Weerbericht Verdwenen physicus schrijft in „Pravda" en „Izvestia" Majoor Thompson Pontecorvo doet beroep op geleerden om atoomwapens te verbieden Dodencijfer op meer dan 200 geschat Grieken werkten in ons land voor communistische organisatie Sovjet-Unie waarschuwt Engeland opnieuw Democraten onttronen liberalen in Japan Het ijs is nog steeds zeer gevaarlijk Adenauer poogt coalitie bijeen te houden Nieuwe vice-premiers in Moskou benoemd Het woord is aan Dulles stuurt aan op Noord-Oost-Azië-pact Drie wintermaanden zijn voorbij 69e JAARGANG No 198 DINSDAG 1 MAART 1955 299e JAARGANG No 45 Nieuw proces na Matusows bekentenissen afgewezen Handelsverkeer met Oost- Duitsland verdubbeld Watersnood in Australië Parijse accoorden zullen leiden tot opzeggen van verdrag Links blok kan herbewapening buiten de grondwet houden Sovjet-Unie zou nog geen waterstofbom bezitten Vrije democraten eisen dat hun ministers de fractie volgen Drie eerste en vier gewone Sir Anthony Eden schijnt er niets voor te voelen Vijftig van de negentig dagen kouder dan normaal Weerrapport is K Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ENGELSE MAJOOR William Mar- maduke Thompson bestaat niet, maar is in Frankrijk algemeen bekend. Hij heeft er populariteit en zelfs roem verworven, die een Engelsman aan gene zijde van het Kanaal niet zo licht deelachtig worden. En hij heeft die te danken aan zijn be spotting van de eigenaardigheden en tegenstrijdigheden, die het Franse volks karakter kenmerken. Er moet aan toe gevoegd worden dat die bespotting in luchtige en goedhartige toon geschiedt, maar zij is er niet minder duidelijk om. Er moet verder bij gezegd worden, dat de majoor ook zijn eigen volk niet spaart, al oogst het minder critiek. Hij verwondert er zich over dat de Voorzienigheid twee zozeer verschillende volken als het Franse en het Engelse zó dicht bijeen heeft ge bracht, gescheiden slechts door „enige emmers water". Van belang zijn die ove rigens wel gebleken, vooral in de ogen der Engelsen, die nog steeds niet hebben toegestemd in de zo vaak voorgestelde en zelfs eenmaal aangevangen maar weer afgebroken bouw van een Kanaal tunnel. Schepper van de niet bestaande majoor Thompson is de Franse journalist en ro manschrijver Pierre Daninos. Zijn luch tige vergelijkende studie van de beide volkskarakters is aanvankelijk als feuille ton in het Parijse dagblad Le Figaro ver schenen en daarna in boekvorm bij de uitgever Hachette, onder de titel „Les carnets du Major Thompson". De majoor is er in aan het woord; hij duidt zijn vriend Daninos als zijn medewerker aan, meer niet, en staat hem slechts toe in noten scherpzinnige commentaren te geven, die taalkwesties betreffen. Het is een voor treffelijk boekje; onze medewerker voor Franse litteratuur Elte heeft daarvan al getuigd in een bespreking in „Erbij", nu een maand of vijf geleden, waarin hij zei: „Daninos Thompson stelt met hartelijke sympathie de gebreken in het licht van de Taupins, de Turlots, de Pochets en de kleine zonden, die zij zo gaarne begaan. De goede hoedanigheden blijven wel enigs zins in het duister, maar men merkt uit elke opmerking dat, ondanks een heime lijk gevoel van Engelse superioriteit de Fransman waardeert tenslotte geen thee en weet niets van cricket de majoor niet kan nalaten van dat land met 43 mil- lioen „denkende planeten" te houden. Wij staan hierin aan zijn zijde. Het zou ver leidelijk zijn meer te citeren èn tot eigen vermaak èn om een indruk te geven van de rake en geestige wijze, waarop de schrijver de Franse aard tegenover