Communistisch China slaat de UNO-uitnodiging af Weerbericht Het kraakt Twee eisen: Sovjet-resolutie ter tafel en Tsjatig er uit Mayer laat Mendès-France op kritiek moment in de steek Moskou verhoogt de uitgaven voor defensie met 12 percent Irak zwicht niet voor Egyptische druk Alleen de Indiase delegatie in Londen is niet verbaasd Groeiend begrip tussen Washington en Taipeh Hoop op gunstige uitslag van de vertrouzvensstetnming vervlogen Zware industrie krijgt weer de volle nadruk op de nieuwe begroting Hei woord is aan ii it |l v e l s e r Haarlems Dagblad EDITIE Noord-Afrikaanse rebellen steken het hoofd op Japan wil in New York met Rusland onderhandelen Dr. Strasser komt weerom Nederland en vijf anderen wijzen Sovjet-protest af Negen gewonden bij ketelontploffing op tankschip Weerrapport 2 1 zw 2 1 0,2 1 15 zzo 7 1 0 0 2 8 2 zzo 3 2 zzo 6 6 8 w 10 8 8 w 8 10 12 z 7 2 3 6 0 0 0 z 6 5 1 2 0 zzw 3 1 zzw 10 6 3 2 3 2 2 0 3 2 3 3 8 5 69e JAARGANG No 177 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 4 FEBRUARI 1955 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 24 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET KRAAKT nu onheilspellend in het Franse bewind; de kans wordt groot ge acht dat het kabinet-Mendès-France deze week ten val zal worden gebracht op het motief der politiek in Noord-Afrika. Het had ook een ander motief kunnen zijn, met meer redenen zelfs, die een belangrijk deel der oppositie heeft om van deze lastige hervormer verlost te raken. Slaagt zij, dan komen vteer Mayer of Pinay en wellicht Bidault aan bod, en dan zullen binnen enkele weken of maanden ook de buitenlandse critici van Mendès-France de innerlijke zwakheid van het Franse de mocratisch bestel her-ontdekken en op nieuw ten tonele voeren. Want er zal weer blijken dat het bewind niet tot moedige initiatieven kan komen omdat het daar geen meerderheid in het parlement voor kan vinden. De huidige premier heeft met een telkens wisselende meerderheid ge werkt, nu ruim zeven maanden. Hij kan niet ver meer van de grens van zijn uit houdingsvermogen zijn. De man heeft zich afgesloofd, niet alleen in acrobatisch be leid te midden van al die hem en elkaar tegenwerkende krachten, maar ook in ar beid die telkens en in de wildste afwisse ling volle concentratie en zelfbeheersing vergde. Hij heeft daarbij vele reizen vol bracht en in het eindeloze geconfereerd met Fransen en met een schilderachtige variëteit van buitenlanders. Het is won derlijk dat een mens zulk een mate van activiteit in een zo kort tijdsbestek kan samenproppen en zo uiterlijk-kalm blijven tegenover zoveel verdachtmakingen en be schuldigingen. Straks is het weer zomer, of wat daarvoor doorgaat; dan zullen de wielrenners van de Tour de France in een maand tijds weer een goede vierduizend kilometer aftrappen en menigeen in Frankrijk en daarbuiten zal die lieden weer in opgeschroefde taal als record houders van menselijke volharding en uit houdingsvermogen prijzen. Maar zelfs in lichamelijke zin zullen zij veel minder doorstaan hebben dan iemand als Mendès- France in zijn bewindsperiode; in geeste lijke zin schijnt commentaar overbodig. Zijn persoonlijke vrienden zullen de pre mier, als hij ten val komt, ongetwijfeld gelukwensen met zijn ontsnapping aan een ineenstorting, die niet lang meer uit had kunnen blijven. Valt hij deze week niet, dan zal hij de strijd wel binnenkort door uitputting moeten opgeven. Minder krach tige persoonlijkheden hebben het meer malen eerder afgelegd eerder of na aanzienlijk minder inspanning kenne lijk omdat hun moed en energie ten einde waren. Zij gaven het op. Het geval-Men- dès-France bewijst duidelijker dan ooit tevoren dat men in zulk een sfeer eigen lijk niet regeren kan. Intussen blijft de Italiaanse regering- Scelba, die evenmin over een vaste meer derheid beschikt, van de ene crisis in de andere tuimelen en het is niet duidelijk hoe het eigenlijk komt, dat zij nog bestaat. In West-Duitsland heerst een verwoed dis puut over de herbewapening en wie ver der