Beverwijk wil 2 x 7000 inwoners bergen half op eigen, half op Heemskerks gebied De zwarte spin Beverwijk gaat Koninginnedag met gevarieerd programma vieren Ongekende prijzen op de groenteveilingen van Beverwijk Clowntje Rick 25 Februari t/m 6 Maart motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. Samen niet mogelijk, annexatie- verzoek naar de Kroon I PVHHPBIPPHH Praktijkexamen RESA-HiLVERSUM Bij inbraak gesnapt Toekomstmogelijkheden van Kennemerland als tuinbouwgebied niet uitgeput Gediplomeerde Auto- Motor- en Scooterrijschool AREND REYM Bloemen zijn blijkbaar niet zo aantrekkelijk Old Clothes New 4 Lange procedure Circusvariété in het sportpark LIKDOORNS ÏSuT „Niet ontmoedigd zijn - naar oplossing wordt gezocht" Medische dienst in Castricum Doorrijhoogte St. Aagten- dijktunnel niet voldoende Voor de kinderen DRY CLEANING ONLY FEUILLETON door Mark Cross ZATERDAG 26 FEBRUARI 1955 RAI ADVERTENTIE Open: 10-17 u. en 19-22 u. Lootste dog: sluiting 18 u. Entree f. 2.- (ind. bel.) AMSTERDAM 35TENTOONSTELLINO BEVERWIJK HEEFT ER GEEN GRAS over laten groeien: konden wij gisteren reeds melden, dat er annexatieplannen voorzaten ten nadele van de gemeente Heemskerk, het voltallige college van B. en W. der gemeente Beverwijk ver telde gistermiddag in een persconferentie iets meer over de plannen, die nu al felle tegenstand hebben opgeworpen. Burgemeester H. N i e 1 e n van Heems kerk reageerde gisteravond tegenover een onzer redacteuren mét de opmerking: „Zolang de suggesties, om een oplossing langs de weg der vrijwilligheid te vin den, zo sterk blijven als zij thans zijn, mag men verwachten, dat dergelijke annexatie-ideeën weinig gehoor vinden bij de regering of het provinciaal bestuur. Reeds enige tijd geleden was er principiële overeenstemming tussen de gemeenten Beverwijk en Heemskerk om enkele zeer grillig lopende stukjes gemeentegrens te corrigeren, maar dit nieuwe en veel verder grijpende plan kan ik onmogelijk gelukkig vinden". Inmiddels hebben wij ook in de kringen van het Provinciaal bestuur van Noordholland weerstanden opgemerkt tegen dit annexatievoorstel aan Beverwijks raad, dat ter goedkeuring via G. S. aan de Kroon zal worden gezonden: men herinnerde ook hier nogmaals aan de weerzin, die de landelijke overheid koestert tegen annexatie in de IJmond op dit moment. Aan de argumentatie, vervat in de raads voordracht, die vandaag de Beverwijkse gemeenteraad zal bereiken, ontlenen wij het volgende: Interim-rapport als leiddraad Het interim-rapport IJmond, dat door de vaste commissie van de rijksdienst voor het Nationale Plan aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting werd uitgebracht en door de ministerraad als richtsnoer voor het hier te volgen beleid is aanvaard, houdt ten aanzien van de ruim telijke vraagstukken richtlijnen in, welke uit hoofde van nationaal belang voor dc ontwikkeling bU de mond van het Noord zeekanaal dienen te worden aangehouden. Met instemming van de ministerraad worden deze richtlijnen door de provincie in de vorm van streekplannen uitgewerkt. Ook de reeds vastgestelde en de nog in voorbereiding zijnde partiële uitbreidings plannen zijn of worden hierop gebaseerd. De uitbreiding, welke voor de naaste toe komst is voorzien, omvat op Beverwijks gebied een uitbreiding van het industrie gebied ten Zuid-Oosten van de spoorweg, een uitbreiding in het Westen en Noorden overeenkomstig al vastgestelde of ontwor