Pu Hovers Ph. de Koning Scherpe verwijten aan socialisten en K.V.P.-ledenwervingsactie als ant woord op „wekroep" van Willems Voor BRILLEN DE BOER Havenberichten Visserij-varia 32.50 24 Elf magnetiseurs „gediplomeerd" A dm in istrateu r aangehouden Beverwijk Kort bestek Nederland in 1953: DINSDAG 1 MAART 1955 8 Prof. Romme op Overijsels congres der K.V.P. Felle reactie op critiek van prof. Tenhaeff Verdacht van verduistering van 20 mille Hoogovens kopen 200 ha „Westerhout" Eerste weekmarkt eind deze maand Akela Nijssel ontving de Wood-badge" zesde scheepsbouwnatie Rusland levert vloot aan communistisch China Scheepvaart Italiaanse Franse import Opname van de haven van Hoboken, een van de toegangspoorten tot de millioenenstad New York. Een van de nieuwste aanwinsten is een grote pier (voorgrond rechts) die gebouwd is op kosten van de New Yorkse haven; kosten die meer dan tien millioen gulden belopen. De pier steekt 200 meter in de Hudsonrivier en is ruim honderd meter breed. Op het Overijsels congres der K.V.P., dat Zaterdag in Almelo is gehouden, heeft de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der partij, prof. mr. C. P. M. Romme, een rede gehouden. Deze rede was voornamelijk ge wijd aan het besluit der Katholieke Werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid, deze partij niet te verlaten. Naar aanleiding van de uitlating van de heer Willems van de Katholieke Werkge meenschap in de P. v. d. A. Dinsdag op het P.v.d.A.-congres gedaan dat men op een onmiddeUijke kabinetscrisis zou wor den getracteerd bij het verdwijnen van de werkgemeenschap uit die partij, vroeg prof. Romme zich af of het voor hem wel pas send zou zijn geweest „een bevriende in schakeling van ernstige politieke druk" bij een gewetensbeslissing over een vermaan (Van een verslaggever) In het gebouw voor K. en W. in Utrecht heeft de NWP (Nederlandse Werkgroep van Paranormaal Begaafden) Zaterdag middag aan elf van zijn leden-magneti seurs een „diploma van bekwaamheid" uitgereikt „bij wijze van informele erken ning voor hun prestaties als paranormale genezers". Die prestaties, ze beweert de NWP, zijn gedurende twee jaar gecontroleerd en sta tistisch vastgelegd door een betrouwbare commissie van onderzoek, en de elf thans gediplomeerden zouden in dat tijdvak bij gemiddeld 45—60 percent van hun patiën ten genezing, dan wel grote verbeteringen bewerkstelligd hebben. Men zal zich herinneren dat de Utrechtse hoogleraar in de para-psychologie, prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, dit systeem voor onderzoek en diplomering van magneti seurs enkele dagen geleden „een gevaar voor de volksgezondheid" genoemd heeft. Op de diplomerings-bij eenkomst in Utrecht heeft de NWP op deze ernstige be schuldiging geantwoord en wel bij monde van mr. A. van Doorninck, de voorzitter van de commissie van onderzoek". „Niet wat wij doen, maar wat prof. Tenhaeff wil, dat is een gevaar voor de gezondheid van ons volk", zo zei deze Deventer advocaat, „want een uitgebreid wetenschappelijk onderzoek van het genezend magnetisme zoals Tenhaeff dat wenst, zal ons over twee eeuwen nog niets verder gebracht hebben". De oplossing van prof. Tenhaeff noemde mr. Van Doorninck „een in de studeerkamer uitgebroede theorie, in strijd met alle werkelijke mogelijkheden". Mr. van Doorninck betoogde tenslotte dat het onmogelijk is, de duizenden door magnetiseurs behandelde patiënten kli nisch te onderzoeken en dat het NWP- systeem statistisch onderzoek van alle genezingen en verbeteringen met mede werkingen van de patiënten zelf een enig-mogelijke manier is om kaf en koren onder de magnetiseurs van elkaar te schei den. „NWP-leden bestrijken", zo zei hij, „met goed succes o.a. leden van de hof houding, de rechterlijke macht, vrouwen van hoge departementale ambtenaren, hoofdofficieren en zelfs artsen die voor hun kwalen bij de medische wetenschap