de Engelse stelt. Maar waarom vooruit te lopen op het genoegen, dat Daninos' mees terwerkje de lezer ongetwijfeld zal schenken". Ofschoon Elte er dus al in ons blad over geschreven heeft kom ik vandaag op de majoor terug, niet om meer citaten te gaan geven maar omdat sindsdien geble ken is, hoe groot succes dit boekje blijft oogsten. In het Londense weekblad The Observer is er nu een lofrede op afge stoken, die de mededeling inhoudt dat het binnenkort in tien talen zal verschijnen, nadat het met scherts en spot bejegende Franse volk er al 330.000 exemplaren van gekocht heeft, hetgeen zelfs voor Frank rijk wel een zeer grote verkoop is. Die heeft overigens zijn einde nog geenszins bereikt. Het is interessant dat volken'in deze trant zichzelf en elkander inderdaad beter kunnen leren verstaan. Tot die tien vertalingen behoort dan ook in de eerste plaats de Engelse. Wellicht behoort er ook een Nederlandse toe; ik weet dat op het moment niet. In elk geval heeft de Franse editie al duizenden lezers in ons land ge vonden. Dit welslagen van de vergelijkende schildering van volkskarakters door een auteur, die fijnzinnige geest bezit en de ernst in de humor verstaat wekt het ver langen, dat een Franse of Engelse schrij ver ook ons Nederlanders eens in zulke trant behandelen zou. Het komt mij voor dat wij voor hem geen ondankbaar onder werp zouden zijn, ik geloof ook dat wij er iets aan zouden hebben, ik meen zelfs dat het ons goed zou kunnen doen. Misschien zou een landgenoot het kunnen onder nemen, in vergelijking dan met een ander volk, maar hebben wij een Daninos in ons midden, die tevens het andere volk zo kan schetsen? Hoe het Nederlandse pu bliek een dergelijke rake schets van zich zelf zou aanvaarden is een interessante vraag op zichzelf. Misschien in sterk uit eenlopende waardering. Het zou wel be wijzen hoeveel humor er waarlijk in ons land leeft. Hoevelen kunnen om zichzelf lachen? Dat is tenslotte de beslissende norm. R. P. WASHINGTON (AFP) Het Ameri kaans Oppergerechtshof heeft voor de tweede maal een verzoek van de dertien communistische leiders om herziening van hun proces afgewezen. De advocaten van de veroordeelden hadden in hun verzoek betoogd, dat Harvey Matusow, op wiens getuigenis de dertien mannen hoofdzake lijk waren veroordeeld, heeft toegegeven meineed te hebben gepleegd. Op grond van deze bekentenis was, naar de mening der advocaten, een nieuw proces noodzakelijk. Ter gelegenheid van de Leipziger Messe heeft de Nederlandse Kamer van Koop handel voor Duitsland met de Kamer voor de Buitenlandse Handel van de Volksde- mocralische Republiek een overeenkomst gesloten, volgens welke de omvang van de handel tussen Oost-Duitsland en Neder land met 50 procent wordt vergroot en de waarde er van op 45 millioen mark wordt hepaald. De overeenkomst betekent een uitbreiding van de onlangs door beide in stellingen gesloten overeenkomst. Ranke zeilbootjes schieten de Middellandse Zee tegemoet vanuit de haven van Kyrenia, een plaatsje aan de Noordkust van het eiland Cyprus. Het derde en laatste artikel van onze reisredacteur over deze Britse kroonkolonie kunt u lezen op pag. 3. MOSKOU (Reuter/AFP) Dr. Bruno Pontecorvo, die sinds 1950, toen hij met zijn gezin op vacantie ging, was ver dwenen, heeft in „Pravda" en „Izvestia" een artikel geschreven, waarin hij zegt, dat hij in de Sovjet-Unie tezamen met andere geleerden werkt aan proeven voor het vreedzame gebruik van atoomenergie. De 54-jarige Pontecorvo die in Italië is geboren werkte tot Juli 1950 in het Britse atoomcentrum