pen, betrekkelijk kleine uitbreidingsplan nen, doch voorts en vooral een grote uit breiding in Noord-Oostelijke richting. Het stadsdeel, dat hier gestalte zal krij gen, zal gesticht moeten worden met Be verwijk als uitgangspunt, zegt het college. Het zal een stedelijk karakter krijgen, met Beverwijk geheel zijn verbonden en daar mede organisch in alle opzichten een ge heel uitmaken. Echter zullen aanvankelijk de terreinen gelegen tussen Adrichem en Oosterwijk nog niet in de bebouwing worden betrok ken, aangezien deze in het kader van het structuurplan worden bestemd voor de toe komstige ontwikkeling Van een centrum met city-karakter. Losse stad Ten Noorden van deze te reserveren ruimte zullen achtereenvolgens twee woon wijken ontstaan, te noemen Oosterwijk en Meerestein, ieder met een capaciteit van omstreeks 7000 inwoners. Deze wijken zul len ongeveer zijn gelegen tussen de spoor weg en de Maerten van Heemskerckstraat. Het ontwerp voor de wijk Oosterwijk is na genoeg gereed en mag als bijzonder aan trekkelijk worden aangemerkt, aldus B. en W. Over de grens Bij de voorbereiding en de verwerkelij king van deze twee belangrijke woonwijken doet zich evenwel ongelukkigerwijze de omstandigheid voor, dat de bestaande ge meentegrens tussen Beverwijk en Heems kerk door dit gebied loopt. Het behoeft geen betoog, dat de uitbreiding van het stads- lichaam over het geheel landelijke gebied van een aangrenzende gemeente niet is een aangelegenheid, welke zich er voor zou le nen om in samenwerking te worden tot OOOOOOOOOCXXDOOOOOOOO I Als een der argumenten voor de spoed, 3 die Beverwijk betracht met zijn aan- 5 spraken op Heemskerks territorium t voor de bouw van een nieuwe uitloper x 8 van de toekomstige city, wordt aange- F J voerd, dat de voorbereidingen hiertoe 3 zoveel tijd zullen vergen, dat men S nu hiewxede reeds dient te begin- nen. Inmiddels zal de procedure, die dit annexatie- of grenswijzigings- verzoek zal moeten doormaken, vol- doende waarborgen voor een tè over- 3 haaste decisie in zich bergen: als de f 3 raad goedkeurt, gaat de aanvraag via i Gedeputeerde Staten naar de Kroon. 3 G. S. moeten daarop de betrokken ge- 3 meenteraden horen (waarbij het de 3 vraag zal zijn, of Velsen als derde 3 IJ mond-partner zijn gewicht in de schaal zal kunnen leggen) en als de 3 5 adviezen der raden bekend en uitgewis- 3 seld zijn, beraden G. S. zich met de minister, die de zaak op kan houden. 3 Indien de minister principieel goed- 6 keurt, zal er een plan gemaakt moeten worden, dat in een openbare vergade- 3 ring dient te worden behandeld. 3 Er is over dit annexatieplan geen over- leg gepleegd met de Beverwijkse mid- 5 denstands-corporaties; het zal in Maart 3 in de raad komen. 8 8 ADVERTENTIE Boekh., Ned., Fr., Duits, Eng., en Spaans De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Schriftelijke Cursus) stand gebracht, te minder, waar het hier betreft het tot stand brengen van twee af geronde woonwijken, welke als organische geledingen ieder als een ondeelbaar geheel moeten worden gezien en behartigd, aldus het college. Naar de overtuiging van B. en W. het hele college staat hier achter zullen deze twee woonwijken slechts zo vlot mo gelijk kunnen worden verwezenlijkt door de regelende, besturende en verzorgende werkzaamheden van één bestuur. Gedeelde verantwoordelijkheid zou hier leiden tot falen en stellig tot grote vertragingen. Inmiddels is de benoorden het