Lijm niet met verdriet, lijm met VELP0N De zwarte spin Zie Boven Maarse won ook al in Midwolda /!(:'ckcy WRICLEY Rekenmachine vindt een vermiste maan terug Clowntje Rick motorrijwielen, scooters, bromfietsen, rijwielen, enz. Voetbalprogramma niet in geheel afgelast VRIJDAG 4 MAART 1955 4 25 Februari t/m 6 Maart Oefenwedstrijd afgelast Zwemmen HPG weer op record jacht Korfbal Adspiranten spelen morgen geen korfbal Sport in 't kort *"P' h.„ Jee riUKKIO fofcwycubuy! Velser politie snelste op de schaats Wielrennen Nederlandse amateurs naar Ronde van Engeland Voetbaltournooi met twaalf Europese steden Skisport Finse parlement versloeg het Noorse Het autoverkeer bij Nederland-Denemarken Broodbezorger (na 5 maanden voorarrest) vrijgesproken Probeer niet „zo maar" in buitenland werk te krijgen Voor de kinderen De bevriezing van de handelsmarge-percentages Kerkelijk Nieuws Bijna 't gehele personeel van een Rotterdamse groothandel voor rechter „Zuiderkruis" - in kanaal seint „ma noverboord" FEUILLETON door Mark Cross RAI ADVERTENTIE Open: 10-17 u. en 19-22 u. loatsie dog: sluiting 18 u. Entree f. 2 - (incl. bel.) AMSTERDAM 35' TENTOONSTELLING De langebaan-wedstrijden ln Midwolda zijn gisteren gewonnen door Gerard Maar- se, die op twee van de drie afstanden de eerste plaats bezette. In de ochtenduren toen de 1000 meter gereden werd, was het vrU goed, maar naarmate de zon steeg werd het ijs zachter en bij het rijden van de 3000 meter werd de baan zo slecht dat verschillende valpartijen voorkwamen en Van der Voort zelfs de strijd staakte. Maarse startte op de 3000 meter in één van de laatste paren, waardoor hij de meeste hinder ondervond van het zachte ijs. waarin vele scheuren waren gekomen. Een omstandigheid die hem de eerste plaats op deze afstand kostte en waardoor hij een hoger aantal punten in het algemeen klassement opliep dan Pesman en Chari- sius. Door zijn beide overwinningen op de 500 en 1000 meter was hij echter reeds zeker van de zege in deze wedstrijd. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Maarse (Aalsmeer) 51.5 sec. 2 en 3. Van der Voort ('s Gravenzande) en Charisius (Leeuwarden) 52.2 sec. 4 en 5. Pesman (Bolwierda) en Van 't Oever (Lisse) 53.5 sec. 1000 meter: 1. Maarse 1 min. 41.1 sec. 2. Van 't Oever 1 min. 41.7. 3. Van der Voort 1 min. 43.2. 4. De Graaff (Rotter dam) 1 min. 44.5. 5. Olsthoorn (Maasdijk) 1 min. 44.9. 3000 meter: 1. Pesman 6 min. 28.7 sec. 2. Charisius 6 min. 36.5. 3. Maarse 7 min. 2.4. 4. Bestebreurtje (Barendrecht) 7 min. 8.2. 5. Van 't Oever 7 min. 15.6. Algemeen klassement: 1. Maarse 172.450 punten (winnaar door zege op twee af standen). 2. Charisius 171.733 punten, 3. Pesman 172.033 punten. 4. Van 't Oever 176.950 punten. 5. Bestebreurtje 182.917 punten. In Eindhoven Op zeer bros ijs bij een temperatuur die van twee tot zes graden boven nul op liep werden gisteren ook door de Eind- hovense Schaatsvereniging lange baanwed- strijden gehouden, die een overwinning brachten voor W. Edelman uit Reeuwijk. Hij boekte dit resultaat door zich zowel op de 500 als od de 1500 meter als eerste te klasseren. Óp laatstgenoemde afstand won hij fortuinlijk, doordat Schüller viel. Door een aanmerkelijk betere tijd op de 3000 meter kwam Schüller toch aan het beste puntenaantal, maar in het eindklas sement bezette hij de tweede plaats. De uitslagen luidden: 500 meter: 1. W. Edelman (Reeuwijk) 49.5 sec. 2. H. Schüller (Oss) 50, 3. H. Doets (Loosdrecht) 51.6. 1500 meter: 1. W. Edelman 2.56.8. 2. A. Versteeg (Breda) 2.58.4. 