Chefarine 4 YBERT Nederland meubileerde tachtig woningen van vluchtelingen Wereldnieuws PHILIPS D.D.D. Zocli ió Aet PANDA EN DE SPOKEN-MEESTER Predikant gedood op niet gesloten overweg 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet De radio geeft Woensdag LAMPEN Zeewaterkeringen rondom de Waddeneilanden vergen vele en grondige herstelmaatregelen Egyptisch minister vaart uit tegen Turkije DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 2 Kerkelijk Nieuws Kampong-bewoners sloegen 75-jarige man dood Djilas en Dedijer vragen Verlof voor eigen partij Minister Algera antzvóordt op vragen Vrouwen LIKDOORNS wohderou? Joodse klacht over West- Duitsland en Oostenrijk Geef ons twee ponten uit Vel sen voor Hembrug en Buitenhuizen Kustbrigades vergaderden Overtollig Maagzuur... SSfal, Arabische volken - een luchtbel Vakbeurs van meubelen en woningtextiel geopend zo r Gerookte levens middelen Tachtig gezinnen van vluchtelingen in Noordrijn-Westfalen zijn verrast met een nieuwe meubilering van hun woning, die zij danken aan een gift der Nederlandse regering. Aan de in 1953 door de vluchte lingencommissaris van de UNO, mr. G. J. van Heuven Goedhart, tot de regeringen gerichte oproep om meer steun te geven aan de vluchtelingen, heeft Nederland ge volg gegeven door het schenken van tach tig meubeleenheden, elk voldoende voor het meubileren van een woning voor vier personen. De waarde van heP Nederlandse geschenk bedraagt honderdduizend gulden. De gift werd Maandag in het ..Klingen- museum" in Solingen symbolisch over handigd door de voorzitter van de Neder landse federatie voor vluchtelingenhulp, de heer M. A. Reinalda. Prof. Oberlander, de West-Duitse minister voor het vluchte- lingenwezen, nam het geschenk in ont vangst. De heer Reinalda heeft in een rede her innerd aan de vele pogingen van Koningin Juliana meer aandacht voor het lot der vluchtelingen te wekken. Hij zei, dat Ne derland door de actie „Een uur loon voor de vluchtelingen"' reeds drie en een kwart millioen voor de vluchtelingen in Oosten rijk en Griekenland heeft bijeengebracht. Miniéter Oberlander sprak de dank der Duitse regering uit voor het Nederlandse geschenk. De Verenigde Staten hadden Om tien over halfacht Maandagavond is op een bewaakte spoorwegovergang; in Den Dolder een ongelnk gebeurd, dat aan ds. F. J. Dieleman, predikant der Gerefor meerde Gemeenten in Nederland te Ier- seke. het leven heeft gekost. Toen de trein van 19.34 uit Amersfoort naar Utrecht de overweg naderde, ver zuimde de overwegwachter door nog 'niet opgehelderde oorzaak, de bomen te sluiten. Ds. Dieleman, die in een personenauto de overweg uit de richting Zeist naderde, reed de overweg op en werd door de op volle snelheid rijdende trein overreden. Hij werd cp slag gedood en zijn auto geheel vernield. Het treinverkeer ondervond slechts ge ringe vertraging. Ter plaatse van het on geluk liggen namelijk drie paren rails naast elkaar. Het verkeer kon daardoor worden onderhouden via een van de ge bruikelijke sporen en via het spoor dat doorgaans buiten gebruik is. De nalatige overwegwachter is op staan de voet van zijn post ontheven. De Zeister politie stelt een onderzoek in. Ds. F. J. Dieleman uit Ierseke werd in 1913 geboren en werd in 1948 candidaat bij de Gereformeerde Gemeenten in Ne derland. In datzelfde jaar, op 7 September, deed hii zijn intrede in Borssele. Op 15 April 1951 deed hii zijn intrede in Ierseke Ds. Dieleman was een van de 19 dienst doende predikanten van de Gereformeerde Gemeenten m ons land en tevens lid van het curatorium van de theologische school van deze gemeenten te Rotterdam. ADVERTENTIE Chefarine „4" bevat 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. Eén er van zorgt dat, ondanks de zeer krachtige werking, ook een zwakke maag niet van streek raakt. van urecK raaKi. i 'n j${je doet wonderen HILVERSUM I, 402 M. 7.00' Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.45 Even opkrikken. 