Americano de beste cigaret met het beste filter CETAFLEX zonder harder lijmt kond alle hont! De zwarte spin Sleper tafeltennis-kampioen van Kennemerland VA LD A .Clowntje Rick York City door zege op Tottenham in de zesde ronde Nog geen vereniging van tweedeklassers MAANDAG 21 FEBRUARI 1955 4 Om de Engelse beker 1 Toch competitie HFG versloeg HBS in vriendschappelijke wed strijd in Den Haag Vriendschappelijke voetbalwedstrijden Wellicht ook verloting kaarten Nederland-België Het HVB-programma Courses in Hilversum Rob winnaar van Gaugin-prijs Skispringer door windvlaag verongelukt M FILTRA Voor de kinderen Waterpolo DWT door overwinning op RDZ in derde ronde van bekercompetitie Wielrennen Snijder won veldrit bij wijk aan Zee FEUILLETON door Mark Cross Kleine voorsprong van De Jong op Keiler In Engeland voetbalt men rustig door. Sneeuw of geen sneeuw. Op de foto ziet men hoe Wiishaw van Wolverhampton Wanderers het tweede doelpunt voor zijn club maakt tegen Charlton Athletic. Keeper Bartram en aanvoerder Fenton kunnen er niets meer aan doen. Na hun overwinning op Charlton behoeft men er niet aan te twijfelen of de Wolves tullen weer favoriet tijn ais vandaag de trekking voor de zesde ronde wordt ver richt. Toch hebben de ploegen uit de twee de en de derde divisie zich Zaterdag in de vüfde ronde het meest onderscheiden. En van hen moet de derdeklasser York City in de eerste plaats worden genoemd. Deze Noordelijke club versloeg in de derde ronde Blackpool. Daarna werd de laatst overge bleven amateurclub. Bishop Auckland, uit geschakeld en deze Zaterdag moest de eersteklasser Tottenham er aan geloven. De Wolves bleken veel te sterk voor Charlton, dat geen moment de indruk maakte van een kans te hebben. Al met al was het een slechte dag voor Londen, want Chelsea, de enige ploeg uit de hoofdstad, die de vijfde ronde bereikte, ging in een uitwedstrijd tegen Notts Coun ty ten onder door een doelpunt van links buiten Broadbent. Notts Forest dwong op eigen terrein Newcastle een gelijk spel af, en Swansea deed hetzelfde tegen het sterke Sunder land, na bij rust een doelpunt achter te hebben gestaan. Luton Town, een van de promotiecandi- daten voor de eerste divisie, kon niet op tegen Manchester City en deze nederlaag maakte een einde aan een reeks van tien wedstrijden zonder verlies. Birmingham City maakte dank zij twee doelpunten van de middenvoor Brown een einde aan de bekercarrière van Doncaster Rovers. Liverpool moest in Huddersfield zijn meerdere erkennen. Uitslagen De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de vijfde ronde van de Engelse beker competitie luiden: Swansea TownSun derland 22; Luton TownManchester City 02; Nottingham ForestNewcastle United 11; Birmingham City—Doncaster Rovers 21; York CityTottenham Hot spur 31; Wolverhampton Wanderers Charlton Athletic 41; Notts County Chelsea 10; LiverpoolHuddersfield Town 02. De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de Engelse league luiden: Eerste divisie: ArsenalLeicester City 11; BlackpoolSheffield Wednesday 21; PortsmouthPreston North End 20; Sheffield UnitedBurnley 10. Tweede divisie: Blackburn RoversPort Vale 21; Derby CountyBriston Rovers 11; FulhamPlymouth Argyle 23; Rotherham UnitedHull City 20; Stoke CityLincoln City 42. »cooooooooocoooooooooooccooooooooo^oooooooooocooococoocy 3 Alle voetbalwedstrijden in Nederland j varen Zondag afgelast. Zelfs in de semi- orof regionen. Alle wedstrijden, op één na. Want in Noordwijkerhout werd ge- 2 speeld tussen de plaatselijke vierde- klasser VVSB, die met 25 punten uit 2 iertten gespeelde wedstrijden ongesla- jen aan de kop staat en Teylingen uit Sassenheim, dat de derde plaats op ie ranglijst inneemt. Beide ploegen delden er veel prijs op, eindelijk weer '.ens te voetballen. VVSB had door verschillende omstandigheden al in j jecn twee maanden gespeeld. Met goed- 2 vinden van Teylingen vroeg men het bestuur van district West II toestem- niing te mogen spelen. Bij hoge uitzondering gaf de Bond zijn fiat. VVSB won met 3-2. 