F. DAMIAANS en Zn PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Herziening van bepalingen van 1953 nu al noodzakelijk? Ook werkgevers wensen rust op het gebied van lonen en prijzen Oude stadskernen en het verkeer Wereldnieuws Vereniging voor Internationaal Recht wijdde zich aan deze kwestie De radio geeft Woensdag Ondernemers moeten nagaan of prijsverlaging mogelijk is Problemen besproken op Monumentendag Achtste „Roka" te Rotterdam geopend ZocU ió l\et zo J DINSDAG 8 MAART 1955 2 Grondwet en buitenlandse betrekkingen Gaat U verhuizen Verhuis- en emballeerbedrijf Artikelen over Prinses Beatrix in Amerikaans maandblad De Taoerde oiinen Baron L. onder brieven bedolven! Verf met Binnenbandloze buitenband is luchtband Kerkelijk Nieuws Wenen klaagt dat Joodse eisen overdreven zijn Drie N.S.-jubilarissen IN HET WEB ADVERTENTIE De spanning', die reeds lang bestaat tus sen een effectief buitenlands beleid ener zijds en de medezeggenschap der beide Kamers in deze materie anderzijds, is door de in 1953 tot stand gekomen Grondwets bepalingen dienaangaande nog niet opge heven. In de praktijk bleven er onvol komenheden en die zijn ook voor de re gering aanleiding geweest, wijziging en aanvulling van de genoemde bepalingen in het vooruitzicht te stellen. Over de staatsrechtelijke en volkenrechtelijke pro blematiek daarvan is Zaterdag de gehele dag van gedachten gewisseld op een bij eenkomst van de Nederlandse Vereniging voor Internationaal recht in het gebouw van de Hoge Raad der Nederlanden in Den Haag, naar aanleiding van prae- adviezen van dr. E. van Kaalte en jhr. mr. H. F. van Panhuys. De ochtendzitting, die werd bijgewoond door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, begon met een toe spraak van de voorzitter, prof. mr. J. A. van Hamel. Deze maakte een vergelijking tussen de toestand waarin ons land thans, tien jaar na de bevrijding, verkeert en van tien jaar na 1815: het einde van de Franse overheersing. Hij zag er een zekere ana logie in: in 1815 was ons land ook vrijwel weggecijferd en moest het zijn steun zoe ken in een Heilige Alliantie, maar tien jaar later constateerde Koning Willem I in een brief, dat ons land er weer boven op was en dat het Nederlandse volk „zich had hervonden". Telijkertijd kwam de wens naar voren, de structuur van de bui tenlandse betrekkingen te herzien. Zo ging het land van een afhankelijke positie over in een meer onafhankelijke. Het werd nog krasser uitgedrukt door enige Kamerleden van wie de Handelingen vermelden: ,.hun docht, dat Nederland voortaan met minder zedigheid hoefde op te treden". Ook thans, tien jaar na het eind van de Duitse bezetting, heeft ons land zich ge heel opgericht. De regeerders woiden .echter bij hun buitenlandse betrekkingen voor grote dilemma's geplaatst, niet alleen voor henzelf maar ook voor de kleinste man uit het volk. Prof. Van Hamel noem de het probleem van de herbewapening „van een volk, dat ons volk zoveel leed heeft aangedaan, en waarvan wij zoveel te lijden hebben gehad. Het is een gewel dig vraagstuk en men kan daarvoor het volk niet zomaar meeslepen. Het zal daar voor eerst begrip moeten kunnen krijgen", aldus prof. Van Hamel, die voorts wees op een dilemma van zedelijke aard, dat van de atoom- en waterstofbom. „Men zou zich daar geheel zelfstandig rekenschap van moeten kunnen geven, maar deze koude oorlog leidt tot een be gripsverwarring. Wij leven in een tijd, waarin de waarheid en de oprechtheid moeilijk te vinden zijn. Er is weinig over gebleven van de heldere uitzichten van 1945. Men zit weer in een kruisnet