Dulles en Eden staan lijnrecht tegenover elkaar „E 55 als dekmantel voor commerciële televisie" Weerbericht Atoomproeven Peking en Taipeh voeren versterkingen aah Attlee acht de tijd rijp om zich van Bevan te ontdoen Winterweer Toestand van prinses Beatrix is uitstekend Matsoe en Quemoi: verdedigen of ontruimen Omroepverenigingen verweren zich Strijd om sponsorprogramma's Het woord is aan Schorsing als fractielid aanbevolen wegens ontactisch optreden 69e JAARGANG No 205 WOENSDAG 9 MAART 1955 299e JAARGANG No 52 Herriot schort ontslag op Eden adviseert Dalles waarschuwt Volendammer trams in botsing Ontwapeningsconferentie in Londen voortgezet Tumult in het Lagerhuis van Noord-Ierland Fout Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e b Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT DE VERENIGING der Ameri kaanse natuurkundigen zich tot de minis ter van Buitenlandse Zaken en tot de eerste afgevaardigde bij de UNO, Henry Cabot Lodge, gewend heeft om aan te dringen op instelling van een bijzondere UNO-commissie inzake de atoomproeven, mag inderdaad een verblijdend bericht heten. Het is dus de organisatie der des kundigen, der „atoom-geleerden" zelf, die bestudering en schatting van de gevaren, die voortvloeien uit de proeven, nood zakelijk acht. Gij zoudt kunnen opmerken dat deze vereniging zeer wel zelf zo'n rap port zou kunnen uitbrengen. Dat is na tuurlijk juist, maar het zou alleen een Amerikaans rapport zijn. De bedoeling is zeer duidelijk, er de Russen in te betrek- kén en hen mede de verantwoordelijkheid voor de conclusies te doen dragen. Ook de Engelsen, di^ immers ook al atoombom men maken, en de Fransen, die het van plan zijn en uit wier wetenschappelijke kring zulke scherpe waarschuwingen tegen de gevolgen der atoomproeven gekomen zijn, maar vooral de Russen. Het voorstel gaat al wat verder dan het onderzoek, doordat het tevens instelling van een inter nationale waarnemingsdienst inhoudt. Die dienst zou niet alleen moeten waarnemen, maar ook aandrang moeten uitoefenen op beperking van het aantal proeven blijk baar in afwachting van het resultaat der studiecommissie. Uit deze toevoeging aan het voorgestelde onderzoek blijkt, dat de voorstellers er niet voor voelen om dat resultaat maar eens een jaartje af te wachten. Geen wonder als men denkt aan de uitspraak van de grote Franse geleerde de Broglie, ten aanzien van de proeven met waterstofbommen: de rode streep is bereikt. De Amerikaanse geleerden zeggen dan ook „dat zij menen, dat voortdurende proeven zullen leiden tot langdurige scha de voor het mensdom door een algemene toeneming van de verontreiniging der at mosfeer over de gehele wereld". Ik her inner eraan dat prof. Charles Noel Martin, de Franse geleerde wiens betoog door prof. de Broglie onderschreven werd, deze „ver ontreiniging" in haar gevolgen voor men sen, dieren en planten in veel scherper termen toelichtte. De Amerikaanse vereniging van natuur kundigen heeft zich in haar aandrang by de hoogste autoriteiten van de Verenigde Staten ook op een door geleerden zelden betreden gebied begeven. Zij heeft name lijk politieke argumenten aangevoerd om te betogen dat juist de regering Eisen hower het initiatief moet nemen. Zij heeft gezegd, volgens de door het Engelse pers bureau Reuter geseinde tekst: „dat terecht of ten onrechte Azië vijandig staat tegen over de proefnemingen en gelooft, dat de Verenigde Staten in het geheel geen reke ning houden met de gezondheid en de veiligheid van volken van andere landen". Zij heeft daaruit afgeleid: „Wij moeten óf de Russen bewegen tot een overeenkomst om geen verdere proeven te nemen, óf onze proeven in een ander gebied houden, óf de Aziatische volken ervan overtuigen dat proeven op zulke wijze genomen kunnen worden, dat zij geen gevaar opleveren". Te oordelen naar