„Tijd rijp voor krachtige bestrijding van protectionisme in scheepvaart" Beverwijk viert Bevrijdingsdag Schilder H. J. Westendorp stelt bij Hoogovens werk ten toon De heer P. Koopman benoemd tot wethouder Vier shows en een nummer kunstzwemmen Koninginne- en bevrijdingsdag met vele hoogtepunten in Castricum Mr. J. J. Oyevaar Liquiditeitspositie van rederijen valt tegen, als het op bouwen aan zou komen Burgermaaltijd en openluchtspel Gedenkbordje voor in 1945 geborenen Beverwijk Feestweek op komst Zondagmiddag voor ieder toegankelijk Lustrum-uitvoering van jarige VGV 6 Korfbal voor Zaterdag Oranje-comité kreeg suggesties RAAD HEEMSKERK Ten bate van Stichting 1940-*45 De ijsbeer van de vierjarige Uitstel in onteigeningsprocedure niet mogelijk OPENING VELSERBAD: Fantastisch licht - en waterfestijn en een belangrijk congres „De Plankeniers" speelden „Adieu en .au revoir in toneelwedstrijd Bonte avond R.K. Vrouwenbeweging J aarvergadering speeltuinvereniging Speeltuinbelangen van „Kindervreugd" in goede handen DONDERDAG 10 FEBRUARI 1955 Mr J. J. Oyevaar. bestuurslid van de Nederlandsche Reedersvereeniging, is in een causerie, welke hij Woensdagmiddag in „Pulchri Studio" in Den Haag voor leden van liet Contact Centrum op Voorlichtingsgebied heeft gehouden, dieper ingegaan op enkele problemen, welke vorige week op een persconferentie aan boord van de „Willem Ruys" reeds aan de orde werden gesteld. De belangrijkste twee problemen zijn wel die van de vlagdiscriminatie en de vervanging van het verouderde deel van de Nederlandse koopvaardij door nieuwe schellen. Onder vlagdiscriminatie moet worden verstaan, maatregelen van regeringen om het zeeverkeer voor nationale monopolies te reserveren. Dwars tegen de liberali serende tendenzen in het handelsverkeer in, is het kwaad van de seheepvaart- protectie weer opgedoken. Het is nu de „50%-clausule," waaronder het kwaad zich voordoet. Om een scheepvaart in stand te houden die op economische gronden geen bestaansrecht heeft, grijpen sommige lan den naar de maatregel van subsidiëring van de bouw van schepen en gaan zij over tot het bijpassen van exploitatie-verschil len, die voortvloeien uit een hoger kosten- "peil in die landen. Men gaat echter nog verder, door aan die koopvaardijen bij wettelijke maatregel ladingen te ver zekeren, ook als de vrachten hoger zouden moeten liggen. Ais elk land zou staan op een 50%-bepaling, zou er langzamerhand slechts éénrichtingverkeer ..per vlag" ont staan en daarmede de chaos in de wereld scheepvaart. In de Verenigde Staten zijn deze praktijken begonnen en dit land heeft tot voorbeeld gediend voor een aantal andere landen, zoals vele Zuid-Ameri kaanse republieken. Dan maar naar andere leveranciers De heer Oyevaar vroeg zich af, of de tijd nog niet is gekomen, dat wij dit kwaad niet langer met woorden moeten bestrijden, maar met de daad te lijf moeten gaan. De Verenigde Staten willen hun overschotten aan landbouwproducten en kolen aan de rest van de wereld verkopen. Indien Europa belangstelling voor die goederen heeft en de Verenigde Staten verbinden aan de levering de eis, dat 50% met hun eigen schepen moet worden vervoerd, laten de Europese landen hun behoeften dan elders dekken, aldus suggereerde de heer Oyevaar. Misschien betekent dit een nadeel door het opofferen van een voor delig prijsverschil, maar men moet besef fen, dat de 50%-bepaling op den duur de vitale bestaansbasis van de Europese scheepvaartlanden ondermijnt. Helft vloot verouderd Constaterend, dat de Nederlandse koop vaardij op het ogenblik „de wind in de zeilen" heeft, merkte de heer Oyevaar op, dat deze conjunctuur ten goede zou kunnen komen aan de oplossing van een gewichtig probleem, namelijk dat van de financiering van de noodzakelijke vervanging en de verdere uitbreiding van