Scheepsradar voor coasters en trawlers Verenigingsvaria Voor BRILLEN DE BOER Havenberichten Agenda voor Velsen Prof. mr. dr. G. v. d. Bergh vindt vliegende schotels „nonsens" Twintig jonge vrouwen zijn het Velserbad „te erg" Leven op andere planeten zeker mogelijk Heemskerk Zilveren gemeentebode op hartelijke wijze gehuldigd Castricum Nutsspaarbank opende nieuw bijkantoor in Castricum Heverwijk 5 Terrasvogels en HSV deelden de punten Ruime nederlaag voor Beverwijk (vier-één) VZV II won van HZV I met 5-1 Voorrang en gladheid Konijn met hoofddoek en pistool opgespoord Bloeiende bolgewassen op „Westerveld" Tussen de getallen R.K. Bouwvakarbeiders willen Heemskerk in hogere klasse Tafeltennisdemonstratie werd groot succes Speeltuinjeugd genoot van spannende film Protestant contra het Humanisme „Hollands Glorie" trok grote belangstelling Uitgevaren vissersvaartuigen Supporters vierden feest „Het begrijpen van poëzie" DINSDAG 15 FEBRUARI 1955 De Decca Radar Ltd. heeft bij haar stre ven naar het brengen van een laaggeprijsde radar een nieuwe scheepsradar ontwikkeld die de eigenschappen en prestaties van een kostbare, de luxe apparatuur bezit. Deze radar wordt als het type 212 op de markt gebracht. Op het gebied van de kleine scheeps radar-techniek is hiermee een belangrijke stap gedaan: het is niet alleen een kleine radar voor de kleinere schepen, zoals coas ters en trawlers, die door zijn prijs ver antwoord is voor schepen van een tonnen- maat tussen 50 en 1000 ton, het is ook de eerste laaggeprijsde radar met alle ken merken van een eerste klas scheepsradar De apparatuur is klein van afmetingen en laag van gewicht, maar geeft een maxi mum aan prestaties voor alle type schepen De nieuwe Decca 212 heeft zes bereiken f2, 1, 3, 8, 15 en 30 mijl op een 9-inch bê^ldshcerm. De radar-antenne met een gewicht van 35 kg (het standaardtype weegt 150 kg) is omklapbaar, zodat coas ters onder de bruggen van kanalen kun- Tegen alle Terrasvogels-verwachtingen in vond de wedstrijd tegen HSV toch door gang. De Vogels aanvaardden de reis zon der Timmer, voor wie Rijke inviel. Het terrein van HSV was zeker bespeel baar en er werd door beide partijen be hoorlijk gespeeld. HSV nam de ^eiding doch rechtsbinnen Pellemans maakte met een prachtig schot, van grote afstand ge lost, gelijk (11). Bij de nu volgende aan vallen zag HSV kans een 31 voorsprong te nemen. Terrasvogels wijzigde nu zijn opstelling en dit gaf wel enige verbetering. Met een uitstekende kopbal verkleinde Van Vuuren de achterstand tot drietwee. De Vogels bleven ook na de rust in de gewijzigde opstelling doorspelen. Röbken en Pellemans maakten het de HSV-verde- diging geducht lastig. Eerstgenoemde zorg de op fraaie wijze voor de gelijkmaker, doch lang duurde deze Santpoortse vreugde niet, want HSV zag kans de bal achter in valler-doelman Lokkers, die reeds vóór de rust de geblesseerde Akkerman Sr. moest vervangen, te plaatsen. (43). Terrasvogels hield evenwel dapper vol en zeven minuten voor het einde had Röbken na een voorzet van Rijke opnieuw succes. (4—4). Hoewel het speelveld van West-Frisia des morgens sneeuwvrij was gemaakt, was het voor de 22 spelers van West-Frisia en Beverwijk allesbehalve een genoegen om op dit gladde veld enigszins goed voetbal te laten zien In de eerste helft bleven valpartijen dan ook niet uit en het leek er op dat de eerste helft zonder één doelpunt zou verlopen. Maar ongeveer 8 minuten voor rust gaf linksbinnen Bruinis een meer als voorzet bedoeld schot, waaruit de bal tot schrik van Raap in het doel rolde (10). De tweede helft begon niet ontmoedi gend. Er waren tien minuten gespeeld en door een doelpunt van Bouvré was het één één. Maar twee minuten later stond het twee —één door een prachtig doelpunt van de linksbuiten. Beverwijk gooide alles op de aanval, maar het te ver doorgevoerde indi viduele spel der Wijker voorhoede leidde niet tot het gewenste resultaat. Bij een West-Frisia-aanval scoorde Dangermond (drieéén). In de laatste minuten speelde Lorjt te hard op Raap terug en de stand was vieréén. VZV heeft Zaterdagavond in het Sport- fondsenbad