dan één of twee jadr vooruit poogt te kijken voelt zich allerminst zeker over het voortbestaan van de democratische Bonds republiek, want waar zijn de toekomstige leiders? Er zij opnieuw aan herinnerd, dat dit alles duidelijk te voorzien is geweest. De grootste landen van West-Europa mis sen de wezenlijke innerlijke kracht om in de oude nationale beperktheid opnieuw sterk te worden. De tijd van het versnip perde Europa is voorbij en keert niet meer terug. Als het zich niet langs de weg van vreedzame hervorming aaneensluiten en verenigen kan zal het door hevige schok ken en ontwrichtingen daartoe moeten komen. Helaas is de wereldgeschiedenis op dit punt niet bemoedigend: grote her vormingen zijn zelden op andere wijze tot stand gebracht. Zij zijn telkens weer uit nood geboren. Maar vaste voorschriften behelst de geschiedenis niet, en altijd weer zal het levende geslacht in zijn zelfgenoeg zaam besef van veronderstelde vooruit gang menen, dat het beter weg kan vol gen. Misschien is het juist die zelfgenoeg zaamheid die dat belet met de merk waardige gedachte dat een tijdvak van veertig jaar, dat zich door ongekende ver woestingen en ontwrichting heeft onder scheiden, kenmerkend voor vooruitgang zou zijn. Het kraakt in de wereld, het kraakt zeer hoorbaar in Europa, dat kans op kans mist om iets van zijn toonaan gevende positie te herstellen, en zich dan nog verbaast over al die Aziatische en Afrikaanse volken die hun onafhankelijk heid eisen. Europa inspireert niet meer. R.P. BAGDAD (Router) Irak heeft beslo ten onverwijld over te gaan tot het sluiten van een verdrag met Turkije „ter bescher ming van onze bedreigde Noordelijke grens". De Iraakse ministerraad is van oordeel dat het voorgenomen verdrag een waarborg zal zijn voor de veiligheid van het gehele Midden-Oosten. Irak wacht met de ondertekening van het verdrag totdat Turkije zal hebben ingestemd met een nieuw ontwerp. De Turkse goedkeuring wordt in de komende week verwacht. De bijeenkomst te Cairo van premiers van staten-leden der Arabische Liga is weer verdaagd. Nu tot Zondagavond. Een missie der conferentie naar Bagdad heeft Donderdagavond verslag uitgebracht. Ook werd aandacht gewijd aan nieuwe pogin gen der Libanese delegatie om de impasse, ontstaan door het Egyptisch-Iraakse ge schil, te doorbreken. In Egyptische diplomatieke kringen zegt men dat Egypte, indien op de bijeenkomst van Zondagavond géén overeenstemming wordt bereikt, het gemeenschappelijke vei ligheidsverdrag der Arabische Liga zal op zeggen, op grond van „schending door Irak". De landen van het Britse gemenebest die betrokken zijn bij de verdediging van het Midden-Oosten zullen in de toekomst hun militaire plannen baseren op de veronder stelling. dat Turkije en Pakistan zich on middellijk zullen verzetten tegen een even tuele aanval op dat gebied, zo wordt van diplomatieke zijde te Londen vernomen. Hun doel is een militair bolwerk tegen de Sovjet-Unie op te richten gegrond op de driehoek Turkije-Pakistan-Irak. LONDEN (Reuter/AFP) Communistisch China zal geen vertegenwoordiger sturen voor het bijwonen van de besprekingen over de kwestie-Formosa in de Veiligheidsraad. Premier Tsjoe En Lai deelde de secretaris-generaal van de UNO, Ilammarskjoeld mee wel bereid te zijn een vertegenwoordiger te sturen om aanwezig te zijn bij de bespreking van de Russische resolutie waarin de Verenigde Staten: „aggressors tegen China" worden genoemd, maar dan nog alleen wanneer „de vertegenwoordiger van de kliek van Tsjang Kai-Tsjek uit de Veiligheidsraad is verdreven". Verder wordt gezegd: De spanning in het gebied van Taiwan (Formosa) is ver oorzaakt door de bezetting van Taiwan door de Verenigde Staten en Amerikaanse inmenging in China's interne aangelegen heden. Alle onvervalste internationale po gingen om aan de spanning die de Ver enigde Staten in dit gebied en in andere gebieden van het Verre Oosten hebben veroorzaakt, een einde te maken of deze spanning te verminderen, zal de Chinese volksrepubliek steunen. Sir Winston Churchill heeft voor heden avond een kabinetsvergadering bijeenge roepen ter bespreking van de Chinese crisis. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft officieel „diepe teleur stelling" uitgesproken over de Chinese weigering. In diplomatieke kringen in Washington werd de afwijzing gezien als „een zware, en misschien wel fatale, slag voor pogin gen om communistisch China in de Veilig heidsraad te betrekken bij besprekingen over de kwestie Formosa". De diplomaten toonden zich teleurgesteld over de „uiterst negatieve en propagandistische aard van het Chinese antwoord op een beleefde uit nodiging". Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken noemde de weigering een „nieuwe hoon voor de UNO". Ook op het hoofdkwartier van de UNO in New York werd de afwijzing met te leurstelling ontvangen. De gedelegeerden, die optimistisch waren geweest, waren ge schokt door de bittere en vijandige woor den van Tsjoe En Lai. Ook hier is men van mening dat de huidige pogingen om door middel van de Veiligheidsraad tot een staking der vijandelijkheden te ko men, zo goed als tot falen zijn gedoemd. Weinigen hadden zo'n botte weigering ver wacht. De meeste premiers van het Gemene best die op het ogenblik in Londen bijeen zijn, toonden zich teleurgesteld over de Chinese afwijzing. In kringen in nauw contact met premier Nehroe van India werd gezegd dat de Indiase delegatie zeer TAIPEH (Reuter) Te Taipeh is van officiële zijde vernomen dat het menings verschil tussen de Amerikaanse regering en die van Formosa over het instellen van een nieuwe verdedigingslinie voor dit eiland, en de herschikking .der nationalistisch- Chinese strijdkrachten, kleiner is geworden. De strijd in de lucht tussen beide partijen duurt voort. NEW YORK Volgens Robert Allen, commentator van de „New York Post," heeft president Eisenhower inlichtingen ontvangen dat de communistische Chinezen van plan zijn tussen 15 en 18 Februari hun grote aanval in te zetten op de nationalis tische Tatsjen eiilanden. De commentator voegde hieraan toe dat zich achter het scherm van „diplomatiek gemanoeuvreer een grimmige wedloop in tijd" afspeelt tussen het tijdschema voor een communis tische invasie en een overeenkomst tot het staken van het vuren. (U.P.) Gezaghebbende bronnen op de Gemenebest-conferentie te Londen ver klaren, dat India, zo mogelijk ook Zuid- Afrika, zich tegen dekkingsoperaties der Amerikaanse vloot in de wateren van Formosa heeft uitgesproken, omdat zoiets het gevaar van oorlog zou inhouden. verbaasd zou zijn geweest als communis tisch China de uitnodiging zou hebben aangenomen. Reuter meldt dat de conferentie haar pogingen zal intensiveren om een oplos sing te vinden. Het is bijna zeker, dat deze kwestie waarvan de bespreking was uitgesteld tot na ontvangst van het Chi nese antwoord heden zal worden be sproken. Men is algemeen van gevoelen, dat de taak om een andere manier te vin den om de spanning in het gebied rondom Formosa te verminderen, thans uitsluitend op de schouders van de leiders van de negen landen van het Gemenebest rust. CASABLANCA (Reuter) De verzets activiteit is in Noord-Afrika weer opge laaid. Drie blanken zijn in de afgelopen 24 uur in Casablanca het slachtoffer ge worden van verzetsdaden. Bij Batna in Algerije hielden verzetslieden een autobus aan. Nadat de passagiers uitgestapt waren, staken zij de wagen in brand. Bij de Al gerijnse stad Koeriet is een vuurgevecht geleverd tussen militairen en verzetslieden. Een opstandeling die gewapend was met een Italiaanse karabijn, werd gedood, een tweede werd gevangen genomen. Londense waarnemers zijn van mening dat het initiatief van de Indonesische am bassadeur te Londen, professor Supomo, om een oplossing te vinden voor de For- mosaanse crisis, slechts weinig succes heeft opgeleverd. Het, na een besluit van het Indonesische kabinet genomen initia tief, had ten doel tot het formuleren van een gemeenschappelijk standpunt door de vijf Colombo-landen. TOKIO (AFP Het Japanse kabinet heeft besloten onderhandelingen met