Meer openbaarheid inzake IJmondplan wordt dringend nodig geacht Agenda voor Velsen „Houdt het oog op de magere jaren, die wellicht op komst zijn" Details van het gemeentebeleid ter sprake Schoonenberg (monument) duur „maar geld waard" Verzakking en vergassing Noodkreet uit agrarische sector: „toestand is onrustbarend" „Ijsbaantje" graag continu 7 BEGROTINGSRAAD BEGONNEN ft Voldoening over de „affaire" AVOND IN DE RAAD „Twee vrouwen" WOENSDAG 26 JANUARI 1955 WELGEMUTST heeft de bijna voltallige Velsense raad gistermiddag een eerste aanvang gemaakt met de toebe reidselen tot de gemeentebegroting 1955. De algemene be schouwingen in eerste en tweede ronde hebben de gaten gestopt, die overbleven na de schriftelijke beantwoording van de vragen uit de raad, maar bovendien en bovenal is voor het forum van de raad en de gemeente het standpunt van de partijen nog eens uiteengezet al dan niet ontsprui tend aan de werkelijke gemeentezaken. In dit koor der stem men vormde de solo van de heer Verbeek (Arbeid) een opvallende noot: hij nam de IJmond-aangelegenheden met forse hand onder het mes en drong op duidelijkheid aan, om vervolgens ook de „vette jaren", waarin Velsen zich thans behoedzaam wentelt, aan een diagnose te onderwerpen. Hij legde de vinger van de deskundige bij de reserveringspoli- tiek, zoals ook de heer Nuyens (Kath.) zich kon veroor loven. Van diverse kanten is voorts over de toekomstige „sluisweg" gesproken, die men algemeen definitief wenste te zien geprojecteerd en het onderwijs is met zijn problemen ook meermalen ter sprake geweest. De heer Visser (A.R.) kon uit ervaring spreken, toen hij een lans brak voor een tweede waterboot, die, zoals hij zei in de plaats of naast de bestaande zou moeten komen, die wel eens de kleine klant verwaarloost ten voordele van de grote afnemers. Het urgen tieplan, dat op de helling gaat komen, heeft ook menige tong losgeweekt en de weer urgent geworden Velsense be- De loting wees de Christelijk Histo rische fractie aan als de partij, die het spit der algemene beschouwingen af zou bijten, terwijl de P.v.d.A. hekkensluiter zou worden. De spelregels voor de on getwijfeld langdurige debatten werden door 's raads voorzitter, mr. M. M. Kwint in overleg met de vroedschap opgesteld en de heer Van Dongen kon als praeses van de C.H.U.-fractie beginnen. Het algemene bezwaar tegen de korte tijd tussen memorie van antwoord en be groting begeleidde een generale juich toon over het financiële beleid der ge meente Velsen. Hij tekende in dat ver band de C.H.U. als „voorzichtig vooruit strevend", liet het oog bezorgd weiden over de moeilijkheden in de woningbouw en deed het mogelijke middel van sy steembouw aan de hand om de beklem- mend-hoge bouwkosten te drukken. Trage materiaalaanvoer (de ruiten komen pas met 1012 weken vertraging af) en ge brek aan arbeidskrachten missen hun in vloed bovendien ook niet en de 1500 wo ningzoekenden in de gemeente kunnen dus naar des heren van Dongens vrees niet al te optimistisch zijn. Op reis Een van luxe en comfort overvloeiend woningblok, dat het Apeldoornse gemeen tebestuur op stapel gaat zetten, bracht de C.H.-fractievoorzitter op het idee het col lege eens op reis te sturen en zijn licht te laten opsteken over dergelijke zaken. Subsidie en zelfwerkzaamheid Voorts wijdde hij aandacht aan de pro jecten, die Velsen dringend nodig heeft om tot stad uit te groeien en hij hoopte, dat de nieuwe sluisovergang niet tijde lijk zou zijn. Via de materiële kwam hij tot de culturele zaken binnen Velsens ge meentegrenzen, zich afvragend of de ver enigingen, die gesubsidieerd worden, wel voldoende van de zelfwerkzaamheid door drongen zijn. Verheugd was hij over de komende her opening van het Velserbad verbaasd over het feit, dat hij de koop van het bad in