3. P. van Zand- voort (Eindhoven) 2.59.1. 4. H. Schüller 2.59.6. 3000 meter: 1. Schüller 6.39.4. 2. P. van Zandvoort 6.52.4. 3. A. Versteeg 6.58.7. Eindklassement: W Edelman 182.666 p. 2. H. Schüller 176.434 p. 3. P. van Zand voort 183.433 p. De Bruin won in Warmerihuizen In Warmenhuizen zijn de nationale wed strijden lange baan gehouden om de SIS- beker. De uitslagen Tuiden: 500 meter: 1. Bruine de Bruin (Aals meer) 49.2 sec. 2 en 3. Wijnhout (Lisse) en Koorn (Winkel) 50.7 sec. 1500 meter: 1. Bruine de Bruin 2.53.7. 2 en 3. Koorn en Hopman (Egmond) 2.55.1. 3000 meter: 1. Bruine de Bruin 6.12.4. 2. Koorn 6.14.5. 3. Wijnhout 6.21.9. Totaal klassement: 1. Bruine de Bruin 169.167. 2. Koorn 171.484. 3. Wijnhout 172.883. De ploeg van H.P.C. uit Heemstede, die het afgelopen weekeinde twee maal het Nederlands record op de 4 x 100 meter vrije slag estafette verbeterde en die be stond uit Prins, Geurtsen, Bouwman en Tjebbes, zal Zaterdag 5 Maart in het Sport- fondsenbad-Oost in Amsterdam trachten ook het nationale record op de 4 x 200 meter vrije slag estafette te breken. Dit record staat sinds 3 November van het vorig jaar met 9 min. 10.6 sec. op naam van De Robben (Hilversum). Het Robben- team bestond uit De Wit, Kayser, Lamme en Willemse. De oefenhockeywedstrijd voor dames die Zaterdag in Bussum gespeeld zou worden tussen het voorlopig Nederlands A-elftal en het B-team is wegens de slechte gesteldheid van het terrein afgelast. Het B-team zal in dezelfde opstelling als voor deze oefenwedstrijd was opgegeven op 13 Maart in Tilburg tegen België uitkomen. De adspirantenwedstrijden, vastgesteld voor de competitie van de Haarlemse Korf bal Bond voor Zaterdag, zijn afgelast. Aan gaande de wedstrijden van Zondag is nog geen beslissing genomen. GERRIT VOORTING IN MILAAN—SAN REMO. Voor de wegwedstrijd Milaan San Remo op 19 Maart zijn 15 niet-Italiaanse renners uitgenodigd. Hierbij zijn Kübler. Koblet en Scl.aer <Zwits.), Bobet en Mallé- jac (Fr.), Impanis, Derycke, Decock en Ockers (België), Ernzer (Lux.) en Gerrit Voorting (Ned.). ADVERTENTIE Blij! optimist Behoud U» de échte kauwgom ADVERTESTIt BARIELJ0RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR: 48 A DAM TEL 717162 WOLLEN JUMPERS - VESTEN Donderdag werden op de Ritsema Bos- kade in Heemstede de schaatswedstrijden op de korte baan gehouden, door de Politie Sport Vereniging „Heemstede". Diverse politie-autoriteiten gaven hierbij door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk, waaronder de burgemeester van Heem stede, mr. A. G. A. ridder van Rappard en de korpschef, hoofdinspecteur A. Berentsen. Verder hoofdinspecteur L. Davidzon van de politie in Haarlem en de korpschefs van Zandvoort, Bloemendaal en Velsen. Voor deze wedstrijden had de gemeente politie van Haarlem, Heemstede, Bloemen daal, Velsen en Zandvoort elk vijf deelne mers afgevaardigd, waarvan de Velser po litie de eerste korpsprijs behaalde. De tweede prijs was voor Haarlem en de po litie van Zandvoort, Heemstede en Bloe mendaal bezetten resepectievelijk de der de, vierde en vijfde plaats. De individuële prijzen voor senioren en jongeren werden respectievelijk behaald door de heren Dijkstra uit Haarlem en Dan- tuma uit Velsen. De British League of Racing Cyclists heeft bekend gemaakt dat zij Franse en Neder landse amateurploegen heeft uitgenodigd deel te nemen aan „the Oats", een ronde van Engeland over 1000 mijl voor amateurs. De start is vastgesteld op 15 Juli en de finish zal op de 23ste bereikt worden. De