K.P.M.-troepenvervoer houdt geen oorlogsgevaar voor Nederland in maat MÏIHRACIET Agenda voor Haarlem Wijnhandel „DeZylpoort" Plannen voor verhoogde subsidie aan vreemdelingenverkeer Geen A- en H-bom-proeven meer 3 DR. DREES ANTWOORDT PROF. GERBRANDY Tweede Kamer behandelt op 29 Maart de Parijse accoorden Matiging van de cumulatiebeperking 'f WÊ0Mm Jei nuftKlo oefwifcuDWf! Prov. Staten Noordholland N. VAN BREEMEN.& Co. TEL. 10070 Brieven aan de redactie Twee lezingen DONDERDAG 17 MAART 1955 ,$n n-art' M 1 „Rode Zee" bracht „Ulooloo" behouden naar Brisbane GOED glas wijn Laat BEAUFORT Twee spionnen in Zweden leggen bekentenis af Van onze parlementaire redacteur) Op Dinsdag 29 Maart komen de Parijse protocollen inzake de West-Europese Unie in de Tweede Kamer in openbare behan deling. Nu de Amerikaanse Senaat die ver dragen pas wil goedkeuren nadat zulks in de Europese parlementen geschied zal zijn, vond de heer Gortzak (CPN), dat wij niet „Amerikaanser dan de Amerikanen" moesten zijn. Daarom verzocht hij de be handeling aan te houden. Verder wilde hij onbeperkte spreektijd, in plaats van slechts één uur per fractie, gelijk de voorzitter had voorgesteld. Deze handhaafde zijn voorstel inzake de datum en verder achtte hij de spreektijd van één uur per fractie voldoende. In beide opzichten won de voorzitter bij de stem ming het pleit; alleen de communisten stemden tegen. Voordracht voor de Hoge Raad Bij het opmaken van een voordracht voor de benoeming van een lid van de Hoge Raad deed zich een verrassing voor. Op zijn aanbeveling had de Hoge Raad zelf mr. J. H. H. Hülsman, raadsheer in het gerechts hof te Amsterdam, nummer één gezet, maar de Kamer verdrong hem naar de tweede plaats. Zij plaatste op haar voor dracht als nummer één prof. mr. B. H. Kazemier, raadadviseur van het ministerie van Justitie, die op de aanbeveling van de Hoge Raad derde stond. Naar verluidt zou deze gang van zaken een gevolg zijn van een op het allerlaatst tussen de fracties van de P. v. d. A. en van de K.V.P. ge maakte afspraak. Reeds geruime tijd be klaagt men er zich in P. v. d. A.-kring over, dat de Hoge Raad niemand van die richting in zijn midden telt. Of de Kroon nu ook in derdaad nummer één zal benoemen dan wel waarin zij tenslotte vrij is iemand anders uit de voordracht en dan waarschijnlijk wel mr. Hülsmann valt moeilijk te voorspellen. Een afwijking van het door de Hoge Raad aanbevolene zoals zich nu voordeed, is wel iets uitzonderlijks in onze parlementaire geschiedenis. Bij de voordracht voor het lidmaatschap van de Rekenkamer deed zich niets uitzon derlijks voor, zodat overeenkomstig de aan beveling van de Rekenkamer haar secre taris mr. Ch. J. M. Hens nummer één kwam te staan. Cumulatiebeperking Bij zijn verdediging van het wetsontwerp tot wijziging van de wet, die beperking van samengaan van pensioenen en andere in komsten beoogt, verklaarde minister Be el zich tegen volledige afschaffing van de cumulatiebeperking, hetgeen de Kamer had gewenst. De commissie-Van Poelje bestu deert op het ogenblik waar afschaffing van de cumulatiebeperking wél en waar zij niet verantwoord is. Haar eindrapport over het pensioenvraagstuk in zijn geheel wordt eind 1955 verwacht. Eer het tot een defini tief ontwerp aan de hand van bedoeld rap port kan komen, moet men het stellen met het aanhangige ontwerp als een tussentijdse regeling, waarbij niet verder kan worden gegaan dan matiging „afzwakking" was het germanisme door minister Beel ge bruikt van de cumulatiebeperking. De bewindsman was van mening dat men niet eenvoudig kan redeneren: pensioen is uitgesteld loon, dus iets waarop men onver kort recht heeft. Duidelijk was wel, dat de ADVERTENTIE Kamer, niets voelt voor verhindering van cumulatie. Ongetwijfeld zal de regering bij de mettertijd te treffen