De sigaar is weer aan de winnende band! De zwarte spin Doortastend Bondselftal versloeg Zweeds Djurgarden met vier-nul .Clowntje Rick Die Raeckse versloeg CIOS in spannende wedstrijd: 3-1 Van der Gijp, Lenstra en Schaap in vorm Pellenaars geen leider van Tour-ploeg J De ploeg van de London Football combination NBVB geeft de strijd nog maar steeds niet op De televisieuitzending van Nederland-Belgiëi Internationaal programma van Nederlands elftal Engelsman Ellis leidt Nederland-België Newcastle United in de halve finale Zwemmen Ook Nederlands record 500 m. voor Mary Kok Besluit zwemcompetitie Wielrennen Jean Bobct winnaar in Parijs-Nice Schaken Landen-schaaktournooi in Zwitserland Voor de kinderen 1 Volleyball Volleybaltournooi in Krelagehuis Waterpoloprogramma KRITIEKE MOMENTEN in het leven: DE VOLLEYBALCOMPETITIE Hockey Nederlands B-elftal naar Brussel Cricket Engeland won eerste testmatch van Nieuw Zeeland Betaling abonnementsgeld per giro FEUILLETON door Mark Cross DONDERDAG 17 MAART 1955 De derde en laatste wedstrijd van een Nederlands bondselftal tegen het Zweedse Djurgarden is stellig de meest geslaagde geweest. Op het uitverkochte Oosterpark- terrein in Groningen speelde het sterke Bondsteam met een kern van Nederlands elftalspelers in het kunstlicht een zeer aantrekkelijke wedstrijd, die met viernul door onze landgenoten werd gewonnen. De grote winst van de slotwedstrijd te gen de Zweden is geweest, dat de keuze commissie een belangrijke stap dichter bU de oplossing van het middenvoorvraagstuk is gekomen. Van der Güp behoorde met Lenstra. Schaap en Van der Hart tot de uitblinkers van het elftal en zijn presta ties staken ver boven het werk van Roo senburg uit. die evenwel op de rechtsbin nenplaats minder kans kreeg om op te vallen. Het kundige positie kiezen van Van der Gijp en zijn vele geslaagde rushes brach ten vaart in het aanvalsspel van de Neder landse voorhoede, die stellig een betere in druk maakte dan de aanvalslinie van het Nederlands elftal van Zondag. Trouwens ook onze andere nationale vertegenwoordi gers bewezen de depressie te boven te zijn. Op het middenveld vielen het ingrij pen en de knappe spelbouw van Schaap telkens op, hoewel ook Klaassens dank zij zijn harde werken een kracht van bete kenis was, verdedigend was Van der Hart voor de Zweden toch het grootste struikel blok. Wiersma kwam eveneens tot uitsteken de verrichtingen en ook de voor Mesman ingevallen Claus greep kundig in, zodat Djurgarden doelman Van der Land nau welijks heeft kunnen bedreigen. Alleen midvoor Eriksson waagde het af en toe met felle schoten maar overigens verloor het technisch knappe Zweedse spel zijn ADVERTENTIE Peter Harris. de rechtsbuiten van Portsmouth die ook voor Engeland gespeeld heeft, en John Atyeo van Bristol City. rechts binnen in de Engelse ploeg van spelers be neden de 23 jaar, zijn opgenomen in het team van de London Football Combination dat Woensdag 23 Maart in Rotterdam tegen het voorlopig Nederlands elftal speelt. Ook de rechtshalf Phillips van Portsmouth is een international. De ploeg is als volgt samengesteld: Doel: Reynolds (Tottenham Hotspur). Achter: Ellerington (Southampton) en Hopkins (Tottenham Hotspur). Midden: Phillips (Portsmouth), Crosland (Bournemouth) en Mc Lain (Northampton) Voor: Harris (Portsmouth), B. .on (Southend United), Atyeo (Bristol City). Dick (We6t Ham United) en Kiernan (Charlton Ath- Reserves: Oxford (Norwich City) en Ni cholas (Queen's Park Rangers). Als manager van het team jaat Crayston mee en als trainer Milne, beiden van Arsenal. waarde door een tekort aan tempo en doortastendheid. Aanvalskracht De aanvalskracht gaf