SCQ,diSi? Regering dringt aan op genoegdoening voor infiltratie op Nieuw Guinea trappentijd PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws HUIVJEVK DEBRQLME Vele bouwkaswoningen in voor bereiding in randgemeenten Grote brand op het terrein der Amsterdamse markthallen De Klompencentrale ornER^ Eerste complex in Zandvoort - met modelhuis - gereedgekomen 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Drie aardappelloodsen in as gelegd Dameshanden De „Lufthansa" weer in de lucht ió Aet zo J Vrijdag 4 maart 1955 waarschuwen tegen De radio geeft Zaterdag GRIEPPOEDFR Nieuwe prijzenbeschikking voor de handelsmarges 1955 Diefstal uit loonzakjes EBU-overschot 59 millioen Oordeel van Eerste Kamer leden over het liftverbod Nederlandse H. C. in Djakarta overhandigt bewijsmateriaal Hoofdagent Van Krieken nog in gevangenschap is UruwoFschraal? Commissie onderzoekt „nationaliteits-procedure" Amsterdamse raad voteerde 1.8 millioen TAAL DER VOGELS T I 4 4.JU. v t j 1 De Bouwkas der Nederlandse Gemeen ten een semi-overheidsinstelling die het bouwen van eigen woningen door particu lieren wil bevorderen ontplooit de laat ste tijd in onze omgeving een grote activi teit. Aan de splinternieuwe Frans Zwaan straat in Zandvoort schuin achter hotel De Schelp is zojuist een eerste complex van 28 ..Bouwkaswoningen" gereed geko men, die morgenmiddag door burgemeester Van Fenema officieel overgenomen zullen worden: een tweede blok van 24 woningen is in voorbereiding. In Bloemendaal is al grond gekocht voor een aantal van derge lijke huizen in de buurt van de Vondel school en ook in Heemstede Troelstra- straat en Palestrinastraat) en Bennebroek (Fazantenlaan) zullen de eerste „bouw- spaarders" binnenkort hun eigen home zien verrijzen. Velsen is thans ook tot de B.N.G. toegetreden, die thans 150 Neder landse gemeenten omvat, zodat ook daar spoedig begonnen kan worden. Over doel en werkwijze van de B.N.G. hebben wij al eerder uitvoerig geschreven: zij verleent hulp bij het sparen opdat de deelnemers zo snel mogelijk de eerste be taling op hun toekomstige huis (ongeveer 15 percent van de totale bouwkosten) kun nen doen. Daarna verstrekt zij voor het resterende bedrag een hypotheek tegen een redelijke rente en aflossing. Die rentevoet is onopzegbaar en bedraagt thans ongeveer 3 5/8 percent; de aflossing moet maximaal in 30 jaar geschieden. Voorts staat de bouwkas haar „bouwspaarders" terzijde bij de voorbereiding van het bouwen, de keuze van het bouwplan (er zijn thans plm. 30 standaardplannen) en de regeling der aan besteding, zonder bij dat alles echter de rol van architect of uitvoerder over te ne men. Het resultaat is meestal een woning die goedkoper is dan wanneer men „op eigen houtje" had laten bouwen. Eind 1954 had de BNG 11.500 leden, waarvan 7000 nog sparen voor de eerste betaling, 4000 al in hun bouwkashuis wo nen en aflossen en 500 reeds afgelost heb ben. In hetzelfde jaar zijn 1600 BNG- woningen tot stand gekomen, dit jaar hoopt men er 2000 te bouwen. Een van de gezellige nieuwe huisjes aan de Frans Zwaanstraat in Zandvoort is thans als modelwoning ingericht en zal als zodanig enkele maanden voor belangstel lenden te bezichtigen zijn. Het omvat be neden een grote kamer over de gehele diepte van het pand (die, indien gewenst door een tussenwand in twee kamers ver deeld kan worden), een Bruynzeelkeuken en een toilet. De eerste étage bestaat uit een grote en een iets kleinere slaapkamer, een zijkamertje, waar echter nog gemak kelijk twee kinderen kunnen slapen en een flinke douchecel annex toilet. De ADVERTENTIE ▲Is u geregeld laxeermiddelen slikt. Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het: u kunt het ook. En wel so: Drink.in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Lerer- pllletjes.2e Week - elke avond één. 3e Week -om de andere avond één. Daarna niets meer. want Carter's Leverpilletjes stellen uw Ingewanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid of teveel eten het tempo van uw Ingewanden tijdelijk vertragen, neem dan tüdelük Carter s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw verstop ping kwijt en vervalt u niet in de laxeermiddelen- gewoonte. Haal direct Carter s Leverpilletjes, t L10 per flacon. 