Deining zorgt voor afvuren van licht- of rooksignalen Uitvinders-trio experimenteerde voor de pieren op de „Neeltje Jacoba" Oom Arie van de KNSM'er HERA" te gast in IJmuiden DE VIJAND ZEE WORDT EEN BONDGENOOT «■5 Meer niet" Gijzenveltschool deze week „hulppost" voor Oostenrijk Ministerie deed gunstige uit spraak over de Biesterbos-huizen Beverwijk Gespannen sfeer in de raadzaal Heemskerk Wijk aan Zee 7 Ifjti De Zonnestraal-collecte Twee schippers berispt Houtstof aangevoerd Kampioenen hij „Never Down" DEM organiseert weer Ronde van Driehuis RAAD IN CASTRICUM Model-schip voor de 0>sendorpschool Bram Kvvist directeur van „Excelsior" S pe 1 m oge 1 i i k h cd en binnen- en buitenshuis De kleurenpracht van Zuid Afrika Jaarvergadering Boerenleenbank WOENSDAG 16 MAART 1955 f 'WË. n „Het is uitermate belangrijk," zei de heer Moolenburgh ons na afloop van de demon stratie, „dat zonder menselijke ingreep de aandacht gevestigd kan worden op een ver ongelukt schip." Waarmee het principe officieus aanvaard was en de verdere uitwerking waarschijn lijk haar beslag wel zal krijgen gezien de doorzettendheid, waarmee het trio deze nog naamloze automatische rampen- verklikker heeft voorbereid. Schipper Jaap van der Meulen en de geestelijke vader van de „rampenverklik ker" de heer G. Stada, hebben gisteren het prototype aan boord van de Neeltje Jacoba samen bekeken: de schipper was alvast enthousiast. VOOR IJMUIDENS PIERMOND zijn in de«rustiee middag van Dinsdag vele lichtkogels de lucht in geslingerd - zoekende witte bollen, die met een rooksliert achter zich aan naast de „Neeltje Jacoba" in zee terug sisten. De „Neeltje" rolde zich onverstoorbaar op de makke deining, want het was niet uit grote nood, dat zij deze noodseinen afvuurde. IJmuidens reddingboot was een paar uur het kleine domein van een vernuftig driemanschap, dat A]/2 jaar gedokterd heeft aan een revolutionnair reddingapparaat: een toestel zo groot als een flinke gram mofoon, dat als gevolg van de deining lichtkogels afvuurt en dus de vijand zee in een bondgenoot bij het opsporen van zoekgeraakte schepen, sloepen, vlieg- De Zonnestraal-collectie die in Velsen- Noord is gehouden, heeft deze keer 285,70 j opgebracht. Aangezien er vele inwoners van „Noord" I zijn, die voor de instandhouding van het Zonnestraal-werk een spaarbusje in huis hebben, is er bij dezen uiteraard niet in gezameld. Bibliotheek-aanvrage vervalt De Vereniging voor Christelijk Natio naal schoolonderwijs te Santpoort heeft B. en W. van Velsen doen weten, dat de over heid het eerder gedane verzoek om mede werking inzake de stichting van een biblio theek als vervallen kan beschouwen. tuigen of slepen verandert, lijking raat heeft een „draaitafel", waarop voorlopig 96 lichtkogels of rookbommen ge- De vergelijking met een grammofoon is zo bizar nog niet, want ook dit appa- plaatst kunnen worden, al is de parallel verder volledig zoek. De Velsenaar G. Stada, komend uit een zeevarende familie, heeft dit ver nuftige apparaat samen met zijn technische vrienden J. v. d. Pieterman en J. v. S p ij k gemaakt, een toestel, dat zelfs de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, enthousiast heeft weten te krijgen en dat schipper Jaap van der Meulen van de „Neeltje" met zijn beste wensen zegende: „als dat ding in 1948 had bestaan, hadden we toen de sloep van de Skoghau zeker gevonden". Het principe is zo eenvoudig, dat de leek zich achteraf afvraagt, waarom niemand hier eerder op gekomen is, maar een der gelijke opmerking hebben Thomas Alva en Archimedes tenslotte al eerder met een fijn glimlachje kunnen beantwoorden. De zeegang zet een slinger in beweging, die telkens een tand van een rondsel mee neemt. Als bij het echappement van een horloge. Dat