Uitgaan in Haarlem Een kort doch kleurig avontuur begon met een vliegende sprong Reserves van het PEN zijn bestemd voor uitbreidingswerken ruwe. rode handen Vijftig jaar geleden N.V. Hensen moet een ondernemingsraad instellen Poging tot wurging Vreemd auto-ongeval kostte man het leven ^Hoe is het ontstaan?^ De D.C. 6 B snelt in één etmaal van werelddeel tot werelddeel Het was overal nog een beetje Kerstmis Duizenden zeevogels in gevaar door olie 3 Vragen van Weiter over de Stichting „Willem Drees- huis" SLOAN'S LINIMENT GEEFT DIRECT VERLICHTING Bedrijfscommissie geeft haar drie maanden tijd Man door tram gedood Dit woord: PAAIEN li!!IIT1331 Uit Haarlems Dagblad van 28 Januari 1904 VRIJDAG 28 JANUARI 1955 Gedeputeerde A. B. J. Prakken (Ar beid) heeft in de Donderdagmiddag ge houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordholland naar aanleiding van een aantal opmerkingen van leden ge sproken over de wijze, waarop gereser veerd wordt door het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf. Sommige leden hadden op gemerkt, dat te veel gereserveerd wordt en een der leden was van mening, dat de reserve gevoegd moest worden bij die van de provincie. Spreker deelde mee, dat de reserve van het P.E.N, op 1 Januari 1954 5 millioen gulden bedroeg; twee jaar later was de re serve negatief, maar daarna zijn weer re serves gevormd. Thans bedraagt de reser ve ruim een millioen gulden en dan be schikt het bedrijf nog over een aantal „potjes" voor diverse doeleinden. Spreker noemde het laatste gelukkig want nu kun nen er tenminste werken worden uitge voerd. De heer Prakken merkte op, dat het P.E.N. in het belang der bevolking is; het doel is haar op een zo goedkoop moge lijke wijze electriciteit te leveren. Dit jaar zullen alle woonhuizen in het voorzieningsgebied op het electrisch net aangesloten zijn. Dan zal voortgegaan worden om in dorpen, die door boven grondse draden ontsierd worden, de lei dingen in de grond aan te leggen. Dat vraagt natuurlijk offers, maar er is reeds geld opzij gelegd en de werken kunnen uitgevoerd worden. Spreker vervolgde, dat het P.E.N. een conjunctuurgevoelig bedrijf is. In de afge lopen jaren is het gebruik toegenomen, maar dat heeft zijn gevaren. Het vergro ten van het gebruik van electriciteit brengt met zich mee uitbreiding der machines. Hieraan zijn gevaren verbonden, want als het gebruik zou verminderen, dan heeft men weinig aan dure machines. Spreker deelde mee, dat de Hoogovens per jaar meer dan 400 millioen kwh ge bruiken, hetgeen neerkomt op meer dan een millioen per dag. In 1961 moet het contract verlengd worden. Zouden de Hoogovens besluiten geen contract met de provincie te sluiten dan is het opwek kingsvermogen van het P.E.N. te groot. Er zijn andere groot-gebruikers in de provincie en het' P.E.N. moet de uitbrei ding steeds bijhouden. Nieuwe machines zijn nodig, maar dank zij reserves kan tot aanschaffing worden overgegaan. In het verleden zijn de prijzen verhoogd, om te voorkomen, dat het nageslacht de machi nes moet betalen. De heer Prakken was van mening, dat het P.E.N. niet overmatige reserves vormt, integendeel. Hij achtte het van belang, dat de door het P.E.N. gemaakte reserves bij dit bedrijf blijft en niet verenigd wor den met reserves van de provincies en eventueel andere diensten. Dé tarieven voor de kleine gebruikers zijn volgens spreker niet te hoog en die voor de groot-gebruikers aan de hoge kant: dit houdt verband met de kolenprij- zen. Er zijn besprekingen gaande over wijzigingen van de tarieven; mogelijk worden die van de groot-verbruikers wat verlaagd. Daarbij zal ook aldus spre ker aandacht worden besteed aan het