Zweden Fascistische tendenzen bij de beweging van Poujade I Weerbericht Franse senatoren staan voor een historische beslissing Overwerk in bouwbedrijf Raad der Republiek zal de Parijse accoorden wel aanvaarden Belgische socialisten zijn verontwaardigd Aanmeldingsfo rmuiier Oud-burgemeester Van Kortenhoef overleden Sovjet-minister wegens onvermogen ontslagen Koningin en prins op Sardinië aangekomen Het woord is aan Regering tegen boekhandelaar Sir Winston Churchill in verlegenheid gebracht Senator George doet beroep op Eisenhower Winter op de aftocht 69e JAARGANG No 216 DINSDAG 22 MAART 1955 299e JAARGANG No 63 De lege stoei Achterstand: 10.000 woningen Voortaan zal geen R.K.-aanslag ongestraft blijven Mikkailov volgt Alexandrov op Vrienden vrezen dat geruchten hem nieuwe moed zullen geven NVeerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur:5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE ZWEEDSE Koning en Koningin zul len onze Koningin en ons land binnenkort een staatsiebezoek, zoals dat heet, komen brengen. Zij zijn door anderen voorgegaan in de reeks der bezoekende staatshoofden. Verleden jaar deden vier hunner Nederland de eer aan: achtereenvolgens die van Denemarken, Frankrijk, Noorwegen en Abessinië. Er zal niettemin grote belang stelling voor dit Zweedse hoge bezoek zijn. Die zal ook in dit blad blijken: wij zullen nog heel wat over Zweden te vertellen hebben. Het is een groot land, in omvang vergelijkbaar met het Britse eiland, met een bevolking evenwel van maar 7 V2 mil- lioen. Er wordt belangrijke industrie in bedreven, ook belangrijke landbouw, bos bouw en veeteelt. Men delft er ijzer, koper, zink, zelfs zilver en goud. Het volk is cul tureel en technisch hoog ontwikkeld. Het bezit een mooi wegennet, een mooi spoor wegnet en een ontzaglijk aantal telefoon toestellen, die het in eigen land heeft ver vaardigd. Naar verhouding moet dit volk het meest telefonerende ter wereld zijn. De hoofdstad Stockholm is, ronduit gezegd, een prachtige stad, gebouwd op eilanden en doorkliefd door een onstuimige rivier genaamd Malaren. Het koninklijk paleis, massaal en barok, verheft zich daar boven. Het stadhuis, in de huidige eeuw gebouwd, ligt lager en is «en schone schepping van Zweedse bouwkunst dezer eeuw. Er is een weelderige nabije badplaats geheten Salts- jöbaden, aan de Oostzee, er is ook, niet ver van Stockholm, een groot gebied van kleine eilandjes dat de Zweden Archi pelago noemen; zij hebben daar talloze zomerhuisjes gebouwd. Hun grote land is rijk aan machtige bossen, aan grote meren en aan winter. Stockholm, dat ver van de Zuidkust ligt, verkeert gedurende menig jaar maanden achtereen in sneeuw en dat doet het groot ste deel des lands. De winterdagen zijn er kort; dat valt niet mee, evenmin als de monotonie der sneeuw en zij, die zich dat veroorloven kunnen, brengen in het barre jaargetijde langdurige bezoeken aan mil der Europese streken. Ook aan Parijs. Het wil niet zeggen dat hun land hun niet zeer dierbaar is en als gij het als buiten lander bezocht hebt zelfs winters kunt gij daarin meevoelen. Het heeft een bijzondere charme, die u aangrijpt. Gij zoudt kunnen pogen, die te verklaren door te gaan uitweiden over de schoonheid van meren en bossen en over steden als Göte- borg, dat wonderlijk aan Holland herinnert door zijn grachten en oude Hollandse hui zen. Ook door geestdriftig te worden over de intimiteit van dorpen met vriendelijke, schuchter ten hemel tastende kleine klokketorens. Maar het zou alles niet ba ten, want er is dat laatste, dat niet te om schrijven valt, gelijk ook Parijs het bezit, maar anders. Daar schrijven wij het raad sel gaarne aan de historie toe, die er levend schijnt te zijn gebleven. In Zweden zijt gij geneigd uw zoeken te verhullen in het zo moeilijk te begrenzen begrip romantiek. Gij voegt er, verder tastend, de geheim zinnigheid der legenden aan toe en denkt, als gij tot de ouderen behoort en dus Sel- ma Lagerlöf in uw jonge jaren met over gave hebt gelezen, aan Gösta Berling en de kavalieren van Ekeby, in de landstreek Dalecarlia waarvan gij later met enige te leurstelling hebt ervaren, dat zij in Dalar- na herdoopt is. Ook komt de herinnering der kinderjaren op, die zich in Nils Hol- gersson's Wonderbare Reis verblijdde, vol herschepping van Zweedse volksverhalen. De Zweedse roman is in deze eeuw tot grote bloei gekomen: een reeks namen van ro manciers dient zich aan. Roman en lyriek hebben de litteratuur veeleer beheerst dan de schaarse toneelschrijvers. Onder de Nobelprijzen voor litteratuur, toegekend sinds een halve eeuw, vindt men er vier op