VZV boekte succes op eerste wedstrijd in Velserbad iTj Trawler „Medan vangt per visdag 750 kisten BRILLEN DE BOER Agenda voor Velsen Geslaagde stedenontmoeting tussen scheidsrechters uit Haarlem en Velsen Havenberichten Voor Reglements-commissie KNVB niet bereid tot concessies Harmonie in nieuw uniform Visserij-varia Enige keuze: aannemen of verwerpen Hartelijke huldiging van Plaatwellerij-jubilaris 7 VZV I - DWR: 4-3 Voorlopig geen nieuw PEN-districtskantoor Jaarvergadering van Velsense Rode Kruis Zondagsschool-bespreking te Velsen WIJ wint van SIZO IJMOND-VOLLEYBAL Twee van de drie wedstrijden gingen voor de Velsenaren verloren Als de droom van een Noordzeevisser Bij Newfoundlandschelvis en kabeljauw Tekenaar P. Spanjaard in het zilver DINSDAG 8 MAART 1955 DE EERSTE competitie-wedstrijden voor VZV in het verleden week geopende Velser bad zijn een tweeledig succes geworden ten eerste door de overwinning van VZV I en het gelijke spel van VZV II en ten derde door het groot aantal bezoekers dat deze wedstrijden heeft bügewoond en daarmede blük heeft gegeven de polo- sport in IJmuiden nog niet vergeten te zijn en zelfs te stimuleren. Het eerste succes kwam al dadelijk bij de eerste wedstijd van deze avond: VZV 11 HVGB IV. Een doorslagbal van Kwak trof al direct na het beginsignaal doel; het doelpunt werd echter niet toegekend we gens staan. VZV kwam iets aan snelheid te kort maar toch waren de IJmuidenaren door beter spel de meerderen van de Haar lemmers. Kwak kreeg een vrije worp te nemen doordat de keeper de bal onder water hield. Van Baar ving deze vrije worp goed op doch schoot net over het doel. Aan de andere kant had Broek het zwaar te verduren en door stug verdedi- gingsspel werd deze midachter op een ge geven moment het water uitgestuurd. De strafworp die hierop volgde zat onberispe lijk (0-1). Hierna zag het er even uit of VZV in de meerderheid was. De Velsenaren wisten door goed samenspel van Tijssen, Kwak en Broek door middel van de laatstgenoemde te scoren. Hierna was HVGB1 weer aan de beurt. Door het oog van een naald kroop hierbij de keeper van VZV, Van Alphen, die een extra pluim verdient wegens het goede keepen. De rust ging in met een ge lijke stand die de verhouding wel goed weer gaf. Na de rust zag Tijssen geen kans om te scoren, terwijl hij vlak voor doel lag en aan de andere kant wist Van Alphen tot drie maal toe de bal uit het doel te slaan na een vervaarlijke aanval van HVGB om de wed strijd in hun voordeel te beslissen. Hierna moest Van Baar het water verlaten, doch de HVGB-ers zagen geen kans om een doelpunt te forceren. Bij VZV—DWR ging het al niet min der spannend toe. De wedstrijd was juist aan de gang toen Pieters en Swier (ieder aan hun kant) een pracht van een kans verloren lieten gaan. Swier wist zich te herstellen en maakte het eerste doelpunt na een kleine worsteling met de mid achter. Ook hier ging het spel over en weer. Wildschut schoot over; een bal van Schoone werd door een listige backhand door Swier naast geschoten en daarna weer een schot van Wildschut. Aan de andere kant ging een vrije worp voor Swier over naar Bakker en na opzwemmen naar de vrij zwemmende Schoone die met een kei hard schot de stand op 2-0 bracht. Schoten van Gottmer, Wildschut en Pie ters gingen over of werden door schitte rend keepen van Bouman gestopt. Aan de andere zijde van het bad moest Van der Vegte het water verlaten. Wisker