in deze wedstrijd dus de doorslag. De Nederlanders kregen daarbij spoedig een ruggesteun doordat na drie minuten de score kon worden ge opend. Een pass van Klaassens naar linksbuiten Van Geel voor de rust be vredigend leidde tot een scherpe voor zet waaruit Cor van der Gijp tegen doel man Arvidsson aanschoot. Maar rechtsbui ten Pitters plaatste de teruggekaatste bal langs de Zweed (10). Een knappe rush van Van der Gijp gaf Lenstra na een kwartier de tweede goede kans, die op kalme wijze ingeschoten werd (20). Djurgarden kon daarna de strijd in evenwicht houden, maar verder dan een schot tegen de lat van Eriksson brachten de Zweden het niet. Na de rust bleef de aggressiviteit van Van der Gijp opvallen. Dit had na dertien minuten een derde doelpunt tot gevolg, toen een twee tal Zweedse verdedigers de Emma-speler slechts door een te forse tackle konden stuiten en Lenstra uit de door scheidsrech ter Schipper toegewezen strafschop scoorde (30). Een lastige bal van Len stra gaf Van der Gijp na 22 minuten een nieuwe kans waarvan deze met een laag strak schot profiteerde (40). Enige maanden geleden hebben de heren S. Bruinvelds en W. Gerritsen medegedeeld, dat zij de destijds aangegane fusie tussen de KNVB en de NBVB onrechtmatig beschou wen en dat zij, optredende namens de NBVB. plannen hadden om in Nederland volledig beroepsvoet bal in te voeren. Thans wordt medegedeeld, dat een nieuw bestuur voor deze NBVB is geformeerd. Het is als volgt samengesteld: voorzitter: P. B. Swart (Den Haag); tweede voorzitter: C. de Ruijter (Rotterdam); secretaris: C. Nolte (Amersfoort); penningmeester: S. Bruin velds (Amsterdam); tweede secretaris: W. Gerritsen (Amsterdam). Voorts wordt medegedeeld: „Voor de aan staande competitie 1955—56 zullen de oor spronkelijke NV.s in oprichting aantreden en (lie verenigingen, die zich niet kunnen ver enigen met de huidige gang van zaken en zich nog zullen aanmelden. Men zal tot de competitie van volledig beroepsvoetbal maximaal 20 elftallen toelaten". Van de zijde van de Koninklijke Neder landse Voetbalbond deelt men ons mede, dat onlangs aan de clubs, die in de vroegere NBVB-competitie hebben gespeeld, gevraagd is hoe men over de huidige gang van zaken dacht. Uit de antwoorden is wel gebleken, dat deze in de KNVB opgenomen profclubs tevreden zijn met de situatie, zoals deze op het ogenblik in de nationale voetbalorgani satie bestaat. De Koninklijke Belgische Voetbalbond heeft aan de KNVB verzocht beperkende be palingen vast te stellen van de televisieuit zending van de landenwedstrijd Nederland Beugië, die op 3 April in Amsterdam wordt gespeeld. De Belgische bond is namelijk van plan op die dag competitiewedstrijden te laten doorgaan, alsmede een aantal beker ontmoetingen. In dit verband heeft de Bel gische bond gevraagd alleen toestemming te geven, indien de wedstrijd door de Belgische televisiezenders in uitgesteld relais wordt uitgezonden. Volgend jaar op Hemelvaartsdag in eigen land tegen Joegoslavië Naar wy vernemen ligt het internationale programma voor het Nederlands elftal voor het seizoen 1955'56 reeds in grote lijnen vast. De volgende wedstrijden staan op de agenda: 16 October 1955, Rotterdam: Nederland— België. 6 November 1955, Amsterdam: Nederland Noorwegen. 