verzoek van de heer Kuiper (Comm.), over de mogelijkheid de tarieven voor de minst-draagkrachtigen in de provincie te verlagen. Het Tweede-Kamerlid de heer Weiter heeft aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting schriftelijk de volgen de vier vragen gesteld: Is het juist, dat de Algemene Woning bouwvereniging een gebouw, waarvan de kosten van bouw, inrichting enzovoorts be taald zijn uit de algemene geldmiddelen der gemeente Amsterdam, heeft verhuurd aan de stichting „Willem Drees-huis", die daarin ouden van dagen zal onderbrengen, terwijl in de kosten van exploitatie mede wordt bijgedragen uit de algemene midde len? Is het just, dat genoemde stichting „Willem Drees-huis" voor opeming in het te stichten tehuis aan ouden van dagen de eis heeft gesteld, dat zij blijk moeten geven van een socialistische levensbeschouwing? Acht de minister het juist, dat met be hulp van de algemene middelen de meer genoemde stichting in staat wordt gesteld een zij het nuttig sociaal werk te ver richten uitsluitend ten behoeve van hien, die een zekere levensbeschouwing zijn toege daan? Indien de vorige vraag ontkennend wordt beantwoord, kan de minister dan mededelen, welke maatregelen hij denkt te nemen tot redres van het gebeurde? ADVERTENTIE Nu kunt U zien, waarom Sloan's Liniment zo'n opmer kelijke verlichting geeft bij rheumatiek, spit, jicht en spierpijn. Op de tekening links (gemaakt naar een infra-rood foto) ziet U hoe Sloan's Liniment zuiverend bloed stuwt naar de pijnlijke plekken om.de zieke weefsels te helpen genezen. Sloan's helpt U door de natuur te helpen. Geen wonder, dat Sloan's het oudste en meest gevraagde Liniment is. Haal het daarom van daag nog in huis. Pas op voor namaak, tet op de hand tekening van Sloan op elke verpakking. Sloan's liniment Registered U.S.A Patents Office copyright U.S.A /6c*rC£Jfoa»u De Bedrijfscommissie voor de Onderne mingsraden in de metaalindustrie en de electrotechnische industrie heeft Donder dag het verzoek van de n.v. machinefa briek Hensen te Rotterdam tot tijdelijke ontheffing van de verplichting om een on dernemingsraad in te stellen, behandeld. De bedrijfscommissie is van mening dat op grond van de voor het verzoek aange voerde argumentatie geen ontheffing kan worden verleend. De bedrijfscommissie is echter van oor deel dat de situatie bij de n.v. Hensen thans zodanig is, dat zij niettemin van de haar bij de wet toegekende bevoegdheid om uitstel te verlenen in dit geval gebruik meent te moeten maken voor de tijd van drie maanden. Uiterlijk bij afloop van die termijn zal met de voorbereiding van de instelling van een ondernemingsraad be gonnen moeten zijn. Donderdagmiddag om 5 uur is een onge veer 65-jarige man op het Rokin te Am sterdam dodelijk verongelukt. De man stond bij de tramhalte bij de Dam. Juist op het ogenblik dat een tram van lijn 4 aan kwam, die afremde bij de kop van de vluchtheuvel, deed het slachtofer, dat met zijn rug naar de tram gekeerd stond, een stap van het trottoir af en werd door de tram gegrepen. Met ernstige hoofdwonden is hij naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, waar hij bij aankomst reeds was overleden. De rechtbank te Groningen heeft Don derdag de 20-jarige los-arbeider Jacob S. uit Obergum wegens poging tot doodslag veroordeeld tot tien maanden gevangenis straf met aftrek, waarvan 3 maanden voor waardelijk met een proef tij cl van 3 jaar. Verdachte had een 16-jarige jongen bij de keel gegrepen en gepoogd hem te wurgen. Omstanders verlosten het slachtoffer. Ver dachte verkeerde onder invloed van alco hol. De officier van justitie had veertien dagen geleden twee jaar gevangenisstraf