GOLDEN FICTION Agenda voor Haarlem r Vijftig jaar geleden Professor Magnel verdedigt zijn toren met hand en tand Pinay hoopt Vrijdag zijn kabinet te presenteren maat- antraciet Vluchtelingenhulp in Karinthië Tienduizend vaten haring naar Polen Aspirin 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Arbeider bij Noordersluis dodelijk verongelukt Twee Korea-vrijwilligers staan in Tokio terecht Carnaval doorkruist de Duitse propaganda Onder ons gezegd: Hoe is het ontstaan) Santpoortse expediteur bracht trapje terug Ziekenfondsen en bloedtransfusie DINSDAG 8 FEBRUARI 1955 3 Geen grote gevaren en wel grote baten Negende lustrum van de „Nederlandse padvinders" waarschuwen tegen Nieuwe aansluitingen op draadomroep maken verlies nog groter Zaakgelastigde van India Taxichauffeur neergeslagen en beroofd Ruwegesprongen huid? qenéést Dit woord: BAJES kJ toch maar liever Kamerleden klagen over de post Stalen kotters voor IJsland Zeven Prévert-liederen van Paul van Westering voor de Franse radio „Zet er maar „krijger'op" Volstrekte dadenloosheid lijkt de enige houdbare basis Uit Haarlems Dagblad van 8 Februari 1905 (Van onze correspondent in Brussel) De Gentse hoogleraar prof. Magnel heeft in het Huis der Kunsten te Schaarbeek, nabij Brussel, na een wetenschappelijke uiteenzetting over voorgespannen beton uitvoerig geantwoord op vragen over de 500 meter hoge toren, welke, ter gelegen heid van de wereldtentoonstelling 1958 bij de Heizei zal verrijzen. Hij verklaarde, dat ..zijn schepping" aan de basis' slechts 35 cm dikke betonnen muren zal krijgen, doch binnenin komt een kegel voor de liften. De toren is, volgens prof. Magnel, stevig genoeg, daar zij door de speciale construc tie grote druk kan weerstaan. Het is nog niet zeker of de 135 meter hoge TV- antenne, die op de kegel komt te staan, van staal of van duraluminium zal wor den vervaardigd. Voor de militaire luchtvaart vormt het gevaarte een groot gevaar. De militaire piloten gedragen zich vaak als acrobaten, doch de militaire luchtvaart zal naar an dere vliegvelden worden verplaatst. De burgerluchtvaart die met behulp van radar of radiotelefonie door Inchtcorridors naar Malsbroeck wordt geleid, loopt geen ge vaar. Deze week zal ean beperkt ministerieel comité. dat het probleem van de toren be studeert, zich beraden óver de oprichting van een Be'eisch nationaal centrum voor de tele-verbindingen, dat alle administra tieve en technische oroKlemen zal regelen. Prof. Magnel verwacht dat de toren ge durende de zes maanden van de wereld tentoonstelling ongeveer 300 millioen francs (23 millioen gulden) zal opbrengen bij een entréeeeld van circa 100 francs (ruim 7,50 gulden). De Franse ingenieur Eiffel vroeg destijds vijf goudfrancs, wat overeenkomt met circa 250 huidige Belgi sche francs. Na de tentoonstelling zou het entréegeld bijvoorbeeld kunnen worden gesteld.op 20 francs, met reducties voor grote gezinnen. Over de actie van de Nederlandse Fede ratie voor Vrouwelijke Vriiwillige Hulp verlening voor de Vluchtelingengezinnen in Karinthië, deelt het bestuur van de federatie mee, dat na de besprekingen in Klagenfurt en in overleg met de gedele geerde van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen in Oostenrijk is besloten dat hulp uitsluitend zal worden gericht op de gezinnen van de vluchtelingen in het kamp Spittal an der Drau. Als intermediair treedt hier op de sociale dienst in Klagenfurt. Door bemiddeling van deze dienst is reeds een bedrag overgemaakt, waardoor aan twee gezinnen de mogelijkheid werd ge geven tot werk en wonen buiten het kamp. De Nederlandse federatie voor Vrouwe lijke Vrijwillige Hulpverlening zal het zeer op prijs stellen, als eventuele actios ten bate van vluchtelingengezinnen bij haar secretariaat (Dr. Kuyperstraat 3, Den Haag) worden opgegeven, om zo mogelijk tot een goede coördinatie van de hulp te komen. De Nederlandse Bond van Haringhande laren heeft na langdurige onderhandelin gen met Polen