Irene Kowaliska VOOR KINDEREN k Het probleem van lonen en prijzen Een veelzijdig talent ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Maak de moestuin in orde Straks vrouwentekort in Nederland Wanneer u veertig bent... VRIJDAG 4 MAART 1955 WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN (Aantal vrouwen op 1000 mannen) gaat om nu, maar ook om later Huidverzorging op medische basis. Effecten- en Geldmarkt Tien tegen één! De ene kustvaarder hielp de andere Vlootschouw in Amsterdam <V oer cle~D rouw wijze en pas bij het afbreken van de stand werd hij teruggevonden. Intus sen had de tentoonstellingsleiding zich beijverd in talrijke kranten oproepen te plaatsen. Irene was ontroostbaar: de vrucht van maandenlange arbeid was weg. Men voelde zich wat verlegen met de situatie, want een dergelijke diefstal kon men zich eerder in Italië dan in ons land voorstellen! Aan de spanning kwam echter een einde door het terug vinden van de koffer. De een of ander moet deze zonder kwade bijbedoeling hebben opgeborgen. Irene heeft al heel wat rokken be drukt. Fabrikanten sturen haar deze kledingstukken kant en klaar en zij versiert ze dan met de typerende kin derlijke en zeer fraaie motieven. Veel van haar werk is in Denemarken ver kocht. Haar ontwerpen hebben overi gens in verscheidene Europese landen bekendheid gekregen. Wij maakten tevens kennis met haar typisch folklo ristische arbeid, zoals beschilderde si naasappelschillen als overtrek van hou ten bijouteriedoosjes. WILT GE DEZE ZOMER uw vacan- tie in Italië doorbrengen, dan kunnen wij de streek tussen Sorrento en Amalfi van harte aanbevelen. Het loont de moeite kennis te nemen van de heden daagse vormen van kunstnijverheid en verlangt ge alleen maar naar een mooie natuur, op zijn mooist tegen het schei den van de zon, dan vindt ge die volop in Positano en omgeving. Bij zonsonder gang worden de kleuren op zijn innigst. Er komt een paarlmoerachtige glans over de zee, die in witte schuimdeeltjes tegen de rotsen slaat. Nog later kust een tere nevel de aarde en hult alles in een dromerig waas. TINEKE RAAT OP EEN VAN DE SCHILDERACHTIGSTE plekjes aan de Italiaanse kust ligt boven het azuur van de golf van Salerno het kleine vissersplaatsje Positano. In het seizoen is dit stadje, halverwege Sorrento en Amalfi, een toeristencentrum bij uitstek. Het biedt echter nog andere attracties dan die van een schone ligging en een uitstekend klimaat: men kan er ook werken of studeren, hoe men het dan wil noemen. Sinds enkele jaren zijn er namelijk de Positano studio's gevestigd, waar jong en oud, van welke nationaliteit dan ook, een cursus kan volgen in verschil lende vormen van beeldende kunst. Men kan zich laten inschrijven voor een week of langer, net naar gelang men tijd of lust heeft en de lesuren zijn zo gesteld, dat er elke dag nog volop tijd overblijft om van zon, zee en natuur te genieten. Wij hadden het genoegen een van de leraressen onlangs in Nederland te ontmoeten. Op een tentoonstelling gaf zij een demonstratie van haar veelzijdig werk: onder andere het ontwerpen van dessins en het bedrukken van stoffen. SIGNORA Irene WegnerKowaliska is voor ons niet helemaal een onbeken de. Op de expositie „Oude en nieuwe Italiaanse weefsels'', die verleden na jaar in het Prinsenhof te Delft werd gehouden, waren een achttal dessins van haar vertegenwoordigd. Een van haar ontwerpen was afgebeeld bij het artikel, dat wij destijds aan deze ten toonstelling in „Erbij" hebben gewijd. Irene Kowaliska's grote grijze ogen glanzen, als zij spreekt over haar dier bare Italië, haar huis in Positano, waar zij met haar man, de schrijver Armin Wegner en haar zoontje woont. Wegner heeft jarenlang in Duitsland gevangen gezeten, daar hij had geprotesteerd tegen de Jodenvervolging. Zijn ont snapping uit een concentratiekamp en zijn vele omzwervingen, voordat hij