te Harwell. Hij was een medewerker van dr. Klaus Fuchs, die indertijd wegens spionnage veroordeeld werd. Hij schrijft tot de slotsom gekomen te zijn dat het wetenschappelijke denken in de Sovjet-Unie gericht is op het gebruik van atoomenergie voor het welzijn der mensheid, ten behoeve van de vrede en de verbetering der materiële omstandigheden van het volk. De technische uitrusting, waarover de geleerden in de Sovjet-Unie beschikken is „prachtig" en het werk staat op hoog niveau. Met enige andere geleerden werkt hij aan de voorbereiding van de publicatie van de resultaten voor de Sovjet-academie van Wetenschappen. In 1936 was hij anti-fascist geworden en sindsdien hadden vaststaande feiten hem getoond, dat de Sovjet-Unie leiding gaf in de strijd tegen oorlog. Daarom was hij in 1950 met zijn gezin „geëmigreerd" en had hij asyl gevraagd in de Sovjet-Unie, waar hij met zorg was omringd. Hij dank te de Sovjet-regering en het Sovjet-volk hiervoor. De titel van het artikel luidt: „Verbiedt atoomwapens" een oproep van de geleerde Pontecorvo aan de geleer- SYDNEY (Un. Press) Volgens voor lopige schattingen is het aantal slachtoffers van de overstromingsramp in New South- Wales gestegen tot over de 200. Honderden personen worden vermist. Tienduizenden stuks vee zün verdronken. Een oppervlakte van 80.000 vierkante kilometer is over stroomd. Alle hulpbronnen van de staat zijn ge mobiliseerd om besmettelijke ziekten te bestrijden, die dreigen door breuken in de rioolbuizen. Op vele plaatsen zijn drin gende verzoeken ontvangen om medica menten en desinfecterende middelen. In Moree, in het hart van het schapen- gebied, heeft de burgemeester de noodtoe stand afgekondigd in verband met de kans op besmettelijke ziekten. Alle beschikbare personen werken om de duizenden dode schapen te bergen en de stad te reinigen, voor de hitte het verrottingsproces ver snelt. De politie meldt dat in Maitland en Gil- gandra plunderaars aan het werk zijn. De bevolking heeft bewakingsploegen ge vormd. Geld en goederen stromen de ontvangst centra binnen in een hoeveelheid, die de autoriteiten in Sydney „verbazingwekkend" noemen. Meer naar het Westen worden thans opnieuw drie plaatsen door het stijgende water bedreigd. Het zijn Walgett, Nyngan en Weewa. Van Walgett wordt de evacua tie van de gehele bevolking voorbereid. óMet Nyngan is contact verloren nadat daar het water was binnengedrongen. Vol gens de laatste berichten werkten mannen, vrouwen en kinderen aan de versterking van de dijken. Weewa is eveneens geïso leerd. Piloten zijn dag en nacht in de weer om mensen te redden en voorraden neer te laten in de rampgebieden. Te Dubbo zijn tijgerslangen, een van de gevaarlijkste soort reptielen van Australië, binnengedrongen, doordat zij door het wa ter verdreven waren. Dubbo heeft behalve om anti-tetanus en anti-typhus-serum, ook dringend om vaccine tegen slangenbeet verzocht. den in de gehele wereld. Het was onder tekend: „Bruno Pontecorvo, professor, houder van de Stalinprijs". Dit, zo tekent Reuter aan, is de eerste aanwijzing, dat hem de Stalinprijs toegekend is. Pontecorvo zegt in zijn artikel, dat de toestand in Groot-Brittannië na 1950 on houdbaar was geworden en dat hij onder worpen was geweest aan rechtstreekse verhoren en chantage door de politie. Toen hij zich er van bewust was geworden, dat hij een natuurkundige was, terwijl de atoombom op Hirosjima en Nagasaki was gebruikt, had hij zich geschaamd. In de Sovjet-Unie was hem daarentegen dade lijk de gelegenheid geboden om aan proe ven voor het vreedzame