Er is te hoog gegrepen aan de Noordkant van het kanaal Zes brandweerlieden in „Velserend" gehuldigd Economisch Instituut krijgt opdracht voor openhartig rapport „Vrijmetselarij een religie die niet aan dogma is gebonden" IJmond-tragedie nadert finale Federatie blijkbaar moeilijk Beverwijk „Wij moeten naar een beroepskern" zei burgemeester Kwint Cas tri cum .7 Rapport nodig Samen met de Stichting Vijf taken Staal en stikstof Regionaal werk De tuinbouw Bedrijfs onderzoek Het verkeer Doel en wezen in IJmuiden uiteengezet Abe Brouwer droeg voor uit eigen werk Leiding ziekenhuis „Duinenbosch" „Het witte schaap van de familie" „Volkstaal en volkshumor" Scheepvaart Geen collectieve paspoorten meer VRIJDAG 21 JANUARI 1955 (Van een redacteur) DE VERONDERSTELLING IS GEWETTIGD, dat de be volkingsprognose voor de IJmond, zoals die indertijd door de Rijksdienst voor het Nationale Plan en zijn commissie „Westen des Lands" werd opgesteld en gretig overgenomen door Beverwijk, om herziening gaat vragen. Naar wij me nen te weten is de commissie zelve ook tot deze overtuiging gekomen: het cijfer van 225.000 inwoners, dat voor de Be- verwijkse moot van de IJmond als basis diende, zij het dan over een groot aantal jaren, moet als te rooskleurig worden beschouwd. Het is niet houdbaar gebleken. Dit zou de con sequentie met zich kunnen brengen, dat de nieuwe Bever- wijkse „city", gebaseerd op deze toenmaals aangenomen grootse stadsontplooiïng belangrijk kleiner zal moeten wor den opgezet dan aanvankelijk werd aangenomen. Het zou eveneens tot de gevolgtrekking moeten leiden, dat de toe komstige structuur van de „IJmond" opnieuw serieus in be schouwing dient te worden genomen. Diverse symptomen in bet spel der krachten, dat zich thans in de IJmond ontwik kelt, wijzen op een toeneming van de spanningen, maar ook op de nadering van een ontknoping. Velsen, als woonge- meente voor de industrie-werkers prettig gelegen, zal met de straks gereedkomende „sluisweg" een haast ideale, want snelle, verbinding met de Hoogovens hebben en dus het ar gument, dat de wooncentra voor de industrie zich aan de Noordkant van het kanaal móeten ontwikkelen, als vervallen kunnen beschouwen. Velsen zal zich schrap moeten zetten in dit opzicht, want haar woningbouwpolitiek voor de naaste toekomst wordt niet alléén gedwarsboomd door de stijging der bouwprijzen en de daaruit voortvloeiende, verkapte bouwstop. Heemskerk eveneens: deze gemeente immers ziet zich be dreigd door de „uitschieter" die Beverwijk, in Noordelijke richting denkt te maken, een uitschieter, die het karakter van de plaats in de ziel aantast. Op dit punt is er een be paalde overeenkomst tussen Heemskerk en Velsen te ont dekken, die leidde tot het samengaan van deze twee ge meenten in het kader van de IJmond-gedachte. Het moge droevig zijn, dat een fede ratie van gemeenten in één woonge bied niet lukken wil en straks van ho gerhand in een keurslijf gedwongen zal moeten worden: verbazingwekkend is het nauwelijks, wanneer men de voort gang der Europese samenwerking er mee vergelijkt. Er zou dus iets, nee veel voor te zeggen zijn, een boven de partijen staand, objec tief en betrouwbaar lichaam, een uitspraak te laten doen, die tevens een toekomst voorspelling zal zijn op de gronden der moderne sociologische, economische en sociale wetenschappen. Velsen zal dezer dagen opdracht verstrekken aan het Ne derlands Economisch Instituut te Rotter dam, om een rapport uit te brengen over het Velsense part van de IJmond Heemskerk zal dit voorbeeld waarschijn lijk spoedig volgen. Beverwijk doet niet mee. Het is moge lijk, dat er uit de gemeenteraad vragen over deze afzijdigheid aan B. en W. ge steld worden, ondenkbaar is dit zeker niet. Het college van B. en W. der gemeente Beverwijk heeft zich echter nu in nevelen gehuld omtrent zijn standpunt in dezen. Het Nederlands Economisch Instituut in Rotterdam gaat dus aan het werk in de IJmond, mogen wij aannemen. Daartoe zal een zijner jonge, veelbelovende onderzoe kers, de heer P. Mourik, die de leiding heeft over het regionaal onderzoek van het N.E.I., zich in Velsen vestigen, om zich