onze vloot. Met de wederopbouw van de door oor logsverliezen vrijwel gehalveerde vloot zijn enorme bedragen gemoeid geweest. Deze kunnen worden geraamd op 1 Vz a 1% milliard gulden. Een deel daarvan is door de Staat bijgedragen, de rest is uit het be drijf gekomen. Nu het volume op peil is, gaat echter de kwaliteit een rol spelen. Kwaliteit wordt in de eerste plaats uitge drukt door de leeftijdsopbouw van de vloot. Hiermede is het niet gunstig gesteld. Vrijwel de helft van de tonnage is tame lijk nieuw, zij het met een aanzienlijk element van schepen van oorlogsmakelij; de andere helft van de vloot is oud. Wan neer men verder in aanmerking neemt dat het niet alleen gaat om vervanging maar ook om uitbreiding, dan komt men op een raming van de noodzakelijke investering in de bouw van nieuwe schepen in de komende 7 a 8 jaar van ongeveer 2 mil hard gulden. Men moet zich dan ook niet te veel blindstaren op de liquiditeit van sommige rederijen, aldus de heer Oyevaar want deze zal bij de noodzakelijke inves teringen méér dan nodig zijn. KIOS II uit Nieuw Vennep komt uit tegen SDO I; verwacht wordt een winst voor de Hillegommers. RapidHercules zal een spannende strijd worden, daar Ra pid nog steeds kampioenskansen heeft. Hercules zal echter wel als overwinnaar uit de strijd te voorschijn komen. Van de ontmoeting OO IIKIOS II wordt alge meen aangenomen, dat OO II als overwin naar zal achterblijven. SDO II is de enige partij waar Vitesse tegen opgewassen is, maar toch verwachten de insiders een kleine zege voor SDO II. Jaarvergadering „S.S.S." De Christelijke korfbalclub „S.S.S." te IJmuiden-Oost houdt Zaterdag 12 Februa ri in het Hervormd Jeugdgebouw haar jaarvergadering. Er staat een bestuursver kiezing op de agenda wegens vertrek van de huidige penningmeester. Als opvolger is candidaat gesteld de heer F. Hofman. Voor uitbreiding van het bestuur staan candidaat de dames D. Volmer en F. Bal. „Het is verbazend jammer dat wij de Nationale feestdag niet op 31 Augustus kunnen vieren inplaats van op de vijfde Mei. Want de moeilijkheid waar de Oranje-comité's overal mee te kampen hebben schuilt in de weersomstandigheden die, in tegenstelling tot 30 April en 5 Mei, op 31 Augustus veelal zeer gunstig zijn, dus uitstekend geschikt voor spelen in de openlucht. Wat het volgend geslacht er van moet maken wanneer zij Koninginne dag op 31 Januari moet vieren, dus feite lijk midden in de winter, zal wel een pro bleem worden." Met deze woorden raakte Woensdag in hotel Komman te Castricum het lid van HET VOORLOPIG PROGRAMMA van de viering van de Bevrijdingsdag op 5 Mei te Beverwijk is thans gereed. Als algemeen onderdeel van de feestelijkheden wordt zoals al eerder bericht op het ruime Kuenenplein een lunapark gehouden. Dit zal geopend zijn op 5, 6 en 7 Mei. Het programma op 5 Mei bevat voorts een grote bur germaaltijd, toneelvoorstellingen voor de jeugd, een voetbalwedstrijd, een openlucht spel, muzikale rondgangen en de opvoering van een toneelstuk. Het „Comité Viering Bevrijdingsdag", dat het programma heeft samengesteld, zag gaarne dat de belang stelling, die van de bevolking voor de viering van deze dag bestaat, werd omgezet in een kleine financiële bijdrage. Al voor 1,— kan men donateur worden van de stichting „Comité Viering Bevrijdingsdag". Dit jaar is het opstellen van het omvang rijke programma mede mogelijk geworden door een belangrijke financiële bijdrage van de gemeente Beverwijk en van een grote industrie. Samenvallend met de Koninginne- en Bevrijdingsfeesten zal er in Beverwijk een feestweek worden gehouden, die duurt van 22 April tot en met 5 Mei, of langer, en die bedoeld is om geld te verzamelen, ten einde de Stichting 1940'45 met een gift te verblijden. De Beverwiikse Midden stands Centrale (B.M.C.) heeft een winkel actie op