DE PRINS alias „de Pont" valt onder slopershanden; plaatwellerij en VGZ groeien Veren igi ngsva ria Agenda voor Velsen Gemeentewerf gaat verdwijnen en de „Gilden" komen in zicht Zeven ontwerp-opdrachten voor de firma A. Borgart Havenberichten Visserij-varia Velsen-Noord verandert van gezicht RADIO KOOI TELEVISIE uit de LJmond Vrolijke revue voor plaatwellers Tommy Postma heeft goede kansen op de elubtitel Val in koeltoren Kinheim-rechtsbuiten scheurde kuitbeen „De positie van de vrouw in de samenleving" DOS liet zien wat zij kon Jaarvergadering Katholieke Bond „Voor het gezin" De Schakel speelde voor uitverkocht huis Beenbreuk door onvoorzichtigheid Ouderavond „Bemetel- cursus" aan N.V. De Plaatwellerij Hoensbroekers maakten sfeer in „Concordia" „Turnlust" geeft uitvoering „Watervliet" in „De gouden kooi" Rens van Dorth hij WIJ MAANDAG 7 FEBRUARI 1955 De laatste weken voltrekken zich in het Noordelijk deel van onze gemeente belang rijke dingen, die zowel verband houden met de plannen rond de tunnelbouw, fabrieks terreinen als met de uitbreiding vap de bouw en de wegenaanleg op „De Gilden". Eén van de meest belangrijke zaken betreffende het oude „Wijkeroog" is de afbraak van het voormalige hötel-café-restaurant „De Prins", later bioscoop „De Pont" en nog weer van de laatste jaren garage „De Pont". Met het slopen van dit overbekende gebouw aan de Wijkerstraatweg ten Oosten van het pontplein Noordzijde, gaat een stuk oud-Wijkeroog verdwijnen dat een hele historie achter zich heeft en de naam kreeg van het vroegere hotel „De Prins", onder de oudere Velsemren een bekende zaak op de hoek van Meervlietstraat en Driehuizerkerkweg. Brand verwoestte dit hotel in 1908. Pas vele jaren later werd door de heer A. Redelijkheid, een IJmuidens zakenman, op dezelfde plaats het huidige café-restaurant „Anneta" opgetrokken. De "toenmalige houder van het stations- koffjehuis aan de Kanaalkade, de heer J. Ku jper, gaf in 1911 bij de opening van zijn nieuwgebouwd, modern hótel de traditio- n zie naam aan het fraaie complex, dat be halve uit het nieuwe hótel bovendien een toneel-concertzaal bevatte. Hiervan werd vooral in de eerste jaren door vele ver enigingen en clubs van buiten de gemeen te een druk gebruik gemaakt. Tijdens wereldoorlog I, toen gebouw „Concordia" als kazernement dienst deed, had „De Prins" het bijzonder druk. Een kwart eeuw geleden ongeveer ging het gebouwencomplex over in handen van de heer J. Koopman uit Zaandam, (de vader van de toenmalige Nederlandse schoon heidskampioene) enige jaren later werd de concertzaal gewijzigd in een moderne bioscoopzaal, waarna weer wat later de bekende Helderse bioscoopexploitant, wij len de heer P. van Twisk, de zaak voort zette. Het is nog maar enkele jaren geleden, dat „De Pont", welke naam toen aan het gebouwencomplex was gegeven, opnieuw van ïigenaar verwisselde, de heer Ch. Hart uit Beverwijk, die het vervolgens in han den gaf van het aannemersbedrijf „Rie- zenkamp en Docen". Dit gebruikte het gebouw voor kantoor- en tekenkamers en de voormalige café zaal werd door de Melkinrichting „Velsen" als ontvangstzaal gebezigd. De eigenlijke hotelruimte van de bovenverdieping en de achter het gebouw liggende kegelbaan herbergden vier gezinnen. De bioscoopzaal was opslagruimte, die nog enige tijd heeft dienst gedaan als garagebedrijf van de ge broeders Velde. Vaart achter sloop Van Gelder Zonen N.V. kocht gebouwen en terreinen voor haar uitbreidingsplan nen, die nu ook ter plaats (verwezenlijkt kunnen worden. Toen de vorige week met het inwendig uitbreken van de gebouwen, dat met om zichtigheid gebeurde, een K-gin werd ge maakt, viel nog niet direc», daaruit af te leiden, dat de firma Riem:kamp,.