geen soulaas vonden. Maar voor de wet zijn ook deze magne tiseurs nog altijd misdadigers. Ook ons onderzoek en de thans uitgereikte diplo ma's zullen daaraan niets veranderen kunnen, maar mischien zullen zij een sti mulans vormen voor regering en parle ment, om de paranormale genezer einde lijk die wettige status toe te kennen, waar op zijn heilzame werk hem recht geeft". Alvorens de elf uitverkorenen hun di ploma ontvingen, werd nog meegedeeld dat de NWP thans ongeveer 150 leden >ie overgrote meerderheid der beroeps magnetiseurs in Nederland omvat en ook, als donateurs, vele artsen die zich echter „met het oog op de afwijzende hou ding van de Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, nu nog in anonymiteit wensen te hullen". Om dezelfde reden is het niet mogelijk gebleken, de huisartsen der gemagnetiseerde patiënten bij het NWP-onderzoek in te schakelen, aldus mr. Van Doorninck, der kerk ook maar als een mógelijkheid te veronderstellen. De geestelijke kant van de door de K.VV.G. genomen beslissing achtte hij evenwel zo ernstig, dat hij in vergelijking daarmee zelfs een kabinets crisis maar een minder belangrijk geval kon noemen. Van iets, dat een wezenlijke voldoening zou kunnen geven over de huidige rege ringsconstellatie, is op het P. v. d. A.-con- gres niet gebleken, maar een poging tot wijziging van deze constellatie is volgens prof. Romme van de kant van de P. v. d. A. toch voorshands redelijkerwijs niet te verwachten. De alternatieve mogelijkheid voor rege ringscombinaties zonder KVP is in rook vervlogen en een nieuw alternatief, dat aan de KVP enigszins aanlokkelijk kan voorko men, heeft spr. in de verslagen van 't PvdA- congres niet ontdekt. De verzuchtingen in de socialistische pers, dat de hoop ten aan zien van de samenwerking met de KVP niet in vervulling is gegaan, speten prof. Romme oprecht, maar, gelet op de voort gang van de samenwerking en gelet op de verhoudingen in het kabinet waarover mi nister-president Drees zo dikwijls gunstig spreekt, kon hij die verzuchtingen toch niet al te tragisch nemen. „Wil men met ons samenwerken, dan moet men ons nemen zo als wü zijn". „Is het niet een beetje belachelijk", zo vroeg prof. Romme zich af, „na negen jaar moeizame doorbraakstrijd een voorshands blijvend bezit van de Katholieke Werkge meenschap, welke slechts enkele honderden leden telt, te begroeten als de overwinning van de politieke doorbraak?" Prof. Romme noemde een aantal punten van de K.V.P.-politiek. De socialisten we ten deze dingen zeer wel, aldus spreker, maar het lijkt wel of zij met een zekere hardnekkigheid weigeren door te dringen, althans te pogen door te dringen in de be tekenis van ons beginsel, dat ons gebiedt naar evenwichtigheid in de behartiging van aller belangen te streven en dat ons verbiedt met eenzijdigheid een bepaalde belangenkring te verzorgen ten koste van anderen. Het mandement is wezenlijk het stuk, dat ons dringt naar de opbouw van een christelijke maatschappij, en zo opge vat zal het mandement wel degelijk straks tot de verkiezingsinzet behoren. M ij n winst en m ij n succes, om die rare uit drukking nog één keer te gebruiken, al dus spreker, doelend op een uitlating van mr. Burger, hangen regelrecht samen met de mate waarin wij slagen in de bevorde ring van de bouw van een christelijke maatschappij. Hierna ging prof. Romme in op de ver klaring van de heer Willems. Na twaalf malen het belang van de kerk in zijn beschouwing te hebben betrokken en in zijn bescherming te hebben geno men, heeft de heer Willems voor zich en zijn vrienden het "Woord gesproken „aan de wensen van onze bisschoppen kunnen wij niet voldoen, omdat wij het niet mo gen". Dit, aldus prof. Romme, is het be slissende ogenblik van de scheiding der wegen. Natuurlijk zonder afbreuk te doen aan de steeds voortdurende en altijd haar eisen stellende christelijke liefde. Er ligt, aldus