in Haarlem een zware tegen stander gehad in de Hillegomse zwemclub HZV. De eerste aanvallen waren van de kant van VZV, maar het geluk was niet met de IJmuidenaren, een bal ging over het doel. een tweede tegen de ligger. Kobes, die de bal staande wierp, kreeg een vrije worp tegen zich. die De Graaf met een doorslagbal benutte: 0-1. Hierna waren de HZV-ers ruim de meer deren van de VZV-spelers, evenwel kwam er toch nog een goede aanval, die besloten werd met een schot, door Kobes uitstekend gestopt, door de HZV-keeper. Möhlmann bracht hierna de stand op 0-2, terwijl van Alphen nog enige schoten op zijn doel gericht zag. Een corner van HZV leverde geen nuttig effect op; echter bracht direct daarop Van Baar aan de andere kant de stand op 1-2. In het begin van de tweede helft werden door de VZV-doelman Van Alphen enige goede schoten gestopt, maar eenmaal moest hij toch in een schot van De Graaf zijn meerdere erkennen, met dien verstande echter dat VZV met zes man speelde na het uit het water sturen van Jak. Direct daarop scoorde HZV door Möhlmann het vierde doelpunt en was de strijd in wezen beslist. Een corner genomen door Tijssen lever de VZV niet het gewenste resultaat op, doch aan de andere kant was het weer Möhlmann die HZV een doelpunt bezorgde. Nog eenmaal kwam de bal in handen van VZV, toen was het tijdsein Rosier te snel af om de eindstand nog te veranderen, zodat HZV met een 1-5 overwinning 3e reis naar Hillegom terug aanvaardde. nen doorvaren. De hoogte van deze mast is (staand) slechts 4.5 meter, opdat de stabiliteit van het schip niet wordt be- invloed. Op het grote beeldscherm is een plotter te bevestigen, die draaibaar is, zodat de plottel door koersveranderingen niet waar deloos wordt. Twee auto's in de sloot De sneeuw op Velsens wegen heeft enige botsingen en andere ongelukken veroor zaakt, die zonder lichamelijk letsel voor de betrokkenen afliepen. Zaterdag raakten, zoals in een deel onzer oplaag nog kon worden gemeld, twee auto's bij de Slaperdijk onder Santpoort in de bermsloot. De eerste, bestuurd door een dame, slipte op weg naar Haarlem, kantel de en kwam rechts van de weg in de sloot terecht, en terwijl de politie het geval nog onderzocht, gleed twintig meter verderop een bestelwagen met het achtereind in dezelfde sloot. Op de splitsing KoningswegCorvers- laan te Velsen-Noord werd een vrachtauto door een personenwagen aangereden,, door dat de bestuurder van de laatste geen voor rang gaf en de auto doorgleed. Op de kruising GildenlaanSchulpweg botste een bestelauto op een bestelwagentje, ook al doordat de gladde weg remmen haast onmogelijk maakte. In alle gevallen ontstond materiële schade. ADVERTENTIE naar Kennemerlaan 6062 Leverancier voor alle ziekenfondsen De volgende gevonden voorwerpen zijn! van 4 tot 11 Februari aan het hoofdbureau van politie, Tiberiusplein no. 1, kamer 4 binnengebracht. Uitsluitend op iedere werk dag van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, met uitzondering van Zaterdagmiddag worden inlichtingen verstrekt, echter beslist niet telefonisch. Handschoen, autoped, gouden ring, wind jack, want, armband, paar handschoenen (gevonden 5 Dec. '54). konijn, bos sleutels, ceintuur, zadeldekje, dameslaarzen, dames polshorloge, muts. gloeilamp, tas, regenjas, schoentje, portemonnaie, sleutel, rubber slangetjes (waterkraan), hoofddoek, ball point, shawl, halsketting, 2 nummerplaten, jongenspet. speelgoedpistool, rubberbroek met bretelles, paar wantjes, plastic tasje, kinderrijwiel, schoolétui, biljet van f20, zadel. De tuinbouwstudieclub „Velsen" houdt Woensdagavond in de koffiekamer van „Westerveld" een tentoonstelling van bloeiende bolgewassen. Het betreft hier de zogenaamde huiskweek. Omstreeks Octo ber hebben de leden een aantal bloembol len mee naar huis genomen en het resul taat van het „in bloei trekken" is Woens dag te zien. Voor de beste kwekers zijn prijzen beschikbaar gesteld. De expositie is ook voor het publiek toegankelijk. Maandag 14 Februari kwamen de haven IJmuiden binnen: Automedon van Birken head. Deo Favente van Aarhus. Armin van