geëist. Donderdagmorgen is op de nieuwe rijks weg AmsterdamUtrecht een auto-onge luk gebeurd, dat aan een man het leven heeft gekost. Om ongeveer 7 uur kwam uit de richting Amsterdam een vrachtauto met aanhang wagen. Door onbekende oorzaak is het rechter voorwiel hiervan afgebroken. De bestuurder kon spoedig stoppen en kwam op de parkeerstrook aan de rechterkant van de weg te staan. Daarna is de man uit gestapt en is, zo meent de politie, naar het wiel gaan zoeken. Even later kwam een tweede auto uit dezelfde richting, die tegen het wiel, 'at op de weg was blijven liggen, aanreed. De chauffeur verloor de macht over zijn stuur en kwam in de berm rechts van de weg terecht. Daarbij werd de chauffeur van de eerste vrachtauto ge grepen en vrijwel op slag gedood. Het Engelse to pay en het Franse payer betekenen beide: betalen. Het zijn afstammelingen van het Latijnse pa- care, dat samenhangt met pax: vrede en: bevredigen betekent. Die oude be tekenis leeft nog voort in het Neder landse werkwoord paaien: tot rust bren gen, in het bijzonder: iemands mogelijke ontevredenheid tot zwijgen brengen door geschenken of voorspiegelingen. Daardoor heeft het werkwoord lang zamerhand de ongunstige betekenis ge kregen van: iemand door schoonschij nende beloften in slaap wiegen of in palmen. Bij deze betekenis is het Ne derlandse paaien blijven staan. In het Frans en het Engels is de ontwikkeling voortgegaan. Payer en to pay zijn gaan betekenen: iemand tevreden stellen in het bijzonder ten opzichte van éen gel delijke verplichting, voldoen wat men ^iemand schuldig is, dus: betalen.i Een onzer redacteuren heeft onlangs, ter gelegenheid Van het feit dat de K.L.M. haar luchtnet naar Zuid-Ame- rika uitbreidde met een tussenlandings- punt te Sao Paulo, Brazilië's moderne zaken- en industriecentrum, een vlucht naar Zuid-Amerika gemaakt en geeft thans in een serie artikelen waarvan het eerste hierbij is afgedrukt zijn impressies weer van deze reis, waarbij hij zowel Sao Paulo als Rio de Janeiro en Campinas bezocht. Brazilië is een statenbond en de grootste politieke een heid van Zuid-Amerika, terwijl het de vierde grootste staat ter wereld is. Zijn oppervlakte is 8 l/j millioen km2, het heeft 52 millioen inwoners en een kust lijn van ruim 4000 km. lengte. Over dit indrukwekkende en in vele opzichten belangwekkende „land der toekomst" vertelt onze redacteur vandaag en in de komende dagen een reeks bijzonder heden, die de bekendheid van velen onzer lezers met Brazilië en de Brazilia nen ongetwijfeld ten goede zullen ko men. naar de tropen te overbruggen.In acht-en-twintig uren sprong de „Abel Tasman" met zijn vier machtige motoren van Schiphol naar Rio - acht-en- twintig uren die een vluchtige brug om de halve wereldbol sloegen, van werelddeel tot werelddeel, van winter naar zomer. Want wie zich in deze dagen onder last van sneeuw en vorst afvraagt, waar de zomer wel mag zijn heengestoven, kan ik onthullen: hij is in Zuid-Amerika, waar ik hem heb opgezocht en waar ge hem vinden kunt - binnen acht-en-twintig uur. De Kerstboom in het restaurant van Schiphol was iets kloeker dan die in de vliegveldcantine van Recife, doch er hingen dezelfde gekleurde ballen in en de kunstig geïmiteerde poedersneeuw op de groene takken leek van hetzelfde fabrikaat. Het was ook dezelfde Kerstmis, overal ter wereld - in het winterse Holland en het zwoele Zuid-Amerika, dat wij na de landing op het vliegveld van Recife voor het eerst betraden. Reeds tijdens het oponthoud in Dakar, op Afrikaanse grond, hadden wij de sporen van het Kerstfeest kunnen zien tegen de wanden van het restaurant: dezelfde rode klokken van crêpe-papier, dezelfde schittering van zilveren sterren, de zelfde heilwens voor de mensen van goede wil, die hier al blinkend zwart waren. Het was nu Nieuwjaar, de eerste dag van 1955, een dag die van de morgen tot de morgen lang genoeg was om de vliegende tocht van Europa i Het reizen Afstand is een kwestie van snelheid. Nooit dringt die stelling nadrukkelijker tot het bewustzijn door dan wanneer men_ in een comfortabele K.L.M.