Treintje spelen met meubilair Dior's betekenis voor de Mode Verenigingsvaria Irissenorchideeën voor de kleine man ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Legerdominee gaf huwelijksadviezen uit de IJmond MODEKONING VIJFTIG JAAR Uw haar is uw kroon C. J. Oerlemans T.V. Service Prijsuitreiking concours op 14 April Tekening in onderlinge DCIJ-wedstrijd Lisa Tetzner was aan de schoonmaak „Ons Huis" groeit aan „Gesprek met een Afrikaanse huisvrouw" L.T.B. volgend jaar in het zilver „De wet op de ouderdomsvoorziening" De heer P. de Vries treedt af als praeses van Castrieumse K.A.B. Patiënten genoten van concert J aarvergadering T uinbouwstudieclub H. 1. MAERTENS N.V. Twee één-acters door VG-cursisten INBOEDELVEILING 15/16 MAART *55 ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 <~Üoor de^O rouw In de moderne woning wordt alles tegenwoordig zo veel mogelijk op doelmatig heid ingesteld. Dat dit allerminst ten koste van de zo belangrijke huiselijke ge zelligheid hoeft te gaan, hebben zelfs de felste tegenstanders van vernieuwing op het gebied van de woninginrichting tenslotte wel toe moeten geven. Deze vernieuwing heeft bij de kinderkamer niet halt gehouden! Sinds enige tijd legt men zich in verschillende landen zelfs speciaal toe op het ontwerpen van doel matige kindermeubelen! Dat doelmatig betekent in de eerste plaats, afgestemd op een grote mate van veiligheid voor het kind. Wiegjes en bedjes dienen zo geconstrueerd te wor den, dat de kleintjes er niet uit kunnen vallen. Stoeltjes en tafeltjes moeten bij zonder stevig op hun poten staan, zodat ze niet omkiepen, wanneer de kleintjes er op klauteren. Opbergkasten, speciaal voor kinderen bestemd, dienen van makkelijk uitneembare, laag geplaatste laden te worden voorzien,zodat de kleu ters in staat zijn hun spulletjes er na gebruik ze'.f netjes in op te bergen. Zo zijn er nog tientallen andere bij zonderheden, waarmede de ontwerper of de ontwerpster van kindermeubelen zich bezig dient te houden. Vroeger hield men daar veel minder rekening mee. Evenals de kinderkleding was het meubilair een getrouwe copie in miniatuurformaat van dat der vol wassenen. Vrouwelijk initiatie f In Engeland nam men enige jaren ge leden het initiatief, aan de vormgeving van het kindermeubel meer aandacht te besteden. Vooral vrouwelijke binnen huis-architecten legden zich toe op spe. ciaal kindermeubilair. Het „Design Centre" in Londen stimuleerde dit werk intensief. Het gevolg is, dat men thans in dat land over hoogst practische kin dermeubelen kan beschikken, zowel baby als kleuter en schoolkind. Daar men deze reeds op grote schaal is gaan vervaardigen, zijn de prijzen steeds minder bezwaar voor de aanschaffing. Ver gevorderd op het gebied van mo: dern en practisch kindermeubilair ia men ook in Zweden en Denemarken. •In Denemarken werd kindermeubilair ontwikkeld, waarmede de kinderen óók kunnen spelen.Vooral de kleineren hou den zich immers dikwijls liever bezig met een omgekeerde stoel of tafel als trein of boot, dan met het meest vol- hoekje in de huiskamer. Niet te om vangrijk en makkelijk verplaatsbaar zijn dan ook eigenschappen, die bij deze meubelen op de eerste plaats komen. Op een tentoonstelling van kindermeu belen in Londen trokken onlangs spe ciaal geconstrueerde kasten bijzonder de aandacht. Die kasten waren zowel voor de jeugd als voor mama ideaal. Voor de meisjes waren die kasten voorzien van een aparte afdeling om poppenkleertjes in op te bergen. Ook een uitneembaar vak voor het lilliput-serviesgoed ont brak niet. Al spelende kunnen de kin deren dat vak als dressoir