een contract gesloten voor de levering van 10.000 vaten gezouten volle haring van de teelt 1954. Waarschijnlijk zal deze partij nog in de loop van deze maand naar Polen worden verscheept. Polen zal in ruil voor de Ne derlandse haring andere producten leve ren. In Maart 1953 werd voor de laatste keer Nederlandse gezouten haring aan Polen geleverd. In de jaren 1950-1953 werd regel matig haring naar Polen uitgevoerd en wel respectievelijk 25.000, 66.000 en 35.000 vaten van 100 kg. In het seizoen 1953-1954 werd geen gezouten haring naar Polen ge ëxporteerd. ADVERTENTIE Het Boyer-kruis i$ Uw beste woorborg! DINSDAG 8 FEBRI'ARI Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 8 uur. Palace: .Moeder". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Domein der bandieten", 14 jaar, 8 uur Lido: „A. en C. als waaghalzen", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het myste rie der twee vrouwen". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 9 FEBRUARI Frans Hals: „Onteerde meisjes", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Moeder", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Domein der bandieten", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Lido: A. en C. als waaghalzen", alle leeft., 2. 4.15, 7 •n 9.15 uur. Studio: „Russisch ballet", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Het mysterie der twee vrouwen". 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „White Christmas", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The heart of the matter", 18 jaar, 8.15 uur. Volgens prof. Magnel komen vijftien in stanties voor vestiging in de 41 étages in aanmerking. In de eerste plaats de Vlaamse en Waalse T.V.-studio's, die evenveel ruim te kunnen krijgen als de Grote Markt te Brussel biedt. Ook de mobilofoondienst kan er gebruik van maken. Prof. Van Straelen heeft er belangstelling voor met het oog op de bestudering van de atmosfeer. Verder is het bouwwerk geschikt voor de radardienst, de radio, televerbindingen, de wetenschap en congressen. De 635 meter hoge T.V.-antenne kan het gehele Belgische grondgebied bestrijken, met uitzondering van een gebied tussen Bastogne en Aarlen. In deze streek wonen slechts 25.000 mensen, voor wie een kleine relaiszender opgericht kan worden. De kosten zullen, volgens prof. Magnel, de 500 millioen francs (38 millioen gulden) niet overtreffen. Safari 1955" De vereniging „De Nederlandse Padvin ders" zal dit jaar haar 45-jarig bestaan vieren. De verkenners zullen ter gelegen heid hiervan per patrouille op de fiets een trektocht door het land kunnen maken. Deze trektocht, „Safari 1955" genaamd, voert de jongens door de mooiste streken van Nederland en heeft ten doel hen oog te doen krijgen voor het landschap. Aan het begin van iedere dagtocht, die onge veer 60 kilometer lang is, worden de ver kenners gegevens verstrekt over kastelen, boerderijtypen en wat zij verder op hun tocht tegenkomen. Ieder district zet een of meer da'groutes uit, zodat de jongens het gehele land kunnen doorkruisen. Voor de luchtverkenners, waarvan in ons land ongeveer tien groepen zijn, wordt van 30 Juli tot 6 Augustus in Ommen een nationaal kamp gehouden. Op het pro gramma staan onder meer wedstrijden met modelvliegtuigen. ADVERTENTIE Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ls er nu een manier om er van af te komen, 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter s Lever pilletjes. 2e Week - elke avond één3e Week - om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tiidelUk Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, f L20 per flacon. Maandag tegen het middaguur is de 45- jarige Haarlemse arbeider C. P. uit de Ior- densstraat bij reparatiewerkzaamheden aan de westelijke sluisdeur van de Noorder sluis van een badding gevallen en drie meter lager in het water van de sluis- deurkas terechtgekomen. Vermoedelijk is hij onwel geworden hij heeft zich niettemin nog enige tijd aan een balk vastgeklampt, is weer gevallen en toen hij op het droge was gebracht, bleken de levensgeesten te zijn geweken. De arbefder, die in dienst was bij de ma chinefabriek „De Tunnel" te IJmuiden was gehuwd en vader van twee kinderen. Eerste Kamerleden: In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de P.T.T.