ZWITSAL Abr. Meyer 4 PANDA EN DE MEESTERVANGERS Zeelt ió het zo West-Duitse werf bouwde drie motorboten voor grenspolitie dames regenkleding Gezonde Ba bies WiHe tan den Frisse Wereldnieuws Britse marine gaat er mee strijken De radio geeft Vrijdag Sovjet-encyclopaedie valt volksfront af Verzorging Indische oorlogsslachtoffers in contractpensions Rangeerder verdronken Ook Spierpijn ■Jll J Ji r~ ATOMEN DONDERDAG 17 MAART 1955 2 Regering-Huysmans ('46- 47) voerde België in Amerikaans zog Ook Eisenhower voorspelt gebruik van atoomwapens Ex-beul van Buchenwald in vrijheid gesteld Amerikaanse atoomboekerij voor Kjeller-centrum Staatsexamen voor de onderwijzersakte OVOÏIAJJ^ Inkoop schatkistpapier ad 87,2 millioen PEN verlaagt tarieven Examens Dr. J. W. Oosterhuis overleden Verzoek van ouden van dagen aan minister Suurhoff Kerkelijk Nieuws Verzending van zeepost V i LONDEN (United Press) Een Labour- lid heeft in het Britse Lagerhuis een schrif telijke vraag voorgelegd aan de minister van Buitenlandse Zaken Sir Anthony Eden of hij er van op de hoogte is dat de West- Duitse scheepswerven vaartuigen bouwen die de geoorloofde grootte en snelheid over schrijden. Hij vraagt ook hoeveel malen in de afgelopen twaalf maanden de geal lieerde controle-instantie de aandacht van de West-Duitse regering heeft gevestigd op schendingen van de beperkingen op de ver vaardiging van schepen, vliegtuigen, be wapening en machinerieën en welke stap pen daartegen zijn genomen. Onze correspondent meldt uit Bonn dat er deining is ontstaan over drie snelvaren de motorboten die op een werf in Bremen zijn gebouwd. Oorspronkelijk waren zij be stemd voor de zee-afdeling van de West- Duitse grenspolitie, die hoe langer hoe meer een militair karakter heeft aangeno men. In 1952 vroeg de werf aan het geal lieerde bureau van de drie Westelijke be- zettingsmogendheden toestemming voor het bouwen van de boten. Die vergunning werd niet gegeven, hoofdzakelijk omdat de boten een snelheid zouden hebben van 42 knopen per uur en de bezettingsautoritei ten niet meer dan dertig knopen hadden toegestaan. Bovendien konden de schepen van zwaarder geschut worden voorzien dan volgens de bezettingsvoorschriften ge oorloofd is. Ondanks dat verbod heeft het West-Duit se ministerie van Binnenlandse Zaken, waaronder de grenspolitie ressorteert de bouw laten beginnen omdat er toch een einde zou komen aan de bezettingstoestand en aan de daarmede samenhangende be perkende maatregelen. De werkzaamheden werden voortgezet alsof er geen vuiltje aan de lucht was. Op een gegeven ogenblik hebben de geallieerde autoriteiten er ech ter een stokje voor gestoken. Gedeeltelijk voltooid bleven de schepen op de werf lig gen. Thans heeft het geallieerde veiligheids bureau te kennen gegeven dat het werk kan worden voortgezet. Niet de Duitse grenspolitie doch de Britse vloot zal de drie schepen krijgen! ADVERTENTIE GR. HOUTSTRAAT 16 - HAARLEM Thans ook ADVERTENTIE Eén behandeling met ffffdol schenkt Uw kapsel de kleur en glans van het haar van "sweet seventeen"! Dit ij het Indola vignet. Vraag Uw kapper advies, hij ij de vakman. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Avonturen met kinderen, causerie. 10.05 Morgenwijding 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianotrio. 11.00 Voordracht. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12 00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prog nose. 12.48 Groningse melodieën. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Gevarieerd programma. 13.55 Koersen. 14.00 Volksliederen. 14.20 Voordracht 14.40 Platen. 15.15 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Gitaar ensemble. 17.15 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Lichte mu ziek. 18.45 De strijd voor meer welvaart, cau serie. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 Madrigaal koor. 19.30 Het dogma voor ons, causerie 19.50 Berichten. 