IN DE WERELDPOLITIEK Pontecorvo en Bissonnette Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Vierde atoomproef in Nevada was de hevigste tot nu toe Waarschijnlijk een ontstekingsappa raat voor de waterstofbom Britse toetreding tot Turks-Iraaks pact? Televisie veroorzaakte hausse in New York Veiligheidsraad komt volgende week bijeen Minister zal zo spoedig mogelijk beslissen over tunnelplan ^■Hoe is het ontstaan?-^ Levertraan In dit kwartaal nog geen ontwerp-Deltawet AM4T- '&,j..nthraoiet (••ViVAViV»*-* Verenigde Staten, Pakistan en Perzië zouden volgen Beursbestuur voorkwam tijdig grote winstnemingen Peking wil de commissie in Korea wel inkrimpen Amerikaanse ambtenaren krijgen eerlijke kans Israëliërs gearresteerd wegens moord op vijf Jordaniërs Duitsers uitgenodigd voor UNO-visserij conferentie Van tientallen lijders aan Brandend Maagzuur Overleg tussen rijk en gemeente Amsterdam Dit woord: GERING Geen revisie van strafzaak tegen Bloemendaalse agent Jet rlUKKlo befmj/cuku/! Uit Haarlems Dagblad van 8 Maart 1905 DINSDAG 8 MAART 1955 LAS VEGAS Voor zonsopgang is op het proefterrein in de Amerikaanse staat Nevada een vierde kernwapen op een stalen toren tot ontploffing gebracht. Deze proefneming de grootste van de huidige serie bracht het felste witte schijnsel teweeg, dat tot dusverre in Las Vegas, on geveer 120 kilometer van de plaats van de ontploffing, is waargenomen. Op ongeveer 400 kilometer afstand, in Los Angeles, werd boven de bergen een goudgeel schijnsel waargenomen, waardoor de be woners een ogenblik dachten dat de zon bijzonder vroeg opkwam. Waarnemers be schreven het resultaat van de proefneming als een van de indrukwekkendste, die zij tot dusverre hadden gezien. Boven de vuurbol, die de ontploffing voortbracht, werd in de lucht een wit spoor waargenomen, waarschijnlijk af komstig van een waarnemingsvliegtuig. Na de verblindende flits schoot de vuur bol de hoogte in en bleef ongeveer twintig seconden als een compacte massa bestaan. De vuurbol rees tot grotere hoogte dan tot dusverre het geval is geweest. De wolk steeg snel en de paddestoelwolk was in Las Vegas bij het ochtendgloren duidelijk te zien. De „steel" was roodachtig van kleur en dikker dan gewoonlijk. De padde stoel bereikte een hoogte van ongeveer 10.000 meter en viel in twee delen uiteen. Aan de proef namen ruim honderd vliegtuigen deel, die deden alsof zij het getroffen gebied aanvielen. Een afdeling van 550 militairen, die op 5.500 meter van de toren zaten verschanst, rukte na de ontploffing op. Er werden geen verliezen geleden. Met deze proef zou oorspronkelijk de reeks atoomontploffingen zijn geopend op 15 Februari. Tengevolgen van de ongun stige weersomstandigheden werd zij her- ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) In diplomatieke kringen in de Britse hoofdstad is ver klaard dat Groot-Brittannië zich waar schijnlijk binnen de komende twee maan den zal aansluiten bij de Turks-Iraakse verdragsorganisatie. Men verwacht dat de Verenigde Staten zich later in dit jaar bij deze organisatie zullen voegen. Ook Paki stan, dat reeds een afzonderlijk verdrag met Turkije heeft, zal zich waarschijnlijk aansluiten en men hoopt dat Perzië later ook lid zal worden. Men verwacht dat de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, de kwestie van de Britse toetreding volgende week zal bespreken bij zijn be zoek aan Turkije. Het verdedigingsverdrag, dat kort geleden in Bagdad is getekend, voorziet in onderlinge bijstand in geval van oorlog. Het is voorlopig vijf jaar geldig. Een gemengde Syrisch-Libanese afvaar diging wordt Donderdag uit Damascus in Bagdad verwacht voor overleg over het voorgenomen nieuwe Arabische veilig heidsverdrag van