MALENKOV AFGETREDEN ALS VOORZITTER MINISTERRAAD Weerbericht Gebrek aan leidinggevende ervaring" genoemd als reden Aanbrenger Moskou stelt een conferentie over Formosa voor Nationalistische exodus van Tatsjen verloopt ongestoord Sovjet-begroting - na wijziging - goedgekeurd Opzienbarend nieuws uit Moskou Premier Menzies naar Washington in Maart Londen laat zich door Bonn niet gebruiken Hei: woord is aan Ratificatie-proces in Bonn gaat voort Voorstel te Londen in studie bij de premiers van het Gemenebest Een dode bij ontploffing op de KW. 36 „Stern" Zware straffen voor straatroof Kroesjtsjev opvolger? Speciale strijdmacht voor het Verre Oosten in overweging Dr. Adenauer vroeg opheldering, geen peiling in Moskou Ollenhauer morgen naar Nehroe Londen zal voor Edendale schadevergoeding, eisen Weerrapport 69e JAARGANG No 180 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 299e JAARGANG No 27 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Harvey Mptusow heeft berouw. Harvey Matusow is, hetgeen zijn tweede naam niet aanduidt maar de eerste wel, een Ameri kaan: achtentwintig jaar oud en ex-com munist. Later heeft hij voor senator Mac- Carthy gewerkt en valse getuigenis afge legd in een hele reeks zaken, waarin men sen van on-Amerikaans gedrag beschul digd waren. Stewart Alsop heeft breedvoe rig over het bedriegelijk bedrijf van deze „informer" aanbrenger in de New York Herald Tribune geschreven. In een beëdigde verklaring heeft Matusow erkend dat hij valselijk getuigd heeft in een proces tegen dertien communistische leiders van het tweede plan. Maar dat niet alleen; hij zou het departement van Justitie ook voor gelogen hebben in de befaamde, eindeloos- voortdurende zaak tegen Owen Lattimore, vroeger Amerikaans adviseur in Chinese aangelegenheden. En in totaal is hfl als ge tuig>e opgetreden in wel 180 zaken. Dus zou het departement van Justitie, als het hem vervolgt wegens meineed, in een menigte herhalingen *'an afgehandelde zaken te recht moeten komen. Volgens Matusow's bekentenis zou Roy Cohn, de vroegere jeugdige medewerker van MacCarthy wiens persoon al anderszins in het geding is geweest, hem geholpen hebben om zijn valse getuigenis in de zaak tegen de der tien beschuldigden te formuleren. Waarom heeft hij berouw gekregen? Hij heeft verklaard dat hij verleden jaar een diepe godsdienstige beievenis heeft onder gaan, die hem de verkeerdheid en boosaar digheid van zijn optreden heeft doen besef fen. En Stewart Alsop zegt dat zijn beken tenis aanleiding kan geven tot een ernstig onderzoek naar hetgeen hij noemt „dit nieuwe naoorlogse beroep van aanbrenger". Zulk een onderzoek zou heilzame uitwer king kunnen doen gelden op de politieke gezondheidstoestand van de Verenigde Sta ten. Eigenlijk leest men zoiets aan deze zijde van de Atlantische Oceaan met verlichting. De onthulling van het optreden van zo'n systematisch-liegende aanbrenger moge ons verbazen, omdat zulk beroep hier niet bestaat en ook geen bestaans-kans zou hebben, en het aantal van de gelogen ge tuigenissen moge onze verbazing doen stij gen, maar dat is de hoofdzaak niet. Europa is trouwens ook ruim voorzien van misda digers, zij het niet in deze specialiteit, en in oorlogstijd bleek het zelfs een bijzonder groot aantal op te leveren. Verlichting wordt gewekt door Matusow's bekentenis en door de aanleiding die zij geeft om het optreden der „informers" tegen te gaan. De jaren van MacCarthy's mensenjacht en van zijn groeiende populariteit hebben niet geringe onrust in Europa gewekt. De Oude Wereld herkende er zekere symptomen in en men vroeg zich wel eens huiverig af, hoever dit zich zou kunnen ontwikkelen in een tijdvak, waarin de Verenigde Staten een zo leidende positie in het Westen inne men. Gelukkig is de invloed van MacCar thy gaan tanen; de ongerustheid te zijnen aanzien is geluwd. Matusow's bekentenis en een daaruit volgend optreden tegen in formers zouden van groot belang kunnen bljjken voor het fnuiken van de heksen jacht-methodes. Ook zouden zij