PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Politiek-filosofisch debat over Lippmann's boek Londen probeert zijn stand op te houden voor Washington Wereldnieuws 2 Niebuhr neemt het op voor „het volk tegenover de uitvoerende macht Werkelijk deelgenootschap had Britse krachttoeren kunnen voorkomen De radio geeft Woensdag Twee Amerikanen door Chinezen vrijgelaten De „Rode Pantserwagen" eindelijk - na fel handgemeen - veroverd BOAC kan niet wachten op Bristol Britannia ZocU ió Uet zo J DINSDAG 1 MAART 1955 Eenheidshandvest van het Indonesische leger Eerst de A-bomnu de H-botn, straks Vreemde verklaring over eigen schuld en goede behandeling Goede vangst in strijd tegen smokkelaars Vliegtuigen besteld bij Douglas Schip in boomgaard Koning Hoessein verloofd met Hasjemietische prinses UNO-nood fonds helpt bijna 32 millioen kinderen KVP en KNP-besprekingen TALEN WONDERS 99 NEW YORK (I n. Press) Walter Lipp- mann, de bekende Amerikaanse politieke analyticus, heeft met de publicatie van zijn boek „The Public Philosophy" een politiek- filosofisch debat uitgelokt. Recensenten vergelijken Lippmann's boek met Ortega Y Gasset's „Opstand der horden". „Lipp mann's analyse is welsprekender en steunt op betere informaties dan de meeste vroe gere werken, maar de stellingen zijn in wezen dezelfde." schrijft Richard Rovere in de New York Magazine. De theoloog Reinhold Niebuhr acht Lippmann's veroor deling van de buitenlandse politiek der democratieën „te dicht bij de feiten der historie dan dat zij verworpen kan wor den", maar de remedie die Lippmann aan wijst acht hij verkeerd. Niebuhr schreef in de New York Times dat een sterkere uitvoerende macht ge vaarlijker kan zijn dan de kwaal. Hij vraagt zich af of de „liberale democratieën geen proces doormak^p waaruit een toe reikende publieke filosofie zal voortkomen, j niet op academische wijze maar door het ontstaan van een evenwicht der sociale machten, zodat de macht de rechtvaardig heid gaat dienen." Niebuhr herinnert eraan dat de democratieën, „ondanks hun blun ders in de buitenlandse politiek, de ver dedigers en dragers zijn geworden van een beschaving. Z:j hebben de democratie verenigd met een gevoel voor een stabiele politieke orde." Het was „het volk" volgens Niebuhr dat zich tevreden toonde met te streven naar rechtvaardigheid, terwijl de idealisten droomden van Utopia. Niebuhr noemt de staat van dienst der democratieën „opmerkelijk" in een stelsel van vrijheid dat „?een macht, autoriteit of bewering onaangetast laat." Is het te zelf voldaan, zo vraagt Niebuhr, om te stellen, dat, in vergelijking met deze verrichtingen, de fouten der democratieën in de buiten landse politiek niet zo ernstig zijn dan dat wij daarvoor remedies moeten ontwerpen die dode'ijker zouden kunnen zijn dan de ziekte zelf?" In de New York Herald Tribune betoogt prof. Arthur MacMahon van de Columbia University, dat het publiek niet te veel de schuld moet krijgen van de fouten van het democratisch bestuur, omdat autoriteiten met moed ge'eeenheld tot afwijken hebben bij de belangrijkste beslissingen. Lippmann stelt dat er een rationete orde van zaken is waarbij het mo eel ijk is om. door oprecht onderzoek en ratione'e discussies, het ?oede dat tot de verwezenlijking der menselijke doelstellingen voert van het kwade dat leidt tot vernietiging en de dood van de beschaving te onderscheiden. Nieuwe ontwakir.i De hoofdredacteur van de Chr'<ti*n Science Monitor, Frwin D. Canham. ziet in Lipnmann's filosofie een oproer» om terne te keren tot ..een nnvattmg van Go-U e-r gevoel van het Godd®]iike beginsel dat wederom rechtvaard'gheM en kracht c rede kan brencm in de zaken de*- mensen." Canham