zich in Italië kon vestigen, leveren vol doende stof op voor een boeiende ro man. Als jong meisje studeerde Irene op de Academie voor Toegepaste Kunst in Wenen en zij begon in Italië met het maken van ceramiek. Zij had toen een atelier met een winkeltje erbij in Vie- tri Sul Mare, niet ver van Salerno, maar gedurende de oorlog vernielde een bom haar woning. Daarna trok ze naar Rome en begon er stoffen te bedrukken. Zon der enige hulp bedrukte ze in die tijd honderd meter chintz per maand een karwei, dat haar slechts de allernood zakelijkste uren van nachtrust liet. Na haar huwelijk vestigde zij zich in Positano, waar zij heel wat verschillen de technieken beoefende, voor fabrie ken dessins ontwierp, ceramiek vervaar digde, mozaïek maakte en stoffen be drukte. In die tijd borduurde zij ook veel in gobelintechniek, direct op het canvas. Ze maakte nooit een tekening vooraf, maar liet zich al bordurend door haar fantasie leiden. „Ik werk met allerlei soorten mate riaal, en bij voorkeur niet op papier. Wanneer ik bezig ben concentreer ik me volledig op de mogelijkheden van het materiaal en dan groeit het ontwerp vanzelf onder mijn handen," zegt zij. HAAR WERK is volkomen vrij van conventionele vormen en ditzelfde ideaal stelt men zich op de cursus van Positano: men bouwt daar voort op de oude technieken, die in de landen rond de Middellandse zee werden gebruikt en past ze aan bij de huidige opvattin gen en mode. De mogelijkheden zijn zeer gevarieerd: men kan schilderen op hout, mozaïek leren maken, schilderen achter glas, modeltekenen en textiel leren bedrukken, zoals linnen, katoen, zijde of fluweel. Maar ook de oude hand werken, bijvoorbeeld de gobelintech niek, het bakken van ceramiek e.d. wor den er onderwezen. Een leerling van Dior geeft les in het ontwerpen en creëren van kleding. Er is zelfs gelegen heid een cursus te volgen in muziek- en harmonieleer. Het aardige van deze cursussen is, dat men ook bij een kort verblijf toch een zeker inzicht in de materie ver werft en daarop desgewenst thuis kan doorgaan. Zowel beginnelingen als ge vestigde kunstenaars zijn er welkom in een van de drie gebouwen. De lessen worden regelmatig afgewisseld door ex cursies, onder andere naar het bekende pottenbakkerscentrum Vietri sul Mare. Gedurende de winter zijn de studio's gesloten en in die periode reist me vrouw Kowaliska door verschillende landen van Europa om de kunst van haar land op diverse internationale ten toonstellingen te demonstreren. Op de onlangs in het R.A.I.-gebouw gehouden F.T.G.-beurs troffen wij haar temidden van schabionen, tekeningen en door haar bedrukte stoffen. Zij heeft tijdens die beurs een paar angstige dagen door gebracht: een koffer met in hout en li noleum gesneden schabionen, bestemd voor blockprint, benevens een aantal stoffen, verdween op raadselachtige Borduurwerk van Irene Kowaliska, wier arbeid in bijgaande beschouwing wordt besproken. Een van de grote modemagazijnen in Haarlem heeft een oorspronkelijk Idéé verwerkelijkt. Het heeft in zijn gebouw een étage met meer dan driehonderd vierkante meter ruimte voor kinderen gereserveerd, van baby tot en met schoolgaande jeugd. Het eerste wat moeder en kinderen zien als zij uit de lift stappen zijn een kolossaal hobbel paard en een even grote hobbel-olifant. De dieren staan mooi opgetuigd gedul dig te wachten tot ze zullen worden be reden. De hobbel-olifant zal met trom petgeschal zijn welbehagen tonen als de jeugd hem bekruipt. Hebben de kinde ren met moeite zich van deze verrukke lijke dieren afgewend dan horen zij vro lijk tsjilpen, zingen en fluiten. Zij hoe ven niet lang te zoeken waar het geluid vandaan komt: in een lichtgroen geverf de vogelkooi hippen lokkend gevederde diertjes van hun boomtak op en af. Maar er is nog veel meer dat aandacht van de kinderen vraagt: er zijn echte toonkamertjes, een