Faure zwicht voor Poujade om Parijse accoorden te redden Weerbericht Tegenvaller Verzoek om volmachten zal gematigder vorm krijgen Gelijk loon voor man en vrouw bij gelijkwaardige arbeid Sorbonne geeft colleges over gevaren van de atoom-eeuw India belooft Cambodja hulp naar vermogen J. B. Schuil 80 jaar Nationale Vergadering dreigde premier af te vallen Vrouwelijke kamerleden bepleiten ratificatie van Geneefse verdrag 1951 Wetenschap eist stem in het gebruik van haar ontdekkingen Men weet niet wat men zegt Het woord is aan Excessen bij opleiding commandotroepen Eensgezind over co-existentie Bedenkelijke manoeuvre Russische waarschuwing Minister Staf motiveert zijn maatregelen Ook de Russen zouden een atoomonderzeeboot hebben Weerrapport u - 69e JAARGANG No 214 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 19 MAART 1955 IJmuider Courant v e l s e h Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 299e JAARGANG No 61 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 pt. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN SPORTKRINGEN, meer in het bij zonder in de kring des voetbals, heeft men het gelijke spel (11) van het Ne derlands elftal tegen de Denen als een bittere teleurstelling ervaren. Het had een stevige overwinning moeten worden tegen die amateurs, die bovendien niet best in vorm konden zijn omdat de winterse pauze in het Deense voetbalseizoen hun spieren stram gemaakt moest hebben. De zege werd dan ook bij voorbaat, in soms zeer hooggestemde termen, voorspeld en de Denen begaven zich met gepaste beschei denheid naar hun geduchte tegenstanders. Hun restte slechts het vastberaden voor nemen, de beste inspanning te geven en het er zo goed mogelijk af te brengen. Daar hielden zij zich aan en zij slaagden erin dat gelijke spel te bevechten. Als wij ons herinneren dat onze landgenoten dit in het verleden tegen erkend-sterkere tegenstanders ook meermalen bereikt heb ben, hetgeen een plezierige ervaring was, wekt het sympathie. Overigens is er niets vreselijks gebeurd. De wanhoops- en smartkreten, die sommige opgewonden penvoerders der sport bij zulk een tegen valler aanheffen wekten daarentegen wrevel. Men dient daar de sport niet mee. Ook als zij ten dele door beroeps spelers beoefend wordt blijft zij de sport: boeiend en animerend voor al diegenen, die haar als een welkome afleiding en ont spanning waarderen in een tijd, waarin zoveel vertrouwen is geschokt en zoveel blijmoedigheid is verdwenen. Maar geen zaak van wereldschokkend of zelfs natie- schokkend belang. Enige tijd geleden las ik met verwondering in een stuk van een dier opgewonden penvoerders, dat zij „van enorme internationale betekenis" zou zijn en ik vroeg mij af: In welk opzicht? Wat bedoelt die man daar nu mee? Meent hij het werkelijk? Men dient geen enkele zaak, welke dan ook, door haar betekenis met gebruik van grote woorden en super latieven op te schroeven. Integendeel, men schaadt haar met die overdrijving; er wordt om gelachen. Met instemming heb ik de volgende bedaarde commentaar van het weekblad Vrij Nederland op het ge lijke spel met de Denen gelezen: Het be moedigende van deze overigens niet schok kende gebeurtenis is, dat op voor tallozen verstaanbare wijze duidelijk werd ge maakt, dat met geld niet alles te koop is en dat in amateurisme meer kracht schuilt, dan de gelovigen aan de macht van de financiële rekensom voor mogelijk hielden. Een vaak miskende waarheid, die ook geldt als het niet om voetballen gaat. Met een beetje toepassing van eenvou dige mensenkennis is