meer critische zin ten aanzien van de betrouwbaarheid van getui gen kunnen doen ontwaken. Menigeen moet zich, bij het lezen van berichten en versla gen betreffende verhoren door MacCarthy's senaatscommissie, geërgerd hebben aan de dilettantische vorm van dit soort"1 proces voering. Ook op dit punt kunnen wij ons ir. Europa niet bepaald beroemen op een schone lei, maar sinds jaren zijn wij toch weer zover dat de grotere bekwaamheid van de vakmensen algemeen erkend wordt; ik geloof niet dat iemand ervoor zou voe len het nog eens te proberen met het soort leken-rechtspraak, dat in de zuiveringstrjd is ondernomen. Tot vakbekwaamheid op dit moeilijke terrein behoort evenals in andere beroepen niet alleen technische vakkennis maar ook grote ervaring. (Onge twijfeld moet er het bewustzijn bij komen dat men een vertrouwenstaak vervult die grote, blijvende verantwoordelijkheid op legt. Hoe een extreem politicus als Mac Carthy ooit als onpartijdig rechter in een senaatscommissie met een dergelijke taak zou kunnen optreden heeft zeker niemand, die deze eenvoudige overwegingen maakte, ooit kunnen begrijpen. Het Engelse weekblad The Observer heeft de verwachting uitgesproken dat Ma tusow's boek „False Witness", dat in Maart verschijnen zal en waarin hij zijn eigen val se getuigenissen aan de kaak stelt, sensa tie in de Verenigde Staten zal verwekken. Als het een enorme verkoop bereikt zal de schrijver nog aanmerkelijk dieper indruk maken als hij de opbrengst ter beschikking stelt van de mensen die hij benadeeld heeft. Denkelijk is h\j dat wel van plan; hjj zegt immers dèt hij nu uit een religieuze over tuiging handelt en zal dus hopeljjk geen geld aan zyn bekentenis willen verdienen. R. P. 99 Chinese evacué's van de Tatsjen-eilanden worden bij aankomst op Formosa nauw keurig gecontroleerd en met desinfectiemiddelen behandeld, om de „import" van besmettelijke ziekten te voorkomen. Het lijkt alsof een leger van spoken zich op de landverhuizers stort, die de aanval lijdelijk ondergaan. Kroesjtsjev, komende man? den van de acht andere leden» van het presidium van de partij. De Westelijke journalisten waren even met stomheid geslagen. Toen holden zij zo hard zij konden vier trappen af, een binnenplaats over, snelden door de tsoro- vitski-poort, sprongen in hun auto's en reden zo snel zij konden naar het centrale post- en telegraaf kantoor. Malenkov, de opvolger van Stalin, heeft de functie van voorzitter van dè minister raad vervuld sinds de dood van Stalin. Aanvankelijk was hij ook secretaris-gene raal der communistische partij, doch deze functie gaf hij in Maart 1953 op, waarbij Nikita Kroesjtsjev hem als zodanig op volgde. In September 1953 volgde een be langrijke versterking van Kroesjtsjevs positie, toen hij benoemd werd tot eerste secretaris van het centrale comité der communistische partij, een functie die voor hem geschapen werd. Reeds enige tijd ga ven doorgaans goed ingelichte zegslieden van dipkimatieke missies in Moskou aan wijzingen door, die wezen op een steeds scherper wordende naijver tussen Malen kov en Kroesjtsjev. De tanende invloed van de eerste en de stijgende macht van de tweede werd afgemeten naar de duide lijke zwenking van de Russische politiek in de richting van het oude, rigoureuze Stalinisme, terwijl de door Malenkov voor gestane verzachting van dictatoriale maat regelen en de vermildering in de buiten landse politiek weer in onbruik raakten. Het heeft er alle schijn van dat Malenkov thans definitief de nek heeft moeten bui gen voor Kroesjtsjev, die blijkbaar ge bruik heeft gemaakt van de mislukkingen der Russische politiek onder Malenkov en de felle reacties in Jiet buitenland, dat de „zachte hand" van Malenkov als zwakte heeft uitgelegd en niet heeft willen weten van toenaderingspogingen, zoals Malenkov die ondernam. Wanneer Kroesjtsjev inderdaad Malen kov opvolgt en eerste man in de Sovjet- Unie wordt, zullen zowel binnenlands als ten aanzien van de buitenlandse politiek de oude Stalin-methoden weer op de