Toekomstige sociale werksters houden de vinger op een Nederlandse slagader Vaklieden en jeugd bouwen samen een honk Artistiek „Velsen miste misschien zijn 1250-jarig bestaan Jubilaris H. C. J. Hommes in kwart eeuw 1 percent „ernaast De „Looden Verrader" met de „Van Speijck" naar Nederland Studiebezoek aan de IJmond Velsen viert de vijfde Mei Heemskerk Castricum Drieduizend Hoogovenreparaties werden telkens weer juist begroot Eeuwenoud schegbeeld heeft zijn rijke traditie en geschiedenis September openen aan de Kanaalstraat 5 Gezamenlijk feest Geld nodig voor tiende feest Pepijn en Velsen „De Vredesduif" reikte de prijzen uit Harde klap in Castricums kom Na bondige overval in bankgebouw Kunsthandel Opperwachtmeester nam afscheid DINSDAG 1 FEBRUARI 1955 EEN GROEP TOEKOMSTIGE MAATSCHAPPELIJKE EN SOCIALE WERKSTERS, leerlingen van de hoogste klas van het Centraal Instituut voor Christelijke Sociale Arbeid te Amsterdam, de SICSA, is gisteren met een omvangrijk studiebezoek aan de IJmond begonnen, daarbij voorgelicht door de topfiguren uit de materiële en sociale opbouw van dit gewest. Het bezoek, dat Donderdag afgesloten wordt met een slotbespreking in het Natuurvriendenhuis „De Banjaert" te Wijk aan Zee, begon Maandag met een historisch overzicht van de IJmond en de dames kwamen tegen tweeën in het Cultureel Centrum te IJmuiden bijeen om zich door de heren ir. D. N. Dammers en J. Stuurman te laten voorlichten over planning en woningbouw. Ir. Dammers, als directeur van het bedrijf van Openbare Werken heeft in zijn referaat de nieuwe indelingen van Velsen, wat de woongroeperingen betreft, in be schouwing genomen en de heer Stuurman bepaalde zich als directeur van de Dienst voor de Volkshuisvesting tot de herrijzenis van Velsen sinds de oorlog en de daar mee samenhangende woningbouwproblemen. Als voorzitter van de bijeenkomst, die een besloten karakter droeg, fungeerde de wethouder van Sociale Zaken, de heer C. P. J. Maas. Deze sprak in zijn inleidend woord de hoop uit, dat deze toekomstige maatschap pelijke werksters tijdens hun veelomvat tend bezoek aan de IJmond, tijdens het welk ook de grote industrieën en de ge meenten Heemskerk en Beverwijk bezocht zullen worden, een goedé indruk mogen meenemen van de gigantische ontwikke ling in de IJmond. Hij herinnerde eraan, hoe Velsen is voortgekomen uit de stichting van één van de vijf Nederlandse moederkerken om tus sen de bedrijven door nog even op te mer ken, dat indien het zeker ware geweest, dat Pepijn van Herstal' Velsen inderdaad tot Velsen had verheven de plaats vorig jaar het 1250 jarig bestaan had kunnen vieren Ruime recreatie Ir. Dammers heeft aan de hand van een aantal kaarten en een maquette van het ELTA-plan (deze woonwijk in Santpoort Zuid zal mettertijd verwdijnen om plaats te maken voor hoogbouw) de ruimtelijke ontwikkeling in de IJmond aangegeven tegen de horizon der industrieën. Hij be handelde daarbij zowel de verkeersproble men, die zich voor en na de tunnel zullen voordoen als de recreatiemogelijkheden, die voor Velsens eigen bevolking ruim ge noeg zijn, zodat er jaarlijks vele tiendui zenden uit Amsterdam en elders naar hier komen om mee te genieten. Men telde daar vorig jaar op mooie dagen tussen de 16 en 20.000 mensen. Liever Zuiderlingen De heer Stuurman nam vervolgens de draad over en heeft zijn charmant gehoor het een en ander meegedeeld over de Vel sens nieuwbouw binnenkort is het aan tal Velsense nieuwe huizen gelijk aan het aantal oude. Hij noemde voorts enige be langwekkende cijfers, zoals die over de voorkeuren van Hoogovenwerkers om be zuiden het Noordzeekanaal