8 oocooo «oooooooocooc HBS en HFC, aloude tegenstanders, hebben van hun vrije competitie-Zondag gebruik gemaakt voor het spelen van een vriendschappelijke wedstrijd. Na een aar dige en gemoedelijke partij kon de Good Old met een twee-één overwinning de terugreis naar Haarlem ondernemen. Het veld van HBS bleek uitstekend be speelbaar. De grasmat van Houtrust was grotendeels sneeuwvrij gemaakt. HFC verscheen met drie invallers. In het doel stond de jeugdige Veltman uit het vierde elftal, die Van der Lee op uitsteken de wijze verving, en Flack speelde als rechtshalf een gedegen partij. De voorhoede der withemden werd geformeerd door: Hein Winter. Hans Winter, T. Corbeth, J. Moolenaar, Jac. Moolenaar. In zijn geheel kan dit elftal terugzien op een wedstrijd waarin het spelpeil verdien stelijk mocht worden genoemd. Er werd door de HFC'ers goed gecombineerd en in dien de Haarlemse voorhoede in de tweede helft een grotere schotvaardigheid aan de dag had gelegd, was het niet bij een twee één score gebleven. HBS. dat voor de rust sterker was, nam na twintig minuten de leiding toen een schot van de Haagse linksbinnen door Molijn van richting veranderd werd en onhoudbaar in het doel verdween. De rechtsback van HBS zorgde kort voor half time voor de gelijkmaker, toen hij een voorzet van Hein Winter koppend trachtte te onderscheppen, doch de bal in eigen goal werkte. In de tweede helft was HFC overwegend in de aanval. Uit de vele goede kansen, die de withemden voor het doel van HBS kregen, kwam een kwartier voor het einde het winnende doelpunt. Bij een snelle aan val schoot Hans Winter de bal achter de Haagse doelman. Ondanks het feit, dat het gehele voetbal- programma werd afgelast, kwamen er toch nog enk^e elftallen in het veld voor het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. De uitslagen van deze ontmoetingen zijn: DFCRapid J. C. 02; LeeuwardenBe Quick 31: Veendam—Heerenveen 13; AFCDe Spartaan 40 en Watergraafs meer—DWV 45. Zaterdag is in Utrecht een vergadering gehouden, belegd door een comité bestaan de uit vertegenwoordigers van de Zuide lijke tweedeklassers De Baronie, Roermond, Dc Spechten en De Valk. Het doel van dpze bijeenkomst was het oprichten van een landelijke vereniging van uitsluitend tweedeklassers. Tot een definitieve oprichting is het nog niet gekomen. Daartoe zal eventueel nader worden besloten, nadat besprekingen zul len zijn gevoerd tussen het KNVB-bestuur enerzijds en door het bovenstaande comité dat zal worden aangevuld met vertegen woordigers uit de tweedeklassers van de verschillende districten. Uit een enquête is gebleken dat tachtig tweedeklassers achter de plannen van het comité staan, twintig zouden hun houding nog nader bepalen en tien verklaarden zich tegen de oprichting van een speciale ver eniging van tweedeklassers. De ter sprake gebrachte grieven en vragen betroffen voornamelijk de regeling van het betaalde voetbal, meer speciaal de garantie-som van f 50.000, de overschrijvingsbepalingen en de transfer. Aan de KNVB waren door het comité schriftelijk in totaal 45 vragen ge steld, waarvan er inmiddels 29 schriftelijk zijn beantwoord. Naar wij vernemen wordt door het be stuur van de KNVB de mogelijkheid over wogen om, evenals dat voor Nederland