deze formulering heb ben de Amerikaanse natuurkundigen zich door een ervaren politicus laten voorlich ten eer zij deze argumentatie aan hun brief toevoegden. Ik herinner er overigens aan dat onlangs een voorlopige aankondi ging, dat de Engelsen atoomproeven in Australië wilden houden, onmiddellijk be antwoord werd door een verklaring van de Australische minister Beale, dat zijn regering niet bereid is daartoe mede te werken. De Aziatische afkeer van atoom proeven bepaalt zich dus niet tot de re geringen der volken van gekleurd ras; het aangrenzende blanke volk van Australië blijkt er evenmin van gediend te zijn. Dit is alles zeer belangwekkend en wij zien het vervolg met enige spanning tege moet. Uit het afdelingsverslag der Eerste Kamer over de begroting van Buitenland se Zaken is gebleken, dat vele leden hun bezorgdheid geuit hebben over de proeven met atoom- en waterstofbommen en dat is aangedrongen op een openbaar rapport, door een commissie uit de Akademie van Wetenschappen uit te brengen en op der gelijk onderzoek in andere landen. Het voorstel, door de Amerikaanse natuurkun digen bij hun regering ingediend, versterkt het standpunt der betrokken Eerste Kamer leden natuurlijk ten zeerste. Zij zullen zeker niet nalaten, tijdens het komende debat in onze senaat dit in het licht te stel len. En men kan venvachten dat ook in andere Europese parlementen deze zaak aan de orde zal worden gesteld, nu gepoogd wordt de UNO erin te betrekken. Op deze plaats is in de laatste drie maan den over het onderwerp bij herhaling ge schreven. Gij ziet dat het middenin de be langstelling is gekomen en dat er gelukkig nog een kans is dat prof. Martin's vrees niet bewaarheid zal worden: dat latere ge neraties met verbittering zouden spreken over de lichtvaardigheid en domheid van het thans levende geslacht, dat zulke risi co's op zich had genomen met zulke ge volgen. R. p. Prof. dr. J. F. Nuboer deelt met betrek king tot de toestand van H.K.H. prinses Beatrix het volgende mede: „H.K.H. prinses Beatrix heeft een uit stekende nacht gehad. De temperatuur is bijna tot normaal gedaald. De algemene toestand is zo goed als maar gewenst kan worden." LYON (Reuter) Edouard Herriot, de 82-jarige radicale burgemeester van Lyon, heeft besloten zijn ontslag als burgemees ter ,,op te schorten" tot Maandag. Hij nam dit besluip toen Thomas, wiens verkiezing tot onder-burgemeester aanleiding van zijn ontslagaanvrage was, meedeelde, dat hij zich zal terugtrekken. Maandag zal over de vacature van onder-burgemeester worden gettamd. TAIPEH (United Press) Zowel communistisch als nationalistisch China trekken duizenden soldaten samen en voeren versterkingen aan naar het gebied rond en op het nationalistische eiland Matsoe. Nationalistisch China heeft het garnizoen op Matsoe verdrievoudigd, terwijl zware artillerie en grote hoeveelheden munitie naar het eiland worden overgebracht. Peking-China versterkte zijn luchtmacht in de pro vincie Foekien tegenover Matsoe in de straat van Formosa. Twee divisies van com munistisch China liggen voor de kust en bestaan grotendeels uit oorlogsveteranen uit Korea. Zowel uit Peking als uit Taipeh komen verder berichten binnen over grootscheepse land-, zee- en luchtmanoeuvres. Intussen hebben Dulles en Eden. respectievelijk de Amerikaanse en de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, betreffende de kusteilanden Matsoe en Quemoi volkomen tegenovergestelde meningen verkondigd. Eden ziet in ontruiming van deze eilanden de oplossing van het dreigende conflict, Dulles daarentegen wil de nationalisten er stand doen houden. Sir Anthony Eden. de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft Dinsdag in het Lagerhuis verklaard dat communistisch China's lidmaatschap van de UNO en het lot van Formosa internationaal beslist zou den