voor grond treden. MOSKOU (Reuter) De afgevaardig den leden van de Opperste Sovjet het Sovjet-Russische parlement hebben een stemmig, en onder applaus, de begroting voor 1955 goedgekeurd. De beslissing werd bii hand opsteken genomen na een debat van drie dagen. De minister van Financiën Zverev ver klaarde aan het slot van het debat onder meer: „Onze voornaamste taak is het uit breiden der zware industrie, want deze is de basis van onze nationale economie en verdedigingsuitrusting". De Raad der Unie heeft uitgaven tot een bedrag van 563.482.491.000 roebel (de roe bel is f 0.95) en inkomsten ten bedrage van 590.192.622.000 roebel goedgekeurd, het geen voor 1955 een batig saldo laat van 26.710.131.000 roebel. Deze bedragen zijn hoger dan die werden vermeld in de oor spronkelijk ingediende begroting. Het is niet bekend, welke posten onder „inkom sten" en „uitgaven" zijn verhoogd. Minister Zverev verklaarde dat de rege ring er mede had ingestemd de aanbeve- MOSKOU (United Press-Reuter-AFP). Georgi Malenkov, de 53-jarige premier van de Sovjet-Unie, is afgetreden. Alexander Petrovitsj Volkov, de voorzitter van de Sovjet van de Unie (eerste kamer) opende vanmor gen een verenigde vergadering van de Opperste Sovjet (parlement) met de sensationele mededeling dat kameraad Malenkov de wens te kennen had gegeven af te treden als voorzitter van de ministerraad van de Sovjet- Unie. De ontslagaanvrage van Malenkov werd vervolgens in de verenigde vergadering van de Sovjet van de Unie en de Sovjet der Nationaliteiten (tweede kamer) voorgelezen door Poezanov, de voorzitter van de minis terraad van de Sovjet-republiek Rusland, die tevens lid is van de Opperste Sovjet. Afs reden voor Malenkovs aftreden werd opgegeven zijn gebrek aan ervaring in het leiding geven, in het bijzonder op het gebied van de landbouwpolitiek, waarvoor hij zich persoonlijk verantwoordelijk heeft gesteld. Er werd niet onmiddellijk bekend gemaakt wie Malenkov zal op volgen. De Opperste Sovjet aanvaardde het voorstel van Volkov met al gemene stemmen. Malenkov was ter vergadering aanwezig evenals Nikita Kroesjtsjev, de secretaris generaal van de communistische p'artij, Vjatsjeslav Molotov, de minister van Bui tenlandse Zaken, Lazar Kaganovitsj, Ni kolai Boelganin, minister van Defensie en Anastas Mikojan, de onlangs afgetreden minister van Handel, die allen vice-voor- zitters van de ministerraad zijn. De tri bunes waren overvol diplomaten en jour nalisten, die waren gekomen om een rede van Molotov over de buitenlandse poli tiek aan te horen. Malenkov voerde het woord niet tijdens de speciale zitting, die slechts vier minuten in beslag nam. Onmiddellijk na afloop telefoneerden Westelijke journalisten het nieuws naar hun landen, maar het Sovjet-Russische volk bleef onkundig van het nieuws, dat volgens waarnemers de belangrijkste poli tieke gebeurtenis in de Sovjet-Unie is sedert het overlijden van Stalin in Maart 1953. Radio-Moskou zond op dat ogenblik een kinder-programma uit. In zijn ontslagaanvraag zegt Malenkov dat naar hij meent zijn gebrek aan ervaring in staatszaken ongunstige invloed had op het werk van de ministerraad. Hij zegt persoonlijk de verantwoordelijkheid te aanvaarden voor het onjuiste landbouw beleid dat het hoofdbestuur van de com munistische partij jarenlang aan zijn zor gen had toevertrouwd. Hij wijst er op dat de wijziging in de landbouwbelastingen vooral te danken is geweest aan de her stelmaatregelen van de partij. De invloed van die hervormingen op het nationale economische bestel is duidelijk aan de dag gekomen en het hoofdbestuur van de par tij heeft nu een veelomvattend program ma opgesteld waarmee het beoogt de land- bouwverliezen te niet te doen. Hij legt er de nadruk op dat uitbreiding van de zware industrie van het grootste belang is voor de economische .ontwikkeling'van de Sov jet-Unie. In de verklaring heet het verder dat „hysterische lieden" in het Westen zich ongetwijfeld te buiten zullen gaan aan be ledigende gissingen naar aanleiding