Schipper C. Zwart gehuldigd voor een menslievende daad Veren igingsvaria De zoon van Willem V heeft nog geen vader Verzoek tot uitbreiding van aantal drank wet-vergunningen in Velsen BAROMETER VAN DE K.N.Z.H.R.M. De Jong en Laros hebben de leiding EEN OPTOCHT IN GROEI-PERIODE Drie maanden geleden: „Klaas Wijker" redde 29 opvarenden van de „Falcon" Wie zegt ons, dat er dan gepaste ontspanning bij komt?" Castricum Beverwijk uit de LJmond 8 B. EN W. VOELEN ER NIET VOOR Frans vissersvaartuig met elf man vermist Damkampioenschappen van Kennemerland Tevredenheid over Hilversumse prestaties Christelijke kleuterschool koninklijk goedgekeurd Padvinders bevolkten het toneel Pianorecital en jeugdmidda4 van „Toonkunst" EHBO-ers behaalden diploma Nieuwe leider bij ODIN ADO binnenkort vijfendertig jaar Hoofdprijzen Staatsloterij Scheepvaart DINSDAG 8 MAART 1955 WOENSDAGMIDDAG ZAL ER uit de IJmuidense Vissershaven een stoomtrawler voor een nieuwe reis naar zee gaan met een schipper op de brug, die bij het pas seren van het kantoor van het Staatsvissershavenbedrijf ongetwijfeld eens zal terug denken aan de Maandagmiddag van deze week. Die trawler draagt de naam „Klaas Wijker" (IJM 85) en op de brug zal de IJmuidense schipper Cor Zwart staan. Naast hem zal de stuurman staan en wellicht zal die dan, wanneer de trawler op zee is, met de bemanning het verslag van Cor Zwart horen over de huldiging die hem en in hem de bemanning ten deel viel van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Redding Maatschappij voor het redden en aan land brengen van de negen en twintig opvarenden van het in zinkende toestand verkerende Panamese schip Falcon" op 6 December van het vorige jaar. Ter herinnering aan deze redding mocht de IJmuidense schipper uit handen van de voorzitter van het hoofdbestuur van de K.N.Z.H.R.M.. jhr. C. J. F. Quarles van Ufford, een fraaie in zwart hout gevatte barometer en thermometer ontvangen, waarop een zilveren herinneringsplaatje is aangebracht. Het is daar in het kantoor van het Staats- vissershavenbedrijf gistermiddag eenvoudig toegegaan. De directeur van het bedrijf, tevens lid van de IJmuidense reddings commissie, mr. J. R. van Eerde, was er; de havenmeester, ook lid van de commissie, de heer I. Kuiper was present en voorts kwamen aanzitten de heer C. J. Tuntler van de Scheepvaartinspectie; de heer W. Polderman en de schipper van de IJmui dense reddingboot, de heer J. van der Heulen. Schipper Cor Zwart was er met de reder van de „Klaas Wijker," de heer Ernst en de mannen van de Reddingmaatschappij die het aandenken met zich meedroegen waren Jhr. Quarles van Ufford, voor zitter van het hoofdbestuur en de heer H. Th. de Booy, directeur van de Redding- maatschappij. Gevaarlijke manoeuvre De heer Van Eerde heeft allen hartelijk welkom geheten en daarbij even herinnerd aan de vijfde December van vorig jaar, toen IJmuiden niet door sneeuwstormen uit het Oosten, maar door een felle Noord- Westerstorm werd belaagd. Een vijfde December ook, waarop de bemanning van de „Klaas Wijker" een zeemansdaad ver richtte door 29 collega zeelieden van de „Falcon" te redden. „Vaak komen plaatselijke reddingscom missie en hoofdbestuur bij de huldiging van een reddingbootbemanning, wanneer deze mensen een bijzondere daad hebben ver richt," meende jhr. Quarles van Ufford, „maar heel zelden komt het voor dat deze huldiging van de zijde van de Maatschappij een buitenstaander betreft. Het is al meer dan drie maanden geleden, dat u in de nacht tijdens de thuisstoom de lichten er, vuurpijlen zag van een in nood verkerend schip, een schip, dat later de „Falcon" bleek te zijn." De heer Quarles van Ufford wilde niet al te veel in détails treden, maar ging toch het verloop van de redding na: de bemanning wilde de „Falcon" verlaten, het was ruw weer en er stond een zware zeegang. Schipper Zwart en zijn mannen probeerden met de „Klaas Wijker" in de