touw staan waaraan de gehele winkelstand kan deelnemen. In samenwer king met de reclame-actie „Koopt u rijk in Beverwijk" zal er een loterij worden ge houden, die elke avond zal trekken. Voor dit doel zullen de winkeliers bij een be paald bedrag bonnen verstrekken, die in de versierde straten in bussen gedeponeerd zullen kunnen worden. De gemeentelijke autoriteiten hebben reeds alle mogelijke medewerking toege zegd en ook het Comité Bevrijdingsdag doet mee: op Koninginnedag kramen op het Stationsplein en van 5 t/m 7 Mei Lu napark op het Kuenenplein. MARKTBERICHT 9 Februari WasDeen 1634: smuiten 347# prei 3249; knollen 519; boerenkool 20—52: groene kool 923; rode kool 2135; witlof 28—48. Op 5 Mei zullen de vermakelijkheden op het Kuenenplein geopend mogen zijn tot één uur 's nachts; de overige dagen tot 12 uur. Waarschijnlijk zullen op het Sta tionsplein al op 30 April enige kramen standplaats krijgen, die dan blijven tot 7 Mei. Het kan voorts als vrijwel zeker worden aangenomen, dat de Beverwijkse middenstand gedurende de week van 30 April tot 7 Mei een speciale actie op touw zal zetten, terwijl het comité er op rekent dat zoveel mogelijk versieringen en illumi naties worden aangebracht. De dag van 5 Mei zal 's morgens om 8 uur worden ingezet met het jeugdappèl rond het monument bij Westerhout. Aan dit jeugdappèl zal dit jaar worden deelge nomen door de sportjeugd en de georga niseerde jeugd. Na afloop van het jeugd appèl volgt een reveille door de stad van de Beverwijkse Harmoniekapel en de sportjeugd. Van 8.1511 uur organiseert de Beverwijkse Jeugdraad voor de bij haar aangesloten verenigingen een spel. In Wijk aan Zee zullen gedurende de och tenduren kinderspelen worden gehouden. Gedenkbordje Om 11.30 uur zal op Scheybeeck aan alle kinderen die in 1945 zijn geboren een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen gedenkbordje worden uitgereikt. Burgermaaltijd Om 12.30 volgt een burgermaaltijd in het Kennemer-theater. Aan deze eenvou dige maaltijd zal een groot aantal perso nen aanzitten, dat een weerspiegeling geeft van de gehele bevolking. Vertegen woordigers van het verenigingsleven, di- verse beroepen en leeftijdsgroepen, kerke lijke en burgerlijke autoriteiten zullen aan deze burgermaaltijd aanzitten. Het middagprogramma brengt voor de jeugd van 6—12 jaar twee voorstellingen van de toneelgroep „Puck" in het K.S.A.- gebouw, gespeeld wordt het kinderstuk van Mies Bouhuys „Jacht op een pony". Van twee uur af maakt de Hoogoven Har monie een mars naar het gem. sportpark, waar om 14.30 uur een voetbalwedstrijd wordt gespeeld tussen twee bekende eerste klasse-elftallen. Openluchtspel 's Avonds wordt om half acht op het sportterrein Watervliet een groot open luchtspel „De weg omhoog" opgevoerd. Enige honderden zangers, gymnasten, jon- Tijdens de Woensdagavond vergadering van de gemeenteraad van Heemskerk is de heer P. Koopman (Kath.) gekozen als wethouder, zulks als opvolger van de heer C. J. A. d e R u y t e r, die niet meer in de raad zal terugkeren. Na de derde stemming verkreeg de heer Koopman de vereiste meerderheid door vijf van de elf uitgebrachte stemmen op zich te verenigen. BU de eerste en de tweede stemming verwierf de heer Koopman zes stemmen de heer Beentjes (Kath.) kreeg er vier en de heer Muyen (Arbeid) drie stemmen. De nieuwe wethouder werd door burge meester H. Nielen op hartelijke wijze toe gesproken, waarbij de raadspraeses de be lar.grijkheid van de wethouderlijke taak naar voren bracht. Nieuw raadslid Van te voren werd de heer Q. W. de Ruyter (Kath.) als nieuw raadslid ge ïnstalleerd. x De raadsleden waren op deze avond weinig spraakzaam, waartoe de agenda trouwens ook weinig aanleiding gaf, en de geren, Rode Kruis helpers en talloze an deren zullen aan dit spel medewerken. De toneelgroep „Puck" geeft om 8.15 uur in het K.S.A.