West-Duitse Bondsdag keurt accoorden van Parijs goed Tenminste 50 doden in New South Wales Weerbericht De bewapening Ten koste van eenheid in Adenauers coalitie-kabinet Zes Nederlandse militairen gedood bij explosie landmijn Op 65 kilometer van Paramaribo Kleine meerderheid voor Saarstatuut (263-202) Geleerden doen beroep op Eisenhower Het woord is aan Overstromingsramp in Australië Ontwapeningsvoorstel van Moskou in Londen Vliegboot haalt zieke van kotter li n i! i» t- 69e JAARGANG No 197 Directeur Hoofdredacteur: Roberi Peereboom Gekapseisde „Pollux" naar een Duitse haven Moskou zoekt contact met de regering te Dublin MAANDAG 28 FEBRUARI 1955 v e l s e r Haarlems Dagblad EDITIE 299e JAARGANG No 44 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Haarlemmer bij slachtoffers Busongeluk in Spanje kost 31 mensen het leven Bliicher en Kaiser willen aftreden Spektakel Besprekingen met andere landen over dodelijke atoom straling Eindeloze herhalingen Twee-jarig jongetje door ijs gezakt en verdronken Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlictstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. HET VERHEUGT ONS dat bij de be handeling van de begroting van Buiten landse Zaken in de Eerste Kamer het onderwerp internationale bewapening, als uiting van de voortdurende spanning tus sen Oost en West, aan de orde zal komen, en dat in het debat ook de proefnemingen met waterstofbommen bijzondere aandacht zullen hebben. Daarbij zal worden aan gedrongen op een deskundig rapport, uit te brengen door de Koninklijke Akademie van Wetenschappen. Een en ander blijkt uit een uitvoerig uittreksel uit het pas verschenen afdelingsverslag der Eerste Kamer over deze begroting, dat u Zaterdag hebt gelezen. Vele leden hebben aan het debat in de afdelingen over het bewape ningsvraagstuk deel genomen. Het treft, maar verwondert geenszins, dat zowel de publicaties van de Franse geleerden Char les Noel Martin en Louis de Broglie een zeldzaam groot physicus, zoals het verslag hem aanduidt hierbij te berde zijn ge bracht als het voorstel van de Engelse geleerde Bertrand Russell, die verlangt dat de neutrale mogendheden een onder zoek door geleerden zullen doen instellen en dit openbaar maken en aan de grote mogendheden voorleggen. Ook de waar schuwing van prof. dr. C. J. Bakker, zich aansluitend bij de wens van Bertrand Russell, wordt geciteerd. De leden die in de afdelingen over dit onderwerp gesproken hebben en die me nen dat het op de weg der regering ligt, de Akademie van Wetenschappen om het uitbrengen van een rapport te verzoeken, wensen dat dit zich niet met het gebruik van waterstofbommen bij oorlogvoering maar ook tot de voortgaande proefnemin gen zal bezig houden. Zij dringen aan op „de grootst mogelijke openhartigheid" en op openbaarmaking met de grootste spoed, opdat de bevolking wete, welke gevaren al dan niet dreigen. Zij vragen bovendien, de Akademie uit te nodigen tot het nemen van initiatief om studiecommissies in te stellen, bestaande uit leden van verschei dene harer buitenlandse zusterinstellingen. Zij verzekeren dat het bepaald niet een soort van défaitistisch sentiment is, dat hen doet vragen of de thans ingeslagen weg kan leiden tot iets anders dan de door niemand gewenste volledige vernietiging. Het mag merkwaardig heten dat men aan zulke vraag om deskundig onderzoek in zulke omstandigheden moet toevoegen, dat men niet door défaitistische gevoelens gedreven wordt, maar helaas is dat ken merkend voor een tijd, waarin verdacht making en misverstand zo vaak optreden. Moet misschien straks nog