van pacten, die het niet altijd met elkaar eens zijn en die soms ook in tegenspraak zijn met het Handvest van de UNO. Alles wordt geleid door een collectieve geestes- instelling", zo zeide de spreker. Daarop kwam hij opnieuw terug op zijn vergelij- ADVERTENTIE Zonder enige verplichting brengen wij U een bezoek en wij geven U een prijs opgave voor het verhuizen van Uw in boedel. Als wij U dan verhuizen kunt U ervan overtuigd zijn, dat dit ge schiedt door vakkundig personeel en met prima verpakkingsmateriaal. Bel ons eens voor een offerte. ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Koor zang 17.15 Platen. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de Wereld: Internationale organisatie als cultureel ontmoetingspunt. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 R.V.U.: J. M. van der Valk, arts: Psychosomatische Geneeskunde. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Poeriemfeest. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 20.45 Hokus pokus, hoorspel. 22.05 Lichte muziek. 22.34 Leven buiten de aarde, causerie. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 socialistisch nieuws, in Esperanto. 23.20 Ro mantische muziek. 23.40—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 7.10 Een vaste burcht. 7.13 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.15 De Balans, hoor spel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Cellorecital. 12.55 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmuziek. 13.40 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Pla ten. 17.40 Beursberichten. 17.45 Orgel. 18.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum van het Christelijk organisatie- en Vereni gingsleven. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Oude muziek. 19.30 Buitenlands over zicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bidstond voor gewas. 21.30 Geestelijke lie deren. 22.00 Platen. 22.10 Internationaal Evangelisch Commentaar. 22 20 Gevarieerde muziek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.02 Platen. 16.05 Orkest-concert. 17.00 Nieuws. 17.19 Kamermuziek 17.45 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Ciboulette. operette. 22 00 Nieuws. 22.15 Jazz muziek. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. (Op 224 mJ. king met de tijd na de Franse overheer sing. De eerste tien jaar daarna voerde Nederland een buitenlandse politiek in de geest van de Heilige Alliantie. Maar toen het weer geheel op eigen benen kon staan handelde het in de geest van een oppor tunistisch bondgenootschap. „Wij hebben als Nederlanders weieens de neiging te sublimeren. Ook zeer velen onzer hebben vlak na de oorlog de inter nationale rechtsorde en de UNO als middel om daartoe te geraken gezien als iets hei ligs. Maar was onze neutraliteit vóór de oorlog niet ook voor velen een even heilig beginsel? Die bondgenootschappelijkheid is thans geen dogma meer," aldus prof. Van Hamel, „onze ziel en zaligheid zijn er niet meer aan gehecht. Wij hebben onze eigen weg te gaan. Dat is de achtergrond, die wij bij de gedachtenwisseling over de buitenlandse betrekkingen en de Grondwet in het oog moeten houden." In de discussie over de desbetreffende Grondwetsartikelen en de visie der prae- adviseurs daarop werden zowel diepgaan de technische verhandelingen als princi piële beschouwingen gehouden. Jhr. mr. Van Panhuys had in zijn prae- advies gewaarschuwd tegen een nieuwe grondige herziening van bepalingen, die men pas twee jaar tevoren heeft vastge steld, omdat men door al dit dokteren aan de Grondwet zijns inziens