-die de sloopwerkzaamheden zelf verricht, er zo veel vaart achter zou zetten. Het bekende spitse torentje, waarop de naam „De Prins" nog prijkte, en dat met leien was afgedekt, viel Donderdag al door slopershand, die thans al bijna zover is ge vorderd, dat ook het dak zo goed als ver dwenen is. Nog enkele weken en van „De Prins" alias „De Pont" zal niets meer bestaan dan herinnering aan een eens zo aardig plekje van het oude „Wijkeroog", waar straks, als ook de ponten zullen zijn ver dwenen, de mei^we havenwerken en op slagterreinen van Van Gelds's papierfa briek de plaats zullen innemen. Plaatwellerij breidt uit Waar in het ene geval wordt afgebroken, wordt op een andere plaats nieuw ge bouwd en uitgebreid. Dit is het geval bij de N.V. De Plaatwellerij, waar ten Oosten van de bestaande fabriek nieuwe fabrieks hallen gaan kofnen. Dit werk, dat een uit breiding betekent van 77 meter lengte. 38 meter breedte en een totale vloeropper vlakte van bijna 1900 vierkante meter van deze fabriekshallen is opgedragen aan het aannemersbedrijf Holleman en Zoon te Santpoort, die de staalconstructie laat ver zorgen door de firma De Vries Robbé te Gorinchem. Deze gebouwen zullen worden gebruikt om alle voorbewerkingen van het mate riaal te laten geschieden, waarvoor ver schillende machines worden opgesteld. Als geen tegenslag wordt ondervonden denkt men de nieuwe gebouwen in Juli in gebruik te nemen. Bij de papierfabriek Bij de papierfabriek is van grote afstand merkbaar, dat behalve het machtige bouwwerk voor de nieuwe papiermachine 21 en de uitbreidingen van de houtstoffa- briek aan de Oostzijde van de gebouwen complexen op het terrein van Van Gelder Zonen zich nog een hoge staalconstructie verheft. Dit wordt het nieuwe gebouw voor de uitbreiding van de houtkapperij, waarvoor de oude waterbassins moesten wijken en een langgerekte betonnen kelder in de plaats is gekomen. In deze kapperij komen twee van de modernste kapmachines, die elk tien mes sen hebben, in tegenstelling tot de nu ge bruikte machines, welke over drie messen beschikken. De nieuwe kapmachines hebben een zo danig hoge kapfrequentie, dat het hout, hetgeen thans per treintje wordt aange voerd, straks mechanisch moet worden toegevoerd. Om dit mogelijk te maken wordt een lange vijver aangelegd, waarin het hout uit de karren wordt gekipt, waar na een transportteur het hout weer zal op vissen en het via een was- en sorteerin- richting naar de nieuwe kapmachines zal voeren. Nog meer veranderingen Om in het huidige „Noord" te blijven: er zullen hier nog meer veranderingen ge beuren. De opslagplaats van de dienst openbare werken van de gemeente, die direct naast de politiepost aan de Wijkerstraatweg een plaats had, gaat ook verdwijnen. Deze opslagplaats komt nu aan de Lad derbeekstraat bij de Heirweg, waar een braakliggend terrein is geëgaliseerd en ge deeltelijk van een tegelplateau is voorzien. Ter verfraaiing van de Duinvlietstraat, waar al lang werd gewacht op de aanleg van een plantsoen langs de onbebouwde strook grond tussen Van Rijswijkstraat en Koningsweg, parallel met de spoorbaan, is men van gemeentewege thans bezig grond aan te voeren. Deze grond, die niet Voor aanvulling, doch wel als bovenlaag voor het te maken plantsoen is bedoeld, is al in grote hoeveelheden aangevoerd. „De Gilden" De aannemersfirma „Bruischaart" uit IJmuiden heeft er met de rioleringswerk zaamheden op „De Gilden" ten behoeve van het uitbreidingsplan met de hier te MAANDAG 7 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Knock on wood". Rex, 20 uur, „Vrouwen zonder toe komst". Tieter Vermeulenmuseum. Cultureel Ge bouw, 9.3012 en 1416.30 uur. NutsbibliotHeck, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. DINSDAG 8 FEBRUARI IJMUIDEN Oud-Kath. Toneelver. „De Plankeniers", 20 uur, Thalia, toneeluitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, als Maandag. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P. v. d. A., 20 uur, Gem. Vergaderlokaal, Van Diepenstraat, „Wat doet de F.A.O." DRIEHUIS Oranjever. „Driehuls", 20 uur, koffie kamer „Westerveld", filmavond. stichten nieuwe woonwijken, geen gras over laten groeien; veeleer heeft zij het gras geen kans meer gegeven op hetzelfde maaiveld weer te gedijen, door over een zeer grote oppervlakte tussen Schulpweg en Gildenlaan en Noordelijk van de laatste laan ettelijke kubieke meters zand te storten voor ophoging. De eens zo weelde rige tuingronden zijn thans, na het bijna volledig gereedkomen van de rioleringen voor de komende nieuwbouw, herschapen in een grote, kale zandv^kte, waarin nog aan de Gildenlaan drie woningen (die nog bewoond zijn) op de sloper wachten. Het werk schiet Vlug op, want van de Konings weg af tegenover het sportpark „Water vliet" is het tracé van de nieuwe Gilden laan al uitgezet en zal het met de deze weg kruisende straten in het plan vrij spoedig even ver zijn. Duidelijk zijn de nieuwe wegen in straten in de zandwoes tijn gemarkeerd, waardoor men zich van het stratenplan wel ongeveer een beeld kan vormen. De bestaande Gildenbaan, die wegens de rioleringswerkzaamheden enige weken is geblokkeerd geweest, is sinds Donderdag weer voor het normale verkeer voor de Hoogovens open gesteld, nadat de weg provisorisch is voorzien en 's avonds ook de verlichting weer brandt. Ten behoeye van het intensieve verkeer naar het Hoogovenbedrijf ondergaat het befaamde wegenkruispunt Wenchebach- straatKoningswegGildenlaan evenzeer een doeltreffende verandering. De „trechter" van de autobaan op de Wenchebachstraat wordt in Oostelijke richting verbreed, waartoe het stenen hek, dat zich nabij de Koningsweg als tuinafscheiding van de op de hoek staan de dubbele woning bevond, een stuk ach teruit gebracht is en opnieuw is gemetseld. Hierdoor heeft de „trechter" aan breedte zeker 5 6 meter gewonnen. Bovendien wordt op de Koningsweg aan de tegenover liggende straatzijde, hoek Gildenlaan het trottoir ongeveer twee en een halve meter teruggelegd, wat verder ook gebeuren gaat in de richting halte Hoogovens. Hierdoor zal een aanmerkelijke verruiming van de rijweg ontstaan, waarbij bovendien de hoek. GildenlaanKoningsweg over flinke afstand overzichtelijker wordt gemaakt. Ten slotte is de nieuwe autoweg naar het Hoogovenbedrijf met de bestrating bijna genaderd tot de Koningsweg en zijn de fietspaden op de plaats, waar vroeger het „witte hek" van „Rooswijk" heeft gestaan, gereedgekomen. Het wachten is nog op de aansluitingen van deze nieuwe wegen in het kader van het wegenplan op „De Gilden". In het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht is Zaterdag het Eeuw feest gevierd van de Nieuw Guinea-zending der Nederlands Hervormde Kerk. Deze bijeenkomst werd bijgewoond door Koningin Juliana en een groot aantal autoriteiten. Bij haar aankomst in het Gebouw voor K. en W. werd de Koningin begroet door gouverneur Van Baal van Nieuw Guinea. Geheel rechts: de voorzitter van de ver gadering dr. J. H. Stelma; achter deze de burgemeester van Utrecht jhr. mr. de Ranitz. Wij meldden in de reportage over de proefvaart van de nieuwe Rote-kotter „Klaas jr." (AM 27), dat het plan voor dit scheepje afkomstig was van de tekentafel van Kramer en Booy. Dit blijkt niet juist