Udevalla. Vechtstroom van Grangemouth. Dieter Waltraud van Hamburg. Berkelstroom van Plymouth. Rodenbeck wan Antwerpen. Avra van Philadelphia. Mangan van Josing- fjord. Hoder van Kirkenaes. Freecrest van Las Palmas. Elsa van Geffle. May v. Fowey. Rema van Aalborg. Jaba van Kragerö. Al- sterthal van Portorico. Texelstroom van Liverpool. Waal van Bremen. Atlas van Go thenburg. Trito van Dublin. Vertrokken zijn: Port Centil naar Le Havre. Hazev'nd naar Venetië. Sylvia naar Brake. Maria Christine naar Plymouth. Frans Pacific naar Hamburg. Alstern naar Rotterdam. Pieter S naar Swansea. Anna Ahrens naar Antwerpen. Jaba naar Antwer pen. Mapia naar Hamburg. Wota naar Ter- neuzen. DINSDAG 14 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De charge aan de rode rivier". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30—12 en 14—16.30 u. „Felison", 19—21 uur. expositiezaal Heide- straat, expositie kindertekeningen. SANTPOORT „Getosa", 20 uur, zaal Zomerlust, toneel uitvoering. WOENSDAG 15 FEBRUARI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De charge aan de rode rivier". Rex, 20 uur, „Opstand in Mexico". Pieter Vermeulenmuseum. als Dinsdag. „Felison", 1417 uur, als Dinsdag. VELSEN Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Met een haast doofmakende cijferreeks heeft professor mr. dr. G. van den Bergh, docent aan de Amsterdamse universiteit Maandag in hotel De Rifstende Jager trach ten aan te tonen hoe het heelal is ontstaan. Van de zeer veel aanwezige leden van he* Castricums Instituut voor Arbeidersont wikkeling is er denkelijk geen in staat ge weest de reeksen getallen te onthouden waarmede de geleerde zijn gehoor bombar deerde. De lezing van professor Van den Bergh was op zichzelf buitengewoon inte ressant, omdat hij dingen vertelde waar de leek zelden bij stil staat.'Uiteraard was de hooggeleerde spreker alleen in staat, zoals hij zeide, „enkele dingen" over zijn onderwerp te zeggen, omdat hij voor een uitvoerig betoog minstens tien avonden be schikbaar zou moeten hebben. Maar die enkele dingen die hij dan ook vertelde waren waard gehoord te worden. Uit vaste en natuurkundige wetten heeft de wetenschap berekend, dat alle sterren stelsels 3500 millioen jaren geleden waren samengebundeld. Op dat tijdstip had er een monsterlijke ontploffing plaats in het heelal, gelijk aan die van een super-H-bom. Deze ontploffing was het begin van het ontstaan van het heelal, hetgeen de geleer de als een vaststaand feit centraliseerde. Men heeft alle mogelijke berekeningen gemaakt, teneinde aan te kunnen tonen, wanneer de aarde „gebouwd" zou zijn en men kwam tot de slotsom dat dit op onge veer hetzelfde tijdstip was als de ontplof fing. Sterrenstelsels Van de problemen rond de sterrenstel sels merkte prof. v. d. Bérgh op, dat die rond de Melkweg wel goeddeels zijn opge lost. De zon behoort tot een der sterren van het Melkwegstelsel de grootste. Zij maakt weer deel uit van een „serie" van 100 milliard sterren. Hoewel de wetenschap er in de loop der jaren in is geslaagd een uitgebreide „bur gerlijke stand" van al die sterrenstelsels samen te stellen, zei de causeur, dat men het definitiefe aantal nog nooit heeft kun nen bepalen, doch men schat het op een paar millioen. Afstanden De aarde, die een doorsnede heeft van 13.000 kilometer, draait om haar as en in een jaar om de zon. De man is hoogst waar schijnlijk uit de aarde ontstaan; zij staat 385.000 km van de aarde af, wat zeggen wil dat men tussen aarde en maan „maar" 30 aardbollen zou kunnen plaatsen. Dat de maan invloed zou kunnen hebben op de weerstgesteldheid op aarde, trok professor Van den Bergh sterk in twijfel; hij wenste zelfs uitdrukkelijk vast te stel len dat dit nonsens is. De zon is de moeder van de aarde. Zij is enorm groot: ruim 100 maal grotèr dan haar kind de aarde en de doorsnede is 1.387.000 km. De afstand tussen zon en aarde is 150 millioen km. Sterren Van de sterren is Sirius de helderste. Zij is alleen in de winter het duidelijkst te zien. Deze ster staat 82 biljoen km van de aarde. Uiteraard kreeg de causeur na de pauze een groot aantal vragen