Syrië, Egypte en Saoedi- Arabië. In betrouwbare kringen is ver nomen dat de Iraakse regering „geen be zwaar" heeft de uitnodiging voor de ko mende conferentie van de Arabische Liga in Cairo op 22 Maart te aanvaarden. In betrouwbare kringen werd verklaard: „Wij geloven nog steeds in het versterken van de politieke en militaire structuur van de Arabische Liga". Op de conferentie in Cairo zal worden gesproken over de toestand van de Ara bieren die in Israël wonen, het versterken van de economische blokkade tegen Israël en het uitnodigen tot de Liga van de sjeik- dommen aan de Perzische Golf. DINSDAG 8 MAART Brinkmann: Spreken in het openbaar, Ned. Instit. voor welsprekendheid, 8 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, m. m. v. Antonio Janigro, cello, 8 uur. Gebouw Vrijzinnig Hervormden, Ja- robstraat 6: Kerkconcert, 8 uur. Krelage- huis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10—17 en 19—23 uur. Begijn hofkapel: Yourth for Christ, 8 uur. Lido: „Brief encounter", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Quo vadis", 14 jaar, 8.15 uur. Studio: „The little kidnappers", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rhap sody", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gangsters aan de Rivièra", 18 jaar, 8 uur. Palace: „Rob Roy, de schelm van Schotland", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Shane", 14 jaar, 8 uur. WOENSDAG 9 MAART Stadsschouwburg: „Het Nederlands Ballet", 8 uur. Cultura: „Tourisme in Europa", 16 jaar, 8 uur. Krelagehuis, Leidsevaart: Haar- emse Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10—17 en 1923 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Lido: „Brief encounter", 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „The little kidnappers", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Rhapsody", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gangsters aan de Rivièra", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. ralace: „Rob Boy, de schelm van Schotland", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Shane", 14 jaar, 2.30 cn 8 uur. haaldelijk uitgesteld. Uit het feit, dat de proef, behalve door het laboratorium te Los Alamos in Nieuw-Mexico, hoofdzake lijk door het proefstation van Livermore in Californië is voorbereid, leidt men af, dat het hier wellicht ging om een atoom- ontstekingsapparaat voor de waterstofbom, aangezien in het laboratorium in Liver- more de nadruk op waterstofwapens ligt. De commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt dat de explosie geschied de op een toren om het opzuigen van stof in de atoomwolk te verminderen en daar door het neerdalen van stof buiten het terrein van de proef te voorkomen. WASHINGTON (Reuter) Een beurs- tip in een televisie-uitzending gegeven zou hen, die er gebruik van hebben gemaakt, 8 dollar voordeel per aandeel hebben be zorgd, indien functionnarissen van de New Yorkse effectenbeurs niet onmiddellijk maatregelen hadden genomen. De president van de American Stock Exchange, E. D. McCormick, heeft dit onthuld voor de Se naatscommissie voor het bankwezen, die een onderzoek instelt naar de recente haus se op de effectenmarkt en nagaat of de koersen kunstmatig zijn opgedreven. McCormick vertelde, dat een televisie commentator aanbeval een bepaald aandeel te kopen. De volgende ochtend hadden de effectenmakelaars opdrachten voor 357.000 transacties in dit aandeel ontvangen. Vol gens McCormick is een dergelijke grote vraag naar een bepaald aandeel enig in de geschiedenis van de effectenhandel. Op ver zoek van het beursbestuur deelden de ma kelaars hun cliënten mede, dat de ope- ingskoers van het aandeel ongewoon hoog zou zijn. Een en ander had tot resultaat, dat de