storm langszij te komen, een heel wat moeilijker karwei met een trawler dan met een klein schip, als de voor dergelijke acties gebouwde reddingboot „Neeltje Jacoba". De gevaarlijke manoeuvre slaagde en een man slaagde er in over te springen. Toch achtte Zwart het in overleg met zijn op varenden beter om de „Falcon"-mannen in de sloep naar de trawler te laten komen. De IJmuidenaren dorsten het met de traw ler niet verder aan. En naar IJmuiden Toen kwamen de andere achtentwintig opvarenden van de „Falcon" op de hevige zee in de eigen reddingboten naar de „Klaas Wijker" geroeid. En dat lukte. Allen kwamen aan boord van de IJmui dense trawler. Eén man ontglipte de ma trozen van de „Klaas Wijker," maar door sr.el ingrijpen van matroos Pieter Glas werd ook deze man behouden. Nog enige tijd is de trawler daarna in de buurt ge bleven. Er weren enige mannen van de trawler aan boord gezet; de kapitein en marconist gingen later terug, maar uitein delijk, toen de zeeslepers „Cycloop" en „Noord Holland" in de nabijheid waren, is schipper Cor Zwart met zijn overbevolkte trawler naar IJmuiden gestoomd. Grote mate van voldoening „Dat moet een hele voldoening voor u en uw bemanning zijn geweest," meende Om tie damtitel Met nog drie ronden in helwooruitzicht is de kans fraai dat de twee vertegenwoordi gers van Kennemerland, de Haarlemmer Wim de Jong en H. Laros uit IJmuiden de eerste twee plaatsen bezetten als het tour- nooi om de nationale damtitel is beëindigd. Beide spelers staan uit 9 partijen met 13 punten aan de kop en Keiler heeft 2 punten achterstand. Het programma, dat beide spelers nog hebben af te werken doet deze hoop zeker rechtvaardigen. De stand is: Laros 9 5 3 1 13 De Jong 9 4 5 0 13 Keller 9 2 7 0 11 Haasdonk 9 3 4 2 10 Ir. van Dijk 9 2 6 1 10 Kinnegin 9 2 6 1 10 Beeke in 1 8 1 10 Ansems 10 1 7 2 9 Bom 9 1 6 2 8 Bergsma 9 1 6 2 8 Verhoeven 9 2 3 4 7 De Graag 9 1 5 3 7 Noorman 10 0 4 6 4 jhr. Quarles van Ufford. „Toen de plaat selijke commissie ons deze redding rappor teerde-, heeft dat ons een grote mate van voldoening gegeven. Als voorzitter van het hoofdbestuur dank ik u voor alles wat u deed." Hierna werd door jhr. Quarles van Ufford de barometer met thermometer overhandigd. Óp het herinneringsplaatje was te lezen: „Hulde van de K.N.Z.H.R.M." aan C. Zwart, schipper „Klaas Wijker" IJM 85 voor redding 29 opvarenden van het Panamese stoomschip „Falcon" op 5-12-1954." Als er nu eens. „Schitterend, schitterend," zei schipper Zwart. En nogmaals. „Schitterend, daar ben ik erg blij mee." De schipper had daarna heel wat handen te drukken: onder meer van schipper Van der Meulen, die namens de bemanning van de „Neeltje Jacoba" de gelukwensen kwam overbren gen. Daarna is men nog een half uur bijeen gebleven en heeft Zwart in eigen bewoor dingen nog eens verteld van de redding met de „Falcon". „Als er nog twee trawlers waren geweest, hadden we hem zelf bin nengesleept," zei hij nog. De heer De Booy en jhr. Quarles van Ufford vonden het aan tal van negenentwintig geredden echter al mooi genoeg. Een barometer als herinnering voor de redding van de opvarenden van het ss. Falcon. Jhr. Quarles van Ufford reikt hem over aan schipper Cor Zwart van de IJm. 85. BelgiëNederland Zondag zal in Antwerpen de jaarlijkse damontmoeting België—Nederland worden gespeeld. De Noordhollandse damkampioen Wim de Jong uit Haarlem is in dit tiental opgesteld. De ronde van het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland is verscho ven naar 20 Maart te Utrecht. Zaterdag speelt Laros met Bergsma. De Jong ontmoet ir Van Dijk, Keiler speelt met Haasdonk. Er resten daarna nog twee partijen. Laros speelt nog met De Graag en Beeke. De Jong ontmoet Verhoeven en Ansems. Keiler krijgt twaarder met Bom en Bergsma. 