-begroting voor 1955 spreken enkele leden over de huns inziens zeer onbevredigende resultaterl van het draadomroepbedrijf (radiodistributië). Bij de begroting 1954 hebben deze leden er op gewezen dat de exploitatieverliezen hebben bedragen in 1949 3.3 millioen, in 1950 2.4 millioen, in 1951 5.1 millioen, in 1952 9 millioen. De raming voor 1953 was 3.9 millioen en de oorspronkelijke raming voor 1954 5.8 millioen. Er is nu medegedeeld, dat het aantal abonnés ongeveer 500.000 bedraagt. Op grond hiervan zouden de uitkomsten be dragen voor 1954 een verlies van 100.000, voor 1955 een winst van 1.000.000. In plaats van een voordelig saldo van t 1 millioen voor 1955 wordt er nu geraamd een nadelig saldo van 4.368.000, hetgeen nog vermeerderd moet worden met een onttrekking aan de reserves van 108.000, derhalve rond 4.5 millioen. Uit de exploitatierekening van de draad omroep blijkt dat* het oorspronkelijk voor 1953 op 3.9 millioen geraamde verlies mede door de extra afschrijvingen over dit jaar heeft bedragen 15.314.606. Vervolgens blijkt, dat in 1953 van Januari tot en met September het aantal abonnés is gedaald met 3363, waarna in 1954 een toeneming van het aantal abonnés is ver kregen van 8481. Daarvoor is echter nodig geweest, dat men 50.139 nieuwe aanslui tingen heeft moeten maken, daar er zich niet minder dan 41.658 abonnés hebben laten afsluiten. Wanneer men nu nagaat, dat de kosten van de huisaansluitingen gemiddeld 20 bedragen en dat er van een abonné slechts 10 aansluitkosten en bij verhuizing 5 wordt gevraagd, dan is het volgens deze Eerste Kamerleden zonneklaar, dat deze abonné-toeneming ten koste van een enorm verlies is verkregen. Deze leden vragen de minister, in af wachting van de resultaten van zijn be studering van het tarievenvraagstuk, ver dere investeringen in de draadomroep stop te zetten, omdat verdere aansluitingen bij een verliesgevend tarief het verlies nog vergroten. Te New Delhi, de hoofdstad van India, is officieel medegedeeld, dat Shri Halraj Kapur benoemd is tot zaakgelastigde in Den Haag. Ambassadeur Chakravarty werd ongeveer een jaar geleden naar Lon den overgeplaatst. Voor een Japanse rechtbank te Tokio staan twee Nederlandse Korea-vrijwilli gers, de korporaals A. H. van der B. uit Den Haag en A. J. K. uit Amsterdam, te recht, beschuldigd van het neerslaan en beroven van een taxi-chauffeur. Volgens het Japanse wetboek van strafrecht staat op het doden of verwonden van iemand bij een beroving minimaal zeven jaar en maximaal levenslange gevangenisstraf. De beide Koreavrijwilligers werden op gespoord aan de hand van enkele vinger afdrukken. Een van de twee mannen be vond zich in een geallieerd kamp bij Tokio. De andere werd gearresteerd aan boord van een troepentransportschip, dat hem naar Nederland zou terugbrengen. Volgens getuigenverklaringen kan het slachtoffer van de overval zijn armen niet meer gebruiken, daar hij gedeeltelijk ver lamd is. Men zal voorts tot een schedel operatie moeten overgaan. De Nederlandse militairen zijn reeds veroordeeld tot het vergoeden van alle geldelijke verliezen van de taxi-chauffeur en van de kosten van de medische behan deling. Van Nederlandse zijde heeft men ver geefs getracht de Japanse justitie te bewe gen de beide militairen in Nederland voor een militaire rechtbank te laten berechten. Van der B. heeft bekend, dat hij de chauffeur met een stok op het hoofd heeft geslagen. Het proces zal waarschijnlijk een maand duren. (Van onze correspondent in West-Duitsland) Men maakt er zich in regeringskringen in Bonn bezorgd over, dat op tal van car navalsfeesten op zeer opvallende wijze de draak gestoken wordt