rondsel drijft een koker aan waarop stalen nokken zijn aangebracht, die na verloop van enige minuten een slag hamer spannen. Als de hamer dan losschiet, tikt hij boven zich het slaghoedje van een liehtkogel aan, die naar het zwerk ver dwijnt. Meer niet. Het apparaat zit evenwel dermate door dacht in elkaar, dat, zodra de vijf hamer tjes vijf lichtkogels hebben afgeschoten, de slinger listig een hefboom in werking heeft gesteld, die de ronde schijf met de licht kogels een eindje verder heeft getrokken, zodat er een nieuw rijtje lichtkogels boven de hamertjes verschijnt. Om ruimte te sparen heeft men de lichtkogels bij het prototype, dat gisteren gedemonstreerd is, in rijen van telkens vijf en drie stuks op de schijf gemonteerd, maar dat doet weinig ter zake: het principe van de gebruik making van de golfslag is het belangrijkste. Eén beweging Want daaruit vloeit voort, dat voortaan elk schip, elke reddingsloep of elke ver loren sleep terug te vinden is, mits dege nen, om wier levensbehoud het in noodge vallen gaat, een simpele beweging hebben uitgevoerd. De enige overigens, die het toestel ver langt om op gang te komen: de slinger moet kunnen slingeren en daartoe hebben de constructeurs een handle aangebracht, die in zijn ruststand de slinger tegenhoudt, maar die, indien hij op S.O.S. wordt gezet, de deining van de zee vrij spel laat. Fijnere tanden Het feit, dat de Neeltje Jacoba gister middag op een kalm zeetje te weinig be weging maakte, om het apparaat volgens plan te laten werken, doet evenmin wat aan het beginsel af: wanneer de vertandin- gen van het aandrijvende rad wat fijner ge kozen worden en de slinger is nog wat ge voeliger gemaakt, zal elke topzeilskoelte voor een lichtkogel-om-de-tien-minuten kunnen zorgen. Compacter en waterdicht Dit prototype zag er nog al zwaarwichtig uit, maar men piekert al over een compac tere bouw, die dan tevens waterdicht moet worden gemaakt met bijvoorbeeld plas tic vliezen over de lichtkogels of de rook bommen. De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft in een schriftelijke uitspraak twee vissers, de heer J. B. schipper van de Sch. 246 en de heer H. van D. schipper van do KW. 61 gestraft met een berisping omdat de aanvaring op 15 October 1954 in de Nieuwe Haven te Scheveningen tussen hun schepen naar het oordeel van de raad te wijten is aan de schuld van beide gezag voerders der betrokken schepen. De schip pers hebben geen signalen gegeven en niet voorzichtig genoeg gevaren. De KW. 61 werd bij de aanvaring ernstig beschadigd. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdagmorgen aangekomen het Zweed se s.s. „Patria", dat van Gothenburg een ladir|g van 680 ton houtstof aanvoerde. Het toestel moet, nemen de uitvinders aan, tegen een civiele prijs te maken zijn en zij stellen zich voor, dat het in al die ge vallen een redder in de nood zal zijn. waar een sloep vroeger soms dagen onvindbaar ronddreef met uitgeputte of soms bewuste loze schipbreukelingen aan boord. Want het afschieten van lichtkogels uit pistolen of het afsteken van vuurpijlen vergt altijd nog een zekere vaardigheid dit ding vraagt alleen maar éne beweging, om een etmaal lang zelf noodsignalen te kunnen afvuren, zonder enige menselijke tussenkomst. Dat reddingswezen, loodswezen en de scheepvaartinspectie er wat in zien, mocht afgeleid worden uit de' belangstelling op de Neeltje, toen die gistermiddag met het toe stel op het smalle achterschip de pieren uitdobberde: kapitein ter zee H. Tichelman, directeur van het derde district van het Loodswezen haalde even buitengaats, de handle over („denk om uw pet!") en KNZHRM-directeur Th. de Booy heeft de uitvinders graag de „Neeltje" nog eens toe gezegd, als ze weer willen