definitieve rege ling op het gebied van beperking van cumulatie van pensioenen met andere in komsten met dit standpunt rekening hou den. Intussen zullen vele gepensionneerden kunnen profiteren van de voor hen toch ook wel gunstige vruchten van de aanhan gige interim-regeling. Aangezien, zoals mr. Beernink (CH) nog opmerkte, op dit ogenblik amendering geen zin zou hebben, kon de Kamer niet anders doen dan het interimontwerp aan vaarden. Interpellatie over troepenvervoer door de K.P.M. Prof. Gerbrandy (A.R.) interpel leerde de minister-president en minister Luns over het gebruik maken van Neder landse schepen „door een van de oorlog voerenden in de Stille Oceaan, door Indo nesië in zijn oorlog tegen de Republiek der Zuid-Molukken." De voorzitter maakte prof. Ger brandy er opmerkzaam op, dat hij alleen gevraagd had over „het vervoer van troe pen door de Koninklijke Paketvaart Maat schappij" te mogen interpelleren, zodat hij er al het andere, over oorlogvoerenden en over de Zuid-Molukken er niet bij kon halen. Prof. Gerbrandy vond dit ingrijpen van de voorzitter óf te laat óf te vroeg. Te laat, aangezien hij de vorige week al zijn vragen had overgelegd, waaruit viel op te maken, wat er besproken zou worden. Te vroeg, omdat nog moest blijken of hij meer zou aanvoeren dan toelaatbaar was. „Ik zou zo zeggen, laat mij nu maar eerst eens even mijn gang gaan." Prof. Gerbrandy herinnerde er aan, dat de president van de Amsterdamse recht bank reeds in 1950 de toenmalige „ver- voersdaad" van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij onrechtmatig had verklaard. Het gerechtshof van Amsterdam had eigen lijk kenbaar gemaakt het vervoer ook on rechtmatig te achten, al had het zich overi gens onbevoegd verklaard. Vreerhd noemde prof. Gerbrandy het dat de K.P.M., hoewel gewaarschuwd, toch nog met het vervoer was voortgegaan. Hier spelen misschien wel materiële overwegingen een rol. De Ambonezen redeneren, dat zij zonder dat troepenvervoer door een Nederlandse maat schappij thans nog vrij zouden zijn ge weest. Nederland is niet in de oorlog tussen Indonesië en Ambon betrokken. Het wet boek van strafrecht stelt burgeroorlog ge lijk met oorlog. De handeling van de KPM kan het gevaar van oorlog opleveren. Zo komt men terecht bij een der bepalingen van ons Strafwetboek, die zich tegen mis drijven tegen de veiligheid van de Staat richten. Verder is de KPM, volgens prof. Gerbrandy medeplichtig door het ver voer van de desbetreffende militairen aan een poging om het rijk geheel of ge deeltelijk onder vreemde heerschappij te brengen (artikel 93 Strafwetboek) en aan infiltratie in Nieuw Guinea. „Wij zullen alom openlijk moeten ver klaren," aldus de interpellant, „dat er gruwelijk onrecht is gepleegd tegenover het volk der Ambonezen, tegenover die rechts staat, die zijn recht moet krijgen, mede in de UNO. Wij mogen nooit toegeven aan Indonesië's streven deze Staat van de kaart te vegen." In zijn beantwoording zei minister president d r. D r e e s, dat de regering de v/eg niet kan en mag betreden, welke de interpellant voorstaat. Dit zou mede in strijd zijn met het belang van de Ambo nezen zelf. Dr. Drees zei echter ter dege te beseffen met welk een tragische ontwikkeling men hier te doen heeft, waarvan de afwikkeling nog niet te overzien valt. Uitgangspunt is geweest de vervanging van de federatieve vorm die Indonesië zou krijgen door de eenheidsstaat. Feitelijk ge beurde dit tegen de R.T.C.