verzekerd wor den dat Louis Prince de Broglie, die ver klaard heeft dat de rode streep bereikt is met de proefnemingen en die stamt uit de oudste en hoogste Franse adel, geen com munist is? Aan de regering hebben de leden in kwestie de vraag gesteld, in hoeverre zij bereid is te bevoegder plaatse stappen te doen die ten doel hebben een eind te ma ken aan de experimenten met waterstof bommen, zolang niet met alle duidelijk heid vaststaat welke de physische en phy- siologische gevolgen daarvan voor de be woners der Aarde betekenen. Ook Vrijdag zijn de besprekingen van de subcommissie der ontwapeningscom missie van de UNO te Londen begonnen. Een subcommissie, dat klinkt niet zo be langrijk, maar zij is dat wel. Haar leden zijn afgevaardigden (van het eerste plan) van Amerika, Engeland, Frankrijk, Cana da en de Sovjet-Unie. Ik heb geen reden om te zeggen dat de houding der Russen erg hoopvol stemt. Zij hebben de uitnodi ging ook pas op het laatste ogenblik aan- genomen toen zoals onze Londense cor respondent opmerkt was aangekondigd dat Engeland zijn eigen waterstofbom zou maken. Bovendien hebben zij hun bereid heid van verleden jaar September, om op grondslag van een Engels-Frans voorstel te onderhandelen, weer laten varen en beperken zij zich in hun laatste voorstel tot afschaffing der atoomwapens. Die al leen is zeker niet genoeg; dat het Westen naar algehele ontwapening streeft ligt in de lijn der logica. Niettemin gelden juist de atoomwapens het gevaar voor algehele vernietiging, en waarom zou men een dergelijke onderhan deling bij voorbaat met pessimisme be groeten? De Engelse onderminister van Buitenlandse Zaken heeft in zijn openings woord gezegd dat geen hoop bestaat op werkelijk duurzame vrede zonder volledige ontwapening, hetgeen het oude woord „als gij de vrede wilt, bereidt u ten oorlog" op nieuw weerlegt. En men zal de Rus Gromyko kunnen vragen: Durven gij en uw mede-autocraten het inderdaad aan? een oorlog met de moderne wapens? De conferentie zal in theorie geheim zijn, maar er zal wel het een en ander van be-j kend worden. Misschien wel veel. Intussen is er geen oorlog en dreigt die ook minder acuut dan een paar jaar ge leden. Maar die proefnemingen in Rusland en Amerika gaan voort. Wat riskeert men met die proefnemingen? De volken hebben het recht dat te weten. Praat anders niet over mensenrechten. R. P. De gekapseisde Nederlandse kustvaar der „Pollux" is door het Duitse schip „München" op sleeptouw genomen en zal waarschijnlijk naar een Duitse haven gebracht worden. Het Deense bergings vaartuig „Mimer", dat op weg was naar het Nederlandse schip, is naar Esbierg te ruggekeerd. MOSKOU (United Press) De Sovjet- Unie is genegen te onderhandelen over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen met Ierland en is bereid handel met Ierland te drijven. De Sovjet-Unie is voor toelating van Ierland tot de UNO en is bereid de neutraliteit van Ierand te waarborgen indien de Westelijke grote mogendheden dat ook doen. Dit blijkt uit de antwoorden van Leonid F. Iljitsjev, de persche' van het Sovjet-ministerie van Buitenlandse Zaken, op zes vragen van Liam MacGabhann, commentator van ra dio Eireann, tijdens een bezoek aan Mos kou in het Sovjet tijdschrift „New Times", i ÏJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Zes Nederlandse militairen zün om het leven gekomen en acht werden ernstig ge wond toen Vrijdagnamiddag gedurende militaire oefeningen op ongeveer 13 kilo meter van het vliegveld Zanderij een land mijn explodeerde. Het tragische ongeval gebeurde nabij het Indianendorp Matta, dat