koers kon worden gehandhaafd op 8.87 dollar. Zonder deze maatregel zou de notering 15 dollar hebben bedragen. De no tering is vorige week gedaald tot 7 dollar per aandeel. Een republikeinse senator eiste maatre gelen om een eind te maken aan het geven van beurstips op deze onverantwoordelijke wijze. In antwoord op zijn vraag of derge lijke gevallen meer voorkomen, antwoordde McCormick dat dit iedere week geschiedt. LONDEN (Reuter) Communistisch China heeft in nota's aan Zweden en Zwit serland een voorstel verworpen om de neu trale commissie van toezicht in Korea te ontbinden, doch in beginsel ingestemd met beperking van de omvang der commissie. De nota's zijn verzonden in antwoord op Zwitserse en Zweedse voorstellen aar. Washington en Peking. De Verenigde Sta ten gaan er mee accoord. Nieuwe veiligheidsvoorschriften WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft de toepassing gelast van eer. gewijzigd stelsel ter verzekering van „een eerlijke en onpartijdige behandeling" van regeringsambtenaren, ten aanzien van wie twijfel bestaat of zij geen gevaar op leveren voor de veiligheid van de Verenig de Staten. De nieuwe voorschriften, die niet zo ver gaan als vele critici hadden geëist, zijn op gesteld door het departement van Justitie. De bedoeling er van is, dat zij een uniforme procedure scheppen in alle departementen. Volgens de voorschriften moeten beschul digingen „zo duidelijk zijn, dat zij de amb tenaren wat zeggen." (Er is over geklaagd, dat in sommige gevallen de beschuldigin gen tegen een bepaalde ambtenaar zo vaag waren, dat hij zich er niet tegen kon ver weren). Voorts mogen ondergeschikten niet het laatste woord hebben in de kwestie of een ambtenaar geschorst moet worden. De departementen dienen, aldus de voor schriften, „tegenstrijdige oordelen" te ver mijden. (Dit slaat in het bijzonder op een geval waarbij een ambtenaar door een departement een „veiligheidsrisico" geacht werd, maar door twee andere niet als zo danig werd beschouwd). New York (Reuter) In betrouwbare kringen in New York verwacht men, dat de Veiligheidsraad van de UNO waar schijnlijk niet voor de volgende week Maandag of Dinsdag opnieuw bijeen zal komen ter bespreking van het Israelisch- Egyptische incident bij Gaza, waarbij ver leden week 39 Egyptenaren en acht Isra ëliërs werden gedood. Vrijdag verdaagde de raad de bespreking van het incident in afwachting van een verslag van het hoofd der UNO-commissie voor toezicht op het bestand in Palestina, generaal Burns, die aan het einde van deze week in New York verwacht wordt. De Israëlische politie heeft vier jeugdige personen gearresteerd die ervan verdacht worden Vrijdag vijf Jordaniërs te hebben vermoord. Een van de verdachten is de broer van een 18-jarig Israëlisch meisje dat volgens legerkringen in December 1954 door Jordaniërs werd vermoord. De Jordaanse autoriteiten dienden Zater dag bij de gemengde bestandscommissie een aanklacht in, waarin werd gezegd dat twintig Israëliërs de Jordaanse grens waren overgetrokken in het gebied van Hebron en 6 Jordaanse Bedoeïnen hadden gevangengenomen. Vijf hunner werden vermoord. De zesde die vrijgelaten werd verklaarde dat zijn vijf medegevangenen waren vermoord als vergelding voor het vermoorden van het Israëlische meisje en haar 17-jarige reisgenoot. De gemengde Israëlisch- Egyptische wapenstilstandscommissie heeft Egypte schuldig verklaard wegens een incident op 25 Februari, toen drie Egyptische plunde raars uit het gebied van Gaza een Israë lische fietser bij Rehoboth vermoordden. ADVERTENTIE BONN (DPA). De West-Duitse bonds republiek zal vertegenwoordigd zijn op de internationale conferentie tot behoud van de visstand in de wereldzeeën, die op 18 April te