Verenigingsvaria Docter's „vlucht" naar het Zuiden bracht raad in beroering ia) Visserij - varia Velsens woningbouw werd B. en W. ten voorbeeld gesteld Heemskerk Huisvrouwenafdeling bestaat 35 jaar Massale biljartkamp Beverwijk-Uitgeest Castricum Wijk aan Zee „Kinderen in nood" in Thalia 8 RAAD OP SCHEYBEECK Subsidie Middelbaar onderwijs Niet-rendabele uitbreiding van waterleiding Verlenging termijn voor onbewoonbare woningen De Pion won van De Pion Je LJmond Toneeluitvoering voor RK Vrouwengilde De vrouw in de maatschappij Feestavond Katholieke werkmeesters Jaarvergadering ABVA Paarden- en hittenfonds houdt jaarvergadering DOS geeft uitvoering De onderlinge strijd bij St. Thomas Raad van Castricum komt bijeen Oogst van de straat Concert van het Chr. Mannenkoor „IJmuiden" Feestviering kreeg critiek Nieuwe tanker met hobbykamer en zwembad VoIIenhove moet van visserij overgaan op industrialisatie WOENSDAG 26 JANUARI 1955 De tweede dag van de begrotingszitting van Beverwijks raad bracht de hoofdstukken ter tafel. Het Maandagavond gedane voorstel om de subsidie aan het Kon. Wilhel- minafonds met f 100.subsidie te verhogen tot f 150.werd door het college over genomen. Het hoofdstuk Volkshuisvesting bracht het gesprek hoofdzakelijk op de krotwoningen, waarover de heer Kuiper (C.P.N.) een balletje opgooide en waarop wethouder V e s s i e s een gefundeerd verhaal opdiste, waaruit ten eerste viel te constateren, dat er practisch geen krotwoningen meer zijn, maar dat het col lege zeer coulant is geweest jegens de bewoners van de oude huizen, door hen zoveel mogelijk een betere woning ter beschikking te stellen en in de onkosten ruimschoots tegemoet te komen. Bij verwaarlozing van huizen door eigenaars kan de gemeente vermanend en dwingend optreden en in alle gevallen, zoals de heren Kuiper en Muskee ze te berde brachten, wordt er direct een onderzoek ingesteld. Wethouder Gerritse gaf een kort overzicht van de moeilijkheden, waamee de toewijzingen van huizen gepaard ging en die „altijd iemand ontevreden maken". Hij raadde de raadsleden aan zich vooral niet te veel met woningproblemen op te houden, daar men doorgaans van één kant wordt ingelicht. Bij de behandeling van „Openbare Wer ken" kwamen er een paar zeer recente probleempjes opborrelen, zoals bijvoor beeld het sneeuwruimen, dat van alle Kanten stevige critiek ontving, die door wethouder Vessies niet anders kon wor den opgevangen dan met de woorden, dat er „alles aan was gedaan" en bovendien: die laatste sneeuwval was zo plaatselijk geweest, dat het abnormaal was. Er was 1800 kg zout aan gespendeerd met f 7000 kosten, hoewel er in de begroting voor f 4700 begroot was. Slechte trottoirs De slechte toestanden van de trottoirs vormden een ander belangrijk onderdeel van het gesprek, maar alle bezwaren wer den weggepraat doorwethouder Ves sies, die beloofde zo spoedig mogelijk de trottoirs bij het Rode Kruis ziekenhuis te zullen verbeteren en voor de overige, b.v. in het villapark, zal naar een verbetering worden gezocht. De heer Passchier (AR) maakte zich zorgen over de plantsoenen, die naar het centrum toe, in steeds slechter staat verkeren. Hij suggereerde de mogelijkheid tot onderhoud door tuinbouwverenigingen en tuinbouwstudieclubs, die graag door de wethouder werd overgenomen. Op de Wij- kertoren doelend, die voortdurend niet of achterliep en niet verlicht was, zei de heer Passchier, dat hij nog nooit zo veel ongerief met een cadeautje had ge had. De heer Vessies vertelde, dat men thans bezig is de zich aan de buitenzijde van de toren bevindende glijcontacten naar binnen te verleggen, waardoor de zaken daar in de hoogte binnenkort beter zullen fungeren. Debat over esthetica Een voor de raad pijnlijk onderwerp was het verschil van