gebruiken. Een kast voor jongens ontworpen, was van een eveneens uitneembare afdeling voorzien, die als garage voor speelgoed auto's dienst kan doen. Al deze buitenlandse voorbeelden maakten ook in ons land school. Zo werd er bijvoorbeeld onlangs door Nelly Bernard een kinderstoel ontworpen met een geheel nieuwe constructie. Die stoel heeft ovale zijvlakken, die het mogelijk maken deze als eetstoel aan tafel, maar ook als lage speelstoel met aangebouwd tafeltje en zelfs als een soort hobbel paard te gebruiken. Kort geleden zag hier een kinder stoeltje het licht, dat bij de maaltijden vast aan de tafel kan worden bevestigd en verder als laag speelstoeltje dienst kan doen. Dat model werd goedgekeurd door de „Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen", die steeds meer het be lang gaat inzien van op doelmatigheid afgestemde, speciaal ontworpen meu belen voor baby en kleuter. De practi sche eigenschappen van dergelijke meu belen betekenen immers ook meer ge mak voor de huisvrouw, die in een ge zin met kleine kinderen de handen meestal meer dan vol heeft. De over tuiging, dat de kleintjes in hun eigen hoekje of in hun speelkamer door vei lige meubelen zijn omringd, ruimt voor hen reeds veel zorgen uit de weg. Zo verlichten goed ontworpen kindermeu belen de taak van de huisvrouw aan merkelijk. Kindermeubelen dienen doelmatig en veilig te zijn. Dat dit ook in een zeer eenvoudige uitvoering kan worden be reikt, bewijzen de meubelen, waartus sen deze kinderen spelen. N.anny Cat- ford ontwierp deze zo, dat zij makkelijk kunnen worden opgestapeld en dan kastjes vormen, waarin het speelgoed kan worden opgeborgen. Sinds de dood van Fath neemt Dior in de modewereld een plaats op eenzamt hoogte in. De verbazingwekkende bekwaamheden waarover hij in zijn métier beschikt, hebben reeds tijdens zijn leven aan zijn naam een nagenoeg legenda rische klank gegeven/Sinds het begin van 1948 zijn het voornamelijk Jacques Fath en Christian Dior geweest, die de internationale mode bepaalden. Fath hield van leven en bedrijvigheid. Bij alle bijzondere gebeurtenissen, die de Parijse „beau monde" op de been bracht, was hij present. De naam van Dior is in een dergelijk verband echter nog nooit in de krantenkolommen verschenen. Hij stelt juist alles in het werk om zo min mogelijk met het publiek in aanraking te komen. Kindermeubelen moeten tegen een stootje kunnen, want de kleintjes ge bruiken hun meubilair ook dikwijls als speelgoed. Dit kordate kinderstoeltje is een voorbeeld van stevige en doelmatige constructie. maakte speelgoed in „net echt" uitvoe ring, dat volwassenen voor hen maar wisten te bedenken. F.en Deense ont werpster construeerde bijvoorbeeld stoeltjes, aan de poten en in de rug leuning yan wieltjes voorzien, zodat je er een „echte" spoortrein van kunt ma ken. Afneembare tafelbladen met een opstaande rand werden van uitvouw bare wieltjes voorzien, zodat zij tot een speelgoedwagen zijn om te toveren. Zit bankjes werden samengesteld uit enkele grote, kleurige blokken, waarmede het kind zich ook al spelend kan vermaken. Eenvoudige houtsoorten worden voor deze kindermeubelen, die natuurlijk tegen een stootje moeten kunnen, bij voorkeur als materiaal gekozen, zo dat men niet voortdurend de jeugd hoeft aan te manen voorzichtig te zijn. om beschadigingen te voorkomen. De kindermeubelen zijn er doorgaans vooral op berekend te dienen voor de inrichting van een afzonderlijk speel- Christian Dior verdeelt zijn tijd tus sen zijn werkkamer en ateliers aan de Rue Francois Ier en zijn buitenhuis. Een enorme hoeveelheid werk wordt door hem