Rome wordt geopend. De UNO heeft alle aangesloten landen en de leden van de FAO (de voedsel- en landbouwor ganisatie van de UNO) uitgenodigd aan deze conferentie van deskundigen, die drie weken zal duren, deel te nemen. In het middelpunt van de besprekingen zal de visvangst staan in de zeegebie den, welke tot territoriale wateren werden uitgeroepen. Deze kwestie is door het op brengen van de walvisvaarders van de Grieks-Argentijnse reder Onassis door oor logsschepen van Peru actueel geworden. Het volkenrechtelijke vraagstuk van de zóne van 200 zeemijlen, waarop verschei dene Zuid-Amerikaanse staten aanspraak maken, zal op een latere UNO-conferen- tie behandeld worden. ADVERTENTIE hebben er Dozijnen Rcnnies op zak. Altijd en overal ontmoet U lijders aan bran dend maagzuur en U herkent ze aande lot die ze voor Rennies hebben. Innemen doen ze die tabletjes onopvallend, want water of wat ook komt er niet aan te pas. Ze helpen van de ene minuut op de andere. Ook U De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zal zo spoedig mogelijk een beslissing nemen over de plannen tot aan leg van tunnels onder het IJ. Na de ver schijning van het rapport van de commis sie Oeververbindingen Noordzeekanaal en IJ is «Ie gedachten wisseling over dit on derwerp nog verder voortgegaan. De minis ter heeft besloten tussen de wederzijdse technische diensten van het rijk en de ge meente Amsterdam een vertrouwelijk ge meenschappelijk overleg te doen plaats vinden. Dit overleg is th^ns gaande. De minister deelt dit mede in zijn Memo rie van Antwoord aan de Eerste Kamer, waarin hij vooral de aandacht vestigt op het grote gewicht van de te nemen beslis singen. Er is geen reden te veronderstellen, dat het tijdstip van gereedkomen van de IJ-oeververbindingen tot een latere datum behoeft te worden verschoven. De voorbe reiding van de IJ-tunnel is nog niet gereed. Er kan aan voortgewerkt worden, zodat er geen vertraging zal zijn veroorzaakt indien men tot de tunnel zou besluiten, aldus de minister. Verwarringen en dreigingen in de wereldpolitieke situatie tekenen zich vaak af in wanhoopsdaden van mensen, die op een bepaald moment innerlijk ge dwongen worden een beslissende daad te stellen en dan hun persoonlijk heid wijden aan de nieuwe overtuiging, die zij zich terecht of ten onrechte hebben verworven. Bij de huidige situatie van koude oorlog tussen Oost en West, waarbij de dreiging van de atoomkracht als een somber noodlot boven de mensen zweeft, behoeft het geen verwondering te wekken dat velen zich tot een wanhoopsdaad voelen neigen. Een daad die radicaal breekt met het bevorderen of zelfs maar toelaten ener gruwelijke botsing, zoals die welke eventueel tussen Oost en West zou kunnen plaatshebben, toch zeker zou mogen worden genoemd. Sommigen werpen zich in vredesbewegingen, anderen richten oproepen, derden zweren een Deroep af dat met de atoomenergie te maken heeft of weigeren, ton koste van hun carricre, medewerking aan de vervaardiging van militaire verdelgingswapenen. En weer anderen menen niet beter te kunnen doen dan uit hun kamp over te lopen naar het vijandelijke. Het clandestiene „verkeer" Oost-West vice versa is de laatste jaren toegenomen. Doch heeft het enige verlichting gebracht? Er zijn markante gevallen te roemen van persoonlijkheden, die van de Sovjet- Unie of een harer satellieten naar het Westen uitweken, omdat zij van mening waren dat hun taak in het Westen lag waarbij de ondragelijkheid van persoon lijke levensomstandigheden vaak een roi speelde. Evenzeer liepen Westelijke perso nen over naar het Oosten: de Britse diplo maten McLean en Burgess, en de Brits- Italiaanse professor Pontecorvo zijn daar bij wel de opvallendste figuren