-overeenkomsten in. Die federatieve vorm was nog niet tot stand gebracht, toen het verzet op Ambon begon, waar men niet een afzonderlijke Staat beoogde te stichten, maar in de deel staat Oost-Indonesië wilde blijven. Al was het verzet begrijpelijk, te betreuren viel het toch, want een kleine Staat van de Zuid-Molukken zou zich nooit naast een sterk Indonesië hebben kunnen handhaven. De Nedeidandse regering had overigens volop begrip voor de gevoelens van de Am bonezen. Alle denkbare stappen heeft zij ondernomen tegen hetgeen er door Indo nesië werd gedaan. Persoonlijk had minis ter Drees ook nog een telegram aan Hatta gericht na de tegen de Zuid-Molukken in gezette militaire actie. De UNO-commissie voor Indonesië wendde zich tot de Veilig heidsraad, maar het bleek echter onmoge lijk de Veiligheidsraad in beweging te brengen. Zo was het toen. Het ligt voor de hand, dat het thans nog veel onmogelijker zou zijn. „Uitzicht op een zelfstandige Staat van de Zuid-Molukken zou slechts kunnen ont staan, indien Indonesië zelf uiteen viel. Dat verwacht ik niet en het zou ook niet wen selijk zijn," merkte dr. Drees op. „Het beste waarop kan worden gehoopt is, dat er tenslotte binnen Indonesië grotere autono mie zal ontstaan. En nu de K.P.M. Deze is een vervoer maatschappij binnen Indonesië. De gedach te dat Indonesië zonder de KPM geen schepen zou hebben kunnen krijgen, noem de dr. Drees een overschatting van wat die maatschappij doet en een onderschatting van wat Indonesië kon doen met behulp van andere schepen. Trouwens, de meeste troepenverplaatsingen schijnen niet door de KPM te zijn verricht. De minister-president zette hierna de contractuele plichten van de KPM uiteen, er aan toevoegende dat al kan aan die maatschappij geen verwijt worden gemaakt over wat zij doet, de zaak de regering niet onverschillig laat. Van opzettelijk zich richten op een han deling die gevaar doet ontstaan, dat Neder land in een oorlog verwikkeld zou worden, is geen sprake. Ook is het wel heel ver ge zocht zo zei de minister nog te menen dat de KPM indirect schuldig zou zijn aan de infiltratie op Nieuw Guinea. Als Nederland grote aantallen Ambo nezen in Nieuw Guinea, vlak bij de Zuid- Molukken, zou gaan onderbrengen, gelijk de interpellant voorstond, dan zou men juist grote gevaren veroorzaken. Terugkeer naar de Zuid-Molukken zelf is gewenst, maar eerst moet er dan een geheel andere sfeer komen. Tenslotte zei dr. Drees, dat wanneer het ogenblik en de omstandigheden zouden aan breken, waarop nogmaals een openlijke uitspraak van Nederland over het begane onrecht enige zin zou hebben, dan zeker de „leidraad" van prof. Gerbrandy niet bruik baar zou zijn voor een geschikter formu lering van zulk een uitspraak. Hedenmiddag voortzetting van de inter pellatie. ADVERTENTIE moderne binnenhuiskunst verantwoorde vormen en kleuren voor het huis van heden decoratieve stoffen in grote verscheidenheid meubelen 0 pas-toe WONINGINRICHTING BEVERWIJK 2S0 MODELKAMERS '!ÊËÊÈ&ÊmÈ&. -x t W -v 1 hm V' - V V fms, «m# -3r im. Op de oever van de Theems bij Putney haalt een assistente van een Engelse in stelling tot het verzorgen van watervogels een zwaan binnen. De zwaan was over dekt met stookolie maar kon na een goede schoonmaakbeurt weer spoedig onbelemmerd in zijn bewegingen terugkeren naar zijn element. De Nederlandse sleepboot „Rode Zee" is Woensdag in Brisbane aangekomen met het Australische vrachtschip „Ulooloo" (3236 ton). De „Rode Zee" heeft dit schip op „wonderbaarlijke wijze" gered, toen het op 8 Maart hulpeloos ronddreef in een zware wervelstorm in de Koraalzee, 800 km van Brisbane. De gezagvoerder van het vrachtschip, Hartrick, was dan ook vol lof over het zeemanschap van kapitein C. Kalkman (uit Rotterdam) van de „Rode Zee", die ondanks windsnelheden van 145 km per uur binnen acht minuten de „Ulooloo" op sleeptouw had genomen, toen dit schip af dreef naar een rif en alles reeds ver loren scheen. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439. FERD. BOLSTR. 