haar hoogheid en haar leefkracht niet bevordert. Hij acht te een enkele technische verbetering op een in de practijk hinderlijk gebleken la cune voldoende. Hiertegen kwam prof. mr. F. J. E. M. Duynstee in verzet. Hij achtte de bepalin gen, die in 1953 in de Grondwet zijn ge komen een „griezelig mengsel van perfec- tionnisme en dilettantisme" en wilde dit per se niet zo laten. Het doel van de grond wet is toch bescherming van de rechten der burgers tegenover de staat. De Kamers hebben deze rechten in bescherming te nemen, en daartoe is er meer medezeggen schap nodig in het buitenlands beleid. Met die behoefte zou rekening worden gehouden in 1953. Maar in de plaats daar van werd een apart stuk Buitenlands^ Za ken-recht in de Grondwet ingevoegd, waar in de volkenrechtelijke zaak absoluut wordt gesteld, ofschoon deze nog lang niet volgroeid is. Daarom achtte deze spreker herziening zeker noodzakelijk. Jhr. mr. M. van der Goes van Naters bleek de mening van de prae-adviseur Van Panhuys te delen, dat diepsaande herzie ning uit den boze zou zijn. De mogelijkheid van de stilzwijgende goedkeuring van over eenkomsten (met een termijn van 30 dagen om een uitspraak te verlangen) welke is neergelegd in artikel 61 van de Grondwet, is er ingehaald met het doel de wetgeving naar Engels voorbeeld te vereenvoudigen. Naar zijn mening heeft zij reeds zeer be vredigend gewerkt. Prof. dr. F. C. Gerretson uitte zich ech ter eveneens zeer critisch over de huidige regeling in de Grondwet, welke een minis ter van Buitenlandse Zaken volgens hem een „exhorbitantë' macht geeft. Bij de beantwoording der sprekers ver baasde dr. Van Raalte zich erover, dat er niemand had gereageerd op zijn denkbeeld om artikel 62 zodanig aan te vullen, dat er geen verdragen tot stand kunnen komen, waarbij de Staten-Generaal worden uitge sloten, zelfs geen geheime verdragen. Hij beantwoordde voorts vele technische op merkingen, evenals jhr. mr. Van Panhuys. die volhield, dat er geen redenen bestaan om de bepalingen opnieuw ingrijpend te wijzigen. Het Amerikaanse maandblad Ladies Home Journal begint in het Maartnummer een serie van zes artikelen over Prinses Beatrix onder de titel „Born to be Queen." De serie is geschreven door de Amerikaan se journaliste Betty Hoffmann, met mede werking van het Algemeen Nederlands Persbureau. Zii heeft geruime tijd in Nederland en Canada gegevens verzameld en ook enkele maanden in paleis Soestdijk vertoefd, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard haar gegevens voor het schrijven van de artikelenserie verstrekten. In dit eerste artikel wordt hoofdzakelijk de kemst van jkvr. S. Feith als verzorgster van Prins®? Beatrix die toen zes weken was beschreven. ADVERTENTIE van rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88 H\j beantwoordt alleen boze De terugkomst van de doodge waande Henri de Lamarotte is hier en daar begroet met gemengde gevdelens. Daar zijn b.v. de van huis-uit verfvergeetachtigen, die een zielsverwant zien in de ietwat excentrieke aristocraat. Maar ook (en het strekt ons Verfbewust Volk tot eer) regent het brieven van protest. Een Lerares-Frans schrjjft„Lamarotte! Schaam U voor zulk een naam. Ik bloos voor mjjne pupillen. Mauvais sujet!" Antw. „Niet zo pinnig, dame. Hebt U wel Acte M.O.? U kent Uw Frans niet." Een mede-Baron„Voelt U niet, dat U onze stand ridiculiseert met Uw povere hang naar publiciteit? U vergeet zich, mon cher." Antw. „Vergeetachtigheid is het voorrecht der voornamen. Blauw bloed bljjft zo blauw als de blauwste Verf Van Vettewinkel. Kop óp, neef. Niet