde dat hij zich niet kon voorstellen dat het nóg snel ler kon. Dit doet het vermoedden rijzen, dat de organisatoren de gemiddelden bewust boven de grens van het bereikbare hebben eld, teneinde onderweg een klassement forceren, een klassement, waarbij nie mand met een blanco strafpuntenregister aan dfe finish zou komen. Het Nederlandse team Tak-Zorab had het hele traject tot Gap strafpuntloos ge reden. Op de route van Gap naar Monte Cark» werd echter ook hun derde sector, die van de Col des Lecques, noodlottig. Een tijdsoverschrijding van talrijke minuten zal hen op vele straf punten komen te staan. Het gedeelte voor Gap was volgens de verklaring van Tak op sommige plaat sen spiegelglad. Sheila van Damm, de Europese kam pioene groot toerisme van verleden jaar. had het op de beruchte col ook al te kwaad gehad. Zij overschreed de tijdslimiet even eens met ruim 3 minuten. Mevrouw Mit chell, een landgenote van Sheila van Damm, bracht «het er een fractie beter af, zodat haar kansen op de coupe des dames beter staan. Ook staat mevrouw Mitchell beter ten opzichte van Greta Molar.dcT. die in 1953 beslag op de titel van Europese kampioene legde. Prachtige railye De équipe Van Zijll-Bleeker zag het in Duitsland opgelopen strafounten-saldo tijdens de rit van Gap naar het eindpunt ook al met tientallen omhoog gaan. Overi gens kwam men behouden in Monte Carlo aan. „Het was een prachtige railye", dat was de mening van Langestraat en Baren- drecht, die alles hadden gekregen wat zij m een goede railye. zoals zii zeiden, had den gehoopt te vinden. Beiden zagen er nog opgewekt uit. niettegenstaande de tegenslag dat het kacheltje in hun auto reeds op de eerste dag de geest gegeven had en zij verder in bittere kou. met dik wijls bevroren ruiten, de tocht hadden moeten voortzetten. Het duo Dik (Haarlem)-Moggre, was eveneens enthousiast, hoewel zij beiden van het begin af aan het sleutelen waren geweest. Telkens mankeerde er iets aan hun auto en dit was dan ook de reden, c 50) vooral Jeremy, op een bijna verlegen manier. Kim had onmiddellijk een verkla ring bij de hand: natuurlijk wist de kolo nel, dat Jeremy de drie vrouwer» naar Nice zou begeleiden, en waarschijnlijk was een van deze dames een allesbehalve aangenaam gezelschap Het groepje wandelde de dorpsstraat door.. Six Charles liep vooraan met Cle ment Fraser, Jean volgde met Jeremy en Kim en de kononel kwamen op enige af stand achteraan. „Vertelt u me nu onmiddellijk alles over tante Tanya", zei Kim, „ik brand van nieuwsgierigheid. Ze schijnt indruk gemaakt te hebben op onze jonge vrien den Fraser. Ze zien er niet bepaald ui*, alsof ze zich op hun gemak voelen. Hebt u 't ook moeilijk met haar gehad?" „Jaen.... nee. Je moet haar zelf maar bekijken. De aartshertogin heeft in derdaad indruk gemaakt op ons allen. Ze is...." hij aarzeidde even, paald zoals we haar ons voorgesteld had den, Forrest!" „Niet?" Kim fronste even. Er flitste een gedachte" door zijn hoofd. „Luister eens, kolonel, u bent er toch wel van over tuigd, dat ze werkelijk de aarthertogin :s? Er is toch geen bedrog in het spel? Het is méér voorgekomen, dat Russische bedienden zich voor hun meesters uitga ven!" De oudere man glimlachte. „Ik denk niet, dat je er aan twijfelen zult, of dit de eente tante Tanya is", antwoordde hij. „Ik wil je echter ln geen enkel opzicht een vooroordeel geven. Je moet haar ze'f maar bekijken." Enige ogenblikken later kwamen ze bij