smaak over de in Beverwijk gevoerde stedenbouw, die me vrouw Allan (CH) vooral niet kon be wonderen. Vele andere raadsleden waren het met deze mening eens, zodat zich een smaak verschil deed gevoelen, waarbij Velsen als voorbeeld werd gesteld. Wethouder Vessies bleek van alle markten thuis te zijn en beantwoordde vlot de vele vragen over plantsoenen, waarbij hij een landbouwkundige beschou wing gaf over het nut van rioolslik, waar over de heer Boer aansloeg. En passant gaf hij te kennen, dat er gelukkig maar één straat was, waarin „woningen met schietgaten" voorkwamen, namelijk de Antillenstraat en „dat de rest heus wel meeviel". De platsoenen vergden veel zorgen, doordat de jeugd onvoldoende speelge- legenheid had. Mogelijkheden voor uit breiding werden in het nieuwe plan ter dege onderzocht. De gewraakte toestanden aan de Alkmaarseweg en met de daar aanwezige tuinhekjes en de niet aan wezige rioolwaterafvoer konden niet wor den gewijzigd voor er met het rijk tot een overeenkomst was gekomen, zei hij. Het aantal zgn. „beerputten" werd langzamer hand verminderd door straatsgewijs de gemeentelijke riolering door te trekken. Wethouder Al be r da (Arbeid) vulde hierbij aan, dat geen rioolbelasting was verschuldigd voor degenen die niet op dit rioolnet waren aangesloten. Op de vraag van mevrouw Allan, hoe Wijk aan Zee dit jaar wel met de begroting wordt be dacht, deelde de heer A 1 b e r d a mee, dat er f 78.000.was uitgetrokken. Met beschaamde kaken moest zij toen van de voorzitter, mr. Scholtens, ver nemen, welke verbeteringen er in de laat ste 3 jaar waren verricht. Voor dit jaar stond er een nieuw fietspad met verlich ting, een verkeersplein en een weg naar de Zeecroft op het verlanglijstje. Terugkomend op bouwstijlen herinner de de voorzitter aan de tijd, dat er met balconnetjes en tierelantijntjes werd gewerkt, dat was toch helemaal geen ar chitectuur en toch aanvaardde men dit. Docters vlucht Een geruchtmakend zaakje werd door mevrouw Allan aangeroerd, door bij de behandeling van het chapiter: „Eigendom men, niet voor de Openbare Dienst be stemd" vragen te stellen over de houding van het college tegenover de groot-indus trie fa. Docter, die volgens de berichten zou gaan vertrekken, omdat „de grond prijs zo hoog" was. Wethouder A1 b e r d a deed toen even een boekje open over de houding en de besprekingen, die tussen hem en de firma waren geweest. Hij had hier zeer onaan gename ervaringen mee gehad, doordat de bewuste firma na een bespreking over uitbreiding van zijn grondgebied met het college op alle mogelijke manieren stem ming had gekweekt in de plaatselijke pers door op enkele achtereenvolgende data een aantal berichten te lanceren, die het college in een dwangpositie plaatsten, zo als: „bij niet opruimen van de Genie- sluis gaat Docter vertrekken" en „door verdroging tuingrond, tevens schaarste aan arbeidskrachten". Als laatste reclamestunt (volgens de heer Alberda) was geponeerd „wegens uitbreiding van de stad moet Docter naar N. Brabant vertrekken". Nog steeds wer den er echter geen „grond-prijs"-argu- menten aangevoerd, dit vernam het col lege per 18 December j.l. (uit de krant). De heer Alberda meende, dat het de fjrrma Docter zeer goed bekend was, dat £r geen prijs voor de grond bekend was en dat het een directie van een groot industrie onwaardig was op een dergelijke manier op te treden. De voorzitter was het met deze be schouwing eens, maar de heer Weyer be keek het geval als insider en vertelde, dat de firma Docter veel grond nodig had voor opslag èn dat de aarbeiteelt zich ver plaatst had naar de omgeving van Breda. Een heel complex factoren had hier sa mengewerkt. - Mevrouw Allan meende, dat hier mis schien persoonlijke antipathiën een rol speelden, maar