noemt Lionmann's boek „een prachtig, van dien inzicht getuigend be roep on een terugkeer tet de geeste'iik- wetenschaDoeü'ke opvattingen van bestuur en maatsohaooii. welke de mannen beziel den die de Amerikaanse revolutie organi seerden. Hier is een thema voor een nieu we ontwaking." aldus Canham. Lipnmann werd gecritiseerd door John Chamber'ain. journalist en au*«"r. die in de Wall Street Journal Linnmann's „vreemde opvattin?" bestreed dat bet volk de schuld zou z'in van het feit dat de Wes terse democratieën nimmer „harde" be sluiten nemen, tijdig eenoe? om een cata strofe te voorkomen. Chamberlain citeerde de veertien ounten van W'lson. het veHra" van Versailles, van de Volkenbond, de New Deal-wetgeving van Roosevelt, het Atlan tisch Handvest, het besluit onvoorwaarde lijke overgave te eic,m, het gebru'k van de atoombommen od Hiroeiima en Nagasaki, de conferenties van Teheran en Yalta en de interventie in Korea als voorbeelden van belangrijke buitenlands-politieke be sluiten, uitsluitend genomen door de uit voerende macht. Chamberlain meende dat Lippmann s filosofie sterker zou zijn als zij gebaseerd was op het denkbeeld dat „ieder een, hetzij exponent van de uitvoerende macht, hetzij een élite- of een populaire wetgever, of een gewone man, rondtast in dezelfde filosofische mist." Het argument voor een publieke filosofie acht Chamberlain zeer gezond, omdat aan de mens die gelooft in de Christelijke filo sofie, of in de natuur filosofie, het bestuur kan worden toevertrouwd. „De Christen, aangenomen dat hij oprecht is, zal zijn wet gevende of administratieve daden toetsen aan iets hogers dan het persoonlijke of het groepsbelang, en degene die gelooft in de natuurwet zal ook een waarde hebben als toetssteen, gelegen buiten de wensen en hartstochten van het ogenblik." DJAKARTA (PIA) President Soekar- no, vice-president Hatta, minister-president Ali Sastroamidjojo en vele leden van het Indonesisch^ kabinet hebben in Djokja karta de plechtige ondertekening van het handvest voor de „gaafheid" van het leger bijgewoond. Dit handvest is opgesteld door een conferentie van honderden legeroffi cieren onder leiding van de chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Bambang Sugeng. De conferentie constateerde, dat de laatste tijd meningsverschillen beston den, die een slechte invloed hebben op de eenheid van het leger. De 17 October-zaak, die meer dan twee jaar slepende is, zal bij de regering gecon troleerd worden met inachtneming van de invloed van het tweemanschap Soekarno- Hatta als garantie voor het rechtvaardig heidsgevoel in de ruimste zin des woords. De regering en het tweemanschap wordt aanbevolen een oplossing voor deze kwes tie te verwerkelijken vóór de volgende viering van de nationale onafhankelijk heidsdag op 17 Augustus. In een toespraak tot een massavergade ring heeft president Soekarno gezegd, dat het geheel onjuist is te beweren, dat er meningsverschillen bestaan tussen hem en Hatta. Koningin Juliana heeft Maandagmiddag een bezoek gebracht aan de mobiele Atoom tentoonstelling, welke sinds enige dagen op de Dam in Amsterdam staat opgesteld. De Koningin werd rondgeleid door prof. dr. F. Barendregt van de Stichting Fundamenteel Onderzoek Materie. (Van onze correspondent in Londen) De waterstofbom, die de Britse gemoe deren in sterke mate bezig houdt, werpt de vraag op of zij Groot-Brittannië als représaillemiddel kan dienen en een vijand er van zal weerhouden een aanval op de Britse eilanden te ondernemen. Menigeen twijfelt er aan of Groot-Brittannië in staat zal zijn bliksemsnel terug te stoten van zijn betrekkelijk kleine grondgebied met weinig mogelijkheden voor evacuatie. Het