het chalet aan. „Ik denk dat we de dames in de zitka mer zullen vinden", zei de kolonel. Jean en Clement Fraser wandelden verder in dc richting van de kinderhuizen en Jeremy liep tactvol met hen mee. Het was beter dat de arme vluchtelinge niet onmiddellijk met zo'n groot gezelschap ge confronteerd zou wordenSir Charles en Kim volgden kolonel Markham naar binnen. De deur van de grote zitkamer stond open. Naar binnen kijkend, zagen ze alleen Anna. Het was al vrij donker in de kamer de dagen waren nog kort en ze zat op de bank bij het raam. Kim voelde zijn hart bonzen bij het zien van haar profiel, dat zich in het schemerlicht tegen het raam aftekende. Ze droeg haar Nadat de bomen omgehakt waren en op de grond lagen, moesten ze in stukken worden gezaagd; want zo'n hele boom was een te groot gevaarte om vervoerd te worden. Daarom waren andere Kabouters gewapend met grote boomzagen; twee Kabouters stonden tegenover elkaar, ieder aan een kant van de stam. En dan maar zagen, jongensknarsend gingen de scherpe stalen zagen door het hout, dieper en dieper. En elke keer, als de zaag er helemaal doorheen was, hadden ze weer 'n groot, rond blok van de stam afgekregen. Dan begonnen ze weer aan het volgende stuk. De jongens keken ook daarnaar met aandacht. Pilon was ook bij de zagers. „Gaat het goed, Pilon?", lachten de jongens. ..Ja hoor, zoals je ziet!", zei Pilon. Hij had het er warm van, die Pilon. De druppeltjes liepen hem van het voorhoofd. Hij nam zijn hoed af en veegde met zijn zakdoek langs zijn gezicht. »Pfff!'zei hij. „Daar zou je 't warm van krijgen!" Dat geloofden de jongens ook wel. Zulk zwaar werk als dat was „Kom straks maar 'n lekker kopje thee bij ons drinken, Pilon!", zei Bunkie. De rallye-rijders, van links naar rechts, Decret, Bee quart (beiden Frankrijk), Baren- dregt en Gatsonides (beiden Nederland), bespreken de resultaten van de Ralley de Monte Carlo. waarom zy op enkele trajecten strafpunten opliepen. Het kranige tweetal, dat op de col des Lecques zelfs de Franse coureur Levegh voorbij reed, ging onder de moeilijkheden echter' niet bepaald gebukt, hoewel zij in drie dagen be pa ook niet even de gelegenheid hadden gehad op behoorlijke wijze aan de zorging van de inwendige mens te den ken. Heidendiahl en De Rooy constateer den rn Chambery een doorgebrande dyna mo. De diagnose was vlugger gesteld dan het vinden van een afdoende oplossing. Cambery kon nog net op tijd worden ge haald. maar toen kwam de vertraging met als gevolg veel optelwerk voor de heren van de rallye-rekenkamer. Protest Blansjaar was in Monte Carlo nog niet uitgesproken over het in Duitsland opge lopen tijd-strafpunt. Hij zou im overleg met de sportcommissaris van de K.N.A.C.. de heer J. H. van Haaren, protest aanteke nen. Overzien wij de gebeurtenissen, don ligt de conclusie voor de hand dat het 25.5 kilometer lange traject over de col des Lecques de railye heeft beheerst. Hier is. althans voor wat de schifting voor het klassement betreft, de slag gevallen. In hoeverre men zich, na de strafpunten- zondvloed, nog herstellen kan. dat zullen de klassementsproeven van Vrijdag, Zater dag en Zondag moeten uitmaken. Klassement De namen van de honderd rallye-rijders, uitverkoren tot het afleggen van klasse mentsproeven op Vrijdag, Zaterdag en Zondag, dat zijn dus de honderd hoogst geplaatsten in het tussentijdse klassement zijn hedenmorgen bekendgemaakt. Onder hen bevinden zich zes Nederlandse