met' allerlei vraag stukken, die Adenauer en de huidige rege ring juist zeer ter harte gaan. Daartoe be horen de Parijse accoorden en vooral ook de kwesties van het Saargebied en van de West-Duitse bewapening.' Wat kan men doen, zo beraadslaagt men thans in Bonn, om de anti-militairistische propaganda, die in de meeste carnavalsoptochten, voorna melijk in de Rijnstreek, maar ook in ande re dalen van Duitsland te vinden zal zijn, de wind uit de zeilen te nemen? Zelfs in de carnavalsoptocht, die zich op Rozen-Maan dag door de nauwe straten van Bonn zal slingeren, zullen twee feestwagens meerij den, waarop met de toekomstige West-, Duitse strijdkrachten de* draak wordt ge stoken. Men heeft het verder in regeringskrin gen onaangenaam gevonden, dat het plan om in de enorme Westfalen-Halle in Düs- seldorf een imposante betoging op touw te zetten, waarop Adenauer tegen de anti-mi litairistische campagne zou spreken, niet verwerkelijkt kon worden, omdatde daarvoor uitgekozen avond in dat gebouw al voor een carnavalsfeest was gereser veerd. De gewezen staatssecretaris in Aden auer's bondskanselarij dr. Otto Lenz en de nog maar 34 jaar tellende Bondsdagafge vaardigde Will Rasner, een journalist uit Flensburg, die beiden tot de christelijk-de- mocratische unie behoren, zijn met d'e op dracht belast te trachten de door de rege ring gevolgde politiek bij de bevolking wat meer populair te maken. Een grootscheepse plakkaat- en pamflet- tencampagne zal worden gevoerd, de mees te afgevaardigden van de CDU zullen het standpunt van Adenauer en de regering op politieke bijeenkomsten in heel het land moeten verdedigen, en Blank, de defensie commissaris, zal weer op tientallen verga deringen het woord gaan voeren. Maar de carnavalsstemming laat zich door wapen gekletter waarschijnlijk niet bederven! ADVERTENTIE ADVERTENTIE Het aantal woorden voor gevangenis is niet te tellen en dat is heel begrijpe lijk: voor een zo onaangenaam begrip zoekt iedereen een woord, dat wat min der kras en onvriendelijk klinkt. Men zou zelfs de woorden, die voor gevan genis worden gebezigd, in groepen kun nen onderbrengen. Daar is in de eerste plaats een aantal termen dat het begrip „opgesloten" op de een of andere wijze weergeeft. Men zegt van iemand: hij zit in de doos, in de bak. in de kast, in de bajes (het Hebreeuwse woord bait betekent: huis), in de pot enzovoorts. In de tweede plaats is er een groep ko mische uitdrukkingen als: hotel de hou ten lepel, de houten pollepel, het pen sionaat, Bellevue, 't Rijkshotel, de kren tentuin en dergelijke. En uiteraard is er een groep woorden die evenals het reeds genoemde bajes aan het Bargoens, de boeventaal, is ontleend. Daartoe be horen: lik, samenhangend met het He breeuwse laqach dat: grijpen betekent en het voor zover mij bekend nog on verklaarde: petoet, dat in het bijzonder door militairen wordt gebruikt. Ontsnapping uit Huis van Bewaring Een gulden genieting voor 80 ct. In het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer over de P.T.T.-begroting voor 1955 klagen enige leden wederom over de late ochtendbestelling en over de postbehande- ling in het weekeinde. Zij oordeelden het een misstand, dat brieven, op Zaterdag ter post bezorgd, soms pas Dinsdags worden besteld. Is het P.T.T.-bedrijf, zo vroegen zij, zich er wel van bewust, dat het een openbare dienst is? Is het wel in overeen stemming-met dit karakter, dat de kanto ren 's Zaterdags om 12 uur 's middags sluiten? De spoorwegen, ook een openbare dienst, zetten op dat tijdstip toch ook niet het gehele bedrijf stop? Door een andere organisatie zouden de belangen van het personeel en die van de dienst met elkaar in overeenstemming gunnen worden ge bracht. Wellicht kan men zich er toe be perken bepaalde onderdelen van de dienst stop te zetten, maar de verwerking van het briefpostverkeer op Zaterdagmiddag te laten doorgaan. Ook zou de ochtendbe stelling in het algemeen vroeger kunnen geschieden door