dat héle benauwde." De Voorzitter ener Begrafenisver eniging: „Uw slagzin zweemt naar oneerlijke concurrentie, weet U dat Antw. „Jawel. Hjj stamt, om zo te zeggen, uit de kring Uwer relaties. Mijn spook was voordien copywriter. Ge denk te erven. Saluut." Prompt manifesteerde zich hier de Geest der Lamarottes, het klas. sieke maanwoord op de lippen. De baronlietde veder rusten. „Wèl. Kees?" fronste hij. „Hou nou op met dat geschrijf, Henri", klonk het klappertandend, „het regent in. De boel verrot. Red ons pand! Gedenk te verven!" Het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Centraal Sociaal Werkgevers- Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Ver bond van Protestants-Christelijke Werk gevers in Nederland hebben hun leden een brief gezonden over het beleid ten aanzien van de prijzen. De besturen schrijven daarin onder meer: Tengevolge van enkele prijsstijgingen, welke zich in de laatste maanden hebben voorgedaan en welke onder meer tot uit drukking komen in een geringe stijging van het indexcijfer van de kosten van levens onderhoud, is het vraagstuk van lonen en prijzen opnieuw in het centrum van de belangstelling komen te staan. Een analyse van deze stijging wijst uit, dat deze zich overwegend buiten de industriële sector heeft voltrokken. Indien evenwel in de naaste toekomst ook het prijspeil der in dustriële producten in belangrijke mate in beweging zou komen, zouden spanningen kunnen ontstaan welke tot zeer ongewenste gevolgen zouden kunnen leiden. Met de regering zijn de besturen van mening, dat moet worden vermeden, dat zich in een snel tempo algemene loonsver hogingen gevolgd door prijsaanpassingen zouden voordoen, omdat deze dan weer kunnen leiden tot verdere loonsverhogingen met als resultaat dat het kostenpeil in Nederland en de werkgelegenheid in ongunstige zin worden beïnvloed. Onder de huidige omstandigheden is rust op het gebied vaji prijzen en lonen geboden. De in Nederland geproduceerde artikelen moeten voor een zeer belangrijk deel hun weg vinden naar de buitenlandse markten. Het staat vast, dat indien de internationale concurrentie niet het hoofd kan worden geboden dit een ernstige terugslag moet hebben op de bedrijvigheid met alle gevol gen van dien voor de werkgelegenheid. Zouden de lonen en daarna weer de prijzen stijgen, dan geeft dit de werknemers zeker geen baat, omdat hun reële inkomen zou worden gestabiliseerd. Het doel moet zijn allen te laten delen in een stijgende wel vaart. Voor de „vergeten groepen" zou een dergelijke ontwikkeling bepaald zeer ern stig zijn. Sedert de bevrijding is het in ons land gelukt een kostenpeil te handhaven, dat een intensieve deelneming aan het inter nationale verkeer toelaat. Een inflatoire ontwikkeling zou het bereikte economische herstel van ons land en zijn economische ontwikkeling op lange termijn ernstig in gevaar brengen. Onder deze omstandigheden verdient, zo verklaren de besturen, het streven van de regering om voorshands een stijging van het loonpeil tegen te gaan, de volledige medewerking van de industrie. Dit houdt in, dat ook op het gebied van de prijzen rust gewenst is. Deze rust op het gebied van de prijzen, ook van de industriële goederen, vraagt van de ondernemer de bereidheid ernstig na te gaan in hoeverre tevens een ver laging van de prijzen tot de mogelijkheden behoort. Prijsstabilisatie kan slechts wor den bereikt, indien naast een doorwerking van mogelijke kostprijsverhogende factoren zoals een onverhoopte belangrijke In Utrecht is Zaterdag de 25ste Monu mentendag gehouden onder voorzitterschap