nam de strafworp en maakte geen fout: 2-1. VZV was hiervan wat geschrokken en DWR daarentegen aangemoedigd. Bij een doelworsteling wist Wisker de bal door vrij te zwemmen in de hoek te plaatsen (2-2 en rust). Na rust wist Hamers een goede kans te gebruiken door een hard schot op doel, maar het werd geen doel punt. Van der Vegte werd hierna zwaar gehinderd, maar de scheidsrechter liet doorspelen en Wisker nam deze kans waar om de stand in het voordeel te brengen van DWR. Hierna wisselden Van der Vegte en Swier van plaats en moest na een corner genomen door Mossel de midachter het water uit wegens hinderen. Van de Vegte maakte hiervan dankbaar gebruik om van de viermeter-lijn de bal in de hoek te plaatsen (3-3). Toen steeg de spanning ten top. Een schot van Wisker ging óver en vervolgens wist Van der Vegte een bal van Bakker, die snel was opgezwommen, in het doel te drukken (4-3). Swier ging weer op de ADVERTENTIE naar Kennemerlaan 6062 Leverancier voor alle ziekenfondsen Aan de Kennemerlaan De uitvoering van de bouw van het nieu we districtskantoor met toebehoren voor het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord holland te IJmuiden op de grond aan de Kennemerlaan en de Evertsenstraat vlakbij het Marktplein kan evenals voor vele andere grote projecten, voorlopig geen doorgang vinden. Een bedrag van 390.000 voor de bouw is uitgetrokken," maar het Rijk geeft nog geen vergunning om te bouwen. De afdeling IJmuiden-Velsen van het Nederlandse Rode Kruis houdt op Don derdagavond 24 Maart een algemene jaar vergadering in het Ned. Herv. Jeugdge- bouw aan de Rembrandtlaan te IJmuiden- Oost. DINSDAG 8 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Maarten Luther". Chr. Gymnastiek Ver. „IJmuiden", 20 u. Patronaatsgebouw, uitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.3012 en 1416.30 uur. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P. v. d. A., 20 uur, Gem. Vergaderlokaal, Van Diepenstr., lezing. WOENSDAG 9 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Maarten Luther". Chr. Gymnastiek Ver. „IJmuiden", 20 u. Patronaatsgebouw, uitvoering. Pieter Vermeulenmuseum, als Dinsdag. VELSEN Raadhuis, 1012 uur, spreekuur wet houder van Sociale Zaken. midvoorplaats en Van der Vegte weer achter en vervolgens was het een kwestie van verdedigen. Nog steeds ging de bal over en weer. Schoten van Hamers en Schoone gingen net over of naast, een goe de bal van Hamers naar Swier, backhand, naast. Bal van Wisker op het domein van Bouman, over. Corner aan de overkant. Bakker nam hem: weer corner. En toen floot de tijdwaarnemer: tijd. VZV had ge wonnen met 4-3 na een wel zeer spannen de en sportief gespeelde wedstrijd. Het Comité van Samenwerkende Zon dagsscholen te Velsen, waarvan de heer J. J. J. Jansen, De Noostraat 115, secreta ris is, houdt op Woensdagavond 16 Maart een bespreking met de leden in de „Lariks- burcht", het Gereformeerd jeugdgebouw aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost. De actie 1955 staat onder meer op de agenda. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen zijn Maandag twee zeeschepen met grond stoffen aangekomen. Het Noorse s.s. „Jelö" voerde van de Noorse haven Gjeving een lading van 500 ton houtstof aan en 's mid dags arriveerde het Finse s.s. „Kaisaniemi" van de Finse haven Kotka met een lading van 2200 ton cellulose, bestemd voor een zusterfabriek. MARKTBERICHT 7 Maart Waspeen 1246; witlof 4361; boerenkool 70—92; rode kool 35—46; gele kool 12—19; groene kool 1124; prei 60142; knollen 719: rabarber 3495; sla 415; pruiten 34—122. Van een van de hellingen van de N.V. Scheepsbouwwerf v.h. De Groot en Van Vliet te Slikkerveer heeft de echtgenote van de burgemeester van het stadje Axel in Oost Zeeuwsch Vlaanderen, Zaterdagmiddag de mijnenveger „Axel" te water gelaten. De commissie, die zich bezig houdt met het ontwerpen van de reglementswijzigingen, in de K.N.V.B. nodig geworden door de nieuwe constellatie, heeft thans een ontwerp bij het hoofdbestuur ingediend dat deze week aan de verenigingen zal worden aan geboden. Het zal gedeeltelijk wensen bevatten, die ten aanzien van het eerste ontwerp zijn ingediend, maar de commissie is niet Bereid tot verdere concessies. Het stelt de clubs nu voor de keuze: aannemen of verwerpen, waarbij ze zich realiseert dat de bondsvergadering in oude samenstelling zal moeten beslissen, hetgeen de mogelijkheid tot verwerping inhoudt. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de bond te doen rusten op vier zuilen: betaald voetbal, amateurvoetbal, Zater dagvoetbal en de afdelingen, maar nu heeft de commissie een opzet gemaakt, waarbij twee begrippen worden onder scheiden: betaald voetbal en amateurisme, onder welke laatste dan ook het Zaterdag voetbal en de afdelingen worden ge rekend. Beide afdelingen zullen geheel zelfstan dig hun eigen boontjes kunnen doppen, ook wat de competitie-indeling betreft alsmede de promotie- en degradatierege ling, maar daarnaast gemeenschappelijke belangen hebben financiële bijvoor beeld waarom voorgesteld wordt naast de algemene vergaderingen, die beide af delingen afzonderlijk kunnen houden, een bondsvergadering samen te stellen, waar in betaald voetbal en amateur-afdeling gelijkelijk vertegenwoordigd zullen zijn. Daarboven stelt de commissie zich een bondsbestuur voor, waarin zitting zullen hebben drie vertegenwoordigers van het betaald voetbal, drie van het amateur voetbal, één van het Zaterdagvoetbal en één van de afdelingen, met een neutrale voorzitter. Afzonderlijke competities Zoals bekend ligt het in de bedoeling ook afzonderlijke competities in het leven te roepen. Het volgend seizoen zullen er voor het betaald voetbal twee hoofdklas sen komen van elk achttien elftallen en twee eerste klassen van elk zestien. En daaronder komen twee tweede klassen van minstens tien ploegen elk. Voor het amateurvoetbal zullen per twee districten 1 eerste klasse in totaal drie dus worden ingesteld met daar onder de gewone pyramidebouw. Dus met twee tweede klassen per district enz. Ook de amateurelftallen van de semiprofs zul len zeer waarschijnlijk in het amateur voetbal spelen. Transfer wel voor amateurclubs Het Noorden heeft nog een wens te kennen gegeven, zo men weet is het de bedoeling, dat bij overgang van een ama- Zaterdag slaagde IJmuidens WIJ er in SIZO, de voornaamste concurrent, met 32 te verslaan. In een meer spannende dan fraaie wedstrijd, werd ir. Hillegom op een goed bespeelbaar terrein de strijd om de bovenste plaats gestreden. Voor de rust slaagden beide partijen er niet in om te doelpunten; zodat met blanke stand ge draaid werd. Na twintig minuten maakte A. v. d. Steen het eerste doelpunt, en kort daarop had WIJ door toedoen van L. v. d. Plas een 20-voorsprong. De vreugde was echter van korte duur, daar SIZO met twee prachtige doelpunten de stand in evenwicht bracht. Er ontstond een felle strijd om het winnende doelpunt en tien minuten voor tijd gelukte het C. Lang broek om met een goed doelpunt WIJ een voorsprong te bezorgen. Een hevig offensief van SIZO mocht niet meer ba ten, want de uitstekende spelende achter hoede van de WIJ-crs wist van geen wijken. teur naar betaald voetbal een transfer wordt geëist van f 600.