verzet, vooral tegen dat er een nieuwe collectie van stapel moet lopen. Dat is tweemaal per jaar, namelijk in Februari en Augustus en elke collectie omvat dan op zijn minst tweehonderd nieuwe modellen. Dat zijn dan de crea ties die uiteindelijk zijn gekozen uit een veel groter aantal ontwerpen, door Dior alle persoonlijk getekend en waarvan het aantal dicht bij de duizend ligt. Tot de collecties voor Parijs blijft de activi teit van Christian Dior echter niet be perkt. Reeds tegen het eind van 1948 werd in New York eveneens een Dior- salon geopend. Daarvoor ontwerpt hij ook tweemaal per jaar een speciale col lectie, direct afgestemd op de Ameri kaanse smaak. In handschoenen, schoenen, kousen, tassen, bijoux en hoeden brengt deze grote couturier daarnaast nog regelmatig nieuwtjes uit, terwijl hij bovendien aan dacht besteedt aan de uitvoering van de verpakking voor zijn wereldberoemde parfums, „Diorama" en „Miss Dior". Overal ter wereld vinden zijn exquise vondsten hun weg. De typische, hoge kisten met de letters C. D. er op kunnen nagenoeg dagelijks op het vliegveld „Le Bourget" bij Parijs worden gesigna leerd. Ook in Venezuela, in Canada, in Engeland, in Egypte, in Australië, Ar gentinië en vele andere landen zijn af delingen van de sinds enige jaren sterk gegroeide Dior-onderneming gevestigd. Kroonjaar Nu deze mode-ontwerper op 25 Ja nuari j.l. zijn vijftigste verjaardag vier de leek het ons interessant bij zijn be tekenis voor de mode eens nader stil te staan. Christian Dior was niet zo heel jong meer, toen hij voor het eerst als couturier naam ging maken.' Dat ge beurde namelijk op het eind van 1947, toen Dior reeds kort na de opening van een eigen salon aan de Avenue Mon taigne voor de verrassing van het sei zoen zorgde, door met de „New Look" uit te komen. Christian Dior bewees, door de vrou welijkheid, de verfijning en de charme opnieuw de hoofdrol in de garderobe te laten spelen, een uitstekend psycholoog te zijn. Nu Dior alleen een plaats op de top is gaan innemen, vragen velen zich af hoe zich de Parijse mode in het ko mende seizoen zal gaan ontwikkelen. Elk seizoen werd zijn collectie tot nu toe een succes. Na de „New Look" volg den de nieuwe silhouetten elkaar in snel tempo op. De kosten van zijn collectie lopen elk seizoen in de tienduizenden. Voor mil- lioenen wordt er echter jaarlijks op die ateliers vervaardigd aan exclusieve mode-vondsten voor de moderne vrouw. In Londen en Amerika worden zijn mo dellen op speciale ateliers die onder zijn beheer staan ook voor de confectie geco- pieerd. Dior is buitengewoon goed voor zijn personeel, dat hem op handen draagt. Voor hen kocht hij een kasteel in Vaire le Grand aan, dat als vacantie- oord werd ingericht. Gaat er een van zijn midinettes trouwen, dan krijgt zij van haar „patron" een volledige uitzet. In zijn salon worden de traditionele ge bruiken van de Parijse haute couture hoog gehouden, maar achter de scher men is alles op moderne efficiency in gesteld. Achter het herenhuis waarin Dior zijn eerste collectie toonde, zijn grote panden opgericht voor de zich steeds uitbreidende ateliers. In de salons van dat betrekkelijk kleine herenhuis worden echter nog steeds zijn collecties getoond. Er is nooit genoeg plaats voor de duizenden belangstellenden, die elk seizoen speciaal voor die gebeurtenis uit alle delen der wereld naar Parijs komen. Maar aan dat décor wordt niets veran derd, want dat hoort bij de stijl van een Parijse modesalon. Ondertussen verre zen er echter in Amerika, in Australië en Canada machtige gebouwen met de naam Christian Dior op de voorgevel. Een