20 00 Nieuws. 20.05 Boekbe spreking. 20,10 Viola da gamba en clavecim- bel. 20.30 Benelux. 20.40 Leven in de cul tuur, causerie. 21.00 Lichte muziek. 21.35 Buitenlands weekoverzicht. 21.50 Volksmu ziek. 22.20 Lichte muziek. 22.40 Vandaag, cau serie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 —24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws cn S.O.S -berichten. 7.10 Een vaste burcht. 7.13 Gewijde muziek 7.30 Pla ten. 7 45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.53 Platen of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Amusementsmuziek 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.30 Kamerorkest. 15.05 Platen. 15.15 Boekbespreking. 15.35 Platen. 16.00 De lichtbehoefte van bekende kamerplanten, causerie. 16.15 Platen. 16.35 Sopraan, bas- bariton en piano. 17.00 Voordracht. 17.20 Fluit, viola da eamba en clavecimbel. 17.40 Koersen. 17 45 Stemmen van Overzee. 18.00 Platen 18.15 Chr. Muziekvereniging. 18.35 Waar Vreeswiiks toren zich verheft klank beeld. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzen ding: Verklaring en toelichting, v.aarin op genomen. 1. Enige aspecten van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk der Nederlan den. 2. Emigratiepraatje. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 20 30 De jeugd vliegt uit, hoorspel. 21.00 Hansel und Gretel, opera, (pl.) 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Langs wegen van Kunst en Schoonheid 23.3.5—34.00 Platen. BRUSSEL. 324 M 12.00 Platen. I» 30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuw*. 13.15 Platen. 1* 00 School radio. 15.45 Platen 16.02 Les Pêcheurs de perles, opera. 17.00 Nieuw" 17.10 Lichte mu ziek. 18.00 Bnzuinmuziek. 18.10 Voordracht. 18.20 Blaastrio. 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nieuws. 19 4é0 Volkszang. 20.00 Krnstkalei- duscoop. 20.15 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag. cn: Hoe de weekbladen het zien. (Op 224 m.). (Van onze correspondent in Brussel) De „grote" Sovjet-encyclopaedie geeft in haar dertiende boekdeel een grotesk oordeel over de Belgische socialistische staatsman Kamiel Huysmans. De huidige voorzitter van de Belgische Tweede Ka mer, die minister van Staat en voormalig eerste minister is, wordt als volgt beschre ven: „Kamiel Huysmans, reactionnair Bel gisch politicus, een van de leidende recht se socialisten, agent van het Anglo-Ame- rikaanse imperialisme, hardnekkig vijand van de Sovjet-Unie". Huysmans werkte tijdens de oorlog mede aan de plannen van Churchill om België in het Britse Gemene best op te nemen. Huysmans is eerste mi nister geweest van een regering (1946/ 1947), die een politiek voerde van slaafse onderwerping van België aan de Verenig de Staten waardoor België in het aggres- sieve anti-Sovjet-blok terecht kwam. Hoogst merkwaardig is, dat in die rege ring van Huysmans drie communistische ministers zetelden. De regering Huysmans was een coalitieregering van liberalen, so- cilisten en communisten tegen de CVP en de drie communisten waren vooraan staande communistische parlementsleden, de heren Lalmand, secretaris-generaal van de Belgische communistische partij, Jean Terfve, een Tweede Kamerlid, die minis ter van Wederopbouw was, en Jean Bor- remans, die het departement van Open bare Werken beheerde. Deze communisten hebben dus niet de Sovjet-belangen, maar het Amerikaanse imperialisme bevorderd. Kamiel Huysmans, nooit minister van Justitie geweest, wordt deze functie toe gekend van Maart 1947 tot Juni 1949. Beveiliging een ernstig vraagstuk WASHINGTON (Reuter-AFP) Presi dent Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie desgevraagd geantwoord, dat hij geen reden zag, om bij een moge lijk militair conflict niet over te gaan tot het gebruik van atoomwapens tegen doelen van een uitgesproken militair karakter. De president gaf hiermede commentaar op de