Ckefariae,4 PANG „De Grafische" Sterren van de „nulde" grootte Camera draait van het Leger langs facetten des Heilswerk Arnhemse schoolklas krijgt les in schaken Canada schenkt een Noordpool-uitrusting Minister antwoordt: de onafhankelijk heid der pers is niet aangetast Drie commando's voor de Krijgsraad-West *t)e petsmp&unfi. van cfemste Tang. ma Zie Boven N.Ph.O. concerteerde voor het P.E.N. Modeshow van Vogelzang DONDERDAG 17 MAART 1955 Voor het leger-studiecentrum Belangrijke vooruitgang bij bestrijding van pijnen PTT-personeel houdt een landelijke loonconferentie Minder dienstplichtigen in Belgié Geclausuleerde regeringsuitnodiging aan dagblad In Stedelijk Museum te Amsterdam Ongeregeldheden op Cyprus hij begin van een proces Opnamen in zaal van het Jongenshuis te Haarlem Veehouder bestal buurman ln de zesde klas van een der openbare scholen in Arnhem staat elke week één maal, inplaats van een gewoon zwart schoolbord, een reusachtig schaakbord voor de klas. In plaats van een onderwij zer, is dan in die klas een echte schaak meester aan het woord, namelijk de heer C. J. H. Schepel, die sinds enige tijd de jongens en meisjes uit deze klas les geeft in schakên. Het betreft hier een proef die wordt genomen op aandringen van de Rijksinspecteur van het L.O. en waarvan men de vorderingen worden door gra fieken bijgehouden veel verwacht. Als de proef tot tevredenheid verloopt, zal men de mogelijkheden tot het invoeren van dit exclusieve vak op de lagere scholen overwegen. De militaire en luchtvaart-attaché aan de ambassade van Canada, kolonel W. J. Moogk, heeft Woensdagmiddag in het Oude Wapenhuis aan de Korte Geer te Delft een Canadese militaire pool-uitrusting overge dragen, die door de Canadese regering werd aangeboden ten behoeve van de stu dieverzameling van het Nederlandse leger. De staatssecretaris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, heeft de nieuwe aanwinst voor het studiecentrum, namens de Neder landse regering in ontvangst genomen. Het Canadese geschenk bestaat uit 65 uitrustingstukken, die door de Canadese militairen in arctische omstandigheden worden gebruikt. Er is van Canadese zijde aan de vervaardiging van die uitrusting stukken een uitgebreid onderzoek en studie voorafgegaan. Zo doen de kledingstukken eenzelfde dienst als de Eskimopels, die aan de binnenzijde is gevoerd en die een ge matigde luchtruimte vormt tussen de tem peratuur beneden het vriespunt en die van het menselijk lichaam. .In het studiecentrum is nu een dubbel gevoerde tent opgesteld, waardoor eenzelf de beginsel is toegepast bij het gebruik van de dubbele bekleding, met nylon ver werkt. Er zijn muskietnetten voor hoofd bedekking, Noordpoolwanten met aparte vinger-onderwanten, een reparatieuitrus ting voor Noordpoolwerktuigen, witte ny lonhemden, volgens het hierboven om schreven principe, camouflage-broeken in witte kleur, kookapparaten, ja zelfs een witte lippenstift voor gesprongen lippen. Voorts schoenen en overschoenen van een bijzondere makelij, rugzak, overjas, een slede; kortom een volledige uitrusting. ADVERTENTIE Door belangrijke ontdekkingen op het gebied van pijnbestrijding is het mo gelijk geworden een tablet te maken dat inderdaad beter en krachtiger helpt, ook daar waar andere middelen (alen. De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Celeerden hebben vastgesteld waan en hoo pijn ontstaat en zij hebben geleerd pijn te metBitm Daarna heb ben zij kans gezien de werking van een der oudste pijnbestrijders belangrijk te versterken door toevoeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep beter dan elk middel afzonderlijk. TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 85 et. De bond van Nederlands PTT-personeel, die niet in het georganiseerd