De zwarte t spin Overwinningen van Heemstede, HBC en TOG in tafeltenniscompetitie Oud pakhuis aan Reguliersgrachf te Amsterdam geheel uitgebrand Voor één jaar betaald voetbal is minimum 50.000 gulden nodig Clowntje Rick Toekomstige hoofdklassers zullen jaar recette van f 100.000.- moeten maken Om het wereldkam pioenschap ijshockey Haarlemse eersteklassers stuurden aanvrage in Drie waterkanonnen en 15 slangen in actie Sleepboot gezonken bij Spaarndam DINSDAG 1 MAART 1955 Voorzitter KNVB aan het cijferen Wielrennen Nederlandse ploegen voor Ronde van Nederland Russen en Canadezen wonnen opnieuw Humez won overtuigend van Pierre Langlois Jee nUKKIO befmtfeubiuj! Paastrip van hockeyclubs in Kennemerland Om de Engelse beker Wielcrnieuws Voor betaald voetbal Schoolvoetbal Voor de kinderen FEUILLETON door Mark Cross Op verzoek van de commissie ama teurisme van de KNVB heeft de af deling: Noordholland van de KNVB in Alkmaar een bijeenkomst gehouden voor de aangesloten verenigingen, waarbij het woord is gevoerd door de KNVB-voorzit- ter, ir. Hopster. Deze deelde mede, dat de reorganisatieplannen in grote trekken hier op neerkomen, dat het betaalde voetbal zo veel mogelijk gescheiden gehouden zal worden van het amateur-voetbal. Voor het betaalde voetbal wordt een afzonderlijk be stuur geformeerd, dat de zaken zal behan delen die uitsluitend het betaalde voetbal raken. Daarbij komt ook een afzonderlijke algemene vergadering voor het betaalde voetbal. Ook het amateurvoetbal krijgt een afzon derlijke algemene vergadering, waarin ver tegenwoordig zijn de amateur le, 2e en 3e en 4e klasse, het Zaterdagvoetbal en de af delingen. Deze groepen krijgen, omdat hun belangensfeer zo uiteenlopend is, ieder een afzonderlijk bestuur. Hierboven staat het bondsbestuur, waarin de verschillende groepen hun vertegenwoordigers hebben. De verplichtingen, die een vereniging op zich neemt wanneer zij tot het betalen van voetballers overgaat eft de daaruit voort vloeiende gevolgen zijn intensief bestu deerd, zowel in het buitenland als in ons land en hebben geleid tot het vaststellen van de voorwaarden, waaraan een vereni ging dient te voldoen om toegelaten te worden tot de sectie betaald voetbal. Bij het vaststellen van de eisen is uitge gaan van de grondgedachte, dat het toe staan van zogenaamde kruimelarij, d.w.z. het betalen van rijksdaalders en guldens, tot een grote chaos zal leiden. Spoedig zal dan blijken dat dergelijke verenigingen, spelende in een semi-prof competitie, wor den weggedrukt door hun concurrenten, die financieel sterker zijn en dus de beste spelers wegzuigen. Duizend gulden per jaar Ook het betalen van slechts enkele spe lers in een elftal is onhoudbaar gebleken. Onmiddellijk gaf dit scheve verhoudingen. Daarom is bij de berekening uitgegaan van het betalen van minstens 20 spelers met een gemiddeld inkomen van 1000 per jaar. Dit kost de vereniging alleen reeds een bedrag van 20.000 per jaar, waarbij dan nog komen de kosten van huur, terrein opstallen en materiaal, reis- en verblijf kosten, trainer, plus de kosten van instand houding der lagere elftallen, hetgeen alles bij elkaar toch zeker op 26.000.per jaar geschat mag worden. Dit bedrag is de helft van de gemiddelde jaarinkomsten, gemaakt door de eersteklassers in de beide vooraf gaande seizoenen. Tezamen worden de kos ten dan 46.000.per jaar, hetgeen ver meerderd moet worden met de vermake lijkheidsbelasting. De gestelde waarborg som van 50.000.is dus zeker nodig om het tenminste één jaar te kunnen bolwer ken. De heer Hopster deelde voorts mede, dat uitgerekend is dat de verenigingen, uitko mende in de hoofdklasse, een bruto-recette inkomen van minstens 100.000.nodig hebben. Wanneer men aanneemt dat er in de toekomst een hoofdklasse komt van 18 verenigingen en daaronder 3 eerste klassen van 16 verenigingen, dan hebben deze ver enigingen aan inkomsten nodig een bedrag van 4.200.000.