te beantwoorden. Uit dit aantal bleek tevens, dat het onder werp de grootste belangstelling van de leden had. „Vliegende schotels? nonsens!" Professor Van den Bergh werd in de pauze, evenals daarna, bestormd door leer gierige jongelui. Zij stelden de geleerde de vraag of hij geloofde aan het bestaan van vliegende schotels. Het antwoord van de geleerde was kort en bondig: „Vliegen de schotels bestaan niet. Nonsens!" „Het Amerikaanse boek dat over vlie gende schotels is verschenen is een schan de," zei de geleerde. (Hij bedoelde het fan tastische verhaal van een zekere Adamski). De vraag of hij geloofde dat er op an dere planeten schepselen wonen beant woordde prof. Van den Bergh bevestigend. ..Alleen hebben de geleerden dat nog niet kunnen bewijzen, maar.nochtans geloof ik het zeker!" ALS ZATERDAG EN ZON DAG OVER EEN WEEK het grootste watercircus, dat Velsens geeerd publiek ooit heeft gezien, de opening van het Velserbad komt op sieren, zal het allemaal heel wat strakker en netter gaan dan gisteravond onder de blanke kap van het herbo ren zwembad. Directeur C. W. van Schreeven zal er tegen die tijd ook niet meer op zijn hurken bijzit ten, toeterend door de han den: Houen jullie je kóp nu eens even'.", want zulks past niet jegens de geno digden, die in grote getale rond de kuip zullen zitten om de nationale wedstrij den en de shows en ballet ten met onderwaterverlich ting te aanschouwen. Gisteravond moest het wel zo, want de uitgelaten troep jonge meisjes, die na 41/2 jaar eindelijk weer een zwembad naast de deur had, heeft dat heuglijk feit even luidruchtig en met groot la- wijt gevierd. Het was dan ook wel de eerste repetitie-avond voor de verschillende nummers, die volgende week opge voerd zullen worden in het vernieuwde bassin, maar de directeur heeft zijn jong- leuses om te beginnen maar eens even laten uitrazen in het bad, dat eindelijk weer een bèd was geworden met echt, zij het nog wat don kergroen, water en met glimmende cabines en een springplank om de hele avond mee bezig te blijven. Dat er tijdens deze luid ruchtige waterfuif van twintig meisjes, voortgeko men uit alle Velsense zwem verenigingen en organisa ties, die de watersport in het vaandel voeren, tenslot te ook nog serieus geoefend is, pleit voor de paedagogi- sche talenten van de ge hurkte meneer Schreeven, want het waren twintig heel erg rumoerige meisjes in een bad, dat elk geluidje duizendvoudig weerkaatste. De eerste vier nummers (waaronder eentje met ver lichte scheepjes, mrjne da mes en heren) zqn dus toch nog even doorgenomen, maar toen heeft de nieuwe directeur zijn schare er la chend uitgestuurd, omdat de I.IRB ook nog wel even aan bod wilde komen. De [JRB heeft gezwommen na 41/2 jaar terug tussen de vertrouwde tegeltjes en al viel»de watertemperatuur nog niet mee omdat het wa ter er nog maar nèt in stond, er is ook hier even ernstig gestudeerd op de di verse grepen, die het hoog geëerd publiek op die fees telijke openingsavonden de kracht van deze reddings brigade moeten aantonen. Instructeur Egbert Groot- hedde, vers uit het Zuiden geïmporteerd om hopelijk vele Velsenaartjes het zwemmen bij te brengen, heeft er keurend bijgestaan en dat materiaal eens beke ken. „Daar is wat mee te beginnen" heeft hij aan het eind van deze eerste avond direct al gezegd, zodat de twee weken oefenen haast elke avond ver moedelijk welbesteed zullen worden; de directeur zelf geeft een deel van de voor bereiding uiteraard uit han den. Beneden bij de ingang is het nog wat chaotisch, maar de electriciens en monteurs weten, dat ze nu de langste tijd in de ingewanden van het bad hebben mogen wroe ten en op de vloer van do kuip is wat rommel uit de toevoerbuizen mee komen zakken, waar evenwel over een dag of wat de „onder water-stofzuiger" best raad mee weet, zodat Velsens „Velserbad" nu toch einde lijk echt naar de heropening toe gaat en daarna naar de normale dienst in een ge meenschap, die er al te lang van verstoken was. Tijdens de in het KSA-gebouw gehouden jaarvergadering van de afdeling Heems kerk heeft de secretaris, de heer H. Lam- mers, de wens