overleg is opgenomen, heeft in een bondsraadzitting te Utrecht met algemene stemmen besloten op 2 April a.s. een landelijke loonconfe rentie te houden in Utrecht. Aanleiding hiertoe zijn de tot op heden bekend ge worden salarisvoorstellen zowel van de regering als van de bij het overleg be trokken organisaties. De bond wil door deze landelijke loon conferentie nog eens onderstrepen hoe noodzakelijk een loonsverhoging is. Zoals bekend is deze bond voorstander van een loonsverhoging van 10 percent met terug werkende kracht tot 1 October 1954. Als gevolg van de demografische ont wikkeling en de daarmee gepaard gaande daling van het aantal jongemannen is in België het aantal beschikbare dienstplich tigen achteruit gegaan. Dit zal in 1956 42.500 bedrogen tegenover 52.000 in 1955. Het aantal actieve divisies moet in 1956 van drie op twee teruggebracht worden. België beschikt over drie actieve divisies op 75 percent van het oorlogs-effectief. Minister Drees heeft geantwoord op vra gen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart luidende: „Is het juist dat de regering door be middeling van de RVD een aantal Neder landse dagbladen heeft uitgenodigd, een redacteur een reportagereis naar Neder lands Nieuw-Guinea te doen maken? Is het juist dat de uitnodiging aan een dezer bladen vergezeld is gegaan van de mededeling, dat de regering een met name j genoemde redacteur van dit blad niet als redactioneel vertegenwoordiger van deze krant voor deze reis zou kunnen aanvaar den, aangezien de regering bezwaar had tegen publicaties, die de betrokken jour- I nalist enige jaren geleden al dan niet zou hebben gedaan? In het juist, dat het betrpkken blad de uitnodiging van de regering onder deze omstandigheden van de hand heeft moeten wijzen, omdat het geen discriminatie van een zijner redacteuren wenste te aan vaarden en omdat het principieel bezwaar maakte tegen inmenging van de regering in zijn redactionele aangelegenheden? Is de regering niet van oordeel, dat zij zich ook wanneer zij in het belang van de voorlichting in bepaalde gevallen facili teiten aan dagbladen verleent dient te onthouden van handelingen, die de indruk zouden kunnen wekken, dat zij de onaf hankelijkheid van de pers zou willen aan tasten?" De minister-president minister van Al gemene Zaken heeft thans schriftelijk ge antwoord. De eerste vraag wordt beves tigend beantwoord, met dien verstande, dat de reis niet een reportage-, maar een oriën tatiereis is. Zoals de tweede vraag is ge steld, zou zij formeel ontkennend beant woord moeten worden. Aan het bedoelde blad was namelijk nog geen uitnodiging gericht. Aan de hoofdredactie was echter vertrouwelijk medegedeeld, dat een uit nodiging in overweging was, doch dat te voren zekerheid gewenst was, dat een be paalde redacteur niet als vertegenwoor diger zou worden aangewezen in verband met tegen zijn journalistiek optreden in het verleden als waarnemend hoofdredac teur van een persbureau bestaande be zwaren. De hoofdredactie heeft in het ver trouwelijke gesprek verklaard, geen prijs te stellen op een geclausuleerde uitnodi ging. Na dit gesprek zou de hoofdredacteur nog een onderhoud hebben gehad met de gouverneur van Nieuw-Guinea. Dat heeft echter eerst zeer kort vöör diens vertrek plaats gehad, zodat daarop geen nader overleg is gevolgd. De regering is er zich van bewust, dat aan elke discriminatie, zowel tussen bladen als tussen journalisten persoonlijk, bezwaren verbonden zijn. Zij is echter niét van oordeel, dat de geschet ste gang van zaken kan worden aange- De krijgsraad te velde West te 's-Graveo- hage heeft Woensdagmiddag na raadka mer de 21-jarige soldaat C. W. H., de 22- jarige soldaat P. K. en de 21-jarige soldaat Th. J. van O. ieder veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en een jaar strafklasse. Deze drie soldaten hadden op 9 Januari, zoals zij ter zitting vanmiddag bekenden, een mili taire jeep met veertig liter benzine wegge nomen en waren naar het Zuiden gereden. Zij wilden in dienst van het vreemdelihgen- legioen treden. In België, bij Charleroi, kre gen zij een ongeval, zodat hun reis een voortijdig einde nam. Zij meldden zich bij de politie en werden teruggebracht. Enige dagen later ontvluchtten zij uit het arrest lokaal te Roosendaal, maar na enkele da gen van vrijheid kwamen zij toch terug. De drie soldaten waren alle drie ingedeeld bij de commandotroepen, wat hun niet goed beviel want, zoals een der verdedigers in zijn pleidooi zeide, K. vond het in het straf kamp in Nieuwersluis beter dan b\j de „commando's". De auditeur-militair requireerde tegen H. en Van O. ieder een gevangenisstraf van vijf maanden en tegen K., die recidivist is, ten straf van zes maanden met aftrek van voorarrest. Voorts eiste hij tegen alle drie ontslag uit de militaire dienst zonder ont zetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen. De verdedigers vroegen een clemente straf. merkt als een aantasting van de onaf hankelijkheid van de pers. Het ging in dit geval om een uitnodiging, waarbij de bedoeling voorzat aan de journalisten de gelegenheid te geven in persoonlijk contact met de gouverneur en anderen in Nieuw- Guinea zo ruim mogelijke inlichtingen te verkrijgen, ook van vertrouwelijke aard. Onder die omstandigheden moet de moge lijkheid bestaan een bepaalde uitnodiging al dan niet te doen uitgaan. De bezwaren geopperd tegen de hierbij betrokken jour nalist worden thans ingevolge een daartoe van de zijde der pers gedaan verzoek nog nader bezien. In de nieuwe vleugel van Amsterdams Stedelijk Museum wordt tot 6 April een tentoonstelling gehouden door „De Grafi sche" de vereniging tot Bevordering der Grafische Kunst. Het zien van zo'n ten toonstelling, waar meer dan honderdvijftig werken van klein formaat hangen, waar van het merendeel eigenlijk „op de hand" bekeken dient te worden, is altijd nogal een zware opgave. De meeste grafiek hoort thuis in portefeuilles, om daar van tijd tot tijd eens uitgenomen en rustig bekeken te worden. Of dat iets is voor onze gehaaste en dynamische tijd blijft een andere kwestie. Maar goed, een tentoonstelling als deze biedt in ieder geval het voordeel van over zichtelijkheid en geeft ons gelegenheid om met de jongste producten der Nederlandse grafiek kennis te maken. Op enkele uitzon- deringen na levert dat geen verrassingen 1 op. De traditie van de landschap-ets wordt door een aantal grafici op de bekende, conventionele wijze geprolongeerd. Er valt daarin heel wat vakbekwaamheid en gevoelig sentiment op te merken, maar het doet zo volkomen als voorbij aan, dat men er met de beste wil niet warm voor kan lopen. Een uitzondering kan gemaakt wor den voor een figuur als Dirk van Gelder, die op nauwgezette en nadrukkelijke wijze een landschap of stilleven analyseert en dat zo klaar en helder op de etsplaat brengt, dat het de beschouwer wel dwingt deze aandachtige visie te volgen. Een andere en woeliger stroming in het ensemble zou de „fantastische" genoemd kunnen worden. Het zijn diegenen, die niet rechtstreeks naar een reëel onderwerp wer ken, maar in hun prenten een „verbeel ding" van realiteit of droom geven. Tot hen reken ik Jeanne Bieruma Oosting, die als een ware alchemiste diverse procédés (als aquatint en kleurets) beproeft om daar mede schorpioenen en kevers op suggestie ve wijze te verbeelden. Maisie van Hoog straten vond haar inspiratie eveneens in de wereld van rupsen en kevers en maakte daarvan enige grillige kleurenlitho's. Het leven van planten en dieren wordt door