gevaar is niet denkbeeldig dat een H- bom-arsenaal in Groot-Brittannië in plaats van een vijand af te schrikken, juist een aanval zal uitlokken om de Britse bases terstond uit te schakelen. Ook indien zulks niet zou gebeuren, dan blijven H-bommen in Britse handen een twijfelachtig bezit, omdat Groot-Brittannië op zijn beurt bedreigd wordt door dezelfde représailles als waarmee het dreigt. In hoeverre een vloot met snelle vliegdek schepen en schepen voor het lanceren van geleide projectielen aan een tegenoffensief door middel van een contra-bombardement kan deelnemen dient te worden afgewacht. Het H-bombesluit moet in de eerste plaats worden gezien niet als een louter strate gische maar vooral als een politieke maat regel. Groot-Brittannië wil niet achter blijven bij de Verenigde Staten en hoopt een zekere armslag op politiek gebied te verkrijgen, waar aan het nu vaak ontbreekt. Hieraan zit dan nog de militaire over weging dat de Britten in oorlogstijd zelf een aantal doelen kunnen bepalen, welke voor een bombardement in aanmerking komen, omdat dit van belang kan zijn voor de Britse strategie. Met het oog daarop is de indienststelling van het nieuwste groot ste vliegdekschip Ark Royal van betekenis, dat A- en H-bommen naar een doel kan helpen brengen en tegen radio-actieve be smetting in het randgebied van een bom ontploffing is beschermd. Een drijvend vliegveld is in elk geval veiliger dan een vast. Het wordt te Londen algemeen betreurd dat de H-bom ook de diplomatieke functie is toebedeeld om het Britse woord kracht bij te zetten in de Verenigde Staten. Uit deze gang van zaken blijkt dat het ideaal van een werkelijk deelgenootschap tussen HILVERSUM I. M. 7.01 Nieuws. 7 10 Platen. 7.15 Gvrnrastiek. 7.33 P'aten. 7.45 Even ookriVken' 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 PL-ten 8.50 Voor de huis vrouw. 9 00 Gyren-»ctiPk Vnor de vrouw. 10 00 Schoo'rad'p. ICO Veor de vrouw, 11 00 R.V.U.: Dr. J. Schouten: De nsvrhicrhe oor zaken van ongevallen oo de we«». 11 30 Ple*®n 12.30 Land- en tuinbouwmcdedelinoen. 12.33 Voor het nlattel?nd. 12.38 Orgel 13 00 Nieuws 13.15 Tentoo^stelline'hwppiJa. 13.18 Dansmu ziek. 13.50 P'aten. 14.00 Medische kron'ek 14.10 Strijktrio. ]4 "0 v00r de ieued. 16 nn Voor de rieken. 16.30 Voor de jeugd. 16 50 Platen. 17.00 Dansmuziek 17.35 Sport. 17.50 Regerinasuit'endin": Rijksdelen overzee: Jeugduitzending- Por»esnondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18 00 Nieuws en commentaar 18.20 Actualiteiten. 18 30 R.V.TT.: Mr. Abel Herzberg- Aspecten van het nieuwe Israël 19.00 Liedjes voor "e iei'gd. jo 10 Congres van de Partii van de Arbeid. 19 30 Voor de jeugd. 29 00 Nieuws. 20 05 Politiek commen taar 20.15 Voor de militairen. 20.50 Platen. 21.05 En zwart leek de dag van morgen, radiodocumentaire. 21.40 Piano. 22.20 Leven buiten de aarde?, cancerfe. 22 35 Sonraan en piano. 23.00 Nieuws. 23 15 Socialistisch nieuws in Esperanto 23.20 Rhythmische muziek. 23 40—34 00 Pisten HILVERSUM O. 298 M. 7.00 Nieuws en S O.S.-berichten. 7.10 Ge wilde muziek. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zteken. 9.30 Voor de vrouw. 9.3.5 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.20 Het afscheid van iuffrouw Dorothea Sn«n- perling. hoorsDel. 12.05 Viool en piano. 12 30 Land- en tumbouwmededelinpen. 12.33 Pla ten. 12.53 Plat-n of actualiteiten. 13 00 Nieuws. 13.15 Metronote-orkest. 13.55 Die Meistersinger von Nürnherg. opera (3e acte). 16.00 Voor de jeugd 17 20 Platen. 17.40 Koer sen. 17.45 Orge'. 18.15 Viola da gamba en cembalo. 18.45 Soectrum van het Christelijk organisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Muzikale cau serie. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Pla ten. 20.00 Radiokrant. 20.20 Koninklijke Mi litaire Kapel. 20.50 Christelijke dynamiek, caauserie. 21.10 Platen. 21.20 Amusements- muzike. 21.50 Renortage uit Seoul. 22.05 22.05 Volksmuziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.") Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 20.1521.45 Filmprogramma. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Omroepkoor. 18.30 Voor de sold-ten. 19 00 Nieuws. 19 40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag, en: Vraaggesprek. (Op 224 m.). HONGKONG/LONDEN (Reuter /AFP) Twee Amerikanen, die drie jaar gele den door de Chinese communisten gevan gen werden genomen, zijn in vrijheid ge steld en uit Peking in Hongkong aangeko men. Het zijn de 29-jarige dr Malcolm Bersohn en de 35-jarige mevrouw Walter A. Rickett, een onderwijzeres. Het Chi nese persbureau „Nieuw China" meldt, dat de beide Amerikanen zijn uitgewezen na een gevangenisstraf van drie en een half jaar wegens spionnage. Bérsohn verklaarde in Hongkong dat hij een spion voor de Amerikaanse geheime dienst is geweest. Enige dagen geleden moest hij voor een gerechtshof verschij nen. Toen werd hem meegedeeld, dat hij tot drie-en-een-half jaar gevangenisstraf was veroordeeld en dat hij deze straf reeds had uitgezeten. Mevr. Rickett was samen met haar echtgenoot in 1950 gearresteerd wegens activiteit tegen het nieuwe China. De misdaden van haar man Walter waren te „ernstig" om kwijtschelding van straf mogelijk te maken, zo zei zij. Op de correspondenten maakten Ber sohn en mevr. Rickett een vreemde in druk. Zij zagen er goed gezond uit, doch schenen geestelijk geheel afwezig te zijn. In hun verklaringen over eigen schuld en de uitstekende behandeling die zij in communistisch China hadden gekregen, gebruikten zij letterlijk slagzinnen zoals die in de anti-Amerikaanse campagne door radio-Peking en de Chinese pers worden gebruikt. In Amerikaanse kringen in Hongkong wordt de vrees uitgesproken, dat de elf Amerikaanse vliegers die in communis- tisch-China zijn veroordeeld, niet zullen worden vrijgelaten voor zij „hun beken tenissen" even vlot kunnen uitspreken als Bersohn en mevr. Rickett, zo tekent AFP hierbij aan. Brits rapport In een rapport van het Britse ministerie van Defensie wordt verklaard, dat de Chinese communisten in de twee en een half jaar waarin zij in Korea aan de strijd deelnamen „Elk middel, van morele druk tot lichamelijke foltering" aanwend den om hun krijgsgevangenen voor de communistische doeleinden te gebruiken. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de Nederlandse douane in de Veer- hoek in de buurt van Oostburg, Zeeuws Vlaanderen, een Belgische pantserwagen veroverd. De chauffeur werd na een fel handgemeen overmeesterd en gearresteerd. Zijn maat kon ontkomen. Sedert 1950 is dit de achtste Belgische pantserwagen die door de douane in Zeeuws Vlaanderen gegrepen is. Op een grote naburige boerderij wer den 12 graskalveren in beslag genomen die kennelijk voor smokkel naar België waren bestemd alsmede een voorraad jenever. De landbouwer N. zei van niets te wetert. Hij zelf, twee zoons en een schoondochter als mede een persoon, die eerder in de nacht kennelijk op de uitkijk stond, werden in verzekerde bewaring gesteld en naar Oost burg gevoerd. De „Rode Pantserwagen", die vannacht op de smokkelaars is veroverd, behoort vermoedelijk tot een grote smokkelorga nisatie, die aan de Zeeuws Vlaamse grens opereert. Reeds enige malen was deze rode pantserwagen gesignaleerd, zonder dat het mogelijk was het snelle voertuig in han den te krijgen. Zondagnacht waren op vitale punten posten van de douane uitge zet. Om