verklaring van minister Dulles, die gezegd heeft, dat atoom-precisiewapens bij iedere belangrijke actie van de Ameri kaanse strijdkrachten gebruikt zouden worden. De president zeide geen voorstan der te zijn van het gebruik van atoom wapens als het niet duidelijk is dat tegen een strikt militair doel geopereerd wordt. De president antwoordde verder, dat ondanks gevaren voor straling een burger veel voor zijn bescherming kan doen. De beveiliging tegen atoomaanvalien vormt een ernstig vraagstuk, omdat de menselijke natuur er voor terugdeinst de kwestie eer lijk onder de ogen te zien. TOKIO (U.P.) De Japanse premier Hatojama heeft op een persconferentie bevestigd dat zijn regering goedkeurt dat de Verenigde Staten atoomwapens opslaan op Japans grondgebied, indien dit een bij drage kan leveren tot de vrede in het Verre Oosten. Hatojama verklaarde dat een verzoek van deze aard evenwel niet is gedaan. ADVERTENTIE POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION BAYREUTH (Un. Press) Een voor malige nazi, een man die zeker 78 moorden op zijn geweten heeft, is uit de gevangenis ontslagen, omdat de doktoren meenden, dat hij ten ene male ongeschikt was om terecht te staan. Martin Sommer (40) werd vier jaar geleden veroordeeld voor zijn gedra gingen in het beruchte concentratiekamp uit de tweede wereldoorlog Buchenwald. De man werd de laatste dagen van de oor log deerlijk verminkt, zodat hij sindsdien in een ziekenhuis ligt. De autoriteiten hebben medegedeeld, dat al wordt Sommer in vrijheid gesteld, hij alsnog terecht zal staan indien zijn gezond heid in de toekomst mocht verbeteren. TRONDHJEM (NTB) De Amerikaan se commissie voor atoomenergie heeft be sloten Noorwegen een uitgebreide techni sche bibliotheek over vreedzaam gebruik van atoomenergie te schenken. Deze biblio theek zal worden ondergebracht in het Nederlands-Noorse centrum voor atoom onderzoek (JENER) te Kjeller. Deze technische bibliotheken, die slechts aan enkele landen ter beschikking worden gesteld, bevatten onder meer ongeveer tienduizend rapporten van de commissie over onderzoekingen en ontwikkelingen en negen delen met uittreksels van ongeveer 50.000 gepubliceerde rapporten en artike len. De commissie voor atoomenergie zal deze bibliotheken voortdurend van nieuw ma teriaal voorzien. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens de tot stand- koming van een Koninklijk Besluit te be vorderen waarbij zal worden bepaald, dat bii het staatsexamen voor de oude akte als onderwijzer, dat in 1956 zal worden gehou den, vrijstelling van het onderzoek in de vakken Frans, Duits, Engels en Wiskunde zal worden verleend aan de bezitters van het einddiploma van een gymnasium, een hogere burgerschool met 5-jarige cursus of een middelbare meisjesschool. Candidaten moeten van 1 April 1955 tot aan het exa men gedurende ten minste vier uren per week hebben geoefend in de praktijk van het lesgeven aan een door de inspecteur van het lager onderwijs goedgekeurde la gere school. ADVERTENTIE Uitsluitend bij Apothekers en Drogisten 7.1 k'11 <§5 <§5 @5 Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer Lemaire betreffende de verrekening van de kosten van verzorging van Indische oorlogsslachtoffers in con tractpensions met de aan betrokkenen toe komende tegemoetkomingen in de weder- inrichtingskosten hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister Zon der Portefeuille, schriftelijk het volgende geantwoord: Indien bedoeld wordt of de voorlopig voor rijksrekening genomen kosten voor verzorging in contractpensions worden ver rekend met de aan betrokkenen toekomen de tegemoetkomingen in de wederinrich- tingskosten, wordt de vraag ontkennend beantwoord. De gerepatrieerden, die in contractpensions zijn onderggbracht, zijn krachtens de ter zake geldende voorschrif ten verplicht 60 percent van hun netto inkomen te betalen als bijdrage in de kos ten voor