experimenteren. Ze hebben allemaal omhoog getuurd, toen de eerste kogel van de schijf knalde. „Straks sturen ze de Neeltje achter ons aan." Ifulp-veerwerk Er blijven natuurlijk allerlei vragen open. Een stranding het schip ligt dus onbeweeglijk zou het toestel buiten wer king houden. Het driemanschap heeft ech ter op alle mogelijkheden gerekend, want naast de „slingeraandrijving" komt er ook nog een veer-werk, dat de taak van de deining in zulke gevallen kan overnemen. De frequentie, waarmee de licht- of rooksignalen afgevuurd worden, is te ver groten, zoals ook beurtelings een rookbom of een liehtkogel zou kunnen worden afge schoten. Het hoogte-bereik der patronen zou opgevoerd kunnen worden, waardoor ze in een straal van 80 kilometer zichtbaar blijven en aldus zijn er vele andere ver- fijningon denkbaar, zodra massa-fabricage de kosten (een paar honderd gulden) gaat drukken. Bij de R.K. bridgeclub „Never Down" zijn de kampioenen bekend geworden. Tijdens de afgelopen .speelavond viel na felle strijd de beslissing in de eerste klasse en derhalve voor het clubkampioenschap 1954/55. Met 540.20 °!r toonde het koppel de heren Alden- kamp—Tervoort zich de sterkste, op de voet gevolgd door de heren FluitmanJ. Schaa- per, de derde plaats was voor de heren Huls H. Schmidt; 4. heren W. GroenTesselaar; 5. heren Schram—Kuys: 6. DuijnP. Poncin; 7. heren v. d. GeestPoncin. De uitslagen van de tweede klasse zijn: 1. heren HoogerheijdeWitlox; 2. heren Maks Heere: 3. Schuyt Sr.Schuyt Jr.; 4. Kors- manSterk; 5. HeyneYking; 6. Mohr Vendel: 7. mevr. v. KampenVendel; 8. Ad- miiraalKramer. In de derde klasse toonde het koppel de dames ScheepSchaaper zich onbetwist de sterkste en met 36 voorsprong op de heren ZwagerHoogland; 3. P. SchmidtFranken- molle; 4. G. SchaaperPirovano; 5. Timmer Korte; 6. heer en mevr. Braun; 7. de heer en mej. Boerlage. „Dat is de gezonde voeding" De afdeling Beverwijk van het Instituut voor Arbeidersontwikkelingt organiseert Donderdag 24 Maart in „Terpsichor" een voorlichtingsavond, waarop één der lera ressen van het Voorlichtingsbureau voor de Voedingsraad een lezing zal houden. Op deze avond zal de lichtbeeldenstrip „Dat is gezon de Voeding" vertoond worden. De Beverwijkse athletiekvereniging DEM zal ook dit jaar op Koninginnedag weer de traditionele ronde van Driehuis organiseren. Het zal de negende maal zijn dat deze ronde op Koninginnedag wordt gehouden. Voor het komende athletiekseizoen staan overigens nog vele niet minder interessante krachtmetingen op het programma. Op 22 Mei vindt in Beverwijk een nieuwe lingendag plaats, waaraan ook nu weer velen zullen deel nemen. Voor de meisjes staat op 10 Juli een jeugdcompetitiedag op het pro gramma. 99 „OME ARIE" is gisteren op bezoek geweest: Oom Arie, zoals de leerlingen van de vijfde klasse van de IJmui- dense Ossendorpschool hem kennen, maar die op de KNSM'er „Hera" beter bekend is als de eerste kok, Arie Mak. Met zijn vrouw is hij gisteren van de Mathenesser- dijk in Rotterdam naar IJmuiden komen reizen om ken nis te maken met de leerlingen van de school, die via de NEVAS het schip hebben geadopteerd, waarop hij vaart. Tijdens de aardrijkskun deles is hij met de vrouw het lokaal komen binnen stappen en toen heeft de onderwijzer van de vijfde, de heer S. de Vries, ijlings met zijn elf- en twaalfjari gen het „Welkom Ome Arie" ingezet. De „Hera"- man heeft het lokaal eens ingekeken en daar al die tekeningen, prenten en foto's van schepen en an dere toepasselijkheden ont dekt. En al die jongens en meisjes hadden slechts oog voor hun „Ome Arie", de brievenschrijver van hun schip en tevens de man, die hun in de eerste brief al dadelijk een model van de KNSM'er „Hera" had beloofd. Welnu, na drie mi nuten