-gebouw, het blijspel van Pieter Langendijk: „Het wederzijds huwelijks bedrog". Voor muziekliefhebbers wordt avonds om 8 uur vermoedelijk in de Grote Kerk een concert gegeven door het orkest van de Hoogoven Kunstkring. Nadat de B.H.K. nog een muzikale rond gang heeft gemaakt, volgt tot besluit om 11 uur een groot vuurwerk op het bouw terrein „Arendsweg-Zuid", terwijl daarna nog tot 1 uur gelegenheid bestaat het feest voort te zetten op het Kuenenplein. Op een ledenvergadering van „De Watervrienden" in het Hervormd Jeugdgebouw in IJmuiden-Oost heeft de heer C. W. van Schreeven als directeur van de gemeen telijke bad-, was- en zweminrichtingen, een overzicht gegeven van wat er rond en tijdens de opening van het Velserbad op 25, 26 en 27 Februari staat te gebeuren. Voor de officiële opening zün 312 uitnodigingen verzonden. En deze gasten staat een uitzonderlijk schouwspel te wachten. Literaard zullen een aantal sprekers het woord voeren bij deze gelegenheid, maar de toespraken worden afgewisseld met show- nummers. De nieuwe schilderijententoonstelling bij de Hoogovens, die in het restaurant van de Walserij Oost op Zondag 13 Februari tus sen 2 en 5 uur voor het publiek geopend zal zijn, toont het werk van de Rotterdam se schilder H. J. Westendorp. Deze kunstenaar werd op 24 Januari 1903 te Rotterdam als zoon van een arbeider ge boren, en reeds vroeg openbaarde zich zijn uitgesproken talent voor tekenen, getuige een grappig voorval uit zijn prille jeugd, dat hij ons vertelde: Als 4-jarige jongen was hij op een ochtend trots met een lei, waarop een ijsbeer stond getekend, naar de bewaarschool getogen om de juffrouw dit product van zijn kunnen hij had het dier uit het hoofd getekend te tonen. Bitter was de teeurstelling voor het kind, toen de juffrouw kortweg weigerde te geloven, dat de ijsbeer de resultante was van het teke naarsgeheugen en -talent van haar leer ling. De jonge Hendrik Westendorp zette een keel op, en Moeder was niet zo goed of zij moest 's middags mee naar school om de eer van haar zoon te redden eti de juffrouw te bevestigen, dat de teke- nig inderdaad echt was Op de lagere school had de onderwijzer meer respect voor het kunnen van zijn leer ling en hij adviseerde de ouders de jongen tekenles te laten geven en op te leiden tot kunstschilder. De kosten bleken helaas veel te hoog voor het arbeidersgezin en Westen dorp ging via de M.U.L.O. en handelsoplei ding de weg op naar de kantoorbaan. Lang zou dit echter niet duren; niet alleen, dat alle lust om in deze richting te gaan hem ontbrak, doch de omgang met leerlingen van de Rotterdamse Academie voor Beel dende Kunsten dwong hem naar deze in stelling. Een nieuw bewijs voor Westen- dorp's kunnen was, dat hij meteen in de cursussen voor de vierdejaars werd ge- Overdag werkte hij als aesthetisch mede werker op een drukkerij, 's avonds volgde hij de lessen aan de Academie tot 10 uur, ook 's Zaterdags. Hij kreeg o.a. lessen van de professoren Heyberg, Wittenberg en Bautz, met welke laatste twee prominente figuren hij het contact ook nu nog onder houdt. Na zijn drukkersperiode en een werk kring in de papierindustrie, kwam de schil der in de reclame. Dit vak bevredigde zijn kunstenaarsaanleg nog het meeste. Naast deze werkzaamheden schilderde hij in de spaarzame uren en de Zondagen in zijn ate lier. Hij woonde toen even buiten Rotter dam, waar hij vriendschap onderhield met o.a. de schilder Henk Chabot en de beeld houwer Leen Bolle. Hij was inmiddels ook lid geworden van de Rotterdamse Kunste naars Sociëteit. Als gevolg van de bombar dementen op Rotterdam verhuisde de schil der naar Voorburg, waar hij zich eindelijk geheel aan de beeldende kunsten kon wij den. Als lid van de Rotterdamse Kunstenaars Sociëteit exposeerde Westendorp