PANG Europese productie 1954 steeg snel Magazijnbedienden verduisterden bougies van Aerolineas Argentinas PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS PUISTJES Wereldnieuws Bezwaren tegen ontworpen wet op het kleuteronderwijs Handel Oost-West bleef toenemen Rapport UNO-commissie De radio geeft Zaterdag Berekening van huur verhoging bij inwoning Adres van de Vereniging van Neder landse Gemeenten aan Tweede Kamer *t)e vets/idpeufuj. pan ctemsfe tang. ÜQ Schiphol-employés voor de rechtbank Opkoper bracht zaak aan het rollen Inbreker veroordeeld U'HliU ió liet zo r VRIJDAG 11 MAART 1955 K. Jonkheid voorzitter van B.N.A.-kring Haarlem Nederland neemt inter nationaal stelsel over Twee ernstig- en twee lichtgewonden Leeuw verwondde fotograaf Ringen van Newton" Het secretariaat van de Economische Commissie voor Europa van de UNO (ECE) heeft in zijn „Economische overzicht van Europa in 1955" de handel van de Oost- Europese landen en de Sovjet-Unie onder ling en met andere delen van de wereld aan een onderzoek onderworpen. Verder bevat het rapport mededelingen over de economische ontwikkelingen in Oost- Europese landen en in de Sovjet-Unie ge durende de laatste tijd. Tot nu toe. aldus het overzicht, gaf het grootste deel van de naoorlogse tijd een toenemende verstoring te zien van de handelsbetrekkingen tussen Oost en West, waarbij gelijktijdig sterkere economische banden binnen de Oostelijke handelsgroep werden gelegd. De autoriteiten in de com munistische landen, die de plannen opstel len, leggen thans opnieuw de nadruk op de uitbreiding van de handel met buitenstaan ders, op de bevordering van een grotere soepelheid bij het gebruik van de nationale hulpbronnen en op de meest rationele ver deling van de fJroductie tussen de binnen landse markt en de export. Vóór de oorlog namen de communistische landen 8 procent van de wereldhandel voor hun rekening. Uit het overzicht blijkt, dat in 1953 hun aandeel was toegenomen tot 10 procent van het totaal, hetgeen, wanneer men met prijsstijgingen rekening houdt, veel meer is dan vóór de oorlog. In de han del tussen Oost-Europa en de Sovjet-Unie staat de Sovjet-Unie in het middelpunt. Zij neemt omstreeks 40 procent van de in- en uitvoer van Oost-Europa voor haar reke ning. Uit de handelsstatistieken van West- Europese landen in het overzicht blijkt een toeneming van 22 procent van de Europese handel tussen Oost en West in de eerste negen maanden van 1954, vergeleken met dezelfde periode van 1953. De toeneming van de handel met over zeese landen, in het bijzonder die met de economisch minder ontwikkelde landen, zal mogelijk groter zijn dan die van de handel met West-Europa. De jongste toeneming van de handel buiten het gebied schijnt, wat de invoer betreft, geconcentreerd te zijn op voedsel en grondstoffen voor de lichte industrieën en ten aanzien van de uitvoer op industriële uitrusting voor de economisch minder ontwikkelde landen en ADVERTENTIE HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Pla'.en. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Even opkrikken! 7.50 Platen. 8.00 Nieuws 8.19 Platen. 8.55 Voor de huis vrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cause rie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de ar beiders. 11.35 Pianorecital. 12 r" Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Cabaret. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Volksdansen. 15.25 Even tijd voor veiligheid, causerie. 15.40 Kamermuziek. 16.00 Van de wieg tot het graf. causerie. 16.15 Omroep-orkest en koor. 17.00 Actualiteiten. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzen ding: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.25 Sportuitslagen. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 De Bijbel is een moeilijk boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Dans muziek. 20 35 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 Pla ten. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Gevaarlijk ijs. hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. Hierna: Katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.45 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogramma. 