ongeveer 65 km ten Zuiden van Paramaribo ligt. Om het leven kwamen de 25-jarige gehuwde eer- ste-luitenant P. Blijstra uit Doetinchem, de 21-jarige ongehuwde sergeant G. Nijland uit Deventer, de 24-jarige ongehuwde ser geant B. van den Bom uit Nijkerk, de 20- jarige ongehuwde soldaat G. R. Westra uit Soest, de 20-jarige ongehuwde soldaat H- W. Van der Aa uit Gemert en de 25-jarige ongehuwde soldaat B. Kilian uit de Ek sterstraat te Haarlem. De vier eerstgenoemde slachtoffers zijn op het protestantse kerkhof, de twee laatst genoemden op het katholieke kerkhof te Paramaribo Zaterdag begraven. De stoffe lijke overschotten werden per pantser auto naar de begraafplaatsen overgebracht. De gouverneur van Suriname, consuls van verschillende landen en vele andere auto riteiten waren bij de beide begrafenissen aanwezig. In de Surinaamse staten is heden een herdenkingsbijeenkomst voor de slachtoffers gehouden. Zwaar gewond werden bij het ongeluk Drie schaatsenrijders bij Rijpwetering. Een ijsgezicht, dat men in het buitenland typisch Nederlands zal noemen, en dat vanons vaderlands gezichtspunt uit ook niet bepaald lelijk is Bij een busongeluk in Noord-West Span je zijn 31 mensen om het leven gekomen en acht zwaargewond. De chauffeur zou de macht over het stuur verloren hebben waar na het voertuig met grote snelheid tegen een stenen paal botste en de benzinetank ontplofte. Ongeveer tien inzittenden van de bus zijn aan de dood ontsnapt, onder wie de chauffeur, die werd aangehouden voor een verhoor. (Van onze correspondent in Bonn) Alle vier de verdragen, waarmede bondskanselier Adenauer een paar maanden geleden uit Parijs naar huis terugkeerde, zijn gisteravond in derde lezing door de West-Duitse Bondsdag goedgekeurd. Drie der verdragen hebben een over weldigende meerderheid behaald en het vierde, het Saarstatuut een kleine meer derheid. Het verdrag over het beëindigen van de bezettingstoestand werd met 324 tegen 151 stemmen aangenomen. Het verdrag over het legeren in West-Duitsland van troepen van de Westelijke geallieerde mogendheden en hun rechten en plichten werd aangenomen met 321 tegen 153 stemmen. Het verdrag over het toetreden van de West-Duitse bondsrepubliek tot de Noord-Atlantische Verdrags Organi satie en tot de West-Europese Unie werd met 314 tegen 157 stemmen, bij twee onthoudingen aangenomen en het Saarstatuut met 263 tegen 202 stemmen bij negen onthoudingen. Honderdeenenvijftig afkeurende stemmen waren telkens van de socialistische fractie. Onder hen, die tegen het Saaraccoord stem den, waren meer dan honderd afgevaar digden van de coalitiepartijen, voorname lijk van vrije democraten en de vluchtelin gen partij. Zelfs enkele ministers konden zich niet met het Saaraccoord verenigen. De bondsminister van Financiën Schaffer, 'die tot de Christelijk Socialistische Unie in Beieren behoort, de minister voor gemeen schappelijke Duitse vraagstukken Jakob Kaiser van de C.D.U. en de minister van Woningbouw, dr. Preusker, van de vrije democraten, stemden blanco. De 58-jarige vice-kanseller Büieher. die minister voor economische samenwerking is, heeft zijn ja-woord aan 't Saar-accoord gegeven. Hij is daardoor in botsing geko men met de opvattingen van de meerder heid van de vrije democratische partij, waarvan hij in 1945 een der oprichters was. Hij zal dr. Adenauer vragen als vice-kan- seiier en lid van het kahinet af te treden. Na de zitting verscheen hij niet meer op de receptie voor de Sjah en keizerin Sorava van Perzië in Bad Godesherg. Men neemt aan dat Adenauer zijn ontslag niet zal aan vaarden. Ook