spreker, in dat zware Willems woord een stuk persoonlijke tragiek, er ligt ook een brok Katholieke gemeen schapstragiek in. Beide doen pijn en hier over spreek ik verder niet, aldus spreker. Willems' woord, dat hij aan het vermaan van de bischoppen niet kan voldoen, wordt echter ook begeleid door een wekroep. „Volgt ook gij anderen in den lande dat bisschoppelijk vermaan niet", en dit is iets, waarop een antwoord niet mag uitblijven. Daarom richtte spieker zich in het bijzon der tot de katholieke inwoners van de zelfde provincie, waarin de verklaring Willems haar gestalte kreeg, tot de Bra banders. Daar wordt in de avond van Don derdag 10 Maart, georganiseerd door de kringen Tilburg en Den Bosch van de Ka tholieke Volkspartij, in een paar uur, maar met en door medewerking van niet min der dan 10.000 tegelijk „er op uittrekken de" propagandisten, een actie van leden werving gehouden, die men terecht een bliksemactie noemt. Die bliksemactie, al dus spreker, krijgt nu nog een bijzondere taak erbij. Die actie moet het schitterlicht worden, waarin het ware beeld van het Katholieke volksdeel getekend staat. Van uit het land van Ariens moeten wij diens voorbeeld en diens sterkte blijvend tot de onze maken. De Haagse politie heeft de 38-jarige ad ministrateur J. W. van A. te Den Haag aangehouden, die ervan wordt verdacht 20.000 gulden te hebben verduisterd ten nadele van de naamloze vennootschap,waar hij in dienst was. Volgens de aangehou dene, heeft deze in 1954 in de boeken ge knoeid en giro's van de naamloze vennoot schap op zijn eigen rekening overgeschre ven. Toen Van A. hoorde, dat er gecontro leerd zou worden, maakte hij zich uit de voeten en liet thuis een briefje achter, dat hij met zijn auto bij Krimpen aan de IJs- sel in het water zou rijden om een einde aan zijn leven te maken. Inderdaad werd bij Krimpen de onbeheerd staande auto van Van A. aangetroffen. De aangehoude ne verklaarde later dat hij de wagen in de rivier had willen rijden, doch dat hij de auto niet over de berm had kunnen du wen. Hij had toen de wagen maar in de steek gelaten en was naar Parijs gelift, waar hij tien dagen verbleef. Daar had hij, om in zijn levensonderhoud te voorzien, nog zijn horloge moeten verkopen. Toen het geld op was, was hij naar Den Haag teruggelift. waar hij gisteren werd aange houden. Van de 20.000 gulden had hij onder meer een flat gekocht en verder schulden afge- taald. ADVERTENTIE naar Kennemerlaan 6062 Leverancier voor alle ziekenfondsen UITGEVAREN VIS SERI JVAARTUIGEN Vrijdag 4 Februari: mt. Medan IJM 57 (Newfoundland). Vrijdag 11 Februari: mt. Excelsior III KW 76. Maandag 14 Februari: mt. Batavia IJM 99; ml. Martenshoek IJM 283. Concordia KW 26 (25 Febr. binnen). Nederland VI KW 37. Bertha KW 38, Everard Christina KW 40. Cornelis Marinus KW 48, Saturnus KW b9 (25 Febr. binnen), Borneo KW 127, Een dracht KW 168, Onderneming KW 175.- Dinsdag 15 Februari: st. Bergen LJM 16. Vios I IJM 24, Bloemendaal IJM 71; ml. Helena KW 39. Aafke Jacoba KW 41. Hui- berdina Gijsbertha KW 85. Robert Wilüam KW 123. Willy KW 141. Java KW 159. Gezina Geertrui KW 176, Scheveningen SCH 107.; mk. Wiron I IJM 210, Dine Marie KW 57. Donderdag 17 Februari: st. Herman IJM 2; mt. Maria van Hattem IJM 10, Johannes Polderman IJM 20; ml. Wiron III IJM 221. Vrijdag 18 Februari: mt. Thorina IJM 33, Eveline IJM 116; ml. Martha IJM 74. Arie van der Zwan SCH 21; mk. Marianne IJM 7, Nelly v. B. IJM 23 (snurrevaad), Leendert Jacoba KW 12 (25 Febr. binnen). Zaterdag 19 Februari: ml. Vertrouwen KW 6; mk. Pietertje HD 87. Maandag 21 Februari: st. Tzonne IJM 1; mt. Claesje RO 46 (24 Febr. binnen), Dirkje RO 53; ml. Annie IJM 14. Heemstede IJM 53, Verwachting IJM 204. Adrianus KW 10. Arie Nico KW 17, Cornelis KW 24, De Ver wachting KW 28, De Vrouw Anna KW 52, Elizebeth KW 64. Maria Jacoba KW 73. Ex celsior II KW 78. Willempje KW 89. Alida