— per lidmaat schapsjaar met een maximum van f 3000.en dat deze som naar de KNVB zal gaan. De bedoeling zit voor om dat geld in het steunfonds of een afzonderlijke pot te storten en b.v. ponds-pondsgewijs te verdelen over de jeugdelftallen. De vergadering in Groningen heeft zich echter uitgesproken voor een verdeling als volgt: 10 pet. voor de KNVB (of de af delingen, indien dé speler uit de afdelin gen komt), 10 pet. voor de speler en 80 pet. voor de oude club. Het recht van deze laatste zal ook blijven bestaan, zo wenste men, als een speler eerst naar de amateurafdeling van een semiprof club gaat en,daarna naar het betaalde voetbal. Eveneens blijft het recht op transfer wenselijk geacht indien een speler over gaat naar een andere amateurclub en van daar naar het betaalde voetbal. Dan zou, aldus is gesuggereerd, de transfer ver deeld kunnen worden over beide amateur clubs naar verhouding van het aantal ja ren, dat de speler in die clubs is uitge komen. IN DE BOVEN-VOORKAMER van zijn woning aan de Wijk aan Zeeërweg 110 werkt de heer Th. H. Bosschert, IJmuidenaar sinds tal van jaren en van beroep kleermaker. Als zodanig kennen velen hem en deze en nog vele anderen hebben hem nog vaker ontmoet op de concerten van de „IJmuider Harmonie", het IJmuidense corps dat dit jaar het tweede lustrum viert en daartoe een actie heeft ingezet voor het aan schaffen van nieuwe uniformjasjes. De zwarte broek waren de leden van de Har monie al enige jaren rijk, de pet was er ook, maar nu moest de ware aankleding nog volgen. Die aankleding is een idee van de heer Bosschert. Uiteraard is er inschrij ving op de vervaardiging van niet minder dan 87 uniformjasjes geweest en daar heeft Bosschert aan meegedaan. Met het idee hoe dat jasje moest worden, heeft hij lang rondgelopen. Zijn kordate zoon. die velen zullen ken nen als Meindert, de tamboer maitre van het korps, werd vaders model en h(j kreeg bij de zwarte lange broek als eerste het uniformjasje, dat vader zich voor de har monie had gedacht: kardinaalsrood, met enig goud bij de schouders, een harp of diep- trom op zwarte ondergrond op de onder mouw en een witte gordel, zoals de Mari nierskapel der Koninklijke Marine die draagt. Zo had de heer Bosschert het zich voorgesteld en hij heeft het jasje bij de in schrijving meteen maar afgemaakt om met een model van het door hem uitgedachte nieuwe uniform voor de dag te kunnen ko men. HET KARDINAALSROOD is er echt voor aangewezen, dacht Bosschert en zo hebben de leden van IJmuidens Harmonie er ook over gedacht, want toen lid-kleer maker Bosschert op de laatste concert-re- petitie te horen kreeg „Kom Bosschert, laat Meindert eens even komen in het uni form", wist hij het: hij zou de zeven en tachtig uniformjasjes mogen maken. Het zou op het gebied van dit vak zijn levens werk worden, zijn grootste opdracht. Dat was voor hem. als fluitist van het korps een enorme voldoening. Trouwens, de fami lie Bosschert is er een van het muzikale slag: de jongste zeventienjarige zoon tam boer maitre