Dat gesprek Vrijwillige samenwerking bij gezamenlijk TV-programma Weerbericht Krachtige maatregel tegen de prijsstijging van radio's v e l s e r Haarlems Dagblad Dulles voorziet gebruik van kleine atoomwapens Faure dringt op navolgen van Brits-Amerikaans beleid aan li P n KAMERMEERDERHEID WENST: Minister Cals dreigde met intrekking •van financiële bijdrage Ontploffingskracht aanzienlijk hoger dan die der conventionele zvapens Het woord is aan Minder zacht Duitsland zal Frankrijk verdringen als ratificatie geweigerd wordt Regering schorst radiokartels Aanmeldingsformulier 69e JAARGANG No 211 WOENSDAG 16 MAART 1955 299e JAARGANG No 58 Londen verlaagt uitgaven voor atoomonderzoek Beraad over zendtijd voor de V.V.D Dr. Schlitter heimelijk in Londen teruggekeerd Fins tankschip Aruba niet naar Peking-China Weerrapport Millioenen West-Duitsers zagen het buitenland Bureaux: Kennemerlaan 1S6, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5380, na 5 uur: 5080 (K 2550;, Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant EDITIE OPRECHTE HAARIEMSCHE COURANT Uitgave Grafische bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat SS, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman BIJNA TWEE JAAR geleden zei de Britse premier Churchill in het Lagerhuis, dat hij gaarne in een persoonlijk gesprek met de Russen, zonder agenda en zonder dadelijk op beslissingen over bepaalde aangelegenheden aan te sturen, een eerste grondslag voor overeenstemming wilde na streven. Overeenstemming, die het moge lijk zou maken dat Oost en West in toe nemend vertrouwen en in toenemende welvaart naast elkaar zouden kunnen leven. Het Lagerhuis juichte hem storm achtig toe, de leider der oppositie gaf de leider der regering zijn oppositionele zegen en velen herademden. Er zou iets gebeu ren, iets dat kenmerkend zou zijn voor de werkmethoden der Britse diplomatie. Want vaak heeft die moeilijke onder handelingen ingeleid met pogingen, om eerst een basis van wederzijds vertrouwen in eikaars goede bedoelingen te leggen. Als die pogingen slaagden legde zij daar na eerst de punten, waarover men het zonder grote moeite eens kon worden, in een voorlopige overeenkomst vast. Op der gelijke grondslagen was de kans, om de netelige kwesties tot oplossing te brengen, dan al aanzienlijk verbeterd. Het stelsel van geleidelijke opbouw, met beleid ge hanteerd, leidde meermalen tot de beste resultaten. Het werkte beter dan dat par tijen in een geschil eerst ieder „hun stel lingen opbouwden" en elkaar uit die stel lingen met grieven, argumenten en eisen gingen beschieten, hetgeen veelal de tegen stellingen verscherpte instede van een op lossing te bevorderen. Zowel in het buitenland als in Engeland zelf werd dus Churchill's plan ten aanzien van de Russen hoopvol verwelkomd. Maar dat eerste gesprek-zonder-agenda is nog steeds niet gehouden en in Mei zal het twee jaar geleden zijn dat Churchill het zozeer toegejuichte initiatief heeft aange kondigd. Ofschoon men juist in zijn eigen land zo vaak gezegd heeft, dat hij alles op deze kaart zou zetten, dat hij zijn loop baan met een dergelijke vredes-triomf wilde besluiten, is er niets gebeurd. On langs heeft h(j eraan herinnerd dat hij indertijd enige maanden ziek is geweest, en ook over bezwaren van president Eisen hower gesproken. Maandag heeft hij ont huld dat hij in Juli 1954, terugkerend uit Amerika, in een persoonlijk geheim tele gram aan de Russische minister van Bui tenlandse Zaken dat gesprek-zonder- agenda heeft voorgesteld. Molotof gaf een vriendelijk en bemoedigend antwoord. La ter stelde Churchill een datum en een plaats van samenkomst voor. Die laatste moest