de „Heerenduinen" uit de krant had moeten lezen. Het ontbreken van een por tret van de Koningin in de raadzaal en compliment jegens de dienst voor de Volkshuisvesting completeerden deze al gemene beschouwing. Scholen splitsen Mevrouw Heykoop (Vrijheid) begon op de van haar bekende wijze met een smaakvolle algemene beschouwing. Waar de herbouw aan de Oranjestraat blijft en hoe het met het Velsense raadhuis staat wilde zij graag weten. Het onderwijs kreeg haar diepgaande aandacht, waarbij zij de volle klassen in beschouwing nam: zou het niet mogelijk zijn de scholen in tern te splitsen om een selectie toe te pas sen voor de kinderen, die qua capaciteiten voorbestemd zijn een middelbare oplei ding tegemoet te gaan? De culturele op voeding had voorts in het bijzonder haar hart, al durfde zij het aan, dit te staven met de kreet: „ons volk bezit geen kunst zin en heeft ook nooit werkelijke volks kunst gehad". (De geluidsinstallatie op Schoonenberg kwam er even als bewijs materiaal aan te pas) en de heer L ij n s (A.R.) werd haar opvolger-in-de-sprake met een financieel-technisch betoog, dat afgestemd was op de optimistische kleur van de hele begroting. Betere gemeentelijke salarissen Hij gaf het college in welwillende over weging stappen te doen de salarissen van het gemeentepersoneel te herzien: het grote verschil in salariëring met de parti culiere sector moet nodig genivelleerd worden, wil de gemeente de kundigheid en de kennis aantrekken, die zU zozeer behoeft. Toen hij het rapport over de centrale administratie ging bespreken, werd hij door de voorzitter op de vingers ge tikt: dit is niet aan de orde gekomen tij dens de schriftelijke beantwoording en het moet dus naar een volgende vergadering verhuizen. (Bij de stukken ligt een rap port over centrale administratie, waarover men het in het college kennelijk nog niet eens is. Red.). Het oprichten van publieke bouwkassen zou naar zijn mening alleen nut hebben, als de bestaande lichamen het in aanmer king komende publiek, de „kleine man" dus, niet voldoende dienen. Begraafplaats Over het mislukken van de begraaf plaatsplannen op de gronden van de fa milies v. Hoorn, Cremers en de begraaf plaats Westerveld, sprak de heer Lips een onmiskenbare bevreemding uit: hoe is het mogelijk, dat nu pas bekend wordt, Over de verzakkingen in Velsen Noord en de gaslckkages aan de Geelvinkstraat zjjn gisteravond vragen gesteld in Velsens raad door mevrouw v. Wielink. dat al veel eerder andere dan de omstre den grond beschikbaar was geweest? Hij was benieuwd, of er werkelijk tol zal worden geheven in de tunnel, toonde zich verheugd over het initiatief van de ge meente het Nederlands Economisch Insti tuut te Rotterdam opdracht te verstrek ken een economisch rapport over de ge meente samen te stellen en vroeg nadere inlichtingen over de bouw van de sport hallen in de groenstrook, en over het centrale kantorenpand aan het Marktplein („hebben de stijgende huurprijzen enige aspirant-huurders afgeschrokken?") Ongevallendiemt De nieuwe figuur, die een Velsense on- gevallendienst straks zal moeten krijgen, eist naar zijn smaak de erkenning van de burgerzin, die van vele kanten voor deze dienst in zijn huidige functie is be toond. Als vierde in de rij kwam de heer Nuyens (Kath.) aan het woord di rect al met een knuppeltje in het ambte lijke hoenderhok: alle waardering voor hun werk, maar geef deze werkers dan ook eindelijk eens een beter salaris. Zich tevreden tonend over het vier-jaren-over- zicht der gemeentelijke financiën, dat deze begroting begeleidde en waarvoor hij een virulent strijder is geweest, was hij nog niet geheel voldaan: het college abstra heert zich toch nog te veel van een bevat telijke uiteenzetting over de stand van zaken en hun achtergronden. Het speet hem achteraf