half twee greep het groepje in de buurt van de Veerhoek een man die van het erf van de boerderij van N. kwam, na daar een tijdje te hebben rondgeschar reld Déze man uitte waarschuwingskreten, voordat men hem onschadelijk kon maken. Twee uur later verscheen de pantserwagen op de weg en reed het erf van de boer derij op. De chauffeur kreeg kennelijk een licht sein om hem voor onraad te waarschuwen. Snel werd de wagen' gedraaid. De com mies P. B. van Waas rende op de wagen toe. sorong op de motorkap, stak zijn pis tool door het mangat van de cabinekap en sommeerde om te stoppen. De Belgische chauffeur echter gaf gas, maar was door zijn „passagier" in het uitzicht belemmerd. In volle* vaart smakte de pantserwagen in een uitgraving langs de weg. Com mies Van der Waas rolde van de wagen af, sprong op, rukte een portier open en greep de chauffeur,, die trachtte te keren. Hij sleurde de chauffeur achter het stuur vandaan. De bijrijder verdween in het duister. In het gevecht met de zwaar ge bouwde Belgische chauffeur kreeg Van der Waas weldra hulp van zijn toestormende collega, C. Houtenpen. die enige klappen uitdeelde en de chauffeur op de grond drukte. Het pleit was toen gauw beslist. beide landen nog lang niet is bereikt, hoe nauw er ook op allerlei gebieden wordt samengewerkt. Een deelgenootschap zou zeker op militair gebied tot een arbeids verdeling moeten voeren, zonder kostbare doublures. Zo'n doublure was de Britse ontwikkeling van de atoombom, omdat Washington uit veiligheidsoverwegingen weigerde het productiegeheim prijs te geven. De atoomsplitsing zelf was een Britse vinding. In de oorlog liet Londen de vervaardiging van de atoombom aan Washington over. De Britten worden echter nog steeds uit de Amerikaanse en Ameri kanen uit de Britse laboratoria geweerd. Een andere doublure is de voorgenomen bouw van een afzonderlijke Britse straal- bommenwerpersvloot, die sommigen over bodig achtten, gezien de reusachtige Ame rikaanse luchtvloot. Groot-Brittannië zou zich beter kunnen concentreren, zo wordt beweerd op straaljagers en geleide projec tielen, beide onontbeerlijk voor de defensie. Veel valt te zeggen voor het argument dat een werkelijk Brits-Amerikaans deel genootschap op het gebied van wetenschap pelijk onderzoek en militaire productie veel meer zou bijdragen tot onderling ver trouwen en begrip voor elkanders politiek dan wederzijds prestige, slechts gebaseerd op het bezit van bepaalde wapens. Het is bovendien helemaal niet zeker dat beide landen, die elkaar dienen aan te vullen deze nodig zullen hebben. (Van onze correspondent in Londen) De Britse Overzeese Luchtvaart Maat schappij B.O.A.C. heeft voor het eerst sinds haar bestaan Amerikaanse lijnvlieg- tuigen besteld. De minister voor civiele luchtvaart heeft in het Lagerhuis bekend gemaakt dat hij een order voor tien DC-7C vliegtuigen heeft goedgekeurd. Deze Dou glas toestellen kosten tezamen dertien mil- lioen pond sterling. De aankoop is slechts een overgangsmaatregel, want de BOAC blijft trouw aan de Britse vliegtuig industrie. Het contract is getekend op voor waarde dat de Amerikaanse machines van de hand zullen worden gedaan zodra zij kunnen worden vervangen door bestelde Bristol Britannia's. Het zijn de nieuwste turbo-prop toestellen, waarop de Britse luchtvaart haar hoop heeft gesteld zolang de verbeterde Cornets op zich laten wacn- ten. De B.O.A.C. heeft 25 Britannia's in bestelling. De B.O.A.C. heeft zijn toevlucht tot Amerikaanse toestellen genpmen wegens de grote concurrentie op de Noord-Atlan tische route. Men verwacht dat de Britan nia's binnen twee jaar op de Oceaan-dienst in gebruik kunnen worden genomen. Vlak na de vangst