—. (18 hoofdklassers f 1.800.000.en 48 eerste klassers 2.400.000 De heer Hopster had nagegaan dat de totale bruto recette inkomsten van de le en 2e klassers in het seizoen 19531954 3.250.000 waren (f 2.300.000 voor 56 eer ste klassers en 950.000 voor 136 tweede klassers). Dit is dus een millioen minder dan noodzakelijk is om het betaalde voet bal in stand te houden. Het is dus niet zo, dat betaling van spelers de enige redding BokS€U is voor de lagere klassers. De Nederlandse ploegen voor de Ronde van Nederland (23 t.m. 30 April) zijn als volgt samengesteld: Ploeg A: Wagtmans (St. Willebrord), Van Breenen (A'dam), De Groot (A'dam), Van Dongen (Breda), Hofland (Beverwijk), De Waal (Kloosterzande) en Dekkers (Eindho ven). Ploeg B: Voorting (R'daal). Faanhof (Am sterdam). Roks (Zundert), Maenen (Val- kenswaard). Stevens (Elslo), Koch (Utrecht) cn De Vries (Parijs). Ploeg C: Schulte (Den Bosch). Haan (Mechelen), Peters (Haarlem), Suykerbuyk (Breda), Van Osta (Fijnaart), Van Oers (Langeweg) en Plantaz (Eindhoven). Ploeg D: W. van Est (St. Willebrord). A. Voorting (Haarlem), N. van Est (St. Wille brord). Bakker (Zaandam), Van As (R'daal). Brinkman (R'dam) en Van de Kamp (Gennep). Binnenkort zal de samenstelling van de Belgische, de Zwitserse en de Franse ploeg bekend worden gemaakt. Wat de achtste en laatste ploeg aangaat is nog niet beslist of deze uit Engelsen, Duitsers dan wel Ita lianen zal worden gevormd. Eerste klasse amateurs Het is de bedoeling om weer te komen tot een eerste klasse amateur-voetbal. Over wogen wordt om deze districtsgewijs te tor- meren. Met dien verstande, dat er één eer ste klas van 12 clubs komt boven twee districten, in totaal waarschijnlijk dus 3 eerste klassen. Daaronder komt den de nor male formatie van twee tweede klassen van 12 clubs in ieder district. In de vijfde ronde van een op tien ronden afgesloten partij heeft Charles Humez, kam pioen van Frankrijk en van Europa mid dengewicht, in het Parijse sportpaleis van zijn landgenoot Pierre Langlois gewonnen. De scheidsrechter maakte een einde aan het gevecht dat een slachting dreigde te wor den omdat Langlois niet meer in staat was zich te verdedigen. ADVERTENTIE BARTEU0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR 48 A'DAM TEL. 717162 WINDJACKETS - SWEATERS De mixed-'hockeyclub „Houdt Braef Stand", (HBS) te Bloemendaai wil met de komende Paasdagen een driedaagse trip maken naar het Oosten van ons land. Bij na dertig hockeysters en hockeyers gaan Paaszaterdag op reis naar Enschedé, waar Zondag eerste Paasdag wedstrijden ge speeld zullen worden tegen DKS. Aan het einde van deze dag gaan de Bloemen- daalse hockeyers naar Apeldoorn, waar op de Tweede Paasdag enige wedstrijden ge speeld worden tegen teams van de club van deze naam en misschien eveneens te gen de daar op bezoek zijnde Groninger hockeyers van GHBS. De Kennemer hockeyclub Strawberries in Velsen gaat het met de Paasdagen wat verderop zoeken. Er zal dain een tien daagse reis worden gemaakt naar Cholet in Frankrijk. Er zal ook worden gespeeld tegen een selectie-elftal uit West-Frank rijk en tegen een ploeg uit Angers. De Kennemer hockeyers vertrekken uit Vel sen op Goede Vrijdag 8 April en denken er op 17 April weer terug te keren. In de voorlaatste weck van de tafelten niscompetitie