de Sovjet-Unie te openen over het normalise ren van de betrekkingen. De minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, verklaar de dat Japat) er op staat, dat de besprekin gen te New York gehouden worden. Alle kwesties die het sluiten van een vredes verdrag in de weg staan, zouden bespro ken moeten worden. Rusland schijnt liever in Moskou of desnoods in Tokio te willen praten. Premier Hatojama heeft op een perscon ferentie verklaard er van overtuigd te zijn, dat de betrekkingen tussen Japan en communistisch China zeer binnenkort zul len verbeteren. Hij meende te weten, dat communistisch China normale betrekkin gen met Japan wenst aan te knopen. In dien zulks geschiedt, zo zeide Hatojama, zal het nodig zijn zowel communistisch als nationalistisch China te erkennen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA's In de officiers-cantine van de Eindh'ovense vliegbasis is Donderdag de Belgische straaljagerpiloot M. H. Bieuvelet gehuldigd. Deze piloot heeft bij moeilijkheden aan zijn straaljager boven Eindhoven, in plaats van zijn schiettoestel te gebruiken, even buiten de stad een noodlanding gemaakt. Daardoor stelde hij zijn leven in de waag schaal om dat van de burgers te redden. Burgemeester H. A. M. T. van Kolfschoten biedt de moedige vlieger namens het burgercomité Eindhoven een televisietoestel aan (Vo.n onze correspondent in Parijs) De Franse minister-president Mendès- France heeft gistervond laat naar aanlei ding van de debatten over Noord-Afrika in de Nationale Vergadering de vertrou wenskwestie gesteld, waarover komende nacht te twaalf uur zal worden gestemd. De positie van zijn kabinet is er niet sterker op geworden. Zo lang de premier, die al zo veel wonderen verrichtte, bij de replieken zelf nog niet voor de tweede maal is opgetreden, is het voorbarig te zeggen dat de teerling al geworpen zou zijn. Wanneer de regering-Mendès-France door de houding van het parlement de in druk maakt op sterven na dood te zijn, dan kan de premier daarvoor zijn partij genoot René Mayer, oud-minister-presi dent aansprakelijk stellen. Mayer heeft in een rede, die als een beschuldiging klonk maar verder weinig of geen nieuws be vatte, het doodvonnis over de regering uit gesproken zonder de pleidooien van de beschuldigde af te wachten. Gezien de invloed die Mayer op hei rechtse centrum heeft, moet men vrezen dat dit vonnis komende nacht zal worden uitgevoerd. Mayer, de Romeinse kop op de brede schouders, sprak Mendès-France toe met een felheid en een onredelijkheid en een vooringenomenheid, zoals die alleen tussen Franse politieke tegenstanders gebruike lijk is. Geen middel liet hij ongebruikt om stemming tegen de regering te maken. Zo las hij een lange lijst van slachtoffers van de terreur voor, waarmede hij de indruk scheen toe willen wekken alsof Mendès- France die mensen eigenhandig van het leven had beroofd. Terwijl het aantal aan slagen onder Mendès-France, zoals de premier later opmerkte, juist sterk was af genomen. Mendès-France zou in Tunesië en Alge rije het vertrek van alle Fransen voorbe reiden, zo liet Mayer weten, en in zijn be sprekingen met de Tunesische regering liet hij zich om de tuin leiden door Bour- guiba. Nog een stapje verder en Mendès- France zou de Noord-Afrikaanse commu nisten vragen of Frankrijk nog even aan de overzijde van de Middellandse Zee zou mogen blijven. Aan dit beleid, aldus de ra dicale voorman, kan ik mijn vertrouwen onmogelijk langer geven. Weerwoord In de regeringsbanken had Mendès- France samen met zijn twee verantwoor delijke ministers, Mitterrand en Fouchet, die ook nog aan het woord is geweest, zwijgend doch in de grootste spanning toegeluisterd. Na een onderbreking zou het de beurt zijn van Mendès-France om zijn woordje te zeggen en even tevoren zag men hem in een geheel verlaten zittings zaal z(jn verdediging op schrift stellen. Het was te merken dat de premier zich er van bewust was dat hij met de rug tegen de muur stond. De felheid van Mayer werd met een nog zwaardere dosis aggressiviteit