Harry van Kruiningen getransponeerd tot een samenspel van kleurenvlakken en lij nen. Bepaald verrassend zijn de litho's van Jan Bezemer vooral de prent „Vogel" is prachtig van kleur en groot van vorm. Jan Wiegers zond een litho in, getiteld Noord- zee-Ameland, waarin hij zich een meester in het stellen van krachtige naast uiterst verfijnde kleuren toont. Surrealisten of droomverkenners zijn Hans van Dokkum en J. M. Prange. M. C. Escher gaat met zijn houtsneden „Spiralen" en „Concentrische ruimtevul ling" steeds verder op de weg zonder einde der mathematische onderzoekingen. Daar is een aparte schoonheid in, voor wie het zien kan. Ten slotte moet ik nog een heel boeiende kleurenlino van Jenny Dalen oord. de grappig naieve prenten van F. Lensvelt en enige karakteristieke en echt persoonlijke houtsneden van Willem Noordhoek vermelden. OTTO B. DE KAT ADVERTENTIE Let op de naam RANG op Het beschermende omhulsel Op een heldere vries- avond als er geen maan schijnt, zoals in de eer ste dagen van deze week het geval is, kunt u dui delijk de heldere en de zwakke sterren onder scheiden. Dat deden on ze voorvaderen in de Oudheid ook al; van hen zijn de uitdrukkingen „een ster van de eerste grootte" enz. afkomstig. Zij deelden de zichtbare sterren in in zes grootte klassen. Sterren van de eerste grootte waren de helderste, sterren van de zesde grootte waren die, welke nog juist voor het blote oog zichtbaar wa ren. (Het woord ..grootte" is ietwat misleidend; het zegt namelijk niets om trent de afmetingen van zo'n ster, maar heeft al leen betrekking op de helderheid. Tegenwoor dig gebruiken de astro nomen dan ook de term „magnitude", die welis waar precies hetzelfde betekent, maar nu een maal bij afspraak is in gevoerd en in elk geval mooi wetenschappelijk klinkt.) Het blote oog ziet zevenduizend sterren. Mocht u dit willen gaan natellen en bij die be zigheid niet verder ko men dan ongeveer de helft, bedenkt dan, éér ge een ingezonden stuk gaat schrijven, dat ieder van ons persoonlijk maar de helft van de totale hemelkoepel ziet on der onze voeten staan net zo goed sterren als bo ven ons hoofd! Zevenduizend sterren. Zo groot was „de we reld" tot in de dagen van Galilei (1609), de eerste die een kijker gebruikte. Nemen wij namelijk een verrekijker ter hand die sterren tot de achtste grootte zichtbaar maakt dan tellend) we ineens 70.000 sterren. Telescopen met een tien- centimetcr-objectief, zo als diverse amateurs be zitten, onderscheiden sterren tot de twaalfde grootteklasse. Er blijken met zo'n instrument vier millioen sterren zicht baar te worden Grote telescopen, zo als die op sterrenwach ten worden gebruikt, ontdekken nog sterren van de zestiende groot teklasse: het aantal ster ren dat in deze instru menten zichtbaar is. be draagt honderd millioen. Voorziet men deze reu- zentelescopen van foto grafische camera's men hoeft dan niet uren te turen, maar belicht eenvoudig een fotografi sche plaat; deze wordt, anders dan het menselij ke oog. niet moe en ziet dus meer naarmate er meer tijd verstrijkt dan komen er nog ster ren tot de 22ste grootte klasse aan het licht. Het instrument „ziet" er dan drie milliard. De blote-oog-indeling in zes klassen was een ruwe indeling. Photome ters hebben in onze eeuw dat werk overgenomen zij werken nauwkeu riger. Tegenwoordig geldt deze standaard: een ster van de eerste grootte is 2,5 maal zo helder als een van de tweede grootte; deze laatste is weer 2,5 maal zo helder als een ster uit de derde grootte-klasse, enz. We beschikken nu dus over een exacte hel derheidsindeling, waar bij ook decimalen te pas komen, want de sterren houden zich natuurlijk niet precies aan de oor spronkelijke ruwe inde ling. Wij onderscheiden nu dus sterren van b.v. de magnitude 