halverwege Londen en Moskou lig gen: Bern, Wenen of Stockholm bijvoor beeld. Maar toen zonden de Russen een nota over een conferentie van vier mo gendheden en er moest weer gewacht wor den op de conferentie van Genève. Molo- tov achtte het blijkbaar mogelijk, een twee- en een vier-mogendheden-conferen- tie tegelijk te houden, maar de Britse regering zag daar geen heil in. Er zou verwarring uit ontstaan. Nu moet nog steeds gewacht worden op de ratificatie van de Parijse accoorden betreffende de defensie van Europa. Maar als die vol tooid zal zijn, zegt Churchill, acht hij een twee-, drie-, vier- of zelfs vijf-mogend- heden conferentie mogelijk. Hij blijft ove rigens nog steeds geloven in het persoon lijk contact tussen de juiste mensen op de juiste plaats op het juiste moment. Dat geloof zullen velen met hem delen. Maar wanneer zal dat gelukkige samen treffen van juistheden zijn bereikt? Het wachten op de ratificatie der Parijse ac coorden kan, blijkens nieuwe vertraging, nog een tijd duren. En welke nieuwe diplomatieke hindernissen kunnen daarna wel weer opdoemen? Hebben de Russen in Juli 1954 het gesprek-zonder-agenda, het inleidende gesprek om een eerste grondslag te leggen, welbewust ontweken? Dat blijkt niet duidelijk, er was alleen meningsverschil over het al dan niet sa menvallen met een conferentie op groter schaal. De Britse premier, die acht maan den over deze poging gezwegen heeft, lijkt Maandag nog niet volledig in zijn onthul lingen geweest te zijn. Want een klare opheldering van de situatie geven zij niet. Hij ondervindt intussen dat men, onder de indruk van de H-bommen-discussie die met onverflauwde activiteit wordt voortgezet, ongeduldig is geworden. Ieder die zijn verstand gebruikt begrijpt, dat door een voortgezette wedijver in de fabri cage van zulke helse apparaten de vrede niet verzekerd kan worden. Ieder die zijn verstand gebruikt ziet ook in, dat alleen door overleg met de Russen op den duur het onheil kan worden afgewend. Het ver langen om dit overleg te bespoedigen zal zonder twijfel blijven toenemen, al is de Labour-motie die op onmiddellijke onder handelingen aandrong Maandag met 298 265 stemmen door het Lagerhuis verwor pen. En ook de leider van de Britse op positie, Attlee, heeft nu de wens geuit dat een volledig onderzoek naar de uitwerking van de radio-activiteit, opgewekt door de bomproeven, zal worden ingesteld. Ook hij heeft gevraagd of de experimenten aan beide zijden van het IJzeren Gordijn niet kunnen worden stopgezet, en daaraan toe gevoegd dat de kans bestaat, dat op die manier een begin wordt gemaakt met in ternationale contróle op de bewapeningen. Het aantal adressen en protesten ter zake neemt toe. Er is meer beweging ge komen. Er is iets ontwaakt. Moge het wakker blijven en resultaat brengen. R. P. LONDEN (Reuter) De Britse regering is van plan in het komende begrotingsjaar (1955-1956) ruim 555 millioen gulden uit te geven voor de ontwikkeling van atoom energie, ruim 33 millioen gulden minder dan in het lopende jaar. De grootste post op de begroting is een bedrag van ruim 245 millioen gulden, dat bestemd is voor „fabrieken, diensten machinerieën" Voorts is op de begroting een bedrag van ruim 47 millioen gulden uitgetrokken voor een lening aan de Britse commissie voor atoom energie met het oog op de productie van uranium en zwaar water. Enige weken geleden berichtte de Lon- dense Daily Express dat Sir William Pen ney, de chef van het Britse centrum voor kernonderzoek, een methode voor goedkope wroductie van kernwapens had gevonden. De Tweede Kamer heeft gisteravond met 47 tegen 37 stemmen een motie van de K.V.P., A.R. en C.H.U. aangenomen, volgens