minister Kaiser zou van plan zijn ontslag te vragen. Een van de hoogtepunten van de zitting van Zondag was oen felle en dramatische aanval van de voorzitter Van de vrije de mocratische partij, de gewezen minister van Justitie, dr. Thomas Dehler, op Ade nauer. Het was volgens Dehler reeds zo ver gekomen, dat men in het buitenland de indruk had gekregen dat de bondskan selier de enige betrouwbare democraat in heel Duitsland zou zijn. Dehler was van mening dat men door het aanvaarden van het Saarstatuut in feite afstand van het Saargebied zou doen. Dehler's rede was zo scherp, dat de meeste aanwezigen er het einde van de coalitie in zagen. Adenauer zat er zonder een woord te spreken bij. Ook naderhand heeft hij er geen woord over gezegd. De 76-jarige mevrouw Lüders van de vrije democraten die vlak bij het rede naarsgestoelte zat, trachtte tevergeefs door middel van gebaren Dehler er toe te bren gen zijn heftige aanval op Adenauer te staken. Juist toen ze bezig was hem een briefje te schrijven, brak Dehler zijn dra matische rede plotseling af. Vlak voor het einde van de zitting ont stond een geweldig spektakel in de zaai. De socialisten waren woedend omdat een door hen ingediende resolutie niet was aangenomen. Ze schreeuwden, joelden, bal den de vuisten, sprongen van hun stoelen op en enkelen wilden met de deksels van hun lessenaars gaan slaan. Het geroep van „foei, foei" en „schandaal" was niet van de lucht. Achter in de zaal riep een vrou welijke afgevaardigde met schelle stem WASHINGTON (Reuter/AFP) De Bond van Amerikaanse geleerden heeft er bij president Eisenhower op aangedron gen besprekingen te beginnen met andere landen over het gevaar van dodelijke straling bij atoomonderzoek. Ook verzocht de bond de president meer geheime tech nische gegevens vrij te geven om buiten landse geleerden in staat te stellen deel te nemen aan het ontwerpen van atoom reactors. De atoomdeskundigen in Las Vegas (Ne vada) hebben uitgemaakt, dat de weers omstandigheden het onwenselijk maken, dat vandaag atoomproeven op de Yucca Flat worden gehouden. Voor Dinsdag is de weersvoorspelling gunstiger. In de staat Washington zullen van 1 Mei tot 21 Mei manoeuvres worden gehouden, waarbij onderdelen van het Amerikaanse leger zullen worden geoefend in het ge bruik van tactische atoomwapens. Aan de oefeningen zullen een divisie en eenhe den van de tactische luchtmacht deelne men. voortdurend „ze hebben de Saar verkocht". De voorzitter van de Bondsdag, dr. Ger- stenmaier, deed alle mogelijke moeite zich verstaanbaar te maken. Tevergeefs rin kelde hij met zijn bel. Tenslotte bedaarde het rumoer vanzelf. De socialisten-leider Ollenhauer heeft na de zitting verklaard dat over het uiteinde lijk lot van de accoorden nog niet beslsit is en dat zijn partij zal blijven eisen dat eerst met de Russen over de mogelijkheid van een hereniging van Duitsland onder handeld wordt en dat de accoorden pas daarna geratificeerd worden. Ollenhauer verklaarde tijdens de debat ten ervan overtuigd te zijn dat wanneer de verdragen zouden worden aanvaard de Sovjet-Unie er haar consequenties uit zou trekken, hetgeen onaangename gevolgen voor West-Duitsland zou hebben. Met klem sprak hij de beweringen tegen als zou zijn partij in hetzelfde water varen als de communisten. De Bondsdag heeft om tot het resultaat van gisteren te komen, vier dagen achter een vergaderd. Gedurende de eerste drie dagen heeft de tweede lezing van de ver dragen plaats gehad. Deze werd Zaterdag avond na middernacht beëindigd. De uit slag van de stemming van Zaterdagnacht na de tweede lezing kwam