daar kwam de wethou- der'tegen op door te wijzen op een ge schrift van de firma Docter, waarin de „prettige samenwerking met het college" weer werd geprezen. Schoolvraagstukken De begroting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakte het de raads leden mogelijk hun visie ten beste te geven over de kleuterscholen en gymnastiek lokalen. Over dit laatste onderwerp werd nog wel wat uitvoeriger gesproken, door dat het nieuwe gymnastieklokaal aan de Hobbestraat mevrouw Allan aanleiding gaf te vragen, waarom deze zaal in de avonduren niet mocht worden verhuurd. Wethouder Niesten (onderwijs, KVP) nam het op voor de „buren" van het lo kaal, de bewoners, ouden van dagen en zieken van het St. Joseph-huis, die al om 8 uur naar bed plegen te gaan. Op een verzoek van de heer Romunde (Ar beid) deelde de wethouder mee, dat de bezetting van de gymnastieklokalen over dag zo groot was, dat er voor andere scho len geen uurtje meer over was. Des ondanks zou hij toch nog een onderzoek instellen. De klachten over de BLO-school waren gegrond, doch vooralsnog niet weg te nemen. De te grote klassen moesten nood gedwongen nog aanblijven in verband met de financiële zorgen. Over de nieuwe tuin bouwschool was nog niets bekend, zodat de heer Passchier op dit punt onbe vredigd bleef. „Leiding braste" De feestviering op de Nationale Feestdag vereiste een extra subsidie-tje, maar dan moest het geheel aan de kinderen ten goe de komen en niet, zoals de heer Romunde opmerkt, voor een derde deel door de lei ding worden verbruikt, zoals dit vorig jaar was gepasseerd. Dit nam de heer D e Weyer (Kath.) niet, die dit feestje recht vaardigde als presentje voor 150 leiders en leidsters, die gedurende een hele dag de kinderkermis en overige vermakelijkheden hadden geleid. Hij wilde de heer Romunde er op attenderen, dat hij zich beter moest oriënteren. Ondanks het gevorderde uur kwam de heer C o e 1 i n g h met een uitgebreid ver haal over het culturele werk te voorschijn, hetgeen een opsomming was van dingen die gebeurden en die beter anders hadden kunnen zijn als er maar „cultuur" werd bedreven, in welke vorm dan ook! Ondeskundigheid De heeren Muskee (Comm.) en D e Weyer (Kath.) braken een paar lansen voor een deskundige aanleg van sportter reinen, waarover de heer De Weyer heel droevige dingen had meegemaakt, omdat ze door leken waren behandeld. Wethouder Alberda deelde hierop mee, dat nu des kundige krachten waren aangetrokken. De subsidies voor sport en jeugdwerk konden op dit moment niet behandeld worden, daar er nog geen juiste bestemming was gevonden. Groot feest Op de Nationale Feestdag, zo deelde de voorzitter mee. zal er op het Kuenen- plein een complex vermakelijkheden zijn, dat blijft staan tot en met 7 Mei; 2500. subsidie zal hier voor worden verstrekt en 1200 voor het Comité Koninginnedag voor de verjaardagviering van de Koningin. Een teer punt was het hoofdstuk „Maat schappelijke steun en voorzorg", waarover de wethouder van Sociale Zaken, de heer Gerritse (Kath.) bij voorbaat meedeel de. dat in het vervolg alle uitkeringen we kelijks zullen worden thuisbezorgd, waar door het lange wachten en de nieuwsgie rige blikken van omstanders worden ver meden. Van alle zijden werd hem hierover adhaesie betuigd. De bedragen waren wel iswaar niet zo groot, en liever hadden vele leden een ondersteuningsnorm gezien, maar hierop kon de wethouder niet in gaan. Gaskwesties De gastarieven werden uitvoerig door wethouder Niesten toegelicht, maar hij was „niet duidelijk genoeg om duidelijk te zijn", zodat op aandringen van de vrager, de heer De Ruiter deze kwestie op nieuw in de raad zal paraderen. In het kort bleek wel, dat de groep van kleine gebrui kers niet aan een gemiddeld aantal kubieke meters toekwam, welk