beant woord. Mendès-France merkte op dat de Noord-Afrikaanse problemen sedert zijn optreden als premier viermaal uitvoerig ter sprake waren gekomen. De laatste keer, in December had hij nog een meer derheid gekregen en ook Mayer had hem toen zijn steun gegeven. Het moment voot de ezelstrap, zo riep Mendès-France uit, was toen blijkbaar nog niet aangebroken. Hij doelde op de Parijse acoorden en de Duitse herbewapening, waarvoor de rech tervleugel hem de verantwoordelijkheid wil laten dragen. Tegenover de MRP (RK) verklaarde de minister-president dat uit haar moties nog maals bleek dat er in principe geen on overkomelijke 'tegenstellingen bestonden tussen haar gezichtspunten en die van de regering. De hervorming van het Noord- Afrikaanse beleid staat in dezelfde geest in beider programma's beschreven. Niet temin maakte Mendès-France zich er geen enkele illusie over in welke zin de rooms- katholieken hun stem uit zullen brengen. Ze zouden, zo voorspelde hij, tegen stem men. En ziehier hoe door de verachtelijkste politiek, die door persoonlijke of binnen landse overwegingen wordt bepaald, een probleem van wereldomvattende beteke nis beslist dreigt te worden. Niet alleen de persoonlijke moed van Mendès-France heeft diepe indruk op ons gemaakt. Ook door de waar digheid die hij trots zijn hartstocht hoog hield, heeft hij zich van zijn te genstanders onderscheiden. Hij heeft niet om steun gel'edeld. Zo hij vallen moet, dan zal dat met opgeheven hoofd geschieden. Over zijn val kan helaas weinig twijfel meer bestaan. Hollandse meisjes zijn op visite geweest bij een familie Hogenboom, die een aardig landhuisje bewoont maar dat huisje staat in een Braziliaans landschap en daarom is dit plaatje niet „gewoon". Het is een kiekje uit de Hollandse boerenkolonie „Holanbra" in de buurt van Campinas, Noord-Oostelijk van de grote Brazilaanse stad Sao Paulo. Elders in dit nummer vindt men nadere bizonderheden over dit stukje Nederland in de tropen. MOSKOU De Russische minister van Financiën Arseny Zverev, heeft in de ge meenschappelijke vergadering van de Op perste Sovjet in het Kremlin meegedeeld, dat de defensieuitgaven van de Sovjet- Unie in het komende jaar groter zullen zijn dan in 1954. De defensie-uitgaven be lopen op de begroting voor 1955 bijna 20 percent van het totaalbedrag. Deze vergroting der defensie-uitgaven 1 volgt op Sovjet-waarschuwingen aan het j Westen, dat de voorgenomen bewapening van West-Duitsland zal stuiten op verster- king van de krachten in het Sovjet-blok. I Sverev verklaarde, dat de defensie-uit gaven zouden worden verhoogd van 100.300 millioen roebel in 1954 tot 112.100 j millioen in het komende jaar, een verho- ging van 12 procent. (Volgens de officiële koers van de roebel komt 112.100 millioen roebel overeen met honderd milliard gul den). De defensie-uitgaven maken 19.9 percent van het totaal der uitgaven voor 1955 uit. De inkomsten voor 1955 worden geraamd op 589.600 millioen, de uitgaven op 562.900 millioen roebel, een overschot van 26.700 millioen dus. (Verleden jaar was er een overschot van 9.100 millioen roebel). Van het totale bedrag dat is uitgetrok ken voor de industrie, 189.600 millioen roe bel, is een bedrag van 163.600 millioen be- i stemd voor de zware industrie en 26.000 millioen voor consumptiegoederen en voed sel. Buiten dit bedrag voor de industrie van voedsel en consumptiegoederen zal nog een crediet door de staatsbank wor den verleend. Voor de landbouw is een bedrag van 65.200 millioen uitgetrokken. Voor sociale en culturele zaken 146.900 millioen. Minister Sverev verklaarde verder dat de Russische economie alleen met succes zou kunnen worden ontwikkeld „op basis van de vorderingen van de zware indu strie". Hoewel de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie gebaseerd is op het bereiken van vreedzame internationale be trekkingen en verdediging van de vrede, zijn er geen wijzigingen in de interna tionale toestand gekomen, die ons toestaan onze aandacht voor defensieproblemen te verzwakken, zo