bijna geheel overeen met die na de derde van Zondag avond. Voor de eerste keer sedert zijn ont staan vergaderde de Bondsdag op Zondag. Er heerste af en toe een verveelde stem ming in de zaal en Zondag was zelfs het balcon, dat voor buitenlandse diplomaten en andere vooraanstaande bezoekers is ge reserveerd, zwak bezet. De West-Duitse radiostations hebben de debatten tot laat in de avond uitgezonden. De uitzendingen werden slechts onderbro ken voor de nieuwsberichten en dan kregen de luisteraars, die er beu van waren ge worden, weer eindeloze verslagen uit de Bondsdag te horen. Ook de afgevaardig den waren doodmoe van het luisteren naar de vele toespraken. Het stond op hun ge zichten te lezen. De voorzitter van de fractie van de C.D.U., Von Brentano, heeft Zondag nog eens uit voerig uiteengezet waarom men voor de accoorden moest stemmen. Hij wees er op dat voor West-Duitsland een vrijwillige neutraliteit zoals die van Zweden of van Zwitserland niet mogelijk is. De Duitsers zelf, zo betoogde hij, wensten zo'n oplossing niet en de wereld zou dat trouwens ook niet toestaan. De socialisten denken wel dat men zonder bondgenootschap kan blij ven, maar dat wees Von Brentano van de hand. De Duitse souvereiniteit zou met een eeuwig durende hypotheek belast worden. Duitsland zou een speelbal zijn van de uit eenlopende belangen van de buitenwereld en voor een zelfstandig Duitsland zou geen plaats meer zijn. Ook na de ratificatie zou de Sovjet-Unie wel contact met de Weste lijke mogendheden zoeken, omdat zij ten slotte evenveel belang heeft bij een ont spanning van de toestand als de andere volken. De verdragen gaan thans naar de bonds raad en daarna voor ratificatie naar het staatshoofd prof. Heuss. Ze zullen pas van kracht worden nadat alle andere staten ze hebben geratificeerd. de 28-jarige ongehuwde sergeant R. Drost uit Apeldoorn, de 20-jarige korporaal J. A. Coumans uit Munster-Geleen (L.), de 20- jarige ongehuwde soldaat R. A. van Eersel uit Amsterdam en de 20-jarige ongehuwde soldaat W. G. Gerritsen uit Deventer. Licht gewond werden de 20-jarige ongehuwde soldaat J. Linthorst uit Zuidwolde, de 20- jarige ongehuwde soldaat H. Koenheim uit Tiel, de 20-jarige ongehuwde soldaat H. P. J. van der Horst uit Amsterdam en de 20- jarige ongehuwde soldaat A. de Haan uit Kampen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Peter Sirius: Op een heleboel mensen maken alleen de ervaringen van hun portemonnaie indruk. Zondagmiddag zijn drie personen door het ijs achter het Rustenburg te Zaandam gezakt. Het waren het tweejarige zoontje van de familie Vethaak, zijn moeder en grootvader. Zij liepen op het ijs van een vaargeul, die Zaterdagmiddag nog open was gemaakt. Verscheidene helpers scho ten toe en zij slaagden erin het drietal op de kant te brengen. De levensgeesten van het jongetje bleken toen reeds geweken te zijn. SYDNEY, Australië (United Press) De overstromingen in het Noord-Westen van New South Wales aan weerszijden van de Australische alpen hebben de omvang van een ramp. Een grootscheeps reddings- en hulpverleningsapparaat is in beweging gezet. Het zwaarst getroffen zijn: de rijke landbouw-, veeteelt- en ooftgebieden in het dal van de Hunter dat het grote steen- kolenbekken van Newcastle doorsnijdt en het stroomgebied van de Macquarie, ten Westen van Newcastle aan de overzijde van het kustgebergte en het Noord-Westen van de staat New South Wales. De politie durfde zich nog niet te wagen aan een schatting van een dodencijfer, vooral niet nadat ontstellende berichten waren binnengekomen over de toestand in