kleuterkamer, waarin een kin derledikant, tafel tje en stoeltjes staan en een leuk kapstokje hangt; en als ze nog rond neuzen horen ze in eens een grappig melodietje. Onge merkt heeft ie mand van het per soneel de speeldoos opgedraaid die, versierd met een engel en een kabouter (hier in vrede samenwerkend) op de kleutcrtafel aandacht staat te trekken. Er is in de toonkamer een namaak- raam gemaakt met een geschilderd landschap erachter, dat met een lampje in het raamkozijn zo mooi wordt ver licht, dat men er ons koude en natte Holland nauwelijks in herkent. Zo is er ook een babykamertje met alles wat daar in hoort. Van baby-uitzet tot kinderkamer ameublement is op deze aantrekkelijke afdeling verkrijgbaar. Een vriendelijk gebaar lijkt ook, dat aanstaande moe ders geen zorgen hoeven te hebben voor Ook het kweken van groenten heeft zijn bekoring; bovendien is het nog voordelig ook. De winter heeft vele werkzaamheden naar een latere datum verschoven; wanneer de grond straks goed bewerkbaar is, dient men die zo spoedig mogelijk te spitten en te bemes ten. Op oude stalmest kweekt men fijne In de moestuin. groenten; de bekende tuin- en gazon- mest kan men voor dit doel echter ook uitstekend gebruiken. Er is echter een verschil: de stalmest werkt men tegelijk met het spitten onder de grond: de kor- relmest strooit men na het spitten, doch vóór het poten en zaaien. Per honderd vierkante meter kan men op goede grondsoorten voorlopig wel volstaan met ongeveer drie kilogram; later in het seizoen zal men dan echter nog wel eens enkele malen een lichte overbemesting moeten toedienen. Als de grond dan klaar ligt, gespit en bemest, kan men al overgaan tot het zaaien en poten van de eerste groenten en dan deuken we natuurlijk direct aan de vroege bladgroente: spinazie. Zoek er toch maar een beschut en zonnig bedje voor uit; des te eerder zult u ook oog sten. Zodra het gewas boven de grond komt, moet men deze groente al een lichte overbemesting toedienen. Als de tuinders goed aan de natuur gewende jonge bloemkoolplanten hebben, kunnen die ook al gepoot worden; echter niet op een bedje waar verleden jaar ook al kool groeide; wil men met deze groente en dat geldt voor alle koolsoorten succes hebben dan dient men zoveel mogelijk wisselteelt toe te passen. Dat wil dus zeggen: verse grond. Erwten en peulen en tuinbonen kunnen of gezaaid of al gepoot worden; de tuinders hebben wel jonge planten te koop en anders kan men ze ook op de markt in de stad aan schaffen. G. KROMDIJK in 1920 vwen wij rettos gedaald tof 13 vrouwen f hans hebben wij op de 1000mannen nog slechh ca 7vrogwfn"p/er' ais (leze daling zo voort blijft gaan komen wij in [1970 ca 10 vrouwen tekort pp elke 1000 mannen terwijl in 1980 hét te kort ca 19 vrouwen zal de mogelijkheid dat een tweeling in- plaats van één baby ter wereld zou wor den gebracht. Het tweede kindje krijgt alle hier gekochte goederen gratis. Een practisch en onmisbaar voorwerp voor de kleuter is het slabbetje. Aan te raden valt om het slabbetje door een slab te vervangen, een omhulsel dat de kleer tjes aan voor- en achterkant bedekt. „Cover-all" heet dit handige ding Het is gemaakt van plastic met nylon. Er zit ten armsgaten in en het wordt aan de achterzijde in de hals met een strikje dichtgeknoopt. Over de hele breedte van de voorkant is een zak gemaakt van hetzelfde materiaal, zodat het kind zon der verdriet met het eten kan morsen en kliederen. Inplaats van het tapijt te beklodderen vallen de morserijen iri de zak. Misschien kent ge die luierbroekjes al van plastic waar men de luier zon der spelden tussen kan vouwen? Het broekje heeft aan de binnenzijde een vernuftig systeem van kruisbanden waar de luier tussen geschoven wordt. Treuzelaars kunt u van een bordje la ten eten dat gevuld met heet water de maaltijd op temperatuur houdt. Het bordje is nu van doorschijnend