en de oudste al getrouwde zoon paukenist bjj de Harmonie. HET LEUKSTE uit zijn gehele leven vindt hij nog steeds dat moment op de re petitie, toen een van de leden van het korps tol zijn zoon Meindert zei: „Nou Meindert. trek je regenjas eens uit. En ga eens op de paukenkist staan". Aaaaahhhh. volgde er toen en Bosschert heeft dat goed kunnen horen. Het model van het uniform, dat Meindert past, wil Bosschert nimmer af staan. Zijn zoon mag er mee op stap, zo veel als hij wil, maar het model komt tel kens bg hem terug. Terug om er naar te kijken, te kijken naar de jas, die tot zijn levenswerk behoort. EN WANNEER IJmuiden straks dit in het mooie rood geklede korps door de stra ten zal zien gaan we denken al aan Be vrijdingsdag dan zal een ieder, wanneer hg Bosschert van nabij kent, rens aan deze gehandicapte maar levenslustige man den ken. Een man, die het in het leven moeilijk genoeg heeft gehad, maar met de grote liefde voor het kleermakersvak en zijn fluit nimmer is terneer geslagen. Hij heeft me enthousiast verteld van die dag vlak na de oorlog, dat hij met de IJmuidense loodsboot buiten de pieren is geweest. Hij was heel vroeger oud-Nieuwedieper zijnde heel graag naar zee gegaan. Dat mocht niet zo zijn, maar op die dag proefde hij dan ein- ADVERTENTIE De Afdelings Scheidsrechters Commissie heeft "haar streven om tot een stedenont moeting voor volleybal tussen Haarlem en Velsen te komen eindelijk beloond gezien, aldus de heer v. d. Bogaerde, voorzitter van de afdeling IJmond der NeVoBo, aan het begin van de stedenwedstrijden tussen de scheidsrechters van IJmond en Haar lem. Hij hoopte, dat zij mocht bijdragen tot de sportiviteitsgedachte tussen de jongere en de meer ervarene zusterafdelingen. Dames IJmondHaarlem 23 Direct daarna werd begonnen met de wedstrijd tussen de beide damesteams. IJmond had hierbij ontegenzeggelijk het zaalvoordeel. De eerste set werd dan ook in winst uitgedrukt. Haarlem voer de toen de sterkte van het team op, waardoor de rollen zich omdraaiden. Desondanks verdedigde IJmond zich hard nekkig en wist zelfs een grote achterstand in te lopen. In de derde en vierde set draai de Haarlem op volle sterkte en won met groot verschil. In de laatste set wisten de IJmond-dames onder luide toejuichingen en vasthoudendheid nog een overwinning uit het vuur te slepen. (158, 1215, 3 15, 7—15, 15—12). Heren B IJmondHaarlem 50 De gemiddelde leeftijd lag in het IJmond- team belangrijk lager dan bij hun Haar lemse collega's. De techniek was evenwel omgekeerd evenredig, zodat de IJmonders weinig tegenstand hadden te duchten. Met ruime set-overwinningen trokken de Vel- ser referees aan het langste eind. Uitsla gen: (15—0, 15—1, 15—6, 15—5, 15—3). Heren A IJmondHaarlem Il Een sterk Haarlems A-team heeft zich op de nederlaag van het B-team gewroken, doch niet dan na hevige tegenstand. Tech nisch stonden de Haarlemmers op hoger peil dan de IJmonders, de laatsten echter toonden veel enthousiasme. Dat maakte veel goed, zodat het spel het aanzien ten volle waard was. Door taai volhouden kon het team zelfs één overwinning boeken. Uitslagen: 11—15, 7—15, 13—15, 15—11, 3—15). Een waarderend slotwoord werd gespro ken door de heer Beyen, vlce-voorzitter van de NeVoBo en voorzitter van de afde ling Haarlem. Competitie In de tweede klasse heren-competitie van de afdeling IJmond zijn Zaterdagmiddag nog de volgende wedstrijden gespeeld: S.V.U 1—V.C.K. 3 0—3 (5—15, 7—15, 4— 15); Sportbond 2Waterloo 2 30 (regl. 15—0, 15—0, 15—0); S.V.IJ 2—V.G.V. 2 0—3 (7—15, 6—15, 5—15). Komende wedstrijden Voor Dinsdag- en Woensdagavond zijn in de competitie 2e en le klasse dames de volgende wedstrijden vastgesteld: Dinsdag: SV .IJ—Sportbond, P.S.V.