welke het algemene televisie programma gedurende tenminste een kwart en ten hoogste de helft van de zendtijd moet worden samengesteld en uitgezonden op basis van vrijwillige samenwerking van de omroepverenigingen. Verworpen is daarmee dus de gedachte van minister Cals de omroepverenigingen te verplichten hun pro gramma's voor te leggen aan een „algemeen programmacommissie', die caar dan een keus uit zou kunnen doen voor het algemeen programma. Iedere omroepvereniging zou echter het vetorecht hebben gehad een programma onderdeel voor het algemeen programma te weigeren. Tevoren had minister Cals meegedeeld dat bij aanneming van deze motie de regering zich nader zou beraden of zij dan nog de grote bedragen, die in stijgende mate nodig zijn voor de televisie, bescnikbaar zou blijven stellen. Het was een dreigement, waarvan de voorstellers van de motie zich niets aantrokken omdat men zich niet kan voorstellen dat de regering de ontwikkeling van de televisie zal tegen houden wegens een verschil van mening met de meerderheid van de kamer. Minister Cals had zijn dreigement ge uit omdat hij vrijwillige samenwerking van de omroepverenigingen geen voldoen de waarborg vond voor een algemeen programma zoals hem voor ogen staat. Het algemeen televisie-programma zou volgens minister Cals voor de grote meer derheid van het Nederlandse volk aan vaardbaar moeten zijn. De P.v.d.A., de V.V.D. en de Communisten waren het eens met de minister, maar vormden een minderheid tegenover de K.V.P., A.R. en C.H.U. Deze uitspraak van de Kamer kan de mi nister naast zich neerleggen. Maar dat zou dan wel in tegenspraak zijn met zijn verklaring van vorige week dat uitspra ken van de Kamer beslissend zouden zijn voor de richting van het televisie-bestel in de toekomst. Met 47 tegen 37 stemmen (ook „links" tegen „rechts") werd een lange motie van de P.v.d.A. verworpen, waarin de re gering werd uitgenodigd de „algemeen programma-commissie" uit te breiden tot zes onafhankelijke culturele deskundigen tegenover de vijf vertegenwoordigers van de omroepverenigingen. Besluiten over de samenstelling van het algemeen program ma zouden dan met meerderheid van stemmen moeten worden genomen, met afschaffing dus van het veto-recht. Het algemeen programma zou moeten worden uitgezonden onder de naam van de Neder landse Televisie Stichting en niet van een omroepvereniging. De motie kreeg de steun van de P.v.d.A., V.V.D. en de Communisten, maar de K.V.P. A.R. en C.H.U. waren ertegen. Een motie van de heer Van Sleen (P.v. d.A.) de televisieuitzendingen van kerk genootschappen niet te beperken tot kerkdiensten, maar te verruimen tot „ker kelijke uitzendingen" werd met 43 tegen 41 stemmen verworpen. De minister had er geen bezwaar tegen de naam „gedelegeerde" voor de verte genwoordiger van de regering te verande ren in „ambtenaar". Een desbetreffende motie van de heer Bruins Slot (AR) werd bij zitten en opstaan aangenomen. Een motie om de benoeming en de vaststelling van de instructie van de algemene secreta ris van de Nederlandse Televisie Stichting niet te doen goedkeuren door de minister werd bij zitten en opstaan verworpen. Mevrouw F o r t a n i e r-D e Wit en prof. Oud (V.V.D.) vroegen ook zendtijd voor de V.V.D. en verklaarden nadrukkelijk dat de AVRO niet als „de liberale omroep" beschouwd mag worden. Minister Cals gaf toe dat de zendtijd voor de V.V.D. een probleem is dat nader beraad in de ministerraad noodzakelijk maakt. Een regeling zou tijdelijk moeten zijn omdat anders wordt vooruit gelopen op de opzet van de Omroepwet. Minister Cals deed de toezegging de kwestie aan het kabinet te zullen voorleggen en in de komende