het ook duidelijk, dat men niet tevoren zo'n overwinnings- bombarie moet maken als door sommigen is verwekt. Een wijze oude raad die ook geldt als het niet om voetballen of andere sport gaat is dat men nooit de kracht van zijn tegenstander onderschat ten moet. Wie overmoedig begint raakt bij de eerste de beste tegenslag gewoonlijk al de kluts kwijt; de alleen-maar vastbe raden tegenstander krijgt integendeel op dat moment een grote aanmoediging. Dit is zo oud en zo welbekend niet alleen in sportkringen, zeg ik er maar weer bij dat het verwonderlijk mag heten dat er altijd weer aan herinnerd moet worden. Ook is er de factor van het onbereken bare, van hetgeen de Engelsman als „glo- rieuse onzekerheid" pleegt aan te duiden, die overal in het leven meespeelt en die ook de sport haar bijzondere attractie ver leent. Het mag nogal onnozel heten, die uit te schakelen in een luidruchtige zege zang voor de strijd zelfs begonnen is. Want zij kan allerlei verrassingen baren, zoals telkens weer is gebleken. Ook heeft het matigen van zegezangen op de voorhand nog het voordeel, dat het hoffelijker is jegens de tegenstander, hetgeen vooral zin heeft als men als gastheer optreedt. Natuurlijk zullen wij het allen prettig vinden ook de velen die zelden of nooit zulke sportgebeurtenissen bijwonen als het Nederlands voetbalelftal na jaren van veel nederlagen weer eens aan de winnen de hand komt. Maar dat kan men het best bevorderen door het de kans te geven met alleen-maar moed en zelfvertrouwen te beginnen, zonder overschatting van zijn kracht en van de betekenis van de sport voor het heil des vaderlands, zonder onderschat ting van de tegenstander en met plezier in zijn taak. Hetgeen, tenslotte, overal in het leven geldt. Ook voor de examinandus tegenover de gestrenge examinator. R. P. NIEUW DELHI (Reuter-AFP). India heeft Cambodja toegezegd alle hulp te zul len verlenen, die in zijn vermogen ligt. De belofte werd formeel gedaan in een geza- mijlijk communique voor premier Nehroe van India, de vroegere koning van Cam bodja, Norodom Sihanoek, en Cambodja's premier Leng Ngeth aan het einde van een tweedaagse informele bespreking. Beide landen zijn overeengekomen gezanten uit te wisselen. Cambodja maakte bekend, in te stemmen met de grondstellingen van vreedzame co- existentie, die India propageert, en het er mee eens te zijn dat „het volgen van een progressieve sociale en economische poli tiek" het beste garantie is voor vrede en democratie. De twee regeringen zijn het er verder over eens dat de overeenkom sten van Genève volledig ten uitvoer moe ten worden gelegd en dat al het mogelijke in het werk moet worden gesteld om de onafhankelijkheid van Cambodja te ver sterken en de levensstandaard van het Cambodjase volk te verbeteren. Zondag 20 Maart wordt de heer J. B. Schui'l, schrijver van talrijke toneelstukken en jongensboeken, die gedurende meer dan dertig jaar als criticus aan Haarlems Dag blad verbonden was, tachtig jaar. Op zijn verzoek wordt hem geen openbare hulde bereid. Hij zal trouwens op zijn verjaar dag uitstedig zijn. Op pagina zeven van „Erbij" vindt men een waarderend artikel over leven en wer ken van de thans tachtigjarige door onze kunstredacteur. Van onze correspondent in Parijs) De eerste dag van de financiële debatten in de Nationale Vergadering hebben Pierre Poujade, die temidden van de leden van zijn staf als een ongekroonde koning gnuivend op de publieke tribune troonde, een overwinning bezorgd waarvoor hij geen hand hoefde uit te steken. Premier Faure had in het