Ontwaken Amerikaans senator dringt aan op besprekingen met Rusland I Weerbericht I Stassen minister voor ontwapening Ben W van Oss (2000 woningen tekort) laten illegale woningen afbreken Conferentie op hoogste niveau, eventueel deelneming van Peking China, geopperd Aanmeldingsformulier Von Balluseck op weg naar Nederland Hogere rijksambtenaren overwegen actie Ex-medewerker van John beticht van verraad Het woord is aan Nieuwe geruchten over Churchills aftreden 69e JAARGANG No 215 MAANDAG 21 MAART 195 5 v e l s e r Haarlems Dagblad EDITIE 299e JAARGANG No 62 Amerikaanse primeur Vliegtuigen krijgen filters tegen radio-activiteit Brits geleerde waarschuwt tegen atoomontploffingen Strikte uitoefening van het ambt' Na arrestatie in zwijgzame stemming losgelaten Raadfracties hebben reeds interpellatie aangevraagd Sir Anthony Eden zou hem over enkele weken opvolgen Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem., Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 et., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE WAARSCHUWING TEGEN het ge vaar, waarmee alle leven op aarde be dreigd wordt door de waterstofbom op dit ogenblik nog het vervaarlijkste ver- woestings-apparaat, dat wetenschap en techniek geschapen hebben vindt meer steun. Nadat de jonge Franse geleerde prof. Martin, met instemming van zijn vermaarde leermeester prof. De Broglie, in December nadrukkelijk alarm had geslagen is het protest in verscheidene landen snel toegenomen. Hier is daar telkens aandacht aan geschonken; niet het minst aan het recente optreden van de Amerikaanse ver eniging van natuurkundigen, die zich als organisatie (die tweeduizend leden telt) tot haar regering en haar eerste gedele geerde bij de UNO heeft gewend. Nu heeft de universiteit van Parijs, de Sorbonne, een reeks lezingen aangekondigd van voor aanstaande mannen der wetenschap, die alle betrekking zullen hebben op de ver houding tussen wetenschap en politiek. Het is verheugend dit optreden van een universiteit waar te nemen. Onze corres pondent te Parijs merkt op: „In Franse wetenschappelijke kringen dringt het be sef steeds sterker door, dat het niet langer verantwoord is aan de wijsheid van staats lieden onbegrensd vertrouwen te schen ken. Ook hier wordt men weer herinnerd aan Goethe's Tovenaarsleerling (der Zau- berlehrling) die onmachtig bleek de krach ten te bedwingen die hij zelf had opge roepen". Ja, inderdaad. En ook in alle concertzalen der wereld plegen orkesten de herinnering aan dat gedicht van Goethe jaarlijks levendig te houden door de uit voering van dat aangrijpende meester stukje van Paul Dukas: l'Apprenti Sorcier. Zo ziet gij opnieuw de Kunst tot de geest der mensen spreken in de vereniging, dit maal, van de scheppingen van een Duitse dichter en een Franse componist op een ogenblik in de wereldgeschiedenis, waar op hun beider taal klaarder verstaan zal worden dan ooit tevoren. Onze Parijse correspondent vestigt bo vendien de aandacht op een pas-verschenen boek van de oud-minister Jules Moch, zelf oorspronkelijk bekend polytechnicus en vertegenwoordiger van zijn land in de ontwapeningscommissie van de UNO. Dit boek over het atoomgevaar zal Moch, een der aangekondigde sprekers in de Sor-, bonne, nu doen volgen door een rede over wetenschap en totale oorlog. Hij zal daar in mededelingen doen over nieuwe wa penen, nog in de maak, die zelfs de water stofbom in vernietigingskracht ver zullen overtreffen. Jules Moch's stelling luidt: Wanneer de staatslieden der wereld door collectieve waanzin zijn geslagen is het aan de mannen der wetenschap, hun geestelijke superioriteit te bewijzen. Onze correspondent merkt daarbij sardonisch op, dat hij op beide gebieden recht van spreken heeft. De krasse formulering van zijn stelling behoeft men niet letterlijk te aanvaarden om in te zien hoe diep ernstig en zorgwekkend de stand van zaken inder daad is en hoe in feite de diepgewortelde, traditionele menselijke overtuiging, dat volken zich gewapend te weer moeten stellen als zij door overheersing van andere volken bedreigd worden, thans