équi pes. te weten Gatsonides-Becquart met Aston-Martin, negentiende in het klasse ment met 298 strafpunten. Flinterman met DKW, 24ste in het klassement met 324 strafpunten, Langestraat-Barendrcgt met Dyna-Panhard, 29ste in het klassement met 345 strafpunten, Dik-Moggre met Fiat 1100, 54ste in het klassement met 431 straf punten, Tak-Zorab met Alfa Romeo, 74ste in het klassement met 516 strafpunten en Blansjaar met DKW, 98ste in het klasse ment met 647 strafpunten. Boven Gatsonides-Becquart staan onder andere de équipes Appleyard met Jaguar en Adams-McMillan met Jaguar, respec tievelijk op de 11de en 14de plaats en de dames-équipe Poehon-Honore op de 12de plaats, die thans de beste kans op de coupe des dames blijkt te maken. De Nederlandse ploeg Arndt-Ton is in het voorlopige klassement als lilde geno teerd. De vijf hoogst geklasseenden zijn: 1. De Franse équipe Marang met Citroen, 161 strafpunten: 2. Delliere (Frankrijk) met Salmson, 178 strafDunten; 3. Hopfen (Duitsland) met DKW, 183 strafpunten: 4. Malling (Noorwegen) met Sunbeam, 200 strafpunten: 5. Dunod (Frankrijk) met Fiat 1100. 234 strafpunten. Uit de samenstelling van de lijst blijkt, dat de in Monte Carlo gestarte ploegen het er verreweg het beste hebben afgebracht, ten dele als gevolg van de omstandigheid, dat zij weinig last van sneeuw en gladde wegen hebben gehad. ARTHUR DUSENBERG OVERLEDEN. In Indianapolis is op 75-jarige leeftijd over leden de Amerikaanse •'utomobiel-construc- teur Arthur Dusenberg. Gedurende verschil lende jaren hebben de door Dusenberg ont worpen wagens de 500 mijlswedstrijden van Indianapolis ^heerst. Zo plaatsten in 1922 zes Dusenbergs zich bij de eerste tien in deze traditionele race. DE DUITSE PLOEG VOOR 30 JANUARI. Voor de badmintonwedstrijd Nederland Duitsland, die Zondag 30 Januari in het Kre- lagehuis in Haarlem zal worden gehouden, bestaat de Duitse ploeg uit de dames Schmitz en Schmidt en de heren Wolbrueck, Ropertz, Eschweiler en dr. Riegel. Zowel de wedstrijden vastgesteld voor de competitie van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond als dei vastgesteld voor de Haarlemse Korfbalbond zijn afgelast. Dit geldt voor de wedstrijden voor Zaterdag en voor die van Zondag. Voor de centrale wintercompetitie hebben HPC en Haarlem een wedstrijd in Amster- dam gespeeld. HPC ging te water tegen He» IJ en verloor met dubbele cijfers; Haarlem bond de strijd aan tegen Meeuwen en kon het ook niet tot een overwinning brengen. Voor de strijd tegen Het IJ verscheen HPC met maar liefst vier invallers. Al direct na de aanvang kreeg de HPC-verdediging het zwaar te verduren. Nadat de Heemsteedse doelverdediger reeds driemaal de bal achter zich in het doel had gehad passeerde Rudi Prins met een ver en hard schot de IJ-doel- verdediger. Met dit ene schot bleken de Heemstedenaren al hun kruit te hebben ver schoten. Via de ruststand vijf-één werd door de Amsterdammers de eindstand op tien-één gebracht. In de eerste helft van de wedstrijd Meeu wenHaarlem gaven de ploegen elkaar weinig toe. Toch kon Van Feggelen tot twee maal toe de bal ln het Haarlemnet schieten. Na de hervatting verkleinde Jan Paanakker met een fraaie omhaal de Haarlem-achter stand. Nadat Smits er drie-één van had ge maakt, maakte wederom Van Feggelen zich van de Haarlem-midachter Bijlsma los en schoot daarna in. Wat al t" zwaar afdekken door de IJ-mid- achter leverde Jan Paanakker een straf worp op. Het