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Lichte r.-.uziek. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.15 Orgel. 17.35 Gitaarensemble. 17.50 Regeringuitzending: Nederland en de wereld: Unesco en de sociale wetenschappen. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Actualiteiten. 1C.30 Platen. 18.55 Kinderliedjes. 19.05 Joods programma. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.25 Gevarieerd pro gramma voor de soldaten. 20.50 De schelmen streken van Scapin. hoorspel. 22.10 Prome nade-orkest. 22.45 Het leven roeit met de riemen die het heeft, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Lichte muziek. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Ge wijde muziek. 7.45 Een woord voor de da?. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 PJaten. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.15 Werkers in Nieuw Guinea, hoorspel. 12.20 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede^elingen. 12.33 Zi geunerkwintet. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en soliste. 14.00 La Finta Gardiniera, opera. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koer sen. 17.45 Orgel. 18.15 Kamermuziek. 18.45 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weer bericht. 19.10 Kamermuziek. 19.30 Buiten lands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Kamerorkest. 21.10 Het Chris tendom in de eerste eeuwen, causerie. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Internationaal Evangelisch commentaar. 22.10 Lichte mu ziek. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. Om 12.30 Weerbericht. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.45 Engelse les. 16.05 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.10 Orkest-concert. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Das Hollandweibchen, operette. 22.00 Nieuws. 2.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22 55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag en VraaggesDrek met onze luisteraars. (Op 224 m.), hulp verleend bij de woningbouw voor vluchtelingen, Zweden had door het zen den van boerenwoningen de vestiging van boeren uit het Oosten mogelijk gemaakt. Denemarken had voor datzelfde doel koeien geschonken, Noorwegen was vooral de jeugd te hulp gekomen met houten scholen. De minister zei voorts, dat het vluchtelingenprobleem in de bondsrepu bliek nog steeds ernstig is, daar er nog altijd nieuwe vluchtelingen uit de Sovjet- zóne komen. De Nederlandse gasten hebben vervol gens in enkele nieuw geïnstalleerde vluch- telingenwoningen een kijkje genomen. Ned. Hcrv. Kerk Baroenen te AlblassendBm: H. A. Labrie te Den Haim; te Ede: P.«P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Bedamkt voor Ouderkerk aan de IJsel: G. M. v. Dieren te Ede; voor Tholen: M. Ottevamger \e Leiden. Benoemd tot vicaris te 's-Gravenhage (wijkgem. 12) A. Kantoian, cand. te Dordrecht; idem te 's-Gravenhage (wijk- gem. 20): P. de Ruiter, cand. te Utrecht; idem te Meppel: Th. A. C. v. Drunen, theol. cand.; idem te Krimpen aan de IJsel: P. Datema, carnd. te Redum; te Ber gen (N.H.): c.a. A. v. d. KLauw, cand. te Leiden. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Texel (2e pred.pl.): mej. da. T. v. d. Zwaag te Tjalleberd. Verdacht van zwarte kunst (Van onze correspondent in Djakarta) In het Tangerangse, 20 kilometer Wes telijk van Djakarta, ip de kampong Poris Gaga is een 75-jarige man, die door enkele leden van de kampongbevolking verdacht word van „zwarte kunst", in zijn woning overvallen en doodgeslagen. Een 60-jarige vrouw en een 25-jarige man, die zich in het huis bevonden, werden dusdanig mis handeld dat zij in een ziekenhuis moester worden opgenomen. De politie heeft zes verdachten gearres teerd. BELGRADO (United Press) Milovan Djilas en Wladimir Dedijer hebben ge zamenlijk een petitie tot president Tito gericht met het verzoek hen een socialis tische oppositiepartij in Joegoslavië te laten vormen, zo wordt van betrouwbare zijde vernomen. Djilas