de commissie van financiën het fiat te hebben gegeven naar een bete re manier te zoeken, want dit zijn tenslot te financiële deskundigen en de begroting moet voor allen leesbaar zijn. 36 mille „schoon verdien J" Dat Velsen multi-millonair is, verleidde de heer Nuyens tot een terugblik naar zes jaar terug, toen de gemeente er wel wat benauwder voorstond maar tevens tot een toekomstprognose, die wel eens zeven ma gere jaren zou kunnen opleveren. Niette min kreeg het college een onomwonden compliment voor het beleid. Met de re serve in de hand, (die inmiddels al weer verder is opgelopen tot 11 millioen) zou er wel wat royaler omgesprongen kunnen worden met de salariëring van het ambte narencorps. „Gaat het de Velsense baas goed, dan moet het ook de ambtenaren goed gaan", betoogde hij en de 36.000, die als rente van de saldi-reserve (vast gesteld op 1 millioen) schoon verdiend wordt, zou voor dit doel nu eens een mooi potje kunnen opleveren. („Tantièmes?" vroeg de voorzitter la chend). Betere promotiekansen zouden mét betere salarissen het ambtenarencorps aan de gemeente binden, temeer nu de nieuwe salarisstrategie is begonnen bij ge meentesecretaris en -ontvanger. Met de vraag of de ambtenaren zich volkomen rustig kunnen voelen, wat hun ziektever zekering bfetreft, sloot hij dit deel zijner oratie af. Die voortging met een al eerder gehoorde vraag, wat de gemeente Velsen aan rente zou moeten betalen, gesteld dat zij op de openbare geldmarkt had moeten lenen. Niet dat de heer N u y e n s dit voorzag, maar hij poogde het college hier mee de zoveer gewenste gegevens over de opbouw van de gemeentefinanciën te ont futselen. Huize „Schoonenberg" De post, die op de suppletoire begroting voorkwam om de ambtswoning van de burgemeester te verbeteren, had hem eveneens bezig gehouden: de K.V.P.-frac- tie meent, dat deze woning een dubbele functie vervult. Zij is niet alleen ambts woning, maar ook cultuurbezit, passend in de omgeving. Wanneer er aan de boer derij „Slingerduin" pas 56.000,ten koste is gelegd, mag een dergelijke uitgaaf voor dit gebouw niet achterwege blijven. Of de eventuele opvolger van mr. Kwint hier zal wonen of niet, doet niet ter zake: het is hier een kostelijk bezit en over alles heen woont in dit huis de eer ste burger van de gemeente, wie een re presentatief onderkomen toekomt. Met enkele kleine kwesties, zoals de verkeerssituatie in de Vlugthovenstraat het beruchte kruispunt van de Broekber- genlaan en de bus over de Duinlustpark- weg, die ook in de Anemonenstraat nogal wat kuilen veroorzaakt, kwam de Katho lieke fractievoorzitter aan het einde van zijn algemene beschouwing. graafplaatsplannen hebben uiteraard ook heel wat vragen opgeleverd, nu de Kroon de gemeente in het ongelijk stelde. haast, een beetje ruzie van en de nodige voorstellen. Toch gaat het goed „Het gaat goed met de gemeentefinan ciën, moest de heer Kruisman na een half uur erkennen, maar hij zag dit minder positief dan ziin voorgangers: er ontbreekt ons zo veel aan huizenbouw en onderwijs, dat hier sprake moet zijn van een schijn welvaart. De laatste in de eerste ronde was de heer Verbeek (Arbeid) met een wel gemeende waardering voor de begroting 1955. Dat nam niet weg, dat er klemmende vragen overgebleven zijn, die hij thans spuide. Hij plaatste onder meer de vraag, of de uitgaven de narmonie der zich ontwikkelen de gemeente weerspiegelen en kwam in dit verband met een doorsnee-bedrag voor de andere gemeenten van ongeveer 50.000 zie len, waaruit bleek, diat Velsen ver boven de gemiddelde uitgaven is gestegen. Velsens schuld is echter 100 percent ho ger dan gemiddeld uit de cijfers blijkt: Velsen heeft 50 millioen schuld, de gelijkwaardige gemeenten in den lande zijn met gemiddeld 25 millioen belast. De politie vraagt sterk