Boodschap van Eisenhower aan zeven West-Europese premiers Weerbericht De Schaduw Parijse accoorden krijgen garanties van wijlen EVG H Ie Pinay pleit voor ratificatie van de Parijse accoorden Televisie-uitzending van Kamerdebat over televisie Amerikaanse aansporing tot ratificatie Het woord is aan Gaullistische Saar-motie gestrand Het nieuwtje was er spoedig af Mysterieuze explosie in Hamburg: twee doden Tegen geluidsbarrière brekers Admiraal Stump verwacht geen oorlog met China „Bevaniet" treedt uit de Britse Labourpartij Washington kreeg aanval van verkiezingskoorts Londen laat geen Sovjet delegatie in Lagerhuis Sovjet-pers meldt Tito's critiek op Molotov Weer rapport IS zzw 69e JAARGANG No 207 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437 na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Nleervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 11 MAART 1955 IJmuider Courant e l s e r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 299e JAARGANG No 54 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman £=5 HET SCHADUW-KABINET van de Britse Labour Party, waarin de partij leider en oud-premier Clement Attlee, de oud-minister van Financiën Hugh Gaitskell en de oud-minister van Buitenlandse Zaken Herbert Morrison de voornaamste figuren zijn, heeft een besluit genomen dat hevige opschudding in de partij en in de gehele Britse politieke sfeer heeft verwekt. Het heeft de immer-rebelse woordvoerder van de linkervleugel, Aneurin Bevan zelf ook oud-minister „aan de Partijraad gerapporteerd." Dit besluit heeft de strek king, hem als partijlid te doen schrappen. Hij bezit een aanhang die niet van geringe betekenis geacht kan worden al vormt zij een minderheid en al telt zij maar weinig zetels in de Partijraad en zijn verwijdering zou dus tot een splitsing der Labour Party moeten leiden. Er zijn verkiezingen op til; naar veler mening zou zulk een scheuring in de grote oppositie partij tot een gemakkelijke overwinning, met aanzienlijke meerderheid, van de Conservatieven leiden. Sommige Conser vatieven willen dan ook het ijzer smeden nu het heet is en ten snelste ter stembus gaan. Anderen menen dat een Labour Party zonder intern conflict juist een betere kans zal maken dan de nu zo scherp ver deelde, en manen tot bezinning aan. Intussen is nog geen beslissing over Bevan's lot gevallen, omdat hij met griep aan zijn sponde gekluisterd is. De Lagerhuis-fractie, die 290 van de 625 leden van het Huis telt, heeft haar beraadslaging over de crisis daarom tot de volgende week moeten uit stellen en de Partijraad komt een week later bijeen. Maar men schijnt Bevan's aftocht wel te verwachten; de grote meer derheid is tegen hem en met name Gaitskell voert felle actie. Gaitskell wordt beschouwd als de toekomstige leider der partij, als de opvolger van Attlee. Naar die opvolging, of beter gezegd naar het premierschap, streeft ongetwijfeld ook Aneurin Bevan. Hij is een eerzuchtig man. Hij is ook, zoals bij her haling gebleken is, ijdel en tot een demago gisch optreden geneigd, dat hem tot allerlei onbeheerste uitingen voert. Vlak vóór de oorlflg heeft dit al eens tot zijn schorsing als partijlid geleid; na zes maanden krab belde hij toen terug en werd weer in genade aanvaard. Demagogen plegen onder de politici niet tot de mannen van groot formaat te behoren; in zijn geval moest men evenwel werkelijke bekwaamheid erkennen en bleef verwachten dat hij bij het klim men der jaren wel kalmeren zou. Dit is niet bewaarheid. Hij is nu 57 en het is weer zijn optreden in een Lagerhuisdebat tegen zijn eigen partijleider, de immer zeer rustige en bezadigde Attlee, geweest dat tot de huidige crisis heeft geleid. Het geschied de tijdens het debat over de bewapening, waarin besloten werd dat ook Engeland de waterstofbom zou gaan maken. In de schaduw van de bewapeningswed strijd en de nimmer aflatende dreiging van een oorlog met de verschrikkelijke nieuwe wapens, die de mensenwereld met totale vernietiging zou bedreigen, is in feite deze crisis in de Labour Party ontstaan. Men kan de figuur van Bevan daarbij met critiek