en Dedijer zijn onlangs voorwaardelijk veroordeeld wegens „ondermijnende propaganda", omdat zij hun critisthe inzichten hadden gepubliceerd via de buitenlandse pers. Volgens zegslieden hebben de twee man nen hun voorstellen neergelegd in een uit voerig memorandum, waarin uitvoerig wordt uiteengezet waarom Djilas en Oedyer tot de slotsom zijn gekomen dat ien dergeiyke partij op dit ogenblik wen selijk en noodzakelijk is. ADVERTENTIE Alkmaar, zaterdag. Hoe gevaarlijk een slechte verlichting (de zgn. „gloeiende spijker") is, heeft op een avond ook een inwoner van onze stad ondervonden. In zijn ge brekkig verlichte bijkeu ken viel by over een rol schaats van zyn zoontje en kwam zo ongelukkig te recht,dat hy ter observatie in het ziekenhuis moest worden opgenomen. - r V V Dit is zyn koorts-kaart, waaruit biykt dat hy de goede kant weer op gaat, gelukkig maar. En dit is de les: Op keldertrappen, overlopen en rolders. In gangen, trappen huizen, schuren e.d. goed licht van Philips lampen. Om de kosten hoeft niemand het te laten. Op deze punten worden lampen Immers maar weinig gebruikt. Bovendien zijn de Philips lampen uiterst zuinig en laag in prüs. Méér LICHT voor WEINIG GEL0I Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Vondeling, betreffende het verstrekken van een overzicht van de toestand, waarin de zeewaterkeringen rondom de Waddeneilanden zich na de jongste stormen bevinden, heeft de heer Algera, minister van Verkeer en Waterstaat het volgende geantwoord: Texel. Aan de Zuidzijde van het eiland bij het Horntje is fenige beschadiging ont staan aan de glooiingen, die op eenvoudige manier kunnen worden hersteld. De duin- regel aan de Zuid-Westkust van Texel nam met ongeveer 30 m. af, waardodr plaatselyk de buitenduinregel wérd door geslagen Ten einde te voorkomen, dat en kele laaggelegen gedeelten van het duin gebied worden geïnundeerd, met name in de Mokvallei, zullen enige korte vakjes zanddijk worden aangelegd. Een meer uit gebreid plan voor de verdediging van deze kustsector is reeds sedert enige tijd in studie. Aan de Noordzijde bedroeg de af slag van de duinen 25 a 30 m. Nieuwe duin gebieden zijn hier niet ingelopen^ maar toch is het noodzakelijk hier in afzienbare tijd tot meer ingrijpende maatregelen over te gaan ter verdediging van de kust, voor al ook met het oog op de achtergelegen Eyerlandse polder- Door de storm werd aan de dijk van de polder de Eendracht zeer ernstige schade toegebracht en het is slechts met grote moeite gelukt inundatie van deze polder te voorkomen. Het ligt in de bedoeling de buitendijk van deze polder, welke de achtergelegen dijk van de polder Eyerland beschermt, te verho gen en de verdediging van het buitenbe loop te versterken. Vlieland. De schade aan de omring- dijk van het dorp Vlieland was gering. Aan de duinen werd een vrij belangryke afslag geconstateerd zonder dat de buitenduin regel, behoudens ter hoogte van de kroon- polders, werd doorbroken. Het ligt in het voornemen de Noordelijke dijk van een kleilaag te voorzien. Terschelling. De buitendumreep werd door afslag beschadigd en plaatselijk werd de lage buitenduinregel doorbroken. Omdat het hier een afnemend kustvak be treft, is herbouw door aanstuiving be zwaarlijk, zodat wordt overwogen op twee plaatsen verder binnenwaarts een zanddijk aan te leggen, ten einde daardoor te voor komen, dat achtergelegen duingebieden en duinweiland in de toekomst zouden wor den geïnundeerd, ook al dreigen hierdoor geen verdere ernstige gevaren. De schade aan de dijk van de Terschellingerpolder was gering. Maatregelen zijn hier thans niet nodig! Ameland. De Noordelijke en de Wes- telijke duinen hebben van afslag te lijden i gehad. Aan de Noordzijde kan in verband met de aldaar van nature krachtige zand verstuiving een nieuwe duinvoet worden gevormd. Ten aanzien van de Westelijke duinen wordt nagegaan, of het verantwoord is de afslag hier nog verder door te laten gaan, dan wel of een voorziening van de