van prof dr. A. W. Bijvanck. Gesproken is over „Oude stadskernen en het verkeer". Prof. Bijvanck zei, dat de oude stadsker nen niet op modern verkeer zijn berekend. Men lost het probleem niet op door grach ten te dempen. Het zal zeer moeilijk wor den de oude stadskernen blijvend te be schermen. Het gaat hier namelijk niet om een enkel gebouw maar om het karakter van het geheel. De heren A. G. M. Boost, Geurt Brink- greve en de oud-minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, hielden de inleidingen. De heer Boost, directeur Wegen en Ver keer van de A.N.W.B., zag een oplossing in de aanleg van een ruime ringweg om de oude stadskern met „verdeelringen" en radicaal-verbindingen. Volgens de heer Brinkgreve worden de veelal vervallen en verminkste binnen steden behandeld als „afvalbuurten", waar allerlei misbruik van gebouwen en grond is toegestaan. Zij worden bedreigd met totale ondergang door de nijpende behoef te aan verkeers- en bedrijfsruimte. Stede lijke monumentenzorg dient het stede bouwkundig herstel van gehele wijken op zich te nemen. Voor dit werk is een aan vullende architectenopleiding een gebie dende eis. Oud-minister In 't Veld betoogde dat de city zou moeten blijven een winkel- en vermaakcentrum en liever nog een cultu reel centrum. Er moet plaats zijn voor on dernemingen die in het bijzonder op de binnenstad aangewezen zijn, en voor bu reaux die veel niet- autorijdend publiek trekken. De bebouwingsdichtheid moet worden verminderd en gelegenheid moet worden geschapen voor recreatie en voor spelen door kinderen. Vooral dienen er wat eilandjes van rust te komen temidden van het drukke stadsgewoel. Meer ruimte zal er moeten komen voor het verkeer, om dat afsluiting van de binnenstad voor het verkeer het afstervingsproces slechts kan bevorderen. Er dient te worden gestreefd naar een ontwarring van de verkeerschaos, opdat de soorten van. verkeer elkaar zo weinig mogelijk hinderen en met name de voetganger wat meer rust krijgt. Naar zijn mening zal begonnen moeten worden met uit de oude stad te verwijderen alle bedrij ven en kantoren, die veel autoverkeer trek ken en niet door hun aard op de binnen stad zijn aangewezen. Er heeft enige tijd onzekerheid bestaan omtrent de toepassing van de motorrijtui genbelasting op voertuigen, voorzien van binnenbandloze buitenbanden. Volgens dc belastingwet moest voor deze nieuwe ban den 60 pet. meer belasting worden betaald, hetgeen in enkele gevallen ook is gebeurd. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft de definitie ten aanzien van luchtban den in het Wegenverkeersreglement nu ook op de binnenbandloze buitenbanden van toepassing verklaard. Voor voertuigen voorzien van deze banden behoeft dus geen hogere belasting dan de normale betaald te worden. 25. De inspecteur van de kustwacht kwam aan boord en spijkerde grimmig een be velschrift aan de mast. „Dit schip is onder arrest", zei hij streng. „En dat geldt ook voor de kapitein en de bemanning". „Waar om?", vroeg Enrico, „we hebben toch geen kwaad gedaan?!" „Geen kwaadsmaal de de inspecteur,J3at vaart onder de zee- roversvlag, schiet op de kustwacht en is zich dan nog van geen kwaad bewust! Ha! Dat ziet er lelijk voor je uit, mannetje. Zeeroverij wordt tegenwoordig zwaar ge straft!" „Oei", dacht Panda, „ik moet pro beren Enrico uit de knoei te helpen. Maar hoe?" Opeens kreeg hij een inval en stapte kordaat op de inspecteur af. „U vergist u, meneer de inspecteur", zei h{j ferm, .zee roverij is toegestaan". „WAT?!", riep de inspecteur, „wou jij, dreumes, mij de wet leren? Kun