Denemarken het geval is geweest, ook voor de wedstrijd NederlandBelgië (3 April) een aantal kaarten door bemiddeling van het Nederlandse Rode Kruis voor het publiek beschikbaar te stellen. Met het oog op het feit, dat 8500 kaarten voor België moeten worden gereserveerd, zal het aantal eventeueel echter niet 10.000 bedragen, zoals voor de wedstrijd tegen Denemarken, maar vermoedelijk 5000. De bedoeling is, dat candidaten voor een kaartje een toeslag ten bate van het Rode Kruis betalen. Het programma van de HVB, dat Zater dag en Zondag gespeeld had moeten wor den, is nu vastgesteld voor Zaterdag en Zondag 26 en 27 Februari. De uitslagen van de in Hilversum gehou den draverijen luiden: Monetprijs (1980 m.): 1. Sir Kerrigan 1.37; 2. Ramses 1.34.9; 3. Robbedoes 1.36.6. W. f 2,80, PI. f 1,10, f 1,50, f 1,10, Gek. f 9,70, Cov. f7,50. Manetprfts (2340 m.): 1. Royal Heny 1.32.1; 2. Quality F 1.31.4; 3. Prins Pluto 1.32.6. W. f4,90, PI. f 1,90, f2, Gek. f6,70, Cov. f4,70. Gauguinprijs (1900 m.). Eerste serie: 1. Peter Bond 1.30.1; 2. Rob 1.29.2; 3. Regina Spencer 1.29.7. W. f 10.20, PI. f 1,40, f 1,20, f 1.10, Gek. f8,50, Cov. f3.10. Tweede serie: 1. Ready Hollnadia G 1.30.2; 2. Roulette Hanover 1.32.3; 3. Parrino P 1.31.7 W. f 1,30, PI. fl,10, f 1,10, f2,50, gek. f3,50, Cov. f6.50. Finale: 1. Rob 1.29.9: 2. Rose Axworthy G 1.31.8; 3. Parrino P 1.31.1. W f3.30, PI. f 1,60. f3, f4,50, Gek. f3,80, Cov. f7,30. Dagasprjjs (2340 m.): 1. Parel Holland C 1.29.1; 2. Query Hanover 1.28.4; 3. Queeny Dillon 1.29.5. W. f 3, PI. f 1,30, f 1,20, Gek. f2,60, Cov. f 3,50. Picassoprijs (2340 m.): 1. Playsier 1.28; 2. Nico the Saint 1.28.8; 3. Nerva 1.29.1. W. f 3,70, PI. f 1,50, f 2, f 3,60, Gek. f 12,90. Cov. f 6. Sprintersprijs (1980 m.): 1. Morning Star 1.26: 2. Brin d'Amour IV 1.26.2; 3. Note- kraker S 1.25.4. W. f 1,60, PI. f 1,30, f 1,60, Gek. f4,20, Cov. f 3,80. Toulouse de Lautrec-prijs (2340 m.): 1. Peter Chestnut 1.31.1; 2. Prince Maire 1.29.5; 3. Pepsi Cola !.29.5. W f 16.70, PI. f 2,40, f 1,50, f3, Gek. 12, Cov. f 2.80. Totale omzet f96.818. Tijdens de internationale wedstrijden in het skispringen op de schans „Glückauf" in St. Andreasberg in de Harz, is de Oos tenrijkse kampioen Franz Gratwohl ver ongelukt. Tijdens zijn sprong was een plotselinge, zeer hevige windvlaag er de oorzaak van, dat hij buiten de baan terecht kwam. Gratwohl werd met ernstige inwendige verwondingen naar het ziekenhuis ver voerd. ADVERTENTIE Sleper is er in geslaagd de titel kampioen van Kennemerland, die Zondag voor de eer ste maal op het spel stond, te veroveren, waarmede htf Van Eyk, die vorig jaar nog kampioen was van de toenmalige afdeling Haarlem, onttroonde. Sleper bereikte de finale na een overwinning in de halve eind strijd op Metz, die tevoren Oudt en Voogt had uitgeschakeld. De tweede finalist was ongetwijfeld de verrassing van.de dag, na melijk Wolters, die het presteerde om in de halve eindstrijd Van Eyk naar de tribu ne te verwijzen. Overigens ging dit verre van eenvoudig gezien de uitslagen: 2119, 6—21 en 21—19. De finale werd een aantrekkelijke, zij het dan ook wat eenzijdige wedstrijd. Van de eerste de beste smash af was Sleper in de aanval en Wolters slaagde er niet in het initiatief over te nemen. De aanval was zeer sterk, maar ook de defensie van Wol ters was ongetwijfeld goed. De GTTC-er beschikte echter over een wapen, dat in de ze strijd beslissend was: een zeer hoog tem po. Hiermede vooral had de Togido-man het te kwaad, en dit kostte hem dan ook uiteindelijk de overwinning. Met de cijfers 2117, 2115 en 219 was Sleper duide lijk de sterkste. Bij de dames blonk Anneke Lahey