te zijn - het scheepsbouwkundig bureau A. Borgart te IJmuiden ontwierp het scheepje. Wij vernemen inmiddels, dat de grote motortrawler, die de firma D. Joh. Krijger door de firma Borgart liet ontwerpen in opdracht van de Leidse werf „De Hoop" v.h. gebr. P. Boot, over enkele maanden bouwklaar kan zijn. Zondag 6 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Yvoni.e van Kolding. Corona van Hangö. Ardeas van Gdynia. Jelö van Gyving. Gaasterland van Las Pal- mas. Makkum van 1 ar. National Gortine v. Bremen. Rosea van Bremen. Netherland Coast van Newcastle. Kylefjord van Swan sea. Margriet L van Londen. Fronsac van Fowey. Spaarnestroom van Londen. Falcon van Londen. Vertrokken zijn: Maas naar Rotterdam. Hunzeborg naar Klunthamn. Walma naar Bremen. American Tudgè naar Rotterdam Glaucus naar Port Said. Ganymedes naar Madeira. Lilly naar Golf van Maxico. Baarn naar South Pacific. De nieuwe „Mercator", die eveneens door dit IJmuidense bureau ontworpen is voar rekening van de heren H. Zwart en P. Klinkenberg, zal op de werf „De Riet pol" te Spaarndam gebouwd worden, waar na de opbouw door de machinefabriek van Zwart wordt verzorgd. De firma Borgart is voorts met enige andere schepen bezig, waaronder als inte ressantste object een houten, snelvarende motorboot voorkomt voor buitenlandse rekening, die 20 knopen moet kunnen lopen en 13 meter lang is. Het bureau heeft ver der nog onderhanden twee motortrawl- loggers en een motortrawler „Maarten Luther" in Thalia De film „Maarten Luther" zal ook te IJmuiden worden vertoond. Begin Maart zal de rolprent in Jiet programma van „Thalia" worden opgenomen. Leidster Moerbergkleuterschool met pensioen Op grond van de bij de stukken gevoeg de rapporten stellen B. en W. van Velsen de raad voor met ingang van 1 April 1955 aan mevr. L. Schagenvan den Berg, we gens gezondheidsredenen eervol ontslag te verlenen uit haar functie van leidster aan de Moerbergkleuterschool. De winterwedstrijd in het seizoen 1954-'55 van de onderlinge DCIJ-competitie loopt ten einde. In de eregroep heeft Postma wel bij zonder productief gespeeld. Theoretisch kan Dukel nog gelijk met P stma komen te staan, maar dan moet hij van De Jong en van Postma winnen. Daarna volgen barrage- partijen om de elubtitel tussen Postma en Dukel. P. v. d. Berg won in de afgelopen week van K. de Jong. Swier en Beukema deelden de punten. De stand van de drie groepen is alsvolgt: Postma 16 uit 3, B. Dukel 12 uit 7, L. Vooys 7 uit 7, Yme de Jong 8 uit 6, P. v. d. Berg 7 uit 8, H. Swier 7 uit R, Beukema 5 uit 8, K. de Jong 3 uit 6, G. Postma 3 uit 6, ir. Krijgsman 3 uit 6. In de hoofdklasse heeft v. Straten de lei ding. D. Ott wist een knaope overwinning te behalen op C. Lodder. De stand in deze afdeling luidt: J. v. Straten 11 uit 7, G. Bakkum 11 uit 9, D. Ott 10 uit 9, C. Lodder 9 uit 7, Tielrooy 9 uit 9, v. Wort 8 uit 8, Jelle Post 7 uit 6, Kopeplman 7 uit 6, J. Waal en H. Engelhart 3 uit 7, H. Nieuwenhuizen 2 uit 5. In de 1ste klasse Is het Jan Braveboer gelukt de leiding over te nemen van P. Vis ser. Maar het gunstigst staat Klaas Meyer met 13 uit 7. Jan Braveboer 14 uit 8, P. Vis ser 14 uit 9, Talsma 11 uit 9. Jaap de Boer 10 uit 8, Jaap Zwartveld 9 uit 10. Opa v. df Bos 8 uit 8, Piet Kok Jr. 7 uit 8; dan volgen P. Kok Sr. met 5 uit 7, H. v. d. Vis 3 uit 8, D. Woord 2 uit 7, Wim Glas 0 uit 7. De arbeider van de firma Meyer N. v. E. uit Santpoort was Vrijdagmiddag in een betonnen koeltoren bij de staalfabriek van Hoogovens op een hoogte van onge veer 3 meter bezig met het vernieuwen van latwerk. Daarbij kwam hij te vallen, ten gevolge waarvan hij met enige ge kneusde ribben