regerings programma aangekondigd dat hij de verlenging van de economische volmachten zou vragen waarvan zijn voorganger Mendès France nauwelijks gebruik heeft kunnen maken. Een grote meerderheid van rechtse afgevaardigden had in de financiële kamercommissie de voorwaarde gesteld dat de regering eerst bepaalde controle-maatregelen moest opheffen, die het parlement zeven maanden geleden heeft aangenomen. Die fiscale controle is een doorn in het vlees van Poujade, die van oordeel schijnt te zijn dat de regering maar vertrouwen moet hebben in de burgerzin van de kleine middenstanders, die willen vaststellen hoeveel be lasting zij kunnen en wensen te betalen. Wel is waar heeft Faure deze onmoge lijke eis niet officieel geslikt, maar door af te zien van de speciale volmachten in hun oorspronkelijke vorm heeft hij vrij wel voor het grote aantal handlangers, die Poujade in het parlement bezit, gecapitu leerd. Faure heeft beloofd een nieuw voor stel in te dienen, waarin hij zijn eisen zal matigen. Zijn minister van Financiën Pflimlin heeft laten doorschemeren dat de belastingcontrole op de winkeliers herzien en verzacht zal worden. Mochten de aan hangers van Poujade in het parlement met deze concessies nog niet tevreden zijn dan zal de vertrouwenskwestie worden gesteld. Het is lang niet zeker dat Faure dan als overwinnaar uit de strijd zal treden want het Poujadisme begint zienderogen zijn rechtse regeringsmeerderheid te ondermij nen. De officiële motivering van Faure's be denkelijke manoeuvre is dat hij geen cri sis wil riskeien aan de vooravond van de driedaagse behandeling van de Parijse ac coorden in de Raad der Republiek, die Woensdag zal beginnen. Ofschoon men dat argument uit internationale overwegingen desnoods wel billijken kan, heeft de rege ring niettemin een prestigeverlies geleden waarmee de toch al zo geslonken autoriteit van de staat een nieuwe gevoelige knauw werd toegebracht. Een beweging, die maar een begrensde sector van het maatschap pelijke leven bestrijkt, en die bovendien niet rechtstreeks in het parlement verte genwoordigd is, heeft kans gezien de rege ring de wet voor te schrijven. Daarmee is opnieuw aangetoond dat de staat niet meer over de nodige kracht en het aanzien be schikt om het belang van de gemeenschap afdoende te beschermen. Een kind kan begrijpen dat de voorde len, die de middenstand in de schoot ge worpen krijgt, op andere groepen moeten worden verhaald. In de eerste plaats op de ambtenaren en de arbeiders, die met de opgave van hun inkomsten niet knoeien kunnen en die daardoor in verhouding met de volgelingen van Poujade toch al veel zwaarder waren belast. Deze beide groepen moeten al ongeveer driekwart van de belastingen onbrengen. Het hek is van de dam en zonder veel illusies kan men de acties van de vak- verenigen en andere organisaties afwach ten, die zich zeker zullen beroepen op de voorkeur, die de winkeliers hebben gekre gen. Politiek gesproken heeft de regerings meerderheid bovendien haar onvermogen bewezen om een brandend probleem als de belastingherziening tot een oplossing te brengen. Aan dat probleem is zelfs een nieuw schreeuwend onrecht toegevoegd. Alleen door capitulatie voor de moeilijk heden, hebben de regeringspartijen voor lopig nog een schijn van eensgezindheid weten op te houden. Die schijn zal ver moedelijk niet lang stand houden tegen de druk waaraan Poujade het parlement steeds brutaler onderwerpt. (Reuter/AFP). De Sovjet-Unie heeft in een nieuwe nota aan Frankrijk nogmaals gedreigd, dat het Russisch-Franse vriend