uit. Ongetwijfeld heeft zij de vele prijzen, die zij uiteindelijk mee naar huis sleepte, voor een belangrijk deel aan het feit te danken dat titelhouder Corrie Schuyt door ziekte niet aanwezig was. Dit was jammer, daar wtj gaarne eens hadden willen zien of de Johez-speel- ster het peil van de Beverwijkse al had be reikt. Wij overdrijven niet met te zeggen, dat mej. Lahey nu eigenlijk vrij 8Pel bad. In de finale l/2e klasse klopte zij mevr. Franssen ruim, zij het dan ook, dat de tweede game belangrijk moeilijker was dan de eerste. De uitslagen waren 2113 en 21—19. Met de titel kampioene van Kennemer land in het enkelspel was Anneke Lahey echter nog niet tevreden, want nog twee maal kreeg zij uit handen van secretaris Schuuring de eerste prijs. In het dames- dubbelspel kwam zij samen met de Heem stede-dame mevr. A. de Graaf uit, en klop te in de finale het Togido-koppel Vermeu lenv. d. Putten. In het gemengd dubbel- sple kwam zij samen met Wolters uit. In de finale kwam dit koppel te staan tegen over v. Eyk en mevr. Franssen, en ook hier was de eerste prijs voor mej. Lahey. In het dubbelspel heren overgangs-eerste klasse, toch nog een titel voor Oudt, die samen met Brandse, clubgenoten Van Eyk en Hazelhoff klopte. De finale eerste klasse heeft ons maar matig kunnen bekoren. Het was een ont moeting tussen Voogt en Schoof. In de meeste gevallen trachtten beide spelers on middellijk na de serveerbal een z.g. af- maakbal te plaatsen, wat uiteraard niet steeds mogelijk was. Een regelmatig opge zette aanval was slechts zeer zelden te ont dekken. Schoof was uiteindelijk met de cij fers 2119 en 2115 het sterkste. Overi gens van deze speler een bijzondere presta tie, daar hij in de competitie slechts tweede klasse speelt. Resultaten De resultaten waren: Heren enkelspel: Overg.kl.: 1. P. Sleper, GTTC: 2. G. Wolters Togido. Ie kl.: 1. C. Schoof, Oranje-Zwart; 2. R. Voogt, Togido. 2e kl.: 1. H. Idzinga, Johez; 2. S. Karsten, Oranje-Zwart. 3e kl.: 1. H. Idzinga, Johez; 2. C. Bitter, Oranje-Zwart. 4e kl.: 1. C. Bit ter; 2. G. Cassee, PRAK. Junioren: 1. C. Nuyten, DIOS; 2. P. de Wit, Heemskerk. Dames enkelspel: l/2e kl.: 1. A. Lahey, Johez; 2. R. Franssen, te Zaanen. 3e kl.: 1. L. v. d. Putten, Togido; 2. N. Vermeulen, Togido. 4e kl.: F. Musscher, GTTC; 2. J. Zwart, Rapidity Heren dubbelspel: Ov. Ie kl.: 1. G. Oudt J. Brandse, Heemstede; 2. P. v. EykH. Hazelhoff, Heemstede. 2/3e kl.: 1. C. Schoof H. Volmai, Oranje-Zwart; 2. F. v. Lent J. Smits, HBC. 4e kl.: 1. J. SpaansG. Cassee, PRAK; 2. T. v. LeersumH. Vink, te Zaanen. Dames dubbelspel: 2/3e kl.: 1. A. Lahey A. de Graaf, Johez-Heemstede; 2. N.Ver meulenL. v. Putten. 4e kl.: 1. J. Blom M. Pie, Hotac; 2. J. ZwartM. v. Duin, Tugido-Rapidity. Gemengd dubelspel: Ov. Ie kl.1. G. Wol tersA. Lahey, Togido-Johez; 2. P. v. Eyk R. Franssen. Heemstede-te Zaanen. 2e kl.: 1. W. v. d. PuttenL. v. d. Putten, Togido; 2. Th. v. MaanenM. Pie, Hotac. 3/4e kl.: 1. A. BatenO. Baten, te Zaanen; 2. J. RutgersH. Schuuring, ZPSV-Johez. ADVERTENTIE BIJ HOEST EN KEELPIJN PASTI LLES ONTSMETTEND - VERZACHTEND Op 'n nacht stak er een zware herfststorm op Pilon werd er wakker van; hij luisterde en hoorde de wind loeien door de bomen van het bos. „Nou, nou!", mompelde hij. ,J)at is 'n flink stormpje!" Nu en dan was hij bijna bang, dat de ruiten zouden inwaaien, want elk ogenblik kwamen er zulke hevige stoten, dat het wel leek, of ze zouden breken. Maar gelukkig gebeurde dat niet. Toén het 's morgens licht was, ging Pilon er op uit om 'n kijkje te nemen in het bos. Het waaide nog flink, maar de ergste storm was over. Tjongewat had die storm 's nachts huis gehouden