Aansluiting bij Velsens slacht huis onaanvaardbaar" VANMORGEN IN DE VISHAL EN OP ZEE1 Beverwijks slachthuis zal function- neren volgens fase-systeem Johnson-Burg WINTERS „Club der Honderd' besloot in IJmuiden het visseizoen Show van „de tien" in het Kennemer Agenda voor Velsen Beverwijk zal Velsen berichten: IJ mond-slachthuis (geen loonslachters) zou in Beverwijk moeten staan Kosten in totaal f 1.630.000 Weer geschil in IJmond Slachthuis-strij d Schamele vangst, veel pleizier Kielse conferentie over vriezen begonnen WOENSDAG 16 MAART 1955 SLAGERS SLACHTEN ZELF Om de nationale damtitel Voor de schoonmaak TERPENTIJNWAS ƒ1.55 Cm vaseul-Peli Hoofdprijzen Staatsloterij C NADAT HET ONTWERP VOOR HET NIEUWE Beverwükse slachthuis al aan Burgemeester en Wethouders van Beverwflk was voorgelegd, zo zeggen B. en W., hebben B. en W. van Velsen het Beverwijkse college bericht, dat de Velsense raad in zün vergadering van 22 Februari heeft besloten tot het bouwen van een slachthuis te IJmuiden. Aangezien het Velsense college had vernomen, dat het Beverwijkse slachthuis zou moeten worden afgebroken in verband met de aanleg van een nieuwe Rijksweg, hebben B. en W. van Velsen zich afgevraagd of het te IJmuiden te stichten slachthuis mede dienstbaar zou kunnen worden ge maakt aan de betrokken belangen van Beverwijk, c.q. de tot de vleeskeuringskring Beverwijk behorende gemeenten de hele IJmond dus. B. en W. van Beverwijk stellen de raad thans voor aan het Velsense college te berichten, dat zij de vraag, of Beverwijk bereid zou zijn tot zulk een combinatie, slechts voor waardelijk bevestigend kan beantwoorden. Deze voorwaarde is. dat het alsdan te stichten centraal slachthuis een plaats zal krijgen benoorden het Noordzeekanaal en dat de slagers op de in Nederland gebruikelijke en gewaardeerde wijze van deze instelling gebruik zullen kunnen maken. Aangezien de aangelegenheid niet slechts van belang is voor de gemeente Beverwijk, doch ook voor de bij de keuringskring Be verwijk aangesloten gemeenten Heemskerk en Uitgeest en in het bijzonder ook voor de slagers, die van het slachthuis gebruik moeten maken, hebben B. en W. over deze kwestie het advies ingewonnen van de commissie van advies voor de vleeskeu ringsdienst. (Deze commissie bestaat uit drie slagers uit Beverwijk, een slager en de burgemeester van Heemskerk en een slager en de burgemeester van Uitgeest. Red. IJ.Cr) Excentrisch gelegen Deze commissie is eenstemmig van oor deel, dat het in IJmuiden nabij de haven te stichten slachthuis voor de keuringskring Beverwijk zo excentrisch zal zün gelegen, dat dit grote bezwaren zal opleveren. Daarentegen werd opgemerkt, dat de plaats voor het slachthuis te Beverwijk zeer gelukkig is gekozen en ook van Heemskerk en Uitgeest uit langs goede wegen bereikbaar zal zijn. De commissie was voorts van oordeel, dat deze plaats ook zeer gunstig zou zijn. indien samen voeging van de keuringskringen Beverwijk en Velsen zou worden overwogen. Het slachthuis zou dan nagenoeg precies in het centrum van de kring komen te liggen. Niet naar IJmuiden Met de inrichting van het slachthuis kan de commissie zich eenstemmig vol ledig verenigen. Met name wordt toege juicht, dat de slagers zelf gelegenheid zullen krijgen tot slachten, zoals ge lukkigerwijze in alle slachthuizen hier te lande het geval is. Aangezien dit in het slachthuis te Velsen niet mogelijk zal zijn, wordt aansluiting bij Velsen uit dezen hoofde beslist onaanvaardbaar geacht. B. en W. van Beverwijk kunnen zich met deze beschouwingen verenigen en kunnen de raad dus