rThalia- N.V. Wijsmuller betrok het „glazen paleis" aan het Sluisplein Kennemer Lantaarn Visserij-varia Eens ging IJmuiden per boot een dagje uit naar Amsterdam Muziekfestival „IJmuider Harmonie" op 't Schapenland En kwam de stad naar het strand Dinsdag lange maar droge raadsagenda Old Clothes New Wethouder H. de Boer spreekt op P.v.d.A.-feest- vergadering Receptie bracht stroom van gelukwensen r Bij het tienjarig bestaan: Marswedstrijd in Kennemerlaan „Vrouwen om Puccini in Thalia Beverwijk 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS De handbal kan weer rollen Vragen over Am bon-biljetten DRY CLEANING ONLY Van de benauwdheid naar de ruimte Tien jaar vrij IJmuidens „De Jonge Stem" met „Prinses Rozelijn" 8 S 5-s- Zeewijkschool hield ouderavond KDO met „Huis zonder vensters" WOENSDAG 16 MAART 1955 HET IS NIET helemaal juist, te zeggen dat het passagiersschip voor de binnenvaart in ons land geen toekomst meer heeft. Er zijn namelijk rederijen, die dit bedrijf nog steeds uitoefenen. Een Amsterdamse rederij heeft zelfs een groot schip laten bouwen, dat in de zomer van het vorig jaar voor de vaart op het IJselmeer in dienst werd gesteld. Dan zijn er nog de onmisbare verbindingen per boot met de Wadden eilanden en de schepen, die varen in de Zuid-Hollandse- en Zeeuwse stromen. Ook in de Rotterdamse havens kunnen we deze passagiersboten aantreffen en gedurende de zomermaanden is er nog een bootverbinding van Rotterdam naar Hoek van Holland vice versa. De „Czaar Peter", Amsterdam-Zaandam v.v. De Rotterdamse Havendienst „Spido" heeft er enige jaren geleden twee boten bijgekregen. die ae langste tijd van hun leven in onze omgeving hebben doorge bracht: de motorsalonboten ..Alkmaar" en „Stierop", thans de „Oranjeplaat'* en „Nas- sauplaat". Deze boten zijn er zeker niet mooier op geworden. In Rotterdam is een flink stuk van de schoorsteen afgehaald waardoor de schepen zijn gaan lijken op varende strijkijzers. Zij doen niettemin dienst als passagiersschip en zodoende is er nog wat overgebleven van de vroegere N.V. Maatschapij „Alkmaar Packet", welke rederij helaas de dienst heeft moeten sta ken. Naar IJmuiden Vóór de oorlog kon men dagelijks één of meer keurig witgeschilderde salonboten aan De Ruyterkade in Amsterdam zien liggen. Borden gaven aan, waar de boten heen voeren. Aan de steiger voor IJmuiden lag om de beurt de „Koningin Wilhelmina", de „Prins Hendrik" of de „Stierop" ge meerd, ook wel eens, in de drukke periode de „Alkmaar". De „Czaar Peter" en de „Prins van Oranje" onderhielden een uur- dienst van Amsterdam op Zaandam, ter wijl de „Alkmaar" en de „Stierop" tevens ingezet werden op Alkmaar. Gedurende de zomermaanden stonden de Amsterdammers al vroeg in de rij om met de eerste boot scheep te gaan naar IJmuiden of naar Wijk aan Zee, want de boten legden ook aan in Velsen, waar bus sen gereed stonden voor Wijk aan Zee. Hoeveel reisjes de boten in de loop der jaren hebben gemaakt is niet meer na te gaan en nog minder hoeveel personen er gebruik van hebben gemaakt, maar zeker is het dat het er vele duizenden zijn ge weest. En naar Amsterdam De bootdienst tussen Amsterdam en IJmuiden was er niet alleen voor de Am sterdammers. Ook bij de IJmuidenaren waren de boten van de Alkmaar Packet populair. In de vacantie gingen vele IJmui denaren tenminste één keer met de boot naar Amsterdam. De tocht duurde ander half uur en tijdens het seizoen voeren er enige muzikanten mee. En niet te verge ten: er was ook een buffet aan boord. Dit alles is jammer genoeg na de tweede we reldoorlog niet meer in ere hersteld. Wat er van de vloot van de Alkmaar