jij bewijzen, dat jullie onder de zeeroversvlag mogen varen?!" „Ja, dat kan ik", antwoordde Panda zelfverzekerd. „Komt u maar mee, inspecteur!" stijging van het invoerprijspeil doorwer king in de prijzen plaatsvindt van kosten verlagende invloeden. De besturen roepen alle leden met klem op mede te werken aan deze beoogde stabilisatie en waar mogelijk tot prijsverlagingen over te gaan. De regering tracht deze stabilisatie onder meer te bereiken door een ingrijpen in die kartelverhoudingen, die een te grote verstarring met zich brengen. Dit ingrijpen kan beperkt en zelfs vermeden worden, als de ondernemers zelf nagaan, in hoeverre bestaande bindingen in overeenstemming zijn met de huidige economische situatie. De industrie heeft geen behoefte aan een van regeringswege opgelegde prijsbeheer- sing met een daarmee gepaard gaand diep ingrijpen door de overheid. De besturen rekenen dan ook in dit op zicht op de vrijwillige medewerking van alle leden. De staatssecretaris van Economische Za ken, dr. G. J. M. Veldkamp, heeft Maan dag in het Ahoy-gebouw te Rotterdam de achtste „Roka geopend, de vakbeurs voor kruidenierswaren en chocolaterie. Bij de opening waren onder andere aanwezig de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotter dam, mr. K. P. van der Mandele, de voor zitter van het Bureau Handel en Industrie, prof. dr. A. H. M. Albregts en vertegen woordigers van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor België en Luxemburg, de consulaten van de Verenigde Staten, Enge land, België en de bondsrepubliek Duits land. De beurs wordt gehouden tot en met Vrijdag aanstaande. Aan deze beurs nemen dit jaar 183 fabrikanten en importeurs deel (vorig jaar 170). In tegenstelling tot de voorgaande jaren, toen de beurs ook en kele dagen voor het publiek was geopend, zal de „Roka" dit jaar uitsluitend voor de handel toegankelijk zijn. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulppred. te Amersfoort F. E. T. Keiling, a.s. em. pred. te Visvliet. Bedankt voor Bennekom (toez.) J. T. Doornenbal te Oene. Beroepen te IJselmuiden C. Dop te Hui zen (N.H.) Bedankt voor Huizen (N.H.) J. J. Moll, legerpred. te De Bilt. Geref. kerken Beroepen te Spijk (Gron.) (2e maal) G. Sinia te JutrijpHommerts, die dit beroep ook aannam, en voor dat naar Nieuwleusen bedankte. Bedankt voor Amstelveen O. Jager te Vrouwenpolder. Tweetal te 's-Gravenhage-Moerwijk (vac. dr. R. Kooistra) H. v. d. Berg te Sas- senheim en H. H. Grosheide te Rotterdam- Charlois. Beroepen te 's-Gravenhage-West (vac. A. J. v. d. Sluijs) B. J. A. Streefkerk te Berkel-Rodenrijs. Bedankt voor Nieuwe Pekela M. D. Ge- leijnse te Winsum (Fr.) Bedankt voor Scheveningen T. Cabaret te 's-Gravenpolder. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rijnsburg B. Bijleveld te Noordeloos en M. Vlietstra te Eemdijk. Tweetal te Arnhem B. Bijleveld te Noor deloos en H. v. Leeuwen te Zaamslag. Bedankt voor St. Thomas (Ontario-Ca nada) D. H. Biesma te Hoogeveen. Oud-Geref. gemeenten Bedankt voor Rijssen E. du Marchie v. Voorthuij sen te Leersum. WENEN (Reuter). De Oostenrijkse kanselier Julius Raab, heeft verklaard dat Oostenrijk zich niet zal laten beïnvloeden door „intimidaties en bedreigingen" bij het behandelen van de Joodse schadevergoe - dingseisen voor verliezen geleden onder het nazi-bewind. Hij verklaarde in een ra diouitzending dat „overdreven eisen" en anti-Oostenriikse acties een overeenkomst hebben vertraagd. De eisen kunnen alleen worden behandeld op basis var. de restitu tie-wetten, die zijn uitgevaardigd. De wet ten zijn bedoeld voor