gebruik van atoomenergie te werken. Hij had de be schikking gekregen over een synchro cyclotron. Pontecorvo zegt verder, dat „de ernst van de toestand, ontstaan door de weder opleving van het Duitse militairisme en de bedoelingen van de oorlogsstokers om een atoomoorlog voor te bereiden ieder eerlijk menselijk wezen en in het bijzon der de wetenschapsmens nopen alles in het werk te stellen een nieuwe oorlog te voorkomen". Hij had kunnen vaststellen dat „imperialisten in landen als de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië de ont dekking van de atoomenergie onderge schikt maken aan de voorbereidingen van een nieuwe oorlog, waarbij atoomwapens gebruikt worden om een wereldheerschap pij te verkrijgen". Reuter tekent hierbij aan, dat Ponte corvo in 1950 met zijn vrouw en drie kinderen op vacantie naar Italië ging en vandaar naar Zweden vertrok. (Ponte corvo kreeg de Britse nationaliteit in 1948, mevrouw Pontecorvo is Zweedse). In Hel sinki „verdween" het gezin op 2 Septem ber. Pontecorvo heeft ook in Canada en de Verenigde Staten gewerkt. Twee Griekse zeelieden, die illegaal ons land waren binnengekomen en hier ge ruime tijd clandestien verblijf hielden, hebben ondergrondse arbeid voor een in ternationale communistische organisatie verricht. Dit heeft de minister van Justitie aan de Eerste Kamer medegedeeld. Na hun aanhouding maakten zij bezwaar tegen hun uitleiding naar Griekenland. De een kreeg een visum voor Polen en is daarheen ver trokken. De andere, die geen mogelijkheid voor vertrek uit ons land kon aangeven, is geïnterneerd. MOSKOU (Reuter-AFP) De Sovjet- Unie heeft Groot-Brittannië opnieuw een nota doen toekomen inzake de kwestie Duitsland en het Brits-Russische verdrag. In de nieuwe nota wordt Groot-Brittannië onder meer verweten, dat het „weigert" mede te werken aan de hereniging van Duitsland, aldus meldt het Sovjet-pers bureau „Tass'. Verder wordt Groot-Brit tannië er van beschuldigd, dat het tezamen met de Verenigde Staten en Frankrijk eigenmachtig daden begaat, die de oorzaak vormen voor de verdeeldheid van Duits land in twee delen. In de nota worden de accoorden van Parijs veroordeeld. „Het in het leven roepen van een Duits leger schept een nieuwe oorlogsdreiging." De Sovjet-Unie zegt nogmaals, dat de vankrachtwording van de accoorden van Parijs zal leiden tot het opzeggen van het Sovjet-Russisch-Britse vriendschapsver drag van 1942 „betreffende militaire samen werking tegen het Duitsland van Hitier en de samenwerking en wederzijdse bijstand na de oorlog". De verantwoordelijkheid hiervoor komt voor rekening van Groot- Brittannië. 1 TOKIO (Reuter) Zondag werden in Japan algemene verkiezingen gehouden, die als de belangrijkste na de oorlog worden beschouwd. De uitslag was: democraten 185, libera len 112, links-socialisten 89, rechts-socia- listen 67, boerenpartij 4, communisten 2, overigen 8 zetels. De linkse partijen (de beide socialisti sche, de communisten en de uiterst-linkse boerenpartij) hebben samen meer dan.een derde van het aantal zetels. Dit is genoeg om te voorkomen, dat de conservatieve partijen de grondwet wijzigen. De huidige, door de bezetting goedgekeurde „vredes"- grondwet verbiedt herbewapening. Er zijn 35 millioen stemmen uitgebracht. In het oude parlement waren de liberalen de sterkste partij met 187 zetels. De democratische partij; nu de sterkste, is in het afgelopen jaar gevormd door Ha- tojama, die zich met een aantal volgelin gen van de liberale partij, toen regerings partij, afscheidde. De samenstelling van het