kwamen de jonge boer N. en zijn vrouw per auto uit België i 5 thuis. Zij werden in arrest gesteld. Later, toen na onderzoek van de schuren van de boerderij van N. de 12 kalveren werden gevonden, werden ook de oude boer en diens kleinzoon onder arrest naar Oostburg gebracht. Daar begonnen de verhoren. Amman (Reuter/AFP) De negentien jarige Koning Hoessein van Jordanië is verloofd met zijn nicht prinses Dina, doch ter van prins Abdoel Hamid Aloen, lid van de Hasjemietische koninklijke familie. Prinses Dina en Hoessein hebben elkaar twee jaar geleden ontmoet, toen de zestien jarige Emir Hoessein leerling was van het Victoria college en Prinses Dina, die twee jaar ouder is, studente was te Cambridge. Zij studeerde af in de Engelse litteratuur te Cairo, waar zij thans Engels doceert. AMERIKAANSE ONDERSCHEIDINGEN VOOR EUROPESE KUNSTENAARS NEW YORK (United Press) Zeven kunstenaars, schrijvers en componisten zijn Vrijdag benoemd tot ereleden van de Ame rican Academy en het Nationaal Institute of Arts and Letters. De onderscheidenen zijn: de bekende me dicus,, theoloog, musicus, filosoof en schrij ver dr. Albert Schweitzer, de Engelse dich ter Walter de la Mare, de Engelse beeld houwer Sir Jacob Epstein, de Zwitserse componist Arthur Honegger, de Franse schrijver André Malraux, de Franse filo- soff Jacques Maritain en de Franse schil der André Dunoyer de Segonzac. Niet-Amerikanen worden tot ereleden benoemd „ter versterking van de culturele eenheid door de erkenning van de verdien sten van buitenlanders in de kunsten van alle landen". De Academy telt slechts vijf tig Amerikaanse leden. Een Nederlandse vrachtvaarder is op weg van Le Havre naar Rouen op de Seine „verdwaald" en in een boomgaard terecht gekomen. De Seine is namelijk ook daar buiten haar oevers getreden waardoor het schip de juiste koers ver- 2 loor. Bij eb bleek het vaartuig zich in c een boomgaard te bevinden. Hier trok het veel bekijks. Het moest wachten op de volgende vloed alvorens het door 5 sleepboten vlotgetrokken kon worden. »oooooo>mooooooooooooocoooooooooocioooooooooooooooooooooo NEW YORK (AFP) Van het werk van het UNO-kindernoodfonds (UNICEF) op het gebied van ziektenbestrijding en voe ding zullen dit jaar meer dan 31.800.000 kinderen profiteren. In 1954 was dit aantal 28.300.000. Vooral het inenten tegen t.b.c. en de strijd tegen framboesia, trachoom en in het bijzonder tegen malaria in Latijns- Amerika en Afrika zullen worden uitge breid. In een rapport van de directeur van de UNICEF, dat aan het dagelijks bestuur zal worden voorgelegd, wordt gezegd, dat dank z'j de maatregelen, die het fonds vorig jaar in Marokko tegen trachoom en epidemische oogziekten heeft genomen, 224.000 perso nen voor deze kwalen zijn gespaard geble ven. Tegen Juni 1956 hoopt men dit aantal te verdubbelen. Tenslotte wordt melding gemaakt van gunstige resultaten bij de le prabestrijding in Nigeria en op de Philip- pijnen. Terug. De Aga Khan is uit Cairo in Can nes aangekomen. Hij stond er op zonder assistentie van zijn gevolg het vliegtuig te verlaten. Hij keert terug naar zijn villa aan de Franse Rivièra. Voorbij. Het conflict bij de Noorse omroep is voorbij. Het stakende personeel van de programmadienst heeft besloten het werk te hervatten. Verspilling. De Britse Swift straaljager heeft 20 millioen pond sterling gekost, vóór hij verleden week definitief be stemd werd voor schroot, zo heeft de Britse regering in het Lagerhuis toege geven. Een socialist noemde dit „een ontstellende geldverspilling." Minister Selwyn Lloyd riposteerde dat het toestel door een vorige Labourregering besteld was regelrecht vanaf de tekentafel. Invasie. Men verwacht dat dit jaar