en twijfel beschouwen en zich .niettemin af vragen, of deze crisis als symptoom niet geldt voor een veel groter crisis in de wereld. Die betreft het bewapeningsvraag stuk maar in breder zin bovendien het geweldige probleem, welke weg de mens moet inslaan om zich niet langer door zijn eigen technische vindingen te doen over heersen in een mate, die tot de noodlottig- ste gevolgen kan leiden. Het liberale Engelse dagblad News Chronicle, dat een reeks artikelen publiceert onder de titel „In de schaduw van de bom" heeft als nummer twee zyn politieke tegenstander Bevan aan het woord doen komen. Hij schrijft onder de titels „Praat nü met Rus land" en „Zelfs de proefnemingen met H- bemmen zouden ons einde kannen beteke nen." Churchill heeft bij herhaling gezegd dat pas met Rusland gepraat kan worden als eerst de accoorden van Parijs, betref fende de herbewapening van Duitsland en de Europese defensie in het algemeen, door de betrokken landen geratificeerd zullen zijn. Bevan antwoordt dat men nu al jaren verloren heeft door uitstel en dat dezelfde militaire deskundigen, die eerst twaalf Duitse divisies zozeer vereist achtten, ze nu niet zo belangrijk meer vinden. Er is geen andere weg dan onderhandelen, zegt hij, want oorlog tussen de grote mogendheden zou nu totale vernietiging betekenen. Velen in vele landen, die geenszins zoals hij linkse socialisten zijn, zullen woorden als deze beamen en zich niet kunnen voor stellen, dat met de Russen volstrekt geen overeenkomst te bereiken zou zijn als oor log hun eigen vernietiging moet meebren gen: geen kans op overwinning, maar slechts op vernietiging. De spanning ten aanzien van de mogelijkheid van onder handelen en van werkelijke ontwapening neemt zeer merkbaar in de wereld toe. De brief van de Amerikaanse vereniging van natuurkundigen, tellend tweeduizend leden waaronder al de belangrijke geleerden, aan de Amerikaanse regering is een indruk wekkende recente getuigenis van de loop van zaken. Wij publiceren vandaag een artikel van de Franse physicus prof. Charles Noel Martin, wiens waarschuwende publicaties hier al bij herhaling zijn citeerd. R. P. Van onze correspondent in Bonn) Men heeft redenen aan te nemen dat een ontploffing in een kelderwoning te Ham burg, waarbij twee mannen het leven heb ben verloren, verband kan houden met een plan een aanslag op het leven van dr. Adenauer te plegen. De bondskanselier zou deze week een bezoek aan Hamburg bren gen, maar zijn reis is niet doorgegaan om dat hij, zoals zoveel mensen in het Rijnland, een slachtoffer van de griep geworden is. De om het leven gekomen mannen zijn lid geweest van de communistische partij. Het communistische blad „Hamburger Volkszeitung" meldde dat beide mannen sedert jaren niet meer in geregeld contact met de partij hebben gestaan. Men acht het echter niet uitgesloten dat de beruchte Ernst Wohlweber, het hoofd van de communistische veiligheidsdienst in de Oost-zóne, die vroeger havenarbeider is geweest, een hand in het spel heeft gehad. WASHINGTON Reuter/AFP) President Eisenhower heeft opnieuw de verzeke ring gegeven dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en ook in Duitsland zullen blijven, als de Panjse overeenkomsten over de West-Duitse herbewapening en de Europese eenheid zullen worden bekrachtigd. De president schetste het Ame rikaanse beleid jegens de voorgestelde West-Europese Unie in een boodschap aan de premiers van de zeven landen, die de overeenkomsten hebben getekend: België, Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg, Nederland, Groot-Brittannië en Italië. De uiteengezette politiek is gelijk aan die welke de president bekend maakte voordat de Europese verdedigingsgemeenschap schipbreuk leed. FARNBOROUGH, Engeland. (United Press Zakenlieden en grondbezitters, die in de buurt van de straaljagerbasis van Farnborough wonen, hebben de koppen bij elkaar gestoken wegens de overlast die zij ondervinden van vliegtuigen die de geluids barrière doorbreken. Zij willen een „bond tot bescherming tegen supersonisch geweld" stichten en hopen via hun organisatie van de overheid vergoeding te krijgen voor schade. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S John Clare: Wanneer het leven een tweede druk had, wat zou ik dan een boel in de proeven verbeteren. Behalve de belofte van het handhaven van Amerikaanse troepen in Europa, geeft de president de volgende verzekeringen: De Verenigde Staten zullen in de NAVO werkzaam blijven en overleg plegen met de andere leden omtrent kwesties van gemeenschappelijk belang. De Verenigde Staten zullen desgewenst met de West- Europese landen overleg plegen tot het uitoefenen van toezicht op de bewape ning „en het verhinderen van ongerecht vaardigde militaire voorbereidingen bin nen óe Unie". (Dit schijnt betrekking te hebben op de Franse vrees voor een on gecontroleerde West-Duitse herbewape ning). De Verenigde Staten zullen medewer ken aan de ontwikkeling van de nauwst mogelijke samenvoeging van de aan de NAVO toegewezen strijdkrachten in West- Europa, waaronder de West-Duitse. De Verenigde Staten zullen samenwer ken in het belang van de beveiliging van het Noord-Atlantisch gebied door het uit wisselen van gegevens, mede betrekking hebbende op het militaire gebruik van atoomwapens voor zover het Congres hier voor toestemming verleent. De Verenigde Staten zullen „iedere actie, van welke zijde dan ook, die het onderling verband of de eenheid van de West-Europese Unie bedreigt, beschouwen als een bedreiging van de veiligheid van de landen, die lid zijn van de Noord- Atlantische Verdrags Organisatie". Een woordvoerder op het Witte Huis verklaarde dat in de boodschap van de president nogmaals met nadruk de Ameri kaanse politiek wordt uiteengezet en dat de garanties geen essentieel verschil ver tonen met die, welke verleden jaar wer den gegeven toen de Amerikaanse rege ring hoopte op de instelling van de EVG. TOKIO (Reuter) Admiraal Stump, de opperbevelhebber der Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan, meent, dat communistisch China geen oor log op grote schaal zal beginnen. De Chi nese communisten hebben weliswaar wat strijdkrachten in het gebied van Quemoy en Matsoe samengetrokken, doch „niet te veel". De Amerikaanse troepen waren in staat „binnen enige uren" aan een even tuele aggressie het hoofd te bieden. De admiraal zeide te geloven, dat com munistisch China geen verdere vorde ringen in welke richting ook kan maken, als de Verenigde Staten vastbesloten zijn, de communisten te weerstaan. Zelfs als de communsten er in zouden slagen Que moy en Matsoe te veroveren, dan nog zouden zij niet op Formosa kunnen landen. Op de vraag of de Amerikanen de atoom bom zouden gebruiken als zij met de com munisten in een strijd zouden worden ge wikkeld om Quemoy en Matsoe, antwoord de de admiraal, dat eilanden zonder het gebruik van kernwapens verdedigd kun nen worden, doch dit betekende niet, dat „dit de beste manier van verdedigen zou zijn". In zijn boodschap zei de president onder meer: „Ik ben van mening dat de voorge stelde regelingen, wanneer zij in werking zullen zijn getreden, in Europa de een wording zullen bevorderen". De Parijse accoorden voorzien in con trole van het bewapeningspeil en zij waarborgen dat de strijdkrachten van de deelnemende landen in Europa niet ge bruikt worden voor nationalistische ag gressie of anders dan ter beveiliging van de Noord-Atlantische Verdragsgemeen schap. Saarkwestie verzwegen In Washington ziet men in de brief van de president een poging om de ratificatie van de Parijse verdragen in Frankrijk en West-Duitsland gemakkelijker te maken. De boodschap bevat opzettelijk geen enkele verwijzing naar de kwestie van een Amerikaanse garantie van de regeling der Saarkwestie, volgens Reuters correspon dent in Washington Paul Scott Rankine. Elke officiële verklaring van de Verenigde Staten op dit punt, zelfs een zo neutraal mogelijke, moet onvermijdelijk argumen ten verschaffen aan tegenstanders van de verdragen in Frankrijk of West-Duitsland. Aanpassing De verklaring van de president is in Londen, Parijs en Bonn met grote vol doening ontvangen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen verklaarde, dat