60 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Orgel. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amusementsmuziek. 15.00 Achterhoeks pro gramma. 15.25 Het volle pond.'causerie. 15.40 Amusementsmuziek. 16.00 Boekbespreking. 16.15 Kamerorkest en solist. 17.00 Journaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk Boek. causerie. 19.55 Deze week, causerie. 29.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Gevarieerde muizek. 22.40 Gevaarlijk ijs. hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- «n tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurprogramma. 15.15 Kroniek voor letteren en kunsten. 15.55 Platen. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Lichte mu ziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pla ten. 18.30 Reportage. 18.40 Platen. 18.45 Re geringsuitzending: Atlantisch allerlei, een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Omroep-orkest en soliste. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Wed strijd. 21.05 De weg der wetenschap, film. 21.25 Hongaars zangspel. 22.0522.15 Dag sluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Amusementsmuziek. 12.30 Weerbe richt. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Muzi kale Kaliedoscoop. 14.30 Platen. 14.45 en 15.00 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Zang en piano. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Pla ten. 17.45 Britse volksmuziek. 18.10 Orgel concert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. Caba.et. 21.00 Verzoekprogram ma. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Platen. BBC 17.00—17.15 Engelse les voor beginnelingen. (Op 224 en 49 m.). 22.00—22.30 Nieuws, fei ten van de dag, en Op de planken. (Op 224 m.L ruime zolder en enkele diepe kasten ver schaffen ampele bergruimte. Variatiemogelijkheden Indeling en afmetingen der kamers zijn zo gekozen, dat men naar believen hun be stemming kan wijzigen, om b.v. van een slaapkamer een studeervertrek te maken. De modelwoning is smaakvol ingericht met lichte, moderne meubelen naar Ne derlandse en Zweedse ontwerpen, die door een Beverwijkse firma geleverd en gerang schikt werden. Het resultaat is een sfeer rijk, harmonisch binnenhuis, dat zelfs voor lieden met een krappe beurs niet onbe reikbaar is. Het modelhuis is dagelijks, behalve des Zondags, te bezichtigen van 1416 en van 1921 uur. ADVERTENTIE 8 cent per poeder Stuiting van prijsverhogingen Ondanks de bedoeling van de minister van Economische Zaken heeft de nieuwe wet op de omzetbelasting invloed gehad in een belangrijk deel van het bedrijfsleven op het peil van de prijzen voor de consument, via een verhoging van de marges. Boven dien is daardoor een toestand van onzeker heid ontstaan, die het gevaar van verder gaande prijsverhogingen in zich sluit. In verband met deze ontwikkeling, die in strijd is met de opvattingen der regering omtrent de door de huidige omstandighe den dwingend geboden politiek tot prijssta- bilisatie en waar mogelijk van prijsverla ging, hebben de ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening besloten tot het uitvaardigen van de prijzenbeschikking handelsmarges 1955, die is gepubliceerd in de Staatscou rant van 4 Maart 1955. Volgens deze be schikking mogen de percentuele marges, die de groot- en kleinhandelaren bij ver koop van een goed op hun inkoopprijs piaatsen, niet groter zijn dan het percenta ge, dat in de periode van 1 Januari tot en niet 30 September 1954 werd berekend, ver minderd met het percentage van de niet meer geheven omzetbelasting. Deze beschikking heeft geen gevolgen voor de marges van dat gedeelte van het bedrijfsleven, dat bij het vaststellen van zijn huidige marge met het wegvallen van de omzetbelasting heeft rekening gehou den. De beschikking-tast deze door het be drijfsleven zelf vastgestelde marges niet aan. Alleen die fabrikanten en handelaren, die hun marges niet hebben aangepast, zul len hun prijzen moeten herzien binnen een periode van 14 dagen. De beschikking treedt namelijk in werking op 18 Maart 1955. De arrondissementsrechtbank te Den Haag heeft Donderdagmorgen de 27-jarige Delftse timmerman J. G. V. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek. Hem was ten laste gelegd op 21 Augustus 1954 een bedrag van ongeveer 3500 gul den uit loonzakjes te hebben weggenomen, die in een werkkeet in Delft lagen. De of ficier had één jaar, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar geëist. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens het beta lingsverkeer met de aan de Europese Beta- I lings Unie deelnemende landen voor Ne- I derland gedurende de maand Februari 1955 resulteerde in een overschot van circa 59 j millioen gulden. Britse filmkeuring eist coupures in film van Joris Ivens De eerste vertoning in Groot-Brittannië van een door Joris Ivens gemaakte film 1 „Het lied van de rivieren" is afgelast, na dat de Britse keuringsraad had geëist, dat meer dan de helft van de film zou worden gecoupeerd. De raad vreesde, dat bepaalde gedeelten van de film bij vertoning aan leiding zouden geven tot ongeregeldheden. De film werd te Oost-Berlijn samenge steld uit opnamen uit de vijf continenten op initiatief van het onder communistische leiding staande wereldverbond van vakver enigingen. Volgens de initiatiefnemers toont de film mishandelingen van negers door blanken en opnamen van „gewelddadig optreden door de politie tegen betogers in Frankrijk, West-Duitsland, Oostenrijk en Italië." In het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over de begroting van Oorlog heb ben zeer vele leden opmerkingen gemaakt over het door minister Staf uitgevaardigde liftverbod voor militairen. Uit het oogpunt van de militaire discipline konden zij het r.iet-intrekken van het liftverbod billijken, ai moest hun van het hart, dat het daarna gevoerde beleid hun allerongelukkigst voorkwam. Vele andere leden betreurden de uitvaar diging van het liftverbod. De wijze waarop vanwege de ministeries tegen het liftverbod was opgetreden, schaadt huns inziens de in de laatste jaren sterk verbeterde betrek kingen tussen militairen en burgers. Wat het verbod zelf betreft waren zij van mening, dat te zeer sentimentsover wegingen in het geding zijn geweest, door dat telkens werd gewaagd van de „arme" dienstplichtigen, die zich bij hun pogingen elke week hun ouderlijk huis te bezoekeh zagen gedwarsboomd. Het had sommige leden getroffen, dat de minister aan de Nederlandse soldaat ge brek aan innerlijke tucht en discipline had verweten. Zij hadden zich afgevraagd of het wel gewenst is, op dit ogenblik met dergelijke uitlatingen te komen, ook al zou daarin een kern van waarheid zitten. Eettelijke leden verklaarden het stand punt van de minister inzake het gebrek aan tucht en innerlijke discipline bij de Nederlandse militairen te delen. Het lift verbod had hun instemming. Huns inziens had het liften zodanige vormen aange nomen, dat het de tucht en de discipline in het leger aantastte en het nemen van maatregelen wettigde op het liften binnen aannemelijke grenzen te brengeri. ADVERTENTIE HET EULAN ETIKET DE GARANTIE VOOR BLIJVENDE MOTECHTHEID EUIAN voor motecM* bthondeling von wol *n onder* dierlijke vezels; een weienschoopeliik* piomersprestotie van Bijen) tientallen jaren op zijn deugdelijkheid beproefd. Kort na 1 uur Donderdagmiddag is in de middelste van een drietal vrijstaande aard appelloodsen op het terrein van de Centrale Markthallen te Amsterdam brand uitge broken. Onmiddellijk werd groot alarm gemaakt. Van alle kanten rukten de brand weerauto's aan. Met drie waterkanonnen, één voor, één achter de loods, de derde vanaf de hoog uitgeschoven ladder, bestre den de brandweerlieden het vuur in de houten loods, waarvan het dak met stroo is afgedekt. Ook vanaf de grond werd in de lange zijden van de middelste loods het vuur bestreden. De wit-gele rookmassa's die de