zo diepgaand mogelijk vertrouwd te makon met de economische problematiek in de IJmond een voorpost van het N E.I., dus in het te onderzoeken gebied. Dat de samenwerking met de Stichting Noordholland voor Maatschappelijk werk, die zich bezig houdt met een sociolofische analyse van de kwalitatieve verhoudingen in de IJmond, groot zal blijven, is een gelukkige omstandigheid en dat de ge meente Velsen beschikt over een citoffraaf, die snel een „uittreksel" uit de bevolking kan maken, een andere: zonder deze beide factoren zou ook het N.E.I. niet tot een volledig rapport over Velsens positie in de IJmond kunnen komen. Het Nederlands Economisch Instituut is niet toevallig ondergebracht in een aan bouw van de Economische Hogeschool, die aan de Pieter de Hoochweg te Rotterdam zetelt: het kwam er ruim 25 jaar geleden namelijk uit voort. Als een soort „practi cum" voor de academici, dtfe er een drem pel tot de maatschappij vonden en et zich konden bezighouden met de vele proble men uit de praktijk der samenleving. Oud- minister professor Lieftinck en zijn collega v.,d. Brink voltooiden er onder meer hun economische scholing; Prins Bernhard en prof. dr. J. F. ten Doesschate, Hoogoven- directeur, zetelen onder anderen in het curatorium. De sterke binding, die het instituut tot de tweede wereldoorlog met de Hogeschool had, werd in 1945 door de omstandigheden doorbroken: er kwam een hevige behoefte aan een economisch onderzoek uit het be drijfsleven en het Economisch Instituut ging fungeren als deels zelfstandig lichaam dat tegen de kostprijs opdrachten'tot dit onderzoek aanvaardde, hoewel het zuiver wetenschappelijk onderzoek bleef bestaan: het „verlengstuk" van de Hogeschool hield zijn grote waarde op die punten, waar een bedrijf of een bevolkingsgroep geen nut hecht aan een bepaalde diagnose, die op zich zelf echter wel degelijk de moeite van het stellen waard is. Zo is het Instituut bijwijze dus tlan zuiver wetenschappelijk onderzoek en niet voorkomend uit enigerlei opdracht bezig met een conjunctuur-voorspelling voor Amerika en met een inkomensverhouding tussen Amerika en Rusland. Belangwekkende onderwerpen, waar voor echter weinig Nederlanders de kost prijs van het onderzoek over zouden heb ben, behalve die Nederlanders, wier directe belangstelling hoger grijpt den het eigen bedrijf en de eigen kring. Wanneer men de verschillende werk terreinen van het N.E.I. beziet, zijn er vijf groepen te vinden, vijf „onderwerpsbepa- lingen". Wie de structuur van de IJmond thans in gedachten houdt, zal merken, dat op vele, zo niet elk dezer vijf punten aan rakingsmomenten tussen het IJmond- probleem en het werk van het N.E.I. zijn te vinden. Het is dus geen groot wonder, dat het Velsense gemeentebestuur zijn voorkeur liet uitgaan naar dit Instituut om aan een eerlijk, uitgebreid en verant woord rapport te komen. Daar is dan ten eerste het algemene BOflftmctuuronderzoek, waaronder ook het belastingonderzoek valt. Dit wil dus zeg gen, dat het Economisch Instituut een marktanalyse samenstelt van de industriële productie. Zoals stikstof en atrial. Hier ligt dus een duidelijke taak voor het N.E.I. in de IJmond: de genoemde producten komen hier nogal eens voor. De gedachte is waar schijnlijk niet voorbarig, zulks in direct verband met de eerder genoemde bevol kingsprognose, dat hierbij de hele West- Europese staal productie een rol gaat spe len: wanneer West-Duitsland bijvoorbeeld de concurrent gaat worden, die de Neder landse hoogovens kunnen afremmen in hun ontwikkeling een normale reactie overigens op een normaal economisch ver schijnsel dan zou dit onmiddellijk te rugslaan op de bevolking van de IJmond. Dan zou er geen geld besteed hoe ven te worden aan een grote stad, die later blijkt te groot opgezet te zijn. De tweede taak, die het N.E.I. in zijn werkschema onderscheidt, is een regionale- die van het streekonderzoek. Daaronder valt, om een voorbeeld te noemen, de kwestie der vliegvelden. Daaronder valt een sociografisch onderzoek van de jeupd- baldadigheid in een bepaalde stad. De vliegvelden kunnen wij voor de IJmond voorlopig buitenbeschouwing laten (hoe wel de opening van de „Breedband", waar een helicoptère een feliciterende deputatie uit Dordrecht kwam brengen en halen, zelfs deze mopelijkheid door menig hoofd heeft doen spelen), maar het andere vraag stuk is zeker ook van belang voor Vetsen. om niet te spreken van de overige regio nale vraagstukken, die Velsen interes seren. Haarlem. Amersfoort, Delft en Ge leen, om een paar te noemen, hebben over de meest uiteenlopende stedelijke vraag stukken het objectieve raonorteren van het Instituut ai leren waarderen. Dan kent het N.E.I. het zuivere land- bouw-economisch onderzoek: het onder zoek naar de handel in en de productie van agrarische artikelen. Dus ook een kwestie, die in de IJmond speelt, waar groeiende steden de tuinbouw voor zich uitdrijven. Een directe vraag, diie te beant woorden zou zijn, is die van de moaeMike intensivering van de tuinbouw als redding, door kascultures, in welk opzicht Kenne- merland bepaald minder ver is gevorderd dan het Westland een andere zou die van de vervangende grond kunnen zijn. Taak nummer vier is het bedrijfsonder- zoek: de efficiency in bepaaldd bedrijven dus. Dat hoeft zich inmiddels niet te be palen tot bedrijven in de strikte zin des woords, maar kan zich eveneens desge wenst uitstrekken tot een gemeentesecre tarie. Daarbij heeft een rapport van het N.E.I. wel eens hardhandig gewerkt: in het recente verleden is bijvoorbeeld eens gebleken niet in onze omtrek dat een gemeentesecretarie een teveel aan ambte naren herbergde, dat op een verlies aan productiviteit van 94 te stellen was! Op gemeentelijk gebied heeft het Instituut verder ook veel gedaan aan de hervorming OCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXXXXXKIOOCOOOOOOCOOCOOOOOOO DE PROBLEMEN van de IJmond l zijn weer sterk in de belangstelling 5 3 teruggekomen in velerlei ver- band. Kleine en grote symptomen j - van een naderende beslissing op dit j 8 voor midden-Kennemerland uiterma- te belangrijke stuk van zaken zijn x voor de oplettende beschouwer der 3 huidige ontwikkeling overal waar te i nemen. Al lijken zij soms weinig met 3 de toekomst van de IJmond te maken 3 te hebben, zij hebben 't wel degelijk. In bijgaand, openhartig artikel heeft één onzer redacteuren deze feiten en symptomen gerangschikt aan de hand van materiaal, dat hierover voorhanden is. De bemoeiingen van 3 - het Nederlands Economisch Insti- tuut te Rotterdam, dat als zelfstan- dig „verlengstuk" van de economi- 3 sche Hogeschool in Rotterdam zijn sporen op het gebied van voorspellin- g 3 gen en constateringen over groeien- de bevolkingsgroepen en derzelver 3 economische en sociale problemen j verdiend heeft, zijn in deze beschou- 3 wing verwerkt. Zoals men zich uit de 8 beantwoording van de zijde van het s Velsense college van B. en W. op vra- g gen uit de raad over de gemeentebe- groting 1955 zal herinneren, werd s meegedeeld', dat dit N.E.I. opdracht zal krijgen om een rapport over de 3 3 IJmond op te stellen. Dat dit rapport S een aantal even openhartige als be- langwekkende conclusies zal bevat- b ten, kan nu wel met zekerheid wor- J den aangenomen, zelfs al staat er nog 8 geen letter van op papier. De moei- c lijkhedcn in de IJmond stapelen zich immers op: de drie gemeenten, die 3 daarin hoorden samen te werken, l hebben elkaar nog niet gevonden: jj Beverwijk bleef en blijft afzijdig, 3 5 Heemskerk en Velsen zijn het wel - 3 eens. ooooooooooocxxxxioooooooooooooooooocoooooooocoooooooooooc der legesverordeningen, die meestentijds op historische gronden opgetrokken zijn, maar weinig meer met een werkelijke „kostenvergoeding" te maken hebben. Daarbij kan een rapport niet alleen ongun stig, maar vaak ook gunstig voor de ge meente, die haar legesverordeningen op de helling laat nemen, uitvallen. Tenslotte kent het N.E.I. het verkeers- economisch onderzoek naar alle problemen, die direct of indirect met het verkeer van doen hebben: het Amsterdamse taxi vraag stuk, de scheepvaart en bijvoorbeeld de tunnel en zijn toevoerwegen uit renta- biliteitsoogpunt bekeken-. Uit dit bondige overzicht van het werk van een instituut, dat ruim 59 mensen in dienst