hebben de Haarlemse over gangsklasse» in het algemeen goede resul taten behaald. Heemstede handhaafde zich op de tweede plaats door een ruime negen- één overwinning op Bempa, maar zag tot haar spijt de reserves, overigens geheel volgens verwachting, van Sparta 4 ver liezen, met tien-nul. De ontmoeting tussen HBC en GTTC werd een zeven-drie over winning voor de HBC'ers, en betekende voor de groen-witten tevens de zesde ach tereenvolgende nederlaag. Ook TOG weer de zich goed en versloeg Disnie 2 met acht- twee. Heemstede had. met Hazelhoff als in valler voor Van Eyk, in het geheel geen moeite met Bempa en won de thuiswed strijd met negen-één. In totaal werd er slechts vier maal een derde game gespeeld, waarvan er een. met de cijfers 20-22, door Brandse tegen Hendriks werd verloren. TOG won van Disnie 2 eveneens met acht- twee. Lange tijd zag het er niet naar uit dat de gastheren zo ruim zouden winnen. Klabou startte met een moeizame drie games overwinning op Langius. Kuiper versloeg Schneiders in straigth games, echter met weinig overtuigende cijfers (21-18 en 23-21). waarna het twee-één werd door een fikse nederlaag van Duits tegen Lamers. De stand werd zelfs gelijk doordat Kuiper niet van Langius kon win nen. Daarna liet echter geen van de TOG'ers zich nog verrassen. Klabou had het beste deel van deze wedstrijd en bleef ongeslagen. GTTCHBC had een wat vreemd resul taat. Immers, de groen-witten, weliswaar gehandicapt door het ontbreken van Spee, maar toch met Kennemerland-kampioen Piet Sleper in hun midden, verloren met zeven-drie. Van deze drie punten werd er bovendien slechts één door Sleper ge scoord. HBC liep hard van stapel met vier overwinningen, n.l. twee van Smit op Sleper met de overtuigende cijfers 21-18 en 21-13 en op invaller Ad Spee en twee van v. d. Dries op Blom en eveneens op Sleper. Blom hielp zijn team daarna aan het eerste punt door een vlotte zege op Leuven, waarna Leven echter tegen Spee de halve winst veilig stelde. Het werd 5-2 door een zege van Blom op Smit in een wedstrijd waarin beide spelers weigerden in de verdediging te gaan. v. d. Dries klopte hierna Spee, waarna Sleper een zeer be nauwde overwinning op Leuven boekte met 21-13, 18-21 en 16-21. Het dubbel bracht de utislag hierna op zeven-drie. De stand is Sparta 4 Heemstede 1 Disnie Ned. Lloyd 2 T. O. G. H. B. C. G. T. T. C. Disnie 2 Bempa Heemstede 2 Heren: le kl.: HBC 3—Hotac 4-6, Togido GTTC 2 9-1. Prowano—Rapidity 4-6. 2e kl. A: Togido 3Prowano 2 6-4. Geel wit—TYBB 2 5-5, Hotac 2—Winfried 2 3-7. 2e kl. B: DIOSHeemstede 3 3-7, Oranje Zwart 1—GTTC 4 -10-9, TYBB—teZaanen 4-6, Winfried 3—TOG 3 0-10. 3e kl. A: HBC 4—PSVH 5-5. Velsen— teZaanen 2 6-4, Togido 4Rapidity 3 7-3. 3e kl. B: DIOS 2Oranje-Zwart 3 6-4, VGZ 2—Johez 3 5-5. 3e kl. C: Velsen 3—DIOS 3 4-6, Oranje- Zwart 4—Rapidity 4 2-8, Plaatw. 1—Togi do 5 8-2. 3e kl. D: VGZ 3—Johez 0-10, Prowano 3 Heemstede 4 3-7, Oranje-Zwart 5— GTTC 6 6-4. TYBB 3—Hotac 3 0-10. 4e kl. A: VGZ 4Doko 3-7, Heemskerk Hotac 4 2-8. Heemskerk 2—Hotac 5 3-7, VTC 4—Rapidity 5 0-10. 4e kl. B: Prowano 4Boru 5-5, TYBB 4 17 13 2 2 28 114-56 17 12 2 3 26 105-65 17 12 1 4 25 103-67 16 8 3 5 19 82-78 17 8 3 6 19 92-78 16 7 2 7 16 82-78 16 6 1 9 13 78-82 16 3 3 10 9 67-93 16 2 2 12 6 60-100 16 1 1 14 3 28-132 teZaanen 5 10-0, VTC 5DIOS 5 10-0, DSB 2—TOG 6 3-7, Togido 6—teZaanen 3 4-6. 4e kl. C: Columbia 2—TYBB 5 10-0, Spinnew. 1Togido 7 7-3, DIOS 4Geel wit 3 10-0, Corodex—VTC 3 6-4. 4e kl. D: HBC 6—Johez 4 10-0, Spinnew. 2—teZaanen 6 8-2, Togido 8—Doko 2 4-6. Dames: 3e kl.: HeemsledeteZaanen 4-6, TYBB—Togido 3-7, TOG—Prowano 2-8, JohezVelsen 19-0. 