geweesr. Onlangs heeft Pontecorvo zijn anonimiteit opgeheven en is hij in het rode licht der openbaarheid getreden te Moskou, waarheen hij zich met zijn gezin begeven blijkt te hebben. Pontecorvo lijkt een idealist, die men niet de voor de hand liggende beschuldi gingen als „landverraad" en „fellow-tra- vellership" in de schoenen mag schuiven. Zulke idealisten doen vaak merkwaardige dingen uit edele motieven en zij halen zich daarbij niet zeklen de ellendigste ervarin gen op de hals. We behoeven slechts aan het op de electrische stoel gestorven echt paar Rosenberg te denken, dat atoomge heimen aan de Sovjets verried onder het weliswaar edele doch in de toenmalige situatie niet aanvaardbare argument, dat een evenwicht in de kennis der atoomener gie de oorlog zou kunnen tegenhouden. De Rosenbergs stierven, omdat hun de me- dogenvolle genade van begrip voor hun idealisme werd onthouden. Wanneer men Pontecorvo moet oorde len, nu hij daarginds in Moskou aan niet nader omschreven kemphysische onderzoe kingen zijn krachten wijdt, moet'men zich een beeld vormen van de gemoedsgesteld- Uet echtpaar Pontecorvo in zijn woning te Moskou, glimlachend in de zekerheid van een gesust geweten. heid, waarin heden ten dage mensen als hij aan beide zijden van het ijzeren gordijn hun dagen vullen: in laboratoria, waar de mogelijkheden van de meest fantastische vernietigingsmiddelen millimeter voor millimeter aan de weigerachtige natuur worden ontfutseld. Zij zien, beter dan an deren, waarheen de politieke wereld on derweg is in het kielzog van de weten schap. Zij peinzen op redding, terwijl zij voortgaan met de werkzaamheden wier viuchten zij vrezen. Op een bepaald mo ment zal hun dat te machtig worden. En dan hangt het er maar van af. welke in druk zij hebben van de activiteit der poli tici, onder wie en voor wie zij werken: wanneer zij overtuigd raken van de kwade wil dergenen aan wie zij hun arbeid moe ten uitleveren, zullen zij voor de keus ge steld worden hun eigen werkzaamheid naar die overtuiging te richten, of hun ge weten te sussen met het goedkope argu ment der vaderlandsliefde. Het is misschien voor velen een afkeu renswaardige omstandigheid, doch er zijn en er komen steeds meer mensen die met vaderlandsliefde niet alles kunnen goedpraten voor hun eigen verantwoorde lijkheid. Er zijn mensen die de ganse we reld als hun vaderland zien, en alle men sen als hun broeders. Dan wordt de keus moeilijk. Of misschien gemakkelijk? Want dan spelen een aantal overwegingen geen rol meer, die anderen niet kunnen nege ren. Pontecorvo koos de weg, die volgens hem strookte met zijn overtuiging. En die overtuiging was, dat niet de Sovjet-Unie, doch het Westen streeft naar een atoom oorlog. Het lijkt de naïeve, onberedeneerde overtuiging van een kind, meer dan de ge fundeerde mening van een wetenschaps mens. Doch niettemin moet men haar in aanmerking nemen bij de beoordeling van het gedrag, dat Pontecorvo voor zich als het enige juiste oordeelde. Het is echter ook dan nog niet te begrijpen, waarom een man als hij in dit „oorlogszuchtige'" Wes ten zijn post verliet om zich aan de vre- desarbeid in het vijandelijke kamp te gaan wijden. Men zou juist van hem hebben mogen verwachten, dat hij alles, wat in zijn vermogen lag, zou hebben geprobeerd om vanuit de positie eens ingewijden de volken te waarschuwen voor het verder felijke streven van hun regeringen. Men kan immers, ook al is men overtuigd van de boze politiek der Westelijke mogend heden, onmogelijk volhouden dat de Wes telijke volken gebrand zijn op een atoom oorlog. Juist omdat zij onder hun demo cratische regiems mogen verwachten dat mensen als Pontecorvo hun stem verhef fen zodra dit noodzakelijk is, worden zij dubbel