zon bij kans verduisterden trokken al spoedig hon derden toeschouwers naar de loodsen. De middelste loods was voor een deel als stal in gebruik, doch toen de brand uitbrak be vonden er zich geen paarden. Met elf stra len en vijf waterkanonnen, waarbij dat van de drijvende motorspuit Jan van der „Medio October van het vorig jaar landde in de Etna-baai op Nederlands Nicuw- Guinea een groep uit Indonesië afkomstige militair-geëncadreerde personen, die. naar het bleek, ten doel hadden een op omver werping van het Nederlandse gezag in dit gebied gerichte actie te gaan voeren. Tegen deze flagrante schending van Nederlands grondgebied werd op 6 November 1954 bü de Indonesische regering te Djakarta een krachtig protest ingediend", aldus deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken mede en vervolgt: Ter staving van hetgeen bij die gelegen heid onder de aandacht der Indonesische regering werd gebracht, en ook in verband met sedertdien door Indonesische autori teiten afgelegde verklaringen waarbij ca tegorisch werd tegengesproken hetgeen van Nederlandse zijde met betrekking tot deze infiltratie was medegedeeld, heeft de Hoge Commissaris thans in opdracht van de Nederlandse regering aan het mini sterie van Buitenlandse Zaken te Djakarta bij nota fotocöpieën overgelegd van bij de infiltranten aangetroffen documenten, welke duidelijk bewijzen, dat het hier be trof een vanwege het commando van het 25e regiment-infanterie van de Indone sische landmacht georganiseerde actie, uitgevoerd door een onder dit militaire commando ressorterende eenheid. Bij deze documenten bevindt zich een foto van een door het bureau Uitrusting van de staf van R.I. 25 opgestelde en on dertekende lijst van aan luitenant Di- mara (de commandant van de infiltranten) uitgegeven wapens, van welke later een deel op de gevangengenomen infiltranten werd aangetroffen. Van enige wapens werden tevens foto's overgelegd. Sommige foto's tonen de wapens met ingegrifte nummers, welke overeenstemmen met de op de lijst vermelde kenmerken. Verder werd aan de nota toegevoegd een nomina- ADVERTENTIE Lentetijd Schoonmaaktijd Trappen vanaf 1.40 per trede; met platform 1.95, 2.25, 3.00 en 5-50 p. trede. Zinken emmers 2.45; Keukenstoelen, beuken gelakt 12.95 en 13.45; keuken krukjes 3.45; nest pannen 19-75; melk kokers 2.95; bazarbakken, naadloos 3.45; broodtrommels 9.75; aardappelemmers 1.80. Alles prima kwaliteit emaille. Kop en schotels v.a. 48 ct; theepot v.a. 98 ct; zeemleer v.a. 98 ct. Bij aankoop van een wringer een BOK voor 10. Wasborden 3.00 en 3.50 DEMONSTRATIE OLIEKACHELS met 25 KORTING Dr. LEIJDSSTRAAT 10 - HAARLEM Telefoon 11764 tteve opgave van de gevangengenomen in filtranten. Hierop komen onder meer voor de leider der infiltranten, de luitenant Dimara, een twaalftal leden van de afde ling „kadervorming", welke de actie moest uitvoeren, alsmede achttien bewoners van de aan Nieuw-Guinea grenzende Aroe- eilanden. Deze waren vóór het vertrek naar Nieuw-Guinea aan de militaire kern van de groep toegevoegd. De overigen van de 42 infiltranten zijn gedurende de tegen hen door de Nederlandse militaire autori teiten op Nieuw-Guinea ondernomen actie omgekomen. De Nederlandse regering heeft in een nota waarbij deze documenten aan de In donesische regering werden toegezonden, haar eerder uitgebrachte protest met na druk herhaald en daarin opnieuw op ge noegdoening aangedrongen. Tenslotte wordt in de nota nog uiting gegeven aan het dringend verlangen en de stellige verwachting, dat de hoofdagent van politie Van Krieken, die door de infiltranten werd ontvoerd en naar Indonesisch grondgebied overgebracht, zeer spoedig de gelegenheid zal worden gegeven zich ter beschikking te stellen van het hoge commissariaat der Nederlanden in Indonesië. ADVERTENTIE geeft handen om trots op te zijn De minister van Justitie heeft een com missie ingesteld, welke tot taak heeft te onderzoeken of het wenselijk is de rechts gang in nationaliteitsaangelegenheden nader te regelen en zo ja, welke wettelijke voorzieningen te