Noord- zeekanaal benodigde omvangrijke woning bouw reeds zó dringend, dat deze geen on nodige hinderpalen mag ontmoeten. Daar er bovendien grote nationale belangen be trokken zijn bij een vlotte gang van zaken en een zo goed mogelijke beheersing van het groeiproces nopen hier de omstandig heden tot een beperkte verruiming van de grens der gemeente Beverwijk ten opzicn- te van Heemskerk, en wel in dier voege, dat het gebied van de genoemde twee toe komstige woonwijken geheel onder Bever wijk zal komen te behoren. Nog een „correctie" Het gedeelte van de grens tussen de twee gemeenten, waarvan wijziging wordt verzocht, is gelegen tussen de Gladiolen- laan en de spoorweg Beverwijk-Uitgeest en het gebied, dat hier dientengevolge van de gemeente Heemskerk naar de gemeen te Beverwijk zou overgaan beslaat globaal ongeveer 90 ha. en 130 huizen, waarvan 129 in Meerestein en 1 in Oosterwijk. Van deze gelegenheid ware tevens ge bruik te maken om te bevorderen, dat de huidige grens tussen Beverwijk en Heems kerk nabij Wijk aan Zee 500 m. naar het Noorden wordt verlegd. Op grond van deze overwegingen zien B. en W. zich dan ook genoodzaakt de raad voor te stellen, ingevolge het be paalde in artikel 157 van de gemeentewet tot de Koningin een gemotiveerd verzoek te richten, strekkende tot wijziging van de grens tussen de gemeenten Beverwijk en Heemskerk als op de bijgevoegde teke ning is aangegeven. Succes niet zeker Op onze vraag, of het college een rede lijke kans op succes verwacht, deelde de burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens mee, dat dit dient te worden afgewacht. Hij ontkende, dat er al eens eerder een poging in de richting van onteigening van Heems- kerkse gronden is gedaan op grond van dc wederopbouwwet, hetgeen wij echter van andere zijde met grote beslistheid beves tigd kregen. Bij te houden? Beverwijks burgemeester zag geen enkele reden tot onrust over het feit, dat de „Moederstad" Beverwijk de nieuw te bouwen „losse stad" niet zou kunnen ver zorgen wat de aanwezige, beperkte outil lage der gemeentelijke diensten betreft. Hij zei deze zaak voorts met tegenzin te hebben voorbereid, doch bleef het ant woord schuldig op onze vraag, waarom met deze stedelijke uitbreiding in wezen het „annexatieverbod" overtreden is, op een moment dat de hele IJmond in be handeling is. CASTR1CUM „Corso"-theater, Zaterdag en Zondag 18.15 en 21.30 uur; Maandag, Dinsdag en Woensdag, iedere avond 20 uur: „Zij die van de zonde leven". Zondagmiddag 15 uur: „Heldhaftige stormloop". Twee jeugdige inwoners van Beverwijk en Castricum zijn Donderdagavond, toen zij in het kantoor van een kolenhandel aan de Overtoom te Castricum probeerden in te breken, door de eigenaar op heterdaad betrapt. De knapen, die reeds het kantoor via een raam hadden betreden, wisten te ontkomen, doch een voorbijganger her kende een hunner, die later op de avond door de Castricumse rijkspolitie werd ge arresteerd. Daar hij onder andere ook nog een inbraak in een hötel, in de kiosk naast het station en een kiosk op het strand op zijn geweten had, zal hij voor de officier van Justitie worden geleid. De ander, een inwoner van Beverwijk, is, na bekend te hebben, op vrije voeten gesteld. In een gisteravond in hotel „Parkzicht" gehouden vergadering van het Comité „Viering Koninginnedag", werd het programma voor de dertigste April bekend ge maakt. De aftredende bestuursleden werden allen bij acclamatie herkozen. De pen ningmeester, de heer D. Koger zal zijn werkzaamheden iets moeten beperken in ver band met zijn te verwachten benoeming tot gemeenteraadslid. Het programma voor Koninginnedag behelst, buiten de traditionele gebeurtenissen, als reveille, aubade, muzikale rondgangen en een kinder-corso, een aantrekkelijk jeugd-programma, waarvan 4000 kinderen kunnen genieten. ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en geva&r- Hjkeseheermesjes. Een nieuw vloelbaarmlddel. NOXACORN. neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde «onderolte. Jodium en het benzocaine. Een flesje NOXA- pijnstillende CORN Antiseptisch Likdoornmiddel'van f. 1.36 bespaar*. U veel ellende. Over de toekomstmogelijkheid van Kennemerland als tuinbouwgebied heeft ir. G. W. v. d. Helm, de Rijkstuinbouwconsulent voor Nóordholland beneden het kanaal, Vrij dagavond in het KSA-gebouw voor de vereniging van oud-leerlingen van de lagere Tuinbouwschool een interessante causerie gehouden. De heer Van der Helm begon zijn betoog met op te merken dat Kennemerland een belangrijke plaats onder de tuinbouwcentra van Nederland inneemt: de gemiddelde op brengst ligt hier hoger dan elders in het land, doordat de grond zeer intensief wordt bewerkt. De agrarische stand moet evenwel zware offers brengen om het geboorte-overschot onder te brengen en de uitbreiding van de ADVERTENTIE Geheel gratis geven wij aan iedereen ook voor niet leerlingen van onze Rijschool Avondlessen in VERKEERSTHEORIE en AUTOTECHNIEK Vraagt inlichtingen HAGELINGERWEG 134 - SANTPOORT Tel. K 2560 - 8930 Bijkantoor: Dennenstraat 12 - IJmuiden Tel. 6200 industrie zal de beschikbare tuinbouwgron- den bovendien zeer sterk doen verminde ren, aldus de heer v. d. Helm, die de jon geren op het hart bond, zich hierdoor toch niet te laten ontmoedigen, want naar een oplossing wordt gezocht. De tuinders die nu van hun bedrijf wor den verdreven zullen in vele gevallen nog wel vervangende grond krijgen, maar er komt een ogenblik dat dit onmogelijk wordt. De toepassing van glascultuur zal zeker enige verlichting kunnen brengen, daar hiervoor minder grond nodig is en de bedrijven kleiner kunnen worden. De tuinbouw in Kennemerland wordt door nog andere gevaren bedreigd en hier van noemde de spreker in 't bijzonder de gasschade. Ook het wegtrekken van de ar beiders naar de industrie door de betere sociale voorzieningen en de verdroging van de gronden spelen een belangrijke rol. Voor dit laatste is het plan voor bevloeiïng met water uit de Schermerboezem van grote betekenis. De heer v. d. Helm besloot met erop te wijzen, dat er grote behoefte be staat aan mensen die de belangen van de tuinbouw kunnen behartigen en hij wekte dc talrijke aanwezigen op zich door het eigen maken van de vele vraagstukken hierop toe te leggen. Er worden in de ocl^enduren elf voor stellingen in vier zalen gegeven en wel: voor de laagste twee klassen vier voorstel lingen in het Ned. Herv. Ver.gebouw aan de Schans, waar een poppenkast de hoofd schotel is, de derde klassen kunnen in drie voorstellingen in ,,'t Centrum" een gooche laar en een muzikale clown bewonderen en de hoogste klassen hebben een compleet kinder-variété in het K.S.A.