uitgesproken dat de ge meente in een hogere klasse wordt ge plaatst. Het bestuur van de afdeling heeft er bij het hoofdbestuur op aangedrongen om hieraan medewerking te verlenen. Uit het jaarverslag van de heer Lammers bleek, dat het ledental in Heemskerk thans ruim tachtig bedraagt en de voorzitter drong er bij de aanwezigen op aan dit aan tal te vergroten. Het afgelopen jaar gaf een batig saldo te zien van 48.11, waardoor de afdeling thans een bezit heeft van ƒ411,78. Bij de bestuursverkiezing werden de heren H. v. d. Kolk en C. Kuiper herbe noemd. In de korte tijd van haar bestaan is de tafeltennisvereniging „Heemskèrk" uitge groeid tot een flinke club en zij speelt nu met twee senioren- en drie junioren teams in de competitie van de Nederlandse Tafeltennisbond. Teneinde aan deze sport meer bekend heid te geven, werd Zaterdag in zaal Nij- man een demonstratie-avond gehouden, die ondanks de bijna onbegaanbare weg, een grote belangstelling trok. Hieraan werd medegewerkt door een aantal bekende spelers, waaronder Corry Schuyt van „Rapidity" uit Beverwijk. Met veel bewondering werden hun prestaties gadegeslagen en de tafeltennisvereniging „Heemskerk" kan dan ook op een zeer ge slaagde avond terugzien, die er zeker zal doen bijdragen om deze sport nog meer populariteit te geven. Schietvereniging „Ons Genoegen" I IJïTlOTïd De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons L De besturen van de samenwerkende speeltuinverenigingen „Schulpen" en de „Meerweiden", die er een geode gewoonte van hebben gemaakt voor de kinderen van de leden filmmiddagen te organiseren, zul len dit genre ontspanning nu wel defini tief handhaven, gezien de zeer grote be langstelling die er Zaterdagmiddag op nieuw was bij de twee filmvoorstellingen in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat. De voorzitter, de heer M. J. Marcus, heeft de jeugdige schare van totaal bijna drie honderd kinderen voor de aanvang van het filmprogramma (verzorgd door het Algemene Nederlandse Instituut voor On- derwijsfiims (ANIVOJ te Haarlem) nog eens nadrukkelijk gewezen op de vernie lingen aan afrastering en speelwerktuigen van de „Schulpen"-tuin en hen verteld, dat er bij ontdekking krasse maatregelen zul len worden genomen. Een leuke tekenfilm leidde de aandacht verder van deze ernstige woorden af, waarna de jeugdige toeschouwers de span nende film van J. Arthur Rank „De spoor zoekers" kregen voorgedraaid. De Wijk aan Zeese schietvereniging ..Ons Genoegen" hield een onderlinge wedstrijd waarvan de uitslag werd: 1. L. Durge, 2. J. Schelvis. 3. J. de Boer. 4. B. Schelvis allen 48 pnt.. 5. S Ypma 47 pnt. Bridgers telden de slagen Voor de onderlinge competitie heeft de bridgeclub „Wijk aan Zee" een wedstrijd gehouden, welke in de volgende uitslag eindigde; 1. v. d. Aar-Geudeke 52 pnt.; 2. dames Schaaper-Handgraaf, 47 pnt.; 3. mevrouw Dobber-v. d. Elzen, 44 pnt.; 4. Dobber-Pirovano, 42 pnt.; 5. heer en me vrouw Gertenbach, 40 pnt.; 6. Schoos- Klein, 39 pnt.; 7. mevrouw v. Son-Beer- marai, 39 pnt.; 8. mevrouw Beermann-v. Son, 39 pnt.; 9. Dikkenberg-Bol, 35 pnt; 10. v. Klave^en-Handgraaf 34 pnt. KAB hield klaverjaswedstrijd In café „De Zon" heeft de Wijk aan Zee se afdeling van de K.A.B. voor haar leden een klaverjaswedstrijd gehouden die in de volgende uitslag eindigde: 1. N. de Boer- B. v. d. Mey, 4841 pnt.; 2. J. Dirks-me- vrouw Dirks, 4811 pnt.; 3. A. v. d. Mey- mevrouw De Boer, 4741 pnt.; 4. N. v. d. Mey-J. de Blok 4850 pnt.; 5. A. de Blok- mejuffrouw G. v. d. Mey 4565 pnt. Contactavond „De Kennemers" De Beverwijkse voetbalvereniging „De Kennemers" houdt Woensdag 23 Februari in café Wil'kes een contact bijeenkomst. Metaalbewerkers vieren feest Op Donderdag 3 Maart houdt de afde ling Beverwijk van de Algemene Neder landse Metaalbedrijfsbond in het Luxor- Theater een propaganda-fcestavond. Mede werking hieraan wordt verleend door het „Langedijker-Cabatetgezelschap". „Pat-Mat" I speelde gelijk tegen „Zaandam" 2 Het eerste tiental van de Kennemer schaakclub „Pat Mat" heeft een bonds wedstrijd gespeeld tegen „Zaandam" 2, die voorlopig in een 33 gelijkspel eindig de. De uitslag was; M. P. Suiker (P.)