meer dan een millioen bewoners der Verenig de Staten als toerist naar het buitenland zullen gaan en dat zij er anderhalf mil liard dollar zullen uitgeven. Europa en het gebied der Middellandse Zee zullen meer dan een half millioen Amerikaanse toeristen krijgen, die er weinig minder dan 500 millioen dollar zullen besteden de reiskosten niet meegerekend, die meer dan 200.000 dollar zullen inbren gen bij buitenlandse «scheepvaart- en luchtvaartmaatschappijen. Vorig jaar verlieten meer dan 900.000 Amerikanen met vacantie hun land en gaven daarbij 1.200.000.000 dollar uit. Verdwijningen. Volgens de Oostenrijkse R.K. persdienst verdwijnen dagelijks meer R.K. priesters, nonnen en monni ken in Polen en Tsjechoslowakije als gevolg van de communistische terreur. Deze persdienst heeft zijn inlichtingen uit brieven die naar Wenen gesmokkeld zijn. Instemming. Het officiële Sovjet-pers bureau Tass meldt dat de Sovjet-Unie er mee heeft ingestemd, te Oslo deel te nemen aan overleg met Noorwegen en Finland over het water van het meer Inare in Finland en de rivier de Paatsi- Joki, die over een grote afstand langs de Noors-Russische grens stroomt. Duizend. Een straalbommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht van het type B-47, heeft dezer dagen de afstand van Riverside in de staat Californië naar Savannah in Georgia afgelegd met een gemiddelde snelheid van 1032 km per uur. Het toestel had wind mee. Lichter. Het Amerikaanse leger is in staat een tank van 70 ton, die aangedreven wordt door atoomenergie, te vervaardi gen. Het grote gewicht maakt deze tank echter ongeschikt voor gebruik op het slagveld. Men ontwerpt nu een lichter model. Middelzwaar. Woensdag zal te 14.30 uur Nederlandse tijd een middelzware atoombom op de proefterreinen bij Las Vegas in de Amerikaanse staat Nevada tot ontploffing worden gebracht. De bom zal aan een toren bevestigd zijn. De ontploffing van een zware bom is tot een latere datum uitgesteld. Loodzwaar. Vijfentwintig kilogram lood was niet voldoende om Franse onder waterfotografen in de Dode Zee te doen zinken, aldus hebben leden van een Franse expeditie, die twee maanden in Israel heeft gewerkt, te Parijs mede gedeeld. Volgens de overlevering is ver drinken in de Dode Zee wegens het hoge zoutgehalte, onmogelijk. Vereenzelvigd. Generaal Franco, het Spaanse staatshoofd, heeft Maandag in het (klooster) Escoriaal bij Madrid, de traditionele begraafplaats van de Spaanse koningen, een herdenkings dienst voor koning Alfonso XIII bijge woond, de laatste monarch van Spanje, die 14 jaar geleden te Rome stierf. In Madrid hielden monarchisten in de kerk San Manuel en San Benito een herden kingsdienst, die de raad der edelen had georganiseerd. De kerk was overvol. Zondag heeft Franco tegenover het falangistische blad Arriba" koning Alfonso geprezen. Hij zeide ook, dat toekomstige Spaanse koningen „zo vol komen mogelijk vereenzelvigd" moes ten worden met het huidige bewind. Bewijs. Dezer dagen hebben drie Egypti sche geheime agenten in een Israëlisch regeringsbureau nabij Risjon le Zion ingebroken en „zekere documenten' meegenomen. Ook was een telefoon- apparaat gestolen, „blijkbaar om hun meerderen te bewijzen dat zij werkelijk in het bureau waren geweest". Op de terugweg naar de grens hadden de Egyptenaren een Israëliër in een hin derlaag gelokt en gedood, aldus een Is raëlische woordvoerder. In het afge lopen jaar zijn 24 Egyptische agenten gevangen genomen en veroordeeld. Tien werden in gevechten gedood. Maandag zijn de delegaties van KVP en KNP ter bespreking bijeengekomen. De delegaties zullen het gesprek op korte ter mijn voortzetten. 