99 Het bestuur van de afdeling Velsen, Beverwijk en omstreken van de Nederlandse 3ond van exploitanten van hotels, café's, restaurants, slijterijen en aanverwante bedrijven heeft zich tot de Velsense raad gewend met het verzoek, te bevorderen, dat het maximum-aantal vergunningen, dat in deze gemeente op grond van de drankwet kan worden verleend, wordt verhoogd tot 55. Naar aanleiding van dit verzoekschrift delen B. en W. der raad het volgende mede: Op grond van artikel 5 van de drankwet mag het aantal vergunningen, met uit zondering van de hotelvergunningen, in gemeenten met meer dan 50.000 zielen niet meer bedragen dan 1 op 500 inwoners. Artikel 6 der wet verklaart de Kroon echter bevoegd, in 1935 en vervolgens om de vijf jaren op voorstel van de gemeente raad en gehoord de Gedeputeerde Staten der provincie voor een gemeente een ver laging van het maximum-aantal der ver gunningen vast te stellen. Bij besluit van 7 Maart 1950 heeft de Velsense raad besloten, de Kroon te ver zoeken, het toentertijd geldende, bij Ko ninklijk Besluit vastgestelde maximum aantal vergunningen in deze gemeente te te verlagen van 55 tot 50. Bij Koninklijk Besluit is dit verzoek met ingang van 1 Januari 1951 ingewilligd. Op die datum bedroeg het aantal vergunningen dat werd geëxploiteerd. 55. Het feit, dat het maxi mum, dat sedertdien geldt, is bepaald op 50, brengt mede, dat nieuwe vergunningen niet mogen worden verleend, zolang het aantal bestaande vergunningen niet be neden 50 is gedaald. Sedert 1 Januari 1951 is het aantal geldende vergunningen ver minderd tot 52, zodat nog 3 vergunningen moeten vervallen alvorens een nieuwe kan worden verleend. Inwilliging van het in de aanhef ver melde verzoek zou er toe kunnen leiden, dat de Kroon van haar bevoegdheid ge bruik maakt om in 1955 het maximum aantal vergunningen te wijzigen en wel in die zin, dat dit wederom wordt bepaald op het vóór 1951 geldende aantal (55). Adressant grondt zijn verzoek op het feit, dat een aantal van 50 vergunningen te gering is voor een zich sterk uitbreidende gemeente als Velsen. Tengevolge hiervan zou geen enkele horeca-ondernemer het verantwoord achten, 't initiatief te nemen tot het vestigen van een modern bedrijf in een nieuwe volkswijk of een nieuw win kelcentrum en zou het aantal gelegen heden tot recreatie en gepaste ontspanning geen gelijke tred hebben gehouden met de bevolkingsaanwas. Hieromtrent merken B. en W. op, dat een eventuele verhoging van het maxi mum geenszins noodzakelijk tot gevolg zou hebben, dat de drie nieuwe vergunningen, welke zouden kunnen worden verleend, zouden worden uitgeoefend in moderne en economisch rendabele bedrijven in nieuwe volkswijken of winkelcentra, dan wel zouden worden geëxploiteerd in ge legenheden „tot recreatie en gepaste ont spanning van enige omvang." B. en W. zijn immers niet bevoegd om een nieuwe vergunning te verlenen aan een exploitant, die zij geschikt en in staat achten een zo danig bedrijf te stichten en te leiden, doch zijn verplicht, deze te verlenen aan degene, die het hoogst geplaatst is op de lijst van candidaat-vergunninghouders. Op deze lijst komen personen voor, die sinds lang het café- of slijterijbedrijf niet meer uitoefenen dan wel dit nooit hebber, gedaan. Het is 't verzoekschrift aangevoerde argument, dat verhoging van het maximum-aantal ver gunningen ongeoorloofde praktijken met betrekking tot de verpachting van ver gunningen zou tegengaan, achten B. en W. dan ook niet juist. Het stichten van nieuwe bedrijven in nieuwe volkswijken of winkelcentra dan wel in gelegenheden tot recreatie en ge paste ontspanning van enige omvang kan bovendien ook thans worden verwezenlijkt door wijziging van bestaande vergunningen in die zin, dat zij voortaan voor andere percelen zullen gelden. Het college meent dus, dat een verhoging van het maximum aantal vergunningen niet noodzakelijk die doeleinden bevordert, die adressanten zich stellen. Daarentegen zal een zodanige verhoging kunnen leiden tot een vergroting van het aantal inrichtingen, waar een toeneming van