hieruit opnieuw het belang van West-Europa blijkt. Sir Winston Churchill heeft op dracht gegeven de brief van de Ameri kaanse president te publiceren in een of ficieel „Witboek". In gezaghebbende kringen in Parijs sprak men van een aanpassing aan de nieuwe toestand, ontstaan door het ver vangen der mislukte EVG door de West- Europese Unie. In politieke kringen in Bonn wees men er op, dat de Amerikaanse garantie over eenkomt met de wens van de bondsrepu bliek, dat de West-Duitse verdediging zo veel mogelijk zal worden georganiseerd binnen de Europese en Noord-Atlantische gemeenschap. Men verwacht, dat de Italiaanse Senaat de Parijse accoorden vandaag met een ruime meerderheid zal bekrachtigen. De verdragen zijn reeds geratificeerd door Groot-Brittannië en Luxemburg. West- Duitsland, Frankrijk, België en Neder land moeten de ratificatie nog voltooien. Verklaring van Nuschke De Oost-Duitse vice-premier Nuschke Christen-democraat) heeft de vertegen woordiger van de Evangelische kerk bij de Oost-Duitse regering. Gruber, telegrafisch doen weten, dat de houding van de algemene Synode van de-Evangelische kerk te Espel- berg West-Duitsland» de betrekkingen tus sen de kerk en de Duitse Democratische Re publiek kan verstoren. De besluiten van de synode hebben grote verbazing in Oost- Duitsland gewekt. Het feit, dat dr. Heine- mann niet is herkozen als voorzitter schijnt te betekenen, dat de synode de poljtiek van bondskanselier Adenauer aanhangt, zo zeide Nuschke. PARIJS (Reuter) De Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Antoine Pi nay, heeft de commissie van Buitenlandse Zaken van de Raad der Republiek (Senaat) dringend verzocht, de Parijse verdragen zonder enige nieuwe voorwaarden of ver tragende clausules te aanvaarden. Pinay verwierp een amendement van een ande re commissie van de Franse Senaat om de uitwisseling van de ratificatiedocumenten op te houden totdat een Europese bewape ningsgemeenschap zou zijn opgericht. Een dergelijk amendement, afkomstig van de commissie voor industriële productie, zou groot tijdverlies meebrengen en twijfel wekken omtrent Frankrijks bedoelingen. Pinay voegde er aan toe, dat hoewel de werkgroep ter bestudering van de Franse voorstellen voor een bewapeningsgemeen schap tot dusver slechts plannen voor een overgangsperiode tot volgend jaar had goedgekeurd, de technisch studie van de deskundigen had aangetoond, dat de moei lijkheden niet onoverkomelijk waren. Volgens Pinay kon bekrachtiging van de overeenkomsten niet uitgelegd worden als het opgeven van het denkbeeld van on derhandelingen met de Russen. Sprekende dit pact graag boven een gewone militaire alliantie zou zien uitgroeien tot een instru ment voor gemeenschappelijke politieke actie op zowel Europees als wereldniveau. Het voornaamst eis, Duitsland aan West- Europa te binden en het de waarde van een duurzame overeenkomst te laten voelen. De Sovjet-Unie zou de Westelijke wereld zonder oorlog overwinnen als het Westen verdeeld zou zijn. „Zonder een Duitse bijdrage zouden wij ons aan de Rijn moeten verdedigen". Waarschuwing Pinay las een brief voor van Sir Win ston Churchill aan de voormalige Franse premier en minister van Buitenlandse Za ken, Mendès-France. waarin werd gezegd, dat Groot-Briitannic er grote waarde aan hecht, dat Frankrijks plaats bij interna tionale conferenties niet onbezet wordt ge laten. Indien dat zou gebeuren, aldus Sir Winston, zou het gevaar ontstaan, dat deze plaats door een andere natie bezet wordt. Verscheidene senatoren zijn van mening dat daarmee West-Duitsland bedoeld wordt. De Franse regering heeft haar eerste overwinning behaald in haar campagne voor snelle ratificatie van de Parijse ac coorden. De commissie van Buitenlandse Zaken van de Nationale Vergadering heeft na een uiteenzetting van Pinay, ge weigerd voorrang te geven aan een motie van de Gaullist Jacques Vendroux, waarin uitstel van de ratificatie werd geëist tot van de Verenigde Staten en Groot-Brit tannië opheldering zal zijn verkregen over hun houding jegens de Saarkwestie. Dit betekent dat het Gaullistische voorstel