maanden zich er over te zullen beraden of vóór de verkiezingen van 1956 aan de wens van de V.V.D. kan worden te gemoetgekomen. Een motie van mevrouw Fortanier-De Wit voor een billijke verdeling van de po litieke zendtijd werd met 24 tegen 59 stemmen verworpen. (Zie ook pagina 3) Verbazing in Bonn Leerlingen van middelbare scholen uit Amsterdam en Leiden behoorden tot de toehoorders van de behandeling der Berkelse zaak, waarvan Dinsdag voor de Hoge Raad te Den Haag in cassatie de pleidooien werden gehouden. Op de trappen van het bordes wachtten ze geduldig om tot het gebouw te worden toegelaten. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, heeft op een persconferentie mede gedeeld, dat er kleine atomische precisie- wapens zullen worden gebruikt, indien de Verenigde Staten betrokken raken in een groot militair conflict waar ook ter wereld. Dulles zeide desgevraagd dat zekere ty pen atoomprojectielen conventionele wa pens gaan worden in het Amerikaanse leger. Deze wapens zijn van betrekkelijk kleine omvang maar hebben een aanzien lijk grotere ontploffingskracht dan de con ventionele wapens. Dulles zeide niet bij voorbaat te kunnen zeggen of verdediging van de eilanden Que- moy en Matsoe een groot militair treffen zou zijn. Indien nationalistisch en communistisch (Van onze correspondent in Bonn) De ambassaderaad dr. Schlitter, die kort na Kerstmis onder opzienbarende omstan digheden van zijn post aan de West-Duitse ambassade te Londen werd teruggeroepen, daar zijn vrouw op een Kerstfeest in het China toezeggen geen geweld te gebruiken, ambassade-gebouw gezegd had dat men zich in Engeland op vijandelijk grondge bied' bevond, is met zijn echtgenote naar Londen teruggekeerd. Dr. Schlitter moest zich in Bonn ter beschikking van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken houden. Zij zijn op eigen initiatief, zonder er zelfs het ministerie van op de hoogte te stellen, naar Londen teruggekeerd. Mevrouw Schlitter heeft in een verkla ring aan de pers, die gepubliceerd werd toen het echtpaar nog onderweg was, medegedeeld dat zij naar haar kinderen in Engeland wilde teruggaan. Op het ministerie van Buitenlandse Za ken heerst heftige verontwaardiging over deze verklaring, waarmee dr. Sciilitter zich. ten zeerste geschaad heeft. Men neemt aan dat de West-Duitse am bassadeur in Londen dr. Schlitter zal aan manen zo spoedig mogelijk naar Bonn terug te keren. nistisch als nationalistisch China en Zuid- Korea graag meer aanvallend zouden wil len optreden. De Amerikaanse regering is er tot dusverre in geslaagd de strijdlust van haar beide bondgenoten in toom te houden. Geen vlootblokkade Een onmiddellijke actie van de Ameri kaanse zevende vloot om te verhinderen, dat het (door een communistisch Chinese firma gecharterde) Finse tankschip „Aru ba" een lading (Roemeense) brandstof voor straalmotoren naar communistisch DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Edmund Burke: Verdraagzaamheid is goed jegens allen of zij is goed jegens nie mand. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen dagen hebben we kunnen profiteren van be trekkelijk zacht voorjaarsweer. Dat was mo gelijk doordat Westelijke tot Noord-Weste lijke winden lucht aanvoerden, die van het Zuiden van de Atlantische Oceaan afkomstig was. Met een grote omweg over Schotland bereikte deze lucht ons land en ze bevatte zo weinig wolken dat de temperatuur gisteren in het Westen van het land 9 graden kon be reiken. Maar met deze bescheiden portie voorjaar zullen wij het voorlopig moeten stel len. Want uit de weerkaarten van vanmorgen bleek duidelijk dat de kou weer aan de win nende hand is. Aan de achterzijde