kunnen worden, indien in de Straat van Formosa een staking van het vuren tot stand gebracht werd en de nationalisten de kusteilanden ontruimden. Bij alle partijen in het parlement ging na deze verklaring een luid gejuich op. De Britse minister zeide verder, dat En geland met Moskou en Peking nog steeds contact onderhoudt om te trachten een op lossing voor de kwestie-Fnrmosa te vinden. Eden, die verslag uitbracht over de reis in het Verre Oosten waarvan hij Maandag is teruggekeerd, zeide, dat hij node tot de conclusie was gekomen, dat er aangaande deze kwestie nog geen vorderingen kunneh worden gemaakt door middel van een in ternationale conferentie. Hij deed een beroep op de Chinese natio nalisten hun strijdkrachten terug te trek ken van de eilanden voor de kust van het vasteland. In diplomatieke kringen wordt gezegd, dat Eden door deze verklaring voor de eer ste maal in het openbaar laat blijken hoe ernstig het meningsverschil tussen Enge land en de V.S. is over de manier waarop het probleem moet worden opgelost. Sir Anthony Eden kreeg applaus toen hij zei, dat, indien men zich in het Verre Oos ten beheerst, internationale aandacht kan worden geschonken aan de kwestie van China's vertegenwoordiging in de UNO en aan de toekomstige status van Formosa. Wat het Midden-Oosten betreft, gaf hij te verstaan dat Engeland overweegt toe te treden tot het Turks-Iraakse verdrag. In Bagdad heeft hij deze mogelijkheid bespro ken met premier Nouri El Said. Eden hoop te dat hij het parlement binnenkort verde re inlichtingen over dit onderwerp kan geven. Zou communistisch China thans de kust eilanden Quemoi en Matsoe aanvallen, dan moet gewapend ingrijpen van Amerika waarschijnlijk worden geacht. Nog altijd blijft de beslissing aan president Eisen hower voorbehouden, doch de radio-rede welke Dulles Dinsdagavond heeft uitge sproken, bevat de plechtige verzekering van concrete steun aan Zuid-Oost-Azië alsmede een onverholen waarschuwing aan commu nistisch China. Minister Foster Dulles heeft Dinsdag voor de Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen verklaard, „dat de positie van de vrije landen in Zuid-Oost-Azië in gevaar zal komen, tenzij de Verenigde Staten hun invloed op positieve wijze laten gelden." Dulles, die een verslag gaf van zijn recente reis naar het Verre Oosten, zei, dat de communisten „ons afschilderen als zwak; tenzij de vrije volken een duidelijker ge voel krijgen van onze kracht en bereidheid om die kracht te gebruiken, zullen zij tot de slotsom komen, dat het communisme zal winnen en dat zij zich beter bij het com munisme kunnen aansluiten." De minister herhaalde zijn verklaring van 16 Februari, waarin hij het denkbeeld van een opgeven van Quemoy en Matsoe ver wierp, omdat hij betwijfelde, of dit de zaak van de vrede en de veiligheid zou dienen. Dulles verklaarde Dinsdag voor de com missie, dat hij „zeer nuttige besprekingen" heeft gevoerd met generaal Tsjang Kai Tsjek. Dulles zeide verder in zijn radiorede: „De Chinese communisten schijnen vast besloten te zijn een uitdaging te doen. Tezelfder tijd trachten zij aanhoudend onze macht te kleineren en twijfel te laten ont staan aan onze vastbeslotenheid." Hij voeg de hier nog aan toe, dat de geallieerden in Zuid-Oost-Azië over voldoende machts middelen beschikken. In het bijzonder de Verenigde Staten beschikken over zee- en luchtstrijdkrachten, die zijn uitgerust met nieuwe en krachtige wapens, die met een grote mate van zuiverheid gebruikt kunnen worden, zodat militaire doelen geheel kun nen worden vernietigd zonder bevolkings centra in gevaar te brengen. Dulles wilde op een persconferentie nog geen commentaar leveren op de rede van minister Eden. Wel zei hij. dat de Verenig de Staten, evenals Groot-Brittannië, trach ten te komen tot beëindiging van de actieve vijandelijkheden