huisvesting en voeding. Indien zij ten deze opzettelijk in gebreke zijn gebleven, moet dit worden gezien als een daad, waarbij betrokkenen zich ont trekken 'aan de voldoening van een regle mentair opeisbare schuldvordering van het rijk, waarvan de voldoening wordt ge acht binnen hun financiële draagkracht te liggen In zodanige gevallen achten de ministers de verrekening van de aldus ont stane schuld met elke uitkering van rijks wege in het kader der zogenaamde achter stallige betalingen, en dus ook van de tege moetkomingen in wederinrichtingskosten, niet alleen gerechtvaardigd, doch zelfs ge boden. Indien in deze gevallen de bedoeling, welke aan de regeling der tegemoetkoming in wederinrichtingskosten ten grondslag ligt, niet of in mindere mate tot haar recht komt, hebben betrokkenen dit geheel aan zich zelf te wijten. ADVERTENTIE Verrukkelijke pepermuntsmaak COLGATE - DE MEEST VERKOCHTE TANDPASTA TER WERELD Weekstaat Ned. Bank Met grote spanning heeft men in geld en bankkringen gewacht op de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 14 Maart. Sinds vorige week Dinsdag heeft de centrale bank kortlopend schat kistpapier ingekocht tegen een rente van iyA percent. De schatkistportefeuille van de Nederlandsche Bank blijkt in de afge lopen week met f 87.2 millioen vermeer derd te zijn tot f 472.1 millioen. Klaar blijkelijk is dit bedrag in zijn geheel ten goede gekomen aan de handelsbanken, die haar saldo bij de centrale bank met het oog op de tussen de instellingen bestaan de overeenkomst aanzienlijk dienden te verhogen. Het tegoed van de banken is in deze week met niet minder dan f 142 mil lioen gestegen tot f 577 millioen. De bankbiljettencirculatie is met f 52 millioen ingekrompen tot f 3.470 millioen. Voorts is de netto deviezenreserve met f 20 millioen gestegen tot f 1.594 millioen. De goudvoorraad bleef met f 3.015 millioen wederom onveranderd. De inbedrijfstelling in 1953 en 1954 van enige nieuwe turbine- en ketel installaties in de centrale in Velsen heeft het brand- stoffenverbruik voor de opwekking van electrische energie zodanig gunstig beïn vloed, dat het Provinciale Electriciteitsbe- drijf van Noordhollend tot een tariefsver laging kan overgaan, die van kracht wordt met de eerste meteropname na 1 Maart j.l. Voor grote verbruikers en polders bete kent dit een verlaging van de kolenclau- sule van J 0.75 op 0.65 en voor de kleine verbruikers een verlaging van de bij het vastrecht behorende KWU-prijzen, name lijk van het algemeen tarief van 10 op 9,4 cent; het nachttarief van 5 op 4,2 cent en het kooktarief van 8 op 7,4 cent. Om voor het nachttarief in aanmerking te komen moet echter minstens 750 KWU per jaar worden afgenomen. Tevens heeft het PEN een oude traditie hersteld: het opnieuw invoeren van de middagvoeding gedurende drie uren tegen het goedkope nachttarief voor heetwater- toestellen en absorptiekoelkasten. Amsterdam. Gemeente universiteit. Arts examen: mevr. J. J. Vink—Janse en T. Tjerkstra, H. F. v. d. Lee, J. L. M. H. Specken, E. B. Nilsen (allen Amsterdam) ën H. W. Kramer (Bussum). Artsexamen le ge deelte mevr. T. S. Boen San TjiangTan, mej. C. B. N. Teng (Amsterdam), mej. J. S. M. van Waardenburg 'Bennebroek) en C. A. Kruik, J. C. A. Bakker, B. A. Heesen 'allen Amsterdam) en S. G. Looijen (Den Haag). Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde mevrouw G. A. Witkop Oostenrijk, arts te Groningen. Leiden. Geslaagd voor het candidaats- examen F wis- en natuurkunde J. van der Veen te Den Haag en K. J. Klebe te Leiden; candidaatsexamen K wis- en natuurkunde A. P. M. Sanders te Rotterdam. Utrecht. Geslaagd voor het randidaats- examen Ned. recht mej. M. Th. H. Croughs. Sittard. A. P. van Walsum. Rotterdam: can- didaatsexamen wis- en natuurkunde L: J. van de Berg (cum laude). Utrecht, idem K H. M. Dekhuvzen. Nijmegen: idem G: F. J M. Daemen, Eindhoven.' W. Groenendaal. Utrecht, P. H. Eggels, Geleen, idem