demissionnaire parlement was: democraten 122, liberalen 183, socialisten (gezamenlijk) 134, minder heidspartijen en onafhankelijken 20. Acht zetels waren onbezet. (A.F.P.) Premier Hatojama heeft verklaard, dat hij zijn nieuwe regering uitsluitend uit zijn eigen partij zal vormen. Hij wil voor zijn buitenlandse politiek evenwel" een zo groot mogelijke steun uit het parlement. Vooral voor de aangekon digde onderhandelingen met de Sovjet- Unie over een herstel van betrekkingen. Uit de uitslag blijkt, dat de kracht van de socialisten gestadig toeneemt. Verder is opgevallen de verkiezing van vooraan staande figuren uit het voormalige leger, merendeels candidaten der democratische partij. De 25-jarige Prinses Dina Abdul Hamid van Jordanië die met Koning Hoessein van Jordanië in het huwelijk zal treden. WASHINGTON (Reuter). William Randolph Hearst, de hoofdredacteur van de „Hearst"-pers, heeft in een verslag over zijn jongste reis naar de Sovjet-Unie voor de nationale persclub te Washington ver klaard dat zijn vraaggesprek met premier Boelganin hem de overtuiging had gege ven, dat de Sovjet-Unie ver bij de Ver enigde Staten achter is met het aanleggen van een voorraad atoomwapens en moge lijk nog geen waterstofbom bezit. Ook die „betwijfelden" of de Sovjet-Unie de haalde Hearst Britse functionarissen aan, beschikking over de waterstofbom heeft. i wy wyzen er nogmaals met nadruk op dat het maken van schaatstochten in Haar lem en omgeving, maar ook elders in de provincies Noordholland en Zuid-Holland, bijzonder gevaariyk is. Van de rijkspolitie te water in Aalsmeer vernamen wy dat het ijs in het gehele ge bied van de Westeinderplassen, Brasemer- meer en De Kaag en alle tussenliggende verbindingen en wateren nog steeds zeer onbetrouwbaar is. Men raadt het maken van grote of kleine tochten dan ook ten zeerste af. Vooral nu de wind minder krachtig is zyn vele wakken dichtgevroren, maar het ijs is vooral op die plaatsen al heel gevaariyk, daar het niet sterk genoeg is een ryder te dragen. Opletten geboden In Haarlem en omliggende plaatsen zyn gevaarlyke gedeelten op sloten, grachten en vaarten met stroowissen afgezet. De plaatsen waar men zonder gevaar kan rij den zijn duidelyk genoeg zichtbaar. Men hoede zich echter voor het rijden op ijs, waar in het geheel geen stroowissen zijn geplaatst, daar het ijs daar in zijn geheel onbetrouwbaar is. Het maken van kleine tochten rond Haarlem is daardoor niet mogelyk. Zo gauw zich de gelegenheid daartoe voordoet zullen wy de schaatsliefhebbers daarvan als ieder jaar op de hoogte stellen. (Van onze correspondent in Bonn) De crisis in de West-Duitse regerings coalitie duurt voort. Bondskanselier Aden auer heeft het officiële schrijven ontvan gen, waarin zyn vice-kanselier Blücher, die hem van 1949 af trouw terzijde heeft ge staan, ontslag vraagt. Men neemt in poli tieke kringen aan dat dr. Adenauer er niet aan denkt dr. Blücher's verzoek in te wil ligen. Blücher heeft nog eens uitdrukkelijk verklaard, zich niet te kunnen verenigen met het besluit van de vrije democratische fractie dat ook de ministers van die party tegen het Saarstatuut hadden moeten stem men. Een lid van de regering, zo zei hij, is het volk verantwoording schuldig maar niet zyn fractie In welingelichte kringen meent men dat ook de ministers van de vrye democratische partij Preusker en Schafer van plan zijn ontslag te vragen. Wat de minister van Justitie Neumayer, die eveneens tot de vrye democratische party behoort, zal doen, staat nog niet vast. Hy heeft bij de stem ming na de tweede