14 Maart 1956: Nederland B—Duitsland B in een nog nader aan te wijzen stad. 17 Maart 1956: Duitsland—Nederland in een nog nader aan te wijzen stad. 8 April 1956, Antwerpen: België—Neder land. 8 April 1956: Nederland BBelgië B in een nog nader aan te wijzen stad. Mei 1956 (Hemelvaartsdag): Nederland— Joegoslavië in een nog nader aan te wijzen stad. Op te merken valt. dat indien de Duitse Voetbalbond definitief accoord gaat met de wedstrijd tegen Nederland, deze ontmoeting waarschijnlijk niet op Zondag 18 Maart, maar op Zaterdag 17 Maart, wordt vast gesteld. De Duitse bond wil des Zondags het normale competitieprogramma laten afwer ken. De wedstrijd Duitsland—Nederland zal naar mag worden aangenomen per televisie worden uitgezonden en dit zou een grote concurrentie voor de competitie-ontmoetin gen van de Duitse clubs betekenen. Derhalve staat de Duitse bond op het standpunt om de landenwedstrijd tegen Nederland op Za terdag te organiseren. De besprekingen met Joegoslavië zijn nog niet definitief afgesloten. Mocht de ontmoe ting tussen Nederland en Joegoslavië door gang vinden, dan ligt het wel in de bedoe ling te zijner tijd een returnmatch te organiseren. De landenwedstrijd tussen Nederland en België zal worden geleid door de Engelse scheidsrechter Ellis. Hij wordt in zijn taak bijgestaan door zijn landgenoten Stokes en Buckley als grensrechters. Op dezelfde dag wordt in Gent een ont moeting gespeeld tussen het Belgische B- elftal en het Nederlands B-team. Deze wed strijd staat onder leiding van een nog nader aan te wijzen Franse scheidsrechter, bij gestaan door een Belgische en een Neder landse grensrechter. De overgespeelde wedstrijd Newcastle UnitedHuddersfield Town uit de zesde bekerronde in Engeland is na verlenging met tweenul door Newcastle gewonnen. Na het verstrijken van de reglementaire speel tijd was de stand nulnul. Newcastle komt in de halve finales op 26 Maart in Sheffield tegen York City uit. SCHOTSE LEAGUE—ENGELHE LEAGUE 32. De voetbalwedstrijd tussen de league elftallen van Schotland en van Engeland, gespeeld in Hampden Park. is met drie twee door de ploeg van de Schotse league gewonnen. Record van Geertje W iele ma met 14.8 sec. verbeterd Het veertienjarige Hilversumse Robben- zwemstertje Mary Kok heeft gisteravond in de overdekte zweminrichting aan de Kapel-, straat in Hilversum het Nederlands record 500 meter vrije slag, dat sedert 9 April 1951 met 6 min. 45.1 sec. op naam stond van Geertje Wielema. met niet minder dan 14.8 sec. verbeterd en gebracht op 6 min. 30.3 sec. Mary Kok begon onmiddellijk in een bij zonder snel tempo, zwom de 100 meter in 1 min. 8.8 sec., de 200 in 2 min. 28.5 sec. en de 300 in 3 min. 49.6 sec. Op de 400 meter no teerde zij een tijd van 5 min. 10.7 sec., wat slechts 0.8 sec. boven haar op 12 Maart in Amsterdam gemaakte nieuwe record is. Voor een tussentijd een bijzondere prestatie, die ook in het eindresultaat duidelijk tot uiting kwam. De tijden van de tijdwaamemers be droegen: 6 min. 30.1 sec., 6 min. 30.3 sec. en 6 min. 30.3 sec. In het Sportfondsen bad m Haarlem heeft DWR de vijfde, tevens de laatste, zwem- competitiewedstrijd van het winterseizoen gehouden. Het belangrijkste nummer van deze avnod was wel de 100 m. vrije slag dames-juniores. Als geheel vielen de prestaties van de Haar lemse zwemsters bepaald niet mede. Een gunstige uitzondering daarop vormde even wel het zwemmen van Inge Stroobach. Dit meisje beschikt over een bijzondere aanleg. Tot voor kort was zij nog lid van de AZ PC te Amersfoort, thans is zij lid van de Zwemclub Haarlem. Haar tijd van 1 m. 12.8 sec. houdt een belofte in voor betere prestaties. Overigens bestond het programma uit kor tere nummers en estafettes waarop de zwem mers en zwemsters elkaar fel bekampten. De uitslagen waren als volgt: 66 2/3 m. rugslag meisjes: 1. H. Band (HPC) 54 sec.: 2. L Bijkerk (HVGB) en M. Pieters (Haarlem), beiden 56.4 sec.: 66 2/2 m. rugslag heren nieuwelingen: 1. P Meyer (DWT) 50.1 sec.; 2. C. Blok (HPC) 50.1 sec.; 3. G. Wildschut (De