Eigen taak provincie in voor deze de tijd N.Ph.O. speelde te Beverwijk een populair programma Rijk zou heel wat zverkzaamheden kunnen overhevelen Opheffing unieverhou ding met Indonesië Spelende jongen in Hillegom overreden Zaak-Montesi zal weer opgerakeld worden Makelaar D. Bus vannacht overleden Philips weer groter, maar niet gerust Parfumerie JUNG Luidsprekers 526ste STAATSLOTERIJ 4e xia, 9 Commissie-Schilthuis concludeert tot: Geen eigen beleid Automatische subsidies Wetsontwerp ingediend Haarlemse groentehandelaar door Hof vrijgesproken Taakverdeling Sir Anthony Eden stelt reis naar Turkije uit Finse ambtenaren staken Piero Piccioni en Ugo Montagna voor het gerecht gedaagd Ruim 50.000 werknemers „Hogere productiviteit harde noodzaak" Scheepvaart WOENSDAG 16 MAART 195 5 Bg de Dr. Wiardi Eeckman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Arbeid, is oen rapport uitgekomen, getiteld „De Provincie in deze Tijd", sa mengesteld door een commissie van des kundigen op het terrein van de taken van dc provincie, onder voorzitterschap van mr. G. J. C. Schilthuis, ond-'id van Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland. De Commissie vestigt de aandacht op het feit, dat vooral na de Tweede Wereldoorlog de provincies grotere betekenis hebben ge kregen dan ztf voor de oorlog hadden. De Commissie geeft een opsomming van de talrijke taken van de provinciale bestu ren, zoals de zorg voor geesteszieken, wa terstaat en waterschappen, ruilverkave ling, agrarische zaken, voorzieningen met water en energie, gezondheidszorg, maat schappelijk werk. cultuurpolitiek, industria lisatie, bouwvolume, planning van onder wijsinstellingen en ruimtelijke ordening, alsmede medewerking aan ten minste tach tig rijksregelingen. .De bestuursvorm van de provincie is merk waardigerwijs aan deze ontwikkeling niet aangepast. Met vreugde constateert de Com missie, dat ook de Staatscommissie-Prinsen tot herziening van de provinciale wet, tal rijke voorstellen doet voor een modernise ring van de bestuursvorm van de provincie. De Commissie-Schilthuis bepleit, evenals de Commissie-Prinsen, uitbreiding van het aantal zittingen waartoe de Provinciale Staten gerechtigd zyn en de mogelijkheid van instelling van commissies van Staten leden, eventueel uitgebreid met niet-Staten- leden, zoals de commissies van bpstand en voorbereiding in gemeenteraden. Op het punt van de geldmiddelen is thans van een eigen beleid vrijwel geen sprake. In ieder geval bepleit men een verhoging van het percentage van verschillende rijks belastingen dat ten gunste van het Provin ciefonds komt. Een verbetering van de fi nanciering van aanleg en onderhoud van wegen en waterwegen acht men dringend noodzakelijk. Eveneens dat ten aanzien van de kosten van geestelijk gestoorden een re geling tot stand komt waardoor de provin cies niet langer ten behoeve van de in dit opzicht eveneens weinig financieel draag krachtige gemeenten onevenredig zwaar belast blijven. De Commissie-Schilthuis heeft zich in tensief bezig gehouden met het vraagstuk van het geven van subsidie aan allerlei ver enigingen. stichtingen enz. in de provincie. Subsidiëren is steeds meer een der mo gelijkheden vopr de overheid om velerlei arbeid van sociaal, sociaal-hygiënisch en cultureel belang te stimuleren en in stand te houden. Er bestaan bij de provincies nogal bezwa- icn tegen een zeker automatisme in de subsidieverlening, doordat het rijk op zijn Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat opheffing van de uniever houding tussen Nederland en Indonesië beoogt, overeenkomstig het op 10 Augus tus 1954 te 'sGravenhage gesloten proto col. In.de toelichting op het wetsontwerp wordt een uitvoerig overzicht gegeven van de besprekingen en no.tawisselingen, die daaraan zijn voorafgegaan. Ten aanzien van het Indonesische voor stel om ook Nicuw-Guinea in de bespre kingen te betrekken, werd in een nota duidelijk gemaakt, dat de regering op dit voorstel niet kon ingaan, op grond van het op dit punt tussen beide landen tot uiting gekomen en niet te overbruggen verschil van mening. Wel wed de bereidverk'aring herhaald, welke reeds in October 1952 was uitgesproken, om ertoe mede te werken, dat eventuele misvattingen en daaruit voortvloeiende verontrusting bij de Indo nesische regering omtrent de Nederlandse oogmerken ten aanzien van Nieuw-Guinea kunnen worden weggenomen. Daar het de bedoeling is, dat het tot stand gekomen