plastic, in het waterreservoir liggen een paar plastic visjes om ten pleziere van de kleuter straks in het warme nat rond te zwemmen. De bedoeling is dat het treuzelaartje het bordje snel zal leeg eten om beter de kleurige visjes te kun nen zien. Een aardig grapje is ook het badpop- je van schuimruber. Het is van top tot teen in een velletje van badstof gesto ken. Men kan de tweejarige dochter een badmantel geven van dezelfde stof als het poppetje. Van deze kinderafdeling naar een speelgoedzaak is geen grote overgang. Als groot mens doorleeft ge bij zon overvloed van speeltuig een latent ge bleven infantiel stadium met onderdruk te blijdschap. Kinderen mogen het ge lukkig hardop uiten. „Wat link, jóh, een moordslee", roept een joch van tien te gen zijn vrindje. Dat „linke" is dan ook wel verrukkelijk voor de autoliefheb bers. Het is een Schuco-varianten-baan. De auto's lopen op één rail die op de grond ligt. De auto'tjes hebben behalve vier wielen nog een wieltje midden on der de wagen waarmee zy over de baan op de grond racen. Er horen stations bij, een automatische voorrangsbeveiliging, een brug met stopborden en er zijn kruispunten. Er kunnen meerdere auto's tegelijk vertrekken in verschillende richting. Een botsing wordt voorkomen door de voorrangsbeveiliging en door wisselsystemen. De wagentjes hebben drie versnellingen. Er komt geen elec- triciteit bij te pas en waarschijnlijk i3 daardoor de Schuco-variantenbaan niet duur. Hebt u nooit gemerkt dat uw jeugdi ge zoon dolgraag achter het stuur van uw wagen kruipt? Hij neemt het grote stuur in zijn kleine knuistjes, draait er aan en kijkt met doordringende ernstige oogjes de weg af, keihard toe-toet roe pend tegen een denkbeeldige tegenlig ger. Hij voelt zich een reus van een ke rel, deze kleine kruimel in de diepe kus sens van uw auto. Wat zou hij graag aan het stuur draaien als straks de wa gen werkelijk rijdt. Wel, laat hem mee chaufferen. Ge koopt een plastic stuur wiel voor hem, een wiel met 'een claxon en drie versnellingen. Bij het wiel hoort een stevige rubber slang met een zuig nap. Men drukt de zuignap voor in de wagen ergens aan vast, bevestigt het stuurwiel aan de rubberslang en laat nu maar uw zoon in de auto meerijden. Hij zal sturen en claxonneren en de wagen op de derde versnelling laten rijden dat het een lieve lust is. Trouwens, jongens met een beetje fantasie kunnen het met dit stuurwiel ook best zonder auto stel len. Van een paar stoelen hebben ze zo een „moordslee" gemaakt. En wat een gebouwen kunnen kinde ren met verbeeldingskracht al niet ma ken met de Ado-bouwstenpn. Ze zijn even groot als gewone bakstenen en zien er in geel en bruin verschrikkelijk echt uit. Zij zijn van boord gemaakt en zijn hol. De stenen zijn los verkrijgbaar of in kratten van vierentwintig. ANNEKE ADVERTENTIE U wilt er NU zo goed mogelijk uitzien Dat spreekt vanzelf! Maar laat dit dan niet gaan ten koste van LATER Verzorgt U steeds met cosmetica, die bij Uw type en leeftijd passen. Die Uw huid gezond houden en dairdoor zoveel mooier en zachter. Kortom: pas de cosmetica toe, die samengesteld zijn volgens recepten van Dr P. H. v. d. Hoog (huidarts) en die bovendien zijn afgestemd op ons eigen klimaat, en dus ook voor U de ideale cosmetica Enkele lezers zijn niet geheel tevreden met wat wij de vorige week schreven over de spanning tussen lonen en prijzen en het o.i. aanwezige gevaar dat de welvaart van de laatste jaren sommigen naar het hoofd stijgt, met het gevolg dat sociale voorzie ningen worden gepropageerd, waarvan het de vraag is of ze onder de thans geldende omstandigheden economisch verantwoord zija. Wij zouden de indruk hebben gewekt alsof alle sociale voorzieningen en ook de komende Ouderdomsvoorziening de werk nemers werden „cadeau" gedaan" en over het hoofd hebben gezien dat daarvoor ook door de werknemers belangrijke