-J. Wenjelaar (Z.) afg.; J. Zoontjes-J. D. Mordhorst 10; P. Zwart-J. v. Doom 10; J. E. Strengers-J. de Vries, afg.; A. de Vries-A.C. Siebeling 01: J. Jansen-A. v. 't Kaar 01; W. Steeman-S. Eartels 01; Th. Spijker-A. Geytenbeek 1—0; P. Hart- A. ten Wolde afg.; P. M. Janssen-M. Gans afgebroken. De Christelijke Vrouwenbeweging, afde ling Beverwijk, kwam gisteravond bijeen om te luisteren naar ds. Kalf, die zou spre ken over het Humanisme en zijn bezwa ren. De presidente mevrouw Fróhlich- Hoenderdos, opende de bijeenkomst met zang en gebed en gaf, nadat de notulen van dc vorige vergadering waren voorge lezen het woord aan ds. Kalf. De predi kant gewaagde van „hét gevaar", dat de vrijzinnig-protestant te verduren heeft van de zijde van het Humanisme. Nadat ds. Kalf op enkele bijzondere aspecten van het Humanisme had gewezen en over de werkwijze van deze vereniging wekte hij zijn gehoor op, om op te komen voor de eer van God. Na de pauze bestond er gelegenheid de inleider vragen te stellen, waarvan door de talrijke aanwezige dames een zeer dank baar gebruik werd gemaakt. Voor de leden van de Tuinbouwstudie- bond „Heemskerk Vooruit" en van de plaatselijke afdelingen van Bloembollen Cultuur en van de LTB heeft in het Mar- quette-Theater de vertoning plaats gevon den van de bekende bloemen-kleurenfilm „Hollands Glorie". De talrijke aanwezigen wisten deze rolprent naar waarde te schat ten en hebben de vertoning met grote aandacht gevolgd. „De Vriendenkring" organiseert weer klaverjastournooi De Beverwijkse klaverjasclub „De Vrien denkring organiseert evenals verleden jaar weer een toumooi waaraan door vele verenigingen wordt deelgenomen. De eer ste wedstrijden worden gespeeld op Zater dag 28 Februari in het clubhuis café Wilkes. Grondstof fenaanvoer Met het Duitse m.s. „Anni Ahrens" werd Maandagmorgen voor de papierfabriek Van Gelder Zonen, aangevoerd een lading van 300 ton cellulose van de Noorse haven Husum. Ter gelegenheid van het zilveren ambts jubileum van de gemeentebode van Heems kerk, de heer P. Koopman, is deze op har telijke wijze gehuldigd. Ten gemeentehuize werd de jubilaris met zijn echtgenote ontvangen door burge meester H. Nielen die in een toespraak de levensloop van de heer Koopman memo reerde, vanaf het moment dat hij als bode in dienst trad. Reeds direct heerste er tus sen ons een goede verstandhouding, aldus de burgemeester die er op wees dat ook met de anderen met wie de heer Koopman te maken kreeg een geest van vertrouwen heerste. Als dank voor de ambitie en de plichtsgetrouwheid waarmee de jubilaris zijn taak vervult bood de heer Nielen hem een enveloppe met inhoud aan. Zijn echt genote werd in de hulde betrokken door het aanbieden van een ruiker bloemen. De burgemeester besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken dat de heer Koop man nog gedurende een lange reeks van jaren in goede gezondheid zijn taak zal mogen vervullen. De heer R. W. A. Muyen sprak namens de gemeenteraad en bood hem een vulpen met inscriptie aan. Namens het gemeente- en secretarie- personeel sprak de gemeentesecretaris de heer H. C. Schram en overhandigde de heer Koopman diverse geschenken. Hier na namen nog verschillende anderen het woord en ook dezen lieten hun goede wen sen vergezeld gaan van stoffelijke blijken van waardering. Maandag 31 Januari: st. Vios I IJM 24; ml. Heemstede IJM 53. Gorredijk IJM 75, Martenshoek IJM 283, Bertha KW 38. Ever- ard Christina KW 40. Cornelis Marinus KW 48. Huiberdina Gijsbertha KW 85. Robert William KW 123. Voorwaarts KW 140, Willy KW 141: mk. Wiron V IJM 208 (11 Febr. binnen). Dinsdag 1 Februari: st. Bergen IJM 16, Bloemendaal IJM 71; mt. Batavia IJM 99; ml. Vertrouwen KW 6, Helena KW 39, Aafke Jacoba KW 41. Borneo KW 127, Bali KW 129. Katwijk III KW 161. Eendracht KW 168, Onderneming KW 175, Gezina Geertrui KW 176. Woensdag 2 Februari: mk. Wiron I IJM 210. Donderdag 3 Februari: st. Herman IJM 2; mt. Maria van Hattem IJM 10. Johannes Polderman IJM 20; ml. Wiron III IJM 221; mk Dageraad IJM 4. Poolster IJM 11. Vrijdagavond 