route is: Manchester, Scarborough, Whitley Bay, Musselburgh, Edinburgh, Glasgow, Carlisle, Morecombe, Colwyn Bay, Wolver hampton en Londen. Een deelname van 80 renners wordt verwacht. Zij zullen in 16 ploegen worden ondergebracht. De K.N.V.B. deelt mede, dat het niet in de bedoeling ligt, de voor het komende weekeinde vastgestelde wedstrijden af te gelasten. De keuringen worden derhalve overgelaten aan de consuls en scheidsrech ters. De verenigingen worden verzocht veel zorg aan de velden te besteden, zodat deze in bespeelbare toestand zijn. Het voetbalprogramma voor Zondag in de eerste klasse is als volgt: A: ExcelsiorStormvogels, Holland SportZwolse Boys, LongaLeeuwarden, VeendamNAC, AmsterdamDOS, Emma Roda Sport en Go AheadMW. B: SpartaBrabantia, Rigtersbleek Heracles, FortunaWageningen, Elinkwijk Willem II DWSSW, Heerenveen Sittardia, EDOADO. C: AlkmaarHaarlem, VitesseFeijen- oord, RapidGVAV, Hermes DVSBlauw Wit, PSVEBOH, Enschedese BoysLim- burgia, NOADNEC. D: HVCAGOW, DFC—Xerxes. RBC BW, VWAjax, VolewijckersEnschedé Be QuickEindhoven, VSVDe Graaf schap. In de tweede klasse worden gespeeld: HFCHolland en HollandiaRCH. Gisteren is in Wenen het eerste voltallige congres van de Unie van Europese Voetbal bonden (UEFA) geëindigd.F~f congres, waar aan 30 landen deelnamen, heeft besloten in Juni 1956 samen te komen in Lissabon. Blijkens een communiqué zal in het jaar 1055 een tournooi worden begonnen om een tentoonstellingsbeker. Er zal gespeeld wor den tijdens tentoonstellingen en er zal aan worden deelgenomen door twaalf ploegen. Twaalf steden hebben zich reeds in principe opgegeven, het zijn Bazel. Boedapest, Wenen. Lausanne, Barcelona, Frankfort, Leipzig, 'orden o' Birmingham. Milaan. Moskou, Parijs en Zagreb. Ook Brussel en Stockholm tonen belangstelling. Een skiwedstrijd tussen het Finse parle ment en het Noorse Storthing is in het voor deel van de Finnen geëindigd. De afgevaar digden kwamen uit in de eigen hoofdsteden over een afstand, die voor mannen 10 en voor vrouwen 5 kilometer bedroeg. Afge sproken was dat het parlement, waarvan het grootste percentage afgevaardigden de wedstrijd tot een goed einde bracht, als winnaar zou worden beschouwd. Aangezien 79 van de 200 Finse afgevaar digden door de finish gingen, tegen slechts 37 van de 150 Noren, jing de zege naar Helsinki. De hoofdcommissaris van politie in Am sterdam maakt bekend dat in verband met de interland-voetbalwedstrijden Nederland—De nemarken en Nederland—België, die in het Olympisch stadion worden gespeeld, weer „passe-files" .papieren biljetten met de hoofdletter „P" zullen worden verstrekt, die door autobestuurders, die wensen te par keren, op de voorruit van de auto moeten worden aangebracht. Aan alle bestuurders wordt dan ook drin gend verzocht deze passe-files bij het van huis gaan op de voorruit te bevestigen, waardoor de verkeersregeling ook op grote afstand van het stadion en een vlot parkeren worden bevorderd. Iedere autobestuurder, die geen passe-file heeft, wordt aangeraden de toegangskaart voor het stadion achter de voorruit te be vestigen. Ook bestaat er geen bezwaar tegen zelf vervaardigde P-biljetten. Auto's, die niet voorzien zijn van een passe-file of waarvan niet op andere wijze hun bestemming voor het stadion blijkt, worden als „doorgaand verkeer" beschouwd en zoveel mogelijk van d° aanrijroutes van het stadion geweerd. De Groningse rechtbank stelde Donder dagmiddag de 43-jarige broodbezorger J. Z. uit Groningen in vrijheid, nadat deze vijf maanden