F: R W. Elias. Vlissingen, W. H. L. Hackeng Maastricht: doctoraal examen scheikunde: J. M. N. Willers. Venlo, D. Ch. Chr. Leeg water. Laren (N.H.) en C. L. de Ligny, Arnhem. Te Westerbork is in de ouderdom van 70 jaar overleden dr. J. W. Oosterhuis, chirurg, die als missionair arts van de Ge- ref. Kerken in Nederland grote bekendheid verkregen heeft. Dr. Oosterhuis ging als jong arts in 1913 naar Montenegro. Vervolgens was hij 7 jaar werkzaam als arts in Indonesië. In 1922 werd hij chirurg van het ziekenhuis „Bethesda" te Hoogeveen, waar hij 27 jaar werkzaam is geweest. In Augustus 1949 ging hij op verzoek van zendingsdeputa- ten van de Geref. Kerken van Groningen, Drente en Overijsel op 64-jarige leeftijd opnieuw naar Indonesië, waar hij gedu rende anderhalf jaar de medische zending op Soemba bijstond. Woensdagmorgen is de 58-jarige M. A., rangeerder bij de Nederlandse Spoorwe gen te Zaandam, door verdrinking om het leven gekomen. A. wilde op een spoorbrug, die parallel loopt met de provinciale weg te Zaandam, een aankomende locomotief tegemoet lopen. Door nog onbekende oor zaak is hij door een opening in deze brug gevallen. Pas enige uren later werd de heer A. vermist. De gemeentepolitie heeft naar het stoffelijk overschot gedregd. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. De Algemene Bond van Ouden van Da gen, de Bond voor Staatspensionnering en de Federatie Bonden van Ouden van Da gen hebben zich in een adres gewend tot de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, waarin zij zeggen dat in ver schillende grote en middelgrote gemeen ten aan de armlastigen ter gelegenheid van de vijfde Mei 1955 een toelage zal worden verstrekt. Zij verzoeken de minister mede werking te verlenen teneinde te bereiken, dat deze bijdrage over het gehele land ook aan de trekkers van de Noodwet Ouder domsvoorziening wordt gegeven. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Groningen (vac. dr. J. W. Beerenkamp) C. J. Lambour te Alphen aan de Rijn. Beroepen te Oosterland A. D. H. Huijs- man, vic. te Tjalleberd; te Gieterveen (toez.) A. Meijeringh, vic. te Schonebeek; te Loenen a. d. Vecht F. v. Dieren te Hoor naar; te Westmaas (toez.) D. Noordmans, vic. te IJselmonde. Geref. Kerken Beroepen te D. Whey (Australië) W. F. v. Brussel te Minnertsga. Bedankt voor Amersfoort (vac. dr. F. W. van Meyenfeldt) en voor Dordrecht (vac. W. B. den Brave) W. v. d. Linden te Rot terdam-Kralingen. Aangenomen naar Pesse J. D. Pereboom, cand. te Ede, die bedankte voor Oostvoor- ne, Rilland-Bath, Vlagtwedde en voor Wons. Bedankt voor Barrhead-Westlock, Ha- ney en voor Peers (alle in Canada) W. Feenstra te Dikkum. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Haarlem-N. J. H. Velema te Zwolle. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Wonoso- bo" (24 Mrt); Ned. Nw Guinea: m.s. „Bin- tang" (7 April); Ned. Antillen: m.s. „Ar temis" (22 Mrt); Suriname: m.s. „Nestor" (23 Mrt); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (19 Mrt); Canada: s.s. „Rijndam" (23 Mrt); Argen tinië: m.s. „Basilea" (21 Mrt); Brazilië' m.s. „Graveland" (21 Mrt) en s.s. „Alcan tara" (24 Mrt); Australië: via Engeland (19 Mrt); Nieuw Zeeland: via Engeland (19 Mrt en 26 Mrt). AnVEFTENTIE en rheumatische pijnen wrijft U weg met Veilig. Binnen 15 jaar kunnen faimilie- helicopters, die niet duurder zijn dan een personenauto van gemiddelde prijs, aan de lopende band vervaardigd wor den. Dit is de mening van Stanley Hil- ler, president van de Hillei Helicopter Co., uit Palo Alto (Califomië). Als de militaire autoriteiten ons opdragen zulke toestellen verder te ontwikkelen, dan zal de lopende-band-productie vrij eenvoudig worden. „We kunnen u in een uur leren solo-vliegen en wanneer u eenmaal een helicopter gevlogen hebt bent u overtuigd dat het heel wat vei liger is dan met een auto te rijden op de hoofdweg", zegt