dezer zake dienen te worden getroffen. In deze commissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter: prof. mr. R. D. Kollewijn, hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Lei den; tot leden: mr. A. D. Belinfante, raad adviseur in algemene dienst bij het minis terie van Justitie; mr. E. O. baron Van Boetzelaer, chef der directie algemene zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken; drs. C. J. Graafland, administrateur A bij het ministerie van Binnenlandse Zaken; prof. mr. G. E. Langemeijer, advo caat-generaal bij de Hoge Raad der Neder landen; mr. K. T. M. van Rijckevorsel, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal; jhr. mr. Th. K. M. J. van Sasse van IJsselt, hoofdadministrateur bij het minis terie van Justitie; J. H. Scheps, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal; mr. H. R. de Zaaijer, procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden; prof. mr. J. Zeylemaker, raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam en tot secretaris: mr. H. J. G. Davids, referendaris 2e klasse bij het ministerie van Justitie. De minister heeft bepaald dat de com missie kan worden aangeduid als: „Com missie Nationaliteitsprocedure." 22. In schuimende vaart kwam het snel- bootje van de kustwacht aanstuiven, om dat vreemde, oude zeilschip eens te onder zoeken. En naarmate zij dichterbij kwa men, steeg de verbazing der kustwach ters. „Die antiquiteit vaart onder de zee- roversvlag.'", riep de Inspecteur uit. „Dat gaat tegenwoordig zómaar niet! We zullen ze eens laten bijdraaien om dat zaakje te onderzoeken. Houd ze onder schot, voor het geval ze grapjes uithalen!" Hij bracht een roeper aan zijn mond en brulde: „Zwarte Haai ahoy! DRAAI BIJ!" Aan boord van het kaperschip keek Enrico wei felend naar het snelbootje. „Draai by??", herhaalde hij. Bij wat?... WAARbij? Wat bedoelen ze?" „Ze willen, dat we stop pen!", riep Panda. „Ik zou het maar gauw doen, anders schieten ze!" „Dat moesten ze eens wagen!", riep Enrico opgewonden, „dan schiet ik terug! Ik heb óók kanon nen!" Op dat ogenblik daverde er een schot Heyde bestreden de brandwachten tenslotte het vuur, dat in de drie uit louter brand baar materiaal opgetrokken loodsen vrij spel had. Toen de zon onderging was over eenkomstig de verwachtingen van de brandweercommandant, van het drietal loodsen niet veel meer over en kon met de nablussing en liquidatie worden begon nen, die tot in de nacht zou duren. Het was de derde keer dat de brandweer op deze plaats in actie kwam, waar in 1946 zes van de totaal vijftien aardappelopslag loodsen in vlammen opgingen. Twee jaar later werd een serie andere in de as ge legd en nu heeft het vuur de algehele liquidatie voltrokken. De rookontwikkeling was zo groot, dat de brandwaehts, die met de straalpijpen zo dicht mogelijk naar en in de loodsen op drongen, constant hun rookmaskers moes ten ophouden. Een der brandwaehts, die bedwelmd raakte, werd naar het zieken huis overgebracht. De gemeenteraad van Amsterdam vo teerde f 505.000.voor de bouw van een politiebureau in de tuinstad Slotermeer met inbegrip van de bouw van een be- drijfsschuilplaats voor 65 personen en een openbare schuilgelegenheid voor 195 per sonen. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer een hoger ho ger crediet van f 45.000.te verlenen en de subsidie voor 1955 derhalve op f 95.000 te brengen. Ook met de voordracht f 160.000.be schikbaar te stellen voor een Amsterdamse deelneming aan tentoonstelling E-55 te Rotterdam ging de raad accoord, evenals met het voorstel f 840.500 te voteren voor riolerings-, bestratings- en verlichtings werkzaamheden op de luchthaven Schip hol, alsmede f 400.000 voor drie brand weerauto's en f 13.000 voor een personen auto. Bezwaren rezen bij de raadsleden over het niet uitvoeren van bepaalde ver beteringen op Schiphol, waartoe de raad geruime tiid geleden heeft besloten en waartegen het rijk bezwaar heeft gemaakt. De voorzitter sprak de hoop uit dat de minister binnenkort over de bezwaren tussen rijk en