heeft en van onschatbare waarde is gebleken voor het economisch verkeer in ons land, moge de gevolgtrekking gehaald worden, dat Velsen er wijs aan doet, dit N.E.I. opdracht te verstrekken enige zake lijke waarheden aan het licht te brengen. Het kan alleen maar opfrissend werken in de ietwat vertroebelde sfeer rond de IJ mond-problematiek. Het geheimzinnige waas dat over het algemeen voor de niet-weter hangt over het wezen der vrijmetselarij, is Donderdag avond voor een groot aantal belangstellen den in Velsen verbroken, door de uiteen zetting die de heer J. B. Schouwink, voor ganger bij de Protestantenbond in Schie dam over „Doel en wezen van de Vrijmet selarij" heeft gehouden in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Abelenstraat. Vrijmetselarij, aldus de heer Schouwink, is een uit innnerlijke drang geboren gees tesrichting, die zich openbaart in een voortdurend streven naar ontwikkeling van al die eigenschappen van geest en gemoed, die de mens en de mensheid kunnen op voeren naar hoger geestelijk en zedelijk peil. Er is in de „maQonnerie" "geen ge heimzinnigheid. in iedere bibliotheek zijn werken over de vrijmetselarij te krijgen en waar de buitenstaanders enige obscuri teit veronderstellen betFeit dit uitsluitend symbolieke en rituele handelingen. Wat het wezen van de vrijmetselarij aangaat, dit heeft ten grondslag de gelijk heid in wezen van alle mensen en de ver bondenheid met allen, dus de algemene broederschap. Zij erkent de hoogste waar den in de mens en ieders recht om zelf standig te zoeken naar de waarheid. Vrijmetselarij is een religie zonder enig dogma. De vrijmetselaren willen bouwen aan de tempel der mensheid in opdracht van de Opperbouwmeester van het heelal. Deze arbeid wordt echter op een eigene wijze verricht. Zij die tot de orden behoren trachten rechtvaardigheid en naastenliefde te bevorderen, zy zijn gehoorzaamheid aan de wetten van het land verschuldigd. Vrijmetselarij, zo zei spreker, is een diep- godsdienstige vroomheid, een geopenbaar de kracht Gods. Een vrijmetselaar kan nooit een godloochenaar zyn, want hy is gehouden te doen wat goed, edel, schoon en waar is en hij heeft geloot in de door God geschapen en bezielde mens. Hij is wereld- en staatsburger in de hoogste zin en ziet de mens als het meest volmaakte werkstuk van God. De vrijmetselarij, aldus de heer Schou wink, is een centrum, waarbinnen de ver schillende levens- en godsbeschouwingen zich verenigd kunnen voelen en waar als leidraad het woord van Johannes geldt: opdat zij allen een zyn. Wie tot de orden toe kunnen treden? Zy die vrij man van goede onbesmette naam zijn. Die uit eigen beginsel leven en niet iets op gezag aannemen, maar zelfstandig zoeken naar het hoogste goed. Tenslotte wijdde de heer schouwink uit over de bouw- en lichtsymboliek en het rituaal. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd na de pauze dankbaar ge bruik gemaakt. Up de vraag of ook dames worden toe gelaten, antwoordde spreker, dat er een speciale gemengde orde bestaat waartoe meer dan 5UU vrouwen behoren. Niemand minder dan de 53-jarige Abe Brouwer schrijver van de romans Ma rijke, Harten en Hectares, De gouden swipe en de in 1949 bekroonde novelle Trouw heeft Donderdag in hotel De Rustende Jager de bijeenkomst van de Castricumse Friese vereniging luister bij gezet. Deze spreker is niet alleen in zijn boeken doch ook als persoon een boeiend verteller hetgeen deze avond bleek uit de wijze waarop hij onder andere een frag ment uit zijn novelle voordroeg. Deze no velle, die de innerlijke strijd van het meis je Klaske weergeeft, is qua inhoud tame lijk verschillend van. des schrijvers boek over Abe Lenstra, w.elk laatste werk in luchtiger trant is gesteld. Abe Brouwer bracht de personen uit beide werken tot leven en bezorgde zijn gehoor een avond die niet licht vergeten zal worden. De bijeenkomst was geopend door de voorzitter van de vereniging, de heer J. Heida, welke naast een groot aantal leden en belangstellenden ook het bestuur van de Bevej-wijkse zustervereniging welkom kon heten. Aan het begin der avond werd door allen staande het Friese