-machine in één etmaal van Amsterdam naar de Brazi liaanse kust wordt gevoerd. Tussen Schip hol en Rio valt alles weg. Daar leeft en beweegt niets, daar is water noch lucht noch aarde. De snelheid sleept Holland en Brazilië met het geweld van duizenden brullende paardekrachten naar elkander toe, en alles wat er tussen was wordt in de knellende greep van een reuzenvuist tot een poederig niets vermorzeld: tot een enkele herinnering aan wattenwolken die men duizenden meters beneden zich heeft zien drijven boven een grauw oppervlak waarop men door fotografieën en atlassen was voorbereid en die men herkent zonder er ooit eerder geweest te zijn. Een wereld die niet de fantastische kleuren der prent briefkaarten blijkt te dragen, doch een veelvoud van onbekende aspecten open vouwt waarin men tracht te zwemmen, doch waarin men hopeloos verdrinkt. Wie verdrinkt, raakt het bewustzijn kwijt. Wie elf dagen wordt neergezet te midden van het kleurige, lawaaierige, luxueuze, arme, drukke, eenzame, char mante, harde, doch altijd opnieuw over weldigende en overrompelende Zuid- Amerikaanse leven, gaat onder en snelt onder de oppervlakte van zijn bewustzijn door een fantastische droom, om pas te ontwaken en zich te herinneren als hij reeds weer dagenlang terug in zijn eigen van zand of water. In zulk een D.C. 6 B omgeving is. réist men niet werkelijk; men stijgt erin omhoog om onder zich de landen en de zeeën te laten samenknijpen, om dan weer te dalen in een andere wereld. Een wereld Waarachtig, deze moderne manier van reizen en de wereld zien is een steeds dich ter bij het tijdeloze naderende verdovings kramp, een geweld van beweging in hori zontale zin, een doorklieven van een an dere dimensie. Een schokkende verande ring met bliksemsnelheid van alles om de reiziger heen, die zijn ziel niet ver genoeg kan openzetten voor alles wat zich aan dient en weer onopgenomen heensnelt. Deze reis is een sprong in de eeuwigheid en terug. Een heen- en weergaande be weging als het openen en sluiten van een seinlamp, waarbij de reizende lichtstraal op bijna hetzelfde ogenblik verschijnt en verdwijnt. Deze reis is eigenlijk niets wanneer men althans in een min of meer filosofisch getinte beschouwing er een definitie voor zoekt, en daarbij de goede zorgen, de heer lijke maaltijden en de attente verrassingen van de K.L.M.-service een moment ver geet. Goede zorgen In het vliegende hotel, wat deze D.C. 6 B eigenlijk is, wordt aan de reiziger de eer bewezen die hem toekomt als de gast des huizes. De stewardessen en stewards zijn toonbeelden van voorkomendheid en at tentie. Zij koken daarbij uitstekend en laten niets aan het toeval over behalve datgene, wat de piloten, de ganse beman ning en alle passagiers met goed vertrou wen aan het toeval overlaten, waarbij zij zich beroepen op hun goed gesternte, de goede reputatie van de K.L.M., de goede vakkennis van allen die iets aan deze De grillige, rotsachtige kust van Brazilië met de stranden als koele oases tussen de bergen, levert de luchtreiziger een boeiend panorama. Gezicht op Rio met zijn baai, stranden, rotspieken en eilanden. machine hebben gedaan of nog doen en bovenal op de overtuiging, det vliegen een traditionele, veilige en vertrouwde wijze van reizen is