met de leden van deze Sociëteit vele malen in Rot terdam en in Delft, verder in museum Booymans, het Rijksmuseum, het gemeen temuseum te Schiedam en het Huygens museum te Voorburg. Zijn werk geeft blijk van een grote pre cisie in de uitbeelding en zijn onderwerpen beperken zich niet tot één ljjn; landschap pen zowel als portretten en figuren zijn er te zien, waaruit de grote liefde tot het on derwerp en de uitbeelding spreekt. De schilderijententoonstelling in het restaurant van Hoogovens, welke Zondag tussen 2 en 5 uur voor het publiek is ge opend, toont het werk van een kunstenaar, die, ondanks alle maatschappelijke moei lijkheden, stug zijn weg heeft gevolgd, en is geslaagd. Als eerste zal het wapen van Velsen, ge heel verlicht, in de echte kleuren en op ware grootte op een vlot op autobanden naar het midden van het bassin worden gebracht. Zestien meisjes met verlichte kransen in het haar zullen zich naar het vlot begeven. Wanneer zij daar zijn aangekomen, gaat het licht in de inmiddels op zijn plaats gebrachte vuurtoren branden en wordt de onderwaterverlichting ontstoken. Het ta bleau blijft zolang intact tot de Triomf mars uit de Aïda is verklonken. Het tweede en derde shownummer wordt gegeven door de zwemvereniging Admiraal de Ruyter uit Amsterdam, die bovendien nog een nummer kunstzwemmen verzorgt. De avond wordt besloten met een show van vier schepen, wier masten en zeilen gezamenlijk 40 lichtpunten voeren en die door een aantal meisjes in het water al zwemmend worden voortbewogen. Jeugdzwemmen het belangrijkste Hoe belangrijk het is dat de jeugd leert zwemmen komt op het congres dat op 25 en 26 Februari in Velserend wordt gehou den naar voren. Over „De betekenis van het schoolzwemmen in de lichamelijke op voeding" spreekt daar de heer H. Lecisson uit Amsterdam, gemeentelijk inspecteur van de lichamelijke opvoeding, toegevoegd aan de inspectie voor bizonder lager on derwijs en als zodanig expert. De heer J. Hogerhout, inspecteur van de lichamelijke opvoeding in Arnhem houdt een inleiding over „Rondom het gemeentelijk school zwemmen". Schouwburg? En als buitenlandse gast voert Sir Jack Moth uit Birmingham er het woord. Zijn onderwerp is: Managing of English bath especially In Birmingham. Het is in die contreinen namelijk zo, dat de overdekte baden alleen des zomers wor den gebruikt en in de wintermaanden wor den omgebouwd soms in enige uren tijd tot schouwburgzalen. Speciale aandacht voor verlamden De heer Van Schreeven, die uiteraard* heel wat te-stellen heeft met de verdeling van de zwemuren en die naast de 35 school uren per week nog kans ziet 37 V2 uur voor particulier zwemmen te reserveren, heeft op Woensdag en Zaterdag speciale uren gereserveerd voor een 40-tal kinderen uit Velsen en omgeving die aan kinderverlam ming lijden. En, zo zei hij, aan deze uren mag door niemand worden getornd. Ge durende deze uren verleent de hulpcolonne van het Rode Kruis bijstand en de kinde ren mogen er zwemmen leren voor de prijs van tien cent per les. „Watervrienden" organiseren feestmiddag. Wat „De Watervrienden" in IJmuiden zelf betreft, zij willen ook uiting geven aan hun vreugde nu in eigen gemeente te kun nen zwemmen en zij komen op 20 Maart met een speciaal programma uit de bus, waaraan ploegen uit Amsterdam en Haar lem medewerken. Dit deelde de heer A. Lindhout, die het praesidium op deze ledenvergadering voer de, mee. Hij merkte tevens op dat er voor al bij de jeugd grote animo bestaat en dat de afdeling momenteel 230leden telt, waarvan 64 volwassenen. Het overige deel van de avond werd door enige vrienden uit Haarlem gebruikt om de IJmuidense collega's enige technische instructies over de komende zwemuren te geven. Op 24 Februari zal de Velser Gymnastiek hereniging in het Rex-theater aan de Groe- neweg te