4e kl. A: VTC—Rapidity 2 5-5, CSV— Hotac 5-5. 4e kl. B: DIOS—Boru 10-0, Winfried 2— Togido 3 8-2, teZaanen 2Spinnew. 5-5, Johez 2Oranje-Zwart 2 6-4. 4e kl. C: TOG 2—GTTC 3 6-4. HBC 2— TYBB 4 9-1, Oranje-Zwart 1—DIOS 2 8-2, Johez 5Spinnew. 2 0-10. 4e kl. D: TYBB 3—Togido 2 5-5, teZaa nen 3Spinnew. 3 4-6. De overgespeelde bekerwedstrijd uit de vijfde ronde in Engeland tussen Newcastle United en Nottingham Forest is na ver lenging in een gelijk spel (2-2) geëindigd. Bij rust leidde Newcastle met 2-0. De twee ploegen zullen elkaar Woensdag 2 Maart andermaal ontmoeten, weer op het veld van Newcastle. De winnaar van deze wedstrijd komt op 12 Maart in de kwart finales tegen Huddersfield uit. De aanvankelijk voor 5 Juni geprojecteerde jubileumwedstrijd van de H.S.V. „De Kam pioen" is door omstandigheden vervroegd en zal nu op 1 Mei worden gehouden. Voorts is het bestuur van „De Kampioen" aan het onderhandelen met de Duisburger Strassenfahrverein '31 om met twaalf renners aan de op 20 Maart te houden Ronde van Duisburg te mogen deelnemen. De Haarlemse nieuweling Groeneveld, die verleden jaar nog verschillende prijzen ge wonnen heeft, zal in het komende seizoen niet meer aan wielerwedstrijden deelnemen. Canada heeft in het tournooi om net we reldkampioenschap ijshockey korte metten gemaakt met Finland. Het was de vierde Canadese overwinning. De Finnen gingen met 12-0 ten onder. De Russen hielden de wedloop om de eerste plaats goed vol door met 8-2 van Polen te winren. De Verenigde Staten wonnen van de zwakke Zwitserse ploeg, maar de cijfers (7-3) waren niet overtuigend. De Canadezen en Russen hebben nu ieder acht matchpunten uit vier wedstrijden, maar de Canadezen staan aan de kop van de rangschikking door betere doelcijfers: Canada 37-4, Rusland 24-5. Besloten is dat als twee ploegen met een gelijk aantal matchpunten eindigen, een ex tra wedstrijd gespeeld zgl worden. Indien meer dan twee ploegen gelijk eindigen, zul len de doelcijfers de doorslag geven. De wedstrijd Canada-Rusland komt pas in de laatste ronde. Versterking Twee Canadese ijshockeyspelers, Jim Middleton (een voorwaarts) en Jack Tag- gart (een achterspeler), beiden van clubs, spelend in de Oakagan Seniro league, zul len vandaag per vliegtuig van Vancouver naar West-Duitsland vertrekken om de ploeg van de Pentictin V S te versterken in de wedstrijd tegen Rusland, die Zondag 6 Maart in Krefeld wordt gespeeld. Voor het B-tournooi zijn Maandag twee wedstrijden gespeeld. Italië kwam in Düs- seldorf tegen Oostenrijk uit en von met 3-1 (2-1, 1-0, 0-0) België leed in Krefeld de tweede neder laag. Ditmaal tegen Joegoslavië. De eind stand was: 5-2 (0-0 4-1 1-1). Aan de lfjst met verenigingen, die een aanvrage hebben ingestuurd naar de K. N V. B. om het volgende seizoen te mogen betalen, kunnen weer tal van verenigingen worden toegevoegd. Onder deze aanvragen bevinden zich ook die van Haarlem, EDO, Stormvogels, VSV en RCH. De lijst geeft voorts de volgende vereni gingen: Ajax (Amsterdam), Be Quick (Gro ningen). EBOH, Go Ahead, Leeuwarden, Rapid, SW, Vitesse, Be Quick (Zutfen), Holland, Sportclub Emma, UVS, Wilhelmina en Zeist. Tot en met 7 Maart aanstaande kunnen aanvragen worden ingestuurd. Alhoewel de terreinen momenteel nog ongeschikt zijn voor voetbal, gaan de werkzaamheden van de Schoolvoetbalcom- missie weer een aanvang nemen. Tot nu toe is de aangifte nog heel gering. Slechts tien elftallen hebben zich aangemeld en dat is nog een heel eind van de 169 van het vorig jaar af. Toch zal de aangifte op Zaterdag 5 Maart moeten sluiten wil het programma