gesteld wordt tegenover het feit dat de nieuwste strijdmiddelen alle volken, alle leven op aarde, gelijkelijk met vernietiging bedrei gen. Wie daarbij overdenkt dat men in Amerika tot de conclusie is gekomen, dat evacuatie van bevolking bij bedreiging van een district door een waterstofbom over een afstand van driehonderd kilometer zou moeten geschieden, begrijpt dat reeds het directe gevaar in geval van oorlog reeds bij deze H-bom al zo groot zou zijn en be schermingsmaatregelen zo illusoir maken, dat het geen zin heeft om sceptisch te twijfelen aan de nóg erger helse instru menten, die volgens Jules Moch in de maak zijn. Nu zijn de onthullingen over de confe rentie van Jalta historie geworden gedaan en daaruit blijkt, dat Churchill in die tijd Frankrijk alleen tot „de exclu sieve club der machtigen" wilde toelaten tegen „een inschrijfgeld van vijf millioen soldaten". Zo heeft hij het destijds in cy- nisch-klinkend machtsbegrip uitgedrukt. Welnu, de tijden zijn veranderd; de mil- lioenen soldaten maken geen indruk meer; men drukt zich nu uit in termen van wa terstofbommen. Amerika en Rusland heb ben de bom. Nu heeft ook Engeland be sloten haar te maken en de huidige Franse regering is het ook van plan, eventueel in samenwerking met kleinere mogendheden. Om lid van de exclusieve club te blijven, om aanzien te handhaven want dat komt er bij! komen Engelse en Franse politici tot zulke besluiten. Er is een crisis in de Labour Party door ontstaan. De Sorbonne heeft tot grote waarschuwende actie besloten. Er begint in de volken be roering in breder kring te komen. En de volken worden in deze tijd voor de nieuwe taak gesteld nieuw, want ongekend in hun verleden een geenszins exclusieve maar algemene club te vormen: die der ontwapening. Gij zult zien hoe de drang ter beant woording van deze geweldige vraag zich zal gaan toespitsen. Kan de mens de tech niek aan zijn wil By het begin maal ook de van de lente temperatuur, mag de traditionele lentefoto niet ontbreken. Juist nu, hge guur ook de wind, hoe beneden nor- Aan de rand van Heemstede zijn de crocusjes te vinden, wier bloei u hier tot troost en goede moed zal strekken. WASHINGTON (United Press) Senator Walter F. George (Democraat), voorzitter van de commissie voor buitenlandse betrekkingen in de Amerikaanse Senaat, heeft Zondag in een televisie-programma een oproep gedaan voor een nog dit jaar te hou den bijeenkomst van president Eisenhower, premier Nikolai Boeiganin van de Sovjet-Unie en premier Sir Winston Churchill van Groot-Brittannië ter voorkoming van een derde wereldoorlog. Zijn oproep liet de mogelijkheid open tot deelneming van leidende staatslieden uit belangrijke mogendheden zoals Frankrijk en Feking- China aan eenjdergelUke conferentie. Engeland en Frankrijk hebben reeds lang op een dergelijke bijeenkomst op hoog niveau met een leidende Russische staatsman aangedrongen, teneinde bepaal de critieke problemen tot een oplossing te brengen, maar een dergelijk plan heeft tot dusverre steeds een koel onthaal bij de Amerikaanse regering gevonden, hoewel deze te kennen heeft gegeven eventueel tot een dergelijke conferentie bereid te zijn nadat de Parijse accoorden inzake herbewapening van West-Duitsland vol ledig geratificeerd zouden zijn. George zeide, dat volgens hem „de wer kelijke hoop om oorlog te voorkomen'' nu gelegen was in „conferenties op hoog niveau tussen de leidende mogendheden". Toen hem gevraagd werd of hij hiermee doelde op de leiders der Britse, Franse. Russische en Amerikaanse regering, ant woordde George: ,.De grote mogendheden, die een vitaal belang hebben bij een we reldvrede, dienen zo spoedig mogelijk bij elkaar gebracht te worden". Reacties In Franse kringen is de oproep van de Amerikaanse senator George gunstig ont vangen, maar men liet er in deze kringen geen twijfel aan bestaan, dat men slechts voor een dergelijke conferentie voelde, wanneer Frankrijk hieraan zou kunnen deelnemen. Het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken gaf geen onmiddellijk commentaar op de suggestie van George, maar in bo vengenoemde kringen zeide men. dat Frankrijk er in ieder geval op zou staan (Van onze correspondent in Londen) De Britse luchtmacht is in de strato sfeer op jacht naar radio-actieve deeltjes, afkomstig van de grootste ontploffing van de serie atoomproeven in de Amerikaanse staat Nevada. Dit onderzoek houdt verband met het plan om vliegtuigen uit te rusten met fil ters die moeten voorkomen dat radio actief geladen lucht in de cockpit en de onderwerpen of niet. overige ruimte van het vliegtuig naar bin- R. P. nen wordt gezogen. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op UmUidCT COlI/CUlt b f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU. die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen om op zulk een conferentie vertegenwoor digd te zijn. Franse functionnarissen hebben de af gelopen week in persoonlijke verklaringen zich zeer geprikkeld getoond over het feit, dat uit de gepubliceerde documenten der Jalta-conferentie gebleken is dat Frank rijk destijds min of meer als een „quantité négligeable" werd beschouwd. Deze ge prikkeldheid duurt nog onverminderd voort en elke suggestie om Frankrijk niet aan een conferentie der grote mogend heden te laten deelnemen, zou hier zeer slecht ontvangen worden. Gezaghebbende bronnen te Londen hebben in commentaar op de oproep van senator Walter George gezegd, dat Enge land absoluut bereid zou zijn om na de bekrachtiging van de Parijse accoorden de mogelijkheid van een dergelijke confe rentie te overwegen. Deze bronnen zeiden voorts, dat indien premier Sir Winston Churchill inderdaad het premierschap wil overdragen, hij een dergelijke stap niet uit zal stellen van wege de mogelijkheid, dat er in de loop van dit jaar een conferentie der grote mo gendheden gehouden zal worden. LONDEN (United Press) Professor Frederick Soddy een geleerde die mede gewerkt heeft aan de eerste proefne mingen met kernenergie in 1902 heeft gezegd dat de proeven met A- en H- bommen het gevaar met zich meebrengen dat de wereld-atmosfeer vergiftigd wordt met radio-actieve stof waardoor de dood van millioenen mensen en dieren kan worden veroorzaakt. Politici en technici storten zich overhaast in proefnemingen waarvan zij de draagwijdte in de verste verte niet beseffen. „Wat wij nodig heb ben is een internationaal toezicht op wat de geleerden in de wereld verrichten door een betrouwbaar internationaal lichaam", zei hij. De permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, de heer D. J. von Balluseck, is Zaterdag, na vijf jaar deze post bekleed te hebben, met de Westerdam" van de HollandAmerikalijn naar Nederland vertrokken. In een inter view, dat de heer Von Balluseck aan boord van de „Westerdam" verleende, zeide hij: „Ik vertrek nu met de volledige zekerheid, dat de UNO noodzakelijk is en dat wij, ge zien de vele fouten, die de organisatie nog aankleven, maar die slechts natuurlijk zijn, daar het een instelling is, die door mensen is gemaakt, voort moeten gaan met haar te verbeteren." Hij was van mening, dat een dergelijke verbetering slechts langzaam kon ge schieden. Von Balluseck zei te geloven, dat de kans op een nieuwe oorlog verminderd was door het feit, dat „het risico van een moderne oorlog zo ontzaglijk groot is, dat geen zinnig mens zich kan veroorloven een dergelijke kans te wagen. De kracht, die de vrije wereld heeft opgebouwd, werkt afschrikwekkend." Von Balluseck, die reist in gezelschap van zijn echtgenote Erryan, zei dat zij eerst een vacantie in Den Haag zouden doorbrengen. Er wacht de heer Von Balluseck in Nederland benoeming op een nieuwe diplomatieke post. Moskou wordt genoemd. WASHINGTON (A.F.P./Reuter) Pre sident Eisenhower heeft Harold Stassen Zaterdag benoemd in de nieuwe functie van speciale assistent van de president voor ontwapening. Stassen zal de titel van mi nister dragen en zich volledig wijden aan de ontwikkeling van de ontwapeningspoli- tiek. Stassen, thans directeur van het orgaan voor de hulp aan het buitenland, zal zijn nieuwe werkzaamheden onmiddellijk be ginnen en voorlopig hoofd van