om uitbreiding maar als de 25 mensen er bij zouden ko men, die ook B. en W. voorstaan, zou Vel sen op een grote-stads-gemiddelde per 10.000 inwoners komen en dit leek de heer Verbeek wel wat overdreven, temeer daar een stad als Amsterdam alleen al een leger politiemannen nodig heeft voor het verkeer. Hij wilde geen conclusies trekken uit de door hem aangegeven gemiddelden maar beschouwde ze louter als een aan wijzing. Naar tekort C«-r<X»CCCOCOOOOOCCO^/X»OOCCCCCO^»5CCO(»^COC05TO» X - - - -! In Velsens raad is gisteravond een 3 woord van voldoening gehoord het 3 was van de heer P. M. Pleyler (Vry- heid) die het uitte over de zogenaam- de Velser affaire en haar afloop: de heer i o Pleyler was verheugd over het feit, dat nu ook de ten onrechte gewraakte func- 3 tionarissen der Velser politie weer in 3 functie zyn. XX3000CXXXXXXXXDOOOOOOCOOOOOOOOOOO occoocxxxx In het kader van een bespreking der fi nanciële positie wilde de heer Verbeek verder niet nalaten te waarschuwen tegen een al te grote overspanning der geldmid delen: als een paar grote projecten nu uit gevoerd zouden worden, zit Velsen direct al aan de rand van een begrotingstekort, nog daargelaten of de Rijksbijdragen met tertijd niet omlaag zullen gaan met de ko mende belastingverlagingen. Daaraan knoopte hij een beschouwing vast over de gevoeligheid der binnenlandse welvaart, die steunt op ^e industrialisatie van Nefer ilf wiiien. derland en daarmee uitermate markt- Wereldreisje per CPN De communistische fractie had haar voorzitter, de heer Kruisman, aange wezen tot het uitspreken van een gepe perde edoch schone commentaar op Vel- sen's huishoudboekje, waarbij het wereld beeld als achtergrond werd aangewend: wat geeft ons een gesprek over jeugdzorg als deze jeugd wordt klaargemaakt voor de vernietiging en wat geeft het over cul tuur te denken zolang er nog tanks ge maakt worden. Deze stijl beviel de voor zitter allerminst, vooral niet toen de heer Kruisman Herr von Manteuffel alweer te rug zag op de Velsense Kommandantur en de CPN-vertegenwoordiger werd dan ook prompt afgetikt. Hij had er echter niet veel van geleerd en de bewapendngs- milliarden trokken ten strijde tegen de sensibel werd. Gelukkig heeft de interna tionale economie sinds 1929 veel geleerd, meende de heer Verbeek, die, terug vallend op het gemeentelijk plan, de vraag stelde, wat de reserve zou kunnen opvan gen als het eens werkelijk tot een ineen storting zou kamen. Per inwoner heeft Velsen thans al f 1000 schuld, een groot gedeelte wordt welis waar door rendabele objecten gedekt, maar de gemeente heeft ook zijn onrendabele posten, zoals straks het komende slacht huis en uit dit zoeken naar een evenwicht puurde de heer Verbeek de vraag, of er geen gevaar bestaat, dat de onrendabele Velsense eigendommen op den duur de rendabele gaan overwoekeren met alle na righeid van dien. Mocht Velsen nog eens zijn reserve nodig hebben, dan is het te hopen, dat dit appeltje voor de dorst ook beschik baar is en dus niet „bevroren", zoals heel best mogelijk is op een moment, dat de economische constellatie ongun stig is geworden ook in deze zin hield de toekomst naar des heren V er- beek s oordeel een waarschuwing in die nü eigenlijk al inzet. Plan met „plan" gewenst Het investeringsplan zal weer op de hel ling worden genomen, maar, zo zei de so cialistische fractieleider, dan zal de raad toch de planmatigheid moeten onderken nen: thans weet de raad nog niet, wanneer de belangrijkste werkstukken uitgevoerd moeten worden. Deze zelfde leegte voelde hij in de komende onderhandelingen over het IJmond-plan: tegen die tijd zal Vel sen zijn belangen scherp omlijnd moeten zien. Het is dan ook uitermate juist, meende hij, dat het Nederlands Econo misch Instituut hierbij ingeschakeld zal worden een betere