naam die toebehoort aan een een voudig, hard werkend man, die jaren lang op de ateliers van andere mode huizen werkte om het vak onder de knie te krijgen, maar nu het creatieve mid delpunt der gehele modewereld is. FLORENCE Irissen in al hun bonte verschei- denheid pleegt men wel eens de or chideeën van de kleine man te noemen; inderdaad vele soorten bloeien zo mooi dat ze geenszins onderdoen voor deze kostbare bloemen. Irissen kan men zowel als vasteplantsoorten in de tuin kweken; er zijn echter ook bolirissen, doch die kunnen nu niet gepoot worden. Van de vasteplantirissen komen ook vele soorten voor: Iris germanica bloeit in verschillende kleuren; een van de beste soorten voor tuinbeplanting. Ze kun nen nu gepoot worden. Over het alge- '0 meen meent men dat ze wel op voch- tige plaatsen kunnen groeien; sommige soorten wel doch over het algemeen hebben ze toch liever een iets drogere grondsoort. Ze verlangen bovendien een zeer voedzame grond; oude stalmest is wel nuttig; verse koemest moet men voor hen in geen geval gebruiken; ze hebben er een hekel aan en om alle risico te vermijden verdient het aan beveling voor hen de bekende tuin en gazonmest te gebruiken. Deze irissen zijn wel goed bestand tegen de koude; het eerste jaar na het poten is het echter toch wel gewenst hen met een dun laagje turfmolm af te dekken; bevriezen zullen ze dan zeker niet doen. G. KROMDIJK Hier klopt het hart van de Parijse mode-wereld! Op de voorgrond het herenhuis aan de Avenue Montaig ne, met het balda kijn voor de tn- gang. Hier zette Dior zijn eerste stappen op de weg 'naar de roem. Nu worden er in de kleine salons nog steeds zijn collec ties getoond. De grote gebouwen op de achtergrond werden later op getrokken, voor zijn ateliers. Alleen reeds in Parijs be schikt Dior er thans over een 30-tal, waar hon derden werk vin den. Irissen: mooie sierlijke en kleurige bloemen. FotoC. G. van Tubergen. Volgens United Press heeft een Ame rikaanse methodistische legerdominee, Robert S. Hall, in een serie toespraken voor militairen van het vijfde corps, waaraan hij toegevoegd is, enige raad gevingen verstrekt over de echtelijke samenleving. De vrouwen adviseerde hij om niet te blijven doorzagen over de tekort komingen van hun echtgenoten en bo venal hem niet te blijven vergelijken met „de man die u zoudt hebben kun nen trouwen". „Als u ruzie moet maken (en dat komt in dit leven wel eens voor), doe dat dan kort en bondig en vergeet het meteen weer; maak geen dienstmeisje van uw echtgenoot; om evenmin een slavin te zijn voor hem, voor zijn best wil alsook voor het uwe, laat hem we ten dat u gelijken bent; aandacht te be steden aan netheid en reinheid betekent niet dat men er opzichtig, geverfd of anderszins gekunsteld uit moet zien. De mannen kregen de volgende serie raadgevingen: Houdt uw humeur in be dwang; reglementeer niet. Mannen zijn dikwijls zonder het te weten tirannen en dictators in hun woning. Wees trots op uw vrouw en probeer nooit haar in gezelschap de les te lezen. Verwacht niet dat uw vrouw een moeder voor u zal zijn. Een moeder zal zich voor 95 percent achter haar zoon stellen, maar wees eerlijk en eis niet meer dan 50 per cent; leef uw energie uit in werk en hobby en bewaar uw tederheid voor uw vrouw. De eerste vereiste voor mannen is dat ze consideratie tonen voor hun vrouwen". Tenslotte gaf dominee Hall als laatste advies de wenselijkheid van zoveel mo gelijk aparte vacanties voor de vrou wen, omdat „de scheiding de genegen heid ten goede komt". ADVERTENTIE toen de speciale verslaggever van Libelle - op reportagereis door Zwitserland - bij haar aanklopte voor een exclusief interview. De beroemde paedagoge en schrjjf- ster van kinderboeken liet dweil en bezem in de steek om de bui tenlandse gast in een ongedwon gen gesprek te vertellen over haar werk en plannen. In Libelle van 5 Maart vindt U de weergave van dit gesprek, een geschreven portret van een begaafde en warmvoelende vrouw. In „Rekken" lokt de vryheid heet de geïllustreerde reportage die U in hetzelfde nummer aan treft over de befaamde Rekkense Inrichtingen, waar veertig jaar geleden al de stelregel werd ge huldigd dat een gewonde ziel niet heelt achter prikkeldraad. Uit de verdere inhoud noemen we dan nog het gezellige artikel over twee Amsterdamse meisjes, die zingend en guitaarspelend door ...liet dtoeil en bezem, in de zteek... de wereld trekken en de eerste van een reeks Binnenhuis-Babbels over problemen van de woning inrichting. Libelle, Nassauplein 7, Haarlem Aan lange tafels werd gisteravond in ,,'t Centrum" een grote groep mensen kie- f nend bezig gehouden. Om leuke en prac tische prijsjes werd er gespeeld en de span ning bleef er, dank zij de wedstrijdleider W. F. Konz, voortdurend in. „Ons Huis" zal te zijner tijd de vruchten plukken van de opbrengsten van deze avond, want daar voor was men tenslotte bijeen. De heer W. Alberda, voorzitter van het bouwfonds van „Ons Huis", bracht de loterij onder de aan dacht, die als hoofdprijs een bromfiets en als tweede prijs een keuken-uitzet ver meldt, behalve de overige veertig mooie prijzen. De „Ons Huis"-bouwers hebben zich dan ook metterdaad op de verkoop van deze loten geworpen, waarvan de trek king voor 1 Mei zal plaats hebben. De be kendmaking van de prijswinnaars zal op het 1 Mei-feest geschieden. In het programma „Tussen de bedrijven door" van de NCRV spreekt mevrouw N. de BockLuiting uit Beverwijk op Maan dag 28 Februari over het onderwerp „Ge sprek met een Afrikaanse huisvrouw." Bonte avond mondaccordeonclub De Christelijke mondaccordeonvereniging „Excelsior" te Heemskerk geeft op Zater dag 5 Maart in zaal Dam een uitvoering, tijdens welke onder de titel „Van alles wat" een bont programma zal worden uitge voerd. De afdeling Heemskerk van de L.T.B. zal in 1956 haar zilveren bestaansfeest vieren. De afdeling werd reeds veel eerder opge richt, maar heeft hierna enige jaren een sluimerend bestaan geleid. De Christelijke Besturenbond te Bever wijk organiseert op Vrijdag 4 Maart in ,,'t Centrum" een bijeenkomst waarop het hoofdbestuurslid de heer C. J. van Mas- trigt zal spreken over het onderwerp „De wet op de ouderdomsvoorziening". Klaverjaswedstrijd van „De Zon'" De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" hcudt vanavond (Zaterdag) in zaal Dam een klaverjaswedstrijd, waaraan door een ieder kan worden deelgenomen. De 72-jarige voorzitter van de Katholie ke Arbeiders Beweging, afdeling Castri- cum, de heer P. de Vries, zal, na meer dan 35 jaren zijn beste krachten aan de Katho lieke arbeiders beweging te hebben gege ven, zijn functie neerleggen. De heer De Vries, die te Castricum wethouder van Openbare Werken is, zal de jaarvergade ring van de afdeling op Donderdag 17 Maart voor de laatste maal presideren. ADVERTENTIE PERMANENT WAVE is een kwestie van vertrouwen en.... zeer goed model knippen. Wij brengen U de nieuwste, voor ons klimaat geschikte, draagbare modellen naar uw smaak en type ge vormd. Permanent wave Eugène Douce, Helene Curtus, Amerikaanse cold wave enz. 30-jarige ervaring. Gediplomeerd personeel. Haarverven en spoelingen in de nieuwste kleuren. Gierstraat 69 - Tel. 21736 - Haarlem Na zes uur: tel. 18462. De