in het bosHier en daar lagen zware bomen zomaar tegen de grond; die waren door de sterke wind ontwor teld en omgevallen. En overal lag de grond vol afgewaaide takken en bladeren. DWT is Zaterdag, tijdens de wekelijkse waterpolo-competitic-avond in het Sport- fondsenbad in Haarlem, succesvol uit de strijd gekomen. Voor de tweede ronde van de dames beker-competitie kreeg DWT het Rotterdamse RDZ op bezoek en zegevierde met tweeéén. DWT 2, eveneens dames, versloeg VZV met vijftwee. In de heren wedstrijd DWT—HVGB 2 werden de pun ten gedeeld en de ontmoeting DWT 4 Watervrienden een tweenul zege voor DWT 4. De wedstrijd tussen Hillegom en VZV 2 was een matige vertoning. Hillegom ver scheen met vijf dames waarna VZV een dame liet toekijken. In deze ongelijke strijd had VZV al spoedig een voorsprong van tweenul. Hillegom liet al spoedig de moed zakken. VZV liet hierna nog een dame op de kant maar zegevierde tenslotte toch met zesnul. In de wedstrijd DWT 2VZV hield de Velser verdediging in de eerste helft van de wedstrijd goed stand. Met een voor sprong van eennul voor DWT 2 werd ge draaid. Nadat DWT de voorsprong had op gevoerd tot vijf—nul, kwam er meer actie in de VZV-aanvallen en de achterstand werd tot vijftwee verkleind. In de ontmoeting DWTRDZ lieten de gasten in de eerste periode van de strijd goed spel zien. Goed combinerend werden er aanvallen opgebouwd, maar tot inschie ten kwam het niet. Nadat Ria van der Horst voor een over treding de kant werd opgezonden nam DWT de leiding. Do Turkenburg kwam van de DWT-achterhoede opzwemmen, speelde de bal naar Paula van Bruggen en deze schoot raak. In de strijd om de gelijkmaker kreeg het spel soms wel een wat al te fors karakter. Paula van Bruggen bracht uit een voorzet van Ank Somers de DWT-voorsprong op tweenul. Tenslotte redde de Rotterdam se midvoor Annie 't Mannetje de eer voor RDZ. Heren In de ontmoeting DWT 4Watervrien den, vijfde klasse heren, ontbrak het de Watervrienden aan schotvaardigheid en DWT 4 zegevierde met tweenul. De wed strijd tussen DWT en HVGB 2, tweede klasse heren, gaf een aardige strijd te zien. HVGB nam na een schot van Meijer met medewerking van de DWT-doelverde- diger de leiding. In de strijd om de ge lijkmaker werden door DWT de aanvallen te onzuiver afgewerkt om succes op te leveren. De rust ging in met nuléén. Na de hervatting werd het éénéén, nadat F. Roozekrans, aangevallen door twee man, toch de bal in het HVGB-doel schoot. Ver keerd overnemen in de DWT-verdediging stelde Boon in de gelegenheid HVGB we derom de leiding in handen te geven. De gelijkmaker bleef wederom niet uit. Een hard schot van Roozekrans bracht de eindstand op tweetwee. ADVERTENTIE De cycle-cross van Wijk aan Zee. die Zondagmiddag door de wielerverenigingen „Kennemerland" uit Beverwijk, „De Ba taaf" uit Halfweg en „Alcmaria Victrix" uit Alkmaar op het terrein van de Provin ciale Waterleiding werd gehouden, is op fraaie wijae gewonnen door Snijder van „De Bataaf", die zich onbetwist de sterk ste A-klasser toonde. De voorwedstrijden voor B- en C-klassers werden respectieve lijk gewonnen door Enthoven van „De Bataaf" en Dc Groot van „Alcmaria Vic trix". De clubprijs de „Dijksman"- wlsselbeker kwam in het bezit van „De Bataaf", die met haar renners: Snijder, Enthoven, Braat, Rogers en Biesterveid de meeste punten behaalde. Voor deze wielerveldrit hadden zich on geveer vijftig renners gemeld en aange zien dit aantal verdeeld werd over drie wedstrijden, is er van spanning eigenlijk weinig sprake geweest. In alle ritten viel de beslissing reeds in het beginstadium van de strijd en het initiatief was op dit door de hardbevroren