KW 91. Jacoba KW 107, Petronella KW 125, Arie KW 155 (25 Febr. binnen). De Vier Gezusters KW 162. Gebroeders KW 166, Jacoba Gesina SCH 36. Cornelis VI 83, Neel- tje VL 166; mk. Texel IJM 5, Maartje IJM 8. Klaas Junior IJM 22. Emisel IJM 31 (23 Febr. binnen). De Hoop I IJM 45. Vios IJM 52. Neeltje IJM 240. Magda IJM 272, Nehim II AM 17. Nehim III AM 18. Nehim IV AM 26. Arendje Jacoba KW 21 (25 Febr. binnen). Tini KW 34 (24 Febr. binnen). Stern KW 36 (24 Febr. binnen), Alice KW 62. Vier Ge broeders TX 14 (24 Febr. binnen). Tiny Dieuw WR 33. Jan Willem WR 34. Hendrikje BU 33 (24 Febr. binnen). Dinsdag 22 Februari: mt. Shamrock IJM 129; ml. De Arend KW 7, Hubertha Gerarda KW 9. Rijnmond IV KW 15. Willem Corne lis KW 16. Grietje K W20. Volharding KW 23. Neptunus KW 45, Hette Margaretha KW 74. Toenadering KW 95. Bali KW 129. Voor waarts KW 140. Cornelia Maria SCH 135. Onderneming IV SCH 153. Bertina VL 85; mk. De Twee Gebroeders IJM 3 (23 Febr. binnen). Twee Gebroeders IJ M27, Rein KW 30 (23 Febr. binnen). Twee Gezusters KW 77 (24 Febr. binnen), Willem KW 94, Arendje KW 98. Woensdag 23 Februari: st. Klaas Wijker IJM 85, Abraham VL 77; mt. Antje RO 15; ml. Gorredijk IJM 75. Nelly Maria KW 70, Doggersbank KW 75, Katwijk III KW 161. Onderneming II SCH 27, Drie Gebroeders HD 79. Donderdag 24 Februari: st. Haarlem IJM 9; mt. Elie Chéniévière IJM 32: ml. Noord ster KW 67. Onderneming III SCH 117. Vrijdag 25 Februari: st. Flamingo IJM 25, Viking Bank IJM 183; mt. Allan Water IJM 34, Wiron IV IJM 209. Voor Industriële uitbreidingen hebben de IJmuidense Hoogovens 200 hectare aange kocht van het Beverwükse landgoed „Wes terhout", eigendom van jhr. H. Borecl. Deze terreinen rond de Zeestraat, die deels recreatieterrein, deels tuingrond zijn, worden binnenkort overgedragen. Wat de Hoogovens met deze grond voor hebben kon nog niet worden meegedeeld. B. en W. van Velsen hebben vastgesteld dat de eerste weekmarkt op het Markt plein te IJmuiden zal worden gehouden op Donderdag 31 Maart. Van de 380 aanvragen konden er 93 wor den ingewilligd. Hiervan zijn 85 stille „krajmers" en 8 standwerkers. Het grootste deel van de aanvragen kwaim van buiten de stad. Er waren er tien uit Velsen en een paar uit Beverwijk. De opening van de eerste markt zal een enigszins feeste lijk karakter krijgen. Uit handen van akela J. van de Windt, die in Beverwijk de eerste draagster is, ontving akela C. Nijssel de „wood badge" als beloning voor de afsluiting van haar leiderscursus, zodat de welpen van de „Wijcker Duinjaghers" thans een gediplo meerd leidster hebben waar over het algemeen een groot tekort aan is, volgens oud-hopman P. A. M. Reijnders, die deze avond afscheid nam. De ouders van de padvinders van „Die Wijcker Duinjaghers" die Zaterdagavond in ,,'t Centrum" in grote getale op de ouderavond aanwezig waren, hebben kun nen constateren, dat hun jongens in goede handen zijn. Hopman J. G. Elderenbos van de verkenners en de oübaas J. Boerlage van de voortrekkers vormen met akela Nijssel de leiders van deze voortvarende troep, die Zaterdagavond zelfs een aan tal toneelstukjes ten beste gaf. Zeer spijtig was het, dat baghera S. v. d. Struys, jongbaas S. Hartman en hopman P. A. M. Reijnders afscheid van hun troep moesten nemen, temeer daar zij er al zo lang aan verbonden zijn geweest. Jonk- vrouwe Boreel sprak de scheidenden har telijk toe en bedankte hen voor de vele diensten, terwijl ze elk hunner een pre sentje schonk als herinnering. Onder leiding van de heren J. de Boer en J. G. Elderenbos bleef het gezelschap nog geruime tijd bijeen, waarbij een aar dig partijtje kienen uit de bus kwam. Maandag 28 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Saint Marc van Le Havre, American Attorney van Antwerpen, Frejo van Swansea. Berkelstroom van Par, Eemstroom van Leith, Emke van Esbjerg, Maria S. van Londen, Arnold Bratt van Swansea, Gerry S. van Swansea, Thule van Bergen, Cornelis Houtman van Plymouth, IJstroom van Swansea, Vechtstroom van Manchester, Deo Favente van Aarhus, Lingestroom van Londen, Ronsskar van Helsingborg, Glangula van Liverpool, Jo seph Swenden van Swansea, Manto van Ko penhagen, Henrica van Swansea, Ulmbrue- der IV van Gothenburg, Trito van Dublin. Vertrokken zijn: Gerrit naar Huil, Fau- vette naar Harlingen, Geert naar Hamburg, Marinus V naar Rotterdam, Advent naar Arnhem, Midgard naar Gdynia, Kathe naar Halmstad, Reine Astrid naar Rotterdam. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN 's-GRAVENHAGE, 1 Maart Hedenmor gen geringe aanvoer van verse vis uit zee. Aan de markt kwamen 5 kustvissers met in totaal 200 gulden aan verse vis. Tijdens de jaarlijkse bijeenkomst van de kamer voor de scheepvaart van het ver enigd koninkrijk is critiek uitgeoefend op de Amerikaanse en Engelse regeringen, wegens haar houding ten aanzien van vlag- discriminatie. De kamer keurde met alge mene stemmen een resolutie goed, die was ingediend door Sir Colon Anderson. In een andere resolutie werd veront rusting uitgesproken door de kamer over aanspraken van bepaalde landen op souve- reiniteit over zeegebieden, die ver liggen buiten de algemeen erkende grenzen van territoriale wateren. (Reuter) Denemarken's grootste schip de „Regina Maersk", een super-tanker van 26.280 ton, zal vandaag door de Odense-scheepswerf aan zijn eigenaar A. P. Moller worden af geleverd. Een diesel motor van 12.000 pk geeft het schip een snelheid van 16 knopen. (V.P.) De Deense zeeman Walther Westborg is van plan in 1956 een reis om de wereld te maken in een nieuw soort reddingboot, die is ontworpen door de Deen Claus Soe- rensen. Het nieuwe reddingsmiddel bestaat uit een soort ovalen metalen kist, herme tisch gesloten, en voorzien van een motor en een roer. Het geval is 5 meter lang, 2.50 meter breed en 1.50 meter hoog. Westborg wil met zijn reis via Lissabon, Panamakanaal, Los Angeles, Hawaii, phi- lippijnen, Borneo, Colombo, Aden en Gi braltar, de deugdelijkheid van het nieuwe reddingsmiddel bewijzen. Amerika ontwerpt nieuwe schepen De directeur van het bureau voor scheepvaartzaken der Amerikaanse rege ring, Louis S. Rothschild, heeft bekend gemaakt, dat het bureau binnenkort zal beginnen met het werk aan drie nieuwe typen koopvaardijschepen, die onont beerlijk zijn voor de uitvoering der mobi lisatieplannen. Twee der nieuwe scheepstypen, die een zelfde rompontwerp zullen hebben, zullen vrachtschepen zijn voor het vervoer van droge goederen. Deze vaartuigen zullen „Vrijheidsschepen" worden genoemd, een hiervan zal een snelheid hebben van 16 knopen. Dit schip zal in een nieuwe mili taire noodtoestand de rol toegedeeld krij gen, die de Libertyschepen in- de tweede wereldoorlog hebben gespeeld. Het andere vrachtschip, dat een grotere snelheid zal heben, zal dienst doen als hulpvaartuig der Marine. Het derde scheepstype zal een tank schip zijn met een snelheid van 20 knopen. Dit schip zal voor snelvervoer van grote ladingen olie-producten uiterst waardevol voor de marine zijn. Het zojuist verschenen statistische jaar boek 1954 van de Verenigde Naties bevat een aantal gegevens over de scheepsbouw in een aantal landen. Daaruit blijkt dat de Nederlandse scheepsbouw in vergelijking met de voor-oorlogse jaren aanzienlijk is toegenomen. In 1953, het laatste jaar waar over de internationale gegevens in het jaar boek zich uitstrekken, worden in ons land schepen met een totale tonnage van 341.000 bruto registerton te water gelaten, hetgeen het tienvoudige was van 1946 en bijna één derde meer dan in het bedrijvigste voor oorlogse jaar 1938. Hierbij zijn niet ge rekend de schepen met een inhoud van 100.000 b.r.t. Na Groot-Brittannië met 1.317.000 b.r.t., Duitsland met 818.000 b.r.t Japan met 557.000 b.r.t., de Verenigde Sta ten met 528.000 b.r.t. en Zweden met 