niet aanraden te overwegen van het te Tjmuiden te stich ten slachthuis gebruik te maken. Combinatie: financieel belang Het denkbeeld van samenvoeging van de keuringskringen en het exploiteren van één slachthuis voor dit verzorgingsgebied is niet nieuw. Het openbare slachthuis te Beverwijk bestaat reeds meer dan 25 jaar. In het verleden is steeds de mogelijkheid aanwezig geweest om dit mede dienstbaar te maken voor de keuringskring Velsen, welk tot dusver zulk een openbaar nuts bedrijf heeft moeten ontberen. De exploi tatie-mogelijkheden van een aldus gecom bineerde voorziening zouden bovendien voortdurend belangrijk gunstiger zijn ge weest. Zoals de commissies van bijstand voor het slachthuis en voor de finan ciën opmerken, zou een combinatie als bovenbedoeld in de toekomstige omstandigheden nog veel meer in het financieel belang van beide gemeenten zijn. Immers zou dan een rendabele exploi tatie van een nieuw slachthuis kunnen worden verwacht, hetgeen de gemeente Velsen een verlies zou besparen, dat aan vankelijk op ruim 100.000 per jaar wordt geschat, terwijl voor Beverwijk een tekort zou worden voorkomen, dat aanvankelijk op ruim 40.000 per jaar is geraamd. Niet 28.2 maar 23 k In aansluiting op hetgeen het Beverwijk- se college in de hierboven aangehaalde raadsvoordracht zegt. hebben het college van Beverwijk en de directeur van het Beverwijkse slachthuis, de heer J. H. Naafs. gistermiddag op een persconferentie od het Beverwijkse raadhuis ondermeer gezegd, dat het plan te Velsen te veel is gebaseerd op de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Men heeft te Velsen een ge middeld vleesverbruik ean**enomen van 28.2 kg per hoofd. Men mag de vleeswaren evenwel niet in de schattine als inkom sten calculeren. Beverwijk heeft derhalve rekening gehouden met enn eemidde'd vleesverbruik van 23 kg per persoon. Er zou te Velsen een tekort van ino.OOO zijn. Hierbij kan dan nog komen 60.000 (inwo ners-I x 5 (kg) x 0.06, wat niet minder dan 18.000 is. Men meende ni*t. dat het slachthuis te Velsen veel succes zou hebben als export- slagerij. „Dat kan men wel weglaten," meende men. „Zo iets heeft wel kansen op een productieplaats, dus in Friesland, maar niet In Velsen. In een uithoek, waar de beesten dus eerst moeten worden gebracht, krüg je nimmer een exportslagerij." Niet spreiden „Slachting kan men niet spreiden,-' dit werd gesteld tegenover het voordeel van het Velsense slachthuis, dat het geen hoog- tij-slachtdagen kent. „Wanneer er markt in Noordholland op Maandag en Donder dag is, dan willen de slagers ook op die dagen slachten," ging men verder. „We zien er te Velsen een bron van ellende in. Wanneer de slager in Beverwijk met zijn koe komt, dan kan hij op elke dag aan het werk gaan. In Velsen is het bedrijf verder gebaseerd op loonslagers, maar die zijn in Nederland niet te vind." Dit laatste punt zou vooral niet onder ogen zijn gezien in Velsen. Capaciteit voldoende Een combinatie zou aan de Noordzijde van het Kanaal moeten komen, heeft het college gesteld. De capaciteit van he* nieuw te bouwen Beverwijkse slachthuis is ruim voldoende voor beide kringen. Er worden te Beverwijk 30 en te Velsen 35 beesten per dag geslacht. Men is in staat om er 15 in een uur te slachten, hetgeen met een werkduur van zes uur per dag negentig stuks per dag zou betekenen. Duits systeem Voorts merkte men op, dat bezuiden het kanaal 38 en benoorden het kanaal 46 slagers wonen. Voorts ligt benoorden het kanaal nog een vleeswarenfabriek met een productie van 200.000 kg per jaar. De Vel- sen-Noordse