in voorarrest had doorge bracht onder verdenking van verduiste ring van gelden, die hij van klanten zou hebben ontvangen voor de coöperatie. De verdachte legde uit, dat er in zijn wijk een „pof'-schuld van 1500 gulden was en op een deel daarvan drong hij niet meer aan om tenminste de lopende aan kopen betaald te krijgen. Toen een ver vanger tijdens Z.'s vacantie wel voor de oude bedragen ging manen, kreeg deze te horen dat de bedragen te hoog waren of al betaald. De officier kon uit het horen der getui gen geen klaarheid krijgen in het probleem of de klanten hun schulden vergeten had den of dat de bezorger fraude had ge pleegd. Hij achtte verduistering niet bewe zen. Onder groot enthousiasme van de prop volle publieke tribune sprak de rechtbank Z. vrij van het ten laste gelegde. Officiële waarschuwing: Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede: Nog steeds zijn er jongeren, die uitslui tend met een paspoort op zak ons land ver laten om in den vreemde hun beroeps kennis te vermeerderen of een andere taal te leren. Wie op deze wijze als stagiaire of volontair denkt te slagen vergeet dat hij grote kans loopt moeilijkheden te krijgen, wanneer hij in het land van bestemming een werk- en een verblijfsvergunning aan vraagt. Daaraan zijn dan vaak hoge kosten verbonden, welke bij vooraf in orde ma ken niet in rekening worden gebracht. Een verder risico is gelegen in uitwijzing, waar bij de eventueel door de Nederlandse re gering te maken kosten op de uitgeweze nen worden verhaald. Een en ander geldt evenzeer, wanneer men zelf reeds een werkgever heeft gevonden of van deze be richt heeft ontvangen, dat de werkkring terstond kan worden aanvaard. Evenals Nederland hebben de andere West-Europese staten stringente bepalin gen terzake van arbeid door vreemdelin gen. Het rijksarbeidsbureau onderhoudt nauw contact met de bevoegde instanties in de betreffende landen. Aspirant-stagiai res doen er daarom verstandig aan zich tot een van de arbeidsbureaux in ons land te wenden en niét te vertrekken, voordat van de officiële instanties bericht is ontvangen, dat verblijfs- en werkvergunningen zullen worden verleend. De arbeidsbureaux zijn van alle voorschriften op de hoogte, zorgen op grond van de met de verschillende Euro pese landen gesloten stagiaire-overeen komsten voor de vereiste papieren en ver lenen zo nodig tevens bemiddeling bij het zoeken van een werkkring. Veertien jaar lang is er in ons zonnestelsel een maan zoek geweest; dezer dagen is zij terug gevonden en wel door een electronische reken machine. Dit kunstbrein heeft tot op minder dan één boogminuut nauw keurig - één boogminuut is het dertigste deel van de middellijn van de maanschijf - de plaats bepaald waar het onder gedoken maantje zich moest bevinden. Het was één van de twaalf Jupitermanen en dan wel nummer acht, een van de kleintjes dus, een brokje steen van een 65 kilometer middel lijn, dat zich met zijn kleine massa gemakke lijk uit zijn koers laat jagen door de enorme aantrekkingskrachten van Jupiter zelf en van de zon. De baan die zo'n ge ring satellietje beschrijft is dan ook allerminst een mooie gave ellips; zij vertoont allerlei gril lige vormen. Bijgevolg laat zij zich ook niet ge makkelijk vangenin een wiskundige formule en terwijl wij van andere hemellichamen (b.v. on ze eigen maan) precies kunnen zeggen waar zij zich volgend jaar op 17 November zal bevinden. is de positie van Jupiter- maan no. 8 ten hoogste te voorspellen voor een periode van tien dagen. En