schapsverdrag zal worden opgezegd als de accoorden van Parijs worden geratifi ceerd. De verantwoordelijkheid hiervoor zou dan uitsluitend bij Frankrijk berusten. De Sovjet-Unie verwerpt het standpunt, als zou het stelsel van beperkingen en ga ranties in de accoorden van Parijs een Daags voor het begin van de lente: een kijkje op de Prins Hendrikkade te Amsterdam. Commentaar? Geen commentaar waarborg tegen mogelijke Duitse aggressie zijn. Hierop kan geen enkel land, dat in de vorige oorlog onder het Duitse mili tarisme geleden had, vertrouwen. De ac coorden van Parijs zouden de herleving van het Duitse militarisme slechts in de hand werken. Van onze parlementaire redacteur) In 1951 heeft de Internationale Arbeidsconferentie te Genève een verdrag aange nomen ten gunste van een gelijke beloning voor mannen en vrouwen voor arbeid van gelijke waarde. De Nederlandse regering is van mening dat dit verdrag nog niet kan worden bekrachtigd wegens de economische consequenties. In de Tweede Kamer leek zich gisteren echter een meerderheid af te tekenen vóór directe bekrachtiging van het verdrag. Dit bleek uit de redevoeringen van mej. Tendeloo (P.v.d.A.), mevrouw Fortanier-de Wit (VVD), jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (CHU) en mevrouw Lips-Odinot (CPN). Tegen ratificatie verklaarden zich de heren Stokman (KVP), Stapelkamp (AR) en Lemaire (KNP). Mejuffrouw mr. Tendeloo zei, dat blijkens de Nota de regering, met een deel van de Soc. Econ. Raad de gedachte van gelijkelijke beloning van vrouwen- en mannenarbeid in beginsel zeer wel kan onderschrijven, maar dat het toch onmoge lijk wordt geacht thans reeds dat beginsel (Van onze correspondent in Parijs) Steeds meer Franse geleerden komen in beweging om het publiek te waarschuwen tegen de onoverzienbare gevaren waarmee de wereld tengevolge van de jongste vor deringen der atoom-wetenschap wordt be dreigd. De Sorbonne heeft een reeks lezin gen aangekondigd van vooraanstaande ge leerden die alle betrekking hebben op het brandende probleem van de verhouding tussen wetenschap en politiek. Van ver schillende gezichtspunten uit zal de vraag worden belicht of wetenschappelijke wer kers al of niet voort moeten gaan de vruch ten van hun onderzoekingen zonder verdere controle in handen te leggen van de over heid. Het antwoord zal ontkennend luiden. In Franse wetenschappelijke kringen dringt het inzicht steeds sterker door dat het niet langer verantwoord is aan de wijs heid der staatslieden een onbeperkt ver trouwen toe te kennen, nu de toekomst van de hele mensheid op het spel is gezet. Men wordft herinnerd aan Goethe's tovenaars leerling die onmachtig bleek het onheil te bedwingen dat hij had opgewekt.... Een van Frankrijks grootste mathema tici, de veertigjarige professor Licherono- vicz, heeft dezer dagen verklaard: de we tenschap heeft de middelen veroverd waar door de wereld een ongekende staat van welvaart kan bereiken, maar waarmee de hele mensheid ook in enkele uren kan worden uitgeroeid. Het is de hoogste tijd dat wij geleerden ons van onze verantwoor delijkheid bewust worden. We moeten de volken de waarheden onthullen die de re geringen verbergen willen. Tot de aangekondigde sprekers behoort ook de socialistische oud-minister van Oor log, Jules Moch, die, alvorens in de poli tiek te gaan, als polytechnicus in hoog aan zien stond. Moch, die Frankrijk vertegen woordigt in de ontwapeningscommissie van de UNO, heeft onlangs een boek gepubli ceerd over het atoomgevaar, dat veel op zien heeft gebaard. In zijn lezing „weten schap en totale oorlog' geheten, zal Moch nadere gegevens verstrekken over nieywe verdedigingsmiddelen die de A- en zelfs de H-bom in vernietigingskracht verre zullen overtreffen. Wanneer de staatslieden door collectieve waanzin zijn geslagen, dan is het aan de mannen van de wetenschap hun geestelijke superioriteit te bewijzen, zo luidt de stel ling van Jules Moch die op beide gebieden recht van spreken heeft. Als inleiders worden verder genoemd professor André Mayer, die een lans zal breken voor de onder-ontwikkelde volke ren en de priester Dubarle die de overtui ging is toegedaan dat de ontwikkeling van de wetenschap gedurende de laatste tien jaar de mensheid op een kruispunt heeft gebracht, zodat het wereldgeweten hoog nodig tot ontwaking moet worden gebracht. De geleerde sprekers in deze serie zijn niet bevreesd hun vingers aan de ..politiek" te branden. Zo zal dan ook het geval van de Amerikaanse professor Oppenheimer en van andere vervolgde atoomgeleerden ter sprake worden gebracht. Zowel de rector als de doyen van de Parijse universiteit heeft zijn morele en actieve steun aan dit initiatief gegeven. Tenslotte is het van betekenis dat in Franse wetenschappelijke kringen de al armklok geluid wordt op het ogenblik dat premier Faure bekend heeft gemaakt dat ook Frankrijk aan de atoom-wedstrijd gaat deelnemen. Hoe dwingend de argumenten van de regering op zich zelve ook mogen wezen, men kan er zich slechts over ver heugen dat die zuiver-politieke overwegin gen door de morele stem van het gëweten der wetenschappelijke werkers begeleid zullen worden. algemeen in Nederland ingang te doen vin den. Mejuffrouw Tendeloo achtte de gron den, waarop het negatieve standpunt van de regering gebaseerd is, niet overtuigend. Zij stelde echter met voldoening vast, dat de regering wel de eveneens ter Arbeids conferentie aangenomen „aanbeveling" kon aanvaarden. Daarin wordt onder meer de wenselijkheid uitgesproken, dat, indien onmiddellijke invoering van het beginsel van gelijke beloning van mannen en vrou wen niet mogelijk blijkt, voorzieningen ge troffen worden ten einde een zo spoedig mogelijke invoering daarvan te bevorderen. In hoofdzaak komt de strekking van de „aanbeveling" hierop neer, dat men al naar gelang voortgang wordt gemaakt met de invoering van werkclassificatie, en met in achtneming van de economische mogelijk heden, tot een geleidelijke vermindering dient te geraken van de verschillen in be loning tussen mannen en vrouwen, wélke op basis van werkclassificatie niet gerecht vaardigd blijken. „Gelukkig blijkt de rege ring het standpunt in te nemen, dat het loon een prestatieloon moet zijn en grondt zij zich niet op het sprookje dat de^ vrouw kan leven van wind en maneschijn," aldus mejuffrouw Tendeloo, die met haar fractie voor bekrachtiging van het verdrag was. Als men het met het beginsel ernstig meent moet men het verdrag in werking laten treden, want dit sluit geleidelijkheid van de invoering en het treffen van overgangs maatregelen niet uit. België en Frankrijk hebben het verdrag wel bekrachtigd. Tal van landen tonen te beseffen dat onderbe taling van vrouwenarbeid niet meer be hoort voor te komen. De regering zou goed doen dat voorbeeld te volgen, zo niet dan zou mejuffrouw Tendeloo waarschijnlijk een motie indienen. Zij wilde eerst het ant woord van staatssecretaris mr. dr. Van Rhijn afwachten. Mevrouw L i p sO d i n o t (C.P.N.), die in hoofdzaak hetzelfde betoogde, deed haar voorgangster „concurrentie' aan door ter stond een motie in te dienen, hetgeen