Packet was overgebleven heeft nog wel pogingen voor een nieuwe dienst gedaan, maar het was niet meer vol te houden. De boten werden verkocht en enkele kregen een geheel andere bestemming. Hierbij is de „Czaar Peter" afgebeeld, de boot die me nige reis heeft gemaakt van Amsterdam naar Zaandam en van Zaandam naar Am sterdam. Nu Rijnsleper Met de „Prins Hendrik" is de „Czaar Peter" na een grote verbouwing in 1947 gereed gekomen als Rijnsleper. De schepen behoren thans aan de Lloyd A.G. te Basel en heten „Rudolf Gelpke" en „Erasmus". Voor deze gelegenheid werd de vroegere „Czaar Peter" met 10 meter verlengd waar door een lengte over alles van 62,20 meter werd verkregen. De „Erasmus" meet tus sen de loodlijnen 60 meter, de breedte be- Nu vorst en winter hebben afgedaan gaat ook de handbal weer rollen. Het wordt voor „IJmond" een volledig programma voor alle senioren-elftallen en voor de jeugd, die in zaalhandbal op Zaterdagmiddag in Haarlem aantreedt. Het eerste dameselftal zal naar St. Pancras gaan voor een wedstrijd tegen Vrone 1 en het eerste herenteam gaat de andere kant uit voor een ontmoeting met Aalsmeer. De IJmond-dames moeten in staat worden ge acht op beide punten beslag te leggen: de heren krijgen het tegen de bloemkwekers ontegenzeggelijk veel moeilijker. In de wedstrijd tussen de dames van IJmond 2 en Zandvoortmeeuwen op „Water vliet" zijn de kansen voor de thuisclub gunstig en het tweede herenelftal, dat een bezoek brengt aan Blinkert 2 in Heemstede moet evenzeer kunnen winnen. Voor de IJmond-jeugd zaalhandbal is het programma: meisjes-adspiranten 2: Rapiditas 2IJmond 2; adspiranten 1: "Jmond 1Be verwijk 1; junioren 1: Rapiditas 2IJmond 1; junioren 2: IJmond 2-Concordia 4; jongens junioren: RapiditasIJmond. De opstellingen zijn: L. de Vlugt; L. Mossel en B. Schoon; K. Beers, N.N. en R. v. Buu- ren; T. Jak. A. Eckhardt, M. Klesser, H. Ve nus en J. Woudsma. Heren: IJmond 1: J. Böhm; W. Reymer en N N.: H. Boom, J. Wolters en J. v. Buuren; J. Molenaar, N. N., B. Hofman, L. Hogenaar en K. Groot. Naar tournool Op uitnodiging van CIOS te Overveen zal IJmond met de beide eerste teams deelhemen aan een aldaar te houden, handbaltournooi op 2 April, welk tournooi, waarvoor acht ver enigingen zijn uitgenodigd, besloten wordt met een cabaretavond. draagt 7,35 m. en de diepgang 1,50 m. De ketel en de machine zijn vervangen door twee motoren, die elk 700 pk. ontwikkelen De schepen hebben een heel laag dekhui® gepubliceerde Am'bonese oproep, gekregen, zoaat er maar weinig van de oorspronkelijke passagiersvaartuigen is overgebleven. We weten niet of de schepen zelf, deze verbouwing als een promotie beschouwen. In ieder geval zijn ze een nieuwe toekomst tegemoet gegaan en zonder dit zou het er, zowel voor de „Czaar Peter" als voor de „Prins Hendrik" niet al te best hebben uitgezien. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Velsen op Dinsdag, 22 Maart te 19.30 uur, is de volgende agenda opgesteld: Aangaan van geldleningen; verzoek van de afdeling Velsen van de Katholieke Ar beidersbeweging tot wijziging van bepaal de belastingveronleningen; subsidie aan het Noordhollands Philharmonisch Orkest en besteding reserve. Dan staat een ver zoek om wijziging van het maximum aan tal vergunningen en verkopen ingevolge de drankwet op de agenda en een groot aan tal aankopen van panden en gronden. Ont trekking aan het openbaar verkeer van een gedeelte van de Meervlietstraat en vaststelling van een nieuwe rangindeling en van gewijzigde vergoedingen voor het brandweerpersoneel plus wijziging van de verordening inzake de aanwijzing van per soneel voor de