gemeente zal heenstappen. De Amsterdamse luchthaven is door ver traging al ten achter geraakt bij de andere grote West-Europese luchthavens. Voor het aanbrengen van een speciale verlichting op verscheidene plaatsen in de stad gedurende de zomermaanden ver leende de raad een crediet van f 230.500. De verlichtinginstallaties Voor de Munt toren. de Westertoren de Schreierstoren en het Koninklijk Paleis zullen permanent worden gemaakt. BONN (Reuter) De geallieerde hoge commislse heeft Donderdag de nieuwe Duit se luchtvaartmaatschappij, de „Lufthansa", medegedeeld, dat zij op 1 April mag begin nen met passagiersvluchten binnen West- Duitsland; op 15 Mei zal de maatschappij commerciële vluchten mogen beginnen in West-Europa en op 1 Juni zal zij een dienst op New York mogen openen. De Bondsregering ziet hierdoor de actie met succes bekroond, die zij sedert maan den voert voor toestemming tot het uit oefenen van het luchtvaartbedrijf door Duitse ondernemingen vóór de verlening van volledige souvereiniteit aan West- Duitsland. De geallieerde hoge commissie heeft de „Lufthansa" tevens vergunning verleend voor de invoer van de vier Super Constella tions. die de maatschappij heeft besteld voor haar dienst tussen Hamburg en New York. De maatschappij heeft reeds vier Convairs ingevoerd, die gebruikt zullen worden voor haar diensten op Londen, Pa- rijs en Madrid. De vorige week is de maatschappij reeds begonnen met oefenvluchten in West-Duits land. Omstandigheden. Vier jeugdige Joegosla- ven, die in een gestolen vissersboot de Adriatische Zee zijn overgestoken en in Italië om asyl hebben gevraagd, zijn naar Joegoslavië teruggezonden. De Italiaanse politie verklaarde dat „de omstandigheden" het toestaan van po litiek asyl niet wettigden. Verduistering. Het gerechtshof in Genève heeft Donderdag het vonnis van twee jaar gevangenisstraf voor de Amerikaan Harold Dahl, wegens de diefstal van 25 kilo goud uit een Zwitsers vliegtuig, waarvan hij zelf piloot was, geannu leerd. Het hof bevestigde het beroep van Dahl dat zelfs als hij schuldig zou zijn, in de aanklacht had moeten staan „verduistering" en niet „diefstal". Club. Elf Amerikanen, bewapend met niet meer dan pijl en boog en fototoestellen, zijn uit Parijs vertrokken om in de oer wouden van Frans Aquatoriaal Afrika op groot wild te gaan jaeen. De jacht zal drie weken duren. Allen zijn lid van de Amerikaanse boogschuttersclub, die 35.000 leden telt. Afgewezen. Het Nieuw-Zeelandse vak verbond heeft een uitnodiging om ter gelegenheid van de één-Meiviering een delegatie naar Peking te zenden op kos ten der Chinese regering, van de hand gewezen. Zeggen. Te Pieter Maritzburg (Zuid- Afrika) is dezer dagen mevrouw Sophia van der Merwe overleden, die volgens haar zeggen 125 jaar oud was. Uitstel. Wegens ongunstig weer heeft de Amerikaanse commissie voor atoom energie een grote kernexplosie in de staat Nevada, die reeds enige tiid op het program staat, weer uitgesteld. Van daag zal worden beslist, of de explosie Zaterdag doorgaat. Vlucht. In Saigon is de 700.000ste vluch teling uit het door de communisten be zette Noordelijke deel van Vietnam aangekomen. Tot dusverre zijn per maand ongeveer 6000 personen het communistische bewind in Noord Viet nam ontvlucht. Zeldzaam. Burggraaf Terlinden is te Brus sel tot Ridder in de Orde van het Gul den Vlies geslagen. Hij is de derde Belg, die onderscheiden is met deze zeldzame, door Philips de Goede ingestelde orde. De beide andere Belgen zijn koning Leopold en prins Antoine de Ligne. Otto van Habsburg is de huidige grootmees ter van de Orde van het Gulden Vlies. Kerkschennis. Protestantse autoriteiten in de Oost-Duitse provincie Saksen maken zich bezorgd over de toeneming van be schadigingen aan kerkgebouwen. Het Evangelisch-Luthers kerkelijk weekblad „Der Sonntag* uit Dresden heeft zijn lezers aangespoord, op hun hoede te zijn. Het blad geeft een oosomming van recente gevallen van plundering, in- "braak en „geheimzinnige branden" in kerken. Schuldig. De Amerikaanse sergeaot- majoor Olson