voor onderzoek in het Roode Kruis ziekenhuis te Beverwijk is opgenomen. In de tweede helft van de voetbalwedstrijd Kinheim—GVO is de rechtsbuiten van de thuisclub, N. Sluiter, zodanig hardhandig aangevallen, dat hij zijn kuitbeen scheurde. De kinheimer werd naar het Rode Kruis ziekenhuis vervoerd, waar hem een gips verband werd aangemeten. Sluiter, die vervolgens naar huis werd overgebracht, zal voorlopig uitgeschakeld zijn. De afdeling Beverwijk van de Vrouwen groep van de Partij van de Arbeid houdt Dinsdag 8 Februari in de Zeewijkschool een bijeenkomst. De voorzitter, mevrouw Schimoll, zai op deze avond een inleiding houden over het onderwerp „De positie van de vrouw in de huidige samenleving". ADVERTENTIE OOSTERDUINPLEIN 8 TELEFOON 4264 Philips NSF - Erres - Telefunken Braun Loewe - Nora - Lorenz Radio-Service „Wij zijn feitelijk genoodzaakt, gezien het steeds groter wordende aantal leden, twee uitvoeringen te geven, doch de fi nanciële draagkracht van DOS laat dit nog niet toe". Met deze woorden opende de voorzitter van de gymnastiek vereniging DOS, te Castricum, de heer G. Ronk, Za terdag in hótel Borst, de jaarlijkse uit voering, die grote belangstelling trok. Voorzitter Ronk zeide voorts dat er thans 250 actieve gymnasten zijn; vooral da rhythmische groep van de daimes heeft de laatste tijd een geduchte uitbreiding on dergaan. De uitvoering, die meer be schouwd moest worden als een reproductie van de wekelijkse gymles, begon met een massale opmars van alle leden van klein tot groot, die ternauwernood allemaal een plaats op het toneel konden krijger. De "vlaggegroet, besloten met het zingen van het turnlied, hetgeen door de aanwe zigen staande werd meegezongen, was een ietwat plechtig moment. Vervolgens werd het programma onder leiding van mejuffrouw F. Mos en de heer J. Visser, in snel tempo afgewerkt. Er is met grote animo door allen geoefend, zodat het ge heel een uitstekende propaganda voor de gymnastieksport in geworden. De avond werd met een gezellig samenzijn beslo ten. Zij nog vermeld dat de kleurenbe- lichting, bediend door de heer J. Blanke- stijn, uitstekend was verzorgd. De afdeling Velsen-Noord van de Ka tholieke Bond „Voor het gezin", heeft Zon dagavond in het volle St. Josephhuis haar jaarvergadering gehouden, waarin de voorzitter, de heer G. Buur, pastoor G. A. de Boer, geestelijk adviseur en de ere voorzitter, de^heer G. Brakenhoff kon be groeten. De voorzitter gaf een terugblik over het jaar 1954, dat een flinke verbetering van de kasmiddelen heeft opgebracht. Hij maakte de vergadering er op attent da* de afdeling in 1956 haar vijfentwintig jarig bestaan zal gaan vieren en verwacht te daarvoor veel medewerking. In het jaarverslag van secretaris G. Duyn werd gewag gemaakt van enige vooruitgang en het aantal leden tezamen van 298 tot 310 leden. Het kasverslag van de heer W. J. Laurent was bijzonder rooskleurig en hij kon melden, dat er be halve een stevig saldo een prachtige winst is bereikt met de oud papier-actie. De achterstand van ruim f 400 in het vorige jaar van de vacantieschool is hierdoor vol ledig ingelopen. Uiteraard werd de pen ningmeester gedechargeerd. De talrijke aanwezigen, die tijdens de pauze werden onthaald op een verversing, luisterden naar een korte propagandatoespraak van pastoor G. A. de Boer. Voor de kienwed- strijd was een opmerkelijke hoeveelheid prijzen, die gemakkelijk hun weg vonden. In tegenstelling tot de eerste heeft de Castricumse toneelvereniging De Schakel haar tweede uitvoering, in het kader van de Rode Kruis-propaganda-actie, voor een tot de laatste plaats bezette zaal in hótel De Rustende Jager