brandweer gaat vooraf aan de vaststelling van een serie voorschotten op de vergoedingen bedoeld bij de Lager- onderwijswet en het besluit buitengewoon lager onderwijs. Wijziging van het getal wekelijkse lesuren, gedurende welke in 1955 vakonderwij wordt gegeven aan de openbare scholen voor gewoon lager on derwijl en een verzoek van het bestuur der Verentping voor Christelijk Volksonder wijs, afdeling IJmuiden-Oost om mede werking. ingevolge artikel 72 der Lager- onderwijswet 1920, voor uitbreiding van de Emmaschool begeleidt het voorstel tot het verlenen van subsidie aan de stichting „Het Haarlems Avondlyceum". Wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake de instandhouding van een streekschool ter opleiding van onderwijzend personeel bij het kleuteronderwijs en benoeming en overplaatsing van onderwijzend personeel met de benoeming van leraressen aan de Gemeentelijke Huishoudschool te IJmui den en personeel aan de Gemeentelijke Vissenischool te IJmuiden besluit deze 28 punten tellende agenda. Er zal echter nog wel een gemeenteblad verschijnen cm de vragen, die uit de WD- fractie kwamen aangaande het door B. en vV. ingestelde aanplakverbod voor de reeds ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid, die door haar ledenwervings actie dezer dagen het driehonderdste afde lingslid heeft ingeschreven, wil dit feit gaan vieren met eer op Woensdag 23 Maart in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de van Diepenstraat te houden feestavond. In deze bijeenkomst, die tevens is bedoeld als sluiting van het seizoen in afwachting van de afzonderlijke Meiviering van de af deling. zal de heeft H. de Boer, wethouder van Velsen, naar aanleiding van de bereikte 300 leden een korte toespraak houden. Met gerechte trots heeft gisteren de directie van de N.V. Wijsmuller in het glazen paleis aan het Sluisplein in IJmuiden de felicitaties van zeer velen in ontvangst mogen nemen. De Zuidwesten wind deed buiten de vlaggen fier van top wapperen en degenen die het nog niet duidelijk was uit welke hoek die wind woei, konden zich binnen hiervan dan maar meteen overtuigen aan de hand van het electrische apparaat, dat met de windvaan op het dak correspondeert en dat zowel in de kamer van de directeur, de heer G. van der Vuurst als in het aangrenzende domein van de heren L. P. Burghouwt en J. van Leeuwen is aangebracht. Een cadeau van het personeel, dat in een zeesleep- en bergingsbedrijf nu eenmaal onontbeerlijk is, maar waarvoor in het oude pand aan de Kanaalstraat geen plaats was. Zoals er trouwens voor meer belangrijke attributen geen ruimte bestond, zoals voor de barograaf, die nu schommelt in de afde ling van de nautische- en technische dient, waar kapitein M. de Koe de scepter zwaait en er van heeft afgelezen dat „ie nu ai sedert Maandagmorgen 777 aanwijst". Die verschillende kantoorrruimten, twee voor de boekhouding en administratie, een voor de nautische dienst en de directie kamer zijn trouwens juweeltjes. Glas en nog eens glas en daardoor prima licht, waarbij het prettig werken is. De heren behoeven niet meer benauwd door een straatje te kijken welk schip de sluizen passeert, er is nu een onbelemmerd vrij uit zicht, waardoor ook de eigen vloot kan worden bekeken. Aan die vloot wordt straks de „Titaan" toegevoegd als zesde sleper, het schip dat het meest in bouw overeenkomt met de „Cycloop", maar waarvan stuurhut en brug wat lager lig gen omdat het geheel van het bovenwerk meer in de romp is ingebouwd. Binnenkort wordt de kiel van dit schip gelegd en aan de constructietekeningen wordt nog dage lijks gewerkt. Dat is te zien op