Watervrienden) 50.7 sec. 100 m. vrije slag dames juniores: 1. I, Stroobach (Haarlem) 1 m. 12.8 sec.; 2. A. Wessels (DWR) 1 m. 16.1 sec.; 3. M. Smit (HPC) 1 m. 17.6 sec. 5 x 66 2/3 m. vrije estafette dames junio res: 1. Zwemclub Haarlem 4 m. 11.5 sec.; 2. DWR in 4 m 17 sec.: 3. HVGB 4 m. 25.4 sec. 66 2/3 m. vlinderslag heren juniores: 1. R. Prins (HPC) 46 sec.: 2. W. Geurtsen (HPC) 46.8 sec.; 3. J. van Lit (Haarlem) 48.1 sec. 3x66 2^3 m. wisselslagestafette heren nieuwelingen: 1. DWT 2 m. 32.8 sec.; 2. Haar lem 2 2 m. 33.4 sec.; 3. Haarlem 1 2 m. 36.4 seconde. Jean Bobet heeft de wegwedstrijd Parijs Nice gewonnen in de totaal tijd van 29 uur 58 min. en 4 sec. De laatste étappe van deze wedstrijd, van Manosque naar Nice over 258 km., werd gewonnen door de Fransman Bauvin in 7 uur 20 min. en 29 sec. Op de tweede plaats eindigde de Belg Derijcke vóór Payan (Fr.), Privat (Fr.) en Lerda (Fr.). Daarna volgde een peloton van 12 renners onder wie Jean Bobet. Géminiani, Molinéris, allen in dezelfde tijd als Bauvin. Het eindklassement luidt: 1. Jean Bobet (Fr.) 29.58.04; 2. Molinéris (Fr.) 29.59.22; 3. Bernard Gauthier (Fr.) z. t.; 4. Géminiani (Fr.) z. t.; 5. Roland (Fr.) z. t.; 6. Privat (Fr.) z. t. De wereldkampioen op de weg, de Frans man Louison Bobet, heeft in de vijfde étappe van de wedstrijd opgegeven. Naar wij vernemen heeft Pellenaars aan Van Ierlant, consul van de KNWU voor Brabant, die door de nationale wieier orga nisatie was aangezocht om als vertrouwens man voor Nederland op te treden ten behoe ve van de organisatoren van de Tour de France, medegedeeld, dat hij het aanbod om als ploegleider voor de Ronde van Frankrijk van dit jaar te fungeren, niet aanvaardt. Op 29 September 1954 heeft Pellenaars van de KNWU een brief ontvangen, waarin hem werd medegedeeld, dat men van zijn diensten geen gebruik meer zal maken. Pel lenaars vraagt, nu de KNWU hem toch heeft benaderd, om een schriftelijk bewijs, dat hij voor 1955 als ploegleider wordt benoemd mét vermelding van de bevoegdheden. Hij staat namelijk op het standpunt dat alle verantwoordelijkheid bij hem dient te liggen. Pellenaars is volkomen bereid alle voorbe reidende maatregelen tezamen met Van Ierlant te treffen. Ook wat betreft de keuze van de renners, maar verder wil hij niet gaan. Hij acht het onjuist dat als Van Ierlant en hij tot overeenstemming zijn gekomen, de KNWU dan nog wijzigingen in de samen stelling van de ploeg kan brengen. Clare Benedict, een in Zwitserland woon achtige Amerikaanse schrijfster, heeft weer eens diep in haar beurs getast met als resul taat dat van 13 tot 17 April een zes landen- schaaktournooi kan worden georganiseerd in Mont Pelerin. De organisatie is opgedra gen aan de schaakclub Zürich. Houder van de beker is het Nederlands team, dat dit keer zal bestaan uit Euwe, (Kramer, Bouwmeester en Prins. Donner is piet in de ploeg opgenomen, omdat hij om streeks die tijd aan een internationaal tour- nooi in Mar del Plata zal deelnemen. West- Dutisland speelt met Unzicker, Schmid, Heinicke en Pfeiffer. Alexander speelt aan bord 1 van de Engelse ploeg. Hij wordt ver gezeld door Golombek, Wade en Barry. Het Oostenrijkse team bestaat uit Dückstein, Kinzei, Koacs en Platt. Italië heeft zijn kan sen in handen gelegd van Castaldi, Paoli, Szaboados en Scafarelli, Zwitserland ten slotte verschijnt met Blau, Christoffel, Johner en Bhend. JO?