oplossing dan de „eenhoofdige" sociograaf naar zijn opvat ting. Hij was toch erg benieuwd naar een uiteenzetting over het IJmoncl- plan, om ook nog even de rookgas- schade in het probleem te betrekken: heeft de mens, naast de plant óók geen hinder van deze schadelijke industrie- gassen? Zou dat ook niet eens de moeite waard zijn na te vorsen? Met een révérence naar ons blad „dat zijn lezers uitstekend op de hoogte houdt van de IJmond-problemen" verwees de heer Verbeek naar een recent artikel, waarin de conclusie voorkwam, d?.t de oorspronkelijke opzet in de Noordelijke sector wel wat topzwaar is geweest. Agrariërs in de knel Een pleidooi voor plaatsvervangende grond lijkt mooi en makkelijk, zo ging hij voort, maar waar dit probleem landelijk al zo uitermate moeilijk ligt, waar moet Vel sen dan heen? Inmiddels dreigt de situatie, dat voor de industrie-arbeiders geen voed sel meer verbouwd kan worden (honderd fabrieksarbeiders op één hectare zijn ren dabeler dan tien agrarische werkers. zegt men). Oud-IJ muiden Zijn brede visie op de gemeentepolitiek dense vraagstukken, waar de problemen nog net zo liggen als tien jaar geleden en waar een forse aanpak een eerste nood zaak lijkt, al is het voorlopig maar in de vorm van een plan „om diverse minder waardige buurten op te ruimen" het leek hem voor deze vooruitstrevende ge meente beschamend achter een nieuwe leeszaal wijken te continueren, waar de jeugd opgroeit temidden van twijfelachtige omstandigheden. „Waarom verhogen wij de voor de krotopruiming in Oud-IJmui- den bestemde 3 millioen niet met 1 mil lioen en nemen de zaak ter hand?" Zo verbaasde hij zich in dit betoog telkens weer: waarom moet er geduwd worden achter een IJmond-plan, waarom moet er gevraagd worden naar het urgentieplan en deszelfs mérites? Deze openhartigheid diende niet uitgelegd te worden als een af brekende aanval op het college, dat aller erkentelijkheid verdient, maar toch.... De ongewenste situatie in de woning bouw door de verkapte „bouwstop" had eveneens zijn aandacht gaande gemaakt: het plannetje van de heer v. D o n g e n uit het begin der vergadering verdiende zijns inziens een nadere studie. Nu de nieuwe huurronde op ontspringen staat, zo zei hij voorts, lijkt het wat zorgelijk bepaalde huizen (woningwetwoningen) goedkoper te maken, zoals ook de egalisatie van de gaspriis wellicht problemen kan opleve ren. Enkele uitzonderingen wijzen op een groeiende „kopersmarkt" in de huizen: men gaat, heel zaehtjes-aan en hier en daar weer wat naar stand en standing kijken. De suppletoire begroting had deze spre ker het gevoel gewekt (vooral wat de uit voering betrof!) dat de overheid zich meer op de werkelijke begroting dan op haar supplement uitleeft, ondanks de grote investeringen, die dit aanhangsel mee brengt: 8 millioen gulden. Ongeveer 2V« millioen daarvan komt niet in rente en af schrijving op de begroting voor, zoals de leeszaal en a 1 s dat nu eens uitgevoerd werd, zou er onmiddellijk een tekort van ruim f200.000 op de begroting optreden' (Op deze uitlating schudde wethouder Aschoff duidelijk en hartgrondig nee). Ook hij belandde bij het burgemeesters huis, dit probleem objectiviserende met de opmerking, dat het hem er niet om ging, wie er in woont. Zou het huis blijvend aan deze representatieve functie moeten be antwoorden, dan ware daar f 53.000 voor nodig, wat elk jaar en lange tijd met ruim f 3000 op de begroting zou drukken. Wil Velsen zijn burgemeester een huis geven, dan zou daar elke opvolger ook in moe ten kunnen wonen en dat is nu juist met „Schoonenberg" de vraag: wil en kan elke toekonrstige burgemeester er wel wonen? Hij kon zich voorstellen, dat mr. Kwint van het huis is gaan houden, maar achtte het niet verantwoord dit grote bedrag in het gebouw te steken, volkomen onkun