het teken bord, waarop een zeer nauwkeurige door snee van de machine „in aanbouw" is. De marconist heeft een eigen, meer afgesloten vertrek tot zijn beschikking, maar even ruim en comfortabel als de andere afdelin gen. Gelijkvloers En de benedenverdieping, die van een ruime, lichtblauw betegelde hal is voor zien, dient als bergplaats. Want er is in een dergelijk bedrijf heel wat te bergen. De ge teerde en de blanke kabels ligger er keurig in de rij en de twee volledige duikeraankle dingen, die er stram en stijf als „mannen- zonder-inhoud" staan opgesteld, geven de bezoeker het gevoel dat-er-toch-altijd- iemanti is. Gistermorgen heeft de directie de reders, de afgevaardigden van scheepvaartmaat schappijen, enz. officieel ontvangen en de overige landelijke en IJmuidense connec ties hebben gistermiddag van hun belang stelling blyk gegeven. Juichen! Het is allemaal zo gedwon gen bij ons. De Beverwijkse schooljeugd 'crijgt bij de vijfde Mei een be- cer en een lepeltje mee naar ïuis. Het is om van achterover :e slaan zo origineel, maar iet komt natuurlijk wèl voor •Ikaar en het is een bijdrage ■■ot de grote blijdschap op de iende bevrijdingsdag van ons volk en. Het spijt me, maar van al de- re dingen houd ik alle goede bedoelingen onderkennend en orijzend de wrange smaak in de mond, die wij vroeger ooogden te leggen in de aan moediging skreten voor het voetbalelftal van een concur rerende, veel „duurdere" school„Hup lui laêt ons juichen!" Figaro me( vacantie De coiffeurs te Beverwijk hebben tesaam besloten, dat zij recht hebben op een mens waardig bestaan en dus ook op een menswaardige vacantie, waarin de ene figaro niet voortdurend in de rats moet hoeven te zitten, of zijn con current hem gedurende die week Wijk aan Zee of Dolo mieten misschien listig de beste klantjes afvangt. Er wordt dus een regeling der vacanties ingevoerd, die door het gemeentebestuur be krachtigd zal worden, net zo als bij de melkhandelaren en vele andere verzorgers van ons natje en droogje. Echter niet allemaal tege lijk, want dat kan vermoede lijk niet alle scheerklanten naar de mesjes of het droog- scheermachien en alle dochte. ren Eva's naar de krultang en de papillot terug.... Hoewel, als huisvader zijnde, begin ik er iets voor te voelen. Verleiding De Velsense recherche heeft zen dame, een aardige dame, in de jabot gegrepen vanwege het. feit, dat zij bezweek voor de verleidingen, die uitgestald la gen in een zelfbedieningswin kel en waarvan één verleidink- je haar net over de grens tus sen mijn en dijn tilde. Een zakje thee, wat choco- laadjes en wat andere peu tera rijtjes daarvoor werd mevrouw van een nette buur vrouw tot een heuse dievegge, [k vind dat eigenlijk, mense lijk bekeken, een enorme om mezwaai. Gij gaat mij nu moralise rend tegenwerpen, dat diefstal diefstal is, hoe ge het ook wenden wilt en ik ben het daar roodgloeiend mee eens maar toch: die ene zwakheid vis-a-vis met die ganse uit stalling rijkdommen maakt van een mens in een fel mo mentje een ónmens. Ge kunt het met mij ook van de andere kant komen bekijken: wat. zijn we eigen- lijk kinderachtige grot* men sen om voor een pakje thee en een snabbeltje van dit of van dat aan een levensgroot strafblad tc beginnen. Zou het niet goed zijn, dat de kruideniers, die hun „Kijk Grijp" meer op het eerste dan op het tweede woord baseren (en nog méér op het „Betaal") de op de winkelende dames aangetroffen „eigen" bood schappentassen bij de ingang laten inruilen tegen het be kende zelfbedieningsmandje, opdat alle kansen op zulke na righeid j es voorkomen kunnen worden? De goeden zullen het billijken, de zwakken