LONDEN (Reuter) De Westelijke af gevaardigden bestuderen in Londen voor stellen, die de Sovjet-Unie heeft ingediend op de eerste vergadering van de ontwape ningsconferentie, die Vrijdag in Londen is begonnen, aldus is uit gewoonlijk betrouw bare bron vernomen. Deze voorstellen zouden bijna gelijk zijn aan die welke radio-Moskou op 18 Fe bruari bekend heeft gemaakt. De Sovjet- Unie verzocht toen de UNO dit jaar een we reldconferentie te beleggen met als doel beperking van de bewapening en verbod van atoom- en waterstofbommen. Zij stelde voor, dat de landen zich verbinden om: alle voorraden atoom- en waterstofwapens te vernietigen en de atoomenergie uitslui tend voor vreedzame doelen te gebruiken, alsmede hun strijdkrachten, bewapening of militaire uitgaven niet uit te breiden boven het peil van 1 Januari 1955. Reuter tekent hierbij aan, dat de Weste lijke afgevaardigden zich zorgen maken over het uitlekken van bijzonderheden van de conferentie. Diplomatieke waarnemers verklaarden dat de Westelijken mogelijk de besprekingen tot een snel einde zullen la ten komen, als verklaringen van de Sovjet afgevaardigde op de conferentie uitlekken naar de communistische pers. Bij de ope ning van de conferentie had minister Nut ting (Groot Brittannië) gewezen op het ge- geheime karakter van de besprekingen. Vol gens diplomatieke kringen deed hij dit met het oog op recente Russische verklaringen, waarin gevraagd werd om besprekingen in het openbaar. De Westelijken willen dit niet, omdat zij een ontaarding van de con ferentie in een „propaganda-veldslag" vre zen. Een Catalina-vliegboot van de Kon. Ned. Marine heeft Zondagmiddag een ernstig zieke opvarende van de IJmuidense vis- kotter „Wiron IV" van boord gehaald, op dat hij zo spoedig mogelijk in een zieken huis kon worden opgenomen. De schipper van de kotter had zich radiotelefonisch met het Rode Kruis-zie- kenhuis in Den Haag in verbinding gesteld en het advies gekregen om de zieke zo snel mogelijk naar de vaste wal te laten over brengen. De hulp van het vliegveld Val kenburg werd ingeroepen, dat een heli- coptère wilde zenden om de man, de ma troos Phil. Buis, van boord te halen. Daar de „Wiron IV" op bijna 200 zee mijlen van Valkenburg was verwijderd en de actieradius van de Nederlandse helicop- tères niet voldoende is voor een dergelijke vlucht, moest een Catalina-vliegboot uit komst brengen. Onder commando van luitenant ter zee eerste klasse Th. M. A. Hoebink startte deze om 15.21 naar de IJmuidense kotter. Een der artsen van het vliegkamp, luite nant ter zee arts F. Feenstra, ging mee. Met het schip werd een radio-gesprek gevoerd. De schipper deelde mee, dat het goed weer was en de deining zeer zwak. Een daling op open zee, die altijd enig risico heeft, was te proberen. Inderdaad wist commandant Hoebink zijn Catalina dichtbij de „Wiron IV" te doen dalen. Het was de eerste Noordzeelanding van een Catalina in de geschiedenis der Nederland se opsporings- en reddingsdienst. De schip per van de IJmuidense kotter had een sloep gestreken en deze zette koers naar de vlieg boot. Dokter Feenstra ging aan boord en onderzocht de zieke, waarna hij de patiënt met de sloep liet overbrengen naar de Ca talina. De dokter kreeg van de schipper een mandje vis voor de bemanning van de vliegboot. Om 18.20 steeg de Catalina uit zee op. Om 20.97 uur daalde het toestel op het vliegveld Valkenburg. Een ziekenauto ver voerde de patiënt naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar reeds alles voor een operatie in gereedheid was gebracht. afgelegen gebieden. Men vreest dat ten