patiënten van het Provinciaal zieken huis Duinenbosch te Castricum hebben Donderdag in de grote toneelzaal van de inrichting een concert voorgeschoteld ge kregen door de Limmense zangvereniging „In Pace Nata" en de harmoniekapel uit dezelfde plaats, Excelsior. Excelsior opende het programma met de mars van Walter Schild, Saint Servan, dat niet alleen pittig klonk ,doch tevens een uitstekende indruk achterliet van de kwa liteiten van de kapel. Omtrent de uitvoe ring van Sinfonia, van J. S. Bach, waren de verwachtingen hoog gespannen en in dit opzicht heeft de kapel onder leiding van de heer J. v. d. Schalie eveneens niet teleurgesteld. In Pace Nata oogstte onder leiding van de heer B. Bruuske groot succes met het Slavenkoor, uit de Nabucco, van Guiseppe Verdi. Het was een avond waar de patiën ten in alle opzichten van genoten hebben. De Tuinbouwstudieclub „Beverwijk" houdt op Woensdag 2 Maart in ,,'t Cen trum" haar jaarvergadering. De heren N. S. Boogaard en A. J. Mar tens die van de oprichting af in het bestuur hebben zitting gehad, stellen zich op deze avond niet herkiesbaar. Eveneens aftredend maar wel herkies baar is de heer R. W. A. Muyen. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Naar wjj vernemen, zal de prijsuitreiking van de toneelwedstrijd, georganiseerd door de Velser Gemeenschap, plaats hebben op 14 April in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrand tlaan. Ter gelegenheid daarvan zullen door een achttal cursisten van de door de sectie to neel der V.G. georganiseerde toneelcursus ender regie van Willem v. d. Veer 2 één- acters worden uitgevoerd: voor de pauze door 4 dames „Ik betaal de onkosten", daarna volgt de prijsuitreiking en na de pauze wordt door vier heren de éénacter „Een pot nat" gespeeld. In de eregroep van DCIJ gaat de strijd alleen nog tussen T. Postma en B. DukeL Dukel moet zijn laatste partij spelen tegen K. de Jong en wanneer de laatste verliest, moeten de leiders om de clubtitel herkam pen. De stand der eregroep is als volgt: I. Postma 9 8 0 1 16 2. B. Dukel 8 6 2 0 14 3. Y. de Jong 7 4 2 1 10 4. L. Vooys 7 2 3 2 7 5. P. v. d. Berg 8 3 14 7 6. H. Swier 8 2 2 4 6 7. H. Beukema 8 0 5 3 5 8. G. Postma 7 12 4 4 9. K. de Jong 8 12 5 4 10. M. Krijgsman 6 0 3 3 3 Hoofdklasse In de hoofdklasse bezet J. v. Straten momenteel de eerste plaats. Zijn concur rent C. Lodder kreeg een onverwachte ne derlaag van Jan Waal, waardoor de lei derspositie zeer gunstig is geworden. Ook in deze klasse spelen de bovenste vijf om twee promotie-plaatsen. De onderste vijf spelen met behoud van het aantal behaal de punten om twee degradatie plaatsen. G. Bakkum en Tielrooy hoewel voor lopig uitgespeeld zijn nog niet zeker van een plaats bij de boven is: 1. J. van Straten 2. C. Lodder 3. G. Bakkum 4. T. Tielrooy 5. J. Koppelman 6. D. Ott 7. W. v. Wort 8. Jan Waal 9. H. Engelhart Eerste klasse De stand in de eerste klasse is als volgt: 1. K. Meyer 7 6 1 0 13 2. J. Braveboer 8 6 2 0 14 3. P. Visser 9 7 0 2 14 4. J. de Boer 8 5 0 3 10 5. Talsma 9 5 1 3 11 6. Opa v. d. Bos 8 3 2 3 8 70. J. Zwartveld 10 4 1 5 9 8. P. Kok sr. 8 2 3 3 7 9. P. Kok jr. 7 2 14 5 10. H. v. d. Vis .9 1 16 5 11. D. Woord 7 0 2 5 2 12. W. Glas 8 i „Vijf". De stand 6 3 3 0 9 8 3 3 2 9 9 5 1 3 11 9 4 3 2 11 8 2 5 1 9 8 2 5 1 9 7 2 3 2 7 8 3 1 4 7 7 1 1 5 3 8 0 3 6 3 0 8 ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Directeur W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlwee Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijki aangenomen. Eigen afhaaltiienst

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3