ontbrekende bedrag door de grootverbruikers zou worden aan gevuld, ondanks de lage tarieven. De kwestie „Belastingen" bracht alleen een aardige woordspeling van wethouder Alberda op de proppen, die beloofde de hondenbelasting, in casu de loslopende honden „op de korrel te zullen nemen". Ook was hij genegen ze „onder de loupe te nemen", zeer tot tevredenheid van de heer Passchier, die er evenals de heer Romunde veel last van ondervond. Via een enorme aanloop kwam de heer S c h r e u r met een plan naar voren om een „gepremieerd spaarsysteem" voor ge- meentepersoneel te ontwerpen. De wethouder van financiën vond in eerste aanleg geen aanleiding hier- Sinds September 1954 is in Beverwijk een bijzondere Middelbare School geves tigd, het Pius X-college dat onder het be stuur staat van de mgr. van Vree-stich ting. De behoefte aan deze school doet zich steeds meer gevoelen en tot heden toe wa ren de Heemskerkse kinderen aangewezen op de middelbare scholen te Haarlem en Alkmaar, hetgeen voor vele ouders een belemmering was. In 1955 zal deze school een subsidie van het Rijk krijgen. Tot aan 1 Januari 1955 zullen echter de middelen om dit onderwijs mogelijk te maken uit anderen bron moeten komen. Voor het be kostigen van de vele uitgaven van voor bereiding en de exploitatie over de maan den September tot en met December 1954 heeft het bestuur gelden moeten opnemen en uit een door het bestuur der school ver strekte opgave blijkt, dat deze kosten wor den berekend op ongeveer ƒ666 per leer ling. Het college is van mening dat het grote belang van deze inrichting ook voor de kinderen uit de gemeente Heemskerk een belangrijke bijdrage wettigt en stelt B. en W. voor een bedrag van 100 per leer ling als subsidie te verlenen, hetgeen be tekent, dat Heemskerk ƒ400 zal bijdragen in het financiële tekort over dat jaar. Aangezien de huizen aan de Heemskerk- se Geilweg nog niet op de waterleiding zijn aangesloten, is het voor de bewoner van perceel Geilweg 4 ook niet mogelijk ge bruik te maken van deze leiding, hoewel de bestaande drinkwatervoorziening uit het oogpunt van de volksgezondheid abso luut onvoldoende is. Bovendien zal er nog een nieuwe wo ning aan de Geilweg worden gebouwd, die eveneens van water zal moeten worden voorzien. In verband hiermede hebben B. en W. zich gewend tot het Provinciaal Waterlei dingbedrijf van Noordholland met verzoek om de voorwaarden waaronder dit perceel zou kunnen worden aangesloten kenbaar te maken. De aanlegkosten worden be groot op ƒ4390. terwijl de jaarlijkse bij drage door de gemeente te betalen wordt geraamd op 126.30 B. en W. ontkennen niet dat dit een hoog bedrag is. maar zijn van mening dat het niet juist is dit perceel uit te zonderen en achten het verantwoord deze kosten te be schouwen als een onderdeel van die van de uitbreiding waartoe door de gemeente raad in Mei 1950 is besloten. Non seen nieuw huis voor de bewoners B. en W. van Heemskerk stellen de ge meenteraad voor de termijn van ontrui ming van enige bij raadsbesluiten van 29 December 1953 en 29 Juli 1954 onbewoon baar verklaarde woningen te verlengen. Door het zeer nijpende woningtekort in deze gemeente was het niet mogelijk aan de betrokken bewoners een ander huis toe te wijzen. Tot op heden werd van Ge deputeerde Staten nog geen vervangend bouwvolume ontvangen voor enige wonin gen waarop bovengenoemde raadsbesluiten betrekking hadden. Met betrekking tot de overige zes per celen waarvan in deze raadsbesluiten werd gesproken te weten: Kerkplein nrs. 3 en 5; Communicatieweg 7; Rijksstraatweg 172; Maerelaan 40 en Rijksstraatweg 38. delen B. en W. mede, dat de eerste vier woningen reeds zijn ontruimd, waarvan de percelen Kerkplein nrs. 3 en 5 inmiddels zijn ge sloopt, terwijl de bewoners van de perce len Maerelaan 40 en Rijksstraatweg 38 ver moedelijk in Februari nog een andere wo ning zullen kunnen betrekken, zodat deze percelen eveneens voor de fatale datum zullen zijn ontruimd. De Castricumse schaakclub De Pion speelde te Wormerveer voor de bondscom- petitie tegen de Zaanse club die dezelfde naam draagt. De Castricummers keerden met een 5'/*4!