drukwerken, postpakket ten en stukken voor huis aan huis bezor ging tot de tweede bestelling te laten lig gen, waardoor tevens een betere spreiding van de bestelling zou worden verkregen, aldus deze Kamerleden. De Holland Launch N.V. te Amsterdam heeft een stalen kotter gebouwd bestemd voor IJsland. Het schip dat 21 meter lang is en 65 ton meet, heeft dezer dagen op de rede van Texel een proeftocht gemaakt, met aan boord zes IJslandse vissers, die het over enkele dagen naar de plaats ven be stemming zullen brengen. Onderhandelingen worden gevoerd voor een tweede stalen kotter. Na aflevering hiervan zullen nog twee van deze schepen voor IJsland worden gebouwd. Een IJs landse werf gaat daarna de schepen in licentie bouwen. Het Amsterdamse bedrijf levert daarvoor de materialen eiv de motoren. Tot dusver werden op de vis gronden rondom IJsland houten kotters gebruikt. rf- Het Deense ministerie van Verkeer en de Raad voor verkeersveiligheid hebben een merkwaardig experiment tot uitvoering gebracht, waarbij een Buick uit 1936 met „voorbedachte rade" het slachtoffer werd alsmede twee étalagepoppen, die zo stevig mogelijk met veiligheidsbanden in de auto waren vastgebonden. Van een hoogte van 25 meter liet men de Buick op de grond vallen om te zien, wat er met een wagen gebeurt, die met een snelheid van 80 kilometer per uur tegen een boom of een andere auto botst. Onze foto toont, van linksboven tot rechtsonder, de „laatste gang" van de auto, die met de inzittenden in brokken uiteensloeg. Op Vrijdag 11 Februari kan men over de Franse zenders van de Chaine Nationale (onder meer op de golflengten 235, 347 en 422 meter) de volledige cyclus van zeven liederen door de Bloemendaalse componist Paul Chr. van Westering op teksten van Jacques Prévert beluisteren. Zij worden ten gehore gebracht door niemand minder dan de bariton Camille Maurane, vooral bekend door zijn Pelléas-vertolkingen. De zanger zal door Lily Bienvenue aan de vleugel worden begeleid. De Santpoortse expediteur G. M. Dui- neveld heeft Maandagmiddag zonder het te vermoeden het laddertje, waarmee hoogst waarschijnlijk Vrijdag twee gevangenen uit het Huis van Bewaring aan de Amstel- veenseweg ontkwamen, naar de plaats van herkomst teruggebracht. Zijn 21-jarige zoon kreeg namelijk Vrij dagavond een hem onbekende aan de deur, die een ongeverfd stuk trap kwam bren gen ter verzending naar het adres Haven straat 6 één hoog Amsterdam. Het leek de zoon de helft van een keukentrapje, maar hij zag in het donker niet precies, wie de afzender was, die desgevraagd zei, dat Duineveld de naam „Krijger" maar op de vrachtbrief moest vermelden. Er bestaat een sterk vermoeden, dat het de ontsnapte gedetineerde J. K. is geweest. De heer Duineveld sr. heeft Maandag middag het trapje op het bestemmings adres gebracht en merkte toen, dat de Havenstraat een zijstraat is van de Amstel- veenseweg, waarin de ingang van het Huis van Bewaring is gelegen. De portier nam het trapje in ontvangst met de woorden: „Dat is wel in orde, geef maar hier", toen de expediteur zich nog afvroeg, of hij wel aan het juiste adres was. De "beide vluchtelingen lopen inmiddels nog vrij rond. (Van onze correspondent in Parijs) Vandaag zal de conservatief Antoine Pinay, die Zondag door president Coty werd aangewezen om een nieuwe Franse regering te vormen, met ziin officieel over leg met de verschillende partijen beginnen. Gisteren heeft hii zich meer met politieke terreinverkenningen bezig gehouden waar van de resultaten overigens niet geheel ontmoedigend zouden zijn. 