van het aftreden van de premier maar dat de communisten er goed aan zouden doen dergelijke gissingen te negeren. Malenkov belooft zijn plicht te doen op de post die men hem zou toevertrouwen. Uit de ver klaring bleek niet welke die post zal zijn. Malenkov werd premier op 6 Maart 1953, een dag na de dood van Stalin. Volkov las de verklaring van Malenkov zo snel voor dat de Westelijke journalisten niet bij machte waren de tekst woordelijk op te nemen. i Malenkov luisterde onbewogen toen Vol kov de verklaring voorlas. De Opperste Sovjet ging na de opzien barende bijeenkomst uiteen tot heden middag. Het was nog niet bekend of Molo tov dan zijn rede over de buitenlandse politiek zal houden dan wel de naam van Malenkovs ppvolger bekend zal worden gemaakt. Radio Moskou begon om half een het aftreden van Malenkov bekend te maken. De meer dan 1300 leden van de beide Sovjets toonden verbazing toen Malenkovs verklaring werd voorgelezen. Malenkov, die uitdrukkingloos voor zich uitkeek toen de Opperste Sovjet zijn aftreden goed keurde, zat op zijn gewone plaats, te mid- Malenkov, gaande man lingen der begrotingscommissie van de Raad der Unie te aanvaarden. Er zou re kening worden gehouden met critiek en aanbevelingen der afgevaardigden. Hij zei- de, dat 1955, het laatste jaar van het vijf jarenplan, een „uitzonderlijk belangrijk jaar" is, waarin „verbetering van de arbeid en productiviteit en verlaging der produc tiekosten een beslissende invloed op de economie zullen hebben". WASHINGTON (Reuter) Premier Menzies van Australië zal de volgende maand in Washington besprekingen voe ren over de vorming van een speciale strijdmacht, die zal moeten optreden tegen eventuele communistische uitbarstingen in Zuid-Oost-Azië, aldus is uit officiële bron in Washington vernomen. Menzies wordt op 13 Maart in Washington ver wacht voor een week van besprekingen op hoog niveau over politieke, militaire en economische plannen voor Azië. Reeds enige weken houden de Verenig de Staten, Groot-Brittannië, Australië en Nieuw Zeeland zich bezig met plannen voor een gemeenschappelijke strijdmacht. De plannen zouden voorzien in modernise ring van Britse luchtbases bij Singapore, zodat in noodgevallen van deze bases niet slechts grotere eenheden straalvliegtuigen van het Gemenebest, doch ook Amerikaan se toestellen gebruik kunnen maken. In diplomatieke kringen verluidt, dat reeds overeenstemming zou zijn bereikt, over de bijdrage van het Gemenebest aan de verdediging van Azië. Australië en Nieuw-Zeeland zouden met Groot-Brit tannië samenwerken bij de opbouw van de luchtmacht in Malakka en parachutis ten beschikbaar stellen. Het is bekend, aldus tekent Reuter hier bij aan, dat premier Menzies en andere staatslieden uit het Gemenebest van me ning zijn, dat parate troepen ter beschik king moeten staan om aggressie af te schrikken, terwijl Thailand, Birma en Zuid-Vietnam eigen strijdkrachten opbou wen om te kunnen optreden tegen even tuele binhenlandse opstanden. Generaal Lawton Collins, de persoon lijke afgevaardigde van president Eisen hower, is uit de Verenigde Staten in Hongkopg aangekomen. Hij maakt een reis door het Verre Oosten. In regeringskringen in Bonn toont men zich onprettig verrast door een Brits de menti van een passage van de rede waar mee dr. Adenauer Zondag voor de partij raad der CDU de propagandistische cam pagne dezer partij voor de verdragen van Parijs opende. Dr. Adenauer had tijdens de ze rede, die over de radio werd uitgezon den, verklaard, dat hij de Amerikaanse en Eritse regeringen verzocht had in Moskou na te gaan of de in jongste persverkla ringen vervatte voorstellen der Sovjet-re gering ernstig moesten worden opgevat. Dr. Adenauer zeide daarop het antwoord tp hebben ontvangen, dat in Moskou gener lei aanwijzingen voor een verandering der politiek konden worden vastgesteld. c Van officiële Britse zijde is opgemerkt, dat de bondskanselier geen dergelijk ver zoek gedaan heeft, doch slechts de mening der Britse regering over de Russische, ver