premies moeten worden betaald. Ook aan het feit dat de loonsverhogingen gepaard gaan met of gevolgd worden door een stijging van de prijzen, zouden we niet voldoende aan dacht hebben geschonken. Als deze indruk inderdaad is gevestigd dan moge worden gezegd dat zulks zeer zeker niet onze bedoeling is geweest. Wij menen er meer dan eens op te hebben ge wezen dat de grotere welvaart, welke Ne derland de laatste jaren heeft kunnen ver krijgen, behalve aan de Amerikaanse Marshallhulp en het commercieel initiatief van de werkgevers, voor geen gering deel moet worden toegeschreven aan de zelfbe perking, welke de Nederlandse bevolking zich gedurende de eerste jaren na de oor log, in tegenstelling met die van andere landen, heeft willen opleggen en waarin de werknemers door het afzien van ge wenste loonsverhogingen, een groot aan deel hebben gehad. Dat de Nederlandse exportpositie de laatste jaren zo gunstig was, is mede gevolg van het feit dat heg economisch effect van de devaluatie van 1949 niet aanstonds door een overeen komstige stijging van lonen en salarissen is ongedaan gemaakt, maar dat in ons land exportmogelijkheden konden worden ge handhaafd, welke ons op andere landen een voorsprong gaven. Dit is wel het grote geheim van de Nederlandse welvaart, waarop men in het buitenland jaloers is en waarvoor kapitaal en arbeid beide hulde verdienen. Het gaat er nu echter om dit welvaarts niveau en derhalve ook de exportpositie te handhaven en in verband met de sterk groeiende bevolking van ons land te ver sterken en het is met het oog hierop dat de vraag mag worden gesteld of het wel vaartsniveau van vandaag reeds een zo danige basis heeft dat verlangens als door het N.V.V. uitgesproken, kunnen worden vervuld, zonder het economisch evenwicht in gevaar te brengen. Dit probleem houdt thans de knapste economen in ons land en ook de regering bezig en de grote moeilijkheid daarbij is dat de economie geen exacte wetenschap is, zodat men over de gevolgen van be paalde maatregelen van mening kan ver schillen en deze lang niet in alle gevallen kan voorzien. Veelal wijst de practijk eerst na verloop van tijd uit of bepaalde beslis singen juist zijn geweest, terwijl dan de schadelijke gevolgen slechts met de uiter ste krachtsinspanning en dikwijls ten koste van materiële opofferingen kunnen wor den bestreden. We zien dit o.m. in Noor wegen, waar de deviezenvoorraad van de Noorse Bank de laatste maanden in een onrustbarend tempo is geslonken en het nadelig saldo bij de E.B.U. tot Kr. 702 mil- lioen is gestegen. Thans zal de liberale in- voerpolitiek ten aanzien van Oost-Europa moeten worden beperkt en ook de invoer uit West-Europa moeten worden verhin derd, zomede de binnenlandse investerin gen, terwijl voorts de bouwnijverheid zal worden beperkt. Het Engelse disconto is ADVERTENTIE Tien tegen één dat negen van de tien huisvrouwen MAÏZENA DURYEA gebruiken. Een keuken geheim, dat overgaat van moeder op dochter, al sinds vele genera ties. Voor het binden van groen ten, soepen en sausen is er niets beters. Met MAÏZENA DURYEA zyn mislukkingen uitgesloten. Maar... laat niets aan het toeval over. Als U Uw leverancier vraagt om maizena, zeg er dan uitdruk kelijk by DURYEA. Dan pas weet hy, dat U de echte, originele MAÏZENA verlangt. Donderdagavond om ongeveer acht uur zijn de Nederlandse kustvaarders „Cin derella" en „Capricorn'" de Nieuwe Wa terweg binnengelopen. De „Cinderella" had motorschade en is op zee door de „Capricorn" opgepikt. Aangezien de „Cin derella" ankers en trossen had verspeeld heeft de „Capricorn" langzij vastgemaakt en de „Cinderella" naar de Waterweg ge bracht. tot tweemaal toe, thans tot 41 percent ver hoogd, omdat de netto-positie van de En gelse betalingsbalans, tengevolge van de te grote invoeren sinds Juli 1954 met 40 millioen is gedaald. De buitensporige bin nenlandse