£ overwinning naar de badplaats terug. Voor de onderlinge competitie werden in hotel Meijer de volgende partijen gespeeld: Afdeling B: J. BosJ. v. d. Berg 01; G. OudshoornD. Keetbaas, remise; P. Zwart H. Niemeijer, remise. Afdeling C: J. MittendorfA. Nijssen 10; A. van Dijk A. Beentjes 01. De Nederlandse Katholieke Vrouwen Beweging in Castricum viert haar 35-jarig bestaan met een tweetal feestavonden, waarvan de eerste Dinsdag in hotel Borst plaats vond. Dat men allerwege deze Katholieke organisatie een warm hart toe draagt bleek niet alleen uit de aanwezig heid van burgemeester C. F. Smeets en echtgenote en afgevaardigden van de zus terverenigingen te Limmen, Heiloo, Eg- mond aan Zee, Egmond aan de Hoef en Alkmaar, maar ook doordat het be stuur van de neutrale Vereniging van Huisvrouwen afdeling Castricum acte de présence gaf. Voorts merkten wij op de geestelijk adviseur kapelaan P. H. Heems kerk. dr. A. P. W. A. M. de Jongh en de fractieleider van de KVP, de heer Th. Ber- lee en echtgenote. Er waren bloemstukken van de Katholieke Middenstands Bond, Katholieke Arbeiders Beweging, Neder landse Vereniging van Huisvrouwen en de zusterverenigingen. Pioniersters De tegenwoordige voorzitster, mevrouw J. VerhoefDefourny, heeft allen welkom geheten en vervolgens het vele werk ge memoreerd dat mevrouw Lommen, echt genote van de toenmalige burgemeester van Castricum, voor 35 jaar heeft verzet, later geassisteerd door mevrouw Van Buren—Spaansen, secretaresse. Mevrouw Engering verzette eveneens bergen werk, reden waarom zij tot ere-lid werd benoemd. Na de laatste wereldoorlog nam mevrouw Brakenhofv. d. Pavoordt de leiding van de afdeling in handen, een afdeling welke in de oorlogstijd weinig van zich had laten horen. Met groot enthousias me bracht zij de afdeling opnieuw tot bloei, bijgestaan door haar mede-bestuursleden en een schare van propagandisten, waar van mevTOuw Heinsbergen, vanaf de op richting lid, de actiefste was. Deze propa gandiste kreeg van mevrouw Verhoef Defourny een extra woord van dank en een cadeau in de handen gedrukt, waarvoor mevrouw Heinsbergen later in een geestige speech dankte. Tevens nam zij de gelegen heid te baat mevrouw VerhoefDefourny, namens alle 500 leden, een met zilver be slagen voorzittershamer aan te bieden. Feestavond Hiermede was het officiële gedeelte ten einde en na nog enige mededelingen van intieme aard gedaan te hebben gaf de voor zitster het woord aan de Verenigde Zaanse Tonelisten, die met veel succes het blijspel „Familieproblemen" opvoerden. De regie berustte in handen van de heer H. Josso. Bij deze feestavond, welke Donderdag wordt herhaald, waren ook de echtgenoten van de dames aanwezig. Voor de afdeling Beverwijk van het R.K. Vrouwengilde geeft de rederijkers kamer „Alberdingk Thijm" vanavond in het K.S.A.-gebouw een opvoering van het toneelspel „Het witte schaap van de fami lie". Schieten bij „Ons Genoegen" De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" hield een onderlinge wed strijd waarvan de uitslag als volgt was: 1. S. IJpma 48 pnt; 2. J. Schelvis 47 pnt; 3. J. Durge 47 pnt; 4. G. S. Snijders 47 pnt; 5. A. Valkhoff 47 pnt. Een helicopter van de Britse Marine hangt vrijwel geluidloos boven het South Bank terrein, vlak bij de Royal Festival Hall in Londen. Inplaats van het luidruchtige lawaai, dat de motor van een helicopter pleegt te maken, hoort men nu slechts