kunnen er alleen maar dankbaar voor zijn. Tweeduizend Even rechtzettend dit: de Velsense Vara-afdeling heeft haar tweeduizendste lid ge boekt en niet haar duizend ste, zoals de krant Maandag verkeerd had geteld. Dat scheelt es kijken precies duizend. Te veel om over de Vara-kant te laten gaan, vond meneer Boersma, die prompt aansloeg. L\' HET KLEINE opkamertje, dat de keuken is geworden voor V'elsens bevrijdingsdag-optocht, piekeren een paar mensen zich de hersens dof over een reeksje problemen, die ze nimmer naa- den kunnen bevroeden, toen uit Velsen de blijde wekroep kwam om even een historische optocht in elkaar te spijkeren. Problemen, die in wezen niets meer met de vijfde Mei te maxen hebben, omdat het alledaagse zorgen zijn van alledaagse men sen zorgen, waarmee u en ik het ook wel eens te kwaad zullen hebben. Maar met dat al: die optocht komt er zo be paald niet, want het piekeren en soms morrend monkelen over allerlei ongedachte obstakelen bevorderen bepaald de grote aan pak niet, waarmee een Carl Tobi en een Jos van hadden voorgesteld de Velsenaren eens te laten zien boe dat in torse lijnen moet en kan. Wilt u er een paar? Zoekers Een Amerikaan, in een vorst van een gele auto mobiel met groene ruit jes en een verschrikkelijk lelijke stropdas (die Ame rikaan) heeft Maandag in IJmuiden tweehonderd keer het (groene) raampje naar beneden moeten draaien, om te vragen, waar de IJmuidense sluizen waren. Tegen drieën had hij ein delijk wel de vissershaven ontdekt („met zulke thee kopjes de zee op my goodness it's the limit") maar of hit de sluizen nog ooit heeft kunnen vinden, is mij niet bekend. Er komen er deze zomer vast nog wel een stuk of wat zo zouden we niet eens wat echt duidelijks in vreemde talen gaan doen om deze paar kijkers naar „les écluses" en „the har bour" te verwijzen? A Waar zetten we die praalwagens in elkander, *raar, in de naam van Engel- nundus? Elk stukje dak bo ven het hoofd schijnt geld te noeten kosten en het budget s niet al te ruim bemeten. B Hoe komen we aan de !orse werkers, die pro deo en /oor niemendal de praalwa- zens voornoemd optuigen vóór ie vijfde Mei? C. Hoe krijgen we de Vel senaren en-marche? En zo hangt er nog wel het 2n en ander dagelijks onder de zoldering van de vroegere cen trale keuken aan de Abelen straat te broeien, terwijl de stemming er daar bepaald niet optimistischer op wordt. Die tijd, ziet u die dringt. Nu moet het mij van het nart, dat het een vreemde zaak is, een paar vreemde op tochteenden naar de Velsense bijt te lokken en ze daar ver der maar hun eigen capucij- ners te laten doppen. Weten die mannen veel Van een optocht maken zul len ze élles weten, maar als het op de weg naar hun tijde lijk hoofdkwartier aankomt, moeten ze nu nóg wel eens zoeken, laat staan, als er naar een onderkomen voor hun rij dende latten-kinderen ge speurd moet worden. Nee, wil die optocht wat worden, dan moet de gemeen te eT even achter gaan staan blazen met alle kracht, die de vijfde Mei waard is en die zij deze datum al eerder waardig heeft gekeurd even een lak boven het hoofd van de praalwagen s.v.p. Het is nu ïenmaal zo, dat tien jaren vrijheid ons, burgers en bur- ?eressen hebben opgesloten in iet gareel was „laat énderen dat maar opknappen", maar als het verlossende woord niet op tijd gesproken wordt, blijft het daarbij tot de vijfde Mei. Nu ga ik mij even diep schamen, dat deze kreet ge kreten moest worden, in ver band met een „spontaan en uit de burgerij voortkomende nanifestatie", maar tenslotte heb ik liever, dat er iets te recht komt van de f 17.500 crediet desnoods met „staan blazen", dan