slagers zouden onmiddellijk in Beverwijks slachthuis aan het werk willen gaan, meende men, maar de kringen zijn nu eenmaal gebonden aan de gemeen tegrens. Voorts is te Beverwijk vooraf overleg gepleegd met de slagers. In Velsen zou dit niet zijn geschied. De ontwerper van het nieuwe Bever wijkse slachthuis is ir. Alexander, oud stadsarchitect van Schiedam. Hij heeft ook het slachthuis te Schiedam ontworpen en heeft zich thans in deze bouw gespeciali seerd. Naar het ontwerp van ir. Alexander wordt thans ook te Roosendaal een slacht huis gebouwd en Beverwijk is daarna als tweede aan de beurt. Het type slachthuis van ir. Alexander wordt gebouwd naar het oude Duitse systeem en niet zoals in Velsen, naar het moderne Engelse systeem. Op een vraag deelde de heer Naafs verder nog mee, dat het oude slachthuis te Bever wijk eenvoudig uitgebreid had kunnen worden, wanneer het met gesloopt zou moeten worden. „Velsen had dan echter eens moeten komen praten om samen te doen." m Beverwijks nieuwe slachthuis volgens het orthodoxe principe 2al vermoedelijk niet samen met Velsen worden gebouwd. NU HET OUDE SLACHTHUIS te Beverwijk moet verdwijnen voor de aanleg van de nieuwe Rijksweg naar de tunnel, zijn de plannen klaar voor de bouw van een nieuw gebouw, dat aan de Oostkant van de spoorlijn schuin tegenover de fabriek van Beijnes zal komen te liggen en dus goede en snelle verbindingen zal krijgen met het gehele gebied van de vleeskeuringsdienst. In tegenstelling tot de plannen voor het Velsense slachthuis, dat volgens het Engelse systeem van line-dressing zal functione ren een soort lopende band systeem met loonslachters zal men in het Bever wijkse slachthuis het klassieke fase-systeem toepassen. De Beverwijkse slagers zullen er zelf kunnen slachten en de beschikking hebben over vijf electrische slacht- lieren. Vijftien runderen zullen tegelijk bewerkt kunnen worden. De stichtings- kosten van het gebouw, dat werd ontworpen door ir. Alexander, worden geraamd op 1.224.000 voor het bouwkundig gedeelte en 406.000 voor de installatie en meubilering. In totaal dus 1.630.000. Gerekend mag worden op een belangrijke uitkering van het rijk wegens het slopen van het oude slachthuis. Deze uitkering zal uiteraard gebaseerd zijn op de stichtingskosten van een slachthuis van gelijke capaciteit als het huidige, terwijl voorts rekening zal worden gehouden met de ouder dom en de staat van de huidige inrichting. Hierdoor is het mogelijk de installatie- kosten onmiddellijk geheel af te schrijven en ook de investering voor het bouw kundige gedeelte te beperken. Hoewel het rijk uiteraard Slechts ver plicht is tot het verlenen van een bijdrage, nodig voor het bouwen van een slachthuis van geliike capaciteit, achten B. en W. van Beverwijk het noodzakelijk bij de plannen voor het bouwen van een nieuw slachthuis rekening te houden met de te verwachten bevolkingsgroei in het gebied van de vlees keuringsdienst, omvattende de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Uitgeest. B. en W. hebben mitsdien opdracht gegeven tot het ontwerpen van een inrichting, aan vankelijk voldoende voor een verzorgings gebied van 80 000 tot 100.000 inwoners, met mogelijkheid tot latere uitbreiding. Exploitatie De exploitatiekosten van de inrichting kunnen worden geraamd op 125.700. De inkomsten van het slachthuis worden thans globaal op 52.000,geraamd. Het komt B. en W. voor, dat er aanleiding kan bestaan bij ingebruikneming van het nieuwe slachthuis het huidige tarief iets te verhogen. De gedachten gaan hierbij uit naar een uniform tarief