tijdig opgesteld worden. De scholen hebben dus nog slechts een paar dagen de tijd om zich op te geven. De commissie dringt er voorts op aan, zich aan de juiste leeftijdsgrens te houden. Het heeft geen zin in de laar$te afdeling jongens beneden 11 jaar of boven 14 jaar op te stellen. Natuurlijk zijn er ook weer veel scheids rechters nodig. Zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en zich geschikt ach ten voor het leiden van deze wedstrijden, kunnen zich schriftelijk aanmelden bij de heer J. A. G. Krouwels, Jan van Galen straat 12 Haarlem, waarna zij van hem na dere gegevens zullen ontvangen. Men wordt verzocht met deze aanmelding spoed te betrachten. Dat plannetje van meester, met die tentoonstelling van paddestoelen, vonden de jongens erg leuk. En toen het Zaterdagmiddag was, trokken ze er alle drie met 'n mandje op uit, om in het bos mooie paddestoelen te gaan zoeken. Ja, die waren er nu wel, met dit nattige najaarsweer; ze moesten er alleen even naar zoeken om te zien, waar de mooiste stonden. „Hier, jongens! Kijk eens, wat 'n prachtige daar staan!", juichte Bunkle, toen hij onder 'n dikke boom er 'n heleboel ontdekte. Voorzichtig gingen ze er de mooiste van plukken. Dat moest wel voorzichtig gebeu ren, want paddestoelen zijn erg zwak; als je er even te hard in knijpt, vallen ze uit elkaar Van die plek trokken ze weer verder: en overal, waar ze mooie paddestoelen vonden, plukten ze er de beste uit. Ook mooie stukjes mos van de boomstammen, om te ver sieren. En zo kregen ze spoedig het mandje vol Tegen middernacht is in het perceel Re guliersgracht 82, een oud pakhuis, gister avond een felle brand uitgebroken, die door een voorbijganger werd ontdekt. De brandweer, die aanvankelijk een melding van middenbrand kreeg, liet spoedig meer materieel aanrukken, omdat het vuur snel om zich heen greep. Een hevige rookont wikkeling maakte het de brandweerman nen moeilijk de vuurhaard te bestrijden en zü moesten dan ook gebruik maken van zuurstof- en rookmaskers. In de kelder verdieping van dit pand is een rijwielstal ling gevestigd. „Dit was een der moeilijk ste branden van de laatste jaren, omdat wij door de hevige rookontwikkeling, de felle hitte en de ongunstige ligging van het pand niet tot de vuurhaard konden door dringen en de brand van buitenaf moesten bestrijden," aldus luidde het commentaar van de commandant van de Amsterdamse brandweer, de heer J. B. Schuitemaker, toen hij na urenlange strijd 's nachts tegen 4 uur het sein „brand meester" kon geven. Al spoedig bleek, dat men het vuur, dat zeer waarschijnlijk in het achtergedeelte van de in het souterrain gevestigde rij wielstalling is ontstaan, van buitenaf moest bestrijden. En ook dat ging niet zo gemak kelijk, want het boven het souterrain nog vier verdiepingen en een zolder tellende pand bleek van degelijke ouderwetse con structie te zijn. Het kostte de brandwachts bijvoorbeeld zeker een half uur om de luiken op de tweede verdieping open te breken. Kort na het verschijnen van de brand weer werd dan ook om meer materieel en manschappen gevraagd. Commandant Schuitemaker nam persoonlijk de leiding bij het blussingswerk en omstreeks 1 uur kwam ook de burgemeester van Amster dam, mr. A. J. d'Ailly een kijkje nemen. Uren later liep ook de burgemeester, even als de brandwachts, bedekt met een laagje ijzei rond. Steeds meer slangen werden ingeschakeld om enorme watermassa's in het pakhuis te spuiten. Toen dit niet voldoende bleek, werden ook twee waterkanonnen en de drijvende brandspuit „Jan van der Heijde" te hulp geroepen. Dit schip ploegde zich moeizaam een vaargeul