was dat schip al uit gepakt en heeft de hele klas op en bij elkaar in een hoek gestaan om dat won ier van huisvlijt te bekij ken en te betasten. Oom Arie heeft er glunderend bijgestaan. OP HET podium voor de klasse hadden de stoelen al van 's morgens negen uur af klaar gestaan. De een met een groot vel, waarop was geschreven „Voor Ome Arie" en op de ander een vel met „Voor Ome Arie zijn vrouw". De gedachten zijn toen ongetwijfeld even teruggegaan naar de vijfde December, want als een Goedheiligman heeft de heer A. Mak met zijn vrouw daarna voor de klas gezeten en verteld, verteld dat de stukken er af vlo gen. Hij heeft zelfs zulke verhalen in zijn uur Hera- college er bij gehaald, dat de jongens op de bank naast uw verslaggever tot elkaar fluisterden: „Ik wordt ik zeeman". Maar in een andere hoek was het: „Zou dat waar zijn". Want Oom Arie wist ze, om zo te zeggen, af en toe goed bruin te bakken. Hij heeft enthousiast ver teld van veerschepen en hun diensten, van het red dingswezen, van havens, waar de „Hera" elke reis komt, van de producten, die worden verscheept en van al die mannen, die op een schip als de „Hera" hun dienst doen. Daar tus sendoor heeft hij hen ver teld van ijsberen en hoe die te veroveren zijn. En dat was het mooie verhaal, waar de hele Ossendorp school nog dagen lang over zal praten. AANDACHTIG hebben de jongens en meisjes naar de eerste kok geluisterd. Oom Arie is een geboren vertel ler. Hij wist de jongens eenvoudig en op boeiende wijze duidelijk te maken, waarom een schip soms beter een omweg kan ma ken, dan in een orkaan verzeild te raken en waar om de 1900 paarden van de „Hera" Venezuela, Colum bia. Curagao en Cuba (voor suiker) aandoen. Hij heeft het verhaal even moeten onderbreken toen Jack Vis ser binnenkwam. Die was gisteren jarig en kwam de meester en zijn broertje in de vijfde even tracteren. Oom Arie kreeg trouwens ook een versuikerde pinda en voor zijn vrouw was er een droptoffee. Daarna is oom Arie verder gegaan met vertellen over de 80 tot 100 graden hitte in de streken, waar de „Hera" regelmatig komt en over de enorme nog grotere hitte in de kombuis, waar de koks hun werk doen. Drie dui zend verschillende menu's weet oom Arie daar met zijn assistenten klaar te maken. NA HET speelkwartier kregen de leerlingen een kans iets van hun werk te tonen. Henk Kiekens liet de door hem gemaakte te keningen zien. Pieter Zwaan zong enige aardige liedjes en de gehele klas heeft tenslotte een „Ome Arie, het is zo leuk, dat u hier bent geweest" aange heven. En „Doe de groe ten van ons hier aan ma trozen en officieren". Dat zou oom Arie doen, heeft hij beloofd en hij heeft ook gezegd, dat hij de ont vangst nimmer zou verge ten. „Dit had ik allemaal nooit verwacht", zei hij in al zijn gemoedelijkheid tot de heer De Vries. „Maar we zijn er nog niet", merk te de onderwijzer op. Oh, neen. want daarna kwamen de leerlingen met een paar presentjes voor hun oom. Elly v. d. Kuil en Jan Blok kwamen een fraai lepeltje van IJmuiden aanbieden, Jan v. d. Eos kwam met een mooi gedicht en daarna kwamen er nog sigaren en sigaretten bij. Een zelf sa mengesteld toneelstukje over een prins, die langer dan zes jaar bij moeder wegbleef, heeft de „Hera"- ochtend besloten. Over enige weken gaat de ..Hera" weer Zuid-over naar war me landen en wanneer het schip dan over ongeveer twee maanden terug komt in IJmuiden zal er gens in een hut een opge zette krokodil liggen. Die heeft oom Arie zijn zijn jongens en meisjes toe gezegd. De scheepvaartbe- richten zullen er extra op worden nageplozen. W. N. In het Cultureel Centrum is gisteren de eerste ouderavond gehouden van de nieuwe openbare lagere school aan het Gijzenveltplantsoen en tijdens deze bijeenkomst heeft