van 0.06 per kg. De inkomsten kunnen als volgt worden geraamd: Kcurgelden voor naar schatting 990.000 kg vlees 59.400; invoerkeurloon 13.100; diverse andere rechten 5.100; huur gebouwen en woningen 1.400; in houdingen op personeel 1.500; diverse ontvangsten 2.200; totaal 82.700. Het nadelig saldo zal dus aanvankelijk 43.000,per jaar bedragen. Hierbij moet échter in aanmerking worden genomen, dat dit saldo door vermindering van de rente last elk jaar met ruim 700,zal dalen, terwijl bij een bevolkingstoeneming in het gebied van de keuringsdienst van 2.000 per sonen per jaar op een meeropbrengst van ruim 2.700 kan worden gerekend, waar tegen aanvankelijk slechts een zeer gerin ge verhoging der lasten zal staan. Capaciteitssehema Aan de hand van een capaciteitsschema voor de jaren 19751980 heeft ir. Alexan der een schetsontwerp voor het slachthuis uitgewerkt, dit schema geeft thans voor de vleeskeuringskring van Beverwijk een in woneraantal aan van 45.000 en voor de jaren 1975 tot 1980 van 90.000. Het maxi mum aantal slachtingen zal in die jaren per dag zijn: grootvee 50 stuks, kleinvee 60 stuks, varkens 100 stuks. Het vleesverbruik per hoofd der bevolking is op 23 kg. per jaar gesteld. Expansie mogelijk De heer Alexander heeft zijn plannen op die wijze ontworpen, dat expansie in de toekomst naar alle zijden mogelijk is. De moderne ideeën op het gebied van slacht- handelingen zijn in het plan verwerkt. Een vloeiende beweging van het binnenvoeren van de slachtdieren af tot het afhalen der geslachte dieren is verkregen. Rein en on rein kruisen elkaar niet. Aan het koelen en de gekoelde opslag is de grootste aandacht in het plan besteed. De moderne idee van snelkoeling door middel van tunnels is hierbij toegepast. De heer Alexander heeft rekening moeten houden met de waar schijnlijkheid, dat de vleeshandel in de toe komst meer en meer in handen van gros siers komt, waardoor het individuele slach ten op de achtergrond zal raken. Hangend verbloeden Het terrein, waarop het slachthuis wordt gebouwd, is ongeveer 100 x 130 meter groot. Het hoofdgebouw beslaat het midden van het terrein. Aan de noordwestzijde ligt het stalgebouw en de plaats voor leven de keuring. Het directiegebouw ligt in de Zuidwesthoek van het terrein: van dit ge bouw uit is toezicht op de ingang en de aanvoer en keuring mogelijk. Het invoerlokaal is aan de Oostzijde in het gebouw ondergebracht. Aan de West zijde bevinden zich de sterilisatieruimte, de vrijbankwinkel en een grossierslokaal tje. De bedoeling is twee eenvoudige dienst woningen te bouwen voor de keurmeester en de aan te stellen machinist. In het stalgebou\c is plaats voor dertig runderen en enige paarden. In grote lijnen De voorlopige commentaar, die wü he denmorgen te bevoegder plaatse vernamen op de BeverwUkse slachthuisplannen, maakte gewag van het feit, dat Beverwijk met dit orthodoxe slachthuis de klok ach teruit zet: de Amerikaanse en Engelse in zichten hebben reeds lang afgerekend met de „Duitse" wüze van slachten in afzon- derlUke ruimten. Bovendien betwüfelde men sterk of de exploitatie-uitkomsten houdbaar zullen zün. De plaats van het Velsense slachthuis bü de vissershaven blijft volgens deze kingen de best-denk bare voor de hele IJmond: Men zet een abattoir nu eenmaal aan de rand van een woongebied en niet er midden in. Boven dien de argumenten zün oud hoeft hier niet geheid te worden en is er geen agrarische grond mee gemoeid de vries huizen zullen een büzondere steun opleve ren. zoals reeds nu is gebleken uit de be langstelling van exportslachterüen