te komen zon nen, waardoor onder meer het volgende Er worden grote plannen voorbereid om in Velsen de bevrijdingsdag dit jaar extra luister bij te zetten. Er is een werkcomité opgericht dat tot de inwoners van Velsen de volgende oproep richt: „Op 5 Mei zal het 10 jaar geleden zijn dat ons land van de Duitse overheersing werd bevrijd. In heel Nederland worden thans voor bereidingen getroffen om de herdenking van de gevallenen en de viering van de Bevrijdingsdag dit jaar een bijzonder ka rakter te geven. Ook in Velsen is men druk aan het werk. Door het comité „Herdenking en viering Bevrijdingsdag", samengesteld uit de bur gerij, onder auspiciën van „De Velser Ge meenschap" is een uitvoerig programma samengesteld, waarover binnenkort na dere mededelingen zullen volgen. Het is een programma voor de verschillende delen van de gemeente en dat oud en jong veel goeds zal bieden. Om dit programma te kunnen verwezenlijken zal geldelijke steun echter noodzakelijk zijn. Het ge meentebestuur en enige grote industrieën in de omgeving hebben in dit opzicht al daadwerkelijke medewerking toegezegd. Het comité vertrouwt ook op de midden stand en op bedrijven in Velsen in deze. Als er veel wordt bijgedragen zal het mogelijk zijn te komen tot een viering, die Velsen waardig is. Giften kunnen worden gestort op giro rekening 270475 ten name van de pen ningmeester van „De Velser Gemeen schap" en door storting bij de Rotterdam se Bank in IJmuiden, met vermelding: „voor Herdenking en viering Bevrijdings dag". Het is dus zo dat het slagen van onze plannen mede afhankelijk is van de bedragen die bijeen zullen worden ge bracht. Mocht u ons daarom financiële steun willen verlenen dan zouden wij het zeer op prijs stellen indien u uw bijdrage spoedig wilt overmaken. Voor uw steun en medewerking zijn wij u bij voorbaat zeer dankbaar." WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Grondstoffenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen waren Maandag in lossing het Zweed se s.s. „Normandia", dat van Gothenburg een lading van 800 ton houtstof aanvoerde en het Zweedse s.s. „Meri". Dit schip voer de van de Finse haven 2000 ton houtstof aan. beeld ontstond bij een Hoogovenpopulatie van 8800 werkers: 42.8 percent hiervan woont in Velsen; 27.7 percent in Beverwijk; 12.4 percent in Haarlem; 7.3 percent in Uitgeest; 6.2 per cent in Alkmaar; de rest (3.6 percent) woont verspreid over andere gemeenten. Van de in Velsen wonende Hoogoven mensen woont 13 percent benoorden en 29.8 percent bezuiden het kanaal, waar uit de aantrekkingskracht van dit woon gebied duidelijk blijkt volgens de heer Stuurman moet de reden daarvoor onder andere gezocht worden in de recreatie mogelijkheden en het feit, dat men hier minder last heeft van de rook der fabrie ken dan in Noordelijker woongebieden. Het percentage van de Hoogovenwer kers, dat in Velsen is komen wonen, is in middels vrij sterk toegenomen: toen het bedrijf nog 6600 werkers telde, woonde er 33 percent van in de gemeente Velsen. Kanaal geen barricade De heer Stuurman meende voorts, dat de belemmering van het Noordzeekanaal in deze niet wordt gevoeld: men ziet bo vendien een grote verbetering tegemoet in de vorm van dè dit jaar gereedkomende sluisweg over het sluizencomplex terwijl de verplaatsing van de pont naar de plaats van de spoorbrug eveneens een ver betering in de communicatie zal brengen. Hij concludeerde, dat het een genoegen moet zijn in Velsen te wonen, of, zoals een Twentenaar het eens uitdrukte: „Men voelt hier de slagader van Nederland klop pen". Nieuwbouw en wensen Er zijn uiteraard uit deze bijeenkomst