een gedempt gesnor. Met behulp van een nieuwe vinding een knaldemper in de vorm van een pijp, bevestigd aan de uitlaat is men in staat het lawaai van de motor in sterke mate te verminderen. op in te gaan, doch zou het nader overwe gen. Bij het scheiden van de markt, oftewel het sluiten der vergadering werd de leden een voorstel voorgelegd over de jaarwedde van de secretaris. Daar er voor 1 Februari antwoord bij Gedeputeerde Staten moest zijn, was men verplicht dit in het kort af te doen. De voorstellen van G.S. een jaar wedde van 12.582.te aanvaarden wer den genegeerd voor een voorstel van de personeel-organisaties, die 13.392.be oogden. Enkele leden vonden de termijn een beetje cru, maar wethouder Alberda verontschuldigde zich met de drukke be grotingswerkzaamheden. Op aandringen van het college, dat meende, door deze ver hoging ook de salarissen van het lagere personeel te kunnen optrekken, werd zon der hoofdelijke stemming het laatste bedrag goedgekeurd. Met een zevental, benoemingen van lera ressen aan de Gemeentelijke huishoud- en industrieschool conform het voorstel werd j deze laatste begrotings-raadszitting om kwart voor een besloten, nadat de voor- j zitter de leden dankte voor het vertrouwen dat zij in het college hadden gesteld. De afdeling Beverwijk van de vrouwen groep van de Partij van de Arbeid hield in de Zeewijkschool een bijeenkomst, waar de tweede voorzitster, mevrouw Hutten, een politiek overzicht over de binnen- en buitenlandse situatie gaf en mevrouw Kuiper een lezing hield over „De entrée van de vrouw in de maatschappij". De emancipatie heeft zich niet alleen op politiek en maatschappelijk gebied ge manifesteerd, ook de mode werd geheel herzien. Het gevolg was dan ook wel eens dat men van het ene uiterste in het an dere viel. Ik ben mij bewust, aldus besloot me vrouw Kuiper haar historisch overzicht van de vrouwen-emancipatie, dat ik het politieke probleem niet heb aangeroerd, doch dit zal in een volgende serie lezingen worden behandeld, alsmede de vraag of de vrouw zowel lichamelijk als geestelijk tegen deze nieuwe taak zal zijn opgewas sen. De Nederlandse Katholieke bond van werkmeesters, kring Beverwijk, organi seert op Zaterdag 19 Februari in het Sta- tenhuis een feestavond, die zal worden verzorgd door „The Eddy's". De afdeling Beverwijk van de Algemene Bond van Ambtenaren houdt op Donder dag 27 Januari in zaal Timmer haar jaar vergadering. Naast de behandeling der jaarverslagen staat een bestuursverkiezing op de agenda. Aftredend zijn de heren J. B. Hutten, J. Smit, H. A. C. Neyssel, H. J. Wonink en H. Schuurman, waarvan laatstgenoemde zich niet herkiesbaar stelt. In de plaats hiervan stelt het bestuur candidaat de heer J. Ens. Het onderling Paarden- en hittenfonds te Heemskerk houdt op Vrijdag 28 Januari in zaal Nijman de jaarvergadering. Onder meer staat een bestuursverkiezing op de agenda: aftredend zijn de heren A. Stuit en M. Wentink, waarvan laatstge noemde niet herkiesbaar is. Het bestuur stelt als candidaten de heren Jac. Kranen donk en W. Wentink. Bridgen in „De Oranjeboom" De Heemskerkse bridgeclub „De Oranje boom" heeft een drive gehouden waarvan de uitslag als volgt werd: Groep A: 1. KoopmanDe Vries 40 pnt; 2. Muyen Jr.v. d. Wel Jr. 37 pnt: 3. Koop manDe Jong 35 pnt; 4. de heer en me vrouw v. d. Lee 34'/2 pnt; 5. de heer en mevrouw Tabak 32'/2 pnt. Groep B: 1. GrootAdrichem 37 pnt; 2. de heer en mevrouw Koopman 37 pnt; 3. de heer en mevrouw Henneman 35'/2 pnt; 4. en 5. mevrouw MuyenWentink en mevrouw Modov. d. Wel Sr. 30l/2 pnt. In café Scheywijck zijn de biljartwed strijden begonnen tussen de verenigingen Scheijwijck en Excelsior uit Uitgeest. De eerste ontmoeting eindigde in een overwinning voor de Uitgeesters die met 64 wonnen. De