hij. Geknipt. West-Duitsers hebben een deel van het „ijzeren gordijn" gestolen. Bij Helmstedt is een gat van ongeveer twintig meter breedte geknipt in de prikkeldraadversperring langs de grens van Oost-Duitsland. Enkele dagen gele den verdween ook al een flink stuk van de prikkeldraadversperring. De Oost- Duitse Volkspolitie heeft de verdwij ningen van de twee stukken prikkel draadversperring gerapporteerd aan de Russen als „grensincidenten". Burgerrecht. De Amerikaanse communist Irving Potash, die in het begin van de maand in de Verenigde Staten werd vrijgelaten op voorwaarde dat hij het land zou verlaten, is in Warschau aan gekomen, waar hij de Poolse autori teiten om politiek asyl heeft gevraagd. Potash, die geen Amerikaans staats burger is, hoewel hij veertig jaar in de Verenigde Staten heeft gewoond, ver klaarde, dat hij gedwongen was de Ver enigde Staten te verlaten volgens een deportatiebevel, dat „in strijd is met de elementaire burgerrechten". Nippertje. Tweeëntachtig bewoners van Rocca Priora, een dorp in de omgeving van Rome, zijn Woensdagavond aan een groot gevaar ontsnapt. Nog geen uur nadat zij hun huizen hadden ontruimd, omdat men ze onbetrouwbaar vond, stortten de twintig gebouwen in. Men neemt aan, dat de huizen tengevolge van de zware regenval waren onder mijnd. Scheurbeweging. Het Vaticaan heeft medegedeeld, dat de Chinees John Baptist Ly, een gewezen vicaris-gene raal van het aartsbisdom van Nanking, geëxcommuniceerd is „wegens onge hoorzaamheid tegenover zijn kerke lijke meerderen". John Baptist Ly heeft onder de Chinezen geijverd voor ker kelijke scheur bewegingen. Naar Reuter aanneemt is dit het eerste excommu- nicatiegeval in China, waar de commu nisten tot een „nationale kerk" trach ten te komen, onafhankelijk van het Vaticaan. Het decreet is gedateerd 1 Februari 1952, doch het is pas nu be kend gemaakt. Controle. Binnenkort zullen od verscheide ne punten in de Verenigde Staten groe pen deskundigen worden gestationneerd om de radio-activiteit van de atmosfeer te controleren en in geval van nood de autoriteiten te waarschuwen. Gelegenheid. In het volgende wintersei zoen zullen de Britse televisieprogram ma's elke avond van 6 tot 7 uur ('s Zondags tot 7.30 uur) worden onder broken om het de ouders gemakkelijker te maken hun kinderen te overreden naar bed te gaan. Opleiding. Prins Albert van Luik, de 20- jarige broer van Koning Boudewijn van België, zal in het voorjaar een reis van twee maanden door de Verenigde Staten maken. De reis is bedoeld als een uitbreiding van zijn marine-oplei ding. Prins Albert, die luitenant bij de Belgische marine is, heeft in de afge lopen herfst verscheidene dagen door gebracht op schepen van de zesde Amerikaanse vloot in de Middellandse Zee. Excuses. De Russische regering heeft de Britse ambassade te Moskou haar leed wezen betuigd over de inval in de am bassade op Zondag. Zij zegt dat de man die de inval deed, de Rus V. A. Matve- jev, geestesziek is. Invitaties. Het Zweedse parlement, het Zweedse vakverbond en het Zweedse Rode Kruis hebben uitnodigingen aan genomen om delegaties naar de Sovjet- Unie te zenden. De bezoeken zullen in het voorjaar en de zomer vallen. 33. Het passagiersschip wendde het roer en ging er met een vaart vandoor, teleurge steld nagekeken door onze opera-piraten. „Ze vluchten, de lafaards!", riep Enrico verwoed. „Vooruit, m'n dapperen, zend ze een paar kogels na!" „Onze kanonnen schieten gelukkig niet ver genoeg", dacht Panda, „maar om toch alle ongelukken te vermijden, zal ik de kogels voor iets anders verwisselen". Dus rolde hij stiekum de kogels weg en legde er grote rode kolen voor in de plaats. De kanonniers waren zo in hun werk verdiept, dat zij de ver wisseling niet merkten. Onverstoorbaar laadden zij hun kanonnen met rode kool en vuurdenHelaas het resultaat was anders, dan Panda had verwacht. De wrakke kanonnen, die