teleurgesteld en verlaten, wanneer deze de wijk nemen en na maandenlange verborgenheid hun stem in het commu nistische propagandakoor mengen, zonder daar een eigen, origineel, nieuw geluid in te laten horen. Nog een andere figuur overschreed de grens tussen Oost en West, doch onder wel gans andere omstandigheden. Pater Bis sonnette verliet de Sovjet-Unie, omdat Pater Bissonnette (in het midden) vond zijn taak in Moskou, doch hij moest huigen voor het geweld. er werd weggejaagd. Hij werkte in Mos kou en was de enige Katholieke priester in de Sovjet-Unie. Hij deed er een arbeid, die onder de omstandigheden waarin hij verrient werd, tot de zelfopofferingen mocht worden gerekend. Midden in een vijandelijke atmosfeer, die zowel door re ligieuze als politieke onwelwillendheid was vervuld. Als hij een atoomgeleerde in het Westen was geweest, zou hij niet zijn overgelopen hij zou er zijn stem hebben verheven tegen dagene, wat hij als een fatale politiek zag, en hij zou er desnoods verguizing en onrecht voor hebben door staan. Wanneer men deze twee figuren verge lijkt, komt men tot de op zichzelf naar filosofische overpeinzingen leidende con clusie, dat de woorden „priester" en „ziel zorger" in de verwarringen der wereld en de geestelijke noden der volken een steeds uitgebreider betekenis krijgen. Pon tecorvo had, zonder wijdingen of semena- rie-scholing, een priester en zielzorger kunnen zijn, wanneer hij in zijn idealisme en zijn gewetensstrijd de taak had onder kend, die mensen op posten ais de zijne wordt opgedragen. Pater Bissonnette vond zijn taak in Moskou, ofschoon de gemak kelijke weg naar het Westen voor hem openstond, en moest met geweld die weg worden opgedreven. Pontecorvo verzaakte zijn roeping en koos de gemakkelijke weg van de vlucht. Dat is het verschil tussen een roeping en een overijlde wanhoops daad. Zij worden beide door de omstandig heden in de mensen gewekt, doch zij lei den niet beide tot een vruchtbaar levens doel. In de wereld van vandaag groeit met de menigte van gevaren en verwarringen de veelheid der roepingen en mogelijkheden voor geroepenen. Niet de vrees voor on recht en geweld, doch de liefde voor de mensheid in haar totaliteit moge de keuze van velen, die voor de beslissing worden gesteld, bepalen. Niet alleen paters, ook geleerden en politici kunnen priesters zijn. Want tenslotte is het de verheven doelstel ling van de daad, die de wijding vormt. J.L. Het Middelnederlandse gheringhe be tekent: vlug, licht. Daaruit ontwikkelde zich geleidelijk de opvatting: vlug, snel, spoedig, maar ook: gemakkelijk, onbe tekenend. Het belangwekkende is het woorddeel ge- dat men voor tal van bijvoeglijke naamwoorden vindt, oor spronkelijk in de betekenis: ten volle, geheel, maar later alleen als versterking. Soms voelt men ge- in het geheel niet meer als voorvoegsel; dat is het geval in woorden waarvan de grondwoorden niet meer afzonderlijk voorkomen, zoals gedwee, genoeg, gering, gezond, ge zwind en dergelijke.Soms evenwel vindt men de vormen met en zonder ge- naast elkaar zonder veel betekenisverschil. Men zegt: heel en geheel, streng en ge streng, trouw en getrouw, wis en gewis, stadig en gestadig. Het jongetje moest levertraan innemen. Dat had zijn moeder bevolen, maar het jongetje voelde er weinig voor. In het be gin werd hij des avonds zoet gehouden met een schepje suiker toe, maar al spoedig hielp dat niet meer. De vader zocht eerst zijn toevlucht tot ernstige gesprekken met zijn zoon, ging later over tot lijfstrafjes en besloot zijn kleine propaganda-actie ten behoeve van de levertraan met de ern stige mededeling, dat deze vloeistof uiter mate geschikt is voor kereltjes, die later politieagent of tramconducteur willen