«. V 1 Maar het bleef niet aldoor zulk mooi weer.... het was nu eenmaal diep in het najaar en dus hadden ze genoeg regen en kou te wachten. Nou, het regende en flink ook. Als de jongens op school zaten, loeide de wind langs de ramen en striem den de regendroppels tegen het glas. En als ze dan naar huls gingen, moesten ze soms voorover lopen tegen die straffe wind in. Maar ze zaten tenminste goed in hun capes gepakt Op een middag kwamen Rick en Bunkie ook weer samen uit school; en het was weer raak met de regennou! Maar toch hadden ze daar geen hekel aan. Ze vonden het wel leuk, zo tegen de natte wind in te zwoegendaar werden ze lekker warm van. „O, wat zijn jullie nat!", zei tante Liezebertha, toen ze in huis kwamen. „Doe maar gauw je capes uit en kruip lekker bij de kachel!" En ze trokken gauw dat doorweekte goed uit.... Zaterdag houdt ..Leonidas" in het Krelage huis aan de Leidsevaart in Haarlem een groot volleybaltournooi, waaraan door twee- en-vijftig teams wordt deelgenomen. Vele vooraanstaande volleybalploegen zijn van de partij, waarvan wij noemen: de kampioene van Nederland Boemerang, winnares 1954 AMVJ, VHH. Forto en US (allen Amster dam), Concordia, winnaar 1954 en Libanon (Rotterdam), DES (Den Haag), SW (Utrecht) en Lekas (Leeuwarden). Verder vrijwel alle vooraanstaande verenigingen uit de afdeling Haarlem, waaronder HVS, CIOS en Die Raeckse. Het toumooi begint om twee uur. De fina les worden 's avonds na acht uur gespeeld. Het programma van de op Zaterdag 19 Maart in het Sportfondsenbad in Haarlem vastgestelde waterpolo-competitiewedstrij- den luidt: Dames derde klasse: HPC 2HZV; dames tweede klasse: DWT 2DWT 3; dames eerste klasse: HVGBNereus; heren vijfde klasse: HPC 3—DWR 2; heren vierde klasse: HVGB 4Hillegom. In het Velserbad zijn dan vastgesteld: heren vierde klasse: VZV 2—DWT 3; heren tweede klasse: VZVDWT. Dinsdag 22 Maart worden in het Sport fondsenbad in Haarlem gespeeld: heren twee de klasse: DWR—Nereus 2; heren beker competitie vierde ronde: HaarlemDJK. In het Sportfondsenbad in Zaandam is vastgesteld: heren eerste klasse: Nereus— HPC. ADVERTENTIE T Stel dot NU zijn stem staakt Gisteravond heeft een talrijk publiek kun nen genieten van een goede, doch vooral spannende volleybalwedstrijd tussen de kam pioenscan di da ten Die Raeckse en CIOS. Die Raeckse heeft deze strijd verdiend gewon nen. CIOS zal volgende week Woensdag tegen de topploeg HVS haar laatste kans ver dedigen. Het lukte Die Raeckse in hoog tempo CIOS in de eerste game te overspelen. De groen- witten moesten met een time out de op mars van Die Raeckse stuitten (6-0). CIOS kon daarna iets inlopen (7-3), maar veel ver der kwamen de toekomstige sportleiders niet, want via 11-3 en 11-6 besliste Die Raeckse de eerste game in haar voordeel: 15-6. De tweede set deed de spanning toe nemen. Aanvankelijk nam CIOS een kleine voorsprong (3-1), maar de rood-witten na men de leiding over: 4-3, 6-5 en 9-7. Toch herstelde CIOS zich weer en via 9-9 brach ten de cursisten onder luide toejuichingen van hun supporters de stand via 11-9 en 13-9 op 15-9. De balans was weer in even wicht. Herstel We hadden verwacht dat Die Raeckse zich daarna moeilijk zou herstellen, maar het tegendeel was het geval. CIOS voldaan over de laatste game-overwinning liet zich in het nauw brengen: 6-1, 8-1, 8-3 en 10-6 voor de rood-witten. Zelfs liep Die Raeckse uit tot 13-7 en dit noopte CIOS time out te vragen. Met succes, want de groen-witten konden ophalen tot 14-9, 14-13, dankzij enkele harde smashes van Vink. De spaninng steeg, maar Die Raeckse sleepte toch de zege uit het vuur (15-13). Met deze morele steun bleek het voor Die Raeckse niet moeilijk de laatste game gedeci deerd te winnen: 3-1, 5-1, 11-2 (time out voor CIOS). Dit baatte weinig, want met 15-6 gaf CIOS deze set wel wat té gemakkelijk weg. Verdiend Die Raeckse won deze wedstrijd verdiend. De rood-witten lieten hun sterke smasher Christianus niet zonder werk en.... hun tegenstanders verwaarloosden de aanval te veel. Zo zagen we Vink als goed smasher normaal als set-upper mee doen. Dit kwam de aanval van CIOS zeker niet ten goede. Rapiditas kreeg zoals te verwachten was van HVS klop en onder aan de ranglijst blijft de spanning dus onverminderd voort duren. De eerste game won HVS via 4-0, 5-4, 9-5. 