—V.S.V. 2 en Kennemers 3Waterloo 2. Woensdag: V.G.V.D.G.S., V.C.K. 2—Kennemers 2; V.G.V.Waterloo. Op beide avonden zal tevens de training plaats vinden van de selectieteams, die op 22 Maart a.s. zullen uitkomen in de piaat- srjyke ontmoeting tegen Den Helder en Zaandam. deljjk iets van het water en de Noordzee. Hij heeft IJmuiden van de zeekant gezien en toen de loodsboot binnen was, is hij pas verder gegaan met maat nemen. Op zijn naaimachines werkt hij nu al sinds half Fe bruari aan de jasjes voor zijn Harmonie- Hij was gisteren aan het vertekenen en cor rigeren en hij toonde me de rol, die nog geheel moet worden opgesneden. ,,'T LIJKT hier wel kermis", heeft hrj me gezegd, toen ik wegging. Zo rood was het daar op zijn werkkamer van de jasjes aan langs de zolder gespannen draden. Het is een hele maatnemerij en passerij geweest, de laatste weken. Van Theo Nierop, van Hollema, van De Koning, van alle leden staan de maten op zijn kartonnen strippen. Dijkhuizen staat er op, en Velleman en Dekker en Bijl. De een wat gezetter, de an der langer, enfin, het zijn zeven en tachtig verschillende jasjes, op 19 en 20 April is et; concert van de IJmuider Harmonie en moet alles klaar zijn. Dan zal daar temid den van het korps ook Bosschert zitten. In het mooie jasje en wanneer ik dit concert zal mogen bijwonen, dan zal ik in gedach ten bij deze man zijn, die me bij het uitgaan zei: „Ik vind het zo leuk en zo mooi om dit voor de Harmonie te mogen en kunnen doen". Pr(jzen van Maandag. Heilbot 3,10 2,20; gr tong 2,952,55; grm. tong 3,152,62; kim. tong 3.52—3,85 kl. tong I 3,90—3,38; kl. tong II 3,10—2,95; tarbot I 2,60—2,10, per kg. Tarbot II 122—94; tarbot III 94—77; tarbot IV 58—40; tongschar 100—81; kl. tongschar 61—57: gr. schol 25—17; grm. schol 40—20; kim. schol 63—27; kl. schol I 62—26; kl. schol II 44—15; schar 38—15; bot 16—8; v. haring 2520; makreel 53; gr. schelvis 6349; grm. schelvis 6554; kim. schelvis 6756; kl. schelvis I 60—55; kl. schelvis II 56—46; wij ting 38—12; gr. gul 40—34; midd gul 38—32; kl gul 3226; ham 130; kl. wolf 4838; poon tjes 22—18; kl. koolvis zw. 31—22; kl. kool- vis wit 40—34, per 50 kg. Gr. kabeljauw 10060; gr. koolvis 7562; gr. koolvis wit 90—84; gr leng 77; gr. wolf 94—70, per 125 kg. Besommingen van Maandag. RO 53 f16.100; VL 85 f8360; VL 83 f 9200; VL 160 f8470; IJM 75 f8150: IJM 53 f2390; IJM 204 f3510; SCH 135 f 8320; HD 79 f 6530; KW 74 f 16.590: KW 75 f7260; KW 45 f 8640; KW 73 f8480; KW 70 f6640: KW 9 f 8460; KW 20 f7660: KW 127 f4230: KW 38 f5140; KW 129 7820: KW 7 f9270; KW 107 f3360; KW 23 4000; KW 126 f4330: KW 166 f3050; KW 17 3330; KW 51 f4370; KW 64 f2920; KW 57 4870: KW 15 f6360; KW 125 f4190; KW 24 '1730; KW 69 f3650: KW 84 f3130; KW 89 f3260; KW 26 f3300: KW 108 f«230; KW 23 f6780: KW 94 f2500; KW 77 f 1820; KW 34 f3600; KW 36 f 3660: KW 12 f3180; KW 53 f 1800: KW 98 f 2800; KW 210 f3A50; IJM 22 f3340. IJM 78 f 2000: HM 31 f2420; IJM 52 f3120; WR 33 f3240; BU 33 f2920; TX 14 f3210; AM 16 f2310; AM 18 f 1010; AM 26 f3970; AM 17 f3400. Maandag 7 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Jelö van Gjefing. Ambio- rix