genoemd orgaan blijven, tot het nieuwe program voor de hulp bij het Congres is ingediend. Het orgaan voor de hulp aan het buiten land houdt eind Juni op te bestaan. In de verklaring van het Witte Huis wordt verder gezegd: „Van Stassen wordt verwacht, dat hij rekening houdt met de volledige consequenties van de nieuwe wapens in bezit van andere landen, zowel als van de V.S., dat hij de toekomstige waarschijnlijke ontwikkelingen van de be wapening en de gezichtspunten overweegt van de militairen, burgers en functionaris sen van onze regering en van andere rege ringen". De perschef van de president, James Ha- gerty, zei, dat Stassen in zijn nieuwe functie de bijeenkomsten van de nationale veiligheidsraad en het kabinet zal bij wonen. De staf van de veiligheidsraad, die de plannen opstelt, zou hem helpen bij het formuleren van zijn politiek, maar hij zou waarschijnlijk later zijn eigen organisatie in het leven roepen. Volgens Hagerty is dit de eerste functie op kabinetsniveau, welke ooit door een re gering voor de ontwapeningspolitiek is in gesteld. In de verklaring van het Witte Huis wordt nog gezegd, dat Stassen de verant woordelijkheid voor de ontwikkeling van de Amerikaanse ontwapenings-politiek zal hebben namens de president en het minis terie van Buitenlandse Zaken. Wanneer nodig zal het Congres worden geraadpleegd en zijn goedkeuring gevraagd, voordat er maatregelen worden genomen of een poli tieke gedragslijn bekend gemaakt. De functie van Stassen zal „minister voor ontwapening" zijn. De president heeft hem opdracht gegeven, onmiddellijk aan het werk te gaan en ontwerp-aanbevelin- gen voor ontwapening op te stellen. Vol gens een verklaring van het Witte Huis zullen deze aanbevelingen, indien zij door regering en congres worden goedgekeurd, als „basis-politiek" dienen. Het bestuur van de Centrale van Hogere Rijksambtenaren heeft Zaterdag verga derd om zich nader te beraden over de situatie, die ontstaan is door het misluk ken van de onderhandelingen met de re gering over de verbetering der salarissen. Het bestuur besloot op 2 April in Den Haag een buitengewone verenigingsraad van de Centrale van Hogere Rijksambte naren te houden. In deze vergadering zal het bestuur opening van zaken geven en het voorstel doen, dat de leden zich in het vervolg uit sluitend zullen bepalen tot de strikte uit oefening van het door hen aanvaarde ambt, voor zover dat binnen de officiële geldende werktijd uitvoerbaar is en voor zolang verdergaande salarisverbeteringen zullen uitblijven. Na de bestuursvergadering van Zaterdag werd het volgende medegedeeld: „Er van uitgaande, dat de regering zien de blind en horende doof is, omdat moet worden vastgesteld, dat met name aan de hoofdambtenaren door de maatschappe lijke ontwikkeling en de daarmee gepaard gaande toenemende belasting van het rijksoverheidsapparaat, alsmede door het grote aantal vacatures van hoofdambte naarsfuncties en die van middelbaar en lager personeel, steeds hogere eisen wor den gesteld, is het bestuur de stellige overtuiging toegedaan dat de verlangens tot rechtvaardige salarisverbetering, aan de regering zeer wel bekend en mede ge baseerd op de inkomens in de particuliere sector, alleszins verantwoord zijn, mede vanwege de vele extra uren buiten de of ficiële werktijd, welke zij onder deze om standigheden in het algemeen belang ge ven zonder extra honorering. Het bestuur moet voorts constateren, dat de regering zo weinig het belang in ziet van een redelijke bezoldiging van de ambtenaren, dat op de vervulling van vele vacatures niet mag worden gerekend. De steeds sterker optredende overgang van hoofdambtenaren naar particuliere bedrij ven zal er in tegendeel eerder toe leiden, dat de overbelasting van de hoofdambtena ren in de naaste toekomst zal toenemen. Naar het oordeel van het bestuur is het niet aannemelijk te achten, dat met name bekwame krachten op de geldende salaris basis tot de rijksoverheidsdienst zullen toetreden. Het bestuur heeft daarom besloten een buitengewone verenigingsraad van de Cen trale van Hogere Rijksambtenaren