dat wij op de vijfde Mei het katterige ge voel beleven, dat er iets mis is gegaan met ons allemaal. Voor degenen die het aan- ?aat nog even dit: Donderdag - dus morgenavond - repetitie voor de Groepen I tot en met VI aan de Abelenstraat achter de VLO. Alle heilige en pro fane mannen en vrouwen wor den verwacht! Kip en kind Ik moet u nog even verha len van mijn spruiten, die ge tweeën een huisje hadden ge bouwd in een zonnig hoekje van de tuin en daar een dak boven zaten te fantaseren, sa men met een aanminnige buurkleuter, wiens moeder vier kippen houdt. Deze kip pen nu wandelen met eigen gereide stappen door de twee ineenvloeiende tuinen, al heb ik ze nog nooit zo gek gekre gen, het eetbare deel hunner producten op mijn domeinen te deponeren. Het „huis" in dat zonnige hoekje werd gemeubileerd met de rode schaaltjes, die de kleine buurman uit het kip penhok had mee-gejat en net zat de enige vrouw uit het ge zelschap met alle ernst harer twee jaren uit overjarige bla deren en een snuifje zand overheerlijke „boelekool" te bereiden of de vier kippen vatten hun rood etensgerei be gerig in het gele oog. Aangezien een hoen zich niet precies houdt aan geci viliseerde tijden voor het tot zich nemen van voedsel, rep ten zij zich dra met klokkende binnenpretjes en slaande vleu gelen naar het door hen ver moede restaurant, waar de kinderen dat luidruchtige kwartet met steeds gemengder wordende gevoelens op zich zagen afstormen. Op het moment, dat de kip- penvierschaar de muren van het kleutertehuis begon te slechten, is er een gebrul ten hemel gestegen, dat zijn weêr- ga nauwelijks kent in de rijk-geschakeerde historie der belegeringen. Waarna de ves ting viel en de kippen dom de blaren doorzochten. Toch maar eieren leggen op eigen grondgebied, ondanks deze ergerlijke huisvrede breuk. Er is geen récht meer op deze aarde. LAMPEN IER En vandaag hebben de heren dan het ge wone werk hervat, temidden van de vele kostbare bloemstukken, die ongetwijfeld enige weken lang nog aangename herinne ringen aan de officiële dag zullen opwek ken. Eventuele stormvlagen en regenbuien ten spijt, een weergesteldheid waarvan overigens dit manmoedige bedrijf het moet hebben. Het kinderkoor „De Jonge Stem", af deling IJmuiden, dirigent de heer B. Nuyen, geeft op Zaterdag 26 Maart een uitvoering van de operette „Prinses Roze lijn" in het Patronaatsgebouw aan de Zee weg te IJmuiden-Oost. Veranderingen aan de Julianaschool De vereniging voor Christelijk Volks- ond wijs te IJmuiden-Oost heeft het col lege verzocht mee te willen werken bij het aanbrengen van een muur voor af scheiding van het speelterrein en voor uit breiding, deels vernieuwing van de fietsen stalling der Julianaschool. Jaarvergadering ARKA De afdeling Beverwijk van de Algemene RK Ambtenarenvereniging houdt op Woens dag 23 Maart in zaal Timmer haar jaar vergadering. D IJselmeervisserij. Ondanks het vele ijs hebben vorige week toch nog enkele vissers de visserij in de omgeving van Urk uit geoefend. De gemiddelde vangsten per etmaal varieerden van 40 tot 70 pond snoek baars. 20 tot 30 pond rode baars en 100 pond blei. Doordat er in het gehele IJselmeer zeer weinig visserij was, liep de prijs op. Deze begon voor de snoekbaars met f 1,22 per pond en eindigde met f 1,58. De prijs der rode baars varieerde van f 1,10 tot f 1,44 per pond. De blei deed f0,09 tot f0.ll per pond. De weekresultaten van de IJselmeervissers varieerden van f200 tot f700 per span (2 vaartuigen). Door het ijs hebben vele vaar tuigen met de visserij belangrijke schade aan de netten gehad. De staandnetvisserij kon wegens ijsgang nog niet worden uitgeoefend. De haring visserij voor de vele vissers Lij Breskens was vorige week van zeer weinig betekenis te noemen. De kustvaartuigen bij IJmuiden boekten ook weinig resultaat, daar er zeer weinig platvis was te vangen. Vorige week '7 tot en met 12 Maart) werd -an de Gem. Visafslag te Urk aangevoerd: 2393 pond snoekbaars voor f3574.49; 1422 pond rode baars voor f 1968,38; 6230 pond blei voor f623.39 en 59 pond karper voor f 11,30 De totale omzet bedroeg f6177.56. Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 2.44; grm. tong 2,54; kim. tong 2,952.85; kl. tong I 3.50—3.00; '1. tong IT 2.80—2,70; tarbot I 2,50, per kg. Gr. schol 16; grm. schol 16; kim. schol 30; kl. schol 1 29: kl. schol II 2716; schar 20—16; bot 20; wijting f 12—10, per 50 kilogram. Aanvoer van Dinsdag. 18 kisten tong en tarbot. 29 kisten schol, 9 kisten schar. 2 kisten bot, 22 kisten wijting. Totaal 80 kisten. ADVERTENTIE (bel theater met de bette filmt) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in één speciale voorstelling een film met ongekende ontroering VROUWEN OM PUCCINI in Technicolor met Marta Toren - Gahrlelle Ferzetti Zijn muziek was een openbaring I Zijn liefde vaak gewetenloos I Voorverkoop morgenochtend van 11— 12.30 uur aan het theater. Omtrent het grootse muziekfestival, dat de populaire „IJmuider Harmonie" van 18 Juni tot en met 3 Juli ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan te IJmuiden houdt, is thans al bekend dat het Velsense gemeentebestuur voor dit Nationale Festi val het Schapenland aan het eind van de Spaarnestraat en aan de Van Ostadestraat beschikbaar heeft gesteld. Dit terrein, dat gelegen is aan de rand van het Heerenbos en toch vlak bij het centrum van Velsen het Marktplein ligt, zal een ideaal plekje blijken te zijn voor het houden van dit festival. Er zijn plannen om de ge meentelijke verplaatsbare muziektent te plaatsen in een in het terrein gelegen dal, waaromheen dan amphitheatersgewijze de bezoekers kunnen plaats nemen. De marswedstrijden, die aan dit festi val zijn verbonden, zullen, behoudens toe stemming van B. en W. van Velsen in de Kennemerlaan worden gehouden. Voor lopig zijn als data voor deze wedstrijden vastgesteld Zaterdag 18 en Zaterdag 25 Juni en waarschijnlijk ook Zaterdag 3 Juli. Misschien komt daar ook nog een Zondag in dit tijdvak bij. Tal van inschrijvingen De inschrijving, die op 15 April sluit, verloopt naar wens. Er werd al ingeschre ven door enige drumbands uit Uitgeest en Wormerveer, door de fanfare „Wilhel- ADVERTENTIE Telefoon K2510 - 4189 ÖB Fotocopleën Lichtdrukken Klein offset druk Stencil- en Typewerk Technische Reproducties *5 2-< v 3 a ff 5* 5 5 Zn B r n - 5. S De speciale voorstelling die Donderdag avond in Thalia in IJmuiden wordt ge geven draagt tot titel „Vrouwen om Puc cini" en pretendeert een overzicht te geven van het veelbewogen leven van deze com ponist. Puccini, die zich een opera-prijs ziet ontgaan, besluit zijn werk op te geven en zich in zijn geboorteplaats terug te trekken. De sopraan Cristina weet hem echter van dit voornemen terug te houden en de door hem gecomponeerde opera wordt met succes uitgevoerd. Cristina die beseft dat haar liefde voor deze man altijd onbeantwoord zal blijven verdwijnt uit zijn leven en Puccini vindt in Lucca zijn geboorteplaats het meisje van zijn hart Elvira. Het wil echter met zijn succes verder niet vlotten en Elvira is niet in staat hem over het dode punt heen te helpen. „Ma- non" vestigt tenslotte zijn roem, maar de musicus gaat zich meer en meer voor El vira schamen. Eigen eer stelt hij boven liefde, maar aan het eind van de