sneeuw spek gladde parcours dan ook aan de durvers. Dat er ondanks deze gladheid slechts een renner ten val kwam en daarbij zijn enkel verstuikte, is in hoofdzaak te danken aan de geringe deelneming. Bij de 21 C-klassers, die van start gingen om hun zes ronden (12 km) te gaan af leggen, veroverde de Alkmaarder De Groot reeds in de eerste ronden enige voor sprong. De enige die zich nog bij hem kon voegen was Braat van „De Bataaf" en ge zamenlijk snelde dit tweetal naar de eind streep, waar De Groot de eindsprint in zijn voordeel besliste. Nadat de vijftien B-klassers die tien ronden (20 km) moesten rijden hun verkenningsronde hadden afgelegd, werd er direct al volop strijd geleverd. Vier renners: Grapendaal, Enthoven, Ligthart en Markus hadden de jacht ontketend en dit betekende voor velen al de genadeslag. De goed rijdende Enthoven ontdeed zich tenslotte ook van zijn drie andere con currenten en zette de opmars eenzaam voort. Hoewel hij aanvankelijk een aan zienlijke voorsprong veroverde, werd hij in de laatste ronde nog ernstig bedreigd door Grapendaal en Ligthart, die slechts een tiental meters na hem over de eind streep gingen. Oppermachtig Bij de twaalf A-klassers, die veertien ronden (28 km) moesten afleggen, was Snijdér oppermachtig. Direct na het start signaal schudde hij zijn tegenstanders van zich af en deze zagen zijn gezicht niet eer der terug dan aan de eindstreep, waar hij twee minuten eerder dan zijn naaste con currenten was gearriveerd. De Alkmaar der Rol, die samen met Bogers uit Nieuw Vennep op het tweede plan had gestreden, versloeg zijn makker in de sprint om de tweede plaats. De uitslagen luidden: A-klasse: 1. M. Snijder (De Bataaf) de 28 kilometer in 1 uur, 1 minuut en 54 seconden; 2. J. Rol (Alcmaria) op 2 min.; 3. W. Bogers (De Bataaf); 4. A. Beentjes (Kennemerland). B-klasse: 1. D. Enthoven (De Bataaf) de 20 kilometer in 46 minuten en 39 se conden: 2. L. Grapendaal (Kennemerland); 3. Ligthart (Alcmaria); 4. T. Marcus (De Bataaf) op 3 min. en 25 sec.; 5. C. Niesten (Kennemerland); 6. H. Cuvelier (De Ba taaf); 7. K. Balk (De Bataaf). C-klasse: 1. J. de Groot (Alcmaria) de 12 kilometer in 31 minuten en 42 secon den; 2. A. Braat (De Bataaf); 3. H. Bies terveid (De Bataaf) op 40 sec.; 4. Hendriks (Kennemerland) op 1 min. en 13 sec. Clubklassement: 1. „De Bataaf" met 22 punten; 2. „Alcmaria Victrix" met 14 pun ten; 3. „Kennemerland" met 9 punten. Om de damtitel (vertaald uit het Engels) 22 En tegen de chauffeur zei ze, terwijl ze zich achter in de auto installeerde. „We moeten zo snel mogelijk naar Ascot, May- nard!" „Is meneer Beverley thuis?" vroeg ze de butler, die de deur opende. „Meneer heeft net momenteel te druk om wie ook te ontvangen mevrouw", was het prompte antwoord. Ze had zich hierop voorbereid en over handigde hem haar kaartje, waarop stond: Daphne Wrayne, kantoor: Conduit Street 179, Londen W.I. „Wilt u meneer zeggen, dat ik hem wil spreken over een aangelegenheid, welke voor hem van het grootste belang is, en dat hij er verstc.idig aan doet mij te ontvan gen". De butler boog. „Komt u even binnen, mevrouw. Ik zal meneer uw boodschap overbrengen". Daphne betrad de ruime, zeer luxueus ingerichte hal en nam plaats op een bank langs een van de muren. Ze had een wei gering verwacht; ze kende de reputatie van deze scheepsmagnaat, ook al had ze hem nooit persoonlijk ontmoet. Volgens de verhalen was hij volkomen ongenaak baarZe voelde zich derhalve opge lucht, toen de butler op haar toekwam met het verzoek: „Wilt u mij volgen, me vrouw?" „Ik voel me als Daniël in de leeuwen kuil", mompelde Daphne, terwijl ze de butler volgde. „Maar ik