schot ging echter over. Bij het in het spel brengen van de bal beging de IJ-keeper de fout om de bal naar Huël te gooien. Huël plaatste de bal naar Paanakker, die het nu beter deed en inschoot Tenslotte schoot Smits nog eenmaal voor Het IJ in, zodat de eindstand vijf-twee werd. Voor de Dordtse politierechter hebben tien leden van de wielrenclub „De Mol", afkomstig uit Dordrecht en Zwijndrecht, terecht gestaan, omdat zij niet hadden ge stopt toen een politieman hun daartoe het sein had gegeven. Op 17 October hadden zij in Heinenoord links op de rijksweg 19 gereden, ofschoon er een fietspad was. De politieman, die de fietsers nariep, dat zij moesten stoppen, werd genegeerd en ook toen hij zjjn arm opstak, nadat hy hen had ingehaald, ston den zij niet stil. Voor de rechter verklaarden de wielren- enthousiasten, dat zij aan een onofficiële clubwedstrijd bezig waren geweest. Het was hun te zwaar gevallen, dïe in de war te sturen. De officier van Justitie bleek hier zeer verbolgen over en eiste tegen de twee oud sten van de groep 50 of 25 dagen, tegen de vier „middenklassers" 30 of 15 dagen en tegen de vier „fietsende blagen" (de minderjarigen van de club) 20 of tien dagen. De rechter was het met de officier eens, dat de wielrenners zich hadden misdragen, maar wilde toch lagere straffen opleggen. De oudste twee veroordeelde hij tot 20 of tien dagen, de vier volgende tot 15 of vijf dagen en de vier junioren tot 10 of vijf dagen. niet be- donkerblonde haar echter anders: omhoog gekamd en in een soort wrong op haar hoofd bevestigd Toen de mannen het vertrek binnen traden, sprong ze op. Het was Anna niet! Het was Anna, zoals ze er over een jaar of vijftien uit zou kunnen zien, als ze haar slanke figuur behield „Allemensen!" Kim onderdrukte met moeite een uitroep van verbazing en in zichzelf mompelde hij: „Dus dit is tante Tanya!" „Mag ik voorstellen, sir Charles Tremaine, de hertogin", zei kolonel Markham. „En dit is kapitein Forrest...." „Enchanté, messieurs!" Ze gaf hun elk de hand en haar glimlach en glanzende ogen waren als die van Anna. alleen haar stem was minder traag en dieper. „Ik ben zo blij, sir Charles, kennis met u te mogen maken," vervolgde ze in het Engels, dat ze vloeiend doel. met een charmant accent, sprak. „Aan u, en aan mijn allerliefste nichtje, aan Lawy en kolonel Markham heb ik mijn redding te danken!" „Ja, dat is heus waar....!" voegde ze eraan toe, toen sir Charles glimlachend een gebaar maakte, alsof hem geen dank toekwam. „Zónder uw gastvrijheid zou het plan nooit gcilaagd zijn. Ik weet niet wat ik zeggen moet, de juiste woorden ont breken meom iéder van u ze liet even haar warme lichtbruine ogen vol vriendelijkheid op Kim rysten mijn dank te betuigen.Kolonel Markham, ik vermoed dat er nog geen nieuws is be treffende mijn koffer? Ik was zo dwaas, om te denken, dat misschien met deze trein.Maar wat doet het er toe? Ik moet de hoop opgeven dat die koffer nog te recht zal kc ïen en afstand trachten te doen van mijn kostbaarheden. Ik heb iedereen reeds te lang veroordeeld met mijn gezeur ove: die koffer.ik zal mijn best doen mijn leven te beteren! Waar om blijven we allemaal staan? Waar zijn Anna en Lawy? Er moet voor thee of een andere drank gezorgd worden! U bent natuurlijk dorstig en hongerig na de lange reis! Kapitein Forrest er is een bel naast de deur wilt u even bellen? Ik begrijp niet wat er met het dienstmeisje, Maria, gebeurd is! O.... daar