in de straat Formosa. Van een redacteur) De Nederlandse Televisiestichting (N.T.S.) heeft ernstige bezwaren tegen de door bedrijven aangeboden programma's (zogenaamde sponsorprogramma's) welke de stichting Televisie '55 op de Rotterdamse tentoonstelling E 55 denkt te geven. De N.T.S. meent, dat noch de omstandigheden waaronder de stichting Televisie '55 zal uitzenden, noch de middelen waarover zij voor de duur van de tentoonstelling kan beschikken, wettigen dat van een experiment met commerciële televisie kan worden gesproken. Bij het publiek wordt daardoor een verkeerde indruk gewekt, waardoor onrust moet worden gevreesd in de Nedelandse televisie, juist in een periode, waarin zij voor alles behoefte heeft aan rust om zich te kunnen ontwikkelen. Met andere woorden: de omroepverenigingen vrezen, dat onder de dekmantel van de E 55 de commerciële televisie de Nederlandse aether wordt binnen gesmokkeld. Eén dodevele gewonden Met een enorme klap, die tot in de wijde omtrek van het vlakke Waterland was te horen, zjjn vanochtend vroeg om vjjf minu ten over zeven twee tramstellen van de NZHVM met een vaart van circa 45 km. op elkaar ingereden op het enkelsporig traject tussen Broek in Waterland en Purmerend. De bestuurder van de tram uit de richting Volendam, de 60-jarige Alphons Hendriks uit Amsterdam heeft het met de dood moe ten hekopen, dat hij met zjjn tram door het automatisch werkende rode sein is gereden en op het enkel spoor In een dichte mist bank op de tram, komende uit Amsterdam, is gevlogen. De bestuurder van deze laatste tram, de heer Fr. Schutte uit Amsterdam, ontkwam ten tweede male aan een zeker schijnende dood, doordat hij gealarmeerd door de twee opdoemende lichten, de rem- installatie in werking stelde en naar achte ren sprong. Hij redde hierdoor zijn leven, evenals enkele jaren geleden, toen hij zich ook by een lichte aanrijding ternauwernood kon redden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Grant Allen: Kakkerlakken denken dat keu kens geschapen werden om kak kerlakken een geriefelijke ver blijfplaats te verschaffen. De in de Volendamse tram op het voor- balcon staande ploegbaas De Groot en de wegwerker Tol moesten zwaar gewond uit de enorme ravage van de vernielde motor wagen worden gehaald. Ze zijn overge bracht naar het ziekenhuis in Purmerend. Van de ruim 200 passagiers in de beide tramstellen, die op dit spitsuur vooral in de richting Amsterdam geheel vol zijn, liepen slechts tien personen lichte verwondingen op. De politie stelt een onderzoek in onder leiding van de officier van justitie uit Am sterdam. De dienst Amsterdam-Noord naar Volendam en omgekeerd wordt onderhou den met een pendeldienst. Dit heeft de secretaris van de Neder landse Televisiestichting, de heer J. B. R e n g e 1 i n k. Dinsdagmiddag op een persconferentie verklaard. De berichten omtrent de voorgenomen commerciële televisie-uitzending van de stichting Tele visie '55 hadden het bestuur van de thans weer eendrachtig in de NT.S. samenwer kende vijf omroepverenigingen genoopt compleet uit zijn Bussumse verhevenheid neer te dalen in een zaal van „Krasna- Veel kostbaar antiek, 50 forellen, een aan tal pasgeboren krokodillen en schildpad den, alsmede een sprekende papegaai zijn verloren gegaan bij een felle brand die gisternacht het eethuisje „Olde Binnen hof je" aan de Singel in Amsterdam goed deels in de as legde. De eigenaar, Nicolaas Kroese, die op de tweede verdieping boven het restaurant sliep, kon zich ternauwer nood redden. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een der bezoekers bij het sluiten van de zaak een brandende cigaret op de vloer zou hebben achtergelaten. Op de foto: wat er van de bar overbleef. LONDEN (United Press) De ontwape ningsconferentie die tien dagen geleden te Londen geopend werd is gisteren voortge zet. De Russische onder-voorzitter van Buitenlandse Zaken Gromyko was voorzit ter bij de achter gesloten deuren gevoerde besprekingen. In het afgelopen weekeinde was de Franse gedelegeerde Jules Moch naar Parijs gevlogen voor overleg met pre mier Faure. De Engelse afgevaardigde An~ thony Nutting heeft uitvoerig beraadslaagd met Sir Anthony Eden. Protest tegen schietpartijen BELFAST (Reuter) Een lid van de Kamer van Afgevaardigden van Ierland (Eire), Sean Dunne, en een metgezel zijn door de politie van de tribune in het Lager huis van Noord-Ierland (Ulster) verwjj- derd, omdat zij de minister van Binnenland se Zaken, George Hannah, in de rede vie len, toen deze een verklaring over de inci denten aan de grens in het afgeopen week einde aflegde. De twee mannen uit de Ierse republiek schreeuwden: „Tracht niet uw moorde naarsbende te verdedigen. Dit is geen rege ring. Het is een maskerade. Gjj verbergt u achter een bende moordenaars", toen mi nister Hannah zeide, dat men aan de Noord-Ierse kant van de grens maatregelen met het oog op een eventueel nieuw optre den van het „Ierse Republikeinse leger" had moeten nemen, omdat Ierland niets te gen deze verboden organisatie doet. Ten gevolge van de beschermingsmaat regelen is een persoon gedood, terwijl twee anderen werden gewond. Alle drie waren af komstig uit Noord-Ierland. Minister Han nah deelde mede, dat een onderzoek wordt ingesteld. polsky" en zich daar te verweren tegen de vooruitgeworpen schaduwen van wat in de toekomst wellicht een concurrent zou kun nen worden: de reclame-televisie, ook al verklaarde de heer Rengelink met nadruk, dat hij „voor de commerciële beeldomroep niet bang is, omdat die in de eerste jaren op grond van een eenvoudig debet- en creditsommetje geen schijn van kans zal hebben." De stichting Televisie '55, welke naar het schijnt is voortgekomen uit het Rotter damse bedrijfsleven, stelt zich voor dage lijks gedurende zes uren via een zender op het tentoonstellingsterrein televisiepro gramma's te verzorgen. Daardoor zou op grote schaal een indruk worden gegeven van de huidige stand van zaken in de beeldomroep, een steuntje dat de Neder landse televisie-industrie best kan gebrui ken, gezien het nog geringe aantal kijkers. De Nederlandse Televisiestichting zou daar op zichzelf ook geen bezwaar in zien al vroeg en kreeg zij de waarborgen, dat de op de E 55 uitgezonden beelden onder geen beding de omheining der tentoonstel ling zullen overschrijden indien haar zuster zich zou beperken tot reportages, bedrijfsfilms en demonstraties van de op de E 55 exposerende bedrijven. De N.T.S. dat wil dus zeggen de om roepverenigingen kant zich echter prin cipieel tegen de zogenaamde sponsor programma's, waarbij dus normale pro gramma-onderdelen (muziek, cabaret, toneel etc.) worden aangeboden door be drijven, welke in ruil voor hun betaling het recht verkrijgen gedurende dertig seconden voor en dertig seconden na het aangeboden programma de aandacht van de kijkers op hun producten te vestigen. De N.T.S. stelt, dat het onjuist is te spreken van „een experiment met commer ciële televisie," omdat Televisie '55 niet elke dag nieuwe programma's zal geven, maar een maand lang dezelfde. Bovendien kan men als de prognoses van de directie van E 55 bewaarheid worden uitgaan van een publiek van drie millioen kijkers. Tenslotte blijft de reikwijdte van de zender tot de E 55 beperkt. De heer Rengelink was van oordeel, dat pas van een billijke vergelijking sprake kan zijn, wanneer de commerciële televisie, evenals de N.T.S., dagelijks nieuwe pro gramma's moest geven en dan voor een publiek van, zoals thans, ten hoogste hon derdduizend kijkers. Bovendien behoeft men op de E 5? geen dure studio te betalen, terwijl de overige apparatuur tegen gere duceerde bedragen beschikbaar is. „Het