het hoofd der school, de heer H. C. Doevendans, de plannen die hij heeft met betrekking tot het geven van onderwijs op de school uiteengezet. Vooraf hebben de ouders echter gelegenheid gekregen in het handenarbeid-, annex filmlokaal in de school een kleine, maar smaakvolle expositie te bewonderen, die betrekking had op Oostenrijk. Dit naar aanleiding van de actie die ge voerd wordt op de scholen, om het plaatsje Krems, aan de Donau bij Wenen, dat zwaar van overstromingen heeft te lijden gehad, financieel te steunen. De leerkrachten zijn uitgegaan van de gedachte dat de leerlin gen dienen te weten waarom ze een gelde lijk offer brengen en zo is, met behulp van de leerkrachten een Oostenrijks bergland schap ontstaan tijdens de handenarbeidles en hebben verschillende gebruiksvoorwer pen van klei het licht gezien. Naar aanlei ding van vertellingen over het land hebben de kinderen in vrije expressie hun ideeën op papier gezet en de Oostenrijkse ambas sade heeft verschillende poppen in lande lijke dracht in bruikleen gegeven. Twee leuke kleine Tyrolertjes die ook tot de leer lingen behoren, hebben met de bus geram meld, zodat de ouders ook een bijdrage konden leveren voor Krems. Henri Dunant-huis Wat inderdaad heel goed in het oog viel was de grote affiche, verlucht met foto's van het Henri Dunant-huis, dat te vinden is op het terrein van Woudschoten bij Zeist. Dit oord is, vlak na de watersnood van 1952 in Nederland gebouwd in acht weken tijd door Oostenrijkse jongens en meisjes, zodat de zwaarst getroffenen door de ramp daar van de doorgestane emoties konden herstellen. Het Oostenrijkse jeugd- Rode Kruis zorgde daarbij ook voor een getrouw standbeeld van Dunant, het enige dat van deze Rode Kruisvoorvechter be staat. Momenteel wordt dit gebouw ge bruikt om invaliden, die nooit hun huizen kunnen verlaten, enige weken ongestoord te laten genieten van rust en natuurschoon. Het opschrift op deze affiche luidt: Dit Henri Dunanthuis bouwde de Oostenrijkse jeugd voor ons. Wij bouwen nu voor hen. Tijdens de Oostenrijkse week die op de school wordt gehouden en waarin vele lessen worden gegeven die hiermee ver band houden, worden films over Oosten rijk vertoond, die de Oostenrijkse ambas sade beschikbaar heeft gesteld. EERVOL ONTSLAG B. en W. van Velsen hebben van me vrouw C. J. Koelman-Kuyper het verzoek ontvangen haar met ingang van 1 Juni 1955 eervol ontslag te verlenen als hoofdleidster van de dr. Albert Schweitzer-kleuterschool. B. en W. stellen de raad voor het ontslag eervol te verlenen. De Arbeiders Mandolineclub „Excelsior", die door het overlijden van de heer Joh. B Kok in moeilijkheden was geraakt, heeft nu weer haar repetities hervat, daar de heer Bram Kwist de directie heeft aanvaard. De heer Kwist, die onder andere leraar is ar.n de Muziekschool van Nico Hogerwerf in Haarlem, is in de kringen der mandoline bespelers geen onbekende. In het „groene huis" achter de Irene- school houdt de Beverwijkse Jeugdraad op Maandag 21 Maart een bijeenkomst. De heer Gé de Boer zal hit- komen spreken over de spelmogelijkheden binnen- en buitenshuis. Tevens zullen op deze avond mededelingen worden gedaan over de organisatie van het op 5 Mei te organiseren spel. Havenkwartier geeft „De Verschoppeling" De speeltuinvereniging Munnikenweide te Beverwijk houdt op Vrijdag 18 Maart in ,,'t Centrum" een contactavond voor de ouders der kinderen. De toneelvereniging „Havenkwartier" zal bij deze gelegenheid een opvoering geven van het toneelspel „De Verschoppeling Castricums burgemeester, de heer C. F- Smeets, heeft tijdens de gisteravond ge houden openbare raadsvergadering een schrijven voorgelezen van het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting, betreffende de