voor de Nationale Vergadering in feite van de baan is. Vier gewonden, een gedeukte tram en mudden kolen over de straat waren voor de Amsterdammers de duidelijke tekenen, dat de botsing tussen lijn 3 en een kolenauto was aangekomen. Het gebeurde Donderdag op de kruising van Bilderdijk- straat en Jacob van Lennepstraat. Dé beraadslagingen in de Tweede Kamer over het toekomstig televisiebestel worden door de Nederlandse Televisie Stichting uitgezonden. Gistermiddag bij het begin van het debat, heerste er door de aanwezigheid van de drie televisiecamera's in 's lands vergaderzaal aanvankelijk een gedwongen sfeer. Men voelde zich niet vrij, men wist zich voortdurend bespied en men deed daarom gewichtiger en zat drukker te schrijven dan gewoonlijk. Maar nu en dan glipte er iemand de zaal uit om in de rook-foyer even bij het daar opgestelde televisie-toestel te gaan kijken. Toen men ontdekt had dat de camera's bijna steeds op de spreker bleven gericht, werd men ongedwongener in zijn gedragingen. En aan het eind van de middag waren bijna alle banken leeg. Het was gelukkig weer een normale Kamer. Niemand houdt het vol vijf uur achtereen stil te zitten en te luisteren. In het begin van de middag was het drukker dan gewoonlijk in de Kamer. Na een poosje probeerden velen argeloos „in het beeld" te komen door achter de spre ker om te lopen. Want het is wel aardig als huisgenoten en kennissen in den lande je hebben gezien op de televisie. Dank zij het gezamenlijk werk van twin tig televisie-mannen kreeg de kijker een goed beeld te zien. Maar de televisie brengt niet de sfeer in de Kamer over. Men kreeg een indruk van de opstelling van het spreekgestoelte in de Kamer, de plaatsen van de voorzitter, van de minis ters, de Kamerleden en de stenografen. Maar de beelden bleven plaatjes. De kijkers troffen het ook niet met de sprekers, want de politieke kopstukken zoals prof. Romme, prof. Oud. dr. Schou ten, mr. Burger en de heer Tilanus kwa men in het televisie-debat niet aan het woord. De radio- en televisie-specialisten, die gisteren aan het woord kwamen, zijn geen sprekers, maar voorlezers. Zij hou den zich aan hun degelijk opgezette tekst, maar het gevolg is dat hun betoog niet leeft. De wisseling van sprekers op het te levisie-scherm was een aardig begin, maar de langdurige redevoeringen zullen de kijkers onmogelijk voortdurend hebben kunnen boeien. De beeldflitsen er tussen LONDEN AFP/U.P.). De afgevaar digde van de Britse Labourpartij in het Lagerhuis Sir Richard Acland, een aan hanger van Bevan, heeft bekend ge maakt, dat hij uit de partij treedt wegens de houding van Labour ten aanzien van de waterstofbom. Bij de volgende verkie zingen zal hij zich als onafhankelijke can- diöaat stellen. Hij acht deze politiek „zo wel moreel als practisch fout". Hij zei tegenover verslaggevers het oneens te zijn met Bevans optreden in dezen, Tolerantie jegens andersdenkenden acht hij in deze wereld echter de noodzakelijkste deugd. De plaatselijke afdelingen van de Labour partij in Birmingham, Manchester. Liver pool en Coventry hebben aan de afgevaar digden van deze steden in het Lagerhuis boodschappen gezonden, waarin zij pro testeren tegen de mogelijke uitsluiting van Bevan uit de Labourpartij. In de wandelgangen van het Lagerhuis liep het gerucht dat mogelijk voor eind Juni algemene verkiezingen zullen worden gehouden. Het is bekend, dat bepaalde conservatieve afgevaardigden profijt wil len trekken van de huidige beroering in de Labourpartij Een besluit om verkiezingen te houden zou moeten uitgaan van Sir Winston Churchill. door, van met elkaar keuvelende Kamer leden, leidden de aandacht van een be toog af. Er is voor de televisie eigenlijk weinig in de Kamer te zien. Voor het volgen van de redevoeringen weten de kijkers in het algemeen te weinig af van het onderwerp en van de plannen van de ministers. Men weet ook te weinig van de politieke schakeringen en hun invloed om het be toog van de sprekers naar waarde te kun nen schatten. Voor de Kamer was het nieuwtje van de televisie er al spoedig af. Waarschijnlijk zal dat voor de