vraag moet, volgens de Minister van Financiën aan banden worden gelegd, waartoe ook scherpere voorwaarden voor het afbetalingscrediet worden gesteld, om dat de toenemende productie gepaard moet gaan met een overeenkomstige vergroting van de export. Nederland verkeert op dit punt nog in een gunstige positie, hoewel het zeer de vraag is of de lopende rekening van onze betalingsbalans, ongeacht de verkoop van fondsen naar het buitenland, nog wel een overschot aanwijst. Wij zijn geneigd enige overdrijving te constateren in de nood kreten van het bedrijfsleven over de stij gende productiekosten, maar men zal er toch aandacht aan moeten wijden als bijv. de directie van de Holland-Amerika Lijn in haar jongste verslag grote bezorgdheid uitspreekt over de steeds verder gaande stijging van het kostenpeil, welke slechts voor een gering deel door de verhoging van inkomsten uit het internationale be drijf worden gedekt. Komt aan de cirkel gang van lonen en prijzen geen einde, dan zal het Nederlandse bedrijfsleven, zo zegt genoemde directie, zich snel voor grote moeilijkheden geplaatst zien. Grif moet worden toegegeven dat de so ciale lasten voor een deel ook door de werknemers worden gedragen, een feit is dat deze bij de bedrijven een steeds gro ter deel van de kostprijs der producten uit maken. De Heemaf vermeldt in haar ver slag dat ze bij haar op basis van 1939 100 van 400 in 1942 tot boven 1100 in 1954 zijn gestegen. De Heemaf heeft ook in laatstgenoemd jaar weer mooie resultaten kunnen behalen, maar ze zijn lager dan die van 1953, terwijl voor 1955 een ver dere teruggang wordt verwacht. Ook uit andere gegevens krijgt men de indruk dat de Nederlandse hoogconjunctuur zo onge veer haar hoogtepunt heeft bereikt ep als dit juist is zal alles er op moeten worden gericht om het evenwicht tussen lonen en prijzen te handhaven. Na alles wat er in de afgelopen veertien maanden op het ge bied van lonen en prijzen heeft plaats ge vonden is rust een eerste vereiste. Het be drijfsleven in het bijzonder heeft de gele genheid nodig om zich te bezinnen en na te gaan waar het aan toe is. Daarbij zaj zeer zeker ook moeten worden getrachJ een stijging van de prijzen in het binnen land tegen te gaan, teneinde te voorkom men dat het effect der loonsverhogingen teniet gaat en het reëel inkomen der be volking. daalt. Hen is hierbij uiteraard ook van de bui tenlandse markten en de daar voorkomen de prijsstijgingen afhankelijk en het is daarom dat door het bedrijfsleven en ook in de Kamers op een verlaging van over heidsuitgaven en fiscale druk wordt aan gedrongen, teneinde het mogelijk te ma ken eventuele prijsstijging van grondstof fen bij de bedrijven op te vangen. Tenslotte zullen werkgevers en werkne mers in onderlinge samenwerking de pro blemen van deze tijd onder de ogen moe ten zien. ADVERTENTIE wekt U toch liever niet de indruk reeds de vijftig gepas seerd te zijn. Heel veel hangt het af van de regenmantel of -jas die U kiest. Kom 's kijken bij LIPPITS en kies een model dat U net zo jong maakt als U (graag) bent. anno 1896 KRUISWEG 72 - HAARLEM Van 13 tot 20 Juni zal een Nederlands smaldeel ligplaats kiezen in de haven van Amsterdam voor de jaarlijkse vloot schouw. De Nederlandse oorlogsschepen, die een totale bemanning hebben van cir ca 2000 man, zullen tijdens de avonduren verlicht zijn. Deze schouw valt samen met het Holland Festival ter gelegenheid waarvan zoals bekend de binnenstad eveneens geïllumineerd zal zijn. JUBILEUM-UITGAVE VAN „LIJSJE LORRESNOR". Op 15 Maart hoopt mevrouw J. M. Sel- legerElout te Bergen, de bekende schrijf ster van kinderboeken, tachtig jaar te wor den. Op die dag zal een jubileumuitgave (de twaalfde druk) verschijnen van „Lijsje Lorresnor" haar meest gelezen boek. dat ook in het Zweeds, Noors en Deens vertaald werd.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7