dig met het feit, of de toekomstige bur- Winkehr.oeilijkheden De heer Verbeek had iets gehoord over moeilijkheden in de winkelbouw: hij kon zich voorstellen, dat bepaalde eigenaren zich al wat ongezellig gaan voelen en het is dus de vraag, of de risico's op den duur voor de betrok kenen niet te zwaar zijn. „Niets is zo'n lijdensweg als die naar onze begraafplaats" ging hij voort. Het college moet zich geheel opnieuw beraden en dar zal veel tijd vergen. Wat moet men in die tussentijd? („Allemaal veel ouder worden" interrumpeerde men uit het audi torium). Tenslotte was hij blij met het feit, dat de beschadiging van het hockeyveld naast „Schoonenberg" door paardenhoeven in der minne geregeld blijkt te zijn: „niet meer over praten". Tweede ronde In de tweede ronde kwam de heer W a 1 i h u i s (C.H.) aan het woord. Het was inmiddels bij half zes geworden en de C.H.-vertegenwoordiger dook in de vragen die door de tunnel benoorden het kanaal en die van de „sluisweg" zijn opgeworpen. Zo wilde hij graag nader gepreciseerd zien waarop de hoop van het college steunt, dat mettertijd de bezwaren tegen deze sluisweg zullen afnemen. Hij zag overigens ten volle de voordelen dezer oeververbinding, zowel als werkweg en als toeristische communicatie. Uit de A.R -fractie kwamen enige aan vullingen van de meer D e J o n g, die zich op onderwijsproblemen specialiseerde: ver nieuwing van gebouwen en leermiddelen zullen zo moeten geschieden, dat de oud? gebouwen er niet al te fel bij gaan afste ken. Zoals anderen voorheen roerde ook hij de overbevolkte scholen aan: Velsen ONVERDROTEN is Velsens raad in de avonduren na een genoeglijk intermezzo verder gegaan met de algemene beschouwingen, die de secondanten der fractievoor zitters aan het woord lieten. Deze hebben de puntjes op de i's geplaatst en op verscheidene onderdelen van de gemeentelijke politiek behartenswaardige opmer kingen gemaakt. De heer A. de Jong (A.R.) bijvoorbeeld heeft de winkelstand binnen zijn betoog getrokken en de werkzaamheden van de middenstand in zijn groei naar een stedelijk uitzicht onder de aandacht der vroedschap gebracht en de heer Tonino (Kath.) zag graag wat meer politie voor het zuidelijke deel der gemeente. De heer De Jong opperde het idee, de winkelsluiting in de vroege avonduren op te heffen en de zaken dan des avonds tus sen 6 en 7 uur dicht te laten, „als het toch weinig druk is." Om het vreemdelingen verkeer te bevorderen zou het niet juist zijn zo meende hij de initiatieven aan de strandpachters over te laten. De heer Markerink (eveneens A.R.) liet een hartgrondig cri-de-coeur horen over de situatie, die door de opgeslokte agrarische gronden is ontstaan voor de landbouwers, wat de heer N ij s s e n later namens de KVP-fractie nog eens dunnetjes over zou doen. „Onrustbarend" noemde hij de zich op dit terrein ontwikkelende situatie het gemeentebestuur heeft de agrariërs niet kunnen troosten met zijn antwoord. En, vroeg hij zich af: waarom heeft de gemeente niet eens kunnen onder zoeken of op het nu als begraafplaats afge wezen gebied geen landbouw te bedrijven is? Hij gaf de suggestie dan ook graag door, temeer „omdat in vroeger dagen een van de grootste inbrengers van Kennemerland daar boerde." In de duinen zag hij in de allereerste plaats stedelijke expansiemoge lijkheden: „Men geve zich vooral reken schap van het zwaard boven Nederland, dat zijn boeren en tuinders steeds verder terugdringt ten bate der fabrieken." (Niet dat, zo meende de heer Markerink, de boer er tenslotte honger door zou lijden, want die eet tenslotte toch wel maar de rest der bevolking is er de dupe van). De mooie, nieuwe fontein voor IJmuiden gunde hij de IJmuidenaren van ganser harte; het komende slachthuis, dat op de 18e Februari nogmaals in de raadsbelang- stelling zal komen, had bij hem de vraag doen rijzen wat de gemeente nu te doen staat, omdat de zaken behoorlijk vast gaan Iepen. Particuliere bouw Als derde woordvoerder van de A.R.