15.00 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Fan fare-orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Piano. 17.20 Voor de jeugd. IC.00 Samenzang. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Dansmu ziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, cause rie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalen der. 19.45 Kamerorkest en solist. 20.40 Ac tualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Ge varieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22—24.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 De Purperen slaapkamer, blijspel. 20.52 Actualiteiten. 21.12 Latijns-Amerikaanse muziek. 21.38 De Vryer in de Kist, klucht. 22.15 Sluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Platen 15.15 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen 16.15 Accordenomuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelconcert 18 10 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Om- roep-Ommeganck. 21.15 Verzoekprogramma. 22.00 Niews. 22.15 Dansmuzie' 23.00 Nieuws. 23 05—24.00 Platen. BBC 17.00—17 15 Engelse les voor beginnelingen, een uitspraakles en les 21, deel 1. (Op 224 jn 49 m.i. 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. Op 134 mJ. voedsel en grondstoffen voor West-Europa. Aan de kant der Westelijke landen is in Augustus 1954 een belangrijke stap gedaan in de richting van een vergemakkelijking van de handelsbetrekkingen met het Oosten door de verzachting van de bepalingen be treffende de uitvoer van strategisch be langrijke goederen. Volgens het overzicht is het weinig waar schijnlijk, dat de tegenwoordige sterke geografische concentratie van de handel van de Sovjet-Unie en van Oost-Europa zal afnemen, wanneer de totale omvang toe neemt. Er is echter goede reden om te ver wachten, dat deze landen hun handel met West-Europa zullen willen uitbreiden. Europ Omtrent de economische opleving in West-Europa en de achtergrond daarvan wordt in dit overzicht medegedeeld, dat in 1954 in vrijwel elk land van West-Europa (hiermede worden tenzij anders vermeld bedoeld alle Europese landen behalve Al banië, Bulgarije, Tsjechoslowakije. Hon garije. Polen, Roemenië. Oost-Duitsland en de Sovjet-Unie) de industriële productie belangrijk toenam. De meest opvallende toeneming van ge middeld 20 procent kwam voor bij de pro ductie van vervoersmiddelen, in het bijzon der van motorvoertuigen. De Amerikaanse terugslag heeft het al gemene niveau van de grondstoffenprijzen onaangetast gelaten en de invloed van de omvang van de Amerikaanse importen en uitvoeren op de betalings-positie van West- Europa was als gevolg daarvan zeer be perkt. Het blijkt, dat de omvang van de export vrijwel onveranderd bleèf. De geringe ver mindei ing van de Amerikaanse invoer kan, tezamen met enkele stabilisatiemaatregelen in de V.S., voor een deel de verklaring geven voor de opmerkelijke stabiliteit van de grondstoffenprijzen. In een vroeger overzicht van de Econo mische Commissie voor Europa der Ver. Naties werd gewezen op het gevaar dat de ontwikkeling in de richting van internatio nale integratie zou gaan ten koste van de armste landen. In het huidige overzicht der commissie wordt erop gewezen, dat tenzij tegenmaatregelen worden genomen, de technische vooruitgang in de het meest ge- industrialiseerde gebieden van een land de neiging heeft te leiden tot een verdere ver arming van de arme gebieden in dat land. De Europese Kolen- en Staal Gemeen schap wordt in het overzicht genoemd als het belangrijkste voorbeeld van samen werking tussen aangrenzende gebieden in verschillende landen. Tenslotte, aldus het overzicht, moeten de programma's van Europese integratie wor den aangevuld door maatregelen op inter nationale schaal, welke ten doel hebben bevordering van de industrialisatie en van de dynamische groei in de meest achterge bleven gebieden van Europa. In een druk bezochte ledenvergadering heeft de Kring Haarlem van de Bond van Nederlandsche Architecten (B.N.A.) af scheid genomen van de heren H. W. van Kempen als voorzitter en B. J. J. M. Ste