geworden. Noch tijdens de tocht door de vijfduizend meter hoge sferen, noch tijdens de tussenlandingen wordt de zorg voor het welzijn en de „res tauratie" der passagiers een ogenblik vergeten, waardoor de K.L.M. zich op het wijde internationale vliegbereik een uit stekende reputatie heeft weten te verwer ven. Over dat vliegbereik gesproken het is een merkwaardigheid dat het kleine, be perkte Holland in zijn vliegerij zich een zo grootwereldse allure heeft weten aan te meten dat het een luchtnet heeft ge weven over de ganse aardbol en de naam van Nederland in de lucht geschreven heeft in alle windstreken. Het Holland van bur gerlijke vetes en kleine kuiperijen, van liftverbod en mandement, van hokjes en perkjes om honderden kleine groepen heen, van isolatie en zelfingenomen principiële stokpaarderij, van volgzame buitenlandse politiek-in-zakfo>rmaat zonder initiatieven dat peuterige Holland heeft zich een air van grootheid verworven in de burger luchtvaart. Een air van brede visie, van wereldwijd begrip, van wijdse blik en handeling. Paradox? Misschien. Maar in de vliegerij heeft het mannen, die niet enkel het air, doch ook de daad der groot heid hebben. Misschien dat deze mannen juist boven die pietluttige wereld uit, hoog in de wolken, de ware Nederlandse aard hebben ontdekt en liefgekregen en in prak tijk gebracht. Misschien moeten wij uit Nederland weg om grote geesten en man nen van de daad te kunnen blijken? Heerlijke sneeuw Laten we dat- aannemen. Doch uit Ne derland weggevlogen naar verten aan de horizon, ontmoeten wij volken die respect blijken te hebben voor het kleine land dat wij ontvluchtten. En daarom gaan we ook weer gaarne terug.. Om te zien, of het er nog ligt. Of het niet in zijn klein heid en zelfvoldaanheid en zuinigheid is weggeschrompeld. Maar dat is nóóit het geval. Het ligt er altijd nog en het is nu wit en rein van de heerlijke, koude, wel dadige sneeuw, die de benauwende warm te van Rio doet vergeten en de snakkende iongen nieuw leven geeft. Zo was de terugkeer uit Zuid-Amerika maar dat was al het einde van dit kleu rig avontuur. Een avontuur, waarover ik u in enkele volgende beschouwingen nog wat gedétailleerder hoop te vertellen. J. L. De violiste Johanna Martzy speelt Donder dagavond werken van Mozart, Bach en Beethoven. TONEEL EN DANS Zaterdag 29 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie speelt onder re gie van Jan Retèl „De derde" van An drew Rosenthal in de vertaling van Bets Ranucci-Beckman. Medespelenden: Elisa beth Andersen, Ida Wasserman, Gijsbert Tersteeg, Pim Dikkers, Luc Lutz, Hanne- ke Schuitema. Het decor is van Guus Korrubel. Zondag 30 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur: „Het uur der verrukking" van Anna Bonacci wordt opgevoerd door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur, die ook de vertaling verzorgde. Medespelen den: Paul Steenbergen, Elisabeth Ander sen, Gijsbert Tersteeg, Enny Meunier, Johan Valk, Marie Meunier. Décor: Friso Wiegersma; muziek van Jurriaan An- driessen. Maandag 31 Januari, Stadsschouwburg, 19.45 uur: Abonnementsvoorstelling van „Fan ny" van Marcel Pagnol door het Rotter dams Toneel onder regie van Bob de Lange, die ook de vertaling verzorgde. Medespelenden: John Gobau, Johan Fio- let, Bob de Lange, Henny Orri, Nell Kop pen, Magda Janssens en anderen. Deze pen, Magda Janssens en anderen. Dins dag Woensdag en Donderdag. Maandag 31 Januari, tuinzaal Concertge bouw, 20 uur: Tweede van drie lezingen door de danscriticus J. Schultink over „De herleving van de dans in onze tijd en haar voornaamste figuren" voor „Ge loof en Wetenschap", met demonstratie. Dinsdag 1 Februari, Stadsschouwburg, 14 uur: Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen speelt het Rotterdams To neel onder regie van Bob de Lange „Fan ny" van Marcel Pagnol. Voor bijzonder heden: zie Maandag 31 Januari. Dinsdag 1 Februari, Concertgebouw, 20 uur: KR.O.