IJmuiden-Oost haar lustrum uitvoering geven. Deze geheel door eigen krachten te brengen uitvoering is opge bouwd tot een aantrekkelijk programma van een vijftiental nummers. Naast een tweetal vrije oefeningen door een meisjes- en een damesklasse, wordt een specieal nummer partnerwerk door jongens gedemonstreerd. Behalve brug en laagrek door een meisjes- en een jongens- groep treedt voor het eerst het uit eigen leden gekweekte meisjes-oefencorps op met ringenzwaaien en paardspringen, welke beide spectaculaire nummers geacht mo gen worden. Een dans door de meisjes en een fraaie gecombineerde oefening door de dames besluiten de beide gedeelten van het programma. Na de beide voorgaande, welgeslaagde, demonstraties hoopt de vereniging zich ook ditmaal weer op verantwoorde wijze aan het publiek te tonen. ,j gehoudenopenbare zitting was na drie kwariter ten einde. Het voorstel tot vaststelling van een plan tot onteigening van „De Commandeurs" en „De Waterakkers," waartegen vijf be zwaarschriften waren ingebracht, ontlokte de heer Beentjes (Kath.) de vraag, of het niet beter zou zijn om de behandeling van dit voorstel op te schorten tot een vol gende vergadering, daar volgens hem de kansen op een vergelijk, waardoor de ver koop op vrijwillige basis zou kunnen plaats vinden, zeer wel aanwezig waren. Ook voor het gemeentebestuur zou dit een pret tige gedachte kunnen zijn. De heer Beentjes was bevreesd dat door de aanneming van dit voorstel voor de betrokkenen als het ware de stok achter de deur zou komen te staan, waardoor de eigenaars in hun onderhandelingspositie tegenover de gemeente verzwakt werden. De voorzitter antwoordde dat uit stel niet mogelijk is, daar dit voorstel vóór 26 Februari bij Gedeputeerde Staten ter goedkeuring moet zijn ingediend. Boven dien is deze grond reeds zeer binnenkort nodig. De burgemeester verzekerde dat van gemeentewege alsnog alles zal worden gedaan om met de betrokkenen tot een vergelijk te komen en de vrees dat B. en W. door dit besluit in een bevoorrechte positie zouden komen te verkeren, is onge grond. Zonder hoofdelijke stemming werd hierna dit besluit gefiatteerd. Het voorstel tot het waarborgen van rente en aflossing van een hypothecaire geldlening ten behoeve van de bouw van een woning door de heer L. A. Sinnige werd eveneens goedgekeurd. Met alle stemmen op één na werd de heer G. B. W. M. Mulder, adjunct-commies ter gemeentesecretarie, benoemd tot amb tenaar van de burgerlijke stand. De gemeente Heemskerk zal bij de bank voor Nederlandse gemeenten een geldlening afsluiten van 250.000,tegen een rente van 3percent 'sjaars, met een looptijd van dertig jaar. Burgemeester Nielen deelde mede dat dit geld onder meer zal worden besteed voor de bouw van schuurtjes achter de gemeentewoningen aan de Oosterstreng, waarover de heer Mulder (Kath.) zijn grote vreugde uitsprak, dat hiermee een aanvang wordt gemaakt. De Oud-Katholieke Toneelvereniging ,De Plankeniers" te IJmuiden heeft voor het door de Velser Gemeenschap uitge schreven toneelconcours haar keuze be paald op „Adieu en.... au revoir!" door Henk Bakker en Christien van Bommel Kouw. De auteurs hebben hierin op een natuurlijke wijze vorm gegeven aan het lot van een beroemde operazangeres, die haar brillante carrière uiteindelijk opoffert aan het gezin. Anita Gianotti treft bij de thuiskomst na een langdurige en succesrijke tournée door Amerika haar echtgenoot en beide kinde ren in een epigszins ontredderde toestand aan. In de eerste plaats is Frank, haar echtgenoot, gedurende die tijd onder de bekoring geraakt van de rust en de hui selijkheid, die een andere vrouw mee brengt. Mimi, haar dochter, staat op het punt zich blindelings in het ongeluk te storten met een individu, dat door roulette en chantage in zijn niet geringe behoeften tracht te