diverse vragen naar voren gekomen, die zich voor het grootste deel pp sociaal maatschappelijk gebied bewogen. Zo kon de heer Stuurman onder meer nog mee delen, dat er niet altijd direct rekening kan worden gehouden met de wénsen van de nieuwbouwbewoners, maar dat zij toch wel een „indirecte vinger in de pap" heb ben, omdat langs allerlei kanalen de huis- vrouwenverenigingén invloed op de bouw kunnèn uitoefenen, voorzover dè wensen althans te brengen zijn binnen het nogal enge keurslijf der overheidsvoorschriften. De heer Maas voegde hieraan toe, dat indertijd, aan het begin van de Katholie ke woningbouw in Velsen kleine dingen door de vrouwen met succes te berde zijn gebracht, zoals een brede vensterbank en een ruimte voor de voeten onder de aan rechten, maar dat sindsdien de animo voor „inmenging" blijkbaar is teruggelo pen. Wat de heer Stuurman bevestigde, al merkte hij aan zijn kant weer op, dat het in het voornemen van zijn dienst ligt, nog eens een enquête over zulke woondétails te houden. Naar aanleiding van verschillende vra gen over het bij elkaar laten wonen van TXXOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOCÖOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Onze wethouder Maas, die gisteren in een toespraakje beweerde dat, indien Pepijn van Herstal indertijd een strook grond zou hebben vergeven, Velsen verleden jaar 1250 jaren zou hebben bestaan, schijnt enigszins scheef in de§ annalen geneusd te hebben. In de folian ten ten raadhuize is daarvan namelijk niets te vinden. Pepijn, die hofmeester was van een der Frankische koningen uit het geslacht der Merovingers, had niets weg te geven. Hij was eenvoudig een vechtjas, die de Friese koning Rad boud in 689 versloeg en terug joeg tot over de Rijn en die in 690 aan Wille- brord de kans gaf vijf Moederkerken in de duinstrook tussen Vlaardingen en het Noordelijkste deel van Noord-Hol land te stichten. „Rond 700", zo merkt burgemeester Scholtens van Beverwijk in een van zijn geschriften op, „zal dat dan ook wel in Velsen zijn geschied" Men mag evenwel veronderstellen dat er toen in deze contreien al een soorte ment dorp bestond, want een kerk wordt doorgaans niet zo maar in de wildernis neergezet. Pas in een oorkonde van 722 komt voor het eerst de naam Fellsena voor, dit in verband met een meertje of riviertje ter plaatse. En het is ook omstreeks die tijd, dat de zoon van deze Pepijn, met name Karei van Martel de kerk in Velsen schonk aan de abt van Eptenach, zijnde bisschop Willebrord. Maar van de stichting van Velsen als zodanig is niets met zekerheid te zeg gen. Het ligt voor de hand dat hieraan van gemeentewege anders ongetwijfeld de nodige aandacht zou zijn geschonken. xcoocoxcooooooooocccooooococaxiccooooooocooooocxxxooxi werkers aan één en dezelfde industrie, werd door de heer Dammers opgemerkt, dat dit ook door de overheid gezien wordt als een zaak met kwade kansen; de buur man van 's avonds is dan vaak ook de buurman van het bureau. Dit zal zich onder meer gaan openbaren in het nieuwe Gildenplan, dat speciaal voor mensen van Hoogovens en Papierfa brieken wordt neergezet en waar men uiteraard wel zoveel mogelijk mêlering wil toepassen, maar toch rekening moet hou den met een bepaalde uniformiteit. Wat het zwaarst is moet echter het zwaarst we gen en om reden van economische en Tijdens een feestelijke bijeenkomst in café „De Streng" heeft de Heemskerkse post- duivenhoudersvereniging „De Vredesduif" de prijsuitreiking gehouden van de recente tentoonstelling. De voorzitter, de heer P. Lotterman dank te in zijn openingswoord allen, die aan het welslagen