lezing van de verdragen in de Bondsdag overeenkomstig de wensen van zyn party tegen het Saarstatuut ge stemd. Aan de stemming na de derde le zing kon hy niet deelnemen, omdat Aden auer hem als vertegenwoordiger van de regering naar een feest voor de Sjah van Perzië in Bad Godesberg had gestuurd. Neumayer heeft echter verklaard dat hy ook Zondagavond tegen het Saarstatuut zou hebben gestemd. De fractie van de vrije democraten is van mening dat ministers moeten stemmen zo als de fractie voorschrijft. Vandaag gaan de vier verdragen naar de Bondsraad, die vermoedelijk op 18 Maart zijn goedkeuring zal geven. Dan begint een door de grondwet voorgeschreven periode van drie weken, gedurende welke de bonds- landen het recht hebben bezwaren kenbaar te maken. Pas daarna worden de verdra gen bondspresident Heuss ter tekening voorgelegd. LONDEN/PARIJS/WASHINGTON (Reu ter/A.F.P.) Radio Moskou heeft bekend gemaakt dat Anastas Mikojan, de afgetre den minister van Handel, benoemd is tot eerste vice-premier van de Sovjet-Unie. Ook de voorzitter van de staats„plannen"- commissie, Maxim Saboerov, is benoemd tot eerste vice-premier. Tot dusverre wa ren er slechts twee eerste vice-premiers, namelijk Wjatsjeslav Molotov. de minister van Buitenlandse Zaken, en Lazar Kaga- novitsj. Mikojan is op 24 Januari afgetre den als minister en opgevolgd door Dimitri. Hij bleef vice-premier. Ook vice-premier Mikail G. Pervoekhin is benoemd tot eer ste vice-premier. De radio maakte verder de benoeming tot vice-premier bekend van Zaveniagin, Koetsjerenko, Lobanov en Kroenitsjev. De minister voor de middelzware machine industrie, Vjatsèslav A. Malisjev, is van zijn functie ontheven. Hij wordt opgevolgd door Zaveniagin. Volgens radio Moskou zijn alle benoemingen gedaan door de Op perste Sovjet op voorstel van premier maarschalk Boelganin. Malisjev, de afge zette minister voor de middelzware machi ne-industrie, heeft in de ministerraad de verantwoording gekregen voor een groep machine-industrieën. Het orgaan van de Sovjet-ministeries van landbouw en sovchosen, „Selskoje Chozjaistwo", keert zich tegen „bedriege- lijke practijken" en „daden van corruptie" in Kazakstan, waar op initiatief van Kroesjtsjev reeds een jaar lang op grote schaal land in cultuur wordt gebracht. Volgens het blad vergrijpen verantwoor delijke personen in landbouwondernemin gen zich aan staatseigendom. De rechter lijke autoriteiten in het gebied leggen in de meeste gevallen een „ontoelaatbare pas siviteit" aan de dag door de misdadigers niet te straffen. Mikojan brengt op het ogenblik een „vriendschapsbezoek" aan Oost-Duitsland. Maandag heeft hij een drukkerij in Leipzig geïnspecteerd. In een rede op de jaarbeurs verklaarde Mikojan, dat de Sovjet-Unie be reid is nauwe handelsbetrekkingen met West-Duitsland aan te knopen. Op indu strieel gebied hadden de Oost-Duitsers suc cessen kunnen behalen, alleen doordat zy „zich niet interesseerden voor deelneming aan een bewapeningswedloop". Mikojan zei er van overtuigd te zyn, dat het Duitse vraagstuk kan worden opgelost, als West- Duitsland niet wordt bewapend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Joseph Roux: Om een gebeurtenis te kunnen beoordelen moet men zich, even als om de grootte van een ge bouw te kunnen schatten, op een afstand plaatsen. LONDEN (Reuter-UP) Volgens de Manchester Guardian zou de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles tijdens de conferentie van Bangkok zijn Engelse collega Sir Anthony Eden gepolst hebben over een plan een defensie-systeem voor