48 A DAM TEL. 717162 WINDJACKETS SWEATERS Dinsdag 22 Maart komen de Provinciale Staten van Noordholland in openbare ver gadering bijeen. De dan te behandelen punten zijn reeds in de afdelingen bespro ken en de commissies konden zich met alle voorstellen op één na verenigen. Het voor stel van Gedeputeerde Staten om een lagere subsidie aan de Stichting Provinciale Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer te ver lenen dan gevraagd is, vond niet de in stemming en met algemene stemmen is ge adviseerd tot toewijzing en gunstige beslis sing op de aanvraag tot subsidie; de aan wezige leden van Gedeputeerde Staten hebben toegezegd het voorstel andermaal bij Gedeputeerde Staten voor te brengen. Het bestuur der Stichting had gevraagd de provinciale subsidie van 20.000 te ver hogen tot 40.000. Gedeputeerde Staten hadden de Provinciale Staten voorgesteld een extra-bijdrage te verlenen van 10.000 per jaar onder voorwaarde, dat de Stich ting voor een derde deel, tot een maximum van 5000 per jaar, deelneemt in de kosten verbonden aan het verlenen van bijdragen in de aanschaffing van Volendamse kleding. Blijkens het verslag der commissie von den zeer veel leden het verzoek niet exor bitant; zij herinnerden aan het grote belang van het vreemdelingenverkeer, dat na de oorlog zeer is toegenomen en dat de kosten in verhouding sterk zijn gestegen. De in komsten voor hen, die belang hebben bij het vreemdelingenverkeer, is sterk ge stegen. Voor de oorlog werd in ons land door buitenlandse vreemdelingen besteed 6.000.000 en thans bedragen de inkomsten meer dan ƒ200.000.000 per jaar. Wat het binnenlandse vreemdelingenverkeer betreft, zijn de inkomsten van 100.000.000 vóór de oorlog gestegen tot 500.000.000 per jaar. Een der leden achtte de steun aan Volen damse dracht een belangrijke taak voor de VVV. Wellicht kunnen ook andere organi saties worden ingeschakeld, organisaties, die in het buitenland met de Volendamse dracht reclame maken, zoals exporteurs van bloembollen, kaas e.d. Het lid van Gedeputeerde Staten, dat de vergadering bijwoonde, zeide het begrype- lijk te vinden, dat de organisaties van het vreemdelingenverkeer steeds meer geld kosten. De provinciale VVV omspant enige federaties, die zelf weer een aantal plaat selijke organisaties omspannen. Door ver hoging van de subsidie zal de salariëring van het personeel van de federaties, waar nodig, kunnen worden verbeterd. Het lid van Gedeputeerde Staten staat op het standpunt, dat direct-belanghebbenden een sterkere steun behoren te verlenen. De be doeling van de steun voor de klederdrach ten vormt een onderdeel van het streven om Volendam een beter centrum van het vreemdelingenverkeer te maken. Het is de opzet, dat Volendam, Amsterdam en de provincie een stichting in het leven roepen, die een bijdrage geeft tot gedeeltelijke kos tendekking bij de aanschaffing van een costuum. Een mannenpak kost normaal 340,90; gedacht is aan een bijdrage van ongeveer 135. Dit wordt een nationaal belang geacht, temeer daar het gevaar be staat, dat met enige tientallen jaren de bij zondere klederdrachten, speciaal bij de mannen verdwenen zullen zijn. Zang en Vriendschap De commissie uit de Staten verenigde zich zonder opmerkingen met het voorstel van Gedeputeerde Staten om garant te zijn voor f 500 voor de concerten van de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap". Woodbrookers Bij de behandeling var het voorstel om een subsidie te verlenen aan de Arbeiders gemeenschap der Woodbrookers te Bent veld, merkte een der leden in de commis sie-vergadering op, dat zijn kennis van de Woodbrookers niet verder strekt dan wat hij er in een encyclopaedic over heeft ge vonden. „Moet deze vereniging, die naar een ondogmatisch en pratisch Christen dom streeft, niet als een zuiver gods dienstige sekte worden beschouwd en lig gen de werkzaamheden niet louter in dat vlak?