van een diepe depressie boven Scandinavië voeren Noorderstormgn poollucht met sneeuw en hagelbuien naar het Noordzeegebied. Geluk kig wordt deze lucht op haar weg naar het Zuiden nog wat verwarmd door de golf stroom. De temperatuur wordt daardoor vol doende opgevoerd om er voor te zorgen dat ze op onze breedte alleen maar 's nachts vorst kan veroorzaken. In het komende etmaal zal de koude lucht ons hele land overstromen. Het zachte weer wordt weer opgeborgen, daarvoor in de plaats komt een toenemende kans op wat Maartse buien, afgewisseld door opklaringen. China brengt, zal niet worden ondernomen. Een vlootblokkade van de kust van com munistisch China is niet de politiek van de Verenigde Staten. Dulles gelooft echter wel, dat president Eisenhower krachtens de volmacht hem gegeven ter bescherming van Formosa actie kan gelasten. Versche ping van de brandstof is in strijd met het UNO-embargo op strategische materialen. Hoewel Finland geen UNO-lid is, kan men zeer goed aanvoeren, dat een actie om na leving van de UNO-resolutie af te dwin gen geen oorlogsdaad is. aldus Dulles. De Australische premier Menzies voert op het ogenblik besprekingen met Dulles over tot in bijzonderheden uitgewerkte plannen voor een gezamenlijke Austra- lisch-Amerikaanse verdediging in het Wes telijke deel van de Grote Oceaan. zullen de voorwaarden voor een wapenstil stand rondom Formosa zijn vervuld. Het is niet nodig, aldus de minister, dat beide China's afstand doen van hun aanspraken. Dulles wilde niets zeggen over de Ameri kaanse reactie in geval van een communis- tisch-Chinese aanval op Quemoy en Mat soe. Aggressieve China's Dulles begon zijn persconferentie met een verklaring over zijn reis door het Verre Oosten. Hij zeide zeer onder de indruk te zijn gekomen van fcet verlangen naar vrede in alle plaatsen die hij had bezocht, maar eveneens van tekenen, die wijzen op ag gressieve bedoelingen van communistisch China, zowel jegens Zuid-Oost-Azië als jegens Formosa. Het schijnt, dat de com munisten niet van plan zijn op te houden, tenzij zij voor een sterkere macht komen te staan. Dulles zeide, dat zowel commu- Bemanning neemt geen risico's HELSINKI. De bemanning van het Fin se tankschip „Aruba", dat met een lading brandstof voor straaljagers op weg is naar coinmunistiseh-China, weigert verder dan Singapore te varen. De Finse vakbond van zeelieden deelt mede, dat deze weigering gegrond is op het recht van Finse zeelieden om met het schip naar een haven uit te wijken, als zij in gevaarlijk zeegebied ko men. Aangezien de Chinese nationalisten van plan zijn de „Aruba" te onderschep pen, dreigt het schip aan een „oorlogshan deling" blootgesteld te worden. De beman ning heeft daarom contact opgenomen met de scheepvaartorganisaties en machtiging verkregen de reis te onderbreken en een veilige haven aan te doen. De reder van de „Aruba" is nu verplicht het schip order te geven de route te wijzi gen en veilige wateren op te zoeken. (Van onze correspondent in Parijs) Het gesprek tussen Frankrijk en Tune sië is gisteren in Parijs hervat in een kli maat van wederzijds begrip, zoals van bei de kanten na de bijeenkomst werd ver klaard. Premier Faure, die deze eerste zit ting sedert 5 Februari, toen de conferen tie wegens de Franse kabinetscrisis moest worden onderbroken, had willen leiden, kon slechts het laatste kwartier bij de be sprekingen tegenwoordig zijn. Hij werd plotseling voor de senaats-commissie van Defensie en Buitenlandse Zaken gedaagd om de Parijse accoorden te verdedigen. Faure verklaarde volgens Reuter dat het niet de vraag is of Frankrijk de herbewa pening van West-Duitsland al dan niet goedkeurt, doch dat