duinvoet noodzakelijk is. Het strand van de Zuidwestpunt, dat zeer sterk door de storm werd aangevallen en dat sinds 1947 ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bp apoth. en drog. 0.95, 2.40 en 8.88 door een geleidelijk uitgebreid stelsel van hoofden wordt verdedigd, zal, naar het zich laat aanzien, geen byzondere maatregelen vragen. De onderwateroever gaat hier thans niet verder achteruit. Schiermonnikoog. De duinenrij heeft in hoofdzaak aan de Noordwestkant van afslag te lijden gehad, welke echter geen zorg baart, omdat de duinen hier breed zijn en door aanstuiving het verlies grotendeels zal kunnen worden terugge wonnen ADVERTENTIE Weg met onhandige lllcdoornringen en gevaar lijke scheermesjes Een nieuw vloeibaar middel. NOXACOKN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benrocaïne. Een flesje NOXA- CORN Antisept'srh Likdoornmiddel van f. L36 bespaar* U veel ellende. PARIJS (Reuter) Dr. Nahum Gold- mann, voorzitter van het Joodse wereld congres. heeft Oostenrijk er van beschul digd zijn „morele 'verantwoordelijkheid" voor het betalen van schadevergoeding aan duizenden Oostenrijkse Joden, die door de nazis vervolgd zyn, te ontgaan. In de achttien maanden, waarin onder handeld werd, had de Oostenrijkse regering zijn beloften verbroken en een vertragings tactiek gevolgd. De Oostenrijkse houding was des te teleurstellender, daar de ge vraagde som slechts ongeveer 20 millioen dollar is, een bagatel in vergelijking met de Duitse schadevergoedingsregeling. De onderhandelingen, die enige maanden zijn opgeschort, zullen niet hervat worden, ten zij Oostenrijk een nieuw aanbod doet. Het Congres heeft Goldman opdracht gegeven bondskanselier Adenauer mee te delen dat de 22 leden-organisaties zich ernstig bezorgd maken over de manier waarop het Duitse program van schade loosstelling wordt uitgevoerd. Zaandam vraagt: De Zaanse Vereniging voor Vreemdelin genverkeer wil een actie beginnen voor uitbreiding van het aantal ponten bij de Hembrug en Buitenhuizen. Zij zal ver zoeken daartoe een of twee ponten aan het Velser veer te onttrekken. Zij verwacht dat vele weggebruikers na Juli gebruik zullen maken van de nood voorziening bij de IJmuider sluiien en dat daardoor het Velser veer belangryk zal worden ontlast. In Januari werden bij ,het Zaandamse veer 14 percent meer voertuigen overgezet dan in Januari 1954. In Leiden hield Zaterdagmiddag de Con tact Commissie Kustbrigades van de Ko ninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen de jaarlykse contact vergadering onder leiding van de heer P. van der Mije uit Zand voort. De Bonds voorzitter van de K.N.B.R.D., de heer J. P. Vleyburg uit Velsen, gaf door zijn aanwe zigheid blijk van belangstelling voor het werk van de vijftien reddingsbrigades aan onze Noordzeekust. Het jaarverslag over 1954 van secretaris P. J. Coppens uit Rot terdam gewaagde van de oprichting van een nieuwe brigade in Schiermonnikoog, het invoeren van één soort en kleur cap voor de leden van de stranddienst van de brigades, en een terugblik op de jaar lykse bondsstranddag in Noordwyk, die daar in Augustus werd gehouden met een keurploeg waarin alle brigades vertegen woordigd konden zijn. Het was de eerste keer, dat alle vijftien kustbrigades een vertegenwoordiging naar de contactvergadering hadden gezbnden, zoals uit deze omgeving de reddingsbriga des uit IJmuiden, Bloemendaal, Zand- voort en Wijk aan Zee. De voorzitter van laatstgenoemde brigade, de heer H. van der Wel, werd met elf tegen vier stemmen ge kozen in de Contact Commissie Kustbriga des in de plaats van de heer M. Plug uit Noordwijk, die zich niet herkiesbaar 'stelde. Behalve dit nieuwe lid en de reeds ge noemde voorzitter en secretaris, bestaat de commissie nog uit de heren G. Schuitema ker en J. E. J. Blankwater, beiden te Haar lem, die bij acclamatie werden herkozen. Bondsstranddag in 1955 Ter gelegenheid van het veertigjarig be staan in 1955 van de Haagse reddingsbri gade had deze brigade