12-6 met 15-6. De tweede set ging voor de Rapidianen ruim verloren (15-2). De derde game bracht wat meer strijd (3-0 voor Rap., 4-4, 5-5, 7-5 voor Rap.), maar verder kwamen de zwart-witten niet. Via 10-7 bracht HVS de eindstand op 15-7. Rapiditas redde in de de laatste game de eer: 15-10. Dames Geheel onverwacht heeft HVS de reserves van Die Raeckse geklopt en zich vrijwel vei lig gesteld. PSVH en eD Blinkert zullen zich nu niet gemakkelijk meer aan de degradatie kunnen onttrekken. HVS won van Die Raeckse 2 met 15-5, 15-9, 8-15 en 15-13. Doordat VCK de Heemstede Berkenrode Combinatie weerstond is het de zwart-witten Zaterdag 26 Maart wordt in Brussel een hockeywedstrijd (heren) gespeeld tussen de B-elftallen van België en Nederland. Het Nederlands team is als volgt samen gesteld: Doel: Gouka (Laren). Achter: Forstman (Hilversu-) en Tolhoek (Amsterdam). Midden: Wagener (Hilversum), Van den Wildenberg (HTCC) en Classen (Union). Voor: Rensen (HDM), Van Grimsbergen (HTCC), Van Erven Dorens (Laren), Kristen (DKS) en Van Beaumont (Togo). Als reserves zijn aangewezen: Both (SCHC) en Mars (Breda). niet gelukt VCK van de vierde plaats te ver dringen. Met 15-8, 15-11 en 15-8 bleven de Velsense dames HBC de baas. Tweede klasse De reserves van CIOS deden het tegen Die Raeckse 2 beter dan hun clubgenoten uit het hoogste team en versloegen hun tegenstan ders met liefst 4-0. Door deze zege van de CïOS-club gaat de strijd om het kampioen schap in de tweede klasse nog tussen CIOS 2 en Leonidas, want ook Santpoort.viel af door een nederlaag tegen De Blinkert. Uitslagen Heren: CIOSDie Raeckse 1-3;; Rap.—HVS 1-3; Die Raeckse—CIOS 2 0-4; HVS 3— Brandweer 4-0; Blinkert—Santpoort 3-1; CIOS 3OVRA 0-3; PSVH 2PWN 0-4; Blinkert 4—Boru 0-3; Rap. 3Stampers 0-4; GiosAW 4-0; AVC—OSS 3-1; Blinkert 3— Santpoort 2 3-1; Leonidas 2Spaarnestad 2-2. Dames: VCK—HBC 3-0; Die Raeckse 2— HVS 1-3; HVS 3—Stampers 0-3; Velox 4— OVRA 2 4-0; Santpoort 2—HVS 2 0-4; VCR— OSS 1-3; VVVH—Gios 2 2-2. De eerste van de twee testmatches tussen Nieuw Zeeland en Engeland is door de Engelsen gewonnen met 8 wickets. Nadat er gedurende de laatste twee dagen ten gevolge van de regen niet kon worden gespeeld luidde de stand bij het begin van de laatste dag: Nieuw Zeeland 125 all out. Engeland 209 voor 8. Hutton, de Engelse aan voerder, aarzelde niet op dit totaal te sluiten. In de tweede innings scoorden de Nieuw- Zeelanders 67 runs voor het verlies van 1 wicket. Doch toen de overige 9 wickets te zamen slechts 65 runs opleverden, zag het er voor de gastheren somber uit. De Engelsen behoefden in hun tweede innings maar een totaal van 49 in anderhalf uur te maken om zich winnaar te kunnen noemen. Graveney scoorde veertig minuten voor tijd de win ning-hit en bleef met 32 runs not out Tyson was ditmaal de grote man in de Engelse aanval Hij nam 4 wickets voor 16 runs. Bij de Nieuw-Zeelanders weerstond Reid de Engelse aanval het best, doch toen ook hij als slachtoffer van Tyson viel was de strijd snel beslist. oooooooocooo U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnès f7. 