deugdelijkheid van de door de Castricumse bouwondernemer de heer J. Biesterbos gebouwde woningen. Dit in verband met een opnieuw ingesteld onder zoek door dit ministerie, op verzoek en in het bijzijn van twee raadsleden, te weten de heren J. J. Rollen Jr. en J. Velthuisen, belden Castricums Belang. Evenals de provinciale commissie, die in 1954 op ver zoek van genoemde heren een onderzoek instelde, was ook het ministerie tot de con clusie gekomen dat de woningen aan rede lijke eisen voldoen, hoewel er op enkele minder belangrijke onderdelen wel aan merkingen konden worden gemaakt. Noch tans waren klachten, volgens het rapport, uit den boze. Felle discussies Wie menen mocht dat door dit rapport de woningbouwkwestie van de baan zou zijn, kwam bedrogen uit. Want nauwelijks had de voorzitter het schrijven voor gelezen in aansluiting op de brief aan B. en W. van het K.V.P.-raadslid de heer N. S t i e m e r, waarin deze onder andere vroeg of er al iets over dit rapport bekend was, of de heer J. J. Bollen Jr. vroeg het woord. Het raadslid maakte bezwaren tegen de wijze, waarop de heer Stiemer zijn eerder door ons gepubliceerde vragen aan het college had gesteld. Volgens de heer Bollen had de vra gensteller geïnsinueerd, dat de groep Castricums Belang getracht had chantage te plegen. De heer Bollen ging zelfs zo ver, door te zeggen, dat Castricums Belang nog nader zou bepalen welke gerechtelijke stappen zij tegen de heer Stiemer zou ne men. „De heer Stiemer heeft ons verdacht gemaakt,"' zei de heer Bollen. Niet tevreden De voorzitter: „Ik verbied u der gelijke insinuaties aan het adres van de heer Stiemer te doen, omdat ik ze beledi gend voor hem acht." De heer Bollen: „De heer Stiemer is door een derde aangezocht zijn vragen te stellen. Wij zullen stappen tegen hem nemen". Vervolgens werd de heer Bollen in de gelegenheid gesteld zijn speech af te ma ken, „mits u geen beledigende woorden gebruikt," zei de voorzitter. De heer Bollen ging verder en ver telde, dat zijn groep niet tevreden was over het rapport van het ministerie. Het raadslid vond vraag zes van de heer Stie mer „of B. en W. wilden mededelen wat zij in de toekomst denken te doen om aan deze practiiken. buiten de raad om, een einde te maken," zeer dom gesteld en over vraag vijf, betreffende de particulier die op verzoek van Castricums Belang een technisch rapport over de woningen zou samenstellen, doch door de plaatselijke politie was gearresteerd bij een poging tot chantage van de heer Biesterbos, wilde de heer Bollen eveneens zijn mening geven. De voorzitter wilde hier echter niets van horen,waarop de heer Veldhuisen (eveneens Castricums Belang) uitriep: „Wij worden er op aangekeken dat wij chantage hebben gepleegd. De mensen gissen er naar. Wij willen graag openbaar maken hoe de zaak zich heeft toegedragen." „Ik geef u het woord, hoewel u het niet gevraagd hebt", repliceerde de voorzit- t e r. „Ik zeg u nogmaals: beledigingen laat ik niet toe'. Daarop volgde de heer Bollen op heel wat kalmer toon zijn verweer. Hij zeide, dat op verzoek van zijn groep de heer Rij- senbrij een onderzoek over de deugdelijk heid van de woningen had ingesteld en tot één conclusie was gekomen: revolutie bouw. De heer Rijsenbrij had zijn conclusie echter ook aan de heer Biesterbos mede gedeeld en gezegd: „ik heb van de heer Bollen 500 gekregen en later krijg ik nog eens 3500. Als u dit geld aan mij betaalt, dan zal ik een goedgunstig rapport uitbren gen." De heer Biesterbos had echter de politie in de arm genomen, die de heer Rijsenbrij arresteerde. „Na enige dagen heeft men hem echter wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten," zei de heer Bollen, welke nog eens onderstreepte, dat hij, noch Castricums