485.000 b.r.t., kwam de Nederlandse scheepsbouw in 1953 dus op de zesde plaats van de ranglijst. LONDEN (Un. Press) Volgens de Londense „Times" heeft Rusland onlangs aanzienlijke steun verleend aan commu nistisch China voor de opbouw van zijn vloot. In de afgelopen maanden heeft Rus land, aldus het blad, meer dan tacnug uui- logsschepen, waaronder twee snelle tor pedoboot jagers en vijf onderzeeboten, aan communistisch China overgedragen. Offi ciële bronnen, die verzocht werden om commentaar op het Times-bericht, zeiden dat de Russische hulp aan de opbouw van de Chinese vloot al geruime tijd aan de gang is. Er is bewijsmateriaal voorhanden dat dit proces plotseling versneld is door de overdracht van een aantal vaartuigen, waaronder onderzeeboten, aldus deze bron nen. Algenib, 27 v. Pto Alegre n. Buenos Aires. Alpherat, 26 v. Montevideo n. Santos. Alnati, 28 te Rotterdam. Alwaki, 24 te Rio de Janeiro. Amor. 28 te Alexandrië. Arkeldijk, 28 te Rotterdam. Artemis, pass .27 Mona Passage n. Bremen. Averdijk, 28 te New York. Aalsum, 27 te Antwerpen. Abbedijk, 27 te New York. Alderamin, 27 te Calcutta. Alioth, 28 te Antwerpen. Ariadne, pass. 27 Marseille n. Barcelona. Axeldijk, 27 te Norfolk. Aagtekerk, pass. 28 Finisterre n. Antwerpen. Aalsdijk, 28 te Brownsville. Adinda. 1 te Priok. Almdijk, pass. 28 Finisterre n. Lissabon. Arendskerk, 1 Maart te Manilla verwacht. Argos, pass. 28 Str. Messina n. Amsterdam. Bacchus, 28 te Port of Spain. Beninkust, 27 v. Freetown 28 te Monrovia. Bintang, 1 Mrt. Genua verwacht. Bloemfontein, 27 960 m. N.NW. Kaapstad. Boissevain, 24 te Yokohama. Boskoop, pass. 28 Vlissingen n. Antwerpen. Britsum, 27 v. Curacao n. Galveston. Bonaire, 1 Maart Plymouth verwacht. Boschfontein, 23 150 m. Z.ZO. Kreta. Caltex Bintang, 24 rede Singapore. Caltex Leiden, 27 v. Rotterdam n. Sidon. Congostroom, 28 te Lagos. Cottica, 28 te Port of Spain. Cleodora, 1 Maart te Calcutta. Duivendrecht. 28 te Port Arthur. Dulvendijk, 26 v. Panamakanaal n. Los Angeles Dongedijk, 27 te Bremen. Eendracht, 28 te Sudabaai. Eos, 28 te Istanboel. Esso Den Haag, pass. 28 Gibraltar n. Sidon. Esso Amsterdam, 28 te Rastanura. Etrema, pass. 28 Azoren n. Hamble. Friesland (KRL), 28 v. Aden n. DJeddah. Farmsum, pass. 28 Miami n. Golf v. Mexico. Gaasterkerk, 23 te Newcastle News. Gooiland, 28 te Itajai. Graveland, 28 te Las Palmas. Gaasterland, 27 te Amsterdam. Haarlem, pass. 26 Azoren n. La Gualra. Hilversum, pass, 28 Aden n. Bahrein. Hydra. 24 te Port au Prince. Helder, 27 v. Amsterdam n. San Juan. Hoogkerk, 26 te Port Elizabeth. Hera. 1 Maart te Londen. Ivoorkust, 27 te Lobito. Ilos, 27 v. Barcelona n. Savona. Ittersum, pass. 27 Vlissingen n. Houston. Java 28 te Alexandrië. Jagersfontein, 28 300 m. W. Walvisbaai. Jupiter, pass. 28 Gibraltar n. Algiers. Katelysia 28 te Genua. Karlmata, pass. 28 dwars Socotra n. Suez. Luna, 28 te Rotterdam. Leersum, 27 v. Savanna n. Le Havre. Lissekerk, 28 v. Bahrein .1 Maart te Koewait. Loosdrecht, 28 Kp. St. Vinvent gepass. n. Antw. Maas, 28 te Napels. Malvina, 25 te Balikpapan. Mariekerk, 25 e Mombasa. Mataram, 28 te Penang. Maasland, 27 te Pto Alegre. Markelo, 26 te Belfast Meliskerk, 27 te Antwerpen. Mentor, 27 v. Curacao n. Port Arthur. Mirza, pass. 28 Kp. Howe. Maasdam. 28 700 m. NW. Fayal. Macuba, 28 te Fao. Nooi-dam. 27 190 m. O. New York. Noordwijk, pass. 28 Ouessant n. Rotterdam. Oberon, pass. 28 Flores n. Londen. Oostkerk, pass. 28 Ceylon n. Penang. Overijsel, 27 v. Aden n. Fremantle. Ondina, pass. 28 Minikoy n Pladju. Orion, pass. 28 Finisterre n. Rotterdam. Ouwerkerk, pass. 28 Port Soedan n. Suez. Perna. 27 v. Curacao n. Marseille. Polyphemus, 23 te New Orleans Prins Maurlts, 28 te Rotterdam. Prins Willem. IV. pass. 27 Ouessant n. Valencia Phrontis, pass. 28 Kp. St. Vincent n. A'dam. Pieter S. 28 Rotterdam verwacht. Raki. 27 v. Hamburg n. New Orleans. Roggeveen, 2 Maart te Zanzibar verwacht. Rijndam, 27 v. St. Thomas n. La Guaira. Ridderkerk, 26 te Mombasa. Rijnkerk, 27 te Amsterdam. Roepat, pass. 28 Dover n. Liverpool. Ruys, 27 v. Kaapstad n. Rio. Salawati, 28 v. Basrah n. Khorrambar. Scherpendrecht. 