met het oog op de haven. Het blüft te betreuren, dat op dit punt, zoals op zovele andere de twee gemeenten, die de kern van de wordende IJmond uit maken, elkaar op grote gemeenschappe lijke belangen niet kunnen vinden. Het wordt tüd. dat er vooral over deze urgente kwesties een uitspraak van hogerhand komt, die een einde maakt aan deze on- rerkwikkelüke vertoning, die een bepaal de onwil verraadt om samen te werken aan de kant van Beverwijk, zo merkte men op te bevoegder plaatse. Doordat Wim de Jong het afgelopen week end. door griep gedwongen, het bed moest houden is er een wijziging gekomen in het officiële wedstrijdrooster voor het tournooi om de nationale damtitel. Zaterdag 19 Maart wordt in Utrecht de 12e ronde gespeeld. De slotronde zal op Za terdag 26 Maart om drie uur aanvangen Voor Vrijdagavond is de inhaalpartij Wim de Jong—Van Dijk vastgesteld. Zaterdag spelen met elkaar: BomKeiler, BeekeNoorman, KinneginBergsma, Ver hoeven—De Jong, De GraagLaros, Haas donkVan Dük. Laros. die uit 11 partijen 14 punten heeft behaald en bovenaan staat, krijgt de moei lijke opgave te moeten winnen van de taaie Heusedenaar De Graag. Keller met 1 punt achterstand op Laros zal ook een partij spelen „alles of niets". De derde kanshebber, Wim de Jong. kan op de kop komen indien de Kennemerland-kampioen wint van ir. Van Dijk en Verhoeven. De nieuwe kampioen van Nederland 1955 is uitgenodigd aan het wereldtournooi 1956 deel te nemen. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Herman f29.000, Thorina f21.000, Van Hattem f 26.800, Polderman f 19.200, KW. 141 f 11.200, WR. 7 f3530, WR. 67 f 1600. ADVERTENTIE Grote pot zuivere Tevens alle soorten KENNEMERLAAN 1 - TEL. 5853 IJMOND-ZEGELACTIE 4e klasse 15e lijst 10 000: 9603 5.000: 6384 1.500: 14401 1.000: 4794 6894 14347 14407 14930 15893 16060 17128 17437 19607 21537 400: 1368 1451 1889 2014 2354 3555 4677 4862 5462 7835 10126 12034 13528 18539 200: 1657 1718 2321 2952 3099 3297 3505 4513 5166 5473 5710 5877 5895 7403 8292 8579 8967 9052 9650 10303 11044 11794 11813 12463 13150 13372 13680 14671 14982 15072 15145 15579 15809 16390 16693 17125 17303 17824 17840 18387 20018 20412 21909 Vier uur hebben de deelnemers aan de laatste viswedstrijd van het seizoen, de le den van de „Hengelsportclub der honderd", op de Zuldpier In IJmuiden gestaan. En al die tüd hebben velen van de deelnemers ge knoeid met werphengels, simmetjes, haken en legnetten. Het resultaat was dan ook evenredig aan de ernst die de vissers bjj het beoefenen van hun sport ten toon spreidden. Slechts 128 scharretjes waren er, on danks het gunstige weer en de gladde zee. uit het water getrokken en in het paviljoen „De Strekdam" putten alle deelnemers zich uit in het zoeken naar argumenten, die de ze schamele vangst konden verklaren. Cees de Lange was van oordeel, dat de zeepieren, die keurig verpakt waren in si- garendoosjes, zijn merk niet waren. Van Veenendaal had iets tegen het weer en Max Tailleur was zo gedesillusioneerd, dat hy verklaarde thans twee keer van zjjn leven gevist te hebben: de eerste en de laatste keer. Overigens bleek wel, dat de beroepsko mieken onder het bonte gezelschap artis- ten, zakenlieden, medici, ambtenaren en ju risten van oordeel waren, dat zij het ver loop van de viswedstrijd op een zo origineel mogelijke wijze kenbaar moesten maken, hetgeen uiteraard bijzonder plezierig was. maar tenslotte toch wel een ietwat ver moeiende uitwerking had. Ernst In het raadhuis in Velsen werd het ech ter weer volkomen ernst toen burgemees ter Kwint, als eerste burgervader