18. „Mannen!", riep Enrico, „Kunstbroe ders! Ik monster jullie allen aan als be manning op het oude piratenschip, dat ik van mijn roemruchte voorvader Mulder de Bulder heb geërfd!" „Hoera!", riepen de meester-zangers, „dat treft goed! Wij allen hebben nog de costumes, die wij in onze laatste piraten-opera droegen!" On der gejuich doken zij in kisten en kasten om een passende kledij uit te zoeken. In een wip hadden allen zich omgekleed en geschminkt. Het resultaat was verbluf fend; niemand zou in deze woest uitziende troep meer het gladde opera-gezelschap van zoeven herkend hebben. Enrico mon sterde hen met een goedkeurend oog. „Op stellen!", beval hij. „Tenoren vooraan, baritons midden en bassen achteraan. Wij marcheren naar buiten in dezelfde forma tie als in acte drie van de opera „Peer de Schuymer KLAAR! Daar gaat-ie dan!" En onder het zingen van veelstem mige zeeroversliederen marcheerden zij naar buiten. Enrico voorop, zijn sabel als dirigeerstok zwaaiend. „Dat zal een klin kende reis worden dacht Panda. „Maar ik ben bang, dat ze beter kunnen zingen dan varen!" VEELTALIGHEID is nog steeds iets on gewoons. Dank zij middelbare scholen, wat taleninstituten en enige universiteiten, lo pen er in ons land aardig wat mensen rond die een boek in één, twee, of desnoods drie vreemde talen kunnen lezen, en eventueel nog een briefje kunnen schrijven in de geijkte termen. Maar hoezeer we deze vir tuositeit ook moeten prijzen en waarderen, veeltaligheid is dit naar onze mening toch nog niet. In lan den waar verschillende volken samenwonen, of in gebieden waar velerlei cultuurstromin gen elkaar kruisen, is het geen zeldzaamheid dat zakenlieden een klein dozijn talen van zeer uiteenlopende aard vlot en correct spreken. Een inwoner van Con- stantiopel, die zich in het Turks, Grieks, Arabisch, Armeens, Perzisch, Russisch, Frans, Engels, Duits en Hebreeuws weet uit te drukken, zullen we bijvoorbeeld graag het preadicaat „veeltalig" toekennen, wanneer we de overtuiging hebben dat die man deze talen actief kan hanteren in woord en geschrift, óók buiten zijn krin getje. Het is immers een bekend feit dat men onder vak- of beroepsgenoten met een betrekkelijk geringe woordenschat kan toekomen om zich verstaanbaar te maken, maar de eenzijdige manier van uitdrukken waarvan winkeljuffrouwen en sommige kelners zich bedienen, kan moeilijk tot de veeltaligheid worden gerekend, alhoewel velen het tóch doen. Veeltaligheid bestaat dus in graden en soorten. De schoenpoetser, die in dertien talen kan duidelijk maken dat hij uw schoenen een goede beurt wil geven, komt daardoor toch nog niet op één lijn te staan met degenen die zich ook nog op andere wijze van die talen weten te bedienen. Van Mithiodates de Grote, die in de tweede en eerste eeuw v. Chr. leefde, wordt verteld dat hij 25 talen beheerste, welk respectabel aantal des te verbluf fender is, omdat hij koning was van het Pontische Rijk in een tijd van onrust en woelingen, zodat hij de momenten, die anderen aan studie zouden kunnen be steden, diende te gebruiken voor het leveren van veldslagen en het verijdelen van de pogingen die zijn tegen standers aanwendden om hem uit de weg te ruimen. Hoe verdienstelijk overigens, Mithridates de Grote, die in de tweede en geen kampioen op het gebied van veelta ligheid, want de in 1904 in Oslo gestorven George Sauerwein scheen tijdens zijn om zwervingen over de aardbol 50 talen te hebben geleerd. En dégelijk geleerd óók, want hij schreef verzen in die vreemde talen, een bezigheid die slechts weinigen in hun moedertaal kunnen volbrengen. Het beroemdste talengenie was echter Mezzofanti, over wie we het morgen zul len hebben. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2