protocol en de daarbij be horende briefwisseling in het. gehele ko ninkrijk zullen komen te gelden, behoort de goedkeuring daarvan bij rijkswet te ge schieden en moeten bij de totstandkoming van deze rijkswet de bepalingen van het Statuut voor het Koninkrijk in acht wor den genomen. Het ontwerp is daarom ge lijktijdig met de indiening bij de Staten- Generaal aan de Staten van Suriname en van de Nederlandse Antillen gezonden. Ontploffing Glasblazerstraat De 45-jarige Haarlemse groentehandelaar W. v. d. B-, die op 26 Augustus 1954 een ontploffing in de Glasblazerstraat in Haar lem teweeg bracht, waardoor twee huizen verloren gingen, is Dinsdagmorgen door het Gerechtshof in Amsterdam vrijgesproken. V. d. B. was in hoger beroep gegaan van het vonnis van 8 October 1954 van de Haarlemse politierechter, die hem, conform de eis van de officier van justitie, ter zake van brand door schuld had veroordeeld tot een boete van veertig gulden of twaalf dagen hechtenis. Vijftien dagen geleden had de procureur- generaal bij het Hof, mr. J. Hoeffelman, vernietiging van het Haarlemse vonnis en vrijspraak geëist. De raadsman van V. d. B., mr. B. J. Lambers, had voor het Hof de uitslag van een enquête bekend gemaakt, welke hij in Amsterdam en Den Haag had laten houden en uit welke enquête was ge bleken, dat de meeste ondervraagde per sonen niet op de hoogte zijn van de ge varen, die benzinedampen in de omgeving van vuur met zich kunnen brengen. (De ontploffing was destijds ontstaan, doordat V. d. B. na het schoonmaken met benzine van een punt van een vloerkleed, een sigaret had opgestoken). beurt bepaalde subsidies slechts verleent indien de provincie of de gemeente elk tot een bepaald percentage eveneens meedoen. Bij een dergelijk automatisme blijft voor een zinvol eigen beleid van de provincie niet veel over. De Commissie-Schilthuis nu acht het be ter dat het rijk de provinciale geldmiddelen omhoog voert opdat het rijk zelf niet meer behoeft te subsidiëren en aan de provincies kan overlaten in haar eigen gebied zelf te bepalen hoe de subsidies verleend moeten worden. Subsidieregelingen van het rijk zijn meestal star, doordat de zaken vaak in handen van ambtenaren gelegd zijn en de rijksoverheid niet met alle verscheidenheid over een groot grondgebied rekening kan honden. Overheveling van taken van het rijk naar de provincies betekent inschake ling van beleidsorganen inplaats van rijks ambtenaren. sterker contact tussen burgers en bestuurders en meer differentiatie in subsidieregelingen. De Commissie heeft vervolgens in con- creto nagegaan welke taken, die thans in handen zijn van het rijk, naar de provincies kunnen worden overgebracht. Z\j is daarbij tot de conclusie gekomen dat naast de ruimtelijke ordening (streekplanifen e.d.), voorzover die reeds bij de provincie in han den is, een belangrijke taak aan de provin cies kan -worden gegeven op het gebied van de volkshuisvesting. Tenslotte heeft de Commissie-Schilthuis een groot aantal gevallen aangegeven op het terrein van de gezondheidszorg en het maatschappelijk werk, waarin de provincie in de plaats van het rijk zou kunnen treden. Ten aanzien van de provinciale stichtin gen voor maatschappelijk werk (opbouw- organen e.d.) is de commissie van mening dat het helemaal niet nodig is dat het rijk deze subsidieert en zich daardoor tevens met allerlei provinciale activiteiten inlaat: laat men de provincies meer inkomsten ge ven: deze kunnen dan zelf het werk van de ze stichting voorzover nodig geheel subsi diëren. De aanwezigheid van het nieuwe Depar tement voor Maatschappelijk Werk bergt het gevaar van een sterke centralisatie in zich: dit heeft zelfs filialen in de provin ciale hoofdsteden. Laat, aldus de Commis sie-Schilthuis, en dit geldt ook voor tal rijke andere onderwerpen bij gezondheids zorg en maatschappelijk werk die zij behan delen het rijk zich liever bepalen tot dc bevordering van de wetenschappelijke en technische aspecten, de methodiek van het werk en vragen van opleiding en rechtspo sitie van bepaalde soorten werkkrachten op die terreinen. De provincie dient zich vooral te richten op de vraag of en zo ja waar in haar ressort bepaalde voorzienin gen nodig zijn en te bevorderen, dat deze er dan ook komen. Slechts als de provincie in gebreke zou blijven zou er op dit laatste punt een taak voor het rijk ontstaan. Maandagmiddag omstreeks kwart over vijf is ter noogte van de bushalte