verzocht dit jaar de bondsstranddag in Scsheveningen te mo gen houden, Waarmee men zich accoord kon verklaren. Evenals het vorige jaar zal een keurploeg demonstraties uitvoeren. Als voorlopige datum werd de bondsstranddag op Zaterdag 30 Juli bepaald. De heer Schuitemaker gaf vervolgens nog een uit eenzetting van de ontvangen reddingsrap porten in 1954 en het belang van de juiste invulling, hetgeen onder meer van groot nut is bij het komen tot een statistiek. Men is byvoorbeeld reeds tot de conclusie ge komen dat des morgens voor twaalf uur geen verdrinkingsongevallen zijn voorge komen en bovendien dat de meeste reddin gen vlak onder de kust geschieden. In dit geval is het van belang te melden, dat in de komende zomer aan het Bloe- mendaalse strand zeven stokken met grijp- touwen zullen worden geplaatst om hulp verlening door burgers beter mogelijk te maken. Ook op andere wijze reeds heeft het gemeentebestuur van Bloemendaal grote belangstelling voor hetgeen op het strand gebeurt en het werk, dat door de plaatselyke reddingsbrigade wordt ver richt. ADVERTENTIE Bij de een brandt het omhoog bij de ander geeft het onpasselijkheid. Maar Rennies helpen altijd. En binnen twee minuten. Met Rennies geen kuren en afwach ten, maar prompt afdoende baat. Loop niet de kans van zo'n zuurbrand-aanval na een sma kelijk maal. En zeker laat nooit 't genot van Uw maal bij voorbaat vergallen door angst. Steek een paar Rennies bij U altijd! En hebt U ze zelf niet nodig, ge bewijst er soms anderen een onvergetelijke dienst mee. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep m de poriën door. doodt de ziek tekiemen e.v geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF BALSEM ZEEP CAïRO Reuter/A.F.P.) De Egyp tische minister van Voorlichting, majoor Salem, heeft in een gesprek met Libanese journalisten verklaard dat „Turkije be paalde bedoelingen in de Arabische wereld heeft. Het heeft aanspraken op Aleppo, in Syrië, en op Mosoel, het Iraakse oliegebied, en tracht zijn hegemonie over de Arabische landen te vestigen," aldus Salem. Het verluidt dat Egypte, Saoedi-Arabië en Jemen het ïraaks-TXirkse verdrag on verenigbaar achten met het Arabische ver drag voor collectieve veiligheid. Syrië, Jordanië en de Libanon zijn het hiermee niet- eens. Majoorv Salem heeft in het officiële orgaan der regering, „Al Goemhoerija", toegegeven, dat de conferentie van pre miers van Arabische landen op een totale mislukking is uitgelopen: „Wij zijn uiteen gegaan zonder elkaar de hand te drukken." „De Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Faydi el Atassi, had gelijk toen hij zëi, dat'onze conferentie slechts een lucht bel was geweestzoals de Arabische volken zelf." Maandag is de vierde vakbeurs van Meubelen en Woningtextiel, die tot en met Zaterdag in de Bernhardhal te Utrecht wordt gehouden, geopend. Tijdens een daartoe belegde bijeenkomst heeft de voorzitter van de raad van beheer van de Jaarbeurs, jnr. W. H. Fockema Andreae, die onder meer de burgemeester van Utrecht ^elkom heette, zijn vreugde uitgesproken over het feif dat door de overgrote belangstelling deze beurs van wege het ruimtegebrek niet meer op het Vredenburg gehouden kon worden. De 223 deelnemers waaronder 12 bui tenlandse inzendingen hebben de be doeling in de eerste plaats de Nederlandse öétailhandel te laten zien wat er op het gebied van de woninginrichting gefabri ceerd wordt. Voor zover het woningtextiel betreft en dit niet in Nederland wordt ge fabriceerd, wordt getoond wat op dit ter rein het buitenland via de Nederlandse groothandel te bieden heeft. De eeiste drie dagen zal de beurs niet toegankelijk zijn voor particulieren. De twee volgende dagen worden de deuren iets wijder opengezet. De laatste dag (Zaterdag) zal een ieder zich vrij op de beurs kunnen bewegen. Haasje. De myxomatose heeft haar eerste slachtoffer geëist in Ulster. Ej- is een haas gevonden die aan de ziekte be zweken was volgens functionarissen was dit de eerste