Frankrijk zich in de NAVO moet aanpassen bij de Britse en Amerikaanse buitenlandse politiek die er Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van t« abonneren op IJmUider C 0111X1111 6 50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zy, die zich met Ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen op gericht is, West-Duitsland te bewape nen. Als Frankrijk de herbewapening niet zou goedkeuren, zouden de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië voortgaan met de vorming van een drie-mogendhedenallian- tie. Faure zeide geen mogelijkheid te zien voor een vier-mogendhedenconferentie, zolang Frankrijk de accoorden van Parijs niet geratificeerd heeft. De Franse en Tunesische ministers heb ben niet veel meer kunnen doen dan de verschillende onopgeloste vraagstukken de revue laten passeren. Daarbij zijn voorlopig drie hangende problemen genoteerd, waar op men zijn krachten eerst zal beproeven. Ze betreffen het statuut van enkele Zuid- Tunesische plaatsen, die in de militaire zóne zijn gelegen, de samenstelling van een gemengde economische raad en de bevoegd heden der gemeentebesturen. Het valt ech ter te verwachten dat men op meer me ningsverschillen zal stuiten zodra dieper op de zaken wordt ingegaan. Zo moet de centrale kwestie van de Franse Unie of een stelsel voor federale samenwerking nog niet ter sprake zijn gekomen. Niettemin heeft de Tunesische woord voerder verklaard dat aan zijn kant wordt gehoopt dat de conferentie binnen een dag of veertien, dus nog voor Pasen kan wor den afgesloten. A gewezen (Reuter/A.F.P.) De financiële com missie van de Nationale Vergadering heeft met grote meerderheid geweigerd Faure bijzondere volmachten te verlenen voor het uitvoren van bepaalde onderdelen van zijn fiscale programma. De weigering heeft al leen adviserende waarde. Deze kwestie zal, tegelijk met de gehele begroting, Vrijdag in de Nationale Vergadering ter sprake komen. De Technische Hogeschool houdt van 21 tot en met 26 Maart een Franse week. Ver scheidene geleerden uit Frankrijk zullen dan in de verschillende afdelingen van de hogeschool voordrachten houden. Het ministerie van Economische Zaken heeft een onderzoek ingesteld naar de prij zen en winstmarges voor radio-ontvang toestellen. Dit onderzoek heeft aangetoond, dat deze winstmarges sterk zijn gestegen en een tendentie tot verdere stijging ver tonen. De ontwikkeling van het prijsver loop is dienovereenkomstig geweest. Deze marges, die thans veelal tot 60 percent en meer, en in enkele gevallen zelfs tot 100 percent of meer van de inkoopsprijs zijn opgelopen, worden verzekerd door een hecht samenspel van kartslovereenkomsten die aldus een gezonde concurrentie ten ene male uitsluiten. In verband hiermede is in de Neder landse staatscourant no. 53 van 16 Maart 1955 een beschikking gepubliceerd van de minister van Economische Zaken, waarin het kartel van de fabrikanten en impor teurs (het Centraal Bureau tot Bescher ming van de belangen van de Radiohande!) wordt geschorst. Tevens worden in deze beschikking geschorst de bedrijfsregelin gen van de groothandel (de Nederlandse Organisatie van de Radio-Groothandel) en de Nederlandse Vereniging van Radio détailhandelaren. Een uitzondering is daar bij gemaakt voor de individuele contracten tussen de leveranciers en détaillisten be treffende de détailhandelsprijzen. Voorts is in dezelfde staatscourant gepu bliceerd, dat aan de commissie bedrijfs regeling advies is gevraagd over de vraag of de bedrijfsregelingen die op het ogen blik in de radiohandel worden toegepast in strijd zijn met het algemeen belang. De Nederlandse Vereniging van Radio- Détailhandelaren gaf