vens als lid van het bestuur. Beiden moes ten periodiek aftreden en waren statutair niet meer herkiesbaar. Namens de Kring heeft prof. G. H. M. Holt de afgetreden bestuursleden dank en hulde gebracht voor de belangrijke dien sten gedurende acht jaar aan de Kring be wezen. Aan de scheidende voorzitter werd een cadeau aangeboden. Met algemene stemmen werden in de va catures benoemd, op voorstel van het be stuur de heren K. Jonkheid als voorzitter en ir. H. A. Breuning als lid. De Kring Haarlem van de B.N.A. telt momenteel 46 leden en omvat het district van Beverwijk tot Hillegom en van Aals meer tot Zandvoort. Het betonningsstelsel Het Nederlandse loodswezen zal op Maandag 14 Maart beginnen met het wij zigen van het Nederlandse betonningsstel sel. Dit zal namelijk worden aangepast aan de internationale regeling. Men re kent er op, dat met het aanbrengen van de wijzigingen verscheidene weken zijn gemoeid. Het thans nog in gebruik zijnde stelsel houdt in, dat schepen, die van zee ko men en de rivier opvaren, aan hun rech terzijde (stuurboordzijde) aan de oevers rode spitse tonnen of rode lichtboeien met wit licht zien; aan de linkerzijde, aan bakboord, zijn Op de oevers zwarte stom pe tonnen of zwarte lichtboeien met rood licht aangebracht. Het voor Nederland nieuwe en thans reeds internationaal in gebruik zijnde stelsel houdt een omgekeerde regeling in. Wat de schepen thans aan bakboord aan treffen, zal ir. de toekomst aan stuurboord worden aangetroffen en wat thans nog aan stuurboord wordt gezien, zal in de toe komst aan bakboord te zien zijn. Tram ramde vrachtwagen Donderdag is op hei kruispunt Bilder- dykstraatJacob van Lennepstraat te Amsterdam een tramtrein van lijn 3 tegen een truck met oplegger gebotst. Bij deze aanrijding werden vijf personen -gewond, van wie twee ernstig. De truck met oplegger, beladen met ko len, kwam uit de Jacob van Lennepstraat en had voorrang verleend aan een uit de richting Overtoom komende tramtrein van lyn 3. Na het passeren van de tram wilde de bestuurder van de truck de straat over steken en pas toen hij op de rails was, zag hy uit de richting De Clercqstraat eveneens een tramtrein van lijn 3 naderen. Door meer gas te geven trachtte de bestuurder van de truck een botsing te voorkomen, maar hij was te laat. Met een klap ramde de motorwagen van lijn 3 de rechter zij kant van de oplegger, waardoor drie man nen, die op de kolen zaten van de wagen geslingerd werden. De 27-jarige Van der B. en een zekere S. werden met ernstige verwondingen in het Wilhelminagasthuis opgenomen. De 40-ja- rige De J. werd ter observatie in hetzelfde ziekenhuis opgenomen. De bestuurder van de tramtrein, de 56-jarige G., kreg enige kneuzingen en kon. na door de GG en GD behandeld te zijn, naar zijn woning gaan. Een 12-jarige scholier Van G. kreeg een hoofdwond, maar kon eveneens naar huis gaan. Het voorbalcon van de motorwagen van de tramtrein werd ernstig beschadigd. De oplegger had vrijwel geen beschadigin gen. Over de berekening van de huurverho ging bij inwoning is verwarring ontstaan doordat de inwoningstoeslag van 20 percent voor de huiseigenaar wegens grotere slij tage, een jaar geleden, bij de vorige huur verhoging, is afgeschaft. De hoofdbewoner mag echter nog wel aan zijn onderhuurder een inwoningstoeslag van 20 percent be rekenen wegens ongerief. Bij de komende huurverhoging mag hij die inwoningstoe slag berekenen boven de verhoogde huur. Indien de huur van een woning 60 gul den per maand bedraagt en de hoofdbe woner daarvan een deel heeft verhuurd voor 30 gulden, dan mocht hij een inwo ningstoeslag berekenen van 20 percent, zo dat de onderhuurder zes gulden toeslag moest betalen. De huurverhoging van 10 percent in dit geval moet echter worden berekend over de huur zonder de inwo ningstoeslag, dus over 30 gulden, zodat de nieuwe huur wordt 33 gulden. Bij het be drag van 33 gulden komt dan de inwonings toeslag van 20 percent, zodat het huurbe- De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot regeling van het kleuteronderwijs en van de opleiding van leidsters bij dat onderwijs. De vereniging dringt er op aan, een