Vosse- laan in de Hoofdstraat te Hillegom een droevig ongeluk gebeurd, dat aan de acht jarige jonge W. C. van den Akker het le ven heeft gekost. Een groepje van drie jongens had aan de conducteur van een naar Leiden rijden de bus bij de halte om gebruikte plaats- bewijzenboekjes gevraagd. De conducteur had hen er niet aan kunnen helpen en toen de bus wegreed liepen de jongens naast de bus een eindje mee. Daarbij is Wim van den Akker onder de bus geraakt, waarbij hij door het rechterachterwiel werd over deden. Het slachtoffer is onmiddellijk over leden. Slachtoffer van de griep LONDEN (Reuter) Sir Anthony Eden, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft zijn bezoek aan Turkije wegens griep uitgesteld. Hij zou vandaag vertrokken zijn. Het uitstel zal het toetreden van Groot- Brittannië tot het nieuwe Turks-Iraakse verdrag niet vertragen, zo wordt van diplo matieke zijde te Londen vernomen. Men verwacht dat deze toetreding volgende maand zal geschieden. De besprekingen die Sir Anthony te Ankara zou hebben, zullen nu via de diplomatieke vertegenwoordigin gen worden gevoerd. Turkije heeft geprotesteerd tegen de aggressieve verklaringen van Syrische poli tici als critiek op het Turk-Iraakse ver dedigingsverdrag. Reuter verneemt dat een Turkse protestnota aan de Syrische rege ring is overhandigd. HELSINKI (Reuter) Alle staatsdien sten in Finland zijn verlamd door een „bliksemstaking" van 25.090 ambtenaren, die vanmorgen is uitgebroken. De staking geldt als protest tegen een wetsontwerp der regering waarin niet te gemoet gekomen wordt aan de eisen van bezoldigde ambtenaren tot loonsverhoging. Ook het bewakingspersoneel in de gevan genissen staakt. De directeur van de ge vangenissen te Helsinki heeft vrijwilligers opgeroepen. Verder worden door de staking getroffen de posterijen, de spoorwegen en de douane. De secretaris van premier Kekkonen heeft de geruchten over een mogelijke regeringscrisis bevestigd. Een dergelijke ontwikkeling zou evenwel niet uitsluitend het gevolg zijn van de door de staking ont stane situatie. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. ROME (Reuter) De Romeinse eerste openbare aanklager heeft geëist, dat Piero Piccioni, de 32-jarige zoon van een Italiaans oud-minister van Buitenlandse Zaken, terecht zal staan wegens doodslag ia de twee jaar oude zaak Montesi. Ook eist hij vervolging van markies Ugo Mon tagna. Aan deze eis is een jaar van intensief onderzoek voorafgegaan, waarbij honder den personen werden ondervraagd en negentien omvangrijke rapporten werden bestudeerd, die deskundigen hebben op gesteld over de verschillende facetten van de raadselachtige dood van de 21-jarige Wilma Montesi, in April 1953 op een ver laten strand bij Rome. De affaire-Montesi, die ontstond door een proces wegens laster, is een der meest opzienbarende rechtzaken in de Italiaanse geschiedenis geworden, waarbij beschul digingen werden geuit over corruptie, ver kopen van invloed, vrouwenhandel, belas tingontduiking en zwelgpartijen met ver dovende middelen. Dit proces werd ge schorst voor een nader onderzoek naar de dood van Wilma Montesi, die volgens een eerste onderzoek aan een ongeluk te wij ten was geweest. Piccioni en Montagna hebben reeds twee maanden in voorarrest doorgebracht. In November 1954 werden zij voorlopig op vrije voeten gesteld. Tijdens het onder zoek trad Piccioni's vader af als minister van Buitenlandse Zaken. Ook wordt de vervolging geëist van Saverio Polito. een vroegere chef van de Romeinse politie. Hij zou als medeplich tige beschuldigd worden. In het geheel zul len achttien personen terecht staan, die er van verdacht worden valse getuigenis sen afgelegd te hebben. Een hof van onderzoek zal uitmaken, of de genoemde personen vervolgd zullen worden. Hedennacht is op D0-jarige leeftijd te zijnen huize aan de Stationsweg 82 te Vel- sen plotseling overleden de heer D. Bus. makelaar en president-commissaris der N.V. melkinrichting „Velsen". De heer Bus werd op 8 December 1864 in Jisp gëbnren en trad op 1 Mei 1881 in dienst van de heer J. v. Doorn, makelaar te Beverwijk. In 1883 kwam de thans overledene op het kantoor van notaris Boerlage Sr. te Velsen, waar hij tot 1908 bleef. In 1890 vestigde hij zich in Velsen en in 1894 volgde hij de heer Platvoet op als de enige makelaar binnen de gemeente de raad benoemde hem op 19 Juni 1894 en hij werd datzelfde jaar beëdigd. De heer Bus hielp onder meer mee aan de oprichting van de melkinrichting „Vel sen" in 1903 en was sindsdien commissa ris en de laatste jaren president-commis saris. Hij was de enige nog in leven zijnde oprichter van het Velsense Witte Kruis. Van 1898 tot 1908 was de heer Bus lid van de gemeenteraad. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest voerde gisteravond op het laatste door de Commissie Cultureel Beverwijc in dit winterseizoen georganiseerde concert een programma uit van bevattelijke muziek. De vele toehoorders, die bijeen waren in het KSA-gebouw te Beverwijk, behoefden bij het luisteren naar de vertolkingen al lerminst modern-muzikale raadsels op te lossen. Integendeel. Met werken van Wag ner, Verdi, Giordano, Delibes, Weber, Borodine en Berlioz hield de dirigent Ma rin us Adam de avond in een vertrouwde sfeer. En verder brachten ook vertrouwde melodieën en harmonieën ontspanning en een rustige muzikale genieting. Dit concert kreeg nog <»en bijzonder ka rakter door de medewerking van een zang soliste. Dat is voor orkestconcerten lang zamerhand een zeldzaamheid geworden. De zangeres Tineke Willemse-Steen was deze soliste. Zij trad op met de aria „Ecco l'orrido Campo" uit de opera „Un ballo in masehera" van Verdi en „La mamma Marta" uit (ie opera „André Chénier" van Giordano, een keuze, die door het drama tische karakter van haar stem volkomen gerechtvaardigd werd. De stem van Tineke Willemse is warm getimbreerd, heeft een opmerkelijk grote omvang en een bijzon dere expansieve kracht. Zonder moeite wist zij deze bij de volle orkestklank te la ten domineren. De vocale voorwaarden voor opera zangeres zijn bij Tineke Willemse zeker aanwezig. Maar aan de dramatische voor dracht zal zij zuivere aandacht moeten geven. Nog meer zal zij de expressieve nuanceringsmogelijkheden moeten uitbui ten. Haar zeggingskracht zal overtuigen der dienen te worden om de dramatische kant van haar zingen de grootste waarde te geven. Maar niettemin heeft de zan geres een goede, veelbelovende indruk ge maakt en het hartelijk succes was daarom wel verdiend. De dii-igent Marinus Adam bracht als eer ste programma-nummer het voorspel tot de opera „Lohengrin" van Wagner in een Tijdens de halfjaarlijkse bijeenkomst van de Raad van Bestuur der N.V. Philips met de personeelsraad heeft ir. P. F. S. Otten medegedeeld, dat 1954 alle voorafgaande recordjaren heeft geslagen, zowel wat be treft de verkopen als de exporten en de productie. Als geheel gezien zijn alle ge stelde doeleinden verwezenlijkt, ondanks het feit, dat deze belangrijk hoger lagen dan die van het voorgaande jaar. Ondanks de toeneming van het personeel in Neder land met 14 percent (van 44.600 per eind 1953 tot 51.000 eind 1954) meende ir. Ot ten niet te optimistisch te kunnen zijn ten aanzien van de vraag of werkgelegenheid in dit jaar tenminste op hetzelfde niveau zal kunnen worden gehandhaafd. Spre kend over een aantal aspecten van de wel vaartsstijging legde ir. Otten er de nadruk op, dat de loonsverhoging inderdaad de werknemers werkelijk ten goede moet ko men. daar zij anders geen zin heeft. Prijs stijgingen dienen derhalve te worden voor komen door een grotere productiviteit. Al leen in dat geval is onze werkgelegenheid in dat opzicht veilig gesteld, aldus ir. Ot ten, die tenslotte met voldoening vaststel de, dat het dank zij de. productiviteitsver hoging in de Philips' bedrijven tot dus verre niet nodig is gebleken, de prijzen van de artikelen te verhogen. Ook ir. T. P. Tromp sprak over dit on derwerp. Hij deelde niet de vrees, dat automatisering en mechanisatie moeten leiden tot vermindering van werkgelegen heid. Het is mijn overtuiging, zo besloot ir. Tromp, dat juist het tegendeel waar is. Misschien zal er wel een verniaatsing van werk geschieden, maar de werkgelegenheid op zichzelve zal stijgen, evenals ae wel vaart. geslaagde uitvoering. Later op de avond kon het auditorium zich verlustigen met de „Urendans" van Ponchiello, waarvan de muziek bij een vertolking door haar fijne structuur toch wel degelijk haar eisen stelt. In gelijke mate als de balletsuite „Sylvia" van Delibes, muziek, die waard is om goed gespeeld te worden. Ook bii deze vlotte uitvoering kon men horen hoe goed de suite geïnstrumenteerd is. Na de pauze werd Webers bekende „Aufforderung zum Tanz" in dè orkest bewerking van Felix Weingartner ten ge hore gebracht. De uitvoering ervan werd de inzet van een geïnspireerd musiceren, dat voortgezet werd met de Polowetzer dansen uit de opera „Prins Igor" van Boro dine en pa,et de voordracht van de tradi tionele drie fragmenten hit „La Damna tion de Faust" van Hector Berlioz een hoogtepunt bereikte.' Uiteraard sloeg de Marche hongroise geweldig in. P. ZWAANSWIJK Aalsum, 14 te Rotterdam. Abbedijk, 14 vi Rotteraam n. New York. A;daui, pass. 14 St. Vincent ri. Las- Painias. Aodijk, 12 v. Houston n. Galveston. Arneciyk, 15 te Le Havie. - Aarayk. 