klaring had gevraagd. Volgens de Britse woordvoerder zijn geen diplomatieke peilin gen in Moskou verricht en heeft ook de Sovjet-regering nog niet de aandacht der Westelijke regeringen op haar persverkla ring van 15 Januari gevestigd. De sociaal democratische oppositie in Bonn poogt in haar voortgezette strijd tegen de ratificatie der verdragen van Parijs uit deze Britse ontkenning munt te slaan. Dr. Adenauer zal vandaag in Frankfort een grote rede over het Duitse eenheidsvraagstuk uitspre ken. DtT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Dwight W. Morrow: Een partij die de eer opeist voor de regen moet niet verbaasd zijn als haar tegenstanders haar de schuld geven van de droogte. (Van onze correspondent in Bonn) De leiders van de coalitie-partijen heb ben in Bonn onder voorzitterschap van bondskanselier Adenauer over de nieuwe situatie na de val van Mendès-France be raadslaagd. De C.D.U. en de „Duitse par tij" zien in het aftreden van Mendès- France geen aanleiding de tweede en de derde lezing van de Parijse accoorden in de Bondsdag op 24 en 25 Februari uit te stellen. De vrije democratische partij geeft er de voorkeur aan de regeringsver klaring van de nieuwe Franse regering af te wachten voordat een datum voor de derde lezing wordt vastgesteld. De Vluch- telingenpartij wil haar houding bepalen op een fractie-vergadering. Haar voorzit ter, minister Oberlander, verklaarde dat in Zijn fractie nog steeds een kleine meer derheid tegen het Saar-accoord is. Met de overige Parijse accoorden kan men zich wel verenigen. LONDEN (Reuter) Volgens kringen van de conferentie van premiers van het Britse Gemenebest in Londen, heeft Rus land voorgesteld een internationale confe rentie over de kwestie Formosa te beleg gen. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, zou dit voorstel verleden week hebben gedaan aan de Britse en In diase diplomatieke vertegenwoordigers in Moskou. De-conferentie zou niet worden gehouden onder auspiciën van de UNO. De premiers van hèt Gemenebest hebben het Russische voorstel Maandag bespro ken en hebben, volgens conferentiekringen, de kwestie vandaag opnieuw bestudeerd. In het Russische voorstel werd geen deel neming van nationalistisch China genoemd. Conferentiekringèn zijn van mening dat Rusland dit voorstel aan de regering in Peking heeft voorgelegd en de goedkeuring van de communistisch Chinese regering er op heeft gekregen. In deze kringen werd eraan toegevoegd dat Engeland niet op het Russische voor stel zal antwoorden alvorens met de Ver enigde Staten overleg te hebben gepleegd. Diplomatieke kringen in Londen zijn van mening dat het voorstel voor de Verenigde (Van onze correspondent in Londen) Sir Anthony Eden heeft in het Lagerhuis verklaard dat de verantwoordelijkheid voor het tot zinken brengen van het Britse s.s. „Edendale" in de Chinese Zee bij de For- niosa-autoriteiten lag en dat een eis tot schadevergoeding zal worden ingediend. In structies zijn gegeven aan alle Britse sche pen in het Formosa-gebied om duidelijke kentekenen aan te brengen teneinde de kans om te worden aangevallen te ver kleinen. TAIPEI! ftteuter) De evacuatie van de Tatsjen-eilanden verloopt „rustig en effi ciënt", aldus is op Formosa bekendgemaakt. Er zün geen tekenen die wijzen op mogelijke communistische inmenging. Uit andere bron is echter vernomen, dat de communisten troepen samentrekken bij de San Men baai. op een afstand van 60 kilo meter van de Tatsjen-eilanden. De evacuerende nationalistische troepen zouden ge waarschuwd zijn voor mogelijke „bliksemovervallen" van de communisten. Ameri kaanse vliegtuigen, die de evacuatie dekken, zullen vijandelijke vliegtuigen achter volgen, indien nodig zonder te letten op territoriale grenzen, aldus heeft een woord voerder van de Amerikaanse marine te Washington medegedeeld. Op het Ameri kaanse departement van Defensie wordt verwacht, dat de gehele operatie in zeven dagen tüds kan worden volbracht. De bevelhebber van de Amerikaanse zevende vloot, vice-admiraal