van Aarhus. Salland van Hamburg. Gui> ther van Bergfjara. Pelikaan van Uóevallfc. Antje Jansen van Södervalje. Waria van Stockholm. Obreon van Londen. Annie Schaa van Norrköping. Thor van Helsing- borg. Amsteldiep van New Orleans. Bally Gaily van Belfast. Vertrokken zijn: Gol naar Moermansk. Pieter S naar Swansea. Rapid naar Parijs. Hast I naar Rotterdam. (Van een verslaggever) MET DE BIJ NEWFOUNDLAND vissende Nederlandse trawler „Medan" IJM 57 uit IJmuiden gaat het goed. Gisteren berichtten we hierover al in het kort. Voor de eerste reis ging schipper C. Bal met de „Medan", waarvan de bemanning was ver sterkt met twee inwoners van St. Pierre en Charlie van de „Job Gouda", op Maan dag 21 Febuari naar de visgronden. Donderdag 24 Februari was de trawler binnen met 1700 kisten vis, waarvan 1200 schelvis. Vrijdag 25 Februari was de „Medan" al weer in zee voor de tweede reis en vorige week Woensdag, 2 Maart was de trawler aan de afslag in St. Pierre met 1500 kisten (en niet 150 kisten zoals gisteren door een zetfout gemeld); de helft kabeljauw en de rest schelvis. Voor de derde reis ging de IJmuidenaar Donderdag 3 Maart zeewaarts en vandaag zou de „Medan" weer aan de afslag zijn. Er worden daar bij New Foundland dus korte reizen gemaakt en de vis, vooral kabeljauw en schelvis, lijkt er voor het opvegen te liggen. Wanneer de trawler naar IJmuiden komt en het is nog lang niet zeker of dit, zoals het voornemen was, voor Pasen is dan is hierover wel meer te vernemen. Mocht het de „Medan" zoals bekend bij de uitstoom van tien dagen wat tegen zitten met de schroef, thans „loopt" het visserijbedrijf en merkt de directeur van de rederij, de heer D. Gouda op: „Het gaat goed". Uitstoom: SO m'jl Over dat „Het gaat goed" is evenwel meer te vertellen. De reis naar de visgron den is voor de uit St. Pierre vissende sche pen niet lang. Na veertig vijftig mijl stomen kan het net overboord en is men in de buurt van de andere New Foundlandse trawlers met hun vriendelijke opvarenden. De bemanning van de „Medan' en vooral schipper C. Bal heeft via de radiozender van de uit St. John afkomstige New Foundlandse schippers veel medewerking en waardevolle adviezen gehad. De schip pers houden „een goed visserijtje" in die contreien niet schuil en hebben de actieve Hollanders er onmiddellijk bij betrokken wanneer er iets te halen viel. Trekken van een uur Overigens is deze medewerking ook weer te danken aan de nieuwsgierigheid van de buitenlandse schippers. Zij hebben ge merkt dat de „Medan" op een andere wijze vist en per trek, die niet langer dan een uur duurt, meer vis scheep haalt dan ge middeld op de New Foundlandse boten wordt gedaan. De ..Medan" heeft op de eerste reis nog heel wat vis verspeeld, doordat men te lange trekken deed. Wan neer schipper Bal thans een trek van een uur laat doen, kan hij er op rekenen, dat het net berstens vol is. Op de eerste reis was het net tal van keren gebarsten door de grote buit. Er zit dik brood (en goed belegd) in deze visserij en voor IJmuiden zou dit zeker toekomstmuziek kunnen be tekenen. Maar dan met grotere trawlers dan de „Medan", schepen die de vis van New Foundland naar IJmuiden kunnen brengen. Kaubeljauwseixoen Het seizoen van de kabeljauwvisserij nadert thans in de wateren bij New Found land en van de tweede reis bracht de ..Me dan" dan ook al 1500 kisten, waarvan de helft kabeljauw mee naar St. Pierre. Voor de