13 te New Oi leans. AndijK, 13 te Galvestor.. Alblasseidijk, 14 v. Hamburg n. Bremen. Altair, pass. 15 Vliss.ngen n. Antwerpen. Amstelcijk, 14 te San Francisco. Abbeketk. 15 in Suezkanaai n. Port Said. Adinda, 15 v. Balikpapan n. Soerabaja. Agatha, 14 v. Pulusambu n. Sorong. Alamak. 15 v. Bombay n. Aden. Alchiba, pass. 15 Fernando Noronha n. Gdynia. Amerskerk, pass. 15 Westpunt Kreta n. Port Said Amor, 16 te Burriana verwacht. Areradskerk, 15 v. Port Swettenham n. Colombo Bonaire, 14 150 m. N.t.O. Finisterre. Boskoop. 14 730 m. ZW. Flores. Bali, 16 Sorong verwacht. Billiton. 16 te Basrah. Binnendijk, 15 te Antwerpen. Caltex Delft, pass. 15 Lissabon n. Rotterdam. Caltex Pernis. pass. 15 Westp. Kreta n. R'dam. Caltex Utrecht, pass. 15 Ouessant n. Sidon. Delfland, 14 v. Rlo de Janeiro n. Santos. Dorestad, 15 v. Amsterdam n. Noordzee. Drente, verm. 16 v. Colombo n. Aden. Duivendijk, 14 te San Francisco. Delfshaven, 15 te Lissabon. Elmina, 14 v. Le Havre n. Antwerpen. Elizabeth b, 12 te Corpus Christi. Eos, pass. 15 Duogeness n. Antwerpen. Falco, pass. 14 Gibraltar n. Livorno. Gooiland, 14 v. Rlo de Janeiro n. Ilheos. Gordias, 14 v. Tunis n. Lissabon. Garoet, nacht 14-1 v. Cochin n. Aden. Haarlem, 14 v. Cristobal n. Buenaventura. Hilversum, 15 te Aden. Hector, 14 v. Oran n. Carthagena. Indrapoera, 15 v. Suez n. Djeddah. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 Gibraltar gepass n. Port Said. Kalydon, 12 te Houston. Katelysia, pass. 14 Gibraltar n. Heysham. Koratia, 14 v. Montevideo n. Curasao. Kenia, 15 v. Amsterdam n. Curasao. Karimata, pass. 15 Finisterre n. Amsterdam. Kieldrecht, 16 Je Aden. Kota Agoeng, pass. 15 Perim n. Suez. Lekhaven, 15 te Rotterdam. Langkoeas, pass. 14 Gibraltar n. Alexandrië. Lawak, 15 te Mombasa. Limburg, pass. 14 Finisterre n. Gibraltar. Linge, 13 v. Dakar n. Rotterdam. Laagkerk, 15 te Madras. Lieve Vrouvyekerk, pass. 15 Finisterre n. Mar seille. Loppersum, 15 te Almeria. Luna, 14 te Malta. Lutterkerk, 17 te Bahrein verwacht. Marken, 14 v. Rotterdam n. Hambptonroads. Mentor. 11 v. New Orleans n. Maracaibo. Mariekerk, 15 v. Zanzibar te Dar es Salaam. Marisa, 15 v. Abadao n. Madras. Mitra, 16 te Fremantle. Modjokerto, 16 te Soerabaja. Myonia, 15 v. Port Pirie n. Geelong. Nestor, 14 170 m. NO. Flores. Nigerstroom, pass. 14 Las Palmas n. Dakar. Notos, 14 dwars Kp. Nao n. Barcelona. Nieuw Holland. 15 v. Brisbane n. Soerabaja. Oostkerk, 15 te Ceub. Oranje, 15 270 m. O.t.Z. Guardafui. Oranjefontein, 15 460 m. N.NO. Las Palmas. Pema, pass. 14 Gibraltar n Marseille. Pieter S, verm. 15 v. Rotterdam n. Swansea. Papendrecht. pass. 15 Finisterre n. Port Said. Peperkust, pass. 15 Ouessant n. Amsterdam. Prins Willem III, pass. 15 Wight n. Oslo. Prins Willem IV. pass. 15 Ouessant n. Hamburg Rotula, 15 te Lissabon. Riouw. 15 v. Soerabaja n. Tj. Priok. Rijndam, 15 710 m. W.t.Z. Valentia. Soestdijk, 14 v. New York n. Newport News. Stad Alkmaar, 14 v. Kaapstad n. Port Elizabeth Sommelsdijk, pass. 15 Aden n. Belawan. Stad" Breda. apss. 15 Guardafui n. Mombasa. Stad Haarlem, 15 v. Vlissingen n. Narvik. Stad Schiedam, pass. 15 Kp. St. Vincent naar Bagnoli. Tabian, 11 te Mobile. Tara, 15 te Montevideo. Tawali, 15 te Bahrein. Titus, 14 v. Malta n. Piraeus. Tabinta, 15 v. TJilatJap n. Cheribon. Teucer, 15 te Ti Priok Tjipanas, 15 v. East London n. Port Elizabeth. Tomini, pass. 15 Algiers n. Port Said- Waal. 15 te Alexandrië. wosoaa. U M n—tnw Waterman, verm. 15 v. Suez n. Port Said en Rotterdam. IJ&el, pass. 15 Finisterre n. Antwerpen. Zeeland (KRL), 14 v. Port Said n. Damman. Zonnewijk, 14 in Panamakanaal n. Tocopilla. Zuiderkruis, 15 590 m. NW. Walvisbaai. KLEINE VAART Aegir, 14 v. Connahs Quay te Rotterdam. Arctic, 14 v. Rotterdam n. Londen. Aco, 14 v. Whitehaven te Liscannor. Albert Willem, pass. 15 Vlissingen n. Antw. Aiigarve, 14 v. Rotterdam te Dublin. Ahoy, 15 v. Swansea te Amsterdam. Ala, 14 v. Amsterdam n. Vilvoorde. Ary Seheffer, verm. 15 v. Boston n. Rotterdam Audacia, 14 v. La Rochelle n. Bordeaux. Bree Helle, verm. 15 v. Rotterdam n. Londen. Batavier, pass. 15 Vlissingen n. Antwerpen. Betty Anne S. 14 v. Amsterdam te Cork. Bill S, 14 v. Swansea n. Amsterdam. Bab T, 13 v. Bayonne te Garston. Batavier I, pass. 15 Finisterre n. Casablanca. Batavier III, pass. 15 Burlings n. Bordeaux. Blue Boy. 14 v. Workington te Frederiksund. Contact, 14 v. Rotterdam n. Leith. Corrie b, 15 v. Dordt n. Bilbao. Casana, 18 v. Gothenburg te Rotterdam verw. Da Capo, 14 v. Aalborg te Rotterdam. Delfborg, 14 v. Rotterdam n. Colchester. Dollard, 14 v. Gothenburg te Rotterdam. Driebergen. 