Pride, heeft bekendgemaakt, dat Amerikaanse vlieg tuigen boven de Tatsjen-eilanden mel ding hebben gemaakt van vuur van lucht doelartillerie boven door Chinese com munisten bezette eilanden. Er werden geen Amerikaanse vliegtuigen getroffen. Pride zeide te geloven, dat de 'communis ten „dachten, dat onze vliegtuigen te dichtbij kwamen". De zevende vloot om vat zes vliegdekschepen met vijfhonderd vliegtuigen. Volgens een bericht van de evacuatie- vloot is „in de omgeving van een con- vooi" een niet-geïderftificeerde onderzee boot waargenomen. Maarschalk Tsjang Kai Tsjek heeft in een communiqué verklaard, dat het besluit der nationalistische regering tot herschik king van haar strijdkrachten, genomen is ten einde „militaire troepen te concen treren en de voorbereidingen voor de her overing van het vasteland te intensiveren"; Na overleg met de Verenigde Staten is besloten het garnizoen van de Tatsjen- eilanden te gebruiken „ter versterking van de verdediging van Taiwan (Formosa), Penghoe (de Pescadoren) en andere afge legen eilanden". Naar het laatste Nieuws uit Oostende bericht, heeft zich daar Zondagmiddag aan boord vain de Nederlandse kotter KW. 36 „De Stern" uit Katwijk, schipper N. van Duijn, een ernstige ontploffing voorgedaan. De 20-jarige Jan Klinkenberg, die zich op dat ogenblik in het vooronder bevond, werd op slag gedood. Er werd grote schade aangericht. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het exploderen van een houder butaangas. De jonge vis ser was die dag jarig. De Belgische rijks wacht heeft een onderzoek ingesteld naar de juiste toedracht van het ongeval. Staten niet aanvaardbaar zal zijn, in het bijzonder omdat het waarschijnlijk het buitensluiten van nationalistisch China in houdt. In conferentiekringen werd de opmer king gemaakt: „het Russische idee van een conferentie is slechts één van een aan tal suggesties die thans worden bestu deerd". In diplomatieke kringen wordt aangenomen dat op de bijeenkomst tevens verslagen werden voorgelezen van de Brit se en Nieuw-Zeelandse diplomatieke ver tegenwoordigers in Washington Sir Roger Makins en sir Leslie Munro, over hun af zonderlijke besprekingen met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. De 25-jarige ijzerwerker P. B. N. uit Rotterdam en de 29-jarige opperman A. T. uit Rotterdam zijn vanochtend door de Rotterdamse rechtbank ieder veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en de 20- jarige grondwerker J. H. L. tot twee en een half jaar gevangenisstraf. Het drietal had in Rotterdam een serie straatroven gepleegd. L. en T. samen had den bovendien 12 bromfietsen gestolen en N. alleen had een bromfiets, broden en een fiets gestolen. De eisen waren tegen T. en N. drie en een half jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen L. twee en een half jaar, door te brengen in de jeugdgevangenis in Zutphen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand w it ff f 2 e 00 S 2g !w ZS Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Wenen "Innsbruck Rome zwaar bew. Z 2 onbewolkt WZW 2 onbewolkt NNW 2 geheel bew. Z 6 mist windstil half bew. W 10 onbewolkt W 8 regenbui W 12 zwaar bew. W 7 zwaar bew. W 7 zwaar bew. W 6 13 regen windstil 7 licht bew. NNW 6 geheel bew. ZZO 4 zwaar bew. ZZW 4 regen W 8 zwaar bew. ZW 9 sneeuw WZW 4 geheel bew. windstil sneeuw W 2 licht bew. NO 2 8 1 3 5 7 5 0,* 22 0 0 5 5 9 13 0 14 0 Neerslag laatste 24 uur. VEEL WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Enkele verspreid optredende buien maar ook opklaringen. Krachtige, mo gelijk harde Westelijke wind. Iets kouder. 9 Februari Zon op 8.10 uur, onder 17.43 uur. Maan op 21.11 uur. onder 8.36 uur. Maanstanden 14 Febr. 20.40 uur: Laatste kwartier 22 Febr. 16.54 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 8 Februari Hoog water: 4.38 en 16.49 uur. Laag water: 0.17 en 12.39 uur. Woensdag 9 Februari Hoog water: 5.14 en 17.25 uur. Laag water: 0.58 en 13.17 uur. n

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1