het alcoholgebruik als het voornaamste doel der bedrijfsvoering wordt beschouwd. B. en W. menen, dat geen behoefte bestaat aan een groter aantal van deze inrichtingen en achten uitbreiding van dit aantal «:ha- delijk voor de volksgezondheid en op maat schappelijke gronden ontoelaatbaar. Op grond van het bovenstaande stellen zij voor, op het verzoek afwijzend te be schikken. (AFP) Sedert 22 Februari wordt het Franse vissersvaartuig „Galant Passeur uit Douanvrnez, met elf man aan boord, vermist. Het zoeken naar het schip heeft geen resultaat opgeleverd. Voor de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Kennemerland wer den de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse A: J. PoppenAebe de Jong 11; Nico BlomJ. H. Meure 20: Aebe de Jong—G. Hekelaar 1—1; Nico Blom—H. van Berk 11; J. PoppenP. Hollenberg 20; J. H. MeureA. Douma 20. Hoofdklasse B: PostmaVan Straten 20; v. d. Berg—Swier 1—1; Krijgsman—Vooijs 1—1; Van Wort—K. de Jong 2—0. Eerste klasse: P. Masteling—J. van Horick 02; Oudhof—Visser 02: Roest—Ter Haak 1—1; Schelfaut—Faaij 2—0. Tweede klasse: Smit—W. J. van Looij 1—1; v. d. HoogenSmit 1—1; Ipenburg—Tuin 20; SabbenW. J. van Looij 0—2. Jeugdklasse: H. LangbroekJ. de Boer 20; v. d. Vossen—Zwartveld 2—0. BESOMMINGEN VAN HEDENM 'GEN Antje f 13.900; IJM 129 f9200; KW 104 f2660; E 390 f7300; IJM 223 f2030; IJM 45 f3330; KW 72 f 2250. In de jaarlijkse ledenvergadering van de VARA-afdeling Velsen-Noord, die Maandag avond in het gemeentelijk ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat is gehouden, kon de voorzitter, de heer A. v. d. Hoff in zijn openingstoespraak opmerken, dat de afde ling nog steeds in ledental toeneemt. Hij schreef dit vooral, wat het laatste jaar be treft toe aan de programma's van deze om roepvereniging. Het optimistische geluid van de voorzitter kon uiteraard ook de heer J. Kremer, secre taris, doen horen. Hij deelde mede, dat het laatste jaar met bijna veertig leden het leden tal tot 485 was gestegen; in twee jaar tijds een vooruitgang van bijna honderd. Het jaarverslag vermeldde alle bijzondere gebeurtenissen van de afdeling en speciaal het bezoek aan de show-boot. Bij de behandeling van het jaarverslag en het omroeprapport van de VARA over 1954 zei de heer G. Boersma, districtsbestuurder, dat het de VARA zeer voor de wind is ge gaan. Meer dan 30.000 nieuwe leden werden er gewonnen, waaraan ook de nieuwe gids volgens deze bestuurder niet vreemd is geweest. Met het oog op het feit, dat de VARA- studio thans volkomen onvoldoende is. noemde hij de studiobouw een zeer belang rijke factor, waaraan de grootste aandacht dient te worden gegeven. Voor het districtsbestuur en de vereni gingsraad werden herkozen de heren Eter man te Santnoort, J. Boersma te IJmuiden, Nieland te Haarlem en De Waal te Hilver sum. Voor het afdelingsbestuur zagen de heren W. v. Maanen, J. v. Buuren en M. Versluis zich herbenoemd. In de plaats van de aftredende voorzitter, de heer A. v. d. Hoff werd in deze functie gekozen de heer J. van Eijk. Bjj het bestuur van de Christelijke kleu terschoolvereniging te Castricum is een dezer dagen bericht binnengekomen van het ministerie van Justitie dat gunstig is beschikt over de aanvraag om Koninklijke goedkeuring voor deze vereniging te mo gen ontvangen. Zoals bekend, heeft deze vereniging een kleuterschool aan de Van Oldenbarnevelt- weg 37, in de School met de Bijbel. De verkenners en padvinders van de padvindersgroep M' Hlala Panzi hebben tijdens hun demonstratie-avond in de bo venzaal van ,,'t Centrum" aan hun ouders en andere belangstellenden getoond, wat alzo tijdens de wekelijkse oefenmiddagen gedaan wordt. Nadat hopman J. H. v. d. Berg de aanwezigen met enkele woorden begroet had, was het de beurt aan de jon gens in hun frisse groene en khaki-unifor- men om voor het voetlicht te treden. Als in een kaleiaoscoop ontrolden zij een pro gramma van