-gebouw en het Luxor-theater, élk twee voorstellingen. Volksspelen In de middaguren worden er op vijf plaatsen Volksspelen gehouden en als bij zondere attractie wordt er in plaats van een voetbalwedstrijd een circus-variété gegeven in het sportpark,waaraan beroeps- artisten hun medewerking verlenen. Hier zullen ondermeer optreden: het „Holborn Trio" als acrobaten, „Les Fardona's" op een paal van zeven meter hoogte, „Drie Zeeuwse boertjes" die flegmatieke acro baten genoemd worden, „Mons Poulo", een jongleur, die het „slappe" naar voren brengt, een clowns-trio, Charles op de kogel en „The Harlem Rolling Stars" met hun fenomenale rolschaats-techniek. Tus sen de bedrijven door zal er een judo demonstratie worden gehouden, terwijl ook een politie-hondenvereniging zal meewer ken. Dokters: A. H. v. d. Werff, Bakkummer- straat 48, telefoon 428. Wijk- en kraam verpleging: Zusier M. H. Meihuizen, Bakkummerstraat 41, tel. 530. Apotheker: P. van Ouwerkerk, Burge meester Lommenstraat 6, telefoon 500. Wat de tuinders kregen Voor de door hen aangevoerde spruiten kregen de Kennemer tuinders Vrijdag in Castricum de beste prijs van 1.101.65 per kilo betaald. Ongeschoond bracht deze groente van 82 cent tot 1.10 per kilo op. Boerenkool besomde 50-65 cent, witlof 55 cent en knolselderij 18-32 cent. 's Avonds wordt er een groot openlucht bal gehouden op het parkeerterrein, waar bij twee orkesten afwisselend zullen op treden, non-stop. In de pauze zal er waar schijnlijk nog een film worden vertoond en voor degenen die in de kille avond liever onderdak zijn, treedt er in het Verenigings gebouw aan de Schans een toneelgroep op, die „Arjen" zal spelen naar het boek „Sil de Strandjutter". Het comité „Viering Koninginnedag" meent dat met het aanbieden van een der gelijk programma, de bevolking zal inzien, dat hieraan veel kosten zijn verbonden en dat het op medewerking uit de burgerij mag rekenen. Boeren ongerust; TVijkerbroekpolder niet met olie verkeer bereikbaar Als straks de tunnelweg klaar is, gaat de St. Aagtendijk in Beverwijk daar met een tunnel onderdoor. Deze tunnel wordt niet hoger dan ongeveer 2.30 meter en dat is te laag voor het „boeren-verkeer" dat in de hooibouw van deze weg gebruik moet maken. Dit probleempje is besproken op een vergadering van de boerenvakgroep der L. T. B. Bij de betrokken instanties Rijks waterstaat dus zal een verzoek gedaan worden deze tunnel onder de tunnelweg een hoger profiel te geven, zodat het in de toekomst mogelijk is het achterland in de Wijkerbroekpolder met ieder verkeer te bereiken. MARKTBERICHT Waspeen 4052; spruiten 35152; prei 6891; boerenkool 6589; witlof 42—64; knollen 4—26; groene kool 1837; rode kool 23—38; rabarber 5487; soepgroenten 815. Geen avonddienst in de Grote K" In verband met de koude zal Zondau avonddienst van de Ned. Hervormde ge meente te Beverwijk niet plaats vinden in de Grote Kerk, maar worden gehouden in het Verenigingsgebouw aan de Populieren laan. Bij de jongens thuis, die van alles, wat er met de hut was gebeurd nog niets wisten, ging alles zijn gewone gangetje. OokjLaar kon je aan alles merken, dat het najaar was begonnen. De avonden werden langer, het werd al vroeger donker. Maar dat bracht ook weer veel gezelligheid mee. En er was nu meer tijd voor lezen, omdat ze nu minder buiten konden spelen. Rick, Bunkie en Oepoetie zaten knus om de tafel met hun boeken. Ze konden nu op school weer uit de bibliotheek boeken mee naar huis krijgen. Tante Liezebertha schonk voor allemaal thee in; ook voor oom Tripje, die zijn krant las. En ze presenteerde er speculaasjes bij, die ze 's middags bij de kruidenier had gehaald. „Oei!", lachte