Japan, Zuid-Korea, Formosa en de Verenigde Staten op te richten. Naar ver luidt zou Sir Anthony dit voorstel koel hebben ontvangen. Dit Noord-Oost-Azië- pact zou later met het Zuid-Oost-Azië pact van Manilla samengesmolten worden, aldus het Amerikaanse plan. Premier Katay Sahorith, van Laos, heeft verklaard dat de Verenigde Staten onder handelingen zullen beginnen met Laos over een verdrag voor Amerikaanse econo mische en militaire hulp. Hij zei dat tot deze onderhandelingen is besloten gedu rende het bezoek dat Dulles Zondag aan Vientiane bracht. Dulles, die inmiddels uit Pnomh Penh (Cambodja) in Saigon is aan gekomen, wordt Donderdag op Formosa verwacht om getuige te zijn van de uit wisseling van documenten die het weder zijdse verdedigingsverdrag tussen de Ver enigde Staten en nationalistisch China be krachtigen. De Amerikaanse ambassadeur in Formosa, Karl Rankin, is naar Baguio op de Philippijnen vertrokken, waar Dulles een conferentie zal houden met Ameri kaanse diplomatieke vertegenwoordigers in het Verre Oosten. Admiraal Robert Carney, stafchef van de Amerikaanse vloot, is uit Washington naar Formosa vertrokken. Het KNMI deelt mede: Hoewel de winter niet voorbij is, zoals uit de temperatuur van hedenochtend blijkt, is dit met de drie wintermaanden December, Januari en Februari wel het geval, zodat hiervan reeds enkele gegevens kunnen worden vermeld. De gemiddelde temperatuur van dit drie tal maanden bedroeg in De Bilt ditmaal 1,9 graad Celcius tegen 2,2 graden Celcius normaal. Het verschil met de normale waarde is dus, ondanks de koude van de laatste weken, niet groot, hetgeen voor namelijk te danken is aan het bijzonder zachte weer van December. Het gemiddel de van 1,9 graden is iets hoger dan dat van de twee vorige winters. In De Bilt waren vijftig dagen van de negentig kouder dan normaal. Vorst kwam voor op 51 dagen tegen op 42 dagen normaal. Het aantal uren zonneschijn bedroeg 151 uren tegen 172 uren en de hoeveelheid neerslag 166 mm. tegen ongeveer 175 mm. normaal. Opmer kelijk groot was het aantal dagen waarop sneeuw viel. Dit bedroeg in De Bilt 35, terwijl dit aantal gewoonlijk niet meer dan 14 bedraagt. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand C 5f 52 ï'C -s£ 26 it üg a z Helsinki mist WZW 2 -18 0 Stockholm zwaar bew. WZW 6 -5 0 Oslo geheel bew. ZW 4 -1 0 Kopenhagen licht bew. windstil -9 0 Aberdeen sneeuw Z 10 2 0,6 Dublin motregen Z 12 6 3 Londen licht bew. O 3 -3 0 Amsterdam onbewolkt ozo 4 -8 0 Brussel licht bew. O 2 -7 0 Parijs onbewolkt NO 6 -4 0 Bordeaux onbewolkt windstil -4 0 Grenoble geheel bew. NO 1 -1 0,2 Nice licht bew. NNW 7 4 0 Berlijn onbewolkt O 3 -9 0 Frankfort onbewolkt NO 5 -8 0 München geheel bew. ONO 7 -6 0 Zürich geheel bew. ONO 7 -4 0 Genève geheel bew. NO 9 -3 0 Locarno geheel bew. ZO 3 2 0 Wenen sneeuw N 3 -4 6 Innsbruck geheel bew. O 2 -6 1 Rome geheel bew. NO 6 7 2 Neerslag laatste 24 uur. rooo RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer en weinig bewolking. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind. Vannacht matige vorst. Morgen middag temperaturen om het vries punt tot lichte dooi. 2 Maart Zon op 7.28 uur, onder 18.22 uur. Maan op 11.15 uur, onder 3.34 uur. Maanstanden 1 Maart 13.40 uur: Eerste kwartier 8 Maart 16.41 uur: Volle maan 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuidcn Dinsdag 1 Maart Hoog water: 8.17 en 20 46 uur Laag water- 3 42 en 16 14 uur Woensdag 2 Maart Hoog water: 9.18 en 22.01 uur. Laag water: 4.32 en 17.10 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1