van deze expositie hebben meege werkt. Aan elke deelnemer kon een prijs worden uitgereikt. Het overige gedeelte van deze avond werd doorgebracht met de beoefening van het al oude kienspel, waarvoor een grote aninmo bestond. Voorts had het bestuur nog gezorgd voor een afwisseling in de vorm van een accor- deonnist met een goochelaar. Zondagmiddag heeft op de Castricumse Dorpsstraat, hoek Cieweg, een autobotsing plaats gehad die geen persoonlijke onge lukken, maar wel aanzienlijke schade ver oorzaakte. Uit de richting Beverwijk kwa men twee personenauto's. De bestuurder van de eerste, de heer J. uit Egmond-Bin- nen, wilde de Cieweg inrijden, evenals de achter hem rijdende heer Z. uit Dordrecht. Daar de heren geen acht op eikaars hande lingen sloegen was een botsing onvermij delijk, met het bovenvermelde gevolg. MARKTBERICHTEN BEVERWIJK 31 Januari Andijvie 78-93 cent. waspeen 23-39. spruiten 20-86, boerenkool 18-35, prei 22-43, groene kool 15-33. rode kool 26-37, witlof 28-39, knollen 5-19. bouwtechnische aard kan de oplossing moeilijk anders gevonden worden. Naar de hallen In de avonduren heeft het gezelschap kennis gemaakt met het visserijbedrijf door middel van een bijeenkomst in één der bovenzalen van „Augusta", waar einge films onder meer 't Schot is te boord gedraaid werden. Vandaag gaan de dames het Staatsvissershavenbedrijf en de hallen van nabij bekijken, vanmiddag zal door de heren Meijboom secretaris redersver eniging en Verbaan vakbondsbestuur der het probleem der sociale structuur van de visserij nader belicht worden en pastoor Nieuwenhuyzen denkt vanavond een inleiding te houden over de levensge woonten in het visserijbedrijf. De Hoogovens komen morgen aan bod waarbij in de middag een forum uit de diverse geledingen van het bedrijf vragen zal beantwoorden over de structuur van deze industrie in sociaal-maatschappelijk opzicht; drs Demmers houdt morgenavond een inleiding over het FIVOY-werk. In een feestelijk versierd schaftlokaal waren honderden collega's, vrienden en be langstellenden samengestroomd om de huldiging mee te maken van de héér H. C. J. Hommes, technisch assistent eerste klasse bij het werktuigkundig bedrijfskantoor van de Hoogovens, ter gelegenheid van diens zilveren jubileum. Namens de directie sprak hier dirécteur prof. dr. J. F. ten D o e s s c h a t e, die de waardering van dit college uitte en zijn woorden accentueerde met het overhandigen van de gebruikelijke jubileum-enveloppe. (Van een verslaggever) DE „LOODEN VERRADER" IS WEER in handen van de Koninklijke Marine. Toen Hr. Ms. fregat „Van Speijck" twee weken geleden op een Zaterdag de haven van Willemstad op Curagao verliet, prijkte fier voor op de plecht een oude, houten en loodzware dame: de „Looden verrader", die volgens de traditie bij de Curagaose familie Maduro door personeel van de Koninklijke Marine was gestolen. Initiatief nemer van deze „kraak" in het bankgebouw van de familie Maduro was ditmaal de luitenant ter zee der tweede klasse, G. A. B. Lamsvelt, die er met bootsman A. van der Steen en de matrozen Bergwerf en Paar in slaagde het eeuwenoude schegbeeld van de in 1778 vergane „Alphen" volgens moderne gangstermethode uit het bankgebouw te ontvreemden. Na zeven jaar was de „Looden Verrader" weer in handen van de marine en heeft de familie Maduro zich opnieuw te beraden hoe het beeld voortaan, wanneer het in haar handen terugkeert, moet worden verborgen. Het is nu eenmaal een oude traditie, dat de marinemannen het beeld trachten te stelen en de Curagaose familie poogt dit te voorkomen. Koelbloedig zijn de mannen van de „Van Speijck" ditkeer