Bunkie. „Speculaasjes, lekker!" „Ja", zei Rick. Daar kun je aan zien, dat het weer winter gaat worden, hè?" „Mij best", vond Oepoetie. „Ik lust graag speculaas, en jullie?" De groenteprijzen zijn deze week tot on gekende hoogte gestegen er werden prijzen gemaakt die in geen jaren zijn be steed. Dit is het directe gevolg van de aan houdende winter, waardoor de aanvoeren klein blijven. Spruiten spanden de kroon met voor de geschoonde partijen tot 1.52 per kilo; ongeschoonde partijen draaiden rond de gulden per kilo. Prei v/erd ook werd weer duurder, er werd tot 91 cent per kilo betaald; boeren kool was al aardig aan de prijs, maar Vrij dag liep de prijs op tot 89 cent per kilo. Groene en rode kool brachten het tot 38 cent per kilo. Enkele kistjes waspeen wer den voor 50 cent per kilo verkocht. Selderij knollen varieerden van 5-26 cent per stuk. Er bestond ook veel meer vraag naar wit lof, waarvoor van 42-65 cent per kilo be taald werd. De aanvoer van rabarber wordt steeds groter en er is veel vraag voor de export, waardoor de prijzen opliepen tot 84 cent per bos. Soepgroenten bracht van 8-15 cent per bos op, winterpeen liep op tot 25 cent per kilo. Bloemen minder vlot Minder vlot ging het op de bloemenvei ling, waar de aanvoer behoorlijk te noemen is, maar waar de prijzen niet al te roos kleurig zijn. De straathandel is door de vorst ten zeerste gedupeerd en men koopt op bescheiden schaal, ook de export werkt niet op volle toeren. Bij de tulpen zijn er maar weinig soorten die boven de gulden per bos uitkomen. In het begin der w$ek waren er nog enige soorten, .oa. de Cordell Huil en de Prunus, die tot 1.49 per bos gingen. Maar Vrijdag waren de prijzen lager, er bestond wel veel belangstelling voor de aangevoerde partijen, maar matige prijzen. Tulpen varieerden van 45-80 cent per bos, met een uitzondering voor Elmus en Prunus, die rond de gulden per bos no teerde en tot 1.30 kwamen. Narcissen waren goedkoop, men kocht de verschillende soorten rond de 50 cent per bos, er was een ruime aanvoer. Hyacin ten zijn er in diverse kleuren en kwali teiten, er werd van 4-18 cent per stuk betaald. Blauwe Druifjes kwamen in grote partijen, er werd van 7-36 cent per bosje betaald. De aanvoer van potplanten is heel klein, hetgeen ook al een verschijnsel van de aanhoudende winter is. Agenda voor Heemskerk Marquette-theater: Zaterdag en Zondag 20 uur: „Het grote geheim"; Zondag 14.30 uur: „De verliefde cameraman". BESOMMINGEN VAN GISTEREN Logger R02 f 5590. KW108 f 7540, KW84 f 5760. KW1266 f 6460, KW69 f 6170, KW26 f7240, KW155 f2510. KW65 f180, KW12 f3750, KW21 f 73Q, TX14 f870. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4RR6 (vertaald uit het Engels) 27) „Zou Scotland Yard hier méér hebben kunnen doen dan wij?" vroeg Trevitter. „Waarschijnlijk niet", antwoordde Wil liamson. „Maar als we méér van dergelijke tegenvallers hebben, zal het niet gemakke lijk voor Daphne worden". „Ik maak me helemaal geen zorgen", on derbrak de jonge vrouw hem enigszins scherp. „Ik ben nog nooit met een niet af gewerkte zaak naar Scotland Yard gegaan, ik heb nog nooit tot hen behoeven te zeg gen, dat een zaak boven mijn macht ging. en ik zweer jullie, dat dat ook dit keer niet zal gebeuren! Misschien vinden jullie mij eigenwijs, maar ik voel als 't ware in mijn botten, dat we de onderdelen van deze puzzle in handen hebben, en nu alleen nog moeten uitvinden, hoe ze precies in