17 kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE vertaald uit het Engels 43) De ogen van de generaal waren groot van verbazing en schenen uit zijn hoofd te puilen. Zowel bij hem thuis, alsook in de omgeving was zijn wil wet en niemand durfde hem ooit tegen te spreken. Met de grootste moeite hield hij zich in bedwang. „En ik ben niet gewend, dat men mij de wet voorschrijft, jonge dame!" zei hij op ijzige toon. „Misschien zult U straks spijt hebben van Uw dwaze houding", zei Daphne op even ijzige toon. „Misschien zult U dan de moed hebben om Uw ongelijk te beken nen. Ik ga er nu maar vandoorO nee, U behoeft niet te bellen, ik vind de weg wel Ze liet hem achter in een bulderende woede-uitbarsting. HOOFDSTUK 9 Opnieuw waren Daphne en haar vier compagnons bijeen in het kleine vertrek op Soho Square, en toen ze verslag had uitgebracht over haar tocht naar „The Old Cottage" en haar onderhoud met de huizenmakelaar, keken ze elkaar vragend aan. Everest was de eerste, die sprak. „Wat moeten we nu doen, Daph?" vroeg hij. „Dat meisje Fortescue, dat ons zo lelijk ophield op de dag, dat Beverley betaalde, was daar dus kennelijk met opzet neer- geplant. Maar wie is ze in hemelsnaam?" „Ik wou dat je me dat kon vertellen", antwoordde Daphne. „Die z.g. broer van haar is dus de huurder van dat afgelegen landhuis, en hij is ook de man, die de ont voeringen uitvoert en het geld in ont vangst neemt.... behalve in het geval van Beverley's zoontje, toen het een heel andere man was...." „Klaarblijkelijk is hij ook een vriend van de professor", merkte Sylvester op. „Want hij gaat bij onze geleerde vriend op bezoek. Is het mogelijk, dat het Straw- son is?" Ze schudde haar hoofd. „Onmogelijk! Strawson heeft een heel andere bouw. Een magere man kan zich zelf wel dikker maken, maar een goedge vulde man kan zich moeilijk tot een lange slanke figuur omtoveren" „Geloof je nog steeds, Daph, dat de pro fessor de centrale figuur is?" vroeg Eve rest even later. „Ik zie geen andere oplossing, Martin", antwoordde ze. „De professor reist hier heen terug met Strawson, met wie hij zeer bevriend raakt. Hij introduceert Strawson bij rijke vrienden; Susan Herrison wordt ontvoerd onder omstandigheden, die ver denking doet reizen tegen Strawson en Wentworth, maar de laatste doet een op zienbarende onthulling over vriend Straw son, die in Australië een bekende oplichter blijkt te zijn geweest.In het huis van de professor ontdekken we vervolgens die aantekening betreffende een afspraak met generaal Charles Fortress op de be tekenisvolle datum van de 20ste van de maand „We kunnen aan die datum nog niet té veel betekenis toekennen, voordat er wer kelijk iets gebeurd is", merkte Sylvester op. Voordat ze hem kon antwoorden, zei Everest: „Vertel ons uitgebreid over je onderhoud met de generaal! Hugh deelde ons mee, dat je het nodig vond naar hem toe te gaan. Was hij erg ongenaakbaar?" „Hij was één van de onhebbelijkste mensen, die ik tot dusver ontmoet heb", antwoordde deze. „Vertel er ons alles van!" drongen ze aan. „Je zult hem stellig wel behoorlijk van repliek gediend hebben!" Ze glimlachte. „Heus, ik ben heel be leefd begonnen", zei ze, „maar hij heeft me van het moment af, dat ik zijn kamer binnenkwam, behandeld alsof ik een stuk vuil was. Hij scheen het een bespottelijk idee te vinden, dat iemand het in zijn 1 hoofd zou durven halen de dochter van generaal Charles Fortress te ontvoeren. En voor het geval dat toch waar zou zijn, achtte hij zich heel goed in staat om zelf handelend op te treden, zonder de hulp van een jonge vrouw als ik! Welik heb hem precies gezegd, wat ik van hem dacht! De opgeblazen oude dwaas! En ik ben ver volgens vertrokken", „En als zijn dochter werkelijk ontvoerd wordt?" vroeg Trevitter. Ze haalde haar schouders op. „Ik zal me er niet druk over maken