alle politiekvervolg- den, zonder rekening te houden met gods dienst, ras en taal, aldus Raab. Coventry. Bijna 15 jaar na de bomaanval in de tweede wereldoorlog op Coven try waardoor de stad vrijwel verwoest werd en een nieuw werkwoord hier voor ontstond, namelijk „to coventrate", zijn arbeiders begonnen met het aan leggen van de fundering voor een nieuwe kathedraal die een millioen pond sterling zal kosten. De bouw zal vijf jaar vergen. Gereserveerd. De Zuid-Afrikaanse minis ter van Arbeid, dr. J. de Klerk, heeft aangekondigd dat hij een wetsontwerp zal indienen, dat beoogt speciale soor ten werk voor blanken te reserveren. Dr. de Klerk zei dat het percentage blanke arbeiders in de kledingindustrie van 54 percent vijftien jaar geleden gedaald was tot 29 percent en dat in Kaapstad de kleurlingen de blanke ar beiders uit de bouwmdustrie hebben verdrongen. Onrijp. De vrouwen in de dwergrepubliek San Marino in Italië eisen stemrecht voor de parlementsverkiezingen. Een emancipatiecommissie, bestaande uit vrouwen van midden- en rechtse par tijen, heeft Maandag de dag voor de internationale vrouwendag hulp ver zocht van andere landen en vrouwen organisaties voor de verwerkelijking van haar doel. De socialistisch-commu- nistische meerderheid die het repu- bliekje sedert de oorlog bestuurt, heeft tot dusver de eis van de vrouwen van de hand gewezen met het argument, dat de vrouwen nog niet „politiek rijp" zijn. San Marino, gelegen op een berg top in de Apennijnen, is 1680 jaar ge leden gesticht door een kluizenaar uit Dalmatië, Sint Marinus. Het telt 15.000 inwoners. Verachting. Albanië heeft een Amerikaans aanbod tot leveranties van voedings middelen van de hand gewezen. „De Amerikaanse hulp is onaanvaardbaar voor het Albanese volk, dat deze bui tenlandse inmenging in zijn zaken met verachting van de hand wijst." Presi dent Eisenhower had Albanië voedings middelen aangeboden „om te helpen moeilijkheden op het gebied van de voedselvoorziening" te overwinnen. Vrijspraak. De Amerikaanse majoor Am brose Nugent is door een krijgsraad te Fort Sill (Oklahoma) vrijgesproken van beschuldigingen, dat hij tijdens gevangenschap in Noord-Korea met de communisten had samengewerkt en propaganda-redevoeringen had gehou den. Ter verdediging voerde Nugent aan, dat hij onder druk had gehandeld en op bevel van hogere Amerikaanse officieren in het kamp. Voor Nugent zijn reeds vier voormalige Amerikaan se gevangenen in Korea veroordeeld wegens samenwerking met de vijand. Burgerraad. De F.B.I., de Amerikaanse federale recherche, stelt een onderzoek in naar een nieuw soort Ku Klux Klan in het Zuiden van de Verenigde Staten, die door middel van economische en sociale druk de opheffing van afschei ding van blanken en niet-blanken bij het openbaar onderwijs in de Verenig de Staten tracht tegen te gaan, aldus een artikel in het Amerikaanse tijd schrift „Look". De organisatie, die „Burgerraad" heet, verspreidt ook anti- semietische en anti-rooms katholieke propaganda. Corruptie. De Egyptische Revolutionnaire Raad heeft besloten de bankier Politi die van Italiaanse afkomst is, de Egyp tische nationaliteit te ontnemen. In ver band met een corruptiezaak werd ook de secretaris-generaal van het departe ment van Gemeentelijke en Platte landszaken, kolonel Abaza, voor de tijd van zes maanden geschorst. De direc teur-generaal van het departement van burgerluchtvaart, majoor Mohammed Sadek el Karmoeti, werd ontslagen. Incidenten. Tweehonderd stakende Afri kaanse havenarbeiders hebben de ex clusieve Europese club in Mombasa met stenen