zal hem niet laten merken, dat ik geïmponeerd ben". De butler opende een zware eiken deur. „Juffrouw Wrayne, sir!" Een lange, zware man van middelbare leeftijd stond voor de schoorsteenmantel en keek haar doordringend aan, toen ze het vertrek binnenkwam. Zijn stem had een weinig bemoedigende klank. „Natuurlijk ken ik uw naam, juffrouw Wrayne", begon hij. „Maar ik begrijp niet, waarom u mij wilt spreken. Wilt u plaats nemen?" „Dank u". Ze had door haar ervaring een grote mensenkennis gekregen en ze voelde on middellijk, dat er maar één manier was om deze man met enige kans op succes aan te pakken. Het had geen zin om deze harde zakenman langs allerlei omwegen te benaderen. Ze moest onmiddellijk open kaart met hem spelen Op de haar eigen koele, zelfbewuste ma nier zei ze langzaam en met nadruk. .Aangezien u van mij gehoord hebt, me neer Beverley, zult u kunnen vermoeden, waarom ik u wil spreken. En aangezien mijn tijd even kostbaar is als de uwe, zal ik direct ter zake komen. Uw zoontje werd gisteravond door de bende, die werkt on der de naam „De Zwarte Spin" ontvoerd. Of ze u het losgeld van 5000 pond al ge vraagd hebben, weet ik niet. Maar zo niet, dan zullen ze dat spoedig doen. Ik zou graag van u willen weten, of u van plan bent dit losgeld te betalen". Terwijl ze tot hem sprak, staarde hij haar aan met een verontwaardigde uit drukking in zijn ogen. Er kwam thans een grimmig lachje om zijn mond. „En mag ik misschien weten, jonge dame, hoe u aan deze wetenschap gekomen bent?" vroeg hij met een sarcastische klank in zijn stem. Ze ging echter door op dezelfde koele, rustige toon: „Meneer Beverley, daar u miin naam kent, moet u toch stellig beseffen, dat ik niet zo maar voor de aardigheid hierheen gekomen ben om met u te praten! Natuur lijk heb ik zéér gegronde redenen voor mijn bezoek aan u. U weet dat myn men sen en ik er op uit zijn om de maatschap pij te "helpen zuiveren van allerlei ongure, decadente elementen. Wij hebben niets te maken met de politie. Alleen als het ogen blik rijp is, om een misdadiger aan de po litie over te leveren, kom ik met haar in contact. Ik volg mijn eigen methoden en u weet, dat ik vaak succes heb gehad, waar de politie faalde. O nee, laat u mij uitspre ken", zei ze enigszins heftig, toen hij haar wilde interrumperen; „ik vraag u niet, of uw zoontje ontvoerd werd, ik wéét dit. Ook weet ik dat hij het zesde geval is in de laatste zes maanden. Aha, nu kijkt u verwonderd' Misschien begrijpt u nu de reden van mijn bezoek. Ik ben ernstig van plan om de lieden, die deze ontvoeringen bp touw zetten, te pakken te krijgen. En ik verzeker u meneer Beverley dat ook al zou u weigeren met mij mee te werken, ik toch mijn werk zou voortzetten om mijn doel te bereiken". Ze ïeunde naar voren in haar stoel en haar houding veranderde. Ze keek hem thams vriendelijk glimlachend en bijna smekend aan. „Waarom zoudt u niet meewerken, meneer Beverley? Ik vind 't vreeselijk om me op mijn successen te beroemen, maar u weet. net als iedereen, dat mijn mensen en ik er tot nu toe altijd in geslaagd zijn te bereiken wat we ons voor ogen stelden". Er heerste stilzwijgen. Zijn ogen keken haar nog steeds vijandig en doordringend aan. Plotseling stond hij op en ze vreesde dat ze het pleit verloren had. Doch met een abrupt gebaar hield hij haar opeens een grote doos sigaretten voor. „U rookt, nietwaar juffrouw Wrayne?" „Inderdaad, mijn dank", antwoordde ze met een gevoel van opluchting. „Aanne mende, dat u mij dus in vertrouwen wilt nemen, meneer Beverley, wil ik er nog aan toevoegen, dat alles, wat u mij vertelt, strikt vertrouwelijk blijft. Niemand, be halve mijn