eerste reis van 1700 kisten werd ƒ15.000 besomd: van de tweede reis was de be somming gisteren nog niet bekend. De orijs van de vis ligt in St. Pierre dus aan de laee kant. Men kent er namelijk een vastgestelde priis. Ook het visseizoen is aan grenzen eebonden. daar de trawlers er mogen vissen tot half Juni. Dan zal de „Medan" en eventueel ook de „Batavia" wanneer dit schip nog in die richting mocht vertrekken, naar Nederland terug keren. En dan? Omtrent andere mogelijkheden van voort zetting van de visserij met de trawler in de omgeving van New Foundland is thans nog niets met zekerheid te zeggen. Vol gende week vertrekt de heer D. Gouda, directeur van de rederij Medan-Batavia, echter naar St. Pierre en wellicht hoort IJmuiden daarna het antwoord op de vraag, die haar sinds het vertrek van het schip in Westelijke richting bezig houdt. De heer P. Spanjaard, constructieteke- naar bij de N.V. De PlaatwellerU, die al geruime tijd werkzaam is bij het bedrijfs- filiaal in Hoensbroek en op 3 Maart vijf entwintig jaar aan het bedrijf was verbon den, heeft enkele dagen later dit jubileum mogen vieren met een hartelijke huldiging van directie en collega's, waarbij zelfs de heer J. D. B. Olie, oud-directeur niet ont brak. Ir. J. F. Clausen, directeur, noemde de loopbaan van de jubilaris aan het bedrijf geslaagd; een kwart eeuw, die zowel de jubilaris als de directie reden tot grote voldoening heeft gegeven. De heer Clausen verklaarde nadrukkelijk aan de jubilaris de beste herinneringen te hebben en hij wenste hem toe in de toekomst met dezelf de voortvarendheid en plichtsbetrachting zijn werk aan de Plaatwellerij voort te kunnen zetten. De directeur overhandigde als blijk van waardering een enveloppe en betrok mevr. Spanjaard in de huldiging met de aanbieding van bloemen. De oud-directeur, die de jubilaris van nabij vele jaren heeft meegemaakt, merkte op, dat er in«*le loop van de tijd gunstige veranderingen tot stand zijn gekomen in de verhouding tussen werkgever en werk nemer. De heer Olie kenschetste deze nieu we verhoudingen in de meer op elkaar in gestelde medewerking van hoog tot laag, wat het bedrijf en allen, die er werken, slechts ten goede komt. Met hartelijke ge lukwensen overhandigde de heer Olie na mens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel het vererend getuigschrift en de daarbij behorende grote zilveren legpen ning. Namens het personeel beambtencorps vond de heer H. Zuidervaart, onderdirec teur, aanleiding om zijn pupil in een vlotte verhandeling te herinneren aan vele pret tige zaken uit het verleden. Het geschenk was alvast de tekening van een mooie boe kenkast; het meubel zelf werd de jubilaris toegezegd. De personeel vereniging vond in de heer C. Luttik de tolk om met de gelukwensen tevens een mand met fleurige bloemen aan te bieden. De heer Jac. de Kan, bedrijfs leider te Hoensbroek, roemde evenzeer da kwaliteiten als constructietekenaar en mens van de heer Spanjaard, die tenslotte nog werd toegesproken door de heer M. J. La- feber, als oudere vriend en collega. De jubilaris toonde zich in zijn dank woorden aan alle sprekers verrast door deze ongedachte hartelijke huldiging. 't Karpertje vist in Wieringermeet De Beverwijkse hengelsportvereniging ,.'t Karpertje" maakt Zondag 13 Maart een reis naar de Wieringermeer voor het houden van een onderlinge wedstrijd.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9