zei hij. In de Drentse gemeente Schoonebeek zijn ten behoeve van de ingezetenen ge plaatste ideeënbussen voor de eerste maal gelicht. De oogst was een zevental ideeën: zes suggesties van ingezetenen, het zevende idee was afkomstig van een ingezetene uit Arnhem. Dat de band tussen '«estuur en bestuurde door middel van deze ideeënbus sen wordt verstevigd, laat naar de mening van het gemeentebestuur thans geen twijfel meer. Lichtenberg: Wij dwalen allemaal, maar ieder een dwaalt anders. PARADISE (Nieuw Schotland) Dr Otto Strasser, een vroegere vriend van Hitier, heeft in Canada zijn Duitse pas poort ontvangen. Hij zei via Zwitserland naar Duitsland te zullen terugkeren om zo spoedig mogelijk een nieuwe politieke par tij te vormen. Dr. Strasser, die een mede werker van Hitler was voor de nazi's aan de macht kwamen, trad in 1930 uit de nationaal-socialistische partij om het „Zwarte Front" te stichten. In 1934 werd hij van zijn Duitse staatsburgerschap ver vallen verklaard en vluchtte hij uit Duitsland. In November van het vorige jaar gaf een West-Duits gerechtshof hem zijn na tionaliteit terug, doch hij moest met zijn vertrek naar Duitsland wachten op zijn paspoort. Zes Westelijke landen Groot-Brittan- nië. Frankrijk, Italië, België, Luxemburg en Nederland hebben in vrijwel gelijklui dende nota's aan Moskou de Sovjet-be schuldiging verworpen dat de Parijse ac- coorden, waarbij de West-Europese Unie ingesteld zal worden, in strijd zou zijn met het protocol van Genève van 1925 over het gebruik van bacteriologische en chemi sche wapens. Een stelsel van toezicht, dat in Oost-Europa niet bestaat, verplicht de ondertekenaars van de accoorden van Pa rijs in geen enkel opzicht deze soort wa pens te vervaardigen. De Nederlandse re gering ziet geen enkele grond voor de be wering van de Sovjet-Russische regering dat deze accoorden voorschrijven voorra den van dergelijke wapens te vormen en nog minder voorschrijven ze te gebruiken, aldus de Nederlandse nota. Het Costa Ricaanse vrachtschip „Darnell" heeft gemeld dat zich op ongeveer 390 mijl van Kaan Finistère een ketelontploffing aan boord heeft voorgedaan. Negen leden der bemanning werden gewond. Vier van hen verkeren in levensgevaar. Een aantal schepen heeft gemeld dat het in een storm probeert het schip te be reiken, dat na het ongeluk hulpeloos rond drijft. Een vliegtuig van de Portugese marine is opgestegen op de Azoren om medica menten naar het schip te brengen. Een arts in het vliegtuig zal per radio medi sche adviezen geven. De „Darnell" heeft verzocht een heli- coptère te sturen om de gewonden op te halen. Maar op de Azoren is geen helicop- tère beschikbaar. Uit de Franse haven Brest is een sleep boot uitgevaren om te trachten de „Dar nell" te helpen. Het 7050 ton metende tankschip „Dar nell" had 28 Januari Pernis verlaten met bestemming Jamaica. Het Nederlandse weerschip „Cumulus" heeft geseind, dat het op weg is naar de „Darnell". (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand M e c c ZX ix Sm ZS Helsinki motregen ZO 0 Stockholm geheel bew. Oslo motregen O 0 Kopenhagen nevel Aberdeen onbewolkt windstil -4 Dublin mist W 4 Londen motregen WNW 4 5 Amsterdam regen 4 Brussel regen Parijs zwaar bew. Bordeaux regenbui Grenoble regen 4 Nice half bew. WNW Berlijn nevel ZO 5 Frankfort regen München zwaar bew. WNW 2 Zürich regen 5 Genève regenbui Locarno licht bew. O Wenen mist windstil Innsbruck nevel W Rome zwaar bew. NNO Neerslag laatste 24 uur. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking en tijdelijk regen. Matige tot krachtige wind tus sen West en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 5 Februari Zon op 8.18 uur, onder 17.36 uur. Maan op 15.57 uur, onder 7.09 uur. Maanstanden 7 Febr. 2.43 uur: Volle maan 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 4 Februari Hoog water: 1.06 en 13.35 uur. Laag water: 9.02 en 21.39 uur. Zaterdag 5 Februari Hoog water: 2.12 en 14.34 uur. Laag water: 10.13 en 22.42 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1