15 v. Terneuzen te Rotterdam. De Ruyter 14 te Sables d'Olonne. Diligentia, 14 v. Islo of Grain te Lowestoft. Daje Bohmer, 15 v. Tanger te Algiers. Deo Gloria, 15 te Vlissingen n. Antwerpen. Diana V, pass. 15 Vlissingen n. Londen. Duiveland, 14 v. Sunderland n. Amsterdam. Elsenburgh, 15 v. Rotterdam n. Casablanca. Export II, 14 v. Rotterdam n. Londen. Eibergen, 15 v. St. Servan te Rouaan. Elisa, 15 te Huil. Ellewoutsdijk, 15 v. Par te Amsterdam. Evertsen, 14 v. Ipswich n. Boston. Fiona, 15 v. Vlissingen n. Karlshamn. Frans Bohmer, 14 v. Dakar te Duinkerken. Gaasterland, 15 v. Grangemouth. Hartel, verm. 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Hast I, 14 v. Honfleur n. Dieppe. Houtman, 14 v. Londonderry n. Belfast. Henrlca, 15 te Stranraer verw. Hasrkerland, verm. 15 v. Goole n. Delfzijl. Helvetia, 19 te Ipswich verwacht. Henrlca b, verm. 14 v. Westonpolnt te Garston. Hoe Vinces, verm. 15 v. Rotterdam n. Grimsby Ilias, 14 v. Gothenburg te Amsterdam. Ingeborg, verm. 15 v. Rotterdam n. Kopenhagen Joost, 13 v. Requejada n. Terneuzen. Keyser, 14 v. Port Talbot n. Antwerpen. Larix, 12 v. Bordeaux n. Tyne Doek. Lydia, 14 v. Rotterdam n. Varberg. Leendert b, 15 te Antwerpen. Lies, 14 v. Leith n. Goole. Lucas Bols I. 15 Napels verwacht. Libelle, 14 v. Antwerpen te Vlissingen. Lingestroom, 14 v. Liverpool te Amsterdam. Matthew, 14 v. Rotterdam n. Oscarshamn. Meres N, 14 te Lissabon. Merwehaven, pass. 15 Kp. St. Vincent n. Limerick May Mere. 15 v. Londen te Antwerpen. Missouri, verm. 15 v. Ellesmereport n. Rotterdam Maartje, 14 v. Londen n- Woimerveer. Marathon, 14 180 m. N. Kp. Vilano. Marjan, 14 Inverness gepass. n. Londonderry Meuse, 14 v .Oskarshamr.. Mulan, 14 te Londonderry. Mynelis, 15 Genua verwacht. Mypuck, 14 v. Rotterdam n. Stockholm verw Nieuwehaven, verm. 15 v. Rotterdam n. Antw. Nassauhaven, 15 te Kopenhagen verw. Noorderlicht, 13 v. Ellesmereport te Gdyma verwacht. Nleuwland, 15 v. Rotterdam n. Leith. Noordland, 14 v. Antwerpen te Dublin. Nyenburgh, 15 v. Fowey te Amsterdam. Oostereems, 18 v. Antw. te Gothenburg verw. Oranjepolder, 14 v. Lissabon n. Valencia. Oostereems, pass. 15 Vlissingen n. Gothenburg. Prudentia. 14 v. Rotterdam te Zaandam. Phidias. 14 van Carthagena n. Malaga. Perregaux, 14 v. Duinkerken te Casablanca. Phecda. 14 te Rouaan. Pavo, 13 te Londen. Ponto, 14 v. Bayor.ne n. Huil. Ponza, 14 v. Bordeaux n. Preston. Pascholl, 14 te Kopenhagen. Rapid, 15 te Rottendam n. Le Havre. Rijnhaven, pass. 15 Kp. Vincent n. Casablanca. Rema, pass. 15 Vlissingen n- Amsterdam. Rian. pass. 15 Vlissingen n. Newport. Rose Marie, 14 v. Rotterdam te Malmö. Silvaplana, 15 v. Malmö te Kopenhagen verw. Setas, 14 v. Glasgow n. Limerick. Stella Maris, 15 v. Tyne te Horse.is. Thames, 14 v. Rotterdam n. IJmuiden. Timo, 14 v. Londen te Rotterdam. Tromp, 14 v. Southampton te Loriënt. Ton S. 14 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tyro. 14 v. Belfast te Rotterdam. Ton S. pass. 14 Vlissingen n. Antwerpen. Theano, 15 v. Dublin te Belfast. Vanessa. 14 v. Amsterdam n. Sarpsborg. Vrede, 15 v. Silloth n. Barrow. Vikmg, verm. 15 v. Rotterdam n. Liverpool. Volharding. 14 v. Marseille n. Port de Bouc. Vrijtourgh, 15 v. Londen te Rotterdam. Westpolder, 15 v. Rotterdam te Lissabon verw. Westerschelde, verm. 15 v. Rotterdam n. Londen. Wlckenburgh, 15 v. Casablanca te Duinkerken. Zijpe, pass. 15 Vlissingen n. Southampton. SLEEPVAART Goeree, pass. 14 Zebayir ell n. Rotterdam met zuiger en bak. Humber. 14 190 m. W. Kp. Guardafui met 2 zuigers. Noordzee, 15 v. Southampton te Rotterdam met molen en bak. Oceaan, pass. 14 Str. Jubal n. Port Said. Oostzee, 15 v. Loriënt n. Southampton met 2 trawlers. Poolzee. pass. 14 Lissabon n. Sfax. Rode Zee. 14 220 m. N. Brisbane met Ulooloo. Tyne, 14 340 m. ZO. Fayal met baggermolen en bak naar Rotterdam. Witte Zee, 14 400 m. W.t.N. Minikoy met 2 sl.b. Nog deze week ontvangen wij een nieuwe collectie BIJOUTERIEëN waaronder exclu sieve oorclips en hangers Kennemerlaan 73 FL. HUISHOUDELIJKE HULP gevr. Esdoornstr. 