door de dikke ijs laag, die de grachten bedekte en meerde aan de overzijde van de gracht ten einde de straal van het waterkanon, dat per minuut 6000 liter water kan verwerken, zo ver mogelijk in het 30 meter diepe pand te doen belanden. Terwijl de brandwachts aan de voor zijde, vanaf de daken der belendende per celen en van de moeilijk bereikbare ach terkant het vuur bestreden, kwam plotse ling de alarmerende boodschap, dat ook de hoek op de Prinsengracht, vlam had de hoek op de Prinsengracht, vlam hadden gevat. Maar deze haarden waren spoedig gedoofd, zodat men zich geheel op het pakhuis kon concentreren. In de uren na middernacht zijn honderdduizenden liters water in het pand gespoten. Kort voordat men de brand meester was, waren niet minder dan 15 slangen en 3 waterkanonnen in actie. Vijftig brandwachten streden in de vrieskou tegen hun ergste vijand. Steeds weer moesten de manschappen, die het dichtst bij het pakhuis actief waren, ver vangen worden wegens de hevige rook ontwikkeling. Soms gingen alle wagens, die op de smalle Reguliersgracht gepar keerd stonden, schuil in een dicht en ver stikkend rookgordijn, maar even plotseling joeg de wind de rook weer weg en hadden de honderden Amsterdammers aan de overzijde van de gracht een prachtig uit zicht op het blussingswerk. Van de brand zelf was meestal niet veel te bespeuren. Pas toen de brandweer de deuren naar de diverse verdiepingen een voor een open brak, kon men even in het pand de vlam men zien. Ook toen een gat in het dak werd gehakt, om van boven af water naar binnen te kunnen spuiten, werd de hemel rood gekleurd door uitslaande vlammen. Over de in het pakhuis opgeslagen goe deren bleef men lang in het ongewisse. Pas toen de brandwachts het pand binnen konden dringen, kreeg men een overzicht. Er bleek een zeer grote hoeveelheid rijwie len, -onderdelen, meubelen en kapokma trassen te zijn opgeslagen. Maar de eige naren had men, toen de nablussing om circa 4 uur begon, nog niet kunnen op sporen. Het pand brandde vrijwel geheel uit. Het is nog niet bekend of de verzeke ring de schade dekt. Ook over de oorzaak tast men nog in het duister, want het sou terrain staat geheel onder water. Ter hoogte van het watergemaal bij Spaarndam is de motorsleepboot „Thea" van kapitein F. Wemmenhove Jr. uit Rot terdam, door het zware ijs lek geslagen cn gedeeltelijk gezonken. De jonge Wemmenhove die sinds kort de 120 pk sterke sleepboot „Thea" van zijn in Haarlem wonende vader had overgenomen, wilde Zaterdagavond nog met de boot naar Rotterdam varen. Aangezien er door het vele ijs geen mogelijkheid bestond om de gebruikelijke vaarweg door de Ringvaart te volgen, besloot hij over Spaarndam en Vreeswijk naar de Maasstad te varen. Doch in het Noorderspaarne zat toen ook al zo veel ijs dat de houten sleepboot het hard te verduren kreeg en tenslotte lek sloeg. Door dat het water snel naar binnenstroomde gaf de schipper enige noodsignalen op de lucht- fluit en voer volle kracht vooruit naar de dijk, waar hij kans zag de boot tussen het watergemaal en „De Rietpol" met de steven aan de grond te zetten. Met droge kleren kon hij toen het gedeeltelijk onder water zinkende schip verlaten. Men is ondertus sen al bezig om het schip drijvende te krijgen, waarna het naar de werf gesleept zal worden. (vertaald uit het Engels) 29) De man keek haar bewonderend aan „Ik begrijp niet, hoe u het doet", zei hij. „Het was inderdaad een feit, dat ze die meneer Wentworth volgden, en ik ben helemaal in Ascot geweest. Precies zoals u zegt". Daphne lachte, ,,'t Was niet zo erg moei lijk", zei ze. „Begrijp je, je