volkslied ge zongen. De boekenstand van boekhandel Van der Velde, uit Beverwijk, met boeken van de schrijver, vond gretig aftrek. Abe Brouwer voorzag ieder exemplaar van zijn handtekening. Door het vertrek van dr. P. E. M. Teen stra is een vacature ontstaan als eerste ge- neesheer-directeur van het Provinciaal Ziekenhuis „Duinenbosch" te Bakkum. Ge deputeerde Staten van Noordholland delen de Provinciale Staten mee, dat zich enkele sollicitanten hebben aangemeld, waarvan alleen mejuffrouw J. A. Kloosterman, thans eerste geneesheer-directeur van het Pro vinciaal Ziekenhuis te Medemblik, zowel uit een oogpunt van ervaring in een psy chiatrische inrichting als anderszins aan de te stellen eisen voldoet. Het is Gedepu teerde Staten derhalve niet mogelijk, een tweetallige aanbeveling aan te bieden. Me juffrouw Kloosterman heeft in de ruim tweejarige periode, gedurende welke zij met het directoraat te Medemblik was be last, bewezen ten volle de kwaliteiten te bezitten, nodig voor de functie van eerste geneesheer-directeur van een ziekenhuis van deze aard. De vacature van eerste geneesheer-direc teur, die te Medemblik zal ontstaan door het vertrek van mejuffrouw Kloosterman, zouden Gedeputeerde Staten, zolang het nog in stand wordt gehouden, niet willen vervullen. Het is namelijk de bedoeling het ziekenhuis te Medemblik, behoudens instemming van Provinciale Staten, tot nader order als een onderdeel van het ziekenhuis „Duinenbosch" aan te merken. IN DE GEZELLIGE ZAAL van „Velserend" zijn onder belangstelling van het gehele in uniform gestoken corps Woensdagavond zes Velsense brandweerlieden met hun vijfentwintigjarig jubileum gehuldigd. De brandweercommandant, de heer P. I. de Klerk directeur tevens van „Gas en Water" verwelkomde de jubilarissen die met hun dames op het podium hadden plaats genomen en Velsens burgemeester Mr. M. M. Kwint. Hij memoreerde het bijzondere karakter van deze avond: het was n.l. de eerste avond georganiseerd door het kort geleden in het leven geroepen brandweerfonds. Burgemeester Kwint releveerde het prima werk dat het corps heeft verricht, hoewel hij er aan toevoegde dat de brand weer in de gemeente nog niet is wat hij zou wensen: op de begroting is een belangrijk bedrag voor de brandweer uitgetrokken. Verder zeide hij de hyper-moderne nevel wagen en vol-automatische Magirusladder in ogenschouw genomen te hebben. Bij verdere perfectionnering zal er meer naar een beroepskern gestreefd dienen te wor den, „hoewel ik er een voorstander van ben, dat het vrijwilligerscorps gehandhaafd zal blijven en ik er dan ook al mijn krach ten voor zal inspannen," aldus mr. Kwint. De Bond van Brandweercommandanten heeft gemeend dat de jubilarissen voor hun ijver en toewijding met het Kruis van Ver dienste beloond moeten worden, besloot de burgervader zijn toespraak, waarna hij vervolgens de jubilarissen, met als eerste de heer J. Borst het Kruis opspeldde en het daarbij behorend getuigschrift uit reikte. De volgende spreker was de ambtenaar voor de brandpreventie, de heer Nijmeijer, namens het personeel. Hij gaf achtereenvolgens zijn persoon lijke inzichten over de jubilarissen in een geestige toespraak weer. Brandmeester le klasse J. Borst noemde hij een bedachtzaam mens. Dit komt hem als bevelvoerder zeer ten goede en boven- hem zeer ter harte, meende spreker. Mevrouw Borst- werd eveneens in de hulde betrokken en mocht een vaas met anjers in ontvangst nemen. De heer Th. v. Oefelen, brandwacht le klasse zag hij als een plichtmatig brand weerman, die, al wordt hij niet gecontro leerd, toch altijd werkt. De heer M. M; v. d. Horst, brandmeester, „ziet wat een ander niet, ziet", meende spreker en sprak zijn dank uit over de prima verslagen van de Kaderbijeen komsten. Brandmeester de heer A. Boeree is reso luut en op de man af. De heer M. J. v. d. Heuvel, onderbrand meester, is een prettig mens, die niet laat zien wat binnen in leeft, zeide de heer Nij meijer en classificeerde hem als een enthousiast werker. Zijn dochter ontving, zoals alle dames van de jubilarissen, een bouquet anjers. Tenslotte zag hij de heer C. Roozemeyer als een