Belang, nimmer geld aan de heer Rijsenbrij had aangeboden. De heer Bollen vroeg zich verder af. waarom men de rapporteur had vrijgelaten als hij chantage had gepleegd en voorts liet het raadslid zich in minder fraaie be woordingen uit over de plaatselijke politie. „Over politiezaken wordt in de raad niet gesproken." onderbrak de voorzitter de heer Bollen, „overigens heeft u het volle pond gehad en sluit ik nu de discussies over dit onderwerp. U bent met de heer Rijsenbrij in zee gegaan en achteraf bleek deze niet zuiver te zijn." „Maar waarom is hij dan vriiPelaten." wilde de heer Bollen weten en hij kreeg bij monde van de voorzitter te horen dat dit niet inhield dat de heer Riisenbrij onschuldig was. „Dat zal de officier van justitie uit maken." „Wat is dit nu voor een vergadering?" vroeg de fractieleider van de P. v. d. A.. de heer G. M e ij e r, zich af. doch hij kreeg geon antwoord. De vragensteller, de heer Stiemer, zeide, geen e'lpnlange discussies te hebben willen uitlokken. De fractieieider van de K.V.P., de heer Th Rerlee, liet nog eens de verschillen de raoporten „op hoog niveau" de revue «««ren. Spreker zeide dankbaar te zijn Jat het rapport van het ministerie er was -m stelde voor alle stukken voor kennis geving aan te nemen. „Wij moeten niet meer over deze huizen praten." Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad daar toe. Tevoren had de heer Bollen nog verklaard een persconferentie te zullen beleggen". „Zonder aanzien des persoons zullen wij deze zaak uit de doeken doen." Een ander aan B. en W. gericht en ter kennis van de raad gebracht schrijven dat de tongen in beroering bracht was de brief van het voltallige bestuur van Maatschap pelijk Hulpbetoon. M. H. maakte hierin bezwaren tegen de wijze waarop de heren Bollen en Veldhuisen waren voorgedragen bij de Vereniging de Nederlandse Bloe misterij, voor het schenken van bloemen aan deze heren op Valentijndag 1955. De zin in deze voordracht: „Zii (de heren Bollen en Veldhuisen. Red.) zorgden, dat het tehuis voor ouden van dagen een be hoorlijke recreatiezaal kreeg en «erder in vele opzichten verbeterd werd," kon niet de goedkeuring van het bestuur van M. H. wegdragen, in verband met het feit, dat de raad het idee zou kunnen krijgen, dat het bestuur van M. H. zijn plicht niet zou doen. Dit werd zowel door de voorzitter van M. H., wethouder N. Veldt (K.V.P.) als het lid van M. H. de heer G. Meijer (P.v.d.A.) naar voren gebracht. Een heftige discussie tussen de heren Veldhuisen en Bollen enerzijds, de heren M e ij e r, wethouder V e ldt en Ber- 1 e e anderzijds, was er het gevolg van. Alle sprekers lanceerden hun eigen me ning over „wat nu wel naastenliefde was", waarbij interrupties aan de orde van de dag waren. Uiteindelijk vond de heer B o 1- e n, naar hij zeide, „de sop de kool niet waard" en tenslotte verklaarde de voor zitter de discussies over de brief voor gesloten. Schoolmelkvoorziening in orde Een belangrijk punt van bespreking waaraan de raad nochtans weinig woorden wijdde, was de schoolmelkvoorziening. De besprekingen tussen de melkslijters, leer krachten en het plaatselijk comité benevens de huisvrouwenorganisaties, hebben tot gevolg gehad, dat de melkslijters hun winst van 4 cent per liter melk cadeau deden. Tevens zullen zij de bonnen gratis bij de ouders ophalen en deze mooie gestes hebben weerklank gevonden bij de leer krachten: zij zullen zich met de admini stratie belasten. De schoolmelk in Castri- cum zal 27 cent per liter gaan bedragen. De nieuwe regeling gaat na de Paasvacan- tie in. Alle fracties, net de voorzitter aan het hoefd, hebben hun vreugde uitgespro ken over deze gang van zaken. Namens de huisvrouwenorganisaties sorak mevrouw V e r h o e f-D e f v