bent nu al meer dan vijf uur weg, en als niemand onze man gevolgd was. zou je wel binnen een uurtje hier terug geweest zijn. Wat de plaats Ascot betreft, wel.dat is al leen maar een vermoeden van mij. Ik ben namelijk tot de overtuiging gekomen, dat het hoofdkwartier van deze bende in de buurt van de plaatsen, waar de meeste ontvoeringen plaats vonden, moet liggen. Ascot zou in dit verband mogelijk zijn. Begin nu maar met je verhaal. We worden steeds warmer Hij begon: „Toen meneer Wentworth uw kantoor verliet, juffrouw Wrayne, scheen hij geheel in gedachten verdiept te zijn, dat viel me dadelijk op, en hij wandelde de straat op zonder om zich heen te kijken. Het was alsof hij liep te piekeren over een of ander probleemToen hij echter uit dit gebouw naar buiten kwam, kwam er een man, die aan de overkant van de straat een krant had staan lezen, in beweging. Ik merkte hem onmiddellijk op, zag hoe hij zijn krant dichtvouwde, de straat overstak en achter meneer Wentworth aanging". „Waarop jij natuurlijk besloot achter hèm aan te gaan", zei Daphne. Had hij er enig idee van, dat hij gevolgd zou kunnen worden?" „Tot mijn verbazing scheen hij dat niet te hebben, juffrouw Wrayne. Hij was zó vol aandacht voor meneer Wentworth, dat hij geen ogenblik omkeek. Ik behoef u niet te zeggen, dat ik op alles voorbereid was en op behoorlijke afstand bleef". „Dat weet ik. Ga door met je verhaal! Het was natuurlijk een kolfje naar je hand, hè?" „Innderdaad. Wel.... meneer Went worth wandelde langzaam naar Oxford Street en op nummer 395 wandelde hij naar binnen. Hij scheen daar volkomen vertrouwd te zijn.de kantoren van „Herrison en Co. zijn daar gevestigd", vulde Daphne hem aan. „Precies, juffrouw Wrayne!" „Wat deed je toen?" „Om u de waarheid te zeggen, stond ik hierna even in dubio. En de reden was, dat de knaap, die Wentworth geschaduwd had, in plaats van te wachten, zoals ik veron dersteld had, haastig doorliep in de rich ting van het Tottenham Court-station van de ondergrondse". „En je volgde hem tenslotte?" „Ja, juffrouw Wrayne, inderdaad", gaf hij toe. „Ik zal u zeggen waarom. Ik wist dat uw instructies waren, dat ik meneer Wentworth moest volgen. Er deed zich echter een onvoorziene omstandigheid voor en in zo'n geval dringt u er altijd bij ons op aan, dat we zelf uitmaken wat het beste is om te doen. Ik hoop van harte, dat ik juist heb gehandeld, juffrouw Wrayne, maar aangezien de man, die meneer Went worth schaduwde de indruk maakte, dat hij klaar was met zijn achtervolging, trok ik de conclusie, dat meneer Wentworth of in dat gebouw werkte, of daar regelmatig kwam. En in dat geval zouden we hem dus weer kunnen vinden. Wat ik echter wilde weten en ik nam aan, dat u daar ook belangstelling voor zoudt hebben was de identiteit van die andere knaap, die hem schaduwde. Daar u mij geen in structies over hem had gegeven, conclu deerde ik dat deze figuur onverwacht ten tonele was verschenen. Ik nam bovendien aan, dat u wel méér over deze man zou willen weten. En daarom besloot ik hem verder achterna te gaan". Daphne knikte hem goedkeurend toe. „Goede zij dank, Masterson", zei ze en er klonk opluchting in haar stem, „ik mag mezelf wel gelukkig prijzen, dat ik zulke intelligente medewerkers heb. Je hebt pre cies gedaan, wat goed was onder de ge geven omstandigheden. Ik kan je mee delen, dat meneer Wentworth secretaris is van Herrison. Van hem weet ik al een en ander, maar ik ben inderdaad zeer ge- interesseerd in die man, die hem scha duwde. Vertel me, wat er verder gebeur de". „Ik ben er van overtuigd, dat die knaap er geen vermoeden van had, dat