elkaar passen. Ik weiger me tot Scotland Yard te wenden, voordat ik hun de zaak definitief voor kan leggen". Everest knipoogde tegen de anderen. Hij wist maar al te goed. dat ze dit heel ernstig meende. „Zeg ons precies wat je er van denkt, hoe fantastisch je ideeën ook mogen klin ken, Daphne", zei hij glimlachend. „We lachten je nooit uit, dat weet je", viel Sylvester hem bij. Ze glimlachte en begon aarzelend: „Het is allemaal nog vaag en ik vindt 't héél moeilijk. Dat eerste ge val dat meisje Herrison kost me veel hoofdbrekens en hetzelfde heb ik ten aan zien van dat geval-Mentonleigh". „Je bedoelt: Mentonleigfh, die terugreist uit Egypte met Strawson en deze bij de Herrisons introduceert, vervolgens de ont voering van Susan Herrison, zonder dat er een referentie gegeven wordt, terwijl Strawson daar in huis iszei de ad vocaat. „Inderdaad, Martin! Er hapert daar iets. Het is vreemd. En aan vreemde dingen moet je je aandacht wijden in een gevai als dit. Het lijkt absurd om een vriende lijke, verstrooide oude heer als prof. Men- tonleigh te verdenken, maar de dingen, die zijn pupil over hem losliet, brachten me aan het piekeren". Ze vindt hem een allerliefste oude baas en ik durfde natuurlijk tegenover haar niet het idee te opperen, dat hij misschien een dubbel spel speelde Toen geen van de mannen iets zei, voeg de ze er aan: „Laten we niets overhaas ten; geef me een dag of twee om alles nog eens rustig te overdenken". „Als je dat graag zoudt willen, zouden we het huis van de professor natuurlijk kunnen doorzoeken", zei Williamson. „Als hij werkelijk bij deze zaak betrokken is, kunnen we wellicht in zijn huis iets ont dekken „Een kolfje naar je hand, hè?" ant woordde Daphne met een glimlach. Carlton kwam geruisloos Daphne's ka mer "binnen, waar de jonge vrouw achter haar schrijftafel zat te werken. „Wat is er, Carlton?" „Een zekere meneer Wentworth zou u graag even spreken, juffrouw". „Laat hem maar binnen", antwoordde ze op onbewogen'toon, hoewel er onmid dellijk een gevoel van spanning over haar kwam. Ze stak de binnenkomende op vriende lijke wijze de hand toe en liet in geen en kel opzicht merken, dat ook hij nog op haar lijstje van verdachte personen voor kwam. „U bent privé-secretaris van meneer Herrison, nietwaar meneer Wentworth?"' zei ze op belangstellende toon. „Hij heeft me een en ander over u verteld, toen ik hem opzocht naar aanleiding van dat ge val met die arme kleine Susan. Aangezien ik weet, welke vertrouwensfunctie u bij hem vervult, kan ik openlijk met u spre ken zonder bang te hoeven zijn, dat 't verder komt. Gaat u ziten en zegt u mij, wat ik voor u kan doen". Dit was Daphne's normale manier van optreden jegens iemand, tegenover wie ze niet geheel en al zonder argwaan stond. Terwijl ze sprak, begon ze echter al te twijfelen aan haar verdenkingen. De jonge man tegenover haar zag er ernstig bezorgd uit. Doch zijn bezorgdheid scheen niet voort te komen uit een gevoel van schuld.. Nadat hij een sigaret van haar had aangenomen, sloeg ze hem opnieuw met belangstelling gade en wachtte tot hij zou beginnen te spreken. „Juffrouw Wrayne", begon hij tenslotte enigszins verlegen. „Ik zou in de allereer ste plaats willen zeggen, dat ik voor mijn werkgever en ook voor zijn dochter letterlijk alles over heb. Denkt u alstu blieft niet" voegde hij er haastig aan toe „dat ik verliefd ben op Susan! Zo brutaal zou ik niet durven zijn! Ze is ech ter