uitslagen luiden: C. B. Berghuis S. 52 31 38 4 0,815 0 A. Meyer E. 68 68 38 15 1,78 2 D. Liefting S 55 37 40 5 0,925 0 H. Vos E. 79 79 40 10 1,97 2 Fr. Pleging S. 80 61 39 10 1,56 0 A. Spuibroek E. 77 77 39 14 1,97 2 H. H. Meyer S. 163 163 31 25 5,25 2 W. Balvers E. 145 70 31 12 2,25 0 A. Dekker S. 260 260 34 55 10.83 2 C. Brandjes E. 350 201 34 38 8,37 0 De Castricumse gymnastiekvereniging Door Oefening Sterk heeft haar jaarlijkse uitvoering vastgesteld op Zaterdag 5 Februari in hótel Borst. Deze avond zullen alle afdelingen hun kunnen tonen om ten slotte met een „bal na" de avond te be sluiten. De onderlinge wedstrijden van de Cas tricumse damclub St. Thomas, gespeeld in hótel Sport-Duinzicht, hebben de volgende uitslagen opgeleverd. Afdeling 1: P. Riet veldC. Juffermans 11; A. de Leeuw A. Rietveld 20; C. OryP. Ruiter, afge broken; G. SprenkelingB. Beentjes 02; C. v. d. HimstJ. Geuke 11. Afdeling 2: J. Groen—A. Collet 1—1; R. Stqt—C. Reynders 02; P. v. d. HimstW. Roze- meijer 20. Afdeling 3: F. ZonneveldD. Konijn 20; J. SteemanTh. Graas 02; C. ZwartJ. Hollander 11; B. Braken hofL. de Ridder 02; L. ValkeringTh. Hollander 02; W. AdmiraalB. Louman 0—2. De gemeenteraad van Castricum is door burgemeester C. F. Smeets opgeroepen voor een openbare vergadering, te houden op Donderdag 27 Januari, aanvang half acht. De agenda vermeldt 16 punten en zoals te doen gebruikelijk zal de burge meester na zijn openingswoord een Nieuw jaarsrede uitspreken, daar het de eerste vergadering in het nieuwe jaar is. B. en W. stellen onder andere de raad voor, een verordening op het begraven op de nieu we begraafplaats vast te stellen. Deze nieuwe dodenakker, gelegen aan de voet van de Papenberg, zal voortaan de alge mene begraafplaats „Onderlangs" ge noemd worden. Ook zullen de vroede vaderen te beslissen krijgen over een ver hoging van het crediet met 3870 voor het uitvoeren van het herstel van de ge meentetoren. Voor dit doel voteerde de raad reeds een bedrag van 10.000. Daar de gemeente steeds groter wordt, achten B. en W. het wenselijk, het schoon vegen van straten, voetpaden, enzovoorts, te laten uitvoeren door twee speciaal daarmee belaste arbeiders. Voor de uit oefening van hun taak zullen zij ieder moeten beschikken over een licht trans portwagentje. Het college vraagt hiervoor een crediet van 1500. De volgende gevonden voorwerpen zijn bij de Wijk aan Zeese politiepost aange geven: rode want, groen kinderwantje, witte kindershawl, gele das, wit kinder wantje en een rode portemonnaie. Het Christelijk Mannenkoor „IJmuiden", dirigent Stephen Jansen, geeft Vry'dag 28 Januari een concert in de Ned. Herv. kerk aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Mede werking wordt verleend door mevr. A. Cor- duwener, alt en Adriaan Verschoor, orgel. Prezen van Dinsdag. Gr. tong 2.30—2,22; grm. tong 2,12—2,02; kim. tong 2,30—2,30; kL tong I 2,38—2,20; kl. tong II 2,18—2,12; tar bot I 2,00—1,80, per kg. Tarbot I 92—68; tar bot III 81; tarbot IV 57—38; gr. schol 27—25; grm. schol 3026; kim. schol 4842; kl. schol I 44—41; kl. schol II 27—18; schar 32—22; kl. schelvis II 26—23; wijting 22—15; poontjes 12—8, per 50 kg. Gr. kabeljauw 200—132, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 180 kisten tong en tarbot, 310 kisten schol, 7 kisten schar, 67 kisten schelvis, 65 kisten wijting, 21 kisten kabeljauw en gul, 30 kisten poon, 10 kisten diversen. Totaal 690 kisten. Besommingen van Dinsdag. KW 129 f8290: KW 45 f8520; SCH 107 f4320; SCH 135 f 8600. De film „Kinderen in nood" een nieu we titel voor „Een nieuwe morgen" die morgenavond (Donderdag) in een speciale voorstelling in Thalia wordt vertoond is in wezen een beroep op verbroedering van de mensheid door verbroedering van de jeugd. De film