1.6 zoals Castor in de Tweelingen, die dus minder helder is dan een ster van de eer ste grootte, maar helder der dan een van de twee de grootte). Zelfs heeft men de helderheidsschaal nog moeten uitbreiden voor de „zeer heldere" sterren en de „allerhelderste", zodat wij nu ook sterren van de „nulde" grootte kennen, zoals Wega in de Lier en zelfs bestaat zr een „negatieve" groot teklasse, waarin bijvoor - veeld Sirius in de Grote Hond thuis hoort. Sirius, de helderste ster aan ons firmament (in de voor avond laag bouen de Z uiderkim) heeft een magnitude van „minus 1.6". Hoe kleiner het ge tal, hoe helderder de ster. De zon heeft een magnitude „minus 27". G. v. W. PAPHOS. (Reuter) In Paphos is het proces begonnen tegen zes Grieken en ze ven Cyprioten, die beschuldigd worden van het propageren van een burgeroorlog. Honderden studenten hadden zich voor de rechtszaal verzameld en blokkeerden de toegang toen de politie de beklaagden wil de binnenvoeren. De menigte omringde de dertien mannen en ontrukte er twee aan de politie. Deze slaagde er spoedig in de mannen te pakken te krijgen. Er werden bosjes radijs en modder naar de politie ge smeten en schande geroepen over de En gelsen. Politie-auto's werden met stenen bekogeld. Ruiten van de rechtszaal wer den ingegooid met stenen en flessen. De beklaagden zijn 25 Januari gear resteerd, nadat een Griekse motorboot te Chloraka, bij Paphos, van overheidswege in beslag genomen werd. Er zouden zich ontploffingsmiddelen aan boord bevonden hebben. (Onze reisredacteur heeft destijds gemeld dat deze sloffen bestemd waren om bij de visvangst te worden gebruikt). Woensdagavond heeft fcet Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Haarlemse Concertzaal voor het P.E.N. gespeeld. Met het organiseren van dit concert stelde dit bedrijf een zeer te waarderen daad, die gezien de zeer grote belangstelling ruim schoots geapprecieerd werd. Onder leiding van Toon Verhey werd een vrij bevattelijk programma uitgevoerd, dat door Marinus Adam met een beknopte toelichting inge leid werd en daardoor nog meer insloeg. Het begon met Beethoven's ouverture voor het drama „Coriolanus" van de Ween- se dichter Collin, maar wellicht nooit bij dit stuk gespeeld. Als concert-ouverture behoort het tot het répertoire van ieder groot orkest. Adam wees op de twee con trasterende thema's waaruit het werk op gebouwd is: het koppige Coriolanus-thema, dat de Romeinse veldheer kenschetst, die uit .wraak zijn vaderstad wil verwoesten, met daarnaast het milde thema, dat de smeekbeden van zijn vrouw en zijn moe- det bedoelt weer te geven. Het suggereert het tragische einde van Coriolanus, die de hand aan zichzelf slaat. Na deze toelichting zal de markante uitvoering van de Ouver ture het publiek stellig duidelijk geworden zijn. Het tweede programmanummer, de Se renade voor Strijkorkest van Tsjaikofsky, gaf geen aanleiding tot enige anecdotische parallel. De inleider beperkte zich dan ook tot een korte karakterisering van de vier delen, waaruit deze „Avondmuziek" be staat. De zeer geanimeerde vertolking van het geheel, dat ons Tsjaikofsky typeert in zijn geniale halfslachtigheid als Rus en cosmopoliet, viel blijkbaar bijzonder in de smaak van het publiek. De concert-ouverture „Cyrano de Ber gerac" van Johan Wagenaar gaf weer aan leiding om op het verband te wijzen tussen de karakteristiek van de hoofdfiguur (de held uit de beroemde comedie van Ro stand) en de muzikale thematiek. Dus net zoals bij de eerste ouverture, maar dan psychologisch heel wat ingewikkelder en uitgebreider. Want Wagenaar heeft de dichterlijke held zevenvoudig willen uit beelden. Een brillante uitvoering van deze meesterlijke partituur genoot een opmer kelijk succes. En tenslotte werd de tweede „Arlésienne"-suite van Bizet, fragmenten van de toneelmuziek bij het Provengaalse drama van Daudet, die de folkloristische sfeer van het landleven in de „Midi'' zo treffend weergeeft, vooral in de Faran- dole, op een oud-Franse melodie, die Lully in de zeventiende eeuw reeds gebruikte voor een „Marche royale", doch die hier als een opgewekte slingerdans (met bege leiding van de onvermijdelijke Proven- gaalse „tambourinair") een eigen cachet krijgt. ln de grote benedenzaal van het Jon genshuis van het Leger des Heils in Haar lem flitsten Woensdagmiddag hele trossen lampen tot een totale sterkte van veertig duizend Watt aan boven de hoofden van een schare opgewekt spelende en lezende jongetjes en een grote camera begon zacht jes te snorren. Een nu hier en dan daar re gelend optredende regisseur schreeuwde .Ja" en op dat moment kwam de directeur ran het Jongenshuis, kapitein C. J. Schaap, met een bedeesd roodharig jongetje aan zijn hand de zaal binnen, dat door een be minnelijke groepsleidster werd overgeno men en zorgvuldig door het camera-oog gevolgd langs de spelletjestafels naar een leesboekje gebracht. En toen toonde de re gisseur zich nog niet tevreden en ailes moest opnieuw gaan gebeuren: kapitein Schaap verdween weer met het jongetje achter de deur. Zulke herhalingen kenmerkten ook de op namen voor een film van ruim een uur over het veelzijdige werk van het Leger des Heils, welke wordt vervaardigd door de Smalfilmstudio „Mirrorfilm" te Amster dam. De productieleider Nick Werner, de regisseur Joop van Essen en de cameraman Wil Simon, zijn, behalve in dit Jongenshuis i. mui, te Haarlem, reeds in verscheidene andere Het publiek toonde zich zeer dankbaar fo„„. w «rir-e* „n »Hn plaatsen ln het land geweest om een facet van het Leger des Heils te belichten: Rys- wyk, Voorburg, Amsterdam, Rotterdam, jegens het orkest en zijn beide leiders. JOS. DE KLERK. De zaal van het Jongenshuis van het Leger des Heils aan het Spaarne 106 te Haarlem onder de zonnen van Mirrors Smalfilm studio. Links een groepsleidster, kapiteine R. Brandsma. en op de achtergrond achter de camera Wil Simon, de productieleider Niek Werner en geheel rechts de regisseur Joop van Essen. En op de voorgrond na tuurlijk de jongetjes, want om hun zal het gaan in de film. Den Haag, Groningen, Baarn, Hilversum, Lunteren. De chef-secretaris van het Leger des Heils, kolonel W. F. Palstra. die af en toe de filmmensen eens achterna rijdt om te zien hoe het ermee staat en ook in Haarlem een deel van de opname bijwoonde, vertel de. dat de film bedoeld is om de zeer velen, die nu al jarenlang het werk van het Le ger des Heils steunen, eens duidelijk te la ten zien, wat voor werk dit eigenlijk alle maal is, omdat men daar meestal nog een vrij vaag begrip van heeft. „We gaan hem zelf vertonen", zei de chef-secretaris, „door het hele land, in de kleinere stadjes en dor pen en in de steden, waar wij er gezelschap pen zullen uitnodigen. Dan komen de men sen eens uitvoerig aan de weet, waar zij met hun goeie geld aan meewerken". Naar hij voorts mededeelde is het de bedoeling van de film een levendige documentaire te maken, die ongeveer in September zijn pre mière zal beleven. In gezelschap van de chef-secretaris bevond zich majoor H. La- huis, secretaris van de afdeling Bijzondere Zaken van het Leger des Heils, waaronder dit werk ressorteert. De eerste modeshow die de firma Vogel zang na 1940 hield is uitstekend geslaagd. Zij werd deze week gehouden in twee bovenzalen van restaurant Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem. De animo om er bij te zijn bleek zeer groot: er bleef geen plaats onbezet. De firma Vogel zang heeft gestreefd naar een aanpassing van de buitenlandse mode aan de Neder landse smaak en blijkens deze