allerliefst en er is niets, dat ik niet voor haar zou willen doen. Ik zou graag willen, dat u dat goed voor ogen hield". Daphne knikte. Ze vond zijn stem en manier van optreden zeer sympathiek maar vroeg zich met verbazing af, waar hij heen wilde „Ik begrijp dat", zei ze. „Meneer Her rison heeft mij zelf ook al zo iets verteld". „Dank u, juffrouw Wrayne. Heeft hij ook met u over George Strawson gespro ken?" Ze voelde hoe haar belangstelling toe nam. Ze liet echter niets merken, toen ze rustig antwoordde: „Inderdaad vertelde hij mij over deze jonge man. Hij deelde mij mee, dat prof. Mentonleigh hem had ge ïntroduceerd en dat iedereen hem zeer sympathiek vond. Hij schijnt Susan zelfs ten huwelijk te hebben gevraagd en de weigering van het meisje niet au serieux te willen nemen". Dit laatste zei ze met opzet, om de jonge man tot verdere vertrouwelijkheid aan te moedigen. Aan de ernstige uitdrukking, die zijn gezicht thans had aangenomen, bemerkte ze echter dat hij op het punt stond haar iets zeer belangwekkends mee te delen. „Juffrouw Wrayne", begon hij langzaam, „ik ben zéér geschokt door iets en aange zien ik weet, dat u een onderzoek instelt in verband met Susans ontvoering, leek 't me goed me onmiddellijk tot u te wen den". „U kunt me rustig alles zeggen", moe digde ze hem aan, „wat u zegt wordt strikt vertrouwelijk behandeld". Haar met grote ernst aankijkend, ver volgde hij: „Ik heb een broer in Mel bourne, en toen ik hem enige weken ge leden schreef we schrijven elkaar hoog stens twee of drie maal per jaar sloot ik toevallig een foto in van Herrison, Su san, mijzelf en enige vrienden, gemaakt bij Herrison in de tuin. Dat leek me aardig voor hem. Strawson kwam ook op deze foto voor en ik wees miin broer speciaal op hem, aangezien hij uit Melbourne af komstig was. Ik vertelde hem, dat Straw son erg rijk was en werk van Susan maak te en ik vroeg, of hij heim misschien ook kendeMijn broer heeft een groot ad vocatenkantoor, juffrouw Wrayne, en kent zeer veel mensen". Daphne onderbrak hem met een vraag: „Vertelde u aan Strawson. c'.at u een broer in Melbourne had?" „Dat deed ik inderdaad. Toen ik hem de eerste keer ontmoette en hii mij vertelde, dat hij uit Melbourne kwam, vond ik het een mooi aanknopingspunt. Ik vroeg hem of hij mijn broer kende en diens advoca tenkantoorHij antwoordde mij, dat hij het kantoor kende maar miin broer nooit persoonlijk had ontmoet". Daphne knikte. „Ga door!" ,zei ze. „Eergisteren kreeg ik een lange brief terug van miin broer, juffrouw Wrayne, en deze bezorgde me de grootste schok, die ik nog ooit in mijn leven heb gehad. Hij deelde mij mee, dat hij er zeker van was, dat Strawson tussen haakjes: dit zou niet zijn werkelijke naam zijn een beruchte deugniet, oplichter en zwende laar was, die al verscheidene malen met de politie te maken had gehad. Dat hij on der verschillende namen optrad en dat zijn kantoor hem wel kendeMijn broer was zo zeker van zijn zaak, dat hij het de moeite waard had gevonden de foto te laten vergroten. En deze vergoting was voor hem geheel en al overtuigend ge weest. Hij voegde er aan toe, dat deze man heel handig in vermommingen was en bovendien bijzonder charmant in zijn manier van optreden. Hii waarschuwde me om nooit tot financiële transacties met hem over te gaan. Ik kom met dit verhaal bij u, juffrouw Wrayne, om u te vragen wat ik nu moet doen". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6