speelt in Zwitserland in Pesta- lozzi-dorp, waar vlak na de oorlog, in 1946, driehonderd oorlogswezen uit geheel Euro pa werden gehuisvest. Ondanks het feit dat de kinderen er volgens in hun land geldende tradities en cultuur worden opge voed, vormen zij toch een Europese ge meenschap in vriendschap en onderling begrip. Toen echter de leiders van het dorp besloten ook Duitse oorlogswezen op te ne men en dit met de kinderen bespraken Het Baltische meisje Anja dat Pestalozzi- dorp in beroering bracht doordat zij Duits sprak. er worden in Pestalozzi-dorp geen princi piële besluiten genomen zonder medezeg genschap van de kinderen ontlokte dit zulk een storm van verontwaardiging, dat men besloot dit plan niet ten uitvoer te brengen. Een Baltisch meisje, pas aange komen, dat in haar slaap Duits spreekt, wordt door de jeugd geboycot. De Engelse leider en de Poolse huismoeder voorkomen echter erger. Zij weten de kinderen te be wegen zich niet langer tegen opneming van Duitse kinderen te verzetten. Alles lijkt pais en vree, totdat de Poolse regering haar landgenootjes terug roept. En dan staat het Poolse huis leeg. Maar in Pesta- lozzidorp is men er vast van overtuigd dat eenmaal ook de kleine Poolse wezen terug zullen keren. Want het grote ideaal van de leiding in dit dorp kan niet gebroken wor den door welke tegenslag ook. Dit ideaal is dat de internationale jeugd elkaar zal leren begrijpen en waarderen, dat alle kin deren der aarde elkaar de hand zullen rei ken (zoals het in het „volkslied" van dit dorp luidt) en dat eens de wereld een een heid zal zijn. De dichte mist is oorzaak geweest, dat de proefvaart van Vlissingen naar Rotterdam van Nederlands nieuwste tanker, de „Mij drecht" geen doorgang kon vinden. Dit turbine-tankschip, dat 20.200 ton meet, is in opdracht van de N.V. Phs. Van Ommeren uit Rotterdam door de maat schappij „De Schelde" te Vlissingen ge bouwd. In de haven van Vlissingen is het schip Zaterdagmiddag door de bouwer aan de reder overgedragen. De „Mijdrecht" is Zondagmorgen reeds in ballast naar de Perzische Golf vertrok ken om olie te halen. De „Mijdrecht" heeft een lengte van 175 meter, een breedte van 22.50 meter en een holte van 12.25 meter. Aan boord van de „Mijdrecht" zijn onder meer een donkere kamer voor fotografie en een hobbykamer met gereedschap voor knutselaars. Voorts heeft men twintig complete filmprogramma's aan boord. Tot de vaste bemanning behoort een recreatie man. Voor het grootste deel van de beman ning zijn één-persoonshutten aanwezig Alleen de jongste opvarenden hebben een tweepersoonshut. Er is ook een zwembad. Nu het in cultuur brengen van de Noord- Oostpolder zijn voltooiing nadert, worden de problemen van de oude stadjes langs de Noordelijke kust van de voormalige Zuiderzee allengs groter. De visserij waar op vooral het economisch leven van VoI Ienhove was gegrondvest, behoort daar vrijwel geheel tot het verleden. Ook de behoefte aan landarbeiders zal geringer worden, naarmate het landbouwbedrijf in en buiten de polder sterker gemechani seerd wordt. In de jonaste vergadering van Vollenhove's gemeenteraad1 heeft de burgemeester gezegd, dat de toekomst van VoIIenhove afhangt van de industrievesti ging. Het gemeentebestuur heeft een drin gend beroep op de hogere autoriteiten ge daan om deze industrievestiging te bevor deren. Het gemeentebestuur heeft plannen ontworpen voor stichting van een badhuis, scholenbouw en aanleg van sportterreinen. Gevraagd is om toewijzing van bouwvolu me voor industrie woningen en voor sane ring van de huidige woningtoestanden. Speciale overheidszorg zal dringend nodig zijn. om de oude kustplaatsen voor een verder verval te behoeden, aldus de burge meester.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10