bekogeld. In Afrikaanse stadswijken van Mombasa werd ook naar een aantal auto's met Europeanen met stenen gegooid. De stakers hielden een aantal bussen aan en dwongen de passagiers uit te stappen en verder te lopen. Twee compagnieën Britse veilig heidstroepen uit Nairobi hebben een einde gemaakt aan de ongeregeldhe den. Een politieman en twee burgers zijn daarbij gewond. Passagiers en be manningsleden van schepen in de ha ven van Mombasa is aangeraden aan boord te blijven. Op 10 Maart zullen drie personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen hun zilve ren jubileum vieren. Het zijn de heren R. Wielart, brugwachter te Velsen-IJmuiden, J. den Braven, monteur bovenleiding te Haarlem en H. Schuurman, ploegbaas Cen trale Werkplaats te Haarlem. HET SPINNEWEB geniet weliswaar de reputatie uit kleverige draden te bestaan, maar deze roep is slechts ten dele gerecht vaardigd, want de spin kan twee soorten draden vervaardigen, t.w. de klevende en de niet-klevende draden; beide soorten worden in het web verwerkt. De spin be gint een grondmodel van het web te ma ken, bestaande uit een geraamte van niet- klevende draden. In dit raam worden de kleefdraden ge spannen, die voor de spin net zo hinderlijk zijn als voor ieder ander; zou ze hiermee in aan raking komen, dan is de kans groot dat zij aan haar eigen draden blijft plakken. Tegen deze mogelijkheden heeft de spin zich weliswaar zo goed mogelijk ge wapend, door zich vóór de arbeid in te vetten met een anti-kleefmiddel, maar des ondanks zou door een windvlaag de kleef- draad toch met haar in aanraking kunnen komen, waardoor beschadiging aan het web zou kunnen ontstaan. De spin dient dus ook zelf de nodige voorzichtigheid te betrachten en zorgt er dan ook voor bij het spinnen de kleefkracht zo ver moge lijk van haar lichaam te houden. De kleverige draden zijn op zichzelf hoogst merkwaardige voortbrengselen, van een technische volmaaktheid die we te be ter kunnen waarderen naarmate de gebre ken van onze eigen kunstvezels duidelijker aan de dag treden. De kleverige spinnedra- den bestaan uit een kern van vloeibare kleefstof, omhuld door een vlies van ei witachtige stoffen. De kleefstof transpi- reert langzaam door deze eiwitten naar buiten, waardoor de draad veel langer kle verig blijft dan onder normale omstandig heden het geval zou zijn. Ten overvloede worden deze draden door de spin ook nog bestreken met een kleverig vocht dat door een speciale spinklier wordt geproduceerd, zodat de kleefdraden als het ware zijn overdekt met een egale laag lijm. Dit is echter nog niet de meest ideale toestand, want na het spannen van de kleefdraad brengt de spin de snaar in trilling, waardoor het lijm- vlies kapot scheurt en zich in een groot aantal kleine druppeltjes verdeelt. De kle verige dauw die thans aan de vangdraden parelt kan uiteraard beter vloeibaar blijven en zijn kleefkracht lan ger behouden dan de egaal langs de draden uitgesmeerde lijmlaag, die spoedig zou ver drogen. In het kleverige vangnet zou ook de spin, zonder speciale voorzorgen zich niet ple zierig kunnen bewegen. Het moordzuchtige dier dat we met grote snelheid over en langs het web zien snellen, zorgt daarbij steeds de kleverige draden te vermijden, zich uitsluitend houdend aan de loopdra den, waardoor ze niet zelf het slachtoffer wordt van haar kleeftechniek. O ja, en dan wilde een lezer nog weten of diamanten kunnen branden, zulks naar aanleiding van onze mededeling dat dia- mantqi geheel uit koolstof butaan. Daarover morgen. (Nadmk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2