hij ge volgd werd", vervolgde Masterson. „Hij had niet de minste argwaan en wandelde vervolgens regelrecht naar Waterloo Sta tion, waar hij de trein naar Bracknell nam. Ik merkte op, dat hij een retourbiljet had. Ik volgde hem en vond gelukkig een lege coupé, waar ik gelegenheid kreeg mijn uiterlijk zodanig te veranderen, dat er geer. kans zou bestaan, dat hij me her kende, als we uitstapten. Ik had dat eigen lijk niet eens behoeven te doen, want hij stapte volkomen argeloos uit de trein, keek niet om zich heen en wandelde regelrecht huiswaarts. Tot mijn vreugde kan ik u meedelen, dat ik zijn identiteit te weten ben gekomen: de man heet William Wal ters en is butler bij prof. Mentonleigh!" „Allemensen!" Hij keek de jonge vrouw verrast aan. Slechts héél zelden gelukte het één van haar mensen haar tot verbazing te bren gen. „U schijnt hem te kennen, juffrouw Wrayne", merkte hij op. „Dat is inderdaar het geval", antwoord de ze langzaam, „en ik wens je geluk met hetgeen je gedaan hebt". Ze bleef even in diep nadenken voor zich uitkijken. Dan vroeg ze. „Hoe ben je achter zijn identiteit gekomen?" „Er is dicht bij 't huis een café, juffrouw Wrayne", antwoordde hij, „en toén ik de man veilig en wel naar binnen had zien gaan hij liep achterom en scheen volko men vertrouwd met die omgeving te zijn ben ik, na nog een uuitje gewacht te hebben, zonder dat de man weer te voor schijn kwam, naar dat café gewandeld, waar ik een verhaaltje ophing en te weten kwam, wie de bewuste persoon was. Men sprak vol waardering over de professor, die blijkbaar een aardige oude heer is, die iedereen behulpzaam wil zijn „In bedekte termen, ja, juffrouw Wrayne. Ze schenen niet erg dol op hem te zijn. Ik kreeg de indruk, dat hij zich er op beroemde, dat hij bij de professor een plezierig gemakkelijk baantje had en de oude man om de vinger wond". Er kwam een frons op Daphne's gezicht en het duurde enkele ogenblikken, voor dat ze zei: „Ik ga jou en Saunders naar Bracknell sturen en jullie moeten dat huis in observatie nemen. Het spijt me, dat ik je momenteel geen verdere uitleg kan ge ven. Je weet dat 't niet is, omdat ik jullie niet vertrouw. „Piekert u daar niet over, juffrouw Wrayne. We begrijpen dat beiden heel goed. U wilt dat vooral die butler in de gaten wordt gehouden, nietwaar?" „Om je de waarheid te zeggen, Master son, wil ik dat hele huis onder strenge con trole houden. Ik zou zelfs graag zien, dat de professor geschaduwd werd, om precies na te gaan, wat hij uitvoertIk kan je eerlijk zeggen, dat ik nog in het duister tast, en ik hoop, dat jullie me waardevolle gegevens zult kunnen verstrekken". „U weet, dat we ons uiterste best zullen doen, juffrouw Wrayne!" Ze glimlachte en trok een lade van haar bureau open. Ze haalde een bundel bank biljetten te voorschijn, welke ze Master son overhandigde. „Het zal geen gemakke lijk karweitje ziin", zei ze. „Geld komt er niet op aan, dat weet je". En terwijl ze hem ernstig aankeek, voegde ze er met nadruk aan toe: „Het kan me echt niet schelen hoeveel dit gaat kosten, als jullie maar met resultaten komt! Je kunt je, als het zo uitkomt, b.v. voordoen als rijke toeristen, die met va- cantie zijn. Als je méér geld nodig hebt, laat het mij dan weten, dan zorg ik daar- voor. T.z.t. zal je horen, wat dit allemaal te betekenen heeft, maar nu op dit ogen blik kan ik je niet méér zeggen dan dat dit de grootste zaak is, welke ik tot dusverre te behandelen heb gekregen. Als we er in slagen deze bende te ontmaskeren, zullen we met vette koppen in de kranten ko men!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6