in Neder land een viscollege ten stadhuize ontving. Even voor de prysuitdeling sprak hij er zjjn teleurstelling over uit, dat hij zyn gasten bij deze eerste wedstryd in open zeë geen zalmen en gullen kon aanbieden, maar spreker was desondanks van oordeel, dat de hengelaars zeer zeker prettige herinne ringen aan deze oïhtend op de pier zouden bewaren. De voorzitter van de vereniging, de heer W. C. van Veenendaal bevestigde dit uit de grond van zyn hart en vervolgens mocht de „beroeps-hengelaar L. Mjjdema de ereprijs van de gemeente in ontvangst nemen om dat hjj erin was geslaagd om als enige der tien scharetjes in zyn leefnet nee naar huis te nemen. De heer G. de Jong kreeg met twaalf visjes een werphengel, de heer C. Brink met elf een gewone hengel en vervolgens wer den nog een tiental prijswinnaars gelukkig gemaakt met allerlei hengelsportattribu ten. Burgemeester Kwint ontving behalve de donk van de hengelaars bovendien nog een uit twee gekruiste zwaardvissen samenge stelde dasspeld en toonde zich hiermee ken nelijk bijzonder in zijn schik. In hótel Duin en Kruidberg kregen de vissers en genodigden vervolgens nog ruim schoots de gelegenheid om uit te weiden over de visjes, die haast gevangen waren, er kwamen telegrammen binnen van KLM- getagvoerder Paap. die ergens hoog boven de Sahara meeleefde met zijn clubmakkers en van de Kanaalzwemmer Piet Ooms. Intussen had een goochelaar zich bijzon der snel aan de omstandigheden aangepast en toverde overal dobbers en haakjes uit tevoorschijn. Kortom de stemming was voortreffelyk en bereikte het hoogtepunt toen, na het di ner, waarbij vele sprekers op uitermate vriendelijke wyze het woord voerden, Dick en Wim Wama in de hal van het statige hótel een kleine kolder-voorstelling gaven. Des avonds tenslotte luisterde en keek het gezelschap in het restaurant van het Olympisch Stadion in Amsterdam eensge zind naar de radio- en televisie-reportages van de wedstrijd. Laat in de avond ging men pas uiteen. Over vissen werd toen al lang niet meer gesproken. Wat er vandaag was Vier trawlers, een logger en enige kot ters voerden vandaag 4500 kisten vis aan. waarvan 1000 schelvis, 1500 wijting, 750 gul en koolvis, 400 makreel, 350 haring, en 270 stuks stijve kabeljauw. De „Herman" (van 3 Maart) was er met 1300 kisten vis, waarvan 90 schelvis, 60 gul, 525 dichte en gestripte wijting, 200 makreel. 225 zwarte koolvis, 200 haring. 150 kleine kistjes haring; de „Maria van Hattum" (van 3 Maart) voerde aan 960 kisten vis, waarvan 270 gestripte schelvis, 350 dichte schelvis, 55 gul en blanke kool vis, 30 grote makreel. 25 kleine makreel, 10 gestripte wijting. 170 dichte wijting. 30 haring, 20 stokkebit, 100 kleine kistjes haring en 40 stuks stijve kabeljauwen; de ..Polderman-' (van 3 Maart) 550 kisten vis, waarvan 180 schelvis. 110 gul en blanke koolvis, 45 gestripte wijting, 80 dichte wij ting, 30 radio, 10 makreel, 10 haring, 40 stokkebit, 200 stuks stijve kabeljauwen en 80 kistjes haring en makreel en de „Tho rina" (van 3 Maart) 1030 kisten vis, waar van 80 schelvis en piepers, 250 grote zwar te koolvis. 120 gestripte wijting. 260 dichte wijting, 50 kabeljauw en gul, 110 haring. 100 grote makreel, 40 kleine makreel, 20 diversen en 100 kVine kistjes haring. Voorts was de KW 141 binnen met 155 kisten vis, waarvan 35 tong en ta-bot, 60 schol, 20 wijting. 30 diversen en 70 stuks stiive kabeljauwen. De kleine vaart was er met 500 kg tong. 50 kisten schol en 250 kisten dichte wiiting. Wat er komt Voor de Donderdaemarkt komt de traw ler „Eveline" (van 4 Maart) met 410 kisten vis, waarvan 155 schelvis en pietïers, 30 gestripte wijting, 30 dichte wijting. 