is een koud kunstje om nu onze mensen weg te kopen of hen in onzekerheid te brengen en om artisten hoge honoraria te bieden. Wij, die geen programmabeleid voor drie maanden, maar voor lange tijd moeten voeren, kunnen daar niet tegen op bieden," aldus de televisiesecretaris. Intussen zal de N.T.S. ondanks haar teleurstelling over de voor haar onbevre digende gang van zaken men heeft het gevoel door de tentoonstellingsdirectie aan het lijntje te zijn gehouden, terwijl de andere partij voortging haar eigen plannen te ontwikkelen de E 55 niet boycotten (Van onze correspondent in Londen) De Labour-leiders in het Britse parlement hebben besloten Aneurin Bevan te schorsen als lid der Lagerhuisfractie en z\jn roye ment by het partybestuur voor te dragen. Bevan krjjgt de gelegenheid zich volgende week voor de Labourfracties In I>ager- en Hogerhuis te verdedigen. Indien de fractie en het partybestuur het voorstel goedkeu ren, zal het de tweede maal In de geschie denis zyn dat Bevan wordt geroyeerd. Voor het eerst gebeurde dit in April 1939, toen hy de, volksfront-politiek van wylen Sir Stafford Cripps steunde. Zyn royement duurde tot December van hetzelfde jaar. Het gevolg van Sevan's verwijdering uit de party moet zyn dat deze een strydbaar- der karakter krygt want het tekort daar aan gaf de militante Bevan zyn kans. Bij voorgaande conflicten heeft Attlee Bevan niet alleen de hand boven het hoofd gehouden, maar ook getracht hem de wind uit de zeilen te nemen. Vandaar dat Bevan een functie kreeg in de Labour-regering. De nationalisering van de yzer- en staalin dustrie inmiddels door de conservatieven weer ongedaan gemaakt werd alge meen als een concessie jegens Bevan be schouwd. Toen Bevan het afgelopen jaar Attlee overvleugelde door zyn tegen-leiding inzake Duitse herbewapening zwaaide Att lee in zijn politiek tegenover China naar links en bracht hy met Bevan een bezoek aan Peking. Attlee kreeg het initiatief dat hem dreigde te ontglippen weer in handen. Thans lykt het psychologische moment om zich van Bevan te ontdoen of hem al thans op hardhandige wyze de les te lezen, te zyn aangebroken. Bevan heeft zich door zyn ontactisch optreden gedurende het de fensie-debat volkomen geïsoleerd, ook van zyn naaste geestverwanten, die vrywel al len mèt Attlee de fabricatie van de Britse H-bom aanvaardden. Het zwakke stand punt van Bevan was dat hij de H-bom in principe aanvaardde maar deze uitsluitend wilde beschouwen als een middel tot repré saille tegen een aggresor, die zélf atoom bommen gebruikt, en niet tegen een vyand, die slechts met conventionele wapens vecht. De Labour-fractie was echter mèt de rege ring van oordeel dat een dergelijke opvat ting een uitnodiging tot aggressie uit het Oosten zou betekenen aangezien de com munistische landen een overwicht bezitten aan grondstrijdkrachten. Niet Bevan's opvattng, waarvoor genoeg sympathie bestaat als menselijk protest tegen de verschrikkingen van de H-bom heeft tot het royementsbesluit geleid, maar het feit dat hij Attlee in het openbaar in verlegenheid heeft gebracht door hem tij dens het Lagerhuisdebat op uitdagende manier de vraag te stellen of hy het ge bruik van de H-bom tegen een aanvaller, die de bom niet gebruikt, zou goedkeuren. Dit was een vraag die Attlee als mogelijk toekomstig premier onmogelijk kan beant woorden. omdat hij een Labour-regering niet op deze wijze kan binden. Het is de grote fout van Bevan. wiens talenten en vooral sprekerskwaliteiten, die van Churchill soms evenaren, dat hij zich door zijn vurig temperament laat mee slepen en tot ondoordachte daden komt. Hoe groot hij ook als politicus moge zijn, hij is net niet groot genoeg om een staats man te zijn. Attlee, die vooral door de vakbewegings vleugel van de partij sinds lang verweten wordt te slap tegen Bevan op te treden