22. FLINK MEISJE voor direct gevr. niet beneden 16 jaar voor winkel en inpakwerk. Bakkerij de Hoop. v. d. Zwaagstraat 16, IJm.-O. NAAI- en VERSTELWERK gevraagd. Brieven L 3751. Mevr. v. Hasselt. Wencke- bachstraat 122. Velsen-Nrd. vraagt een MEISJE voor dag en nacht. Mevr. Swellengrebel-Fabius, Dennenweg 3, zijlaan Ken- nemcrweg, Bl'daal, tel. Hrl. 22664 vraagt NET MEISJE voor dag of d. e. n. Aanmel den voor 13 uur of na 18 u. NET MEISJE gevr. voor de huishouding. Leverismidde- lenbedrijf C. v. d. Meer, Ken nemerlaan 131, IJmuiden. Aanmelden na 6 uur. Mooie zonn. KAMER (gest.) aangeboden voor onderwij zeres of verpleegster met of zonder pension. Br. L 3750 KOSTGANGER gevr. conti nu geen bezwaar. Brieven L 3752. WASMACHINES v.af f 2.50 p. w. zonder vooruitbetaling Hartendorp, Gen. Cronjéstr. 43, H'lem. Kruidbergerweg 51, Santpoort-Dorp. RHEUMANELLA LAKENS hagelwit met kl. vlekjes van 10.90 nu 8.80. „De Ruyter's Manufacturen", Kennemer laan 159. WIE HEEFT NOG GEBAK- KISTEN van ons in haar of zijn bezit. S.v.p. terug te be zorgen tegen beloning van een taart. Bakkerij De Hoop. v. d. Zwaagstraat 16, IJmuiden-Oost. ALLEEN DONDERDAG: gr. pot zuivere terpentijnwas 0.95 en '0.10. Winters, Ken- nemerl. 1, tel. 5853, IJmond- zegels. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. Dagel. v. 8.30 v.m.6 u. n.m. Tev. Mnd., Woensd. en Vrijd.av. tot 9 u. H. Olivier, Acaciastr. 16, achter Ziekenhuis. Spec, reparatie-inrichting. VOOR VITRAGE slaagt u het best bij: „De Ruyter's ►Manufacturen", Kennemer laan 159. RUILEN n. b. zolder, 3 sl.k. badcel, v. wastafel, kelder, Bruynzeelkeuken, Engelse kamer, stenen schuur f 7.30 p. w. voor huis kamer en suite in IJmuiden-O hoger huur geen bezwaar. Bornstr. 18, Velsen-Noord. WONINGRUIL. Ruilen: Du plex benedenwoning voor vrij huis. Adres: Stolstraat 6 IJmuiden-Oost. RUILEN: vrij huis v. Wasse- naerstr. voor kamers, keu ken, geen duplex. Brieven L 3753. WONINGRUIL. Rustig vrij huisje f 4 p. w. voor een huis in Velsen-N., Bever wijk of omstr. ook een nood woning. Brieven L 3748. PAKHUIS te huur bij Markt plein. IJm.-O. Brieven L 3754 TE KOOP: kinderfietsstuur- stoeltje, desgew. m. scherm Prijs f 7.50. Fazantenlaan 45 IJmuiden-Oost. 8 L. AMER. RADIO 110/220 V. gr. st. kast, alle banden f 120. Moerb.plantsoen 85, IJmuiden. HERBOUWPLICHT te koop gevraagd. Br. H. 1270 Adv, bur. A. Vernout, Haarlem. TE KOOP AGB.: 1 Goliath 3-wieler 1950-'51, laadverm. 750 kg., compleet met op bouw en zeil. 1 Bradford 500 k.g. bestelwagen. Garage Tweehuysen, Overveen. Tel. 18997—25453. Prima ELECTR. WASMA CHINE te koop, te bevragen De Lumeystraat 17, IJm.-O. WITTE BRUIDSJAPON te k. m. 42, organdi. De Ruyter- straat 109, IJm. 1 pers. LEDIKANT te koop met bedje. Meeuwenlaan 28, LJmuiden-O. EL. WASMACHINE agb. teakh. kuip, met wringer, „Macvis" en broedmachine pl.m. 40 eieren. Na 6 uur. Parallelstr. 4, V. N. bij P.E.N. TE KOOP: 1 2-pers. noten houten ledikant met spring bak en 3 delige martrassen, idem 1 spiegelkast. Na 6 uur. Hagelingerweg 66, Santprt. ZEIL aangeb. 3.20 bij 5.10, gesch. voor strandh. of Rij- wielst. of vr. auto, t. e. a. b. Guitaar f 25 met hoes, vlag- genstok 1. 3.50 m. f 3, bruine meisjesmantel, leeft. 12 j. f 7.50, winterjurk f 2.50, zo- merj. f 2.50. Huygensstr. 51, IJmuiden. Mooi BUFFET te koop. mar meren blad. Adres bur. v. d. blad. BRUYNZEELKEUKEN te k. gevr. Brieven L 3756. Jong ambtenaarsgezin zon der kinderen zoekt 2 KA MERS en keuken. Huur tot f 55 per maand. Br. L 3755. BANKETBAKKERIJ-IN VENTARIS, werkbanken, vormen, machines, e. d. te koop aangeboden. Uitsl. Don derdag na 19 uur. P. Kru- gerstraat 37, H.-N. 14e ll|st HOGE PRIJZEN t %-foAo0?^^2^ /20S° 16593 f1500 12369 14885 f1000 4721 5554 6766 12191 135*76 13923 2~198 i®9® 3971 7522 8098 11963 16409 16441 ƒ200 2096 2-190 4501 4977 ^-q-, n 9458 10660 11294 11867 12462 12843 12889 13100 13167 13616 16023 17D"1 19Ö44 19917 PRIJZEN VAN ƒ80.