daar moet een ge schoold astronoom dan nog zeker een kwartier over rekenen. Toen men het maan tje dus in 1941 uit het oog (lees: de telescoop) verloor, vermoedde men al hoe dat kwam: de een of andere sterke storing had het kleine hemelli chaam uit zijn koers ge trokken. Jupiters twaalf manen oefenen natuur lijk ook nog onderlinge aantrekkingskrachten uit en er is daar dus een wirwar van onzichtbare „draden" waaraan tel kens op een andere ma nier wordt getrokken: dat hangt van de groe pering van die manen en van hun standen ten opzichte van de moeder planeet en de zon af. Maar maan no. 8 was weg en bleef weg. Na tien dagen kan men in zo'n geval nog hoop heb ben, na twintig al min der en hoe meer tijd er verstrijkt, hoe hopelozer de toestand wordt. Sindsdien hebben wij echter electronische re kenmachines leren ge bruiken voor het bepa len van de posities van hemellichamen. Reeds eerder (in 1952) was dit hulpmiddel ge bruikt: in het laborato rium van de Internatio nal Business Corpora tion hebben enige astro nomen toen de baanfor- mules van Jupiter, Sa- turnus, Uraius, Neptu- nus en Pluto in zo'n electronisch rekenbrein gestopt en er later de resrcltaten uitgehaald: de posities van de vijf ge noemde planeten voor de komende honderd jaar. Een en ander ter correctie van de door zeevaarders gebruikte tabellen ter bepaling van de positie van hun schip; de door vroegere sterrenkundigen ge maakte berekeningen voldeden niet meer aan de huidige eisen. Zq is ook de sinds 1941 vermiste achtste Jupiter- maan opgespoord; dit maal deed de Univac computer" van Reming- ton Rand het werk. Tien uur had zij nodig; men selijke berekening zou 600 uren werk hebben gevergd. De proef op de som (letterlijk) nam dr. Seth Nicholson van het Mount Wilson observa torium (Calif ornië) op de avond van de 25ste Januari jongstleden; hij is specialist op het ge bied van Jupitermanen en is de ontdekker van vier ervan, één in 1914, twee in 1938 en één in 1951. En de som klopte: toen hij de telescoop op de door de Univac bereken de plaats richtte zag hij het gezochte maantje voor het eerst na veer tien jaar temg G. i veer- v. w. J De jongens keken Pilon vragend aan. Wat bedoelde die ermee, dat hij hun iets zou laten zien? „Kom maar eens mee", zei Pilon vrolijk. Hij liep naar buiten en de jongens volgden hem. Pilon ging het dorp uit en sloeg de weg in naar de plaats, waar hun hut had gestaan. „Wat zou Pilon toch bedoelen?", fluisterde Bunkie nieuwsgierig, terwijl ze achter hem aan liepen. „Ik weet het niet!", fluisterde Rick terug. Ze waren nu midden in het dichte struikgewas, en Pilon liep nog maar steeds door. „Noukijk daar maar eens!", zei hy toen. De jongens gluurden door de struiken, en... daar zagen ze het prachtige, nieuwe huisje! „Ooooo!!!", riepen ze alle drie, en ze bleven met open monden naar het huisje staren. Bij een bespreking die de middenstands organisaties Woensdagavond met minister Zijlstra hebben gehad, heeft deze laatste medegedeeld dat de regering het plan heeft een beschikking uit te vaardigen, waarin de percentages van de handelsmarges wor den vastgelegd op het peil van de periode van 1 Januari tot 30 September 1954. De nadruk werd er daarbij op gevestigd, dat deze maatregel slechts dienst zal doen als basis om eventueel op te kunnen tre den in die branches waarin zich ongemoti veerde prijsstijgingen zouden voordoen. Zoals de minister reeds in de Eerste Ka mer heeft medegedeeld is zijn hoofddoel onnodige prijsstijgingen tegen te gaan. Hij bleek echter