4 Februari: mt. Medan IJM 57 (Newfoundland via Plymouth), Eveline IJM 116; ml. Java KW 159; mk. Nelly v. B. IJM 23 (r urrevaad). Zaterdag 5 Februari: st. Tzonne IJM 1; mt. Thorina IJM 33. Dirkje RO 53; ml. On derneming IV SCH 153, Jacoba Gesina SCH 36. Maandag 7 Februari: 1 t. Wiron IV IJM 209. Antje RO 15: ml. Martha IJM 74. Ver- wachtting TJM 204, De Arend KW 7, Adria- nus KW 10. Rijnmond IV KW 15, Willem Cornelis KW 16. Arie Nico KW 17. Cornelis KW 24. Concordia KW 26,.Nentunus KW 45, De Vrouw Anna KW 52, Floris KW 59, Elizabeth KW 64, Saturnus KW 69. Maria Jacoba KW 73. Excelsior II KW 78. Jan KW 84. Alida KW 91. Jacoba KW 107. Gebroe ders KW 108. .'etronella KW 125. Bali KW 129, Arie KW 155. De Vier Gezusters KW 162. Gebroeders KW 166. Aleida KW 169. Onderneming II SCH 27, Cornelia Maria SCH 135, Alida SCH 6. Prinses Marijke SCH 9, Scheveningen SCH 107, Bertina VL 85, Dolfijn RO 2; mk. Texel IJM 5 (10 Febr. binnen), Marianne IJM 7, De Hoop I IJM 45, Nehim IV AM 26. Prinses Margriet KW 51, Dina Marie KW 57. Tiny Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34. Pietertje HD 87. Dinsdag 8 Februari: st. Klaas Wijker IJM 85. Abraham VL 77; mt. Elie Chénévière Gerarda KW 9, Grietje KW 20. Nederland VI IJM 32. Shamrock I.TM 129: ml. Hubertha KW 37. Noordster KW 67. Nelly Maria KW 70. Hette Margaretha KW 74. Toenadering KW 95. De "rouw Dirkje KW 104. Voor waarts KW 140, Cornelis VL 83, Neeltie VL 166; mk. Emisel IJM 31. Corrie TJM 78. Magda IJM 272, Nehim III AM 18, Leendert Jacoba KW 12, Prinses Beatrix KW 72. Arendje KW 98. Agatha Arie KW 126. Hcn- drikie BU 33. Woensdag 9 Februari: ml. Annie IJM 14. Willy Alida KW 65. Onderneming III SCH 117; mk. De Twee Geb.oeuers IJM 3, Klaas Junior IJTI 22 (ex AM 27, le reis). Vios IJM 52, Samenwerking KW 21. Rein KW 30, Hermina IV KW 53. Alice KW 62. Gerda Marianne KW 71. Twee Gezusters KW 77, Vier Gebroeders TX 14. Donderdag 10 Februari: st. Haarlem IJM 9. Flamingo IJM 25; ml. Volharding KW *>3. Willempje KW 89; mk. Texd IJM 5. Vrijdag 11 Februari: st. Gelria IJM 21, Sumatra IJM 62; ml. Allan Water IJM 34, Post Boys IJM 35; ml. Doggersbank KW 75. De leden van de Casiricumse suppor tersvereniging CSV hebben Zaterdag in hotel Borst van hun bestuur een feest avond voorgezet gekregen die heeft ge klonken als de bekende klok. Daar heb ben in de eerste plaats The Saringa Ha- waians voor zorg gedragen, het ensemble, waaruit na de pauze een trio werd ge vormd dat groot succes oogstte. Met zijn zotte een-mans voordrachten had de lei der van het Amsterdams cabaretgezel schap, Henk Haye, de lachers op zijn hand. Twee jongens met een gitaar, The Morel- li's, vierden met een kwinkslag en hun liedjes triomfen en tenslotte dient de jonge accordeonnist George Maas vermeld. Min der waardering was er echter voor Peter van Dalen als conférencier weggelegd; zijn entrée met een oer-oud en afgezaagd liedje bijvoorbeeld, dat bovendien slecht werd gezongen, was verre van majestueus. De avond welke geopend was door de voorzitter, de heer Chr. Pieterse, werd met een gezellig samenzijn besloten. Aar. de tijd, dat het bijkantoor van de Nutsspaarbank te Castricum een bekrom pen onderkomen had, is Zaterdagmiddag een eind gekomen. Onder zeer grote be langstelling is 's middags het nieuwe Cas- tricumse bijkantoor aan de Torenstraat in gebruik genomen. Uit de redevoeringen die daarbij zijn gehouden alsmede uit de aanwezigheid van tal van vooraanstaande personen uit bank- en gemeentelijke krin gen, is wel gebleken, dat men grote ver wachtingen van spaarzaam Castricum koestert verwachtingen, die het bestuur van de Alkmaarse Nutsspaarbank het be sluit deden nemen in het toekomstige cen trum van het dorp een waarlijk hyper modern bijkantoor te laten bouwen. In de grote kantoorruimte waar van alle kanten het licht volop binnen kan stro men, was een select gezelschap bijeen; Castricums burgemeester, de heer C. F. Smeets, de wethouders P. de Vries en N. Veldt, oud-wethouder G. Meijer, gemeen te-secretaris N. A. van Lunen, de tech nisch hoofdambtenaar van Castricum, de heer J. W. Beiersbergen, de