kunnen geven. De voorzitter vqn de afdeling Castricum, Limmen, Uitgeest en Heemskerk van het Rode Kruis, de heer J. Bosma, burgemees ter van Limmen, sprak in zijn begroe- tingsspeech over deze grote opkomst zijn verheugenis uit en wekte de aanwezigen op zoveel mogelijk loten te kopen daar de opbrengst van de tombola voor de aanschaf van verbandmiddelen en dergelijke ge bruikt zou worden. Aan deze oproep heeft men ruimschoots gevolg gegeven. Onder leiding van mevrouw La Cha- pellede Jong, speelden de leden van De Schakel voor wat zij waard waren in „Het witte legioen". Zondagmiddag om ongeveer vijf uur werd de ruim vijftigjarige heer J. P. G. D op de Breestraat te Beverwijk aangereden door een auto. Hij kwam hierbij dusdanig terecht, dat hij een gecompliceerde been breuk opliep. Het ongeval werd veroor zaakt, doordat de heer D. onvoorzichtig met zijn fiets manoeuvreerde en toen van achteren werd aangereden. Hij is ter obser vatie in het Rode Kruisziekenhuis opgeno men, daar men vermoedde dat hij tevens een hersenschudding had opgelopen. ïn het ontspanningslokaal van de Plaat wellerij is Vrijdag als onderdeel van een Ouderavond gehouden het Bemetel-„avond- onderwijs". De heer H. Kraaijeveld, personeelschef, heette dé aanwezige ouders, leraren van Nijverheidsavondschool en leerlingen har telijk welkom en zette uiteen waarom dit persoonlijk contact tussën ouders en lera ren zo nodig was. Hij drukte zijn spijt uit over het feit, dat maar een gering aantal ouders deze avond bijwoonde. Vervolgens sprak de bedrijfsleider, de heer G. de Haan, over de plicht van de leerlingen om in de praktijk hun werk goed te doen.- Metc enkele; treffende voorbeelden noemde hij de gevaren, die kunnen voort komen uit sioriige of -niet doordachte ar beid. Hij wekte de leerlingen dan ook op reeds vroeg te leren goed werk af te leve ren. Tenslotte noemde de heer Heykoop, di recteur van de Nijverheidsavondsehool, het bedroevend, dat deze contactavonden zo slecht door de ouders bezocht werden. Hij zei dat de specialisatie van de techniek zo voortschreed, dat de ouders zich steeds op de hoogte dienden te stellen van het werk van hun kinderen, die zich in deze wereld een plaats moeten" veroveren. - Hierna werd aan de volgende leerlingen het behaalde diploma uitgereikt: M. Th. Persijn en J. N. Zonneveld, eleetr. lassen; G. Baas en R. van Aalst, plaatwerken. En kele van deze leerlingen waren wegens dienstplicht afwezig. Na de pauze was er gelegenheid voor de ouders om zich met de leraren te verstaan, waarvan een dankbaar gebruik werd ge maakt. De leden van de personeelsvereniging „De Plaatwellerij", die zo gelukkig zijn geweest om Zaterdagavond in gebouw „Concordia" een aantal collega's en hun dames van het bedrijf te Hoensbroek in de revue „Wij starten weer" te zien op treden, hebben een bijzonder vrolijke avond meegemaakt. Met zekere voldoening kon de heer C. Luttik, de Velsense voorzitter, de gasten uit het Limburgse begroeten en tevens de voltallige directiestaf van het Velsense be drijf, alsmede de onderdirecteur, de heer Jac. de Kan en echtgenote. Hij dankte de directie voor haar steun en medewerking om deze bijzondere avond voor vele per soneelsleden mogelijk te hebben gemaakt. Al dadelijk werd het publiek aange naam verrast door het optreden van „The Gold Stars", het Hoensbroekse muziekge zelschap, dat -ook de muzikale begeleiding van de revue uitstekend verzorgde. De regisseur, de heer W. Roelofs, belast met de algehele leiding, ontpopte zich, ge hinderd door een keelontsteking, als een vro'ijke Limburgse Frans. Het programma, dat niet minder dan drie en twintig nummers telde, was vol