mejuffrouw Tendeloo „onbehoorlijk" noemde. Waarop mevrouw L i p sO d i- n o t zei, dat er zoveel onbehoorlijks in de Kamer gebeurt en dat mejuffrouw Tende loo zich dan maar te voren met haar had moeten verstaan. De heer Stapelkamp (A.R.) vond het te vroeg nu al het verdrag te ratificeren want er zijn geen voldoende betrouwbare gegevens om na te gaan wat „gelijkwaar dige" arbeid is. „Wij moeten trouwens zeer voorzichtig zijn wegens een mogelijke terugslag en verder moeten wij oppassen het verdrag geen geweld aan te doen door het te gemakkelijk te gaan interpreteren. Ook zonder ratificatie zou men alvast aan dacht kunnen schenken aan dit zeer be langrijke nieuwe aspect van de loonvorming In ons goed georganiseerde bedrijfsleven kunnen wij reeds het beginsel gaan in voeren, aldus de heer Stapelkamp. Mevrouw Fortanie rD e W i t (VVD) die een nadere inlichting vroeg over de verhouding tussen het verdrag en de aan beveling, merkte op, dat de loonvorming niet door de overheid geschiedt, maar door het bedrijfsleven in een sfeer van overleg. Zij was van mening dat de regering zich ten onrechte achter de problemen van de loonvorming verschuilt en deze als een der argumenten gebruikt voor het niet-be- krachtigen van het verdrag. Zij noemde ratificatie van de conventie gewenst en meende, dat zulks stimulerend op het be drijfsleven zou werken. Jkvr. mr. Wttewaal van Stoet weg en (C.H.) vond de overeenstemming tussen regering en Kamer, omtrent het be ginsel „gelijk loon voor mannen en vrou wen bij gelijkwaardige arbeid" verblijdend. Natuurlijk moet men zorgen voor een goed evenwicht tussen het sociaal wenselijke en het economisch mogelijke: dit laatste eist en daarover is men het ook eens ge leidelijke verwezenlijking van het beginsel. Nu zegt artikel 2 van het verdrag dat elk lid de toepassing van dit beginsel dient te bevorderen „door middelen, die passen bij de in gebruik zijnde methoden voor het vaststellen van de lonen." Die bepaling maakt het door haar soepelheid juist moge lijk. het verdrag ook voor Nederland van kracht te doen worden. Geleidelijkheid is geboden, maar de regering dient nu een stap in de goede richting te doen, dus be hoort zij het verdrag te ratificeren. Jkvr. Wttewaal herinnerde aan sommiger conservatisme ten opzichte van het vrou wenkiesrecht. Iets van dien aard meende zij ook nog te bespeuren bij de tegenstan ders van bekrachtiging van het Geneefse verdrag. Dr. Stokman (K.V.P.) noemde de bekrachtiging een ondeugdelijk middel, om het beginsel van gelijk loon voor man en vrouw geleidelijk te gaan invoeren. In 1951 was op de Arbeidsconferentie een com promis nodig. Daardoor kreeg men een verdrag en een aanbeveling naast elkaar. Deze zijn twee van elkaar onafhankelijke elementen, die men elk op zijn eigen merites moet toetsen. Evenals de heer Stapelkamp stond d r. Stokman aan de zijde van de regering. Dinsdag wordt het debat voortgezet. RolruO als men zegt: Spreker wist zijn geho< te boeien ;eheel DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Thomas Dewar: Als Adam weer op aarde kwam, zou hij niets meer herkennen, be halve alleen de oude moppen. In de Tweede Kamer heeft de heer Ver meer (PvdA) gevraagd welke motieven minister Staf heeft gehad de speciale op leiding van de commando-troepen stop te zetten. De minister heeft geantwoord, dat zich de laatste maanden herhaaldelijk ge beurtenissen hebben voorgedaan, die niet door de beugel kunnen. De commando troepen, die in de laatste oorlog zijn ont staan en thans als een onmisbaar element van de