vier medewerkers en ik zal hier ooit iets over horen". „Wie die medewerkers zijn, weet geen mens, nietwaar?" vroeg hij met een vaag lachje. „Ik hoop van harte, dat ook nooit lemana daarachter komt", antwoordde Daphne, „want op dat moment zou ik mijn kantoor moeten sluiten". De man tegenover haar stak opeens van wal: „Ik zal u mijn vertrouwen schenken, juffrouw Wrayne, hoewel ik niet snap, hoe u iets zult kunnen uitrichtep. Mijn zoontje Tony werd door deze bende ontvoerd; en voordat ik alarm kon slaan, dus voordat we ons bezorgd over hem begonnen te maken, werd ik opgebeld en werd mij op uiterst beleetde wijze meegedeeld, dat mijn zoontje ontvoerd was en dat ik een bedrag van 5000 pond moest betalen om hem terug te krijgen". „Waaraan stellig werd toegevoegd", vul de Daphne aan, „dat uw zoontje heel goed behandeld zou worden, doch dat, wanneer u naar de politie ging u uw kind zeker in geen zes maanden terug zoudt krijgen en dan het dubbele bedrag zoudt moeten neertellen. Ook noemden ze waarschijnlijk een referentie, bij wie u kon informeren, of ze niet altijd hun woord hielden...." Er was thans een bewonderende uit drukking in de ogen van de scheepsmag naat. „Ik begrijp nu, hoe u aan uw repu tatie komt, juffrouw Wrayne", zei hij op verraste toon. Ze glimlachte even en Dc uitslagen van de partijen uit de vijfde ronde van de finale van het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland, te Utrecht gespeeld luiden: Van Dijk—De Graag 2—0; De Jóng—Haasdonk 2—0; Bergsma—Verhoe ven 02; Noorman—Kinnegen 0—2; Keiler Beeke 11; AnsemsBom 20. Laros was in deze ronde vrij. De partij uit de zesde ronde tussen Laros en Van Dijk, welke Vrijdag is gespeeld, ein digde in een overwinning voor Laros. De uitslagen van de partijen gespeeld in de zesde ronde luiden: BeekeAnsems 11; Kinnegen^-Keller 1 -1; Verhoeven—Noor man 2—0; Haasdonk—Bergsma 2—0; De GraagDe Jong 11. Bom was in deze ronde vrij. De stand na de zesde ronde luidt: 1. De Jong (Haarlem) 9 punten; 2. Keiler (Amster dam) 8 pnt.; 3. Ansems (Amsterdam) 7 pnt.; 4, 5. en 6. Laros (IJmuiden), Van Dijk (Wa- geningen) en Beeke (Weesp) ieder 6 pnt.; 7, 8. 9. en 10. Haasdonk (Den Haag). Ver hoeven (Deventer), Kinnegen (Den Haag; en Bergsma (Wartena), ieder 5 pnt.; 11. en 12. Bom (Rotterdam) en De Graag (Heus- den), ieder 4 pnt.; 13. Noorman (Groningen), 2 punten. vroeg: „En u hebt zich natuurlijk tot die „referentie" gewend?" Natuurlijk. En mij werd meege deeld, dat ze inderdaad hun woord hiel den en het betreffende kind teruggaven, zodra het geld was overgedragen. Ik kan u wel zeggen, juffrouw Wrayne", voegde hij er op heftiger toon aan toe, „dat ik van plan ben te betalen en dat geen macht ter wereld me daarvan af kan houden. Wilt u zich dat duidelijk voor ogen stel len?" Ze knikte hem vriendelijk toe. „Dat past uitstekend bij mijn plannen, meneer Beverley. Doet u dat vooral, als u dat het beste lijkt. Plaats en tijd en voorwaarden werden zeker opgegeven?" „Inderdaad", antwoordde hij. „Als iemand anders met my meekomt, komen ze niet en zullen de onderhandelingen voor zes maanden verbroken worden „Precies, als gebruikelijk". Hij keek haar vragend aan. „Mag ik weten, hoe u in deze iets denkt te kun nen doen? Ze hebben mij hun woord gege ven, dat ik nooit weer van her. zal horen, en naar hetgeen ik van mijn voorganger heb vernomen, schijnt dit wel de waar heid te zijn". „De bliksem slaat nooit tweemaal op dezelfde plaats in „Dat was het gezegde, dat zij gebruik ten", riep hij verwonderd uit. Ze glimlachte. „Dat gezegde gebruikten ze overal! Maar dat doet niet ter zake. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6