film komt alles, ook op dit gebied, nog op zijn pootjes terecht. Het behoeft geen betoog dat dit verhaal slechts dient om de verschillende opera- fragmenten, die onder meer gezongen wor den door Benjamino Gigli, Antonietta Stel la, Gino Penno en andere Italiaanse zan gers, in een passend omhulsel te steken. De rol van Elvira wordt in deze typisch Italiaanse film vervuld door de Zweeds- Amerikaanse actrice Marta Toren en zij speelt deze rol voortreffelijk. mina" uit Volendam (Super Ere Afdeling), de zeer bekende Harmonie „Apollo" uit Koog-Zaandijk, die een volledig concert zal komen geven en de „Hoogoven-Har monie". In een van de weekeinden zal op het feestterrein een uitgebreid concert worden gegeven door het muziekkorps „St. Caecilia" uit Schinnen (Zd. Limburg). Dit korps behaalde het vorig jaar op het internationale muziekconcours in Kerk- rade en het jaar daarvoor in Innsbrück het hoogste aantal punten. De leden van deze vereniging zullen voor een nacht bij pleegouders in IJmuiden worden onder gebracht. Zij, die in de gelegenheid zijn, om een of meer mensen uit Schinnen onderdak voor een nacht te verlenen, kunnen dit thans al opgeven aan de heer F. v. d. Bra- ber, Wijk aan Zeeërweg 52, IJmuiden of aan de heer A. van Deijck, Eikenstraat 24, eveneens te IJmuiden. Ook Velsense korpsen De voorbereidingen met een tweede Limburgse vereniging zijn gaande en voorts zegde ook de „Haarlemse Post- fanfare" haar medewerking toe. Van vele andere verenigingen is al mondeling de toezegging voor deelname binnengekomen, onder meer van enige verenigingen uit de Zaan. Dit Muziekfestival belooft dus zeer zeker een gebeurtenis voor Velsen te wor den. Men rekent natuurlijk ook op vrijwel alle muziekverenigingen uit Velsen en om geving en ook op verschillende zangver enigingen, waarvan reeds enkele hebben ingeschreven. Zilveren gemeenfepenntng Het openingsconcert van het festival zal worden gegeven door de jubilerende „IJmuider Harmonie". Men heeft voor de marswedstrijden reeds de beschikking over een groot aantal prijzen, terwijl als extra prijs voor het hoogste aantal punten over alle dagen door het gemeentebestuur de zilveren gemeentepenning werd beschik baar gesteld. Maandagavond heeft de Zeewijckschool te Beverwijk een ouderavond gehouden, welke zich in grote belangstelling van de zijde der ouders mocht verheugen. Uit het jaarverslag van het hoofd der school, de heer D. Dangermond bleek dat het vrijwel onmogelijk is om bij ziekte e.d. plaats vervangende leerkrachten te krijgen. Het afgelopen jaar zijn mej. Schots, mevr. Du bois en de heer A. v. d. Laan als leraren vertrokken, als nieuwe leerkrachten wer den aangesteld de heren W. J. Schipper, A. Hoogvorst en A. Prinsen. De lichame lijke verzorging laat nog steeds te wensen over, aangezien de school niet over een gymnastieklokaal beschikt. Nu is men aan gewezen op de buitensporten, maar er zijn weer geen goede sportvelden. De heer D. Dangermond deelde verder mede dat er 180 kinderen gebruik ma ken van de schoolmelk, daarentegen zijn er gemiddeld tien kinderen per klas die hieraan niet mee doen, wat men ook ten zeerste betreurt. Na de pauze heeft dr. H. Voorzanger een inleiding gehouden over „De sexuele opvoeding tot aan de puber teitsjaren". Van deze lezing is reeds her haalde malen een verslag verschenen, waarom wij ons ontslagen achten van de plicht hier verder op in te gaan. „Huis zonder vensters" is de titel van het toneelspel dat de R.K. toneelstichting ..Kunst Door Oefening" te Beverwijk voor haar eerstvolgende uitvoering in studie heeft genomen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 7