*', informeerde hij. Het ter vergade ring aanwezige lid van Gedeputeerde Sta ten, zeide, dat de vereniging niet als godsdienstige sekte betiteld mag worden. De gemeenschap verricht vormingswerk als Bergen en Drakenburgh. Vacantieloelage In de comissievergadering, waarin ge sproken is over de wijziging van het amb tenarenreglement heeft een lid van Ge deputeerde Staten meegedeeld, dat het toe kennen van een minimum-vacantietoelage in bespreking is. Over het resultaat is ech ter nog niets bekend. Mocht een gunstige beslissing worden genomen dan zal de pro vincie zich daarbij aansluiten. Huwende ambtenares Over het voorstel van Gedeputeerde Staten cm de huwende ambtenares in functies te laten, waren de meningen in de commissie sterk verdeeld. De tegenstan ders zagen de noodzaak van de wijziging niet in; zij betoogden, dat de gehuwde vrouw in de eerste plaats in het gezin thuis hoort als hoofd van de huishouding en op voedster van de kinderen, die voortdu rende zorg van de moeder niet kunnen missen. Zij hebben er geen bezwaar tegen, dat onder bepaalde omstandigheden de ge huwde vrouw in overheidsdienst is, maar zij willen dit niet zonder meer algemeen mogelijk maken. Namens Gedeputeerde Staten is opge merkt, dat de bepaling inzake het ver plichte ontslag aan de huwende ambtena res ongeveer 25 jaar geleden door de re gering is opgelegd. Dit houdt niet in, dat gehuwden niet zouden mogen worden aan gesteld. In de praktijk komt dit dan ook voor. Er zijn thans 36 gehuwde vrouwen in dienst der provincie. Sinds het opnemen van het verbod zijn de inzichten gewijzigd. ADVERTENTIE De angst voor de gevolgen van de H- bom-proeven grijpt steeds verder om zich heen. Geen wonder! Daling van de tempe ratuur op aarde, de mogelijkheid van een nieuwe ijstijd, misoogsten, hevige wolk breuken en overstromingendit zijn zo enige van de gèvblgen die de Franse kern geleerde dr. Noël Martin aankondigt en die „in beperkte mate" al door de weten schap zijn vastgesteld. En dan zijn er de ontstellende gevolgen van de radio-activi teit die door haar langzame en verrader lijke bestraling 'vooral de komende gene raties bedreigt. Geen enkele geleerde is in staat de ingrijpende veranderingen in de levende organismen (b.v. onvruchtbaar- DONDERDAG 17 MAART Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. S. Zijlstra, 8 uur. Caprice, Grote Houtstraat 69: Mo deshow, 3.15 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Minerva: „De mijnen van ko ning Salomo", alle leeft.. 8.15 uur. Lido: „Het zwarte schild", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Waterloo Bridge". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „La perverse", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gevaar", 14 jaar, 8 uur. VRIJDAG 18 MAART Stadsschouwburg: „Za-Za", Toon Hermans, 8 uur. Concertgebouw: Noordhollands Phil- harmonisch Orkest m. m. v. Fania Chapiro, piano, 8 uur. (programma-inleiding in Tuin- zaal om 7.15 uur). Nassauplein 8: „Enkele interessante moderne denkbeelden", Theoso fische vereniging, 8 uur. Begijnhofkapel: Youth for Christ, 8 uur. Leeuwerik: Emigra tievoorlichtingsavond Gewestelijk Arbeids bureau, 8 uur.' Roxy: „Twee matrozen te paard", alle leeft., 2.30 uur; „Een killer zoekt zijn prooi", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Minerva: „ïm weissen Röss'l", alle leeft., 8.15 uur. Lido: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Studio: „Muiterij op de Caine", 14 jaar, 2.15, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „De woestijn leeft", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sabrina", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Een avon tuurlijk vrouwtje", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Désiree", 14 jaar, 8 uur. Het valt te betreuren dat het de mens niet gegeven is, bij tijd en wijle uit zichzelve te treden om de dingen des levens eens