minste 50 mensen zijn verdronken. Het grootste aantal doden in een plaats is volgens de laatste gegevens gevallen in Maitland, een mijnwerkersstad in het dal van de Hunter op 21 mijl ten Noord-Westen van Newcastle. Daar kwamen 17 personen om het leven toen de onstuimige kracht van het over stromingswater zich een weg baande door de stad en er vele gebouwen totaal ver nielde. Het water in het overstromingsge bied zakt, doch er is een nieuw gevaar op gedoemd: medici vrezen een epidemie. Be sloten is ongeveer 6.000 inwoners van Mait land te evaeuëren. Het water van de Hun- ter heeft een stinkende laag slib achterge laten. Voorts zijn riolen verstopt en is het drinkwater schaars. Op sommige plaatsen is de nood zeer hoog. Er zijn dorpen waar de mensen al twee dagen verstoken zijn van voedsel en water. Hoewel de luchtmacht al grote hoe veelheden voedsel heeft afgeworpen is de voedselschaarste in de rampgebieden nog steeds groot. De bijdragen voor het inmiddels inge stelde rampenfonds beginnen binnen te stromen. De Australische regering heeft 100.000 pond geschonken. De regering van de staat New South Wales heeft een zelfde bedrag afgestaan. Een actie van radio stations en dagbladen heeft tot dusverre 30.000 pond opgeleverd. De materiële schade is ontstellend groot. Duizenden koeien en schapen zijn verdron ken, maar de schade die de boeren hebben geleden in de getroffen gebieden is nog niet bij benadering te overzien. Koningin Elizabeth van Engeland heeft Sir William Slim, de gouverneur-generaal van Australië, telegrafisch dringend ver zocht haar op de hoogte te houden van de toestand in de overstroomde gebieden in New South Wales en uitdrukking gegeven aan haar diep medeleven. Een functionaris van de Nederlandse emigratiedienst heeft naar aanleiding van een officieel bericht dat zich in de waters- noodgebieden van New South Wales in totaal dertigduizend Europese immigranten bevinden, medegedeeld: „Uit een voorlopig onderzoek dat wij hebben ingesteld is ons nog niets gebleken van verliezen aan men senlevens onder de Nederlandse immigran ten. Maar met sommige afgelegen of ge- isoleerde dorpen hebben wij nog geen var binding gehad." weers- toestand (Van hedenmorgen 7 uur) te .5 ,2 ix 25 Helsinki sneeuw NW 4-11 0,1 Stockholm licht bew. windstil -17 0 Oslo onbewolkt windstil -12 0 Kopenhagen onbewolkt N 3 -10 0,1 Aberdeen geheel bew. Z 9-10 Dublin regen Z 8 3 0,1 Londen onbewolkt NNO 1-4 0 Amsterdam geheel bew. ONO 7-2 0 Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome onbewolkt NO 5-8 0 onbewolkt NNO 6-4 0 geheel bew. NNW 12 0 sneeuw NW 8 2 1 half bew. NNW 4 5 0 onbewolkt NO 2-7 0 geheel bew. NO 5-4 0 geheel bew. NNO 2-110 5-5 0 14 -1 2 1 geheel bew. NO geheel bew. NO zwaar bew. OZO sneeuw N sneeuw O regen ZO Neerslag laatste 24 uur. cooooocooooocorofxx».» <vx- a :cccoxcconjzx£03xccrecaixx 2 -5 0,1 3-5 2 7 9 8 OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Opklaringen en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. Vannacht matige, hier en daar strenge vorst. Morgenmiddag maximumtempe raturen om het vriespunt. 1 Maart Zon op 7.30 uur, onder 18.20 uur. Maan op 10.17 uur, onder 2.27 uur. Maanstanden 1 Maart 13.40 uur: 8 Maart 16.41 uur: 16 Maart 17.36 uur: 24 Maart 4.42 uur: 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier Nieuwe maan Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 28 Februari Hoog water: 7.29 en 19.51 uur. Laag water: 3.00 en 15 28 uur. Dinsdag 1 Maart Hoog water: 8.17 en 20.46 uur. Laag water: 3.42 en 16.14 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1