muziek, recreaties, yells en zang. Vooral het nummer grondgymnastiek werd op prima wijze door de verkenners uitgevoerd. Ook de welpen hebben onder leiding van akela G. Blansjaar het hunne tot het welslagen van deze avond bijgedra gen. Een verloting tijdens de pauze zorgde voor een financiële bijdrage aan de groeps- kas. Op het vierde en laatste Toonkunstcon cert in dit seizoen, dat op Donderdag 10 Maart in het Luxor Theater te Beverwijk wordt gehouden, zal in plaats van Theo Bruins, wiens optreden aanvankelijk is aangekondigd, de pianist George van Re- nesse een recital geven. Het programma bevat werken van Bach, Haydn, Schubert, Debussy en Franck In samenwerking met de „Culturele Commissie Beverwijk" prganiseert „Toon kunst" op Vrijdag 11 Maart een jeugd- rriuziekmiddag, waarop de pianist Willem Andriessen zal optreden. Jaarvergadering „Pat-Mat" De Kennemer schaakclub „Pat Mat" houdt op Woensdag 9 Maart in het Statenhüis haar jaarvergadering. Naast de behandeling van de diverse jaarverslagen vermeldt de agenda een bestuursverkiezing. Na afloop vindt er een gongwedstrijd plaats. Bridgen in „De Oranjeboom" In café „De Oranjeboom" hejft de Heems- kerkse bridgeclub van die naam een drive gehouden die in de volgende uitslag eindigde. Groep A: 1. de heer en mevrouw v. d. Lee 38 pnt.; 2. GrootAdrichem 38 pnt.; 3. Muyen v. d. Wel 32'4 pnt.; 4. Koopman—de Vries 311 a pnt.; 5. Spijker—Flentge 31!4 pnt. Groep B: 1. J. en D. Beentjes 22 pnt.: 2. mevrouw Modoode heer Zonneveld 1914 pnt.; 3. de heer en mevrouw v. d. Jagt 1914 pnt.; 4. de heer en mevrouw Koopman 181: pnt.; 5. de heer en mevrouw Henneman 151a punt. Voor de eerste maal in haar bestaan heeft de RK EHBO-vereniging te Heemskerk in zaal Dam een bijeenkomst gehouden, waar op de cursisten examen hebben gedaan. Als examinator fungeerde dr. H. Degcnaar uit Alkmaar die na afloop tot zijn vreugde kon constateren dat alle zestien candidaten ge slaagd waren. De namen van de geslaagden zijn de da mes: A. Beentjes, N. Beemsterboer, B. Hen neman, J. de Ruyter, W. HeesterbeekBeen tjes. B. Tromp, W. Sprengers, T. Voormeer, A. Welboren en J. de Wit en de heren H. Fatels, N. Fatels, Th. v. d. Reep, A. de Ruy ter, H. Blankeldaal en G. van Wijk. Voor de docent dr. J. H. Schutte werd deze cursus alzo een groot succes. Als nieuwe leider bij de Heemskerkse gymnastiekvereniging ODIN is aangesteld de heer J. Th. Post uit Santpoort. Jaarvergadering Bouwarbeidersbond De afdeling Beverwijk van de Neder landse Bouwarbeidersbond houdt op Don derdag 10 Maart in ,,'t Centrum" haar jaar vergadering. Op de agenda staat onder meer de behandeling van de congresvoorstellen. Schijfschieten bij „Ons Genoegen" De Wijk aan Zeese schietvereniging „Ons Genoegen" heeft een onderlinge wedstrijd gehouden die in de volgende uitslag eindigde: 1. F. Heine 49 pnt.; 2. G. Snijders 48 pnt.; 3. S. Ypma 48 pnt.; 4. H. Schelvis 48 pnt.; 5. H. Brasser 48 pnt. Gevonden voorwerpen De volgende gevonden voorwerpen zijn bij de Wijk aan Zeese politiepost aangegeven: padvindersriem, twee muntbiljetten, paar rode kinderwantjes, bobslee en een grijze wollen shawl. Land- en tuinbouwers naar tunnelbouw De afdeling Heemskerk van de L.T.B. houdt in samenwerikng met tuinbouwstudie- club „Heemskerk Vooruit" op Zaterdag 2 April een excursie naar de tunnelbouw te Velsen. De Heemskerkse sportvereniging ADO hoopt binnenkort haar vijfendertig-jarig be staan te herdenken. Ter gelegenheid hiervan zal op 15 en 16 Mei een feestavond worden gehouden, ter voorbereiding waarvan een feestcommissie is benoemd die bestaat uit de heren P. de Boer, P. Voormeer en J. Vrenegoor. Vanavond „De afvallige" De R.K. Raad van Overleg te Heemskerk organiseert heden- en morgenavond een film vertoning in het Marquette-theater. Gebracht zal worden de rolprent „De afvallige". „Weenink" wint van „Oppositie" Het eerste tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft door arbitrage de bondswedstrijd tegen „Oppositie" in een overwinning omgezet. ƒ2000: 1214 3856 12529 ƒ1500: 8684 11795 13073 ƒ1000: 1290 2326 6242 13800 16602 400: 1665 2022 4254 5676 6510 8112 12013 12437 12744 13665 16975 19765 21193 200: 2430 3124 3580 4559 4629 5351 7319 7481 7540 7562 7577 8688 9099 9441 9618 10147 10234 10739 13962 14266 14892 14904 15137 17908 19211 21464 21840 11892 17285 5849 8909 12798 16363 Alioth, pass. 6 Kp. Finisterre n. Rio de Janeiro. Alphacca, 5 v. Rio de Janeiro n. Montevideo. Aldabi, 6 300 m. Z. Bahia. Alhena, 6 te Montevideo. Altair, pass. 5 Kp. Verdische eil. n. Las Palmas Arendskerk, 6 v. Hongkong n. Singapore. Alnati, 6 dw. Hoek v. Holland n. Bremen. Amstelkroon, 7 v. .Cristobal n. Auckland. Amstelveen, 6 v. Hamburg te Bremen n. Antw. Antonia, 8 te Pladju Argos, pass. 7 Kp. Finisterre n. Amsterdam. Ariadne, pass. 7 Kp. St. Vincent n. Amsterdam Armilla, 7 v. Soerabaja n. Pladju. Bintang, pass. 6 Gibraltar n. Amsterdam. Bloemfontein, 7 te Port Elizabeth. Blomrhersdijk, 6 te Rotterdam. Boskoop, pass. 6 Dungeness n. Barbados. Bali, 7 v. Singapore n. La Buan. Blitar, 6 v. Goodhope n. Philadelphia. Boschfontein, 6 te Marseille. Caltex Nederland, 7 v. Fredericia n. Rotterdam. Coryda, 6 te Rotterdam. Ceronla, 7 te Alexandrië. Clavella, 7 v. Le Havre n. Rotterdam. Cleodora, pass. 7 ten Z. Ceylon n. Abadan. Conigostroom, 5 v. Takoradi n. Freatown. Delfland, 6 v. Recife n. Bahia. Duivendrecht, pass. 7 Key West n. Charleston. Duivendijk, 7 Los Angeles verw. Delfshaven. 6 te Rotterdam. Dongedijk, 7 te Antwerpen. Esso Den Haag, pass. 7 Zuid. v. Kreta n. Antw. Guineekust, pass. 6 Las Palmas n. Dakar. Graveland, 6 te Amsterdam. Groote Beer, 6 v. New York n. Rotterdam. Indrapoera, pass. 7 pass. St. Vincent n. Napels Ilos, 7 20 m. Z. Levant eil. Japara (KRL). 8 te Singapore. Java, pass. 7 Gibraltar n. Halifax. Jupiter, 6 v. Palermo te Malaga n. Patras. Krebsia, 6 v. Curacao n. Montevideo. Katelysia, 7 te Tripolis. Lekkerkerk, pass. 6 Gibraltar n. Marseille. I.angkoeas, 6 v. Halifax n. Alexandrië. Limburg, 7 te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, nach t6-7 te Antwerpen. Laertes, 9 Singapore verwacht. Laurenskerk, 7 v. Colombo n. Madras. Maas, 6 te Lissabon. Manekerk, 8 te Tanganyika verwacht. Madoera, 7 v. Bahrein n. Bombay. Maetsuycker, 4 te Singapore. Malea, 7 te Vizagapatam. Muiderkerk, 7 te Antwerpen.' Markelo. 6 te Leixoes- Meerkerk, 7 te Antwerpen. Metula, 7 v. Balikpapan n. Manilla. Mirza, 7 v. Townsville n. Btmju. Noordam. 6 380 m. ZW. Sable eU. Nieuw Amsterdam, 7 v. Havanna n. New York Nigerstroom, pass. 7 Ouessant n. Bordeaux. Notos, pass. 7 Ouessant n. Lissabon. Oberon, 6 v. Londen n Amsterdam. Oranje, pass. 6 Gibraltar n. Port Said. Orestes. 7 te Cristobal. Oostkerk, 7 te Singapore. Ruim vijftigduizend inwo ners telt Velsen en nog is het een hele toer om 500 gegadigdenofwel één heel percent bijeen te schra pen, die een plaats willen innemen in de historische optocht op 5 Mqi. Het is gisteravond met de aanmel ding in de grote hal van het Cultureel Centrum niet van een leien dakje gegaan. Dat is heel jammer, want deze optocht op de tiende bevrijdingsdag möèt slagen zeggen de organisatoren. En de heren C. Tobi en J. van Weeren hebben hun sporen, op dit gebied zeker ver diend. Degenen die zich kwamen melden hebben zich vaak een rol zien toebedeeld waarvan ze in hun stoutste verwachtingen nooit had den gedroomd. Om zo maar van de buitendienst van een gemeentebedrijf te worden gepromoveerd tot minister, waaraan dan nog de kleer maker te pas komt om een passend gewaad aan te me ten, dat geeft een gevoel van zelfvertrouwen. Twee jeugdige schonen uit IJmuiden, die zich kwamen opgeven: „meneer, bij el kaar hoor, we kunnen niet scheiden" verlieten het ge bouw als statige burgeres sen en een Duitse officier merkte op: „paardrijden kan ik niet, wel Duits pra ten". Ook de adjudant van Napo