's Avonds deel de de heer Pinay de journalisten namelijk mede dat hii Vrijdag met zijn nieuwe ploeg voor de Assemblée hoopt te kunnen verschijnen. Intussen is het wel zeker dat de ambi tieuze formule van „nótionale eenheid", die Pinay Zondag nog voor ogen zweefde, onder de huidige omstandigheden geen schijn van kan$ zal kunnen maken. De so cialisten, die zelf bij herhaling weigerden aan de regering-Mendès-France deel te nemen, zullen onder geen enkel geding plaats willen nemen in een kabinet dat door een rechtse politicus wordt gestuurd. De Katholieke M.R.P. maakt eveneens een nogal aarzelende indruk. Onder de Gaullisten heeft nog niemand zich uitgesproken. In deze kringen heerst nog altijd een stil verwijt aan het adres van Pinay, die men verantwoordelijk stglt voor de grote scheuringen in de Gaullis tische gelederen uit de jaren 1952 en 1953. Wat de radicalen betreft: die zijn nog te druk doende met het helen van de wonden, welke het duel tussen Mendès-France en René Mayer bij hen geslagen heeft, om zich nu direct al op de voorgrond te drin gen. Maar de oude figuren van het vroe gere regime zullen ook hier wel tijdig hun draai weten te nemen. Een der moeilijk heden, die Pinay vandaag te wachten staat, betre'ft vooral de voorziening van de por tefeuille van Buitenlandse Zaken. René Maver meent recht op die post te hebben omdat hij door zijn geslaagde aanslag op zijn partijgenoot Mendès-France tenslotte de nodige zetels heeft bevrijd. Op Edgar Faure hoopt Pinay een beroep te kunnen doen voor het ministerie van Financiën dat hij ook in de regering-Laniel beheer de. Maar Faure zal, zo wordt wel ge meend. één lijn met zijn vriend Mendès- France willen trekken. Bij de Katholieken worden Robert Scha man en Pflimlin naar voren geschoven. Aangezien Schuman moeilijk met een min dere post dan die van Buitenlandse Za ken genoegen zal kunnen nemen, tekenen zich hier dus al de nodige tegenstellingen met de radicaal René Mayer af. Dadenloosheid In elk geval zal het wel de bedoeling zijn dat de nieuwe regering een zooge naamde Europese signatuur krijgt te dra gen. Er moet zelfs al sprake van zijn ge weest het verworpen EVG-project weer op te rakelen. Overigens weet men nu wel wat dat Europese etiquet voor Frankrijk te betekenen heeft. Reeds nu valt te voor zien dat, indien Pinay mocht slagen, het resultaat van zijn pogingen zal worden een kabinet van routiniers, waarin de te wei nig positieve krachten elkander zullen neutraliseren. De prijs voor de instandhou ding van zo'n coalitiekabinet is eveneens bekend. Die prijs heet: het „immobilisme", de volstrekte passieve dadenloosheid uit gerechtvaardigde vrees dat door de min ste beweging de zaak weer uiteen komt te vallen. De ziekenfondsraad heeft over 1954 de maximumbijdrage der Algemene Zieken fondsen aan de bloed transfusiediensten van het Nederlandse Rode Kruis gesteld op 5 gulden per transfusie, verricht bij een verplicht-verzekerde van de fondsen. Het aantal bloedtransfusies in 1954 in Neder land wordt op 95 000 geschat. Op 1 Juli 1954 was 54 4 percent van de bevolking verplicht verzekerde. De voorlopige bijdra ge der verplichte verzekering aan de bloed transfusiediensten over 1954 moet dus op ten hoogste 258.400 gulden worden ge raamd. Voorts heeft de raad een dringend be roep op de algemene ziekenfondsen ge daan om ook voor de vrijwillige verzeke ring een bijdrage van 5 gulden per trans fusie, verricht bij een vrij willig-verze kerde van de fondsen, aan de bloedtrans fusiediensten van het Nederlandse Rode Kruis te verlenen. Op 1 Juli 1954 was 18.7 percent van de bevolking vrijwillig verze kerd. Voor de vrijwillige verzekering is dus over 1954 ten hoogste f88.825 gulden nodig. Daar de financiële resultaten over vo rige/jaren niet eerder bekend waren, kon de voorlopige bijdrage over 1954 eerst kort geleden worden geregeld. De zieken fondsraad heeft de fondsen gevraagd, voor 1955 een voorschot aan de bloedtrans fusiediensten te verstrekken. ADVERTENTIE Het volgende briefje zond de burge meester van een genu _nte in Noord- Holland aan een onderwijzeres: „Door deze te uwer kennis brengende, dat gij mij ook moet kennis geven als gij meent niet ter school om onderwijs te geven kunt present zijn hetgeen natuur lijk voor den goeden gang van zaken niet gewenscht is dat u afwezig blijft."

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5