te kunnen bezien van een andere kant. Hij kijkt gedurig slechts door zijn eigen ogen de wereld in, als een kanarie door de tralies van zijn kooitje, en kan zich nooit zelf op een stokje zien zitten. Wellicht is deze onvol komenheid door niets zo dui delijk aan het licht gebracht als door het samentreffen tussen blank en zwart, dat eens in de wereldgeschiede nis voor het eerst heeft plaats gehad en dat gevolgd is door het thans steeds eigengereider blijkende meerderwaardig- heidsbesef van blank. Blank heeft zichzelf indertijd de overtuiging aangepraat, dat zwart een miskleur was en is in die overtuiging, als een hond met zeven staarten zo trots, door de wereldhistorie gaan wandelen met 'de neus in de lucht. Onze voorvaderen hebben van het Westen uit de vreemde landen betreden met een spottende glimlach van misprijzen, en zij hebben, ieder naar hun aard, de zwar ten en bruinen en gelen tot erkenning van de uitverkoren blanke kleur trachten te dwin gen. Ieder naar hun eigen aard, waarmee de goede wil en de zachtmoedigheid van sommigen hunner naar waar de is geschat. De ene voorvader gebruikte de zweep, de ander de kogel, de derde alle zegeningen der Westelijke beschaving. Doch alle drie verkondigden daar door even luid en even koppig, dat zij de sleutel van het Se sam der levenswaarheden en levensvreugden droegen en dat alle kleurlingen dat .maar te aanvaarden hadden. De Westelijke mens heeft toen, meer dan ooit, als een domme kanarie door zijn eigen spijltjes naar de wereld ge keken. Dat hij er later last mee gekregen heeft, hebben wij onmiskenbaar duidelijk kunnen vaststellen. Want of hij indertijd de ge- kleurden vermoord, onder drukt, tot slavernij gebracht of een broek aangetrokken heeft, wordt door de ontwikkeling der historie niet zo nauwkeu rig meer uitgezocht. Ge kunt thans in oude boe ken de glorie nog tussen de bladzijden uit zien opstijgen van verre avonturen in vreem de landen, die blanke ontdek kers beleefden onder de pal men en op de witte stranden der tropen. Zij schreden be- pluimd en in fluweel gesto ken aan land, van tussen de groene struiken begluurd door de ongeklede bewoners der ongerepte paradijzen. Zij la zen bullen voor en machts declaraties, acten van inbezit neming en inlijvingsbesluiten, op perkament geschreven en versierd met de indrukwek kende lakzegels hunner heer sers. Zij schreven rapporten naar hun principalen over roemrijke veroveringstochten en gemakkelijk gewonnen veldslagen, waarbij de speren en lansen der inboorlingen versplinterden tegen het schild van staal en vuur, waarachter de Westelijke uitverkorenen de wijdheid van de onbekende wereld binnenschreden. „De zwarte bewoners van deze landen kennen niet de kunst van het staalgieten, noch die van ijzersmeden. Zij kle den zich in lendedoeken van boomschors en weten niet wat privé-bezit is. Zij roken niet, drinken geen geestrijk vocht en hebben nimmer van leer- looien gehoord. Zij werken niet, behalve wanneer zij honger hebben en dan nog slechts, tot zij verzameld heb ben wat voor enkele dagen die honger kan stillen. Zij va ren in wrakke kano's en van gen vissen met een werp spies, welke tijdrovende bezig heid hun nog plezier schijnt te geven ook. Kortom, zij leven in de armelijkste en achter lijkste omstandigheden, waar aan wij spoedig een eind zul len moeten maken. Want zij zijn een schande voor ons wel varend koninkrijk." Ziedaar een citaat uit zulk een omvangrijk en gewichtig rapport, dat enkele eeuwen geleden de hofdames en minis ters aan de Europese hoven deed huiveren van afkeer en medelijden. Doch wanneer men toen de mogelijkheid had gehad om deze aangelegenheid eens van een andere kant te bezien, zou vele mensen ondragelijk leed en de wereld van thans veel angst en dreiging zijn be spaard gebleven. Dan zou men aan die glurende