bevestiging in de Britse eilanden dat myxomatose ook andere dieren dan konijnen kan treffen. Controle. In de kazerne te Tervuren (Bel gië) is parathyphoide uitgebroken, waarschynlijk veroorzaakt door voed selvergiftiging. Het aantal zieken be- droeg 220. De vergiftiging zou veroor zaakt zyn door het nuttigen #hn paar- denvlees, dat onder controle van een arts was aangekocht. Volgelopen. De aanlegsteiger in de Theems naby de parlementsgebouwen, die ge bruikt wordt by de aankomst van be langrijke bezoekers in Londen, is vol gelopen en gezonken. Inktvis. Het blad „The Argus" uit Mel bourne meldt, dat er in het weekend sabotage is gepleegd aan een geheim wapen aan boord van een Australische duikbootjager. De belangrijkste elec- trische kabels van het wapen, dat „pijl inktvis" wordt genoemd, waren door gesneden. Zilvcrschat. Amerikaanse militairen, die ,te Hanau (Duitsland) met bulldozers ruïnes uit de tweede wereldoorlog op ruimen, hebben onder een juweliers winkel een bergplaats ontdekt, waarin voor naar schatting 280.000 mark aah zilversmeedwerk lag en onder een kerk graven blootgelegd, die 600800 jaar oud zijn. In een van de kisten lagen de verloren gewaande overblijfselen van graaf Friedrich Casemir, onder wiens bewind de twee steden Hanau aan weerszijde van de rivier de Main tot een stad verenigd werden. Triëst. Italië zal in de loop van de maand een conferentie van Oostenryk, Joego slavië, Zwitserland, Tsjechoslowakije en Hongarije bijeen roepen ter opstel ling van het statuut voor een inter nationaal bestuur van de haven van Triëst. Over land. Groot-Brittannië, Australië en Nieuw-Zeeland overwegen in Londen plannen voor een expeditie met Voer tuigen over het gebied van de Zuid- Pool. De premiers der beide Dominions en de Britse vertegenwoordiger zouden l\ in beginsel al eens zijn. Troont. Brazilië heeft de minimum export prijs voor koffie teruggebracht van omstreeks 67 naar 55 dollarcent per pound een verlaging die misschien tot uitdrukking zal komen op de plan ken van de kruideniers in de Verenig de Staten en elders. De exportprijs van koffie is sedert verleden jaar zomer tweemaal verlaagd, nadat de poging van wijlen president Vargas om de prijs op 87 dollarcent per pound te be vriezen Brazilië's koffie-inkomsten met ongeveer 80 percent had verminderd.-, Gebed. De Amerikaanse nationale Raad van Kerken heeft het Amerikaanse volk opgeroepen,' „in dit uur dat de vrede van de mensheid in gevaar is" er voor te bidden, dat de huidige crisis zonder oorlog opgelost zal worden. De gelovigen in het gehele land worden opgeroepen te bidden, dat president Eisenhower en andere regeringsleiders „de wijsheid zullen hebben om midde- len te vinden tot handhaving van-zo wel rechtvaardigheid als vrede"-. De nationale Raad van Kerken omvat 3.0 protestantse kerkgenootschappen met ongeveer 35.000.000 lidmaten. Verlies. Het op grote schaal gebruiken van de getijdenstroom als energie-bron zal tdn slotte vertraging geven in de ro tatie-snelheid van de aarde, zo meent de Franse geleerde Gibrat. Per zonne jaar zal na 2000 jaar een. dag verlorep gaan. De huidige vertraging van de snelheid van de aardbol maakt reeds dat een dag op de 7200 jaar verloren gaat. De energie die vrijkomt door deze extra-vertraging, zal anderhalf milliard kilowatt bedragen. De latente energie op aarde bedraagt ongeveer een trillioen kilowatt. Theorie. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse federale burgerverdedigings- organisatie heeft bekendgemaakt dat volgende week op het gehele televisie net van de Verenigde Staten een film zal worden vertoond over een theore tische atoomaanval op de Verenigde Staten. Een autoriteit op het gebied van atoomstraling, dr. Stafford War ren, verleent bij het programma zyn medewerking. By de opening van een twee weken durende conferentie der V.N.