Hij zal waarschijnlijk weigeren te betalen en regelrecht naar Scotland Yard wan delen, waar hij een en ander over mij te horen zal krijgen, wat hem allesbehalve prettig in de oren zal klinken, gezien de houding, die hij tegenover mij aannam". „Maar stel, dat hij met de hoed in de hand naar jou toe komt en zeer berouwvol is?" vroeg Williamson geamuseerd. „Dat is eenvoudig niet voor te stellen, Hugh!" „Maar je houdt altijd rekening met het meest onwaarschijnlijke!" „Die is raak! Inderdaad! Natuurlijk moet je altijd een oprecht gemeende veront schuldiging aanvaardenDat zou ik ook stellig doen. Ik zou hem dan aanraden niet te betalen en zich regelrecht tot Scotland Yard te wenden. We zouden een inval kunnen doen in het bewuste huisEn tegelijkertijd zonden we die flat in Bris- tow Mansions doorzoekenJe kunt er van op aan, dat één van die twee ver blijven al het ons nog ontbrekende be wijsmateriaal zal opleveren! Ik vind het niet prettig om er nu al de Yard bij te halen. We hebben tot dusver de politie altijd een zaak, die kant en klaar was, overgedragen. Maar we kunnen in dit stadium die oude generaal hoe onaan genaam ik hem persoonlijk ook vind toch niet rustig dat losgeld laten betalen. We mogen dat niet doen.'t Vervelende is dat we niet veel tijd meer hebben, want overmorgen is het al de 20ste....! Maar allemensen!" „Wat is er?" Ze riepen het alle vier tegelijk uit, om dat ze duidelijk zagen, dat Daphne plotse ling op een idee was gekomen. Een idee van belangZe was rechtop in haar stoel gaan zitten en staarde als gefascineerd voor zich uit. Heel langzaam scheen ze door hun vraag tot de werkelijkheid terug te keren. Ze begon als in trance te spreken. „Ik weet het niet zeker", begon ze, „maar er is opeens iets bij me opgekomen. Een mogelijkheid.Ik kan jullie er verder niets over vertellen, want ik moet het eerst nader bekijken. Misschien ben ik er helemaal naast, maar zo niet, dan heb ik waarschijnlijk de oplossing van het pro bleem gevonden. De vier mannen keken elkaar aan. Ze wisten dat het geen zin had om aandrang op haar uit te oefenen. En ook wisten ze heel goed, dat ze hen, zodra ze werkelijk zekerheid had, op de hoogte zou stellen.. De advocaat merkte glimlachend op: „Is het zo fantastisch, Daph?" Ze antwoordde niet dadelijk. Tenslotte zei ze aarzelend: „Het is te fantastisch om het onmiddellijk te kunnen geloven, Martin. Maar weet je, wat ik zal doen om jullie te bewijzen, dat ik tegen mijn eventueel ver lies kan?" Ze scheurde een blocnote-velletje af en schreef hierop haastig enkele woorden. Vervolgens vouwde ze het papiertje dub bel en stak het in een enveloppe, welke ze dichtplakte. Ze overhandigde de enve loppe aan Williamson en keek hem half lachend, half verontschuldigend aan. „Ik heb de naam van de „Zwarte Spin" op papier gezet", zei ze, „en als het ons ge lukt, deze bende te pakken te krijgen, dan zal blijken, of ik gelijk had of niet. We zullen deze enveloppe openmaken en jullie kunt me uitlachen.... of...." Er kwam een frons op haar voorhoofd en ze scheen opnieuw verdiept te raken in de nieuwe facetten, welke het probleem haar opeens had opgeleverd. Het duurde enige tijd, voordat ze weer begon te spre ken. „Het allerbelangrijkste punt is op het ogenblik die flat in Bristow Mansions. Ik wil dat jullie daar binnen 36 uur tracht binnen te komen en een grondig onderzoek instelt. Vraag ik te veel?" „Dat hangt er van af, of meneer Robert Fortescue zo vriendelijk wil zijn om enige tijd afwezig te blijven", merkte Williamson op. „Ik wil vooral zijn vingerafdrukken heb ben", zei Daphne. (Wordt vervolgdj.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 6