bonte afwisseling. Het Hawaiian-ensemble „Mauna Loa's", in kleurige costuums, wist zich evenzeer aan de gezellige sfeer aan te passen en het optreden van de oud-Vel- sen collega Jac. Morlang met de „echte" Limburger Albert Melgert als troubadours viel zeer in de smaak. Zonder anderen te kort te doen moet vermeld worden, dat een belangrijk deel van het succes op naam kwam van mevr. A. Jütner, die al ler sympathie wegdroeg met haar uitste kende zang. Boven "Jen zou een beroeps- artiste haar niets verbeterd hebben bij het brengen van enkele songs, waarvan het Duitse lied „Morgen komm Ich wieder" een uitbundig applaus uitlokte. Paultje en Wimmie. twee prille knapen, veroverden de zaal met hun „Lieber Gott lasz .die Sonne wieder scheinen". Mevr. Ans Jütner, die als een onderwij zeres uit de oude doos haar geschiedenisles opvoerde, kreeg de kans directieleden, be drijfsleiders en enkele personeelsleden eens op geestige wijze op de korrel te nemen. De avond is met een bal in carnavalsstem ming besloten. De Beverwijkse gymnastiekvereniging .Turnlust" geeft Donderdag 24 Februari n het Kennemer Theater een uitvoering, waaraan medewerking wordt verleend door het herenkeurkorps van de Alkmaar- se vereniging „De Halter". Prijzen van Zaterdag. Heilbot 2.001,90; gr. tong 2,001,78; grm. tong 1,781,54; kim. tong 1.82—1,60: kl. tong 1 2,20—1,94; kL tong II 2.12—1.76; tarbot I 1.90—1.40, per kg. Tarbot II 82-^-74; tarbot IV 65—27; kl tong-, •schar 48; gr. schol 20—16; grm. schol 22—16; kim. schol 40—26; kl. schol I 37—24; kl. schol II 2627; schar 2512; bot 178; gr. schelvis 38—27; grm. schelvis 31—26; kim. schelvis 32—26; kl. schelvis I 31—24; kl. schelvis II 32—21; wiiting 199; gr. gul 22—21; midd. gul 22—20; kl. gul 17.50—16; poontjes 1512, per 50 kg. Gr. kabeljauw 10656; gr. koolvis, wit 65, per 125 kg. Aanvoer van Zaterdag. 655 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 1 kist tongschar en schartong, 830 kisten schol, 165 kisten schar, 65 kisten bot, 350 kisten schelvis, 580 kisten wijting, 200 kisten kabeljauw en gul, 15 kisten poon, 3 kisten koolvis, 15 kisten diversen, Totaal 2880 kisten. Besommingen van Zaterdag. RO 15 Antje f12.610: VL 85 f8720: SCH 135 f7770; SCH 9 f 11.350; KW 52 f5940; KW 16 f8060; KW 166 f2430; KW 15 f7330; BU 33 f3360; RO 29 f 1590: I.TM 31 f2400; IJM 78 f2720; WR 7 f2540; WR 67 f22a0; WR 34 f3190; KW 77 f 880; KW 21 f 1280. De toneelclub van de buurtvereniging „Watervliet", die Zaterdagavond voor de leden een druk bezochte uitvoering van het toneelspel in drie bedrijven door Hans Nesna „De gouden Kooi" gaf in het Be verwijkse Kermemer ^heater, heeft, on danks het feit, dat inmiddels de regie van mevrouw Hoefman was overgegaan op de heer F. Maenhout, een heel behoorlijke voorstelling ten beste gegeven. Met voldoening zagen wij mevrouw R. Bosdijk-Bakker als tante Da en de heer A. van Dongen als haar echtgenoot. Vro lijke rollen, die de nodige hilariteit ver oorzaakten. Van de door haar huwelijk met de rijke Jaap van Tricht (J. Anto- nijsen) ongelukkige Trees (mevrouw L. v. As-Franse) waren opnieuw goede kwa liteiten te ontdekken, hoewel de vaak gevaarlijk langdradige dialogen het uiterste van haar vergden. In de heer An- tonijsen vond zij overigens een goede te genspeler. Mevrouw L. Kuhfus-Van Wor- kum en de lieer J. Visser, moeder en va der van Trees, bleven in het derde bedrijf bij de ontknoping wat vlak, doch dit kan wellicht worden geweten, aan het vlotte ge babbel van tante Da. Van de overige be zetting liet de heer J. Th. Kröger (als compagnon Henk v. Rooyen) zien uit het goede toneelhout te zijn gesneden; een kracht, waarvan „Watervliet" met de da mes H. Ketting en mevrouw Kröger nog plezier kan hebben. „The Rhythmboys" verzorgden de ge zellige muziek tijdens het prettige, maar drukke bal. Donderdag IQ Febrtiari houdt WIJ een feestavond in het Patronaatsgebouw, waar aan meewerken het revue-gezelschap Rens van Dorth, met Ted Valerio, Cas Oost hoek, Cora Ville, Dick Binnendijk, Sylvia Sylvestra, Tonny Huygen en het Dicola Trio in de revue-show „Voor U". j *1 EE Cb^VYKErr ZATERDAG heeft de IJmuidense han del een streep door de rekening zijner verwachtingen zien halen, toen inplaats v.an vijftien overweekse loggers er slechts vijf opdoken en de aanvoeren dus aan zienlijk beneden peil bleven van deze ge waardeerde „complementen" in het totale visbeeld. De tongprijs reageerde onmid dellijk en zetelde zich heel wat hoger dan tijdens de Vrijdagmarkt, toen tenslotte de offertes in zee waren geaan. En dan kan men de handel in theorie gaan vertellen, dat er met allerhande kunstgrepen wat aan de winst is te doen, de handel zelf ziet voorlopig meer in het terugzoeken van de verloren dubbeltjes gedurende de markten, die komen moeten. Met fiks op timisme overigens, want die handel wist ook drommels goed, dat de markt in Oostende, in Engeland en Wesermünde nóg iets lager lag dan de IJmuidense.... Die Belgische markt heeft zijn invloed op IJmuiden gevoelig laten merken in u« kabeljauw: met een zestal IJslanders op komst voor de nu begopnen week en met een Deense exportprijs van frs. 11.tot 12.per kilo zonder kop, franco waar dan ook in België kon dat ook haast niet anders. Overigens op zichzelf niet iets om onmiddellijk ongerust over te worden, want het komt elk jaar voor. Dat de besommingen in die naweek dan ook weinig om het lijf hadden, heeft nie mand, die de markt van dag tot dag gade slaat en daarbij de manipulaties over de grenzen gadeslaat, achterover doen slaan. Het maakt dan ook nog al even een ver schil, of een trawler f 90.tot f 140. voor een regel kabeljauwen maakt of f 100.tot f 180.voor een kist óf zoals dezer dagen meer voorkwam f 45.-^- tot f 55.en f 58.— tot f 70.Het is meestal net dat onderste regeltje, dat de reis lo nend maakt of een strop bezorgt. In zo'n laatste geval meestal een dikke strop. Er is niet overal geweeklaagd. Enge land heeft zich kranig gehouden en hield de prijs er dapper op voor de grotere soorten. Dat de kleinere schol, die het binnenland verkiest, een veer moest laten, was niet te verwonderen onder de rustige weersomstandigheden, die het uitvaren van ook de kleinste scheepjes toelaten en onmiddellijk een grotere aanvoer tot ge volg hebben. En de binnenlandse markt zit op dit punt nu eenmaal nog al gauw verstopt, al vraagt men zich aan de andere kant wel eens af, waar de handel het laat naarmate de vangst per man der vloot maar steeds toeneemt. De schelvis heeft zich evenzeer goed gehouden en vooral in de lichtere soorten bleef „muziek" hoorbaar. Dat de grovere kwaliteit naar verhouding goedkoop was, laat zich beredeneren, wanneer men be denkt, dat er Zaterdag beste Noorse schel vis, grote en grootmiddel, te koop was voor een makkelijke f 0.60 de kilo. En weer is er een nieuwe week be gonnen. Een week overigens, die niet veel trawlerperspectieven oplevert. Ruime aan voeren en lage prijzen zal het wel worden, zodat de vrieshuizen weer eens werk om handen kunnen krijgen, temeer omdat er de laatste tijd tegen redelijke prijzen Duitse kabeljauw en koojvisfilets op de markt verschijnen. Tenzijtenzij er een briesje opsteekt, want het is nog al tijd een oude waarheid, dat IJmuiden on danks alles leeft bij de storm.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3