wel gevoelig voor de vele be zwaren uit middenstandskringen inge bracht tegen zijn oorspronkelijke bedoe ling handelsmarges in geld uitgedrukt vast te leggen. Het bevriezen van de percentages der handelsmarges op basis van een ruimere periode als thans in het voornemen ligt, biedt de mogelijkheid de beschikking zeer soepel toe te passen, hetgeen naar de mi nister verzekerde dan ook zal gebeuren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Philipsland F. v. Dieren te Hoornaar; te Bennekom (toez.) G. Boer te Gouda. Aangenomen naar Biezelinge (toez.) D, Schneider, vie. te Brunssum. (L.) Bedankt voor Brakel J. v. 't Ende, cand. te Kampen; te Wijnjeterp-Duurswoude A. Meijering, vic. te Schoonebeek. Geref. Kerken Tweetal te 's-Gravenhage-W. (vac. A. J. v. Sluijs) W. v. d. Kolk te Beilen en B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs. Beroepen te Zwaagwesteinde I. Meijer, cand. te O. en N. Wetering; te Eindhoven (4e pred.pl.) H. de Moor te Enschedé; te Peers (Alberta-Canada) W. Feenstra te Dokkum. Bedankt voor Oosterend op Texel L. Loosman te Stad aan het Haringvliet. Beroepen te Rotterdam-C. Joh. Prins te Groningen. ADVERTENTIE Vraag juiste aoort Buurt dronk goedkope koffie Vrijwel het gehele personeel van een groothandel ln kruidenierswaren te Rot terdam heeft Donderdagmiddag voor de rechtbank gestaan, verdacht van dief stallen, die zich over drie tot vier jaren hebben uitgestrekt. Diefstallen, zoals de officier van Justitie zei, die een zeer grote omvang hebben aangenomen, zodat de zaak bijna geen winst meer maakte. Con trole kon er niet zijn, want iedereen deed het. Verscheidenen hebben voor duizen den guldens aan levensmiddelen weggeno men. Er was een hele straat in Rotterdam die koffie dronk, welke zou zijn-gestolen door een 20-jarige jongen. Hij bracht de koffie naar huls en zijn moeder verkocht aan de hele buurt. Niet al te duur, maar toch ook weer voor zoveel, dat er op den duur een geheel nieuw ameublement kon wor den aangeschaft. Toch was het „de buurt", die de zaak tenslotte bij de politie aangaf. Toen dan alles aan het licht kwam, konden echter niet alle schuldigen wor den ontslagen:- de zaak kon niet iedereen tegelijk missenen verschillende ver dachten, die moesten terecht staan, bleken na de ontdekking zelfs opslag te hebben gekregen. Er waren er, die een jarenlange staat van dienst bij de zaak hadden. De officier van justitie eiste gevange nisstraffen variërende van twee tot vijf maanden en tegen enkele helers geldboe ten van 40 tot 200 gulden. Uitspraak over veertien dagen. De „Zuiderkruis" heeft Donderdagavond om halfzes „man overboord" geseind. Het schip dat met 400 emigranten aan boord uit Amsterdam vertrokken is op weg naar Kaapstad (Zuid-Afrika), bevond zich op dat ogenblik ten Westen van dè Kanaal eilanden. De vermiste man, wiens naam nog niet bekend is gemaakt, kan niet zwemmen. Men heeft enkele uren tever geefs gezocht en daarna vervolgde de „Zuiderkruis" zijn reis. Ook een vliegtuig van de Britse opspo ringsdienst, heeft de route nog afgezocht, maar niets werd ontdekt. (vertaald uit het Engels) 32) „Dat zou mogelijk zijn", antwoordde ze, „maar ik vind het niet aanvaardbaar. Ver geet niet,dat ik hem een kreet van schrik hoorde gevenIk vermoed, dat het zo ging: terwijl hij met mij aan het telefo neren was, ging opeens de deur van zijn kamer open en verscheen er iemand misschien met een revolver in de hand die hem een doodschrik bezorgde". Gedurende enkele ogenblikken heerste er stilzwijgen. Dan vroeg