zeer ruime overgangstermijn te nemen waarbinnen de gemeenten en schoolbe sturen de gelegenheid züllen hebben hun scholen op het vereiste peil te brengen. Er doen zich gevallen voor, waarin de bestaande voorzieningen voor het kleuter onderwijs, met name de salariëring van de leidsters en de toelatingslecftijd, gunstiger zijn dan die, welke de wet voorschrijft. Het zou volgens de vereniging principieel niet juist en bovendien in hoge mate on bevredigend zijn, indien de betrokken gemeente- en schoolbesturen, die het onderwijs aan hun scholen op zo uitste kende wijze hebben verzorgd, genoodzaakt zouden worden hun voorzieningen op een lager peil terug te brengen. De vereniging meent daarom, dat de overgangsbepalingen van het wetsontwerp moeten worden aan gevuld in die zin. dat de gemeente- en schoolbesturen, welke gunstiger regelingen ten aanzien van hun-scholen met name op het punt van de salariëring van het per soneel en de toelatingsleeftijd voor de leerlingen hebben, deze regelingen ook na het tot stand komen van de wet mogen handhaven. Volgens het wetsontwerp zullen de ge meenten ter financiering van de kosten, welke uit de toepassing der wet voort vloeien. vergoedingen in de vorm van „doelbijdragen" ontvangen. Deze bijdra gen zuilen, met voorbijgaan van het Ge meentefonds. rechtstreeks uit 's rijks kas worden uitgekeerd. Deze bijdragen komen rechtstreeks ten laste van 's rijks kas. Nu ligt het in de lijn der verwachting, dat bij de komende nieuwe regeling van de financiële verhou- De 27-jarige fotograaf J. V., werkzaam bij een foto-persbureau te Maastricht, heeft Donderdagmiddag toen hij met een collega opnamen maakte van leeuwen een kiap van een der beesten gekregen. V. liep een diepe wonde op over achterhoofd, nek en schouder. Hij is naar het ziekenhuis te drag voor de onderhuurder tenslotte 39.60 Maastricht overgebracht en kon na ver gulden wordt. bonden te zijn huiswaarts keren. ADVERTENTIE Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel „Deze zaken zijn ernstiger dan de „Schip- hol-affaire", die in Januari en Februari behandeld werd. Toen werden er dage lijkse gebruiksvoorwerpen gestolen en ik kan me voorstellen, dat iemand toen zijn lianden niet kon thuishouden. Nu werd er echter volgens een welbewust plan gewerkt: er werd geknoeid met briefpapier, met Vierken en met stempels. Ik eis dan ook een gevangenisstraf van een half jaar, waarvan drie maanden voorwaardelijk met twee jaar proeftijd". Aldus de officier van justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, tydens de behandeling van de eerste van een reeks zaken voor de Haar- hmse rechtbank, waarbij opnieuw een aan tal mannen, werkzaam op Schiphol, terecht stonden. Het ging deze keer om een partij van en kele duizenden bougies van vliegtuigmoto ren, die uit de magazijnen van de Aerolineas Argentinas op Schiphol verdwenen. Bou gies met platina punten, die hoewel zij af gekeurd waren, toch nog een waarde had den van ruim één gulden. De 29-jarige magazijnbediende A. C. D. zou er vijftig meegenomen hebben in 1952 en 1953 en wegens verduistering eiste de officier van Justitie de reeds genoemde straf. De 36-jarige KLM-magazijnbediende H. A. R. en de 49-jarige chauffeur C. S., die de bougies aangenomen zouden hebben hoor den evenals de 25-jarige controleur N. J. R. M. R. dezelfde straf tegen zich eisen. De 22-jarige magazijnbediende A. S. voer de als verweer aan, dat hij toestemming had gekregen van enkele Argentijnen om 23 bougies mee te nemen en tegen hem werd slechts een maand voorwaardelijk ge- eist. De verdediger, mr. A. Beets, verzocht vrijspraak, omdat hij de verklaringen van de Argentijnen van geen waarde noemde. De verdedigers van de andere verdachten drongen allen aan op geheel voorwaardelij ke straffen, mede met het oog op de uitzon derlijk gunstige reclasseringsrapporten. Opkoper De opkoper, de 44-jarige jioopman J. A. B.. die de bougies had gekocht, verklaarde dat hij zelf tientallen keren gevraagd had of de Schiphol-employé's wel eerlijk aan de bougies waren gekomen en bovendien was hij, toen hij merkte, dat het geen zuivere koffie was, zelf naar de