krijgsmacht moeten worden be schouwd, hebben een zware en harde op leiding nodig om in tijd van oorlog indi vidueel te kunnen optreden. Bij verschillende oefeningen is men ech ter te ver gegaan. „Er zijn zogenaamde op voedkundige straffen opgelegd volgens methoden, die wij verafschuwen", aldus minister Staf. De doorslag heeft gegeven het feit, dat een reserve-officier, die des nachts bij een inspectie in een tent zeven lucifers op de vloer vond, als opvoedkun dige maatregel aan de mannen in de tent opdracht gaf een kuil te graven van 7 bij 7 bij 2 meter. Zulke straffen zijn onder geen beding te dulden, aldus de minister. De speciale opleiding is stopgezet en de commando-troepen krijgen nu de normale infanterie-opleiding. De eisen, die aan de opleiding moeten worden gesteld, zullen opnieuw worden bezien. Minister Staf verklaarde waardering en begrip te hebben voor de strenge eisen, die de commando-troepen aan zichzelf stellen. Maar de geest bleek voor vredestijd ver keerd te zijn. Het ligt niet in de bedoeling de overge plaatste commandant uit de dienst te ont slaan. Over de reserve-officier zal de militaire rechtbank oordelen. De comman do-troepen worden gevormd door vrijwil ligers en aangevuld met dienstplichtigen na een keuring. Voor driekwart bestaan de troepen uit vrijwilligers, voor één kwart uit dienstplichtigen. Met alle voortvarendheid zal aan de nieuwe opleidingsmethodes worden ge werkt. NEW YORK (Reuter) De correspon dent in Washington van de „New York Post", Robert Allen, heeft uit niet nader genoemde bron vernomen, dat de Russen sinds het begin van dit jaar bezig zijn met proefnemingen met een atoomonderzee boot. Hij zei dat deskundigen van de in lichtingendienst enkele van deze proefne mingen hebben gadegeslagen. „Uit rappor ten van deze agenten blijkt, dat de Russi sche atoomonderzeeboot op verscheidene belangrijke punten van minder kwaliteit is dan de Amerikaanse „Nautilus" die juist zijn proefvaarten heeft beëindigd". (Van hedenmorgen 7 uur) weers- Qt C c «- CJ. -E *C *C o O O. in S toestand =5 52 SS c. se a 2 E Helsinki geheel bew. W 1-17 0,3 Stockholm licht bew. windstil -13 0 Oslo half bew. N 3-8 0 Kopenhagen sneeuwbui WZW 6 -3 - Aberdeen half bew. NW 5 -1 1 Dublin licht bew. NW 4 -1 0 Londen sneeuw N 4 1 0,2 Amsterdam sneeuw W 7 0 5 Brussel zwaar bew. WZW 3 -2 1 Parijs half bew. windstil -2 0 Bordeaux onbewolkt NNO 1 -2 0 Grenoble onbewolkt ZW 2 -4 0 Nice zwaar bew. NNW 5 5 0 Berlijn onbewolkt windstil -8 2 Frankfort sneeuwbui ZW 8 -1 1 München licht bew. ZZW 4 -6 2 Zürich zwaar bew. OZO 1 -5 0 Genève onbewolkt ZZW 2 -7 0 Locarno onbewolkt windstil -2 0 Wenen sneeuw NO 2 -4 3 Innsbruck half bew. NNW 1 -11 1 Rome onbewolkt NO 4 0 0 Neerslag laatste 24 uur. WINTERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met sneeuw- of hagel buien. maar ook enkele opklaringen Aanvankelijk matige, tijdelijk krach tige wind tussen Noord en West, later overwegend veranderlijke wind. Van nacht over het algemeen lichte vorst, morgen overdag temperaturen even boven het vriespunt. 20 Maart Zon op 6.47 uur, onder 18.53 uur. Maan op 4.57 uur, onder 14.40 uur. 21 Maart Zon op 6.45 uur, onder 18.55 uur. Maan op 5.18 uur, onder 15.57 uur. Maanstanden 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 19 Maart Hoog water: 12.20 en uur. Laag water: 7.09 en 20.05 uur. Zondag 20 Maart Hoog water: 1.06 en 13.34 uur. Laag water: 8.37 en 21.21 uur. Maandag 21 Maart Hoog water: 2.01 en 14.18 uur. Laag water: 9.39 en 22.12 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1