de rechercheur: „Maar hoe is die man bir.engekomen? De concierge ver klaarde, dat alle flats een eigen Yale-slot hebben." Daphne glimlachte even. „Een collega van mij opent met het grootste gemak een dozijn Yale-sloten, allemaal verschil lend van elkaar. Dit is dus geen belang rijk punt...." Ze lachten thans alle drie. „Was er nog iemand anders in het flat gebouw, die Went worth kende?" vroeg Daphne na enkele ogenblikken. „Ik heb dat de concierge ook gevraagd, juffrouw Wrayne", antwoordde de recher cheur. „De andere flat op deze verdieping wordt bewoond door een vriend van het slachtoffer, die hij zeif heeft geïntrodu ceerd, een zekere George Strawson. Hij schijnt momenteel afwezig te zijn en er gens buiten te logeren. Hij is er althans de laatste vier dagen niet geweest. Zodra hij echter terug is, zullen we ons natuurlijk met hem in verbinding stellen." Ze knikte vaag, alsof ze dit niet erg be langrijk vond. Maar diep in haar hart vroeg ze zich af, of Strawson nog wel ooit terug zou komen. Het zou haar verbazen „Is Sir Geoffrey op kantoor, inspec teur?" vroeg ze, toen ze tenslotte weer buiten kwamen. „Zo ja, dan ga ik nu regelrecht mee naar Scotland Yard om met hem en u te praten." „Doet u dat, juffrouw Wrayne, Ik voel, dat u iets belangrijks te zeggen hebt." „Inderdaad," antwoordde ze. „En het is een heel verhaal, zodat ik het niet graag tweemaal zou willen vertellen. Tijdens onze rit naar de Yard zeg ik u dus niets. Goed?" Hij knikte glimlachend. „Ik kén u.begon hij, nuar ze onder brak hem: „De moord op Wentworth brengt mij er eerder dan ik verwacht had toe, om deze zaak met u te bespreken". „En misschien ook die aanslag op u zelf?" Ze haalde even haar schouders op. „Die had ik min of meer verwacht. Begrijpt u, deze bende had me al een waarschuwing gegeven!" Hij floot zachtjes. „U wilt toch niet beweren, dat het die „Zwarte Spin is, waarover u me onlangs nog iets vroeg, juffrouw Wrayne?" Zijn stem klonk ongelovig. „Als ik u bevestigend antwoord, weigert u dan nog er geloof aan te schenken?" was haar wedervraag. Hij antwoordde niet dadelijk. Tenslotte zei hij ernstig: „Ik weet, juffrouw Wrayne, dat u ons nooit iets vertelt, voordat u de bewijzen in handen hebt, dat het waar is". „En dit is geen uitzondering op die regel", zei ze met even grote ernst. Sir Geoffrey Anstruther verwelkomde haar allerhartelijkst, toen ze met Frens- ham zijn vertrek binnenkwam. In zijn hartelijkheid mengde zich iets van bezorgdheid. „Allemensen, lieve kind, wat ben ik blij, dat je ongedeerd bent". En terwijl hij haar handen in de zijne hield, voegde hij er aan toe: „Ik mag wel zeggen, dat ik namens iedereen van Scotland Yard spreek!" „Ik vind dat erg prettig om te horen sir Geoffrey", antwoordde ze. „En ik ben iedereen zeer erkentelijk. Maar zullen we er verder maar niet meer over praten? Ik heb u zo veel belangrijker dingen te ver tellen. Tenslotte is dit niet de eerste aan slag op mijn leven, die ik heb overleefd. Waarschijnlijk zal het ook niet de laatste zijnIk veronderstel, dat u die lieden nog niet te pakken hebt gekregen?" Hij schudde zijn hoofd en ze vervolgde: „Dat verwachtte ik ook niet. Ze zijn veel te slim. Maar toch geloof ik, dat we hen aan het schrikken hebben gemaakt. Ze vermoordden de arme Wentworth. omdat ze bang waren dat hij zou praten. Het is echter verheugend, dat hij al gepraat had. vóórdat ze hem neerschoten. Ik zie, dat u mij verbaasd aankijkt en zich afvraagt, waarover dit allemaal gaat. Ik zal u op de hoogte stellen. En