15 haring, 5 makreel, 85 radio, 50 stokkebit en 150 stuks stijve kabeljauwen. Oudste boten ziin de „Tzonne" (van 7 Maart). „Dirkie" (van 8 Maart). SCH 153, „Klaas Wiiker" en „Antje" (van 10 Maart); „Haarlem-' en „Postbov" (van 11 Maart); en „Elie", „Flamingo". „Vikingbank" en „Allanwater" (van 12 Maart). Hogere prijzen De kabeljauw was vanmorgen belangrijk duurder dan op vorige dagen. Rijen kabel- Hoewel het stampvolle Kennemer Theater gisteravond geen Fath- of Dior-modellen te zien kreeg, is het daar toch een show ge worden, die uniek voor dit deel van Ken- nemerland genoemd mag worden. „De tien van Beverwijk "toonden voor de „upper ten" een charmante lawine van dames kleding, waarover enkele modebladen vol geschreven zouden kunnen worden. Terwijl een pianist toepasselüke muziekjes ten beste gaf, zweefden er vüf mannequins over het podium, zwenkend en coquetterend om hunne kledingstukken zo voordelig mogelük te doen uitkomen. Mevrouw C. van der Heijdt gaf op uiterst vakkundige wijze toelichting op coupe (en prijs), die in vrijwel alle geval len meeviel naar de dames fluisterden en de heren niet wensten aan te nemen. De zomercollectie, die in de populaire prijs klasse werd getoond, bevatte een keur van modellen, die soms apart en altijd draag- lijk-in-prijs-was. Overheersende kleuren worden blijkbaar weer „anthraciet" en „cognac" en de meest voorkomende stoffen cloqué, popeline en bedrukt linnen. Veel opgang maakte de zo genaamde Windsorrok, die in alle donkere tinten te koop is, waarbij dan een blouse in pastelkleuren hoort. Ook de „permanent plissée-rok" gaat er in. De jersey-mantel pakjes bewezen dat zelfs zij nog lang niet uit de mode waren. Het klassieke complet met een hoedje van 1 zeer fijn stroo ontlokte een dankbaar ap plaus, temeer, daar dit door een mannequin met maat 44 werd gedragen en de meeste is het hoofdgebouw verder te verdelen in een strook voor het doden en slachten, een strook voor het koelen en invriezen, een strook voor de handel. Als eerste in Neder land zal te Beverwijk het hangend verbloe den worden toegepast. Dit verbloeden komt aan de houdbaarheid van het vlees ten goede. oudere dames beslist niet op een kleinere maat konden bogen. Enkele snufjes, zoals een „trois-pièces" en een geraffineerd zwart zijden mantel bleken onder ieders bereik te liggen: niet alleen jurken, pakjes en mantels werden gedragen, maar ook de nachtkleding was een geraffineerd onderdeel van het over volle programma. De normale modellen pyjama's en nachthemden werden afgewis seld met enige exquise snufjes, als „het grapje van de avond," een pyjama, model „Toreador" die een 3/4 broek met recht jasje bleek te zijn, versierd met grappige figuurtjes en dat voor 13,75. Cocktailjaponnen en zonnejurken zijn in alle nuances opgedraafd, alles strapless, en als slot van de avond kwamen er eniKo badnymphen de „pier" bevolken, die een daverend succes oogstten. Tussen de dames-show door, werden er enige herencostuums getoond, die kennelijk van Italiaanse snit waren en niet eens hoger dan 160 lagen. Alles kamgaren en tweed, alleen de regenjassen vertoonden een noviteitje (heren!): ook hier een jas, speciaal voor automobilisten, die erg kort gesneden was, maar onmiskenbaar vlot stond. De verzorging van deze show liet niets te wensen over en er heerste de prettige, iet wat luchtiger sfeer, waaraan het thé-com- plet in de pauze ook zijn aandeel had, even als de pianist en de conférencier Fred Kemp, die zo nu en