show is zij in dit streven heel wel geslaagd. Franse vrouwen zijn over het algemeen kleiner en smaller dan de Nederlandse. En daarom gebeurt het zo dikwijls dat op een show van buitenlandse modellen de Neder landse vrouw met afgunst moet toekijken naar al het moois dat zij toch niet zal kun nen dragen. Deze jaloerse gevpelens kan men op de show van de firma Vogelzang niet gekoesterd hebben. Want er liep een mannequin mee die maat 44 wel zó voor treffelijk voordroeg en op zo'n charmante wijze, dat men in de zaal eens en vooral het foutieve idéé heeft laten varen dat men alleen met smalle taille en kleine maat een goed figuur zou kunnen slaan. Er was Franse, Engelse en Zwitserse import, maar de meeste modellen waren toch van de Nederlandse confectie-industrie afkomstig, die voor haar buitenlandse con currenten niet behoeft onder te doen. Veel aandacht is besteed aan de mantels, waar onder veel rechte swaggers. Heel mooi was in dit model een Engelse zibeline jas in prachtig blauw met lage sluiting. Van Italiaanse afkomst was de originele mantel van lichtblauw vilt: het model was onge veerd, had een driekwart mouw, grote brede zakken en werd hooggesloten ge dragen. Hij kreeg een enthousiast applausje. Jersey heeft allerlei plezierige kwalitei ten: zij rekt niet, zakt niet uit, het model blijft ongeschonden al wordt de stof dag in dag uit gedragen, en jersey is soepel zodat de stof met succes geplisseerd kan worden. Vandaar dat Vogelzang diverse deux- en trois-pièces in dit materiaal liet zien. En er werd ook een Frans model getoond van een geheel geplisseerde japon in prachtig rood. Het geplisseerde lijfje was gevoerd. De meest gebruikte stoffen voor de zomer- japonnen waren zijde, katoen, katoen otto man, nylon, zijde organza, tahia. Dat tahia is een nieuw stofje waar wij wel meer van zullen horen. Het lijkt erg op natuurzijde, is even licht en soepel, maar is veel goed koper. Zoals men weet houden de Engelsen nog vast aan de ruimte in de taille, terwijl de Fransen pas in de heu|)en ruim baan willen maken. Dat op deze moderegel uitzonderin gen voorkomen bewees het cocktailjurkje van Lempereur in staalblauw, waarbij de rok in de taille uitwaaierde. Een jurk met een voortreffelijke coupe. Wij kregen ook een paar grapjes te zien: een stofje bedrukt met cigarettenpakjes en een met Ameri kaanse en Italiaanse namen in de kleur van „de Haagse Post," zoals de explicatrice op merkte. Een aanvulling op de zomerstoffen gaf de Weense japon van velour chiffon die gedragen werd met een prachtige bontstola. Zoals meestal kregen ook hier de avond japonnen en de bruidsstoet veel bewonde ring. Het is een aantrekkelijke en stijlvolle show geweest. A. S. Enkele weken geleden is in de Zuid-Hol landse gemeente Waarder de 65-jarige vee houder K. gearresteerd in verband met een in Januari gepleegde diefstal van 4000 gulden uit de woning van de veehouder Van L., een buurman van K. Het dorpje geraakte hierdoor in opschudding, omdat K. zeer goed bekend was. De volksmond beweerde zelfs met grote stelligheid dat de politie zich bij haar onderzoek had laten leiden door een waarzegster. De opschudding is thans nog vergroot, nu bekend is gemaakt, dat K. een volledige bekentenis heeft afgelegd. Aanleiding tot deze bekentenis was het vinden van een sigarenkistje met ruim 600 gulden in zijn woning. Er kwam echter nog meer aan het licht. Op aanwijzing van K. ging de politie graven in de tuin naast K.'s woning en vond Woensdag diep onder de modder in een sloot een fles waarin een bankbiljet van 1000 gulden was verstopt. Met de rest van het gestolen geld heeft K. oude reke ningen betaald. Financiële moeilijkheden zouden hem tot de diefstal hebben ge bracht.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9