leon is nu eindelijk gevon den, maar de keizer zelf meldde zich nog niet on dergedoken? Gijsbrecht Karei van Ho- gendorp en Graaf van Lim burg Stirum wachten met smart op de figuur van Van der Duyn van Maasdam om het driemanschap voltallig te krijgen. Maar de zoon van stadhouder Willem V is er, nog steeds echter... zonder vader. Wat wél verheugend is: een timmerman kwam zijn krachten spontaan aanbie den voor het maken van de praalwagens en zag zich meteen de rol van lans knecht, met helm en harnas er bij toebedeeld. Maar er zijn immers meer vaklieden nodig. Zoals er ook meer spelers nodig zijn. En hierbij wordt nogmaals een dringend beroep op Velsens inwoners gedaan. Het is veel spannender om mee te werken, dan om aan de wegkant te staan om naar deze optocht te kijken! Elke dag van half tien tot vijf uur in de middag zijn de heren Tobi en Van Wee- ren te vinden in het ge meentelijk vergaderlokaal aan de Abeelenstraat, waar zij ieder die zich meldt vriendelijk en met vreugde ontvangen. Daarvan kan die 13-jarige knaap mee spreken, die gisteren kwam vragen of de heren hem in de optocht konden gebrui ken, want hij had zo'n zin 3m mee te doen. £o'n spontane vraag maakt tiet hart warm ook al zijn ie straten met sneeuw be- Jekt en is de temperatuur aog rond het vriespunt. Oranjestad, 7 te Antwerpen. Ouwerkerk, 7 te Genua. Ovula. 8 te Miri. Peperkust, 6 v. Freetown n. Dakar. Prins Willem III, 7 te Valencia. Papendrecht, 7 te Barry. Pieter S, verm. 7 v. Amsterdam n. Swansea. Poelau Laut, 7 v. Semarang n. Balikpapan. Polydorus, 7 v. Cheribon n. Semarang. «ijndam, 6 660 m. Z. New York. ïjnkerk, pass. 7 Kp. Finisterre n. Las Palmas. Radja, 6 te Amsterdam. Riouw, 7 te Manilla n. Ilo Ilo. Rotti, 7 te Semarang. Stad Maastricht, 7 te Rotterdam. Stad Vlaardingen. 7 te Rotterdam verwacht. Sibajak, 6 v. Sydney n. Singapore. Sommelsdijk. 7 v. Port Said n. Djeddah. Straat Soenda, 4 v. d. rede te Singapore. Salland. 7 te Amsterdam. Sloterdijk, pass. 5 Ouessant n. Houston. Sarangan. 8 te Casablanca. Saroena. 7 v. Pladju n. Bangkok. Schouten. 7 te Tanga. Sibajak, 7 250 m. ZO. Brisbane. Slamat. 8 te Singapore. Stad Dordrecht, pass. 7 Ouessant n. Rotterdam. Straat Mozambique. 7 v. Sagai n. Balikpapan. Sumatra, 6 v. Djeddah n. Djibouti. Tawali, 7 te Djibouti. Tomini, 7 te Southampton. Tjisadane, 4 rede Singapore. Tomori, 6 te Rotterdam. Tero, fi v. Roterdam te Antwerpen. Tara, 7 te Rjo de Janeiro. Tibia, pass. 7 Minikoy n. Rotterdam. Van Spilbergen, 7 te Hamburg. Westertoren, 7 te Willemstad. Willemstad, 6 v. Willemstad n. Aruba. Wieldrecht, 7 v. Rastanura n. Nyna»hamn. Waterman, 7 180 m. w. Minikoy n. Aden. Waal. 7 te Lattakia. WtUem Ruys. 7 220 m. O. Ceylon. Willemstad. 7 v. Aruba n. Pto Limon. Zeeland (SSM). 5 te Kopenhagen. Zuiderkruis, 7 v. Las Palmas n. Walvisbaai. KLEINE VAART Admiraal Nelson, verm. 6 v. St. Valery naar Liverpool. Amoudspolder, 6 v. Antw te Rotterdam. Alcetas, 6 v. Kopenhagen te Amsterdam. Amblorix, 7 v. Aarhuis te Amsterdam. Ardeas, 6 v. Cadiz te Amsterdam. Ary Scheffer, 6 op de Theems n. Londen. Adm. Courbet, 7 nog te Liverpool. Aucacia, verm. 7 v. Vlaardingen n. Gent. Anna b. 6 v. Sete te Manchester. Arcturus, 7 Las Palmas verwacht. Albion, pass. 6 Vlissingen n. Zee. Algarve, 8 v. Swansea te Rotterdam verw. Att S, 7 v. Waterford te Swansea. Badzo, 6 v. Londen te Rotterdam. Barcelona, 7 v. Shoreham te Rotterdam. Batavier I, pass. 6 Kp. St. Vincent n. Bordeaux Bergsingel, 6 v. Marans n. Bremen. Bernisse, 7 v. Partington n. Sete. Bree Helle, verm. 8 v. Rotterdam n. Londen. Berend N, 6 v. Vlissingen n. Londen. Betty Anne S, 8 v. Swansea te Rotterdam verw. Bill S. verm. 7 v. Rotterdam n. Dublin. Claes Compaen, 6 v. Grangemouth te Rouaan. Caland, 6 v. Amble te Halmstad. Casablanca, 6 v. Southampton te Boston. Continental, 6 schuilend Gt. Yarmouth n. Gran gemouth. Coolhaven, 7 nog te Rouaan. Corrle b, 6 v. Stettin te Dordrecht. Concepcion, 6 v. Antwerpen te Rotterdam. Delta, vrem. 6 v. Londen n. Rotterdam. Deni, 6 v. Londen te Rotterdam. Dollard. pass. 7 Kiel Holtenau n. Kopenhagen. Diltgentia, 9 v. Dakar te Yainville verw. Dok laan, 6 v. Rotterdam te Nantes. Driebergen, 6 v. Les Sables d'Olonne te Reque- jada. Daje Bohmer, 7 40 m. NO. Ouessant. Draco, 6 v. Algiers n. Tel Aviv. Elsenburgh. 