bijeen te roepen op 2 April te 's-Gravenhage". (Van onze correspondent in Bonn) De West-Duitse pers besteedt, vermoe delijk opzettelijk, niet veel aandacht aan de arrestatie van de vroegere chef van de contra-spionnagedienst van het bureau van Theodor Blank, de gewezen luitenant kolonel Friedrich Wilhelm Heinz. Vier da gen geleden werd hij in zijn woning te Wehem in het Taunusgebergte gearres teerd en thans is hij weer op vrije voeten gesteld. Heinz zegt dat hij beloofd heeft niets te zullen loslaten voordat bepaalde maatregelen zijn getroffen. Zijn advocaat heeft gezegd dat de arrestatie ongerecht vaardigd is geweest. (Reuter) Het bureau van de West- Duitse federale openbare aanklager te Karlsruhe heeft bekend gemaakt, dat de politie een onderzoek instelt naar beschul digingen, dat Heinz en een niet met name genoemde secretaresse zich aan verraad hebben schuldig gemaakt. De 56-jarige Heinz nam in 1953 ontslag naar aanleiding van meningsverschillen met dr. Otto John, het toenmalige hoofd van het „bureau voor de bescherming van de grondwet", die vorige zomer naar Oost-Duitsland is uitgeweken. In November werd Heinz tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij ten onrechte had verklaard, dat hij als kolonel bij de Wehrmacht had ge diend. Voordat het vonnis ten uitvoer werd gelegd, ging Heinz naar Berlijn, waar hij in het Oostelijk stadsdeel terecht kwam. Volgens de Oost-Duitse communis ten had hij tevergeefs asyl gevraagd. Heinz zelf verklaarde echter, dat hij was ont voerd, doch naar het Westen had kunnen ontsnappen. In de tijd van Hitler is Heinz twee maal gearresteerd. In 1943 werd hij aangehou den in verband met de activiteit van de leider van de militaire dienst, admiraal Canaris, en vervolgens na het complot van 20 Juli 1944 tegen Hitier. Beide keren werd hij vrijgelaten. Teneinde het euvel van het clandestien bouwen en betrekken van noodwoningen (kippenhokken, stallen, houten keten en barakken) tegen te gaan, hebben Burge meester en Wethouders van Oss besloten twee houten woningen, die door jonge ge zinnen ongeveer een maand geleden zijn betrokken, te doen afbreken. Beide zijn in de landelijke buitenwijken van Oss ge legen. Een der woningen, bewoond door het echtpaar C. van der HurkVVitlox, is reeds afgebroken. Nadat het echtpaar de eerste nacht na de afbraak in de open lucht had doorgebracht, heeft het Zaterdag de helft van een leegstaande duplexwoning aange wezen gekregen. De andere houten woning zou Zaterdag worden afgebroken, maar wegens de toen woedende sneeuwbuien is dit uitgesteld. In deze woning woont het echtpaar H. van Dijk met een baby van vier maanden. Beide woningen hadden een aanschafprijs van bijna vierduizend gulden. De afbraak geschiedt op kosten van de clandestiene bewoners. Het gemeentebe stuur acht de genomen maatregel hard maar noodzakelijk om geen precedenten te doen ontstaan. Overigens erkent het, dat de woningsituatie voor de zich snel uit breidende gemeente hopeloos is. Het wo ningcontingent bedraagt 171 woningen per jaar. Er zijn 4900 gemeentelijke en parti culiere woningen, doch er staan 1356 aan vragen om een nieuwe woning officieel ge registreerd. Het reële tekort bedraagt ech ter ruim 2000 woningen. Een onderzoek, dat nog niet geheel is af gesloten, heeft aangetoond, dat in de ge meente Oss gedurende de laatste jaren meer dan vijftig clandestiene noodwoningen zijn gebouwd en betrokken. De woningen, die onder het afbraakbevel van B. en W. vallen, dateren uit dit jaar. Over het afbraakbevel van B. en W. heb ben de raadfracties inmiddels een interpel latie aangevraagd voor de eerstvolgende vergadering. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Ds. van Gheel Gildemeester: Wie God dient om loon, die dient de duivel om loonsverhoging. In Groot-Brittannië doen opnieuw geruch ten de ronde dat Sir Winston Churchill bin nenkort zal aftreden. De omstandigheden zijn er ook naar. De conservatieven hebben, ge zien de crisis in de Labourpartij een gevoel van „nu of nooit". Nieuwe algemene ver kiezingen zouden volgens de optimisten de Tories een overwicht van dertig tot veertig zetels in het Lagerhuis kunnen bezorgen, in plaats van de magere voorsprong van achttien zetels, waarmede zij het tot nu toe hebben moeten stellen. Sir Anthony Eden moet als Sir Winston's opvolger de verkie zingscampagne leiden en eerst gelegenheid krijgen zich als premier in te werken. Ook zonder Labour-crisis zou het tijdstip voor Churchill's aftreden snel naderen want hoe langer hij aanblijft, hoe groter de onzeker heid wordt in eigen rijen, waar vele bekwa me jongeren popelen van ongeduld een aan deel in de regering te krijgen. Sir Anthony moet de regering, die al enige malen is op gelapt, definitief repareren. Sir Winston's aanhangers oefenen allang druk uit hem tot aftreden te bewegen. Ve len verwachten geen heil meer van zijn po gingen om tot een gesprek met de heersers van het Kremlin te komen, hetgeen een van zijn redenen is waarom hij is aangeble ven. Men houdt rekening met de mogelijk heid dat Sir Winston na zijn aftreden aan zijn doel blijft vasthouden. In dat geval zal hij waarschijnlijk als Lagerhuislid zijn plaats innemen op de achterste banken. Sir Winston bezit voldoende gezag, ook al is hij geen premier meer, om zijn land op een top-conferentie te vertegenwoordigen, waarbij Sir Anthony niet zal ontbreken. De jongste geruchten in de dagbladen willen dat Sir Winston zijn plannen bin nen enkele weken bekend zal maken, Sir Anthony de leiding der regering zal over nemen en voorlopig minister van Buiten landse Zaken zal blijven zulks om de minister van Defensie MacMillan, die hem later zal opvolgen, gelegenheid te geven de verdediging op atoomleest te schoeien en de minister van Financiën, Butler, vice- premier zal worden. Er zijn vele conserva tieven. die de voorkeur geven aan de rus tige Butler als premier in plaats van de minder evenwichtige Sir Anthony, die zo zeer met zijn Foreign Office is vergroeid, dat hij nergens anders geschikt voor lijkt. Verkiezingen Sir Anthony's eerste taak als premier zal zijn het vaststellen van de verkiezingsda tum. Volgens sommigen zou binnenskamers reeds besloten zijn de verkiezingen in Juni te houden. De conservatieven hebben de •beide zomer-verkiezingen van deze eeuw verloren, maar nu Labour er zo slecht voor staat, durven ze het risico blijkbaar aan. In het algemeen gelooft men echter dat einde October het beste tijdstip voor ver kiezingen zal zgn, omdat Butler dan over tuigend kan hebben aangetoond dat hij de juiste financiële koers volgt. Op 19 April zal hg zgn begroting indienen, die, naar men aanneemt mede met het oog op de verkiezingen, een zo bemoedigend mogelijk karakter zal dragen. (Van hedenmorgen 7 aur) weers- toestand Qt ii kracht gisteren temp. ce |i 25 Helsinki mist windstil -8 0 Stockholm sneeuw NNW 4 -7 2 Oslo onbewolkt windstil -11 0 Kopenhagen licht bew. ozo 6 -5 0,1 Aberdeen sneeuw w 3 -1 6 Dublin licht bew. w 3 -1 0.4 Londen onbewolkt NNO 2 -3 0 Amsterdam zwaar bew. O 5 -2 1 Brussel zwaar bew. O 5 -1 0 Parijs regen ONO 2 2 3 Bordeaux regen ZW 4 9 3 Grenoble regen zw 10 10 1 Nice regen z 5 12 27 Berlijn geheel bew. ozo 4 -5 0,2 Frankfort sneeuw O 5 -1 0,1 München geheel bew. O 2 -3 0 Zürich geheel bew. NW 4 0 0 Genève regen wzw 2 2 1 Locarno regen windstil 3 5 Wenen geheel bew. zzo 12 0 0 Innsbruck zwaar bew. w 4 -1 0,5 Rome geheel bew. zo 14 12 0 VANNACHT LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan- dagavond tot Dinsdagavond, opge- j maakt om 10 uur: Aanvankelijk weinig, later weer meer bewolking met kans op enige regen in het Zuiden van het land. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Mor gen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind tussen Zuid en Oost. 12 Maart Zon op 6.43 uur, onder 18.57 uur. Maan op 5.37 uur. onder 17.16 uur. Maanstanden 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 21 Maart Hoog water: 2.01 en 14.18 uur. Laag water: 9.39 en 22.12 uur. Dinsdag 22 Maart Hoog water: 2.40 en 14.53 uur. Laag water: 10.28 en 22.53 uur. "■•■■•••MiNiiiuaiiiMHimuiiiu

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1