- fractie kreeg de heer J. Visser de ge legenheid zijn visie op de Velsense evolutie weer te geven. Hij nam het op voor de particuliere bouw zoals die aan de Maas straat, welke toch wel een prettige onder breking vormt van de overheids-hoogbouw. Verder betreurde hij het, dat de samen werking op gas-gebied met Beverwijk is vastgelopen, overigens buiten de schuld van het Velsense college. IJmond: openbaarheid! Mr. Tonino (Kath.) heeft in de loop van de avond het IJmond-plan eveneens in beschouwing genomen: er is geruime tijd niets meer gehoord en waarom wordt er zo geheimzinnig mee omgesprongen? Hij kon geen enkel begrip opbrengen voor deze interessant-doenerij. Tweede ziekenauto Hij sprak voorts over de waarde van huize „Schoonenberg" en pleitte eveneens voor het behoud van „Beeckesteijn" hij zou zich een nieuwe kast laten aanleggen voor alle nieuwe telefoonboeken, die de PTT gaat uitgeven en vroeg iri dat verband om een „Velsens" telefoonboek om voorts uiteraard ook aan de verbindingen door de gemeente een uiteraard critische beschouwing te wijden; de heer Mertens (KVP) zou graag een tweede ziekenauto zien en zijn partijgenoot, de heer v. Leeuwen hield het op meer doet daar plaatselijk al wat aan gelukkig en hij sloot zich graag bij een tendenz van mevrouw H e y k o o p's rede aan, die het Bijbelonderwijs een ruimere plaats in het openbaar onderwijs wilde verschaffen. Over het mogelijke verdwijnen van de huizen aan de Corverslaan wilden zowel de heer P 1 e ij 1 e r als de heer Nuyens graag wat gedétailleerder wor den voorgelicht. De heer A. de Jong heeft in de raad gis teren een punt aangeroerd, dat de hele IJmuidense jeugd met Mengde zal vervul len: de ijsbaan aan het Moerbergplantsoen. Hij vroeg de dagelijkse gemeentebestuur- doren het zo te willen leiden, dat ook in de toekomst dit heerlijke baantje voor de kin doren beschikbaar komt, opdat het zowel 's zomers als 's winters voor de lichamelij ke opvoeding van de opgroeiende jeugd dienst doet. Velsense -b^PotingsmRlioenen^Er-kwentWaaieircte voorts uit-averd« oud-Umui- 's-Werélds meest precieze uurwerk is deze atoomklok, ontworpen op de Columbia- Universiit in New York door professor Charles H. Townes (links.) met de mede- werkin :ii dr. J. P. Gordon (rechts). Het nieuwe uurwerk maakt een direct gebruik van de energie, ivelke door de moleculen van het gas Ammonia wordt uitgestraald. De afwijking van de klok ten aanzien van de juiste tijd bedraagt slechts I second* 300 jaar. woningen voor de grote gezinnen de duplexwoningen moeten naar zijn over tuiging zo gauw mogelijk geheel tot één gezinshuizen worden omgebouwd en waar schuwde het college tegen het al te over dreven leeg laten staan van als onbewoon baar gekarakteriseerde huizen. Met een enorme sprong kwam de heer Schilling (Comm.) midden in de verre v:sserij terecht, om vandaar via de riolering naar de belangen der Velsenaren te zwemmen: het rijwielpad aan de Zuid kant van de Lange Nieuwstraat wilde hij weer in ere herstellen om de mensen een lange omweg te besparen, het rokerspad kon best wat betere bestrating verdragen en de standplaatsen-verhuur is weinig eer lijk gebeurd, zei hij. Tegen tienen landde men aan bij de P. v. d. A., die de heer v. O s v. d. A b e e- len als woordvoerder in-tweede-instantie had uitgekozen. Ook hij zag de toekomst ietwat zorglijk tegemoet. De Velsense gemeenschap zag hij als een tot samen leving gedwongen agglomeratie, waar maar heel moeilijk lijn in te dwingen is: vooral de nieuwbouw gaat mank aan harmonische ontwikkeling een aanpak van deze nogal chaotische toestand op maatschappelijk gebied