is ze al! En kijk eens, daar zijn Anna en Lawy ook! Kolonel Markham wilt u het licht aan knippen? Ik ben dol op schemeren maar dit is hiervoor niet ^et geschikte moment. We moeten elkaar allemaal goed kunnen zien nietwaar?" Kim die zich thans de ietwat onthuLie uitdrukking op de gezichten van Jean en Clement Fraser volkor**— - k.u, haalde even diep adem en begroette be leefd Anna en juffrouw O'Shea. Om zich een houding te geven, begon hij vervol gens het jonge dienstmeisje te helpen met het ronddele" v-n koppen dampende chocolademelk en smakelijk uitziende boterhammen. Hij ving een blik van kolonel Markham op; deze glimlachte en er was iets van amusement én triomf in zijn lach. Kim glimlachte ook en trok zich zo onop vallend mogelijk terug op de bank bij het raam. De aartshertogin had aan tafel plaats genomen, met sir Charles aan haar rechter hand, en begon te vertellen over haar be levenissen. Haar manier van vertellen was onder houdend en ze onderstreepte diverse pun ten met levendige gebaren van haar smalle witte handen. En haar ogen, die zo won derlijk op die van Anna geleken, glansden. Kim die deze an'reV—,:-"ke vrouw van op enige afstand gadesloeg, begon lang zaam enkele dirgen t« begrijpen. Het was héél dom van hem geweest om zich deze Russische tante van Anna voor te stellen als een vrouw op leeftijd. Als hij rustig had nagedacht had hij kunnen weten, dat ze nog niet heel oud kón zijn.... Hij herinnerde zich thans, dat juffrouw O'Shea verteld had, dat bij haér vertrek uit Rusland, Tanya een baby van nog geen twee jaar was geweest. Op dit ogenblik kon de groothertogin dus niet veel ouder zijn dan 36 jaar! De hele Russische revo lutie leek zo ver in het verleden, dat hij zich automatisch deze Russische hertogin als een al oude vrouw had voorgesteld. „Hoe heb ik me zó kunnen vergissen," mompelde hij in zichzelf. Wat die twee zoons van tante Tanya betreft die weg gehaald w? natuurlijk waren dit nog geen volwassen mannen geweest, doch jongens van een jaar of veertien, vijftien. In het heldere lamplicht merkte hij op, dat ze er minder jong uitzag dan ze hem aanvankelijk in het schemerdonker toege schenen had. Ook de gelijkenis met haar nichtje was hoewel aanwezig minder opvallend. Er waren fijne lijntjes om haar ogen en diepe kringen eronder. En on danks haar levendige manier van doen, waren er sporen van verdriet en ont bering. Ze was griezelig mager, haar handen leken bijna doorschijnend en ze zag doodbleck. Haar jukbeenderen waren hoger en haar neus iets korter dan bij Anna, en er waren nog andere kleine ver schillen, maar de vorm van het gezicht, de ogen en de mond ja zélfs de kuiltjes in de wangen, lieten geen enkele twijfel aan de zeer nauwe verwantschap tussen de twee vrouwen. Kim voelde zich haast pijnlijk getroffen door deze gelijkenis en hij had moeite zijn blik van Tanya Igo- rovna af te wenden. Juffrouw O'Shea installeerde zich naast hem op de bank bij het raam en keek hem vragend aan. Het is inderdaad opvallend," antwoordde hij. „Het zouden zusters kunnen zijn!" „Precies zo voelde ik het toen ik haar hier ontmoette. Ik vond het haast griezelig, het was alsof een tweede Anna voor me stond. Toen ik Tanya voor het laatst zag, was ze niet meer dan een dikke baby! Ik herinner me alleen haar ogen: ze had de zelfde ogen als Irina, Anna's moeder.... Prinses Igor bracht die ogen in de fa milie!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6