27 v. Rio Grande n. Paranagua Schiedijk. 27 te Portland Oregon. Sliedrecht. 28 v Isle of Grain n. Rotterdam. Stad Dordrecht. 28 te Benisaf. Straat Mozambique, 28 te Hongkong. Salland, 26 v. Amsterdam n. Hamburg. Slamat, pass. 26 Kp. Guardafui n. Belawan. Stad Amsterdam. 26 te Galveston. Salatiga, 28 te Bandarshapur. Sohie, 28 te Kingston. Sibajak, 28 310 m. W.t.Z. Kangeroo eil. Sliedrecht, 28 te Rotterdam. Sommelsdijk, 28 Algiers gepass. n. Alaxandrië. Stad Maastricht, 28 v. Gibraltar n. Rotterdam. Stad Vlaardingen, 28 v. Narvik n. Rotterdam. Tarla, pass. 28 Sabang n. Rotterdam. Teiresias, 27 v. Penang te Belawan. Teucer, 22 te Soerabaja. Tiberius, 27 500 m. W.ZW. Antigua. Tomorl, pass. 28 Holtenau n. Gdynia. Ternate. 28 te Penang. Tiba, pass. 28 Madeira n. Antwerpen. Van Noort. pass. 27 Vlissingen n. Port Said. Weltevreden, verm. 28 v. Djeddah n. Belawan. Waal, pass. 27 Gibraltar n. Lattakia. Westland, 28 te Ilheos. Wonorato, 28 te Bombay. W. Alton Jones, 1 Mrt. te Philadelphia. Waterman, 28 v. Priok n. Singapore. Zaan, 28 te Malta. Zeeland (SSM), 23 te Rotterdam. Zeeland (KRL), 28 Azoren n. Beyrouth. KLEINE VAART Adm. Courbet, 28 te Londonderry. Adm. De Ruyter, 28 te St. Nazaire. Adm. Nelson, 28 v. Le Guildo te Avonmouth. Atlas, 26 v. Gibraltar n. Tunis. Advent, 27 v. Goole te Amsterdam. Albergen, 27 v. Port Lyautey n. Nantes. Appingedam, l Maart v. Antw. te Rotterdam verwacht. Amoudspolder, 27 v. Oporto n. Antwerpen. Audacia, 27 nog te Halden. Aco, 27 v. Swansea te Amsterdam Angoja, pass. 27 Vlissingen n. Norwich. Ardeas, 27 te Cadiz. Astra, pass. 17 Vlissingen n. Londen. Boreas, 27 te Palermo n. Almeria. Badzo, 27 v. Londen te Rotterdam. Barbara, 28 v. Middlesbro te Rotterdam. Bvee Helle, 27 v. Londen te Rotterdam. Beekbergen, vertr. 1 Maart v. Calais n. Londen. Binnenhaven, verm. 28 v. Cork. Barendsz, 28 v. Falmouth te Antw. Berkelstroom, 28 v. Par te Amsterdam. Prijzen van Maandag. Heilbot 3.03-2.20, gr. tong 2,38-2.24, gr.m. tong 2,70-2.44, kl.m. tong 3.40-2,60, kl. tong I 3,55-2,80, kl. tong II 3,50-2,80, tarbot I 2,40-2 per 1 kg. Tarbot II 138-94, tarbot IV 72-52, tongschar 100-90. kl. tongschar 58, schartong 51, gr. schol 30-19, gr.m. schol 38-20, kl.m. schol 61,37, kl. schol I 56-32, kl. schol II 55-26, schar 38-22, bot 20-12, v. haring 26-23, makreel 47-42, gr. schelvis 42-32, gr.m. schelvis 43-33, kl.m. schelvis 48-36, kl. schelvis I 47-35, kl. schel vis II 41-30, wijting 38-21, gr. gul 51-30, mid del gul 43-31, kl. gul 32-24, kl. haai 20, ham 112-102, kl. wolf 42-36, poontjes 27-14, kl. koolvis zw. 20-21,50, kl. koolvis wit 26-23 per 50 kg. Gr. kabeljauw 196-60, gr. koolvis zw. 40-33, gr. koolvis wit 66-58, gr. leng 80- 62. gr. wolf 82-75 per 125 kg. Aanvoer van Maandag. 595 kisten tong en tarbot, 12 heilbot, 23 tongschar en schartong, 1140 schol. 120 schar, 110 bot. 125 haring, 100 makreel, 1010 schelvis. 730 wijting, 1000 ka beljauw en gul, 35 leng, 1 haai, 5 ham, 40 wolf, 30 poon, 1864 koolvis, 40 diversen, to taal 6980 kisten. Besommingen van Maandag. R046 Claes je f 2110, IJM 16 Bergen f 26880, IJM 71 Bloemendaal f 13100, 2 trawlers met f 64200, IJM14 f 4600, KW40 f 10200, KW127 f 8390, KW175 f 7750, KW76 f 13010, KW141 f 10360, KW159 f 300 deel. KW125 f 2610. KW17 f 2740, KW6 f 4090. KW28 f 3800, KW24 f 3080 KW37 f 8260, KW168 f 10900, KW85 f 8230, KW41 f 7720. KW123 f 16560. KW16 f 3450, KW140 f 3950. KW39 f 7590. IJM5 f 726. IJM 22 f 4300, IJM7 f 6040, AM26 f 3880, KW98 f 2250. ADVERTENTIE en en hoger ZEER APART Zie onze speciale étalage! HERENMODES EN CONFECTIE KENNEMERLAAN Telefoon 4963 Wij verstrekken IJMOND-ZEGELS Betty Anne S pass. 27 Vlissingen n. Dublin. Capricorn, 27 v. Londen te Rotterdam. Concepcion, 27 330 m. Z.t.W. Finisterre. Continental, 28 v. Rotterdam te Boston verw. Coolhaven, verm. 28. v. Belfast. Coolsingel, 27 v. Marans te Hamburg. Cornelis Houtman, 28 v. Plymouth te A'dam. Doklaan. 