voorzien. Anita neemt zich on middellijk voor de drie maanden rust, haar door een specialist voorgeschreven, te ge bruiken om de normale gang van zaken in het gezin te herstellen. Het blijkt daarbij dat zij de liefde en genegenheid van Frank nog altijd behouden heeft, zodat het weinig moeite kost haar rivale uit te schakelen. Ook weet zij Mimi de ogen te openen voor het ware karakter van haar baatzuchtige aanbidder, waardoor de harmonie in huis weer is teruggekeerd. Maar dan nadert het ogenblik dat Anita haar reizen kan hervatten: de specialist verklaart de kuur geslaagd en zij is spoedig weer geheel opgenomen in de sfeer van wachtende successen, enthousiast publiek en vleiende persartikelen. Doch de reacties thuis doen haar tevens beseffen dat geen enkel gezin de moeder ontberen kan, zodat zij abrupt besluit de opera vaarwel te zeg gen om zich geheel aan echtgenoot en kin deren te kunnen wijden. Maar dan vindt Frank met tact het verlossende woord in de vorm van een compromis: Anita zal zich aan geen enkel gezelschap verbinden, doch alleen nog gastvoorstellingen geven. Een boeiend en onderhoudend geschre ven toneelspel, dat talrijke rollen bevat die binnen de mogelijkheden liggen van het creatief vermogen, dat onze toneelamateurs ter beschikking staat. Ofschoon er talrijke verenigingen zullen zijn, die dit stuk niet aan kunnen door de moeilijkheid van de gewenste sfeer. Het stuk bevat vooral in het derde bedrijf een aantal scènes tus sen Anita, Stella en Frank bijvoorbeeld waarvan het effect door wanbegrip van regisseur en spelers gemakkelijk kan wor den bedorven. Uit de intense aandacht, waarmee het publiek deze voorstellingen Dinsdag en Woensdag in het Thalia Thea ter heeft gevolgd, zou men moeten aflei den dat hiervan bij „De Plankeniers" geen sprake is geweest. Maar zoals gewoonlijk bij een wedstrijd, moet de beoordeling hier van voorlopig aan de jury worden over gelaten. j. v. D. het Oranje-Comité, de heer J. Pfundt, tij dens een bespreking over de viering van Koninginnedag en de Vijfde Mei, een punt aan, dat als een zwaard van Damocles niet alleen boven het Castricums comité hangt Maar gelukkig heeft Castricum sinds enkele jaren de beschikking over een grote veilinghal en men besloot het be stuur van de tuinbouwvereniging „Ons Be lang" te verzoeken bij slecht weer dit ge bouw beschikbaar te stellen. Groots feestprogramma Tijdens deze bijeenkomst die onder voor zitterschap stond van de heer J. W. Beiers- bergen, is uitdrukkelijk komen vast te staan dat men Koninginnedag en speciaal het bevrijdingsfeest, op grootse wijze wenst te vieren. Het was vooral voor het comité, waarin overigens belangrijke be- stuursmutaties plaats vonden, verheugend te vernemen dat men uit alle lagen van de bevolking wil meewerken deze festivi teiten te doen slagen. Het comité kreeg van de afgevaardigden van huisvrouwen organisaties, muziekverenigingen, de Ne derlandse Vereniging van Forensen en van het aanwezige dagelijks bestuur van de Verenigingsraad, tal van suggesties, waar door men na 2>/2 uur vergaderen in staat was een voorlopig programma samen te stellen. Dit voorlopig programma ziet er voor Koninginnedag als volgt uit: 8 uur: Koraalmuziek op torentrans van Ned. Herv. kerk door plaatselijke fanfare korpsen. 9 uur: Aubade van de schooljeugd voor gemeentelijke autoriteiten. 10 uur: Aanvang der filmvoorstellingen voor oudere schooljeugd en poppenkast voorstellingen voor de kleuters. s Middags: Op het Vitesse-terrein fi nales schoolvoetbalwedstrijden en vlaggen- spel. 20 uur: Gecostumeerd Openluchtbal te Bakkum. 4 Mei, 18 uur: Sluiting van alle open bare gebouwen en vermakelijkheden. 20 uur: Stille Tocht naar Monument voor de Gevallenen te Limmen. 