— 1195 286 2002 116 849 886 S087 191 640 851 4045 068 6009 076 6100 182 736 752 7171 176 609 611 8067 088 495 496 9094 161 926 965 10226 316 833 892 11078 102 327 381 161 186 917 918 197 231 867 069 354 085 184 186 195 880 212 236 665 881 127 177 583 719 272 366 978 360 433 546 556 717 287 460 549 792 826 991 565 598 742 239 244 283 424 489 534 487 574 705 316 367 687 220 393 563 376 394 475 897 927 951 195 254 356 793 796 807 435 625 668 498 556 577 166 263 299 337 369 767 831 883 625 630 660 483 555 606 932 991 392 449 486 947 821 841 911 663 666 825 523 539 575 628 645 708 810 906 12029 094 118 152 201 771 781 823 883 966 13047 077 094 146 *280 521 619 739 745 941 14155 184 282 398 509 15012 121 185 394 427 858 886 930 16126 461 507 588 608 11055 140 184 211 609 18062 121 143 159 184 664 701 711 743 781 19075 076 148 177 243 538 596 750 881 930 20U27 067 128 133 187 641 719 746 808 842 21041 064 103 186 366 563 741 789 876 917 394 528 575 984 291 358 408 629 685 731 588 623 671 611 629 644 771 888 333 398 409 821 884 910 246 308 364 995 263 270 332 371 396 541 933 708 742 415 517 760 966 682 733 918 543 553 954 451 483 563 595 557 562 NIETEN 1001 002 023 128 132 144 166 179 196 229 247 269 274 280 284 315 323 342 365 375 393 422 495 509 538 568 630 633 649 712 726 758 794 837 842 853 874 900 977 992 999 2003 006 034 036 115 120 154 166 167 177 183 219 220 235 294 298 367 404 413 432 434 436 478 529 538 547 553 558 574 587 610 619 629 630 634 636 637 649 666 682 691 728 774 789 797 821 836 842 876 910 984 993 8020 065 083 086 100 101 108 116 123 173 175 225 243 253 257 267 336 340 353 378 464 465 512 514 526 643 713 715 735 736 759 831 901 916 4011 015 071 084 096 098 105 108 143 174 176 194 207 214 215 246 255 305 306 362 395 414 427 435 445 457 490 503 543 575 585 593 614 620 660 668 690 698 711 828 845 850 856 864 905 912 926 942 945 948 968 974 991 995 998 8044 077 079 084 114 160 212 247 262 270 309 342 413 422 425 436 451 461 548 552 592 608 610 617 621 709 751 788 798 803 809 830 856 869 885 901 952 968 979 997 6052 057 089 126 142 150 207 257 263 279 306 308 319 371 417 451 482 511 514 528 570 589 643 645 675 708 719 737 744 768 802 849 924 96t 985 990 7000 7008 019 088 112 166 185 186 228 229 295 320 373 378 3S9 397 417 440 506 507 537 546 558 591 624 640 711 733 759 791 796 800 804 809 890 918 932 8014 015 040 053 077 084 146 152 188 201 202 278 302 314 322 336 338 344 350 418 422 446 483 563 591 605 633 647 662 689 849 857 883 884 891 912 959 9031 046 102 125 150 153 183 185 206 210 212 230 246 276 306 325 348 404 409 445 449 470 485 491 552 570 576 581 594 601 615 641 659 674 711 728 731 743 749 764 775 790 825 831 832 905 946 963 967 10036 049 108 121 158 166 196 202 209 222 276 305 353 389 422 429 430 440 463 522 542 543 554 585 594 617 636 654 705 707 729 735 743 749 759 795 838 921 951 971 977 983 374 390 395 399 416 426 434 461 466 468 469 489 514 542 619 668 688 692 812 835 842 859 915 931 967 972 975 989 994 12021 030 054 079 093 111 175 200 243 257 270 315 361 363 377 382 438 468 476 485 552 559 626 659 662 666 696 710 767 774 779 786 814 835 845 888 924 974 979 13012 048 050 068 098 126 178 201 260 2S5 298 337 371 381 436 473 507 511 520 533 571 589 630 631 677 718 742 759 785 790 827 828 845 871 899 948 14018 039 040 087 173 199 206 214 253 320 328 337 358 381 396 431 460 465 478 490 6U2 622 635 664 707 740 756 8U0 808 879 906 9U9 915 937 967 978 15026 058 143 147 148 164 212 233 239 248 251 278 294 301 320 399 450 532 538 553 587 591 592 611 647 678 685 695 747 780 791 794 873 882 912 921 975 982 16008 048 051 071 096 097 110 114 124 150 182 191 200 210 321 327 343 406 497 563 573 595 597 626 634 681 687 695 699 711 769 777 822 833 853 952 958 998 11001 004 027 053 070 078 079 094 115 161 169 202 232 319 341 386 400 422 438 464 480 491 512 542 584 603 613 629 642 645 656 670 682 698 707 718 743 750 784 785 837 842 880 905 916 970 978 982 18046 055 065 104 120 134 164 175 190 212 220 225 235 248 254 266 286 290 293 294 364 385 423 562 527 534 548 590 593 620 656 690 714 731 762 770 777 805 846 S56 911 920 927 956 971 19008 016 025 029 049 058 087 092 093 101 144 161 194 223 265 269 297 306 345 381 397 400 403 416 433 437 468 473 487 493 5*25 540 560 586 588 613 615 625 710 724 771 813 815 854 856 859 869 887 892 904 905 946 20086 089 099 142 146 147 168 183 233 274 316 320 365 368 389 390 473 484 497 508 525 539 545 589 591 614 618 643 673 678 799 800 805 845 951 970 2J020 021 025 038 067 086 093 144 155 183 209 229 238 261 283 324 348 354 411 458 515 532 540 577 654 662 665 678 687 703 11010 013 173 181 182 *7. 27%^4 3$i U «S K3 873 89*iu il5 975

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 3