-commissie voor Vervoer en Verbindingen is de Nederlander Willem L. de Vries als voorzitter van deze commissie herkozen. ADVERTENTIE VOORKOM HEESHEID door een regel matig gebruik van 66. Zorgeloos met zijn stokje dwarrelend ging Joris Coedbloed heen. „Welaan" mompelde hij, „het teas een geestig be drijfje, dat mij wel enige geestverstrooiïng heeft verschaft. Maar nu het heeft afge daan, heeft het geen zin, er langer bij stil te staan; vooral daar nog enkele veront waardigde lieden in de omtrek kunnen huizen. „Veni vidi foetsi'" zij mijn leus.'" En zo verdween de schelm in een schan dalig montere bui. Intussen betekende de val van het huis Usher de opkomst van Huize Hobbeldonk. Want nu het spookslot niet langer alle toeristen tot zich trok, kwamen deze kijklustige lieden weer in drommen aan, om dit historisch bouwsel te bezichtigen en te luisteren naar de hel denverhalen over Panda's voorouders, die Jolliepop hen als historische feiten opdiste Zij haddèn portefeuilles met keiharde va luta bij zich, hetgeen natuurlijk erg be langrijk was. „Het gaat goed, Jolliepop!", riep Panda, toen hy 's avonds de kas op maakte. „Zelfs na aftrek van belasting houden we nog iets over!" „Inderdaad, mijnheer Panda", antwoordde de 'trouwe knecht. „Met het spookhuis is ook het spooksel van de geldzorgen verdwenen. Maar ONS bedrijf is dan ook geen film décor, op ruïnes gebouwd, als ik zo vrij mag zijn, dit op te merken'". EINDE HET ROKEN VAN vleeswaren en vis neemt momenteel uiteraard een minder belangryke plaats in dan vroeger, toen de moderne methoden van verduurzamen door diepvries en conservenblik nog niet bekend waren. Het roken van hammen en ander vlees geschiedt momenteel dan ook niet uitsluitend ter conservering van deze lekkernijen want dat kan ook op een andere manier plaats vinden maar vanwe ge de bijzondere „rooksmaak" die de aantrekkelijkheid van gerookte levensmiddelen ver hoogt. De conservering door roken berust deels op indroging, waardoor verschillende bacteriën niet de beschikking krijgen over de hoeveelheid vocht die zij voor een voorspoedige ont wikkeling nodig hebben, deels op verduur zamende eigenschappen van stoffen die in de rook aanwezig zyn. Lang niet alle rookontwikkeling is voor het roken van levensmiddelen geschikt. Integendeel, rook van een willekeurige hoeveelheid hout kan de hele partij levensmiddelen bederven doordat de conserverende werking achter wege blijft en zich bovendien nog een onaangename smaak aan de producten meedeelt. Dit moest een slager in de om trek van Leiden enkele jaren geleden er varen, toen hij bij de timmerman wille keurig wat hout voor zyn rokerij haalde en alle gerookte vleeswaren volslagen be dorven werden door een penetrante smaak. In het algemeen wordt voor een conser verende rookontwikkeling beukenhout ge- bruikt, waaruit zich formaldehyde ontwik kelt dat een goed conserveermiddel is. Voorts komt in de teer van beukenhout creosol voor dat eveneens een sterk be derfwerende werking heeft (denk maar aan creosoot dat voor het verduurzamen van palen voor havensteigers e.d. wordt aan gewend) en dus mede verantwoordelijk is voor de langdurige houd baarheid van gerookte le vensmiddelen. Door langdurige inwerking van de conserverende stof fen zoals formaldehyde en creosol worden de eiwitsplit- sende enzymen die de zeifont- binding van het weefsel zou den veroorzaken gedood en de meeste ei witten klonteren samen, zodat de struc tuur van het vlees sterk verandert, ook al merken we dit aan de uiterlijke vorm niet zo duidelijk. Aangezien veel levens middelen vóór zij aan het rookproces wor den vrijgegeven bovendien nog in meer of mindere mate gezouten zijn, en ook het zout bijdraagt tot verhindering van de bacteriële processen, is de houdbaarheid gedurende een lange tijdsduur gewaar borgd. Mits alles zich heeft voltrokken naar de bijzondere eisen die vele produc ten stellen. Nu we toch met verduurzaamde levens middelen bezig zijn, kunnen we ook wel even de misvatting recht zetten dat con serven steriel zouden zijn. Dit is zeor 2eker niet het geval. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2