kijkers ook gauw het geval zijn. Butler maakte Eisenhower razend WASHINGTON (Reuter-AFP>. In republikeinse kringen in Washington is grote beroering gewekt door de verklaring van de voorzitter van de democratische partij. Butler, dat president Eisenhower mogelijk, als gevolg van de gezondheids toestand van zijn echtgenote, zou besluiten zich volgend jaar bij de presidentsverkie zingen niet herkiesbaar te stellen. Verscheidene republikeinse senatoren en afgevaardigden verklaarden, dat mevrouw Eisenhower alleen maar griep heeft. Sena tor George Aiken ging in zijn woede zover, dat hij Butler een „boef" noemde. Volgens een senator die niet met name genoemd wilde worden, was ook de president razend kwaad. Butler heeft getracht de gemoederen wat te kalmeren door te verklaren, dat hij zijn mening had gegrond op persberichten, waarin zou zijn gezegd, dat de officiële werkzaamheden teveel van de gezond heidstoestand van mevrouw Eisenhower vergden en dat haar moeder zou wensen, dat zij riiet nog eens vier jaar in het Witte Huis zou wonen. Ik meende, dat dergelijke omstandigheden wel invloed op een be sluit van de president zouden hebben, zo zei de voorzitter der democratische partij. LONDEN. (Reuter.) De Britse regering heeft besloten een uitnodiging van de Sov jet-Unie om delegaties van parlementariërs uit te wisselen niet te aanvaarden. In ant woord op vragen heeft Sir Winston Chur chill in het Lagerhuis verklaard, dat in het Britse parlement slechts personen kunnen optreden, die Britse onderdanen zijn en die gekozen zijn in een district onder voorwaar den die in Groot-Brittannië als gepast en correct gelden. Op vragen over de potentiële gevaren van proefnemingen met waterstof- en atoom bommen voor de mens verklaarde Sir Win ston. dat bij de totdusver gehouden proeven slechts ongevaarlijke hoeveelheden radio actief materiaal was vrijgekomen. MOSKOU (United Press) De Russi sche bladen hebben de critiek van presi dent Tito op minister Molotov, namelijk dat deze de feiten verdoezeld heeft in een verklaring over Joegoslavië voor de Op perste Sovjet, afgedrukt. Het was een van die zeldzame gelegenheden waarop in de Russische bladen aandacht werd besteed aan buitenlandse critiek op een hoge Rus sische politicus. Tito's opmerkingen wer den weergegeven in een Tass-bericht uit Belgrado en zowel opgenomen in Pravda en IzVestia. In andere bladen verschenen verkorte lezingen. In de Izvestia werd gemeld dat Tito het als onzin had bestempeld dat Joego slavië weer op het goede pad terug zou willen keren en dat het land zou inzien schuldig te zijn geweest en dat zou willen verhelpen. Tito had voorts gezegd dat dergelijke beweringen twijfel deden rijzen aan de oprechtheid van de pogingen die worden ondernomen de betrekkingen met zijn land te normaliseren. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ■Óo G ra Si c 4> de E-S 5) Helsinki poolsneeuw windstil -9 0. Oslo zwaar bew. windstil -5 0 Kopenhagen onbew. NNO 5 -6 0 Aberdeen half bew. windstil 0 0 Dublin onbew. N 2 1 0 Londen half bew. NNO 8 1 0 Amsterdam zwaar bew. ONO 6 -1 0 Brussel onbewolkt NO 5 -4 0 Parijs nevel NO 6 -3 0 Bordeaux nevel NNO 2 1 0 Grenoble geheel bew. windstil 2 0 Nice nevel windstil 0 0 Berlijn nevel NO 3 -5 0 Frankfort zwaar bew. ONO 8 -2 0 München geheel bew. ONO 5 -5 0 Zürich nevel ONO 10 -2 - Genève geheel bew. ONO 6 1 0 Locarno geheel bew. NNO 2 3 9 Wenen geheel bew. N 6 3 11 Innsbruck poolsneeuw O 3 -2 1 Rome licht bew. windstil 6 0 Stockholm mist 2 -9 0 Neerslag laatste 24 uur. cxxxoxxxxxjoooooooocosoooorooococoocoooooqt DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M1 in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst. Morgen dezelfde mid- dagtemperaturen als vandaag of iets hogere. 12 Maart Zon op 7.06 uur. onder 18.39 uur. Maan op 23.36 uur, onder 7.52 uur. Maanstanden 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 11 Maart Hoog water: 5.25 en 17.37 uur. Laag water: 1.06 en 13.30 uur. Zaterdag 12 Maart Hoog water: 5.58 en 18.13 uur. Laag water: 1.39 en 14.02 uur. t

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1