mens die niet langs de weg timmert en altijd zich zelf blijft. Het corps, zo besloot de heer Nijmeijer, vormt een homogene groep en ik ben van de mening bij mijn komst in Velsen dat het geheel uit beroepsmensen zou dienen te bestaan, teruggekomen, waar het vrijwil ligerscorps prachtig werk heeft verricht. Het ontstaan Vervolgens nam de heer P. J. de Klerk weer het woord. Hij gaf een uiteenzetting van de bedoeling van het brandweerfonds, dat is ontstaan uit een gift van de papier fabriek Van Gelder, voor het prachtige werk van het corps bij de grote brand en Voor het Katholiek Vrouwengilde te Be verwijk geeft het toneelgezelschap R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" op Woensdag 26 Januari in het KSA-gebouw een opvoering van „Het witte schaap van de familie". Afwijkend van het gewone was de avond, die de Personeelsvereniging van Maters N.V. gisteren in de bovenzaal van ,,'t Cen trum" hield. In samenwerking met een Be- verwijkse Boekhandel was het namelijk tegelijkertijd een propaganda van de „Com missie Collectieve propaganda voor het boek", voor welk doel er een aantal wer ken van de spreker van deze avond, Wil lem van Iependaal, was geëxposeerd. Bij aankoop van een zijner boeken signeerde de heer Van Iependaal zijn geesteskind, een gelegenheid waarvan velen van de overvolle ïaal gebruik maakten. Op dè van hem bekende manier behan delde de auteur het onderwerp „Volkstaal en volkshumor". Een van de zes de heer Borst uit IJmuiden. dat later is aangevuld met een gift van de firma Mulder en Rijke. De gaven van der den zijn bestemd om de brandtechnische ^kennis te vermeerderen, terwijl de bijdra- dien gaat de veiligheid van het personeel ~gen van ^et personeel voor avonden als deze bestemd zijn. De heer Borst dankte tenslotte de sprekers voor hun prettige woorden en de collega's voor de prettige wijze van samenwerken. De nieuwe functionaris bij het Velsense brandweercorps, de 42-jarige heer M. Ver heeft, afkomstig uit Dordrecht, die als brandmeester aan de brandpreventie zal worden toegevoegd werd door de heer Borst met enkele vriendelijke woorden ver welkomd. Na dit officiële gedeelte bleven de aan wezigen onder het maken van een dansje nog geruime tijd gezellig bijeen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. x o :ccx Agamemnon, 19 v. Amsterdam n. Bremen. Aldabi, 19 v. Rotterdam n. Rio de Janeiro. Alkaid, 20 te Rio de Janeiro. Almdijk. pass. 19 Miami n. Le Havre. Aitair, 19 v. Rio de Janeiro n. Buenos Aires Amstelvaart, 19 v. Rotterdam n. Halifax. Andijk, 20 te Hamburg. Annenkerk, pass. 19 Ouessant n. Genua. Axeldijk, 20 te Buenos Aires. Aagtekerk, 21 te Singapore verwacht. Albireo, 16 te Rosario. Almkerk, pass. 20 Gibraltar n. Duinkerken. Alpherat, 17 v. New York n. Hamptonroads. Abbekerk, 20 te Shanghai. Amerskerk, 20 te Marseille. Amsteldijk, pass. 20 Vlissimgen n. Rotterdam. Amslelstad. pass. 20 Malta n. Valencia. Arendskerk. 20 te Port Swettenham. Argos. 20 te Lissabon. Baarn. 19 v. Amsterdam n. Bremen. Boskoop, 20 te Curagao. Blitar. 20 te Marseille. Baud, 20 v. Tj. Priok n. Semarang. Bawean, 21 te Madras. Bintang, 20 v. Makassar n. Soeraba.ia. Bloemfontein. 20 v. Antwerpen n. Amsterdam. Blommersdijk, 20 te Bombay. Bonaire, 21 Madeira verw. Caltex The Hague, 20 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Delft, 20 te Sidon. Caltex Utrecht, pass. 20 Kp. St. Vincent naar Rotterdam. Chama, 20 v. Tarakan n. Singapore. Corilla. 12 nog te Stanlow daarna Rotterdam. Delfshaven, 19 v. Buenos Aires n. Montevideo. Dordrecht. 22 te Philadelphia verw. Daphnis, 18 te New York. Delft, 21 te Antofagasta. Eendracht. IR te Avonmouth. Kna. 20 te Curagao. Hathor. pass 19 Finisterre n. Antwerpen. Haulerwijk, 20 te Casablanca. Ittersum, 19 v. Jacksonville n. Le Havre. Indrapoera, 20 480 m. O. Ceylon. Japara KPM)17 te Singapore. Jagersfontein, 20 v. Las Palmas n. Kaapstad. Java, 20 v. Makassar n. Balikpapan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 20 450 m. O. ten Z. Kp. Leeuwin n. Soerabaja. Kieldrecht, 19 v. Hamburg n. Rotterdam. Kertosono. 16 te Vancouver. Koratia, 21 Triëst verw. Kota Gede. 20 v. Tj. Priok n. Singapore. Krebsia. 