te werk gegaan. De bank bedienden werden dagenlang bespied door luitenant ter zee Lamsvelt en daardoor kwam hij aan de weet dat de bank te Willemstad tussen de middag omstreeks één uur zo goed als verlaten was door het personeel. De heer Lamsvelt was er achter gekomen dat het beeld was opgeborgen in een diepe houten kast midden in het ge bouw. Het viertal ging op de dag voor het ver trek van de „Van Speijck" op pad en stapte tegen een uur het gebouw binnen. Alleen een typiste en vijf bankbedienden waren aanwezig. Of zij het pakje mochten hebben, dat klaar lag in het kantoor van de chef, vroeg een van de marinemannen. En een baliebediende ging er op in. De mannen van de „Van Speijck" volgden hem de trap op en toen was het gauw bekeken. De heer Lamsvelt dook in de kast en haalde het beeld er uit. Kalm en onder de ogen van de Madura-man is het viertal weer naar buiten gestapt, waar een marinetruck met draaiende motor op de hoek gereed stond. De directeuren van de bank waren zeer verbaasd over deze overval. Zij hadden wel vermoed, dat het beeld weer zou worden gestolen, maar dat het op klaarlichte dag en op zo'n wijze zou geschieden, was nim mer voor mogelijk gehouden. De politie hebben zij niet gewaarschuwd want de kraak was het onderdeel van een heel oude traditie. Een traditie, die leeft tussen de Koninklijke Marine en de fami lie Maduro op Curagao. Hoofdingenieur B. Th. W. van Has selt wierp een blik over de loopbaan van de jubilaris, die in 1930 als fraiser in dienst van het bedrijf trad. In de afgelopen 25 jaar heeft de jubilaris de gehele evolutie van dit bedrijf medegemaakt, aan de op bouw zijn steentje bijgedragen: hij is met de ontwikkeling medegegroeid en heeft een goede positie bereikt. Spreker bracht de gelukwensen over van bedrijfs-directeur i r. F. W. E. S p i e s en besloot zijn harte lijke woorden met een woord van hulde Enige dagen geleden hebben Burgemeester en Wethouders het bedrijf van Open bare Werken in Velsen opdracht gegeven te beginnen met de verbouwing van het voormalige Maria-Gesticht aan de Kanaalstraat, hoek Kerkstraat, in IJmuiden. Zo zal IJmuiden dus binnen enige maanden de V.J.C. hoopt dat in September alles in orde zal zijn de poorten van het Jeugdhuis kunnen openen. Over enige weken zal er met breken, timmerén en metselen worden begonnen en zal geleidelijk aan het binnenste van het oude gebouw worden herschapen in een modern interieur. In de benedenverdieping begane grond zullen de refter met een daarnaast ge legen keuken en een kantoortje door middel van togen worden verbonden, zodat een ruime instuifzaal ontstaat. Deze is bijzonder gunstig gelegen, doordat open slaande deuren van hieruit de toegang tot de binnentuin vergemakkelijken. De twee de keuken, die het gebouw gelijkvloers rijk is, blijft intact, zij het dan dat er een rechtstreekse toegang tot de hal wordt bij gemaakt. Het overblijvende vertrek wordt ingericht tot leiderskamer. Op de eerste étage zijn vier kleinere ver trekken, die zullen blijven gehandhaafd, zij worden gebruikt om de jeugd in groeps verband hun activiteiten te laten ontwik kelen. De voormalige kapel, gelegen boven de instuifzaal, wordt zoveel mogelijk in oude doen gehouden en wordt gebruikt als ruimte om denksport, zoals schaken en dammen te beoefenen. Contact met openbare leeszaal Maar tevens zal deze ruimte worden ge reserveerd als leeszaal en het ligt in de bedoeling daar vandaan door middel van een soort pendeldienst contact te onder houden met de openbare leeszaal die straks in Velsen zal verrijzen. Hierdoor wordt het mogelijk de jongelui va^i werkelijk goede jeugdlectuur