en wiens positie daardoor bedreigd wordt, heeft een handige zet gedaan door Bevan's isolement te voltooien. Hij heeft een motie van Bevan die hij en van de bealngrijkste gebeurtenissen de gebruikelijke reportages geven. Wel vindt de N.T.S. het een beetje spijtig, dat in de avonduren haar programma's ongehinderd door de tentoonstellingszender kunnen worden gerelayeerd. Vermelden wij nog, dat de omroepver enigingen hebben aangeboden zelf een mid dagprogramma van vier uur op de tentoon- setlling te verzorgen, dat geen reclame be vat zou hebben. Het geven van reclame uitzendingen is trouwens aan de N.T.S. verboden. De heer Rengelink meende, dat het Ame rikaanse voorbeeld van commerciële tele visie niet tot navolging verlokt. aanvankelijk had geweigerd thans bij het Lagerhuis ingediend. In deze motie wordt een spoedige bijeenroeping van een top conferentie tussen de Grote Drie over de H-bom en ontwapening geëist. Om deze motie was het jongste conflict begonnen. Toen Attlee weigerde er zijn steun aan te verlenen kwam Bevan met een soort gelijke motie voor de dag, die meer dan 100 fractieleden onderschreven. Bevan's voorstel in de fractie om onge acht de ratificatie van de Parijse accoorden contact met de Russen te zoeken was kort na het Kerstreces met 93 tegen 70 stem men verworpen. Een week later diende Bevan, gesteund door 114 andere Labour- afgevaardigden een motie in, die bijna gelijkluidend was als die van Attlee thans. De motie laat in het midden of de top conferentie voor of na de ratificatie van de Parijse verdragen dient te worden ge houden, zodat Attlee kennelijk tracht de genen, die anders achter Bevan aanlopen, aan zich te binden. Het KNMI deelt mede: Nadat een en dezelfde storing twee da gen achtereen op vrij uitgebreide schaal sneeuw in ons land had gebracht, is de luchtdruk in de afgelopen nacht gaan stij gen, waarbij flinke opklaringen voorkwa men. Ten gevolge hiervan vroor het in Eelde 12 graden en op verscheidene andere plaatsen 7 tot 9 graden. Ook in Duitsland kwam de laatste paar nachten plaatselijk strenge vorst voor. Bij zonder koude lucht stroomde van Finland naar Zweden en met de heersende Noord- Oostenwinden komt deze lucht nu lang zaam dichter bij ons land. In de komende nacht moet daarom weer op flinke vorst gerekend worden. Een van Groenland komende storing lag vanmorgen voor de kust van Noord-Noor- wegen. De kans bestaat, dat deze storing ook enige invloed op het weer in ons land zal gaan uitoefenen. Aan het koude weer zal deze storing echter nog geen einde kunnen maken. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Ig rif 5 jj ff 12 p Je u ix £&e Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Dublin Londen Amsterdam Brussel Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Locarno Wenen Rome geheel bew. sneeuw sneeuw geheel bew. zwaar bew. onbewolkt sneeuw mist mist nevel mist zwaar bew. licht bew. nevel zwaar bew. nevel nevel sneeuw mist regen N N Z NO NW -13 2 -7 1 NNW 6 NNO 5 NO NO NNO NO ZZW N NO NO windstil O 1 O 1 NO 1 O 2 -5 -3 2 1 -1 -6 1 1 1 0,1 1 1 -4 0,1 -3 0 -2 0,1 -4 3 2 1 -4 0 -1 0 -2 -6 0 1 7 Neerslag laatste 24 uur. WEER VORST IN DE KOMENDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Enkele overdrijvende wolkenvelden en droog weer, behoudens enkele plaatse lijke sneeuwbuien aan de kust. In de komende nacht matige, hier en daar strenge vorst en plaatselijk mistvor- ming. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen 10 Maart Zon op 7.10 uur, onder 18.36 uur. Maan op 21.16 uur, onder 7.14 uur. Maanstanden 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmaiden Woensdag 9 Maart Hoog water: 4.17 en 16.29 uur. Laag water: 12.19 en uur. Donderdag 10 Maart Hoog water: 4.52 en 17.02 uur. Laag water: 0.33 en 12.55 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1