is te Fort Bragg (Noord- Carolina) tot twee jaar dwangarbeid en oneervol ontslag uit de militaire dienst veroordeeld, nadat een krijgsraad hem schuldig had bevonden aan samenwer king met de viiand tijdens ziin krijgs gevangenschap in Korea. Hij had een anti-Amerikaanse toespraak gehouden,' de behandeling van krijgsgevangenen" door de communisten geprezen én pro-' communistische artikelen geschreven in een kampblad. Verdwaald. Te Cape Dorset, een handels nederzetting 1600 kilometer ten Noor den van Montreal bij de monding van de Hudson, zijn een employé van de „Hudsons Bay Company" en zijn Eski mo-gids aangekomen, die 47 dagen had den rondgedoold in het Noordpoolge bied. De 22-jarige Donald Baird en de Eskimo Ootochie waren op 15 Januari uit Cape Dorset vertrokken naar de luchtbasis te Frobisher Bay in het Noordpoolgebied, een afstand van on geveer 480 kilometer, die met een hon denslede normaal in tien dagen wordt afgelegd. Zij raakten echter uit de koers, wat zij pas bemerkten toen zij hun eigen spoor kruisten. In de felle koude met zware sneeuwstormen en belaagd door wolven moesten de mannen naar hun uitgangspunt terugkeren. Om in leven te blijven slachtten zij vijf van de elf honden. Tengevolge van de bergachtig heid van het gebied waren de mannen niet ontdekt door vliegtuigen, die wa ren opgestegen om hen te zoeken. ADVERTENTIE Onmiddellijke-verlich ting en spoedige gene zing door betten met het snelwerkende, ontsmet tende huidgeneesmiddel ZOALS BEKEND, is het vermogen om te spreken de mens aangeboren, maar moet het spreken zelf, dus de techniek daarvan, worden aangeleerd. Ditzelfde is ook het geval bij vele vogels, waaronder spreeu wen, eksters en raven een zekere faam hebben verworven, zodat we hen in aller lei sprookjes en vertellingen als volleerde sprekers tegenkomen. Zij wor den echter verre overtroffen door de papegaaien, die het in de nabootsing van de mense lijke stem zó ver kunnen bren gen dat zij door bevelen of scheldwoorden verwarring on der de mensen kunnen stich ten. De bewoners van de Zuid- zee-eilanden noemen de grijze kaketoe, die een bijzonder talent in het spreken ten toon spreidt dan ook de „mensvogel". Toch is dit nog niet eens de kampioen, want de meeste aanleg om te leren spreken heeft de Jako (Psittacus erythaeus), een asgrau we papegaai met rode staart en zwarte snavel uit West- en Midden-Afrika. Hoewel we deze uitingen gemakshalve als „spreken" betitelen, kan een dergelijke nabootsing van de menselijke spraak uiter aard niet worden opgevat als het hanteren van een taal, noch van een deel daarvan. Desondanks moet worden toegegeven dat bepaalde zinnen door intelligente vogels steeds in dezelfde situatie worden geuit en in die speciale gevallen dus zeker niet als zinloos moeten worden aangemerkt. Een papegaai, die ziet dat de poes een beelje pap op haar schoteltje krijgt, en op deze situatie steeds weer reageert met „Lorre tje moet óók pap, lorretje moet óók pap", geeft hiermee ongetwijfeld haar bedoe lingen duidelijk te kennen. Dat de nage bootste zin bij die bepaalde situatie past, betekent echter nipt dat de vogel de zin begrijpt, of zelfs dat ze wéét wie lorretje eigenlijk is. Een bijzondere imitator on der de vogels ts vooral ook de zgn. liervogel, zo genoemd omdat de buitenste, gekromde staartveren van het manne tje in opgezette toestand de vorm van een lier te zien geven. Deze stand die op allerlei oudere afbeeldingen aangegeven, wordt door de vogel nooit aangenomen, want bij de de staartveren zijdelings staat echter hals worden gespreid. Maar goed, deze liervogel, die in Austra lië wordt aangetroffen, kan allerlei andere vogels nabootsen, menselijke geluiden imi teren, hij kan fluiten en blaffen, loeien als een koe, en zelfs het erbarmelijke geluid van een cirkelzaag die door het hout van een boomstam snerpt, op treffende wijze nadoen. Van de vogels belanden we bijna als vanzelf bij de eieren, en ons kwelt thans de vraag, waarom een ei eigenlijk een punt heeft. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2