27 v. Boston te Rotterdam. Depa, pass. 28 Kiel n. Helsingborg. Driebergen, verm. 1 Maart v. Swansea n. Sables d'OIlonne. Daje Bohmer, 2 Maart v. Carthagena te Londen verwacht. Da Costa, 27 v. Mariehamn te Amsterdam. Diannel, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Express, 27 v. Rouaan te Rotterdam. Eibergen, 28 v. Requejada te Gent. Ellewoutsdijk, l Maart v. Liverpool te Antw. verwacht. Eemstroom ,28 v. Grangemouth e Amsterdam. Frejo, 27 v. Swansea e Amsterdam. Fiducia, 27 v. Boston te Maassluis. Gerry S, 28 v. Swansea te Velsen verw Henrica, 28 v. Swansea te Velsen verw. Haaksbergen, 28 v. Civita Vecchia te Barcelona. Hoc Vinces, verm. 1 Maart v. Rotterdam naar Grimsby. Haskerland, 28 v. d- Tyne te Harlingen. Jan Kreumer, 27 v. Rotterdam n. Londen. Julia Mar.y 26 te Antwerpen. June, 27 v. Londen te Amsterdam. Jonex I, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Joost, pass. 16 Vlissingen n. Antwerpen. Kitty, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Koningshaven, pass. 28 Kp. Vilano n. Casablanca .ydia, 27 te Cork verwacht Lacra, 27 v. Antw ,n. Birkenhead. Lacra, pass. 27 Vlissingen n. Birkenhead. May Mere, pass. 27 Vlissingen n. Antw. Meeuw pass. 27 Vlissingen n. Gent. Midas, 27 v. Algiers te Tel Aviv. Missouri, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Margriet L, 27 v. Londen te Amsterdam. Mies, 28 v.F almouth te Londen. Mypuck, 27 v. Parijs te Stockholm. Marcella, verm. 28 v. Newburgh n. Zaandam. Marjan, 28 v. St. Malo te Dordrecht. Markab N, 27 v. Casablanca n. Bordeaux. Matthew, 28 Drammen verwacht. Mercurius, verm. 27 v. Holehaven n. Poole. Menkar N, 27 v. Rotterdam te Casablanca. Meuse, 27 pass. Brunsbüttel n. Rotterdam. Merwehaven, 28 dwars Ouessant n. Casablanca Monica, 27 v. Ardrossan tc Belfast. Midas, 27 te Tel Aviv n. Haifa. Nieuwland, 28 v. Grangemouth te Rotterdam. Nottingham. 27 v .Goole te Rotterdam. Nijenstein, 28 v .Middlesbro te Rotterdam. Nassauhaven, 1 Maart v. Rotterdam te Kopen hagen verwacht. Neeltje b, 27 v. Requejada n. Gent. Nieuwehaven, 2 Maart v. Antwerpen te Kopen hagen verwacht. Noorderhaven. 27 v. Gothenburg te Stralsund. Nero, 28 v. Amsterdam te Le Havre. Oranje, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Oranjepolder, 28 nog te Londonderry. Oosterdok. 27 v. Londen te Rotterdam. Pascholl, 27 v. Glasgow te Liverpool verw. Paraat, pass. 27 Vlissingen n Sluiskil. Realta. pass. 27 Kiel n. Malmö Rose Marie, pass. 27 Kiel n. Malmö. Rema, 27 v. Bremen te Amsterdam. Siivetta, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Spaamestroom, 27 v. Hull te Amsterdam. Silvretta, pass. 27 Vlissingen n. Antwerpen. Swallow, 27 v. Antwerpen te Ellesmereport. Sambre. 27 v. Rotterdam n. Parijs. Timo, 27 v. Londen te Rotterdam. Trompenburgh, 27 v. Kingslynn te Rotterdam Tom v. d. Heiae, 27 v. Casablanca n. Nantes. Theano, 27 pass. Lizard n. Belfast. Triton, 28 v. Dublin te Amsterdam verw. Veenenburgh, 27 v. Middlesbro te Rotterdam. Vrijburgh. 27 v. Londen te Rotterdam. Viod, pass. 28 Vlissingen n. Antw. Vivo. 28 v. Hull te Ipswich. Vrouwepolder, nacht 28-29 v. Bayonne te Gar- ston verwacht. Westpolder, 27 v. Rotterdam te Oporto. WalenJburgh, 27 v. Stockholm te Oskarshamn. Westerschelde. verm. 28 v. Manchester n. R'dain Wiebold Bohmer, 7 Maart v. Burriana te Rot terdam verwacht. Westerdok, 26 v. Amsterdam n. Londen. SLEEPVAART Goeree, 26 Daedalus Rif gppass n. Aden. Hudson, 26 200 m. W.t.Z Kp. St. Vincent. Humber, 27 100 m. N. Elba Cape. Loire. 27 130 m. W. Lissabon. Rode Zee. pass. 27 ten N. Timor. Tyne, 27 860 m. NO. Belem.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10