dan voor het voetlicht trad. Na afloop dankte de heer Hartje alle medewerkenden en bood hen namens „de tien" elk een aandigheidje aan: de dames kregen bloemen en de heren sigaretten. Deze tweede show oogstte een nog groter succes dan vorig jaar, zodat het in de be doeling ligt om volgend jaar weer met iets dergelijks gezamenlijk voor de dag te komen. jauw deden 130 tot 85 en kisten kabel jauw 112 tot 154. Tong, tarbot en schol waren evenals kabeljauw voor de export bestemd. Grote tong deed 2.35 tot 2.45, grootmidtfel 2.80 tot 3, halve pondjes 3.50, tong I f 3.30 tot 3.50 en tong 2 2.75 tot 3.10. Tarbot deed 2.30 tot 2.60, grote schol 20, middelschol 25 tot 20, zetschol 45, schol 1 42. Het binnenland In Schol 2 voor het binnenland deed 31 en schol 3 27. Grote schelvis haalde 42 tot 31, grootmiddel 45 tot 32, klein- middel schelvis 45 tot 33, pennen 42 tot 31 en braad 35 tot 30. De schelvis was dus gezien de aanvoer prijzig. Zwarte koolvis deed 55 tot .60, grote gul 47 tot 50, middel gul 40 tot 41, tor- gullen 25. De wijting zakte in prijs en vanmorgen om 9 uur waren zelfs al drie honderd kisten opgehouden. Gestripte wijting haalde van 16 tot 21 en dichte wijting deed ongeveer 8. Haring ging het land in voor 21 tot 19 en makreei voor 34 tot 44 naar grootte en kwaliteit. En op zee Van drie trekken haalde de KW 70 100 kg tongen en 6 manden vis scheep en de KW 168 90 kg tongen en 7 manden vis. Van twee trekken had de KW 57 80 kg tongen en 3 manden vis. Andere schepen, zoals de KW 107, 98, 127, 45, 162, 129, 161, 155, 17 en 53 gaven trekjes dóór van 1 tot 5 manden vis en daarbij 10 tot 50 kg tongen. Binnengekomen KW 43 Rijnmond 2. 141 Willie. 63: UK 162, 184, 62. 48. 96. 46. 1. 22, 11, 234, 105, 125, 61, 76. 169. 73. 70. 31, 91; IJM 249; TX 11; WR 7, 67; BR 46. Vertrokken IJM 71 Bloemendaal, 24 Vios, 16 Bergen, 3; KW 65 Willy Alida, 175 Onderneming, 20 Grietje, 176 Gezina Geertrui, 85 Hui- berdina Giisbertha, 123 Robert William, 10 Willem Cornelis, 63, 77, 35, 128, 60, 56, 189, 71; UK 14, 87, 15, 79, 176, 4, 18, 215, 48, 62, 70, 91, 16. 59, 162, 184, 62, 11. 22, 169, 76, 46, 48, 1, 73; RO 29; Z 446 (Belg). In het pas de vorige week In gebruik genomen gebouw van de Industrie- en handelskamer van Kiel is gisteren een werkconferentie begonnen van de onder afdeling Visserüwezen van de OEES. Ongeveer 70 visserij-deskundigen en economen uit België, Denemarken, Duits land, Frankrijk, Griekenland, Groot-Brit- tannie, Ierland, IJsland, Italië. Canada, Nederland, Noorwegen, Ocstenryk, Portu gal en Zweden waren aanwezig. Het onderwerp van bespreking vormde „de verbetering der kwaliteit en verpak king van bevroren vis". De vergadering die een week zal duren, staat onder leiding van B. L. Rowan, chef der afdeling voor productiviteit in land bouw en voedselvoorziening van de OEES, en van G. M. Gerhardsen, hoofd van het Economisch Instituut te Bergen in Noor wegen. Staatssecretaris dr. Sonnemann van het Duitse ministerie van Landbouw verwel komde de gedelegeerden namens de Bonds regering. WOENSDAG 16 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Captain Kidd and the Slave Girl.' Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30—12 en 14—16.30 uur. DONDERDAG 17 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Vrouwen om Puccini". „Alcura"B.B.IJ., 20 uur, Rex Theater. „De Toneelvereniging". Pieter Vermeulenmuseum, als Woensdag. VELSEN-NOORD Jongelingen Vereniging op Geref. Grond slag. 20 uur, Gereformeerde Kerk, her- denkingssamenkom**

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 10