te voorzien. De op de zolderverdieping aanwezige, uit hout opgetrokken slaapzalen worden gesloopt en daarvoor in de plaats komt een film- en toneelzaal met brandvrije wan den. Verder worden ar een buffet en toi letgelegenheden bij gebouwd. Twee ka mertjes doen dienst als reserveruimten en onder andere als kleedgelegenheid. Een ruime gang op de zolderverdieping geeft toegang tot het „handenarbeid-Walhalla", een buitengewoon ruime zolder, die vele mogelijkheden biedt. De ruime kelders onder het gebouw worden voor opslag plaatsen van kamp- en spelmateriaal ge bruikt en verder als werkplaatsen voor meer spectaculaire handenarbeid, zoals fietsenreparatie, enz. De twee stenen schu ren in de tuin zijn bestemd om rijwielberg plaats te worden. Het gebouw wordt door middel van gas verwarmd, de vloeren krij gen linoleumbedekking. Het is met deze verbouwing en inrichting van het geheel zo, dat de meest ingrijpende werkzaam heden zullen worden uitgevoerd door vak lieden, de kleinere klusjes worden door de jeugd verricht en zijn een stimulans voor de zelfwerkzaamheid. Wanneer het gebouw in gebruik wordt genomen, zal de leiding voldoende objec ten voorhanden hebben om de jeugd op zinvolle wijze aan het werk te zetten.Daar- door wint het honk voor de betrokken jeugd ongetwijfeld aan waarde. Dit wat de technische kant aangaat. In middels zoekt de V.J.C. dagelijks nog naar stig naar lieden, die moreel dit clubhuis werk willen steunen en er de nodige blij vende interesse voor hebben. Uit deze lie den zal dan zo spoedig mogelijk een gefun deerd bestuur worden gekozen. Pas wan neer het zover is, kunnen verdere sugges ties en plannen doeltreffend worden uit gewerkt. ook aan mevrouw Hommes (die trou wens door geen der sprekers werd ver geten) en met het uitreiken van het ver erend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij. De chef van de Centrale Werkplaats, waaronder het W.B.K. ressorteert, i r. J. de Vries, sprak in zijn hartelijke rede van de grote waardering, die hij voor de jubilaris is gaan koesteren. De functie van de jubilaris bij het Werktuigkundig Be drijfskantoor, dat een schakel is tussen de bedrijven en de Centrale Werkplaats, waar alle reparaties worden verricht, is het be groten van de kosten hiervan. Dit vereist een grote vakkennis, want hij moet alle bewerking kennen, en daarbij legt dit werk een grote verantwoordelijkheid op. De nauwkeurigheid van jubilaris werken werd door de heer De Vries aangetoond met de mededeling, dat over de 3000 op drachten, welke de jubilaris in een jaar te berekenen kreeg, en waarmede een totaal bedrag van 2.000.000,was gemoeid, het gehele verschil tussen de door hem opge stelde begrotingen en de uiteindelijke kos ten minder dan 1 percent bedroeg. Smeedijzeren klok De heer C. van der Graaf, chef van het W.S.K., haalde in zijn geestige rede herinneringen op aan situaties en omstan digheden uit de geschiedenis van de werk plaats en het kantoor, waaruit de waar dering voor de jubilaris bleek. Deze werd kracht bijgezet door een geschenk, dat in de werkplaats was vervaardigd, een smeed ijzeren electriseh uurwerk, terwijl mevrouw met een bloeiende plant werd verblijd. Bij de openbare huldigingen in de schaft lokalen van de afdelingen van het bedrijf, is het gebruik om naast de gesproken woorden ook door middel van artistieke uitingen van daartoe begaafde collega's de jubilaris te huldigen en het is opvallend hoeveel talent er onder overall en werk kleding schuil gaat. Dit werd weer eens bewezen door het optreden van de heren P. Soeverein en H. Woudenberg. De heer Soeverein zong op verdienste lijke