22 Kaapstad verw. Laertes. 20 te Belawan Laurenskerk. pas. 19 Gibraltar n. Marseille. Lindekerk, 20 v. Amsterdam n. Marseille. L.issekerk, 20 te Livorno. Lekkerkerk, pass. 20 Gibraltar n. Antw. Langkoeas. 2u te Philadelphia. Leopoldskêrk, pass. 20 Kp Finisterre n. Le Havre Liberty Bell, pass. 20 Malta n. Philadelphia. Mataram, 20 te Londen. De regering heeft bepaald, dat in 3955 niet meer op collectieve paspoorten kan worden gereisd. Thans moet iedere toerist naar het buitenland in het bezit zijn van een geldig paspoort, behalve voor België en Luxemburg. Voor het bereizen van deze twee landen kan mén volstaan met een gfldig bewijs van Nederlanderschap of een verlopen paspoort, dat op de datum waar op men van zijn reis terugkeert, niet ouder mag zijn dan 7 jaar, gerekend van de da tum van' uitgifte of de datum van de laat ste verlenging. Voor alle andere landen moet men in het bezit zijn van een geldig paspoort. Het gevolg van deze regeringsmaatregel zal zijn, dat gedurende de zomermaanden zeer velen een pas zullen aanvragen. De n.v. Cebuto adviseert daarom dege nen, die deze zomer op reis willen gaan, reeds nu een paspoort aan te vragen, een advies dat ook de A.N.W.B. reeds heeft gegeven. Mariekerk, pass. 20 Ouessant n. Marseille. Metula. 20 te Yokohama. Maasdam. 19 te New York. Macoma, 21 te Port Said. Maiea. 21 Shimotsu verw. Manoeran, 21 te Djeddah. Meerkerk, 21 Suez verwacht. Nestor, 19 v Trinidad n. Paramaribo. r' Overijsel, vertr. 20 v. Rotterdam n. Bremen. Oranje, pass. 20 Minikoy n. Colombo. Peperkust. 20 te Amsterdam. Pertia, pass. 19 Trinidad n. Monrovia. Prins Willem III, pass. 18 Dover o. Lissabon. Prins Maurits, 20 v. Amsterdam n. Rotterdam Prins Philips Willem, 19 v. Rotterdam n. Duin kerken. Poseidon, 18 te New York. Poelau Laut, 20 v. Suez n. Djeddah. Raki, 16 te Belawan. Roggeveen, 17 te Hongkong. Riouw, 17 te Portland Oreg. Roepat, 20 v. Belawan n. Colombo. Rijndam, pass. 20 Lizardhead n. Halifax. Saparoea. pass. 19 Vlissrn-sen n. Hamburg. Stad Dordrecht, 19 v. Gibraltar n. Setubal. Stad Rotterdam, pass. 19 Oran n. Triest. Salawati, 21 Bahrein verwacht. Schouten. 21 te Hongkong. Sliedrecht, 20 v. Mena el Ahmadi n. Little Aden Straat Bali, 20 v. Penang n. Mauritius. Straat Malakka, 26 TJ. Priok verw. Sunetta. 19 te Abadan. Tegelberg, 20 te East London. Telamon. 19 v. Trinidad n. Baltimore. Tiba, 15 te Rosario. Tabinta, 20 te Genua. Talisse, 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Tarakari, pass. 20 Gibraltar n. Alexandria. Teiresias, 19 v. New York n. Alexandria. Tomorl ,20 v. Aden n. Djeddah. Utrecht, 19 v. Casablanca n. Beyrouth. Van Linschoten, 19 v. Amsterdam n. Hamburg. Weltevreden. 19 v. Charleston n. Newport News Wieldrecht, pass. 20 Kp. St. Vincent n. Sidon. Willemstad. 19 v. Cristobal n. Oranjestad. Waal .20 te Limasol. Waterman, 20 te Balboa. Westland, 20 te Santos. Woensdreeht, 20 te Lissabon. Wonogiri, 20 te Liverpool Willem Ruys 19 v. Port Said n. Napels. IJsel, 21 Rotterdam verwacht. Zaan, vertr. 20 v. Rotterdam n. Lissabon. Zijpenberg, 19 v. Savona n. Bona. KLEINE VAART Appingedam, 19 v. Lissabon te Oporto. Auriga, 20 v. Gdansk n. West Hartlepool. Aaltje, 18 v. Ipswich te Rotterdam. y Ali S, 19 v. Amsterdam te Rotterdam Amigo, 19 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Aegir, 20 v. Antwerpen te Vlissingen. Agiena, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Algarve, vertr. 19 v. Swansea n. Rotterdam. Astra, verm. 19 v. Londen n, Antwerpen. Att S, 19 v. Rotterdam te Newros. E. en A. Scheer, 19 v. Civita Vecchia n. Fleet wood. Alcetas, 18 v. Triëst n. Rijeka. Ali S, 19 v. Amsterdam n. Rotterdam. Actinia. 19 v. Brest n. Ipswich. Arienoldus G, 19 v. Birkenhead te Cardiff. Bernisse, vertr. 20 v. Rotterdam n. Spezia. Boreas, pass, 19 Toulong n. Amsterdam. Bellatrix. 19 v. Rotterdam n. Haugesund. Bestevaer, 20 v. Rotterdam n. Grimsby. Confiance, pass. 20 BrunsbUttel n. Holbaek. Caland. 20 v. Soderhan te Mantyluoto. Claes Compaen, 20 v. Gothenburg te Vlaard'ngen Cormoran. 