7 v. Casablanca te Duinkerken verw Eljo, 5 v. Port Talbot n. Amsterdam. Escaut pass. 6 Vlissingen n. Parijs. Egbert Wagenborg, 7 v. Hamburg te Rotterdam. Goote, 6 v. Triëst n. Ryeka. Hondsbosch, verm. 6 v. Londen n. Rotterdam. Harold, 6 v. Frederikstad te Rotterdam. Hast I, 6 v. Port Ta4bot te Amsterdam. Haaksbergen, 10 v. Barcelona te Cork verw. Helvetia, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Henrlca b, 6 v. Glasgow te Waterford. Houtman, 6 v. Rotterdam te Gent. Hast III, 6 v. Vlissingen n. Rotterdam. Ida Pieter. 6 v. Milfordhaven te Poortershaven Isola. pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Jonan. 6 v. IJmuiden n. Londen. Jan Kreumer, 6 v. Rotterdam n. Londen. Jongkind, 6 v. Le Havr ete Rouaan. Joost, 5 v. Rotterdam n. Bordeaux. Jonex I. pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Leo s, 6 v. Dover te Rotterdam. Larix. 4 te Aviles. Lydia 1, verm. 7 v. Teignmouth n. Amsterdam. Midas. 5 v. Heraklion n. Messina. Mynelis, 7 t.h.v. Brest n. Genua. Mypuck, 7 v. Stockholm te Rouaan verw. May Mere, 6 v. Londen te Antwerpen. Matthew, 8 v Kopenhagen te Krimpen aan da IJsel verwacht. Mintaka N 6 v. Bordeaux te Casablanca. Monica, 6 v. Belfast te Selzaete. Maartje, 7 v. Teigmouth te Hogenes. Marcella, 6 v. Zaandam te Gothenburg. Meuse, pass. 7 Kiel Holtenau n. Stockholm. Megrez N. 6 30 m. O. eil. Lobos. Meres N. 6 v. Leixoes te Rotterdam. Nieuwland, 6 v. Grangemouth te Rotterdam. Noorderhaven, 7 v. Bremen te Rotterdam. Noorderlicht, verm. 7 v. Ellesmereport n. Gdynia Neeltje b, 7 v. Antwerpen n. Cork. Nieuwehaven, 7 v. Malmö te Gothenburg verw. Nijenburgh, pass. 6 Vlissingen n. Avonmouth. Nero. 6 v. La Pallice n. Amsterdam. Odile R. 6 v. Rotterdam n. Londen. Oranjepolder. 7 nog te Londonderry. Pionier, 6 v. Par te Amsterdam. Pavo, 3 te Bayonne. Ponza, 3 v. Preston n. Nantes. Poortvliet, 10 v. Genua te Londen verw. Peter, 6 v. Glasgow te Santander. Phecda, 6 v. Port Lyautey te Casablanca. Prinses Wllhelmina, 6 dwars Beachyhead naar Antwerpen. Plato, 6 v. Gibraltar n. Genua. Rema, 6 v. IJmuiden n. Goole. Rijnhaven, 7 v. Rotterdam te Duinkerken. Realta. pass. 6 Texel n. Rouaan. Rose Marie, pass, fi Brunsblittel n. Rotterdam. Spolanda, 6 v. Rotterdam n. Hull. Statensingel, 7 v. Glasgow te Rotterdam. Silvaplana, pass. 7 Kiel Holtenau n. Rotterdam Spaarnestroom, 6 v. Hull te Amsterdam. Strabo. 6 v. Le Havre te Amsterdam. Swallow, 7 v. Swansea te Amsterdam. Sporota. 7 v. Swanse tae Bordeaux. Timo, verm. 6 v. Londen n. Rotterdam. Tropenburgh, 6 v. Kingslynn te Rotterdam. Theano, 7 v. Dublin te Amsterdam. Trlto, pass. 6 Lizardhead n. Dublin. Teun, pass. 6 Vlissingen n. Limerick. Ton S, 8 v. Antwerpen te Swansea. Tilly, 4 te Southampton. Vrede. 6 v. Londen te Antwerpen. Vrouwepolder, fi v. Garston te Barry. Viking, verm. 7 v. Liverpool n Rotterdam Walcheren, fi v. Port Talbot te Rotterdam. Willy. 7 v. Aalborg te Rotterdam. Westerdok, 5 v. Amsterdam n. Londen. Westpolder, 7 v. Rotterdam verw. Wiebold Bohmer, 10 Rotterdam verwacht. IJsel, pass, fi Vlissingen n. Le Havre. Zeehaan, 7 v. Algiers te Londen verw. SLEEPVAART Hudson, 5 v. Dakar n. Conakry met schip. Oostzee, tesamen met poolzee 7 te Liverpool met achtertankschip „Olav Ringdal Jr. Rode Zee, 6 ten anker Maryport n. Sydney. Thames, pass. 5 Vlissingen n. Zee. Goeree, 5 100 m. NW. Perim met zuiger. Humber, 5 80 m. N.NW. Perim met zuiger. Loire en Noordzee, 6 t.h.v. lie de Bas. Tyne. 8 600 m. W.NW. St. Vincent met bagger molen en bak.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10