zal de overheid tot haar taken moeten rekenen, al is er al heel veel uit de werklust dergenen, die leiding meenden te kunnen geven, voortgekomen: deze par ticuliere verantwoordelijkheden zijn zeker uit te bouwen, ook op het punt van betere verhoudingen in bedrijven en onder de gepensionneerden. Zo gleed hij, prijzend en lakend, over de verschillende facetten van het gemeentelijk leven heen met vele ge meende woorden aan het adres van B. en W. om het sociaal bestel op alle mogelijke manieren te construeren: studiemogelijk heden en ziekenfondsproblemen en ook: betere vervoersmogelijkheden om onont sloten delen der gemeente die wel degelijk tot Velsen behoren en waar dit besef ook meer gaat doordringen, naar het centrum te krijgen. Vele manifestaties zullen daardoor meer kans op slagen bieden, meende de heer v. Os. „Als er ergens planning nodig is, is het op 't punt van de woningbouw, al zou het alleen maar zijn om de afwisseling in stand te houden." Eentonig Hij had zich niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat IJmuidens nieuwe woon blokken wat saai dreigen te worden: als het duurder moet worden, mag het „fonds stadsaanleg" daar wel eens wat geld aan besteden, zoals ook de kosten van de fon tein aan het Moerbergplantsoen uit dit fonds bestreden blijken te kunnen worden. Zelfs het „harmonische feestvieren" betrok hij in deze oratie, verwijzend naar de vorige 5e Mei, die een bepaalde binding verried. Hij voorspelde, dat het komende bevrijdingsfeest heel wat zal kosten, maar hoopte op aller medewerking om deze dag de waarde mee te geven, die hij behoeft. De overige leden der P. v. d. A.-fractie behandelden de problemen der brandweer in Velsen-Noord en de verkeers-moeilijk- heid op de Schulpweg, mevrouw v. Wie link pleitte nog eens voor een tehuis voor chronische zieken, desnoods in den beginne als „kern" in een bestaande inrichting of misschien op Beeckesteijn? Aan het einde van de avond sprak de lieer Marks uit dezelfde fractie over de verlichtingsproblemen en de zalennood in Velsen-Noord, de heer Hartman (Arb.) bracht de lage salarissen der lagere ambte naren „levend aan de grens van het be staansminimum" in het geding en de heer W i 1 j o u w sloot de rij dus met enige brandweer- en verkeers-aspecten uit Vel sen-Noord. Tot vanavond half acht werd de zitting verdaagd, dan komt het college aan het woord voor de beantwoording. Het college zal de hele avond waarschijnlijk nodig hebben, waarna de tweede ronde Donder dagmiddag begint en Donderdagavond het einde komt. De toneelvereniging „Kunst na Arbeid" te Beverwijk geeft op Vrijdag 28 Januari in het Kennemer Theater te Beverwijk een opvoering van „Twee vrouwen", een to neelspel van W. G. van Nouhuys en René Bosch. WOENSDAG 26 JANUARI IJMUIDEN „Felison", 20 uur, zaal Heidestraat, ledenvergadering en film: Pleter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 14—16.30 uur. „PALVU", 20 uur, Rex, toneeluitvoering. Speeltuinvereniging „Heuvehvyk", 20 u., Thalia, feestavond. Christelijke Besturenbond „IJmuiden", 20 uur, Patronaatsgebouw, filmavond. Damesvoetbalelub, 20 uur, oprichtings vergadering in Cultureel Gebouw. SANTPOORT: Velser Kunstkring „Voor Allen", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdhuis, voordrachtavond door Enny MolsDe Leeuwe. DONDERDAG 27 JANUARI IJMUIDEN Thalia. 20 uur, „Kinderen in nood". „PALVU", 20 uur, Rex, toneeluitvoering. Pleter Vermeulenmuseum, 'als Woensdag. Toneelver. „Advendo", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgeb., Rembrandtlaan, uitvoering. Sub-Cortim. voor het Soo. cult, ontspan ningswerk voor bejaarden, 14.30 uur, Cultureel Gebouw, filmvoorstelling. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van Openbare Werken.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9