5 Mei: De bevolking zal worden opge wekt massaal deel te nemen aan de alge mene feestvreugde. Openbare manifesta ties door sport-, muziek-, zang- en andere Castricumse verenigingen. 14 uur: Op „De Brink": bont cabaret programma, getiteld: „Door en voor de bevolking". 20 uur: Gecostumeerd openluchtbal op „De Brink" te Castricum. 22.30 uur: Groot vuurwerk te Bakkum. Dit voorlopige programma zal, zoals ge zegd, nader uitgewerkt worden door het comité, in nauwe samenwerking met een op te richten werkcomité. Nieuwe bestuursleden Een ander belangrijk punt van bespre king was de verkiezing van een nieuwe voorzitter wegens bedanken van de heer J. Dingerdis, door drukke werkzaamheden. Met algemene stemmen koos men de heer J. W. Beiersbergen als zodanig, die voor dien de functie van secretaris waarnam. In deze functie zal de heer Beiersbergen, voorlopig worden opgevolgd door me vrouw J. Verhoef-Defournv. De heer N. Stiemer blijft penningmeester en voorts hebben de volgende personen zitting in het comité: J. Pfundt, B. Groentjes, P. van Amersfoort en J. Bodewes. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Cornelis Johannes Maria, z. van A. Castricum en M. J. de Groot; Johannes Theodorus Maria, z. van J. C. Borst en C. A. M. Baltus; Hermanus Wilhel mus Niclaas, z. van N. Hollenberg en A. C. van der Vliet; Cornelis Hendricus Pancra- tius, z van J. C. Botter en M. Bleijendaal. ONDERTROUWD: G. M. Heere, wonende te Castricum en H. J. Robregt, wonende te Beverwijk; A. B. Verhoeven en M. K. Weda, beiden wonende te Castricum. GEHUWD: C. Stct, wonende te Heiloo en A. M. Geertruida Kuijs, wonende te Castri cum; J. S. Nootebos en C. M. Groenland, beiden wonende te Castricum. OVERLEDEN: Maartje van der Busse. 77 j., wonende te Schagen; Johanna Frederika van Dalfsen, 55 j., wonende te Amsterdam; Maartje Kist. 85 j., wonende te Zaandam. Voor de Heemskerkse R.K. Vrouwenbe weging zal heden (Donderdag) in zaal Dam een bonte avond worden georganiseerd, waarop een inderdaad „bont" programma zal worden geboden. De speeltuinvereniging „Kindervreugd" te Beverwijk houdt op Vrijdag 11 Februari in het clubgebouw aan de C. H. Moens- straat haar jaarvergadering. Naast de behandeling der jaarverslagen staat een bestuursverkiezing op de agenda. Aftredend en niet herkiesbaar is de heer Kartman, waarvoor het bestuur als candi daat stelt de heer P. v. d. Linden. Het bestuur van de speeltuinvereniging .Kindervreugd", dat zijn leden bijeen had geroepen om Dinsdagavond in het club gebouw aan de Doodweg de jaarlijkse ver gadering te houden, heeft tijdens deze ver gadering met voldoening mogen vaststellen dat het werk en de belangen van de speel tuin in goede handen zijn. Wegens ziekte moesten drie bestuurs leden verstek laten gaan, doch het aantal belangstellenden was groter dan voorheen het geval was. Dit stemde de heer P. Han- se, voorzitter, tot voldoening. Het jaarver slag van de heer M. J. v. d. Heuvel, secre taris, kenmerkte zich door de rust, die „Kindervreugd" het afgelopen jaar heeft gekend; een rust overigens, die oorzaak vond in de financiële omstandigheden, waardoor aan herstellingen van het club gebouw, die nodig zijn, voorlopig niet kon worden gedacht. Thans echter is men voor nemens deze herstellingen ter hand te nemen, daartoe in staat gesteld door de van gemeentewege ontvangen subsidie In zijn slotwoord deed de heer Hanse een beroep op de leden om behulpzaam te zijn met het plaatsen van een dertig meter lang ijzeren hek, dat welwillend door de directie van de papierfabriek was afge staan. Voorts wilde hij graag, dat enige bewo ners van de Corverslaan de speeltuin niet voor vuilnisbelt zouden gebruiken door hun vuil over de muur van de tuin te wer pen. Speciaal brandgevaarlijke rommel als oude bedden, stroo en wat dies meer zij, levert voor de kinderen groot gevaar op.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10