dienst bedrijfsbe- scherming van de KLM gegaan om de zaak aan te geven. De officier van Justitie bleef echter van mening, dat B. wel degelijk geweten had, of althans kunnen vermoeden, dat de bou gies niet aan de magazijnbedienden toebe hoorden. Tegen B. eiste hij acht maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk, temeer daar B. reeds eenmaal wegens heling veroordeeld is. Mr. Vrij meende, dat zijn cliënt wel dege lijk goed naar de herkomst had geïnfor meerd en bepleitte vrijspraak. De rechtbank zal in al deze zaken op 24 Maart uitspraak doen. 28. „Maar zee-advocaat", pruttelde de in specteur van de kustwacht, „hoe kan nu iemand aan zo'n stokoude kaperbrief het recht ontlenen om zeerover te zijn? Zoiets kan tegenwoordig toch niet meer? De tij den zijn veranderd! „Tijden veranderen, maar recht is recht", zei de zee-advocaat, terwijl hij zijn wetboeken opnam en de inspecteur naar buiten volgde. „Maar als hij een wettelijke kaper is, hoe kunnen we dan verhinderen, dat hij weerloze schepen aanvalt?", vroeg de inspecteur zorgelijk. Daar kunnen we hem niet van weerhou den", antwoordde de zee-advocaat. „Een dergelijke onwettige inbreuk op zijn rech ten zou, je reinste zeeroverij zijn.'" „Hal", zei Enrico, die deze laatste uitspraal ad gehoord, „goed dat ik het weet! Hie in specteur, neem je bevelschrift maar weer mee en denk er aan: voortaan geen zee roverij meer tegen wettelijke kapeixrhe pen!" De'inspecteur verliet het schip heel wat minder zelfbewust dan hij gekomen Wasls ding tussen het rijk en de gemeenten de huidige raad van advies voor de gemeente- financiën meer invloed op het beheer van het Gemeentefonds zal krijgen. Indien ech ter aan het Gemeentefonds allerlei bij dragen worden onttrokken, zal de beteke nis van het beheer sterk worden geredu ceerd. Het gevaar dreigt bovendien, dat doelbijdragen op verschillende gebieden zullen worden gehanteerd zonder dat zij voldoende op elkander zijn afgestemd. Tegen de regeling der korting bestaan in gemeentelijke kring zeer ernstige be zwaren. Men acht het, indien de gemeente voor bepaalde taken doelbijdragen ont vangt, slechts aanvaardbaar dat met deze bijdragen bij de algemene regeling der financiële verhouding rekening wordt ge houden, indien de uitgaven voor de des betreffende taken bij de bepaling der al gemene uitkering in aanmerking zijn ge nomen. Dit is in het algemeen met de uit gaven voor het kleuteronderwijs niet het geval geweest, zodat hier voor een korting in het algemeen geen plaats is. He wetsontwerp gaat voor de korting uit van de netto-uitgaven over 1954. Dit werkt onbillijk, aldus het adres, omdat gemeenten, welke in afwachting van de totstandkoming van een wettelijke rege ling van het kleuteronderwijs tijdelijk een gedeelte der algemene middelen hebben bestemd voor dit onderwijs en andere eveneens dringende voorzieningen tijdelijk daarbij hebben achtergesteld thans de aldus bestede middelen definitief en uit sluitend voor het kleuteronderwijs zien aangewezen. De vereniging bepleit een zodanige her ziening der kortingsregeling, dat op de uitkeringen uit het Gemeentefonds alleen een korting wordt toegepast indien de ge meente in 1948 of 1951 een bijzondere uitkering heeft genoten en de gemeen te in deze jaren uitgaven voor het kleuteronderwijs had, welke mede in aan merking zijn genomen bij het bepalen van de bijzondere uitkering. Volgens het wetsontwerp wordt het salaris van één der volgens de wet ver plichte leidsters niet door het rijk ver goed, indien de grensgetallen niet in ruime mate overschreden zijn. Deze be paling ontmoet in gemeentelijke kring wel zeer ernstige bezwaren. Zij zal tenge volge hebben, dat in veel gevallen aan een school een „boventallige" leidster zal zijn verbonden, wier bezoldiging ten laste van de gemeente komt, terwijl de gemeente gehouden zal zijn ook aan de besturen der bijzondere kleuterscholen de bezoldiging van een evenredig aantal boventallige leidsters te vergoeden. Bovendien zal het bedrag der vergoe ding voor de stichtingskosten der gebou wen en die voor onderhoud, verlichting, verwarming, enz. der schoollokalen wor den berekend aan