de zware ijzeren kogels maar enkele meters ver hadden kunnen slingeren, deden-het beter met de lichtere rode kool. De eerste, die dit op pijnlijke wijze moest ervaren, was de roer ganger van het passagiersschip. HET ZAL U WEL eens zijn opgevallen met welk een gemak gesproken wordt van atomen, de kleinste eenheden van de ma terie welke wij kennen. Juist over dit „kennen" wilden we het even hebben, want ondanks het veelvuldige gebruik van het woord „atoom", weet men eigenlijk niet precies wat dit voor een ding is. We kunnen hierop niet dieper ingaan, omdat het een heel boekdeel zou vergen om dui delijk uit de doeken te doen wat we nu eigenlijk niet weten. Dat is héél wat en degeen die zich daarvoor interesseert moet de zeer uitgebreide litteratuur hierover maar raadplegen. Hoe het ook zij, het atoom is niet het enige ding waarvan we herhaaldelijk spreken, doch waarvan het wezen ons ver borgen blijft. Vele andere be grippen die we gemakshalve hebben ingevoerd om enig in zicht in de ons omringende wereld te ver krijgen, delen dit lot; de zwaartekracht, electriciteit, energie, en allerlei andere voorstellingen die we herhaaldelijk te pas brengen, blijken in de diepste grond niet anders te zijn dan voorstellingen, waar aan het fundament van de realiteit ont breekt. Laat u zich door deze ontboezeming ech ter niet verleiden tot hoongelach in de richting der natuurkundigen, aan wie de stevige grond waarop zij in de vorige eeuw stonden, ontvallen is, want in de eerste plaats hebben zij, door dergelijke begrip pen en voorstellingen in elkaar te knutse len, ons aardig op weg geholpen een paar uiterlijkheden om ons heen te begrijpen. In de tweede plaats zoudt u in het hoon gelach ook uzelf moeten betrekken, want u doet niet anders dan de gesmade natuur kundigen. Immers, hoe vaak gebruikt u niet het woord licht? We weten in het algemeen uitstekend wat daarmee wordt bedoeld, maar weet u wat het is? Mocht u niet filosofisch zijn aangelegd, doet u dan geen moeite, want niemand weet het. We heb ben op deze plaats eens betoogd, dat licht kan worden opgevat als een straal van lichtdeeltjes, en toen u de zon door een spleet van de gordijnen of een gat in de luiken zag schijnen, kon u zich met die voorstelling uitstekend verenigen, want het licht gedroeg zich in dat geval inderdaad als een straal die een rechtlijnige weg volgde. Plaatst u echter een lichtbron voor een klein gaatje, dan werpt het licht op de achterliggende wand geen klein licht- vlekje zo groot als het gaatje, maar een veel grotere lichtvlek. In dat geval is het licht dus geen straal. Maar wat dan wél? Een golfbeweging. Indien we in het water een golfbeweging opwekken en we plaatsen een scherm met een kleine opening in dat water, zien we dat de golfbeweging zich vanuit die nauwe opening in alle rich tingen voorplant. Zo stellen de natuurkundigen zich het licht nu eens als een golfbeweging, dan weer als een stroom van partikeltjes voor. En zoals het met het licht gaat, zo is het met alles gegaan, waarvan men dacht dat men het wist, doch waarin zich een tweeledig karakter open baarde dat men niet tot één geheel heeft kunnen verenigen. Wat is materie? Een klomp kleine partikeltjes? Aceoord! Een hoeveelheid golfbewegingen in de ruimte? Oók goed! Dank zij deze onzekerheden is zich een revolutie in het denken aan het voltrek ken, die in kracht alle voorgaande geeste lijke stormen waarschijnlijk zal overtref fen. Verder kan onze diagnose voorlopig niet gaan. En denkt u hier eens over: een schipper slaat een stalen kabel één slag om een meerpaal en kan, door een kracht van 10 kg. uit te oefenen, 100 kg. (uitgeoefend door het langs glijdende schip dat aan het andere eind van de kabel is bevestigd) te gen houden. Hoeveel slagen moet de schip- pei het touw om de meerpaal slaan om 1000 kg tegen te houden? Daarover morgen (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2