wijze enkele liederen, daarbij begeleid door de heer Woudenberg op accor deon. De gelukwensen van alle collega's wer den uitgesproken door de heer J. v a n Zandvliet, die gedurende de volle 25 jaar met de jubilaris heeft samengewerkt. De jubilaris is een voorbeeld voor velen en zijn werk een reclame voor de werkplaats geweest. Door ijver en toewijding heeft hij een hoge plaats bereikt. Dat allen hem dit succes gunnen, bleek uit het geschenk een fraaie zegelring, die spreker namens allen aanbood. Dé voorzitter van het jubileumfonds, de heer G. Houkes, was tenslotte de ver erende taak opgedragen de jubilaris het jubileumgeschenk te overhandigen. Een fraaie leunstoel was dit geschenk, waar mede de jubilaris werd verblijd door de spreker, die in een aantal anecdotes de jubilaris op humoristische wijze in het zonnetje zette. HET WAS namelijk 15 September 1778, toen in de St. Annebaai te Curacao het Nederlandse fregatschip „Alphen" lag met meer dan twee honderd opvarenden aan boord. In de vroege ochtend van die dag werd het fregat door een ontzettende ramp getroffen. Het ontplofte, vloog uit elkaar en alles wat er van overbleef waren spaan ders. „Donderdag de zeventiende wierden de lijeken gevonden", zeggen de documen ten. Twee honderd mannen sneuvelden op dien dag. Deze grote ramp betekende het voorspel voor de historie van de „Looden Verrader' want in het begin van de negentiende éeuw haalden vissers van Willemstad in de baai een groot schegbeeld boven water een niet modi, maar fors, ruw houten en wit schegbeeld, dat afkomstig bleek te zijn van de vergane „Alphen". Aanvankelijk plantte de havenmeester het beeld in zijn tuin, maar later werd het geveild en ge kocht door de familie Maduro te Willem stad. Het beeld kreeg een fraaie plaats in de uitgestrekte tuin. die bij de woning van de familie Maduro lag. Ettelijke jaren zou het daar blijven staan. Tot 1875, toen het plotseling was ver- ADVERTENT1E Kennemerlaan 5 (bij de brug) □muiden Speciaal adres voor het INLIJSTEN van Foto's, Plaatwerk enz. De opperwachtmeester1 bij de groep Cas tricum van de rijkspolitie, de heer J. Slegt heeft Maandag de actieve dienst met pen sioen verlaten. In de morgenuren heeft in het groepsbureau aan de Dorpsstraat een bijeenkomst plaats gevonden waar naast de scheidende opperwachtmeester, zijn echtgenote, burgemeester C. F. Smeets, af gevaardigden van de politie-schietvereni- ging Castricum, van de jachtopzienersver eniging en bijna alle korpsleden aanwezig waren. In een korte speech uitte Castricums burgemeester zijn grote waardering voor heiwerk van de heer Slegt, in het bizon der omdat hij zich altijd heeft beijverd voor een juiste naleving van gemeentelijke politieverordening. De adjudant van de groep Castricum der rijkspolitie, de heer G. A. Verbaan, memo reerde in sneltreinvaart de ldopbaan van opperwachtmeester Slegt en roemde voorts de stiptheid waarmede hij altijd te werk is gegaan. Namens het groepspersoneel mocht de heer Slegt een fraai armbandhorloge in ontvangst nemen; mevrouw Slegt kreeg een bouquet bloemen. Tenslotte voerden de heren J. Benjamin en J. Schoen het woord, respectievelijk als vertegenwoordigers van de politie-schiet- vereniging en de jachtopzienersvereniging. Zij waren niet met lege handen gekomen: beiden kwamen met een fikse doos sigaren voor de dag. Hiermede was het officiële gedeelte ten einde en na nog enige tijd en voor de laatste maal temidden van zijn collega's vertoefd te hebben, namen allen met een persoonlijke handdruk afscheid van opper wachtmeester J. Slegt. De veelomstreden knaap. dwenen. Niemand in Curagao wist er iets