19 v. Londen te New-haven Cool'haven, 22 v. Valencia te Boston L. verw Deni, 20 v. Caen te Huil verwacht. Dolland, 20 v. Cuxhaven n. Penryn. Deo Duce, 19 v. BrunsbUttel te Rouaan. Dependent. 19 te Ferrol. Doklaan, 20 v. Vlaardingen n. Aarhus. Domburgh, 19 v. Duinkerken te Londen. Da Capo, 19 v. Rotterdam n. Lissabon. De Ruytër 19 v. Hull te Rotterdam. Dinkei, 19 v. Rotterdam n. Londèn. Depa, 19 v. Antwerpen te Ipswich. Eminent, 20 v. Rotterdam n. Graasten. p Eddystone, 19 v. Londen n. Amsterdam. Escaut, 19 v. Rouaan n. Le Havre. Eemsborg, 20 v. Gefle te Rotterdam. Fedala, 20 v. Port Said n. Haifa. 1 - Frans Bohmer 19 v. Lydiane n. Dakar. Gre. pass. 20 v. Vlissingen n. Londen. Gaasterland, 19 v. Grangemouth n. Rotterdam Haaksbergen, vertr. 20 v. Ponza n. Weston Point Heemraadsingel, 20 v. Rotterdam te Antw. Helen. 19 v. Par te Rotterdam.. Hoilandia, 19 v. Rotterdam n. Delfzijl. Hondsbosch, 19 v. Rotterdam n. Londen. Hoogezand, 19 v. Rotterdam n. Nantes. Hennca, 19 v. Antwerpen te Belfast. Harold, 20 v. Bergen n. Gdynia. Haskerland, 20 v. Kiogslynn n. Rotterdam. Henrica b, 19 te Fakseladeplats. Hoc Vinces, 19 v. Rotterdam te Wisbeck. Hoflaan, 20 v. Ala te Amsterdam. Ida Pieter, 20 v. Buitenhuizen n. Milford. Isis. 19 v. Lenden te Antwerpen. Jan. 20 v. Vlissingen n. Stockholm. Jonan, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpe*. Julia Mary, 18 v. Gibraltar te Casablanca. Joost, 19 v. Rotterdam n. Quimper. Joost, 19 v. Rotterdam n. Best. Kortenaer, 19 v. Portsmouth n. Roscoff. Kenitra, 19 v. Rouaan n. Casablanca. Larix, 19 v. Londen n. Santander. Lucas Bols II, 19 te Rotterdam. Leny, 19 v. Roscoff n. Portsmouth. Leo S. 19 v. Avonmouth. Marietje Bohmer, nacht 20-21 v. Thyberon te Rotterdam verw. Marjan, 19 v. Whitehaven te Wexford. Meuse, 19 v. Stockholm te Norikoping.- Midsland, 20 v. Grangemouth te Rotterdam verw. Mynelis. vertr. 20 v. Rotterdam n. Naestved. Mary, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. May Mere, 19 y. Vlissingen te Londen. Mirach N. 19 v. Casablanca te Nantes. Mynelis, 20 v. Rotterdam n. Naestved. Mypuck, pass. 19 BrunsbUttel n. Rouaan. Moby Dick, 20 v. Caen te Rotterdam. Marcella, vertr. 20 v. Rotterdam n. Duinkerken Markab N. 20 te Anwerpen. Matthew, 20 v. Shoreham te Nantes verw. Monica, 20 v. Oostende te Antw. verw. Nieuwehaven pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Nettie, 19 v. Waterford te Shoreham. Nottingham, 19 v. Kirrgslynn n. Wear. O os ter burgh. 20 v. Oskarshamn te Antwerpen. Poortvliet, 19 v. Sligo n. Swansea. Prinsengracht. 20 te Rotterdam. Pavo. 19 v. Vastervik n. Zaandam. Pon to, 19 v. Bayonne n. Londen Repeto, pass 19 Vlissingen n. Kopenhagen. Rio verm. 19 v. Londen n. Antwerpen. Rose Marie. 20 v. Kopenhagen te Malmd. Rijnstroom, verm. 19 v. Londen n. Amsterdam. Soemba, 20 v. Sligo te Londen. Stlvaplana, 20 te Rotterdam. Stientje Mensinga. 20 te Rotterdam. Silvretta, 20 v. Hamburg te Rotterdam verw Sporota, pass. 19 Pantellaria 24 Ceuta verw. Theano, 19 v. Belfast n. Drogheda. Teunika, 19 v. Rotterdam n. Londen. T:mo, 19 v. Rotterdam n. Londen. Tinda. 19 v. Rotterdam n. Londen. Trito, 20 v. Amsterdam te Rotterdam. Trompenburgh. 19 v. Rotterdam n. Boston. Tilly, 19 v. Goole n. St. Nazaire. Tom v. d. Heide, 19 v. Casablanca n. Rouaan. Tom S, 22 v. Duinkerken te Bristol verw. Unitas, 19 v. Cuxhaven n. Esbjerg. Vera, 19 v. Rotterdam n. Gothenburg. Veereenburgh, 19 v. Boston n. Middlesbro. Violette Erica, 19 v. Cuxhaven n. Amsterdam. Viking vertr. 20 v. Saeby n. Rotterdam. Walcheren, 19 v. Antwerpen te Newcastle. Westerschelde, 19 v. Rotterdam te Liverpool. Wicken'burg, pass. 20 Ouessant n. Casablanca Wota, vertr. 20 v. Skagen n. Londen. Westerdok, 19 v. Londen te Amsterdam. IJsel, pass. 19 Vllssingén n. Le Havre. Zwaantiena, 20 v. Hobro n. Wismar. Zwerver. 20 v. Brussel te Antwerpen. Zeehaan, 19 v. Portsmouth te Foyness. SLEEPVAART Ebro, 20 v. Vlissingen n. Maassluis. Goeree. 19 v. Ferrol n. Falmouth. Humber, 19 v. Rotterdam n. Falmouth met zutger. Oostzee, 19 t.h.v. Belfast n. Barrow met krulaer Poolzee, 20 v. Rotterdam te Vlissingen. Witte Zee, 19 teruggekeerd te Vlissingen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9