Dinsdagmiddag nog het volgende communiqué uit: „Naar aanleiding van de vele berichten in de Nederlandse pers inzake de radio- handel stelt het hoofdbestuur van de Ne derlandse vereniging van Radio-Détail handelaren er hoge prijs op mede te delen, dat de N.V.R.D. in 1938 werd opgericht teneinde de destijds in de radio-branche bestaande wantoestanden uit te bannen, ook omdat deze mede voor de consument en de industrie zeer nadelig waren. Zii be oogt de handhaving door de handelaren van de door de fabrikanten en importeurs vastgestelde bruto-verkoopsprijzen, met welke vaststelling zelve zii niet de minste bemoeienis heeft. Vanzelfsprekend is in deze prijzen ook een bepaalde winstmarge voor de handelaar gereserveerd. Ook deze wordt echter uitsluitend door de betref fende leverancier vastgesteld. De excessieve kortingen, van het bestaan waarvan het hoofdbestuur eerst dezer da gen kennis kreeg, blijken bij een nader onderzoek verhoudingsgewijze slechts in enkele gevallen te zijn voorgekomen, waar bij dan nog tevens de vraag blijft voor het hoofdbestuur in hoeverre deze gevallen betreffen de opruiming van „overjarige", toestellen, welke door de handel tegen prij zen worden uitverkocht, die ver liggen beneden de voorheen door de leveranciers vastgestelde prijzen. Overigens komen transacties met de bedoelde kortingen zeker bij 4400 van 4500 aangeslotenen bij de N.V.R.D. nimmer voor. Wat tenslotte betreft de onderhandelin gen met de minister van Economische Za ken over prijzen en rabatten van de radio ontvangtoestellen, waarbij ook de N.V.R.D. vertegenwoordigd is, kan het hoofdbestuur verzekeren, dat de vereniging alles doet en ook zal doen om het hare bij te dragen wat redelijkerwijze mogelijk is om aan ge gronde klachten tegemoet te komen," aldus het communiqué van de N.V.R.D. (Van hedenmorgen 7 uur) ■i i X tuS toestand SS 2jj (Van ome correspondent in Bonn) Op een vergadering in Hannover van vertegenwoordigers van West-Duitse reis- bureaux is medegedeeld, dat gedurende het jaar 1954 aan de grens niet minder dan 21 millioen Duitsers geregistreerd werden, die uit de vreemde naar hun vaderland terug keerden. Dat was ongeveer twee maal zo veel als in 't jaar daarvoor.Er waren ook toe risten bij, die meer dan één reis naar het buitenland hebben gemaakt. Verleden jaar kreeg West-Duitsland twintig percent meer buitenlandse bezoekers dan in 1953. Helsinki zwaar bew. WZW 4 -3 1 Stockholm onbewolkt WNW 7 -1 0 Oslo onbewolkt windstil 0 0 Kopenhagen half bew. WNW 9 2 1 Aberdeen regen NW 4 3 6 Dublin half bew. W 4 3 0 Londen zwaar bew. W 3 7 0 Amsterdam nevel w 7 3 0 Brussel geheel bew. zw 4 4 0 Parijs nevel windstil 4 0 Bordeaux nevel windstil -2 0 Grenoble nevel windstil -3 0 Nice onbewolkt NNW 6 6 0 Berlijn geheel bew. W 8 4 0,1 Frankfort nevel zzw 3 2 0 München nevel zw 3 0 0 Ziirich nevel windstil -3 0 Genève mist windstil -4 0 Locarno licht bew. windstil -2 0 Wenen geheel bew. W 5 3 0,1 Innsbruck nevel windstil -4 0 Rome onbewolkt NNO 5 3 0 Neerslag laatste 24 uur. MAARTSE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Flinke opklaringen afgewisseld door enkele regen- of hagelbuien. Aanvan kelijk in het midden en Zuiden echter nog zwaar bewolkt met wat regen of motregen. Matige tot krachtige en in het Noorden van het land wellicht tij delijk harde Noord-Westelijke wind. Over het algemeen kouder. 17 Maart Zon op 6.54 uur. onder 18.48 uur. Maan op 3.24 uur, onder 11.10 uur. Maanstanden 16 Maart 17.36 uur: Laatste kwartier 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 Maart Hoog water: 9.23 en 22.04 uur. Laag watpr: 4.28 en 17.04 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1