van, niemand had interesse voor het beeld en trouwens, wat voor waarde had zo'n houten pop. De mannen van de Koninklijke Marine hadden er anders over gedacht. Als ge oorloofd verstekeling was het schegbeeld aan boord van een van de oorlogsschepen onderweg naar Nederland, want de man nen, die de historie van de „Alphen" had den vernomen, oordeelden, dat een derge lijk beeld niet in de tuin van de familie Maduro thuishoorde. Het hoorde bij de Koninklijke Marine in Nederland. Het beeld, dat wit was, gaven zij wat fleuriger tinten rood haar en een naam was ook dra gevonden. Het beeld had daar in de tuin een „vuile rol" ge speeld; zij noemden het de „rode verra der". In de loop der jaren is dat de „loo den verrader" geworden. Waarom is niet bekend. DE MARINELEIDING in Nederland was het met de „diefstal" in het geheel niet eens. Het beeld zou en moest terug naar de familie Maduro en op het eerstvolgende naar de West vertrekkende schip werd het opnieuw geschilderde-beeld vervoerd. Uit die ene diefstal ontstond de traditie, want telkenmale trachtten de opvarenden van een schip, dat van Curagao naar Wederland thuisvoer, het beeld te ontvreemden. Dat lukte vaak en evènvele malen kreeg de familie Maduro het terug. De familie stelde vanzelfsprekend ten slotte allés in het werk om de diefstal zo moeilijk mogelijk te maken. Bepaald span nend is bijvoorbeeld het verslag van de ontvreemding van het beeld door de man nen van Hr. Ms. pantserschip „Gelder land", dat in de wintermaanden van 1938 in Curagao verbleef. Men had ontdekt, dat de familie Maduro het beeld had opgeborgen in de kluis van haar bankgebouw te Curagao. Er moest een kraak gepleegd worden en twee offi cieren, een onderofficier en een matroos gingen aan de slag. Situatietekeningen van de bank werden gemaakt en op een nacht trok de bende, beladen met inbrekerswerk tuigen, van boord om haar slag te slaan. De snijbranders kwamen in de nacht zelfs in werking en even voordat de nieuwe dag aanbrak was de „looden verrader" aan boord van Hr. Ms. Gelderland. De volgen de dag werd de inbraak in de bank ont dekt, maar het beeld bleef onvindbaar. NADIEN IS de „Looden Verrader" nog twee keer ontvoerd: door de adelborsten van Hr. Ms. Van Kinsbergen in 1948 en daarna door de bemanning van Hr. Ms. „Van Speijck", welk schip het beeld thans opnieuw (en voor de tweede keer dus) heeft veroverd. Ook de adelborsten moesten in 1948 een volledige inbraak plegen. Tot de tanden bewapende mannen, met doeken voor het gezicht, drongen toen het bank gebouw van Maduro binnen, waar de kluis juist aan een verbouwing toe was. De mannen van de „Van Speijck" hebben het ditmaal eenvoudiger gedaan. Met over leg gingen zij te werk; volgens de moder ne ganstermethode en op de minuut af. Op Maandag 14 Februari wordt het schip in de haven van Den Helder verwacht. Voor de stok met de geus er aan, zal hau tain en waardig de „Looden Verrader" Nederland binnenkomen. Om opgeknapt te worden op de Rijkswerf te Den Helder en met het eerste vaartuig terug te keren naar de nog steeds verwonderde familie Maduro. Er bestaat een mogelijkheid dat het beeld tegelijk met de Koningin en Brins in November naar Curagao zal gaan. Wellicht brengt de „Van Speijck" het beeld dan zelf nog terug. Vissers op televisie De Belgische IJsland-vissers verschijnen Vrijdag voor de televisie in België. Twee vissers uit Oostende zullen een gesprek voeren met de verslaggever en voorts wordt een film ontrold over de IJsland- visserij. Deze film werd opgenomen aan boord van de trawler Oostende 293 „Van Oost".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7