de hand van het aan tal leidsters, wier bezoldiging van rijks wege wordt vetgoed. Dit zal veelal aanleiding geven tot overschrijding van het bedrag, hetwelk het rijk ter bestrijding van de xploitatie- kosten ter beschikking van de gemeente stelt, met als gevolg, dat de gemeente aan de bijzondere scholen ook uit dezen hoofde een extra-vergoeding zal moeten uit keren. De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Donderdag de 22-jarige Eindhovenaar W. J. M. de G. wegens diefstal veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar met af trek van het voorarrest. De substituut officier, mr. E. C. G. Bauwens, had tegen de delinquent de maximale gevangenis straf van acht jaar geëist. De G. was in November de inrichting te Avereest ontvlucht. Tot zijn herarrestatie in begin December pleegde hij naar eigen mededeling een 60-tal inbraken, voor het merendeel in Oostelijk Noord-Brabant.Van dit aantal konden door de politie 47 dief stallen als door hem gepleegd worden vast gesteld. ADVERTENTIE ?||g|gf Niet krabben, niet uit- Ijiji drukken, dat verergert slP de kwaal. Ze verdwij nen dikwijls in 24 uur met de geneeskrachtige Lausman. Het anti-communistische week blad „Videnske Svobodne Listy" dat te Wenen verschijnt, beweert dat de vroe gere waarnemend premeir van Tsje choslowakije, Bohumil Lausman, van wie gezegd werd dat hij verleden jaar „vrijwillig" naar zijn vaderland terug keerde, op 23 December 1953 uit Salz burg ontvoerd en bij een geheim proces in Praag tot 25 jaar gevangenisstraf is veroordeeld. Het orgaan van de anti communistische Tsjechische groep in Oostenrijk noemt als bron van de ont hullingen dr. Rudolf Krupicka, een van Lausman's beste vrienden in het Westen.' Verband. In de Verenigde Staten is vijf percent minder sigaretten gerookt, na dat er in publicaties gewezen was op het mogelijk verband tussen roken en longkanker. Er werden in 1954 zeven maal meer sigaretten met filter ge rookt dan in 1952. Proef. Tien Franse zeelieden, allen vrij willigers, zullen proberen zich twee weken op een rubbervlot in het Weste lijk deel van de Atlantische Oceaan in het leven te houden met enige thee lepels zeewater per dag. De mannen zullen elke dag gedurende deze uithou- dringsproef onderzocht worden door een dokter van de marine. Ontvoering. Op 19 en 20 Maart worden op het Schotse eiland Golloway landings oefeningen van de Britse marine ge houden, waarbij het er om gaat een „atoomgeleerde te ontvoeren, die voor een Oost-Aziatisch land werkt aan de ontwikkeling van een kobaltbom". De oefening heet „Exercise 1984". Visioen. De veertienjarige Emilia del Valle, uit het dorpje San Cayetano in de pro vincie Tucuman (Argentinië), die on langs beweerde visioenen te hebben ge had van de maagd Maria en te zijn begiftigd met bijzondere krachten, heeft voor het gerecht toegegeven te hebben gelogen. De verklaring van het meisje had in het gehele gebied grote opwin ding veroorzaakt en zieken waren in grote aantallen naar het dorpje toege stroomd om genezing te zoeken. De justitie was zich met het geval gaan bemoeien na te hebben vernomen dat de vader van het meisje grote gaven in geld en juwelen had geaccepteerd in ruil voor de belofte, dat zijn dochter hen zou senezen. Haat. President Eisenhower zal de' raad van zijn lijfarts opvolgen die van me ning is. dat zwemmen in het overdekte zwembad van het Witte Huis aan de president de lichaamsbeweging zal ver schaffen die deze nodig heeft om zijn gezondheid te verbeteren. Een lid van het gevolg van de president verklaarde dat Eisenhower, die 64 jaar is, liever golf speelt om fit. te blijven en dat hij de zwempartijfjes „eenvoudigweg Baat". Afscheid. Premier Tsjoe En Lai van com munistisch China heeft een afscheids- banket aan de Dalai Lama en de Patsjen Lama, de geestelijke en de wereldlijke leider van Tibet, aangebo den. Men verwacht, dat de Lama's bin nenkort na een verblijf van zes,, maan den te. Peking naar hun land zullen te- rugkeren. Pontecorvo. De Britse minister van Bin nenlandse Zaken, Gwilym Lloyd George, heeft bekend gemaakt dat aan de in Italië geboren Britse atoomge leerde dr. Bruno