naakten in het struikgewas eens een rap port hebben moeten vragen, zoals zij dat aan hun eigen heerser in zijn hut van palm takken en leem hadden uit gebracht. Een rapport als dit: „Vandaag zijn aan onze kust vreemde mensen aangekomen, die zich op volkomen ondoel matige wijze voortbewogen en met potsierlijke stappen lang zaam door het zand waadden, hun voeten verzwaard met grappig uitziende kokers die aan de tenen ietwat omhoog- krulden en hun leden bekleed met ondoordringbare gewaden in dikke lagen. Hun hoofden waren bekroond door kleine kano's, waarop zij de pluimen van hoenders hadden beves tigd. Sommigen hadden witte doeken om hun halsen en stik ten bijna Van de warmte, doch schenen niet op de gedachte te komen zich van al die overtollige lasten te ontdoen. De kleur van hun gezichten en handen de enige lede maten die aan het daglicht werden toevertrouwd was vaalbleek als de vacht van onze geiten en deed aan de dood denken. Zij zijn voor zeker afgezanten van de dood, want zjj doodden alles. De mais werd in kokend water vermoord, vooraleer zij haar aten en de vruchten verplet terd tot moes, zodat het lijkt alsof de goden hun geen tan den gegeven hebben. Som migen hadden uitgeholde boomtakjes in hun mond, waarin zij bruine bladeren lieten smeulen. De rook zogen zij in en bliezen zij uit, zon der dat het nut of het ge noegen van deze vreemde bezigheid ons duidelijk is ge worden. Zij komen zonder twijfel uit een land, waar de zon nooit schijnt, aangezien zij bang zijn dat haar milde stralen hun lichamen raken. Het kan ook zijn dat hun bleke lichaam zou smelten van de warmte, die wij zo moeilijk zouden kunnen missen om ge lukkig te zijn." Ge kunt nu opmerken dat de zwarte boodschappers de dingen ook danig van één kant bekeken. Doch daarbij moet ge dan bedenken, dat zij niet de vreemde indringers met moord en doodslag hebben gedwongen rauwe mais te eten en zonder klederen te lopen. Ofschoon dat in zulk een land bij zulk een zon wellicht aan alle kanten bekeken het verstandigst en het pret tigst zou zijn geweest. J. L. heid of de geboorte van monsters) ten volle te voorzien. Alle waarschuwingen van deskundigen, of verzoeken van bepaalde groepen, of leden van regeringen, om de H-bom-proef- nemingen stop te zetten ten behoeve van een onderzoek in deze, zijn tot nu toe zon der resultaat gebleven. Moeten wij dit langer lijdelijk aanzien en dit onheil over ons en onze kinderen laten komen? Het gaat allen zonder uit zondering aan, deskundig of niet, van welk ras, welke partij of overtuiging ook, het betreft de mensheid. Wij gewaarschuwden kunnen de verant woordelijkheid tegenover onze kinderen en alle ontwetende millioenen niet ontlopen. Allen tezamen moeten wij onze stem doen horen door middel van bestaande organi saties: .het Internationale Rode Kruis te Genève b.v. (via het Ned. R. Kr.), de Maat schappij van Geneeskunde, de Ned. Ver. van Huisvrouwen, de Ned. Jeugdraad, enz. Wil daarom ieder die de H-bom-proeven stopgezet zou willen zien (ook zij die dat in deze rubriek of elders reeds kenbaar maakten) zijn naam en adres aan onderge tekende opgeven om na overleg iets te ondernemen in bovengenoemde zin? C. A. W. H. HOFSTEDE CRULL, Baan 39, Haarlem. ADVERTENTIE Geniet van een uw raadsman zijn! Fa. P. BEAUFORT Kinderhuisvest 47-51 - Haarlem Telefoon 10717 STOCKHOLM (AFP) Twee van de personen die dezer dagen in Zweden zijn gearresteerd in verband met een ontdekt spionnagecomplot hebben bekend, aldus is uit officiële bron in Stockholm vernomen. Het zijn de reserve officier Arthur Oertel- blad, die bekende militaire spionnage te hebben gepleegd, en de Roemeen Paul Lahovary, bankbediende in Stockholm, die toegaf in kringen van Oost-Europese vluchtelingen gespionneerd te hebben.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 5