plaatsvervan gend eerste geneesheer-directeur van het provinciaal ziekenhuis Duin en Bosch, dr. J. Rentmeester, notaris H. A. A. M. van Cranenburgh, de Hervormde Predikant ds. L. Cannegieter, de directeur van het bij kantoor Castricum der PTT G. Klaasse, de kassier van de Castricumse Boerenleen bank Jac. Schut, de adjudant der rijks politie groep Castricum G. A. Verbaan, de hoofden van scholen G. Jansen en D. Six- ma, de voorzitter en secretaris van de Nederlandse Vereniging van Forensen Beijersbergen van Henegouwen en J. Hus- man, bestuurders van de Nutsspaarbanken te Beemster, Beverwijk, Haarlem, Den Helder, Hilversum, Koog aan de Zaan, Amersfoort en Zaandam, de architecten Peters en Roelofs, bouwondernemer P. de Nijs en vele anderen. Namens het bestuur van de Nederlandse Spaarbankbond was de heer dr. Bruining, secretaris van deze bond, aanwezig. Zij allen werden zeer hartelijk welkom geheten door de voorzitter van het be stuur der Nutsspaarbank te Alkmaar, dr. D. Mol, die in het bijzonder het woord richtte tot de kassier van de Boerenleen bank en de directeur van het bijkantoor Castricum van de PTT. Spreker sprak de wens uit, dat de rivaliteit tussen de ban ken zou blijven zoals zij tot nu toe is ge weest: gezond. Voorts vernamen de aan wezigen dat men aanvankelijk het plan had het bijkantoor in October 1954 te openen, doch door stagnatie in de aanvoer van bouwmaterialen was hier niets van gekomen. De directeur van de Nutsspaarbank, de heer P. W. Groot, wees op de belangrijke stap die zijn bank had genomen. „Het suc ces van de eerste jaren in Castricum, is oorzaak geweest dat wij deze grote stap hebben durven wagen", zei spreker. Cas tricums burgemeester achtte het bijkan toor van groot belang voor de spaarzin van zijn burgers en complimenteerde het bestuur van de spaarbank dan ook van harte met de nieuwe aanwinst. De heer dr. Bruning liet zijn speech ver gezeld gaan van een cadeau namens de spaarbankbond, dat bestond uit een fraaie electrische klok en tenslotte werd het woord gevoerd door de heren P. Schoorl, directeur van de Nutsspaarbank, oud-wet houder G. Meijer en de heer Beijersbergen van Henegouwen. Vervolgens werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het gebouw te bezich tigen. De Castricumse spaarders kunnen aan zeven loketten terecht en achter deze loketten is de kantoorruimte die met de modernste meubelen is ingericht. Een grote kluis, „die niet te forceren is", staat de spaarders er borg voor dat hun gelden goed zijn ondergebracht, kortom, het is een naar de eisen des tijds ingericht bank gebouw, voor de tot standkoming waarvan het gemeentebestuur ruimschoots zijn medewerking verleende; waarvan dr. D. Mol in zijn welkomstwoord dan ook met dankbaarheid gewaagde. Voor de gemeenschap Beverwijk van het Humanistisch Verbond heeft de heer H. W. Muzerie Zondagmorgen in het Statenhuis een interessante lezing gehouden over het onderwerp „Het begrijpen der poëzie" H\) begon met er op te wjjzen dat de tegen woordige mens te verstandelijk is en daar door te weinig gevoel voor de poëzie heeft. Alle mensen z\jn geboren met een aanleg voor het luisteren naar muziek, het genie ten van poëzie en het zien van lijn en kleur. Iedereen heeft diep in zich het vermogen om gedichten te kunnen aanvoelen en be grijpen. Aan de hand ven verschillende ge dichten, o.a. van Paul van Ostaayen, gaf spreker hier een bewijs van. Kinderen heb ben het gevoel voor taalrhy'thme zeer sterk, maar dit wordt op school afgestompt. Ge lukkig krijgt men thans ook andere inzich ten ten aanzien van poëzie. Bij het beoor delen v?*n de moderne poëzie is een intuïtie nodig, welke de gemoedstoestand van de dichter bij het maken van zgn werk aan geeft. Tot slot van deze interessante cau serie hield de heer Muzerie nog een korte bespreking over de moderne schilderkunst. MARKTBERICHT Andijvie 6072; waspeen 27—44: veldsla 4056; rabarber 72—94: prei 29—49; knol len 819; boerenkool 4264; groene kool 17—26: rode kool 23—36: witlof 28—42; sprui ten 2886; peen 7—18; uien 329; kroten 24—34.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7