Pontecorvo, die zich thans in Rusland bevindt, het Britse staatsburgerschap zal worden ontno men. Dr. Pontecorvo verdween uit En geland in 1950 Apen. De regering van India heeft beslo ten de uitvoer van apen aan speciale vergunningen te binden. Deze maatre gel is een gevolg van het feit. dat on langs bij een transport via Londen 340 apen om het leven zijn gekomen. De Indiase autoriteiten zullen slechts ver gunningen verstrekken, als maatregelen zijn getroffen voor een goed vervoer en als de dieren gebruikt zullen worden voor medisch onderzoek. Tot op heden werden jaarlijks meer dan 100.000 apen naar de Verenigde Staten uitgevoerd, waar zij gebruikt werden bij medische proeven. Stammenoorlog. In het gebied van de Bo- ven-Nijl hebben twee stammen, die der Dinka's en der Nuers elkaar de oor log verklaard en reeds twee dagen zijn ten Zuiden van Malakal bloedige ge vechten gaande. De gouverneur van de provincie heeft de autoriteiten in Khar toem troepenversterkingen gevraagd, teneinde uitbreiding van de oorlog te voorkomen. Eenige detachementen Soe- danese strijdkrachten zijn reeds naar het gebied onderweg Deken. De deken van de Orde der Parijse advocaten, Marcel Héraud, heeft er mee ingestemd bij de verdediging van Gaston Dominici, die wegens moord op het gezin Drummond ter dood is ver oordeeld, te helpen. Er is in de zaak een nieuw onderzoek gaande. NA DE REGEN kunnen we op donkere asfaltwegen overal vlekken waarnemen, die soms prachtige kleuren vertonen, doch een andere keer slechts een staalblauwe waas laten zien. Deze vlekken worden ge vormd door druppels olie, klaarblijkelijk het olievlies (of wat het dan ook mag zijn) interfereert op de ene plaats rood, maar op een andere plaats geel, enz., zodat we allerlei kleuren naast elkaar krijgen te zien. De kleuren die door interferentie ont staan zijn dus geen zuivere spectrum van het voorbij snellende verkeer afkom- kleuren, zoals die door een geslepen rand stig. Zij veroorzaken de zgn. „ringen van Newton", die we ook kunnen terugvinden in het vlies van de zeepbel, even als in de ruit van de stads tram wanneer deze enigszins beslagen is. Deze kleuren ont staan door zgn. interferentie, een verschijnsel dat zich by dunne laagjes van een doorzichtige stof kan voordoen. Wanneer op een dun vliesje van olie, of van een zeepbel, bijvoorbeeld een licht straal valt, wordt een gedeelte van het licht teruggekaatst door het oppervlak van dat vlies, maar ook door de onderkant van dit laagje olie of zeepsop. Het kan dón voorkómen dat bij de terugkaatsing tegen de bovenkant een der kleuren interfereert met dezelfde kleur die door de beneden kant wordt teruggekaatst. Waar twee golf toppen van de kleur samenvallen, ontstaat een versterking, maar vallen een golftop en een golfdal samen, dan wordt de kleur uitgedoofd. Laten we eens voorstellen dat dit, bij een bepaalde dikte van het vlies, het geval is met de rode kleur. Dan ont breekt uit het teruggekaatste witte licht dus de rode kleur en nemen wij een meng- kleur van de overgebleven regenboogkleu ren waar. Door de wisselende dikte van van de spiegel kunnen vallen, maar zij ontstaan door het ont breken van een bepaalde kleur in het spectrum. Van nature vertonen al lerlei stoffen interferentie- kleuren, zoals bijvoorbeeld J paarlemoer, glimmer, opaal, schelpen, en ook de bor stelharen van de goudmuis. Ook de aanloopkleuren van metalen, waarbij de lichtgolven in de uiterst dunne oxydelaag- jes interfereren, moeten op deze wijze worden verklaard, evenals de parelmoer glans op visschubben. Uit het verschijnsel der interferentie, waarbij de golftoppen of golfdalen van een bepaalde lichtsoort dienen samen te vallen, volgt reeds dat de dikte van het weer kaatsende vlies een veelvoud van de halve golflengte moet zijn. Bij een oneven veel voud treedt verzwakking van de betref fende kleur op, bij een even veelvoud een versterking. Maar hierbij zullen we het moeten laten, omdat we ook het buigings- rooster eens moeten bespreken, een voor werp van grote zeldzaamheid in onze goed geoutilleerde wereld. Daarover morgen.- H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2