u r n y (K.V.P.de heer J. J. Bollen Jr. bracht de dank van Castricums Be'ang over, wethouder P. d e Vries (K.V.P.) deed zulks tevens in zijn functie van voorzitter van het plaatselijk schoolmelkcomité en tenslotte uitte de voorzitter nog eens zijn dankbaarheid. Oastricum gaat huisvuil ophalen in Heemskerk Op het verzoek van B. en W. van Heems kerk, het ophalen van huisvuil in deze gemeente te verzorgen, beschikte de raad goedgunstig. De gemeente Castricum zal iedere Woensdag in Heemskerk huisvuil ophalen, tegen een vergoeding van 3549 per jaar. Het ophalen geschiedt met de roltrommelauto. De Brink Bewoners van de Burgemeester Lommen- straat en Burgemeester Boreelstraat had den bezwaren ingediend over de plannen die de gemeente heeft met De Brink. De heer Bollen gaf B. en W. in over weging met een deputatie van dé bewoners van deze straten een onderhoud te hebben, hetgeen de raad goedkeurde. Heffing begrafenisrechten „Onderlangs" Bij de bespreking van het punt Verorde ning heffing begrafenisrechten Algemene Begraafplaats „Onderlangs" waarover men in een vorige vergadering reeds uitvoerig van gedachten had gewisseld, zeide de heer B e r 1 e e, dat de gelegenheid ontbrak behoeftigen op goedkope wijze te begraven. Hij sprak de wens uit dat het college van B. en W. aan de hand van de verordening deze mensen tegemoet zou komen, hetgeen door de voorzitter werd toegezegd. Opbrengst „Zonnestraal"-collecte in Castricum De collecte ten bate van het „Zonne- straal"-N.V.V.-t.b.c.-fonds, die Zaterdag 12 Maart j.l. alhier werd gehouden heeft f 368.69 opgebracht. Dit is bijna 100 gulden meer dan vorig jaar. Het plaatselijk comi té betuigt voor alle medewerking gaarne zijn vriendelijke dank! Op uitnodiging van de Culturele dienst van de Beverwijkse K.A.B. komt de bekende natuurvorser J. P. Strijbos vanavond (Woens dag) in de bovenzaal van veilinggebouw „Kennemerland" spreken over de kleuren pracht van Zuid-Afrika. Het gesprokene zal worden geïllustreerd met lichtbeelden. „Vriendschap" won van „Vriendenkring" in alle vriendschap In het tournooi van de Beverwijkse kla- verjasvereniging „Vriendenkring" speelde de organiserende vereniging een wedstrijd tegen de „Vriendschap" uit Beverwijk, welke in een nederlaag voor de „Vrienden kring" eindigde. De uitslag was: Vriend schap 25309 pnt. en 16 marsen; Vrienden kring 23994 pnt. en 6 marsen. Oud-leerlingen van tuinbouwschool bijeen Op Donderdag 17 Maart houdt de vereni ging van oud-leerlingen van de lagere tuin bouwschool In café „De Oranjeboom" te Heemskerk haar jaarvergadering. Onder meer vermeldt de agenda een be stuursverkiezing: aftredende zijn de heren E. Huisman, P. Verduin en H. Wake, waarvan laatstgenoemde zich niet herki sbaar stelt. Voort zal de te houden zomer-excursie worden besproken. Jaarvergadering Stille Omgang De afdeling Heemskerk van het genoot schap Stille Omgang houdt vanavond (Woens- dagt in het K.S.A.-gebouw hear jaarver gadering. Onder meer zal hier de viering van het veertigjarig bestaan der afdeling ter sprake komen. De Coöperatieve Boerenleenbank „Wijk aan Zee en Duin" houdt op Dinsdag 22 Maart haar jaarvergadering. Er komen enige belangrijke verkiezingen aan de orde: de heer H. Marx moet om gezondheids redenen als bestuurslid bedanken en de heer H. Heere gaat wegens vertrek uit Beverwijk elders heen als bestuurslid; d* heer J. v. d. Sluis is aftredend maar her kiesbaar. De rekening over 1954 sluit me» een bedrag van 5.336.275,01, er was eei\ winst van 2997,08, die naar de reserve ii overgebracht. De balans sloot op een be drag van 1.773.592,50; er is weliswaar een voorlopig verlies-saldo van 182,38, maar men moet nog ruim 3000 rente ont vangen.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9