misschien begrijpt u. hoe ernstig dit alles is, als ik u vertel, dat ik mijn compagnons nog niet eens ge raadpleegd heb over het feit, dat ik u er in ga betrekken. Ik weet echter, dat ze het met mij eens zullen zijn en iedere mi nuut is thans kostbaar". Ze nam de haar aangeboden sigaret aan en leunde achterover in haar stoel. „In de eerste plaats moet ik u beiden iets meedelen, dat waarschijnlijk een grote verrassing voor u zal zijn", begon ze lang zaam. „U herinnert zich misschien, in specteur Frensham, dat ik u niet zo heel lang geleden opbelde om u te vragen, of u wel eens gehoord had van een bende, die onder de naam „De Zwarte Spin" werkt. U antwoordde, dat u er wel eens héél vaag van gehoord had, maar dat u 't beschouwde als een van de vele loze geruchten, welke de ronde doen". „Ik herinner me inderdaad, dat ik dat zei", antwoordde de inspecteur. „En ik herinner me ook. dat u me vroeg of ik de laatste tijd van ontvoeringen op grote schaal had gehoord. Ik antwoordde u daarop, dat ik niet geloofde dat dit soort dingen in ons land kon voorkomen. U wilt ons nu toch niet gaan vertellen, dat ik 't mis heb Hij keek haar ongelovig aan en ook in de ogen van Sir Geoffrey was twijfel. Ze moest een lachje onderdrukken om het feit, dat ze hun voor de zoveelste maal een ver rassing kon bereiden. Op ernstige toon ver volgde ze: „Helaas moet ik u wel zeggen, dat u zich vergiste. En u kent mij beiden lang genoeg om te weten, dat ik zo iets niet zonder grond zeg". Ze leunde naar voren in haar stoel en sprak thans op nadrukkelijke toon: „De bende, die werkt onder de naam „De Zwarie Spin", bestaat en vormt een zéér ernstige bedreiging. Ze hebben mij al een waarschuwing gegeven, omdat ze weten, dat ik achter hen aan zit. Ik kan u mede delen, dat in de afgelopen zes maanden niet minder dan zes jonge mensen, tussen de leeftijd van 10 en 25 jaar, ontvoerd zijn, en al deze ontvoeringen hadden de bedoe ling een groot losgeld uitbetaald te krij gen. In al deze gevallen werd het ge vraagde bedrag de som van 5000 pond betaald en de ontvoerde personen wer den prompt, nadat het bedrag was overge dragen, teruggebracht. Er werd uitdrukke lijk bij gestipuleerd, dat degene, die be talen moest, zich. niet tot de politie mocht wenden. In het voordeel van de kidnap pers pleit, dat ze in al deze gevallen hun woord hielden en het ontvoerde slachtoffer prompt en ongedeerd lieten gaan, zodra het geld betaald was. De slachtoffers wer den zelfs met grote voorkomendheid en zorg behandeld. Het feit blijft echter, dat deze bende inmiddels een bedrag van 30.000 pond in de wacht heeft gesleept en dat dit soort ontvoeringen dóór zal gaan, tenzij wij dit kunnen verhinderenNee, Sir Geoffrey", zei ze, ziende dat de politie man haar vragen wilde stellen, „laat u mij nog even verder gaan. Ik moet u nog iels uitleggen, dat in feite de sleutel tot deze afschuwelijke zaak is". Ze keek de beide politiemannen door dringend aan, toen ze voortging: „De vader of voogd van het ontvoerde slachtoffer wordt prompt na de ontvoering ongebeid en hem wordt gezegd, dat hij zijn kind o? pupil terug kan krijgen, op voorwaarde, dat hij het genoemde bedrag betaalt en niet naar de politie gaat. Als deze vader of voogd dan enige garantie vraagt, omdat hij geen enkele zekerheid heeft, dat die schurken hun woord zullen houden, krijgt hij het adres van het vorige slachtoffer op om referenties te 'vragen! Ik vraag u....!" „Welallemensen!" riep sir Geoffrey uit. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6