worden. Het jongetje reageerde volkomen nega tief op al deze pogingen en was pas weer tot rede te brengen toen een oom hem een kleine geldelijke beloning in het voor uitzicht stelde na elke ingenomen slok. „Dan gaan we voor het geld, als de fles leeg is, iets leuks kopen", zei de oom ge zellig en het jongetje was ogenblikkelijk voor dit plannetje te vinden. Hij bouwde een sigarettenblikje om tot spaarpot en zag met welgevallen de fles leger en de spaar- doos voller worden. Toen de fles nog slechts half gevuld was wilde hij voor het verdiende geld een brandweerauto kopen. Er stond nog een bodempje levertraan in de fles toen hij was overgegaan tot een voetballetje, maar toen alle vette traan verdwenen was wist hij het eigenlijk niet zo precies meer. Hij dacht er rustig een weekje over na, maar nam tenslotte toch een besluit. De centen, stuivers en dubbeltjes werden in een klein beursje gedaan en vastberaden stapte hij de straat op. De drogisterij was het eind doel. De jongen ging naar binnen en sprax: ,Een fles levertraan, maar een grote", ver volgens legde hij een hand kleingeld ach teloos op de toonbank. „Dat is precies gepast", zei de winkelier. Het jongetje knikte dromerig en liep de winkel uit, langs de drogist, die met een lichte buiging de deur openhield. Thuis ontkurkte het jongetje de nieuwe fles vettigheid met een geroutineerd ge baar, greep de kruik als een gewoonte drinker en nam een stevige slok. De hele middag bleef hij verder stilletjes op zijn stoel zitten, terwijl hij zich geluk zalig verdiepte in de vraag wat hij nu weer voor het nog te verdienen geld zou gaan kopen. De droom was opnieuw begonnen. H. de G. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat indiening van het ontwerp-Deltawet in het eerste kwartaal 1955 was toegezegd. De voorbereidende werkzaamheden zijn echter zo omvangrijk gebleken, dat de in diening helaas niet meer in dit eerste kwar- taal zal kunnen plaats hebben. Er wordt echter met grote kracht naar gestreefd het ontwerp op een zo vroeg mogelijk tijdstip aan te bieden. Het wetsontwerp betreffende de Delta werken moet enigszins het karakter dra gen van een beginselwet. Toch ligt het in het voornemen in de Memorie van Toe lichting een zo volledig mogelijk inzicht te geven in het complex van werken dat men zich voorstelt tot stand te brengen en daarbij'tegelijkertijd de verschillende zeer belangrijke waterstaatsvraagstukken, die met het Deltaplan verband houden, uit voerig te bespreken. De Hoge Raad heeft Maandag in raad kamer een namens de Bloemendaalse agent T. W. ingediend verzoek tot revisie van zijn strafzaak niet-ontvankelijk verklaard. T. D. werd door het Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf wegens mishandeling van een student, die door hem in de zo mer van 1952 na een verkeersovertreding was aangehouden, en het plegen van mein eed voor het ambtenarengerecht. In No vember van het vorige jaar verklaarde de Hooge Raad ook het tegen dat vonnis inge stelde beroep in cassie niet ontvankelijk. ADVERTENTIE BARTELJ0RISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 Teddy gevoerde Windjackets Een bericht uit Moskou meldt dat Grootvorstin Elisabeth benoemd is tot commandant van het vijfde regiment gre nadiers, waarvan haar vermoorden ge maal, grootvorst Sergius, eerekolonel is geweest. De Grootvorstin heeft een onderhoud gehad met den moordenaar van haar ge maal. De Grootvorstin vertoefde 30 minuten in de cel en oesprak met den moordenaar de drijfveren van de misdaad. Toen zij buiten kwam. snikte de moor denaar. Op hare vraag waarom hij den moord gepleegd had. moet de man ge antwoord hebben: „Voor het heil van Rusland".

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5