-revue met Berry Kievits en Ge rard Walden, verder onder anderen Christine Spierenburg, Henk Dorel en Johnny Ombach met zijn K.R.O.-theater- orkest. Woensdag 2 Februari, Stadsschouwburg, 14 uur: Interscholair Jeugdtournooi. Artistie ke prestaties op het gebied van voor dracht, dans en toneel door leerlingen van middelbare scholen uit Haarlem en omgeving. Vrijdag 4 Februari, Stadsschouwburg, 20 uur: Voor de vereniging „Geloof en We tenschap" speelt het Rotterdams Toneel „Assepoester in Wallstreet" van Howard Feichmann en George S. Kaufman. Regie en vertaling: Jan Teulings. Medespelen den: Nell Koppen, Yda Andrea, Steye van Brandenberg, John Gobau en ande ren. DIVERSEN Vrijdag 28 Januari, Stadsschouwburg, 20 uur- dr. Bernard Vlekke spreekt voor de vereniging „Geloof en Wetenschap" over „Het bankroet der Europese eenheid?" Zaterdag 29 Januari, „Het Wapen van Heemstede", 20 uur: De Heemsteedse to neelveren i. g „Nut en Genoegen" voert onder regie van de heer L. Beek op „Knof- lokia, het wondertonicum" van Herman van der Veer. Zaterdag 29 Januari. Lidotheater, 23.30 uur: bijzondere voorstelling van de film „De straat". Zondag 30 Januari. Lidotheater, 11 uur: Bij zondere voorstelling van de film „Lach dan Paljas" met Benjamino Gigli, Alida Valli en Paul Hörbiger. Zondag 30 Januari, Rembrandttheater, 11 uur: dr. A. F. J. Portielje spreekt bij die renfilms van de heer H. C. Verkruijsen. Zondag 30 Januari, Studiotheater, 11 uur: Bijzondere voorstelling van de expeditie film „Van Algiers naar Kaapstad". Zondag 30 Januari, gebouw St. Bavo, 14 en 16 uur: „Dik Trom", filmvoorstelling voor de jeugd. Dinsdag 1 Februari, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem van de Neder landse Genealogische Vereniging spreekt de heer J. L. van der Gouw over „De ont wikkelingsgeschiedenis van het Neder landse schrift". Woensdag 2 Februari, Brinkmann. 20 uur: De afdeling Haarlem van de studiever eniging voor Psychical Research houdt onder leiding van professor dr. W. H. C. Tenhaeff een experimenteeravond met medewerking van de heer G. Croiset. Woensdag 2 Februari. Minervatheater, 20.15 uur: De R.K. toneelvereniging „Heem steeds Amateur Toneel" speelt onder re gie van de heer J. J. Schelvis „De gou den kooi" van Hans Nesna. Donderdag 3 Februari, Frans Halsmuseum, 20 uur: Eerste van twee voordrachten door dr. Ch. de Beus over „Het Nieuwe Testament als boek van vervulling en verwachting" voor leden van de afdeling Haarlem van de Volksuniversiteit. Donderdag 3 Februari, gebouw Vrijzinnig Hervormden, Vestestraat, 20 uur: Dr. A. Melchior houdt een lezing met lichtbeel den over zijn laatste reis naar de Ama zone voor de vereniging „Weten en wer ken". Vrijdag 4 Februari, bovenzaal Concert gebouw, 19.15 uur: Onder auspiciën van de vereniging „Vrienden van het Noordhol lands Philharmonisch Orkest" bespreekt Paul Chr. van Westering de werken, die het N. P.i. O. daarna zal uitvoeren. MUZIEK Zaterdag 29 Januari, Minervatheater, 14.30 uur: Besloten feestmiddag ter gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Volks muziekschool voor Haarlem en omstreken. Leerlingen voeren de jubileum-fantasie „Drie maal Volksmuziekschool" op, met toneel, dans en muziek. Zaterdag 29 Januari, Prins Hendriklaan 154, Overveen, 20.15 uiir: Voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Toonkunstenaars Vereniging spreekt Theo van der Bijl over „De kortste en langdurigste muzikale revolutie". Maandag 31 Januari, Broedergemeente- kerk, Parklaan 34. 20 uur: Kerkconcert door Ank Oudshoff, sopraan, Cor Tou wen, bas, Lex v. d. Brul, hobo en Bets Nederkoorn, orgel. Uitgevoerd worden werken van Kerll, Loeillet, Handel, Tele- mann, Purcell, Schmidlin, Stratner en Bach. Maandag 31 Januari, Grote Markt, 15,30 uur: Het carillon van de Grote Kerk wordt be speeld door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.30-12.30 uur. Maandag 31 Januari, Minervatheater, 20 uur: Ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van de Volksmuziekschool voor Haarlem en omstreken voeren ongeveer 130 leerlingeen en oud-leerlingen de jubi- lum-fantasie „Die maal Volksmuziek school" op, met toneel, dans en muziek. Dinsdag 1 Februari, Minervatheater, 20 uur: Uitvoering van het Katholiek Gemengd Koor te Heemstede onder leiding van Evert Haak. Pianobegeleiding: mejuf frouw Mario Saaf. Met medewerking van de Rotterdamse balletgroep van Co Ver beek. Donderdag 3 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Vioolrecital door Johanna Martzy met medewerking van de pianist Jean Anto- nietti; uitgevoerd worden werken van Mozart, Bach en Beethoven. Vrijdag 4 Februari, Concertgebouw, 20 uur: Zesde concert in de V-serie door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey. Solisti sche medewerking van het trio Jan Hes- merg, Eduard Biele en Ans Bouter, res pectievelijk viool, cello en piano. Het programma vermeldt: „In Memoriam" van Lex va.i Delden, het Tripleconcert van Henk Badings en de Zesde of Pasto rale Symphonie van Beethoven. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Loov: Tot en met 13 Februari ten toonstelling van reproducties naar werken van klassieke moderne meesters, van de Impressionisten tot Picasso. Dagelijks ge opend van 9—12.30 en van 13.30—17 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum. Groepsportretten van Frans Hals, expositie van nieuwe aan winsten uit de Recuperatie, gerestaureer de goudleerzaal. Geopend van 1015 uur, Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Geopend op aanvraag. Vrijburglaan 17, Overveen: Tinholtcollectie, Óp werkdagen geopend van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp Februari 1953. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102: Ten toonstelling van aquarellen, tekeningen en grafiek door Ton Heyboer en Erna Postma. Tot 9 Februari op werkdagen geopend van 105 uur. Haarlems Boekhuis: Tekeningen en gouaches van Jet Bekker. Land- en volksleven van India. Geopend van 29 Januari tot en met 12 Februari. ADVERTENTIE worden goaf en zocht met Duizenden meeuwen, eenden en andere zeevogels, overdekt met olie, drijven dood of halfdood naar het strand van de Noord- Friese eilanden Sylt en Arum. Hun veren zitten zo vol olie, dat zij zich niet meer kunnen bewegen. De olie is afkomstig van de leeggepompte Deense tankboot „Gerd Maersk", die voor de Elbemond aan de grond liep. De 6.000 ton olie vormt een „olietapijt" van ongeveer 1.600 vierkante kilometer, dat in de nacht van Woensdag op Donderdag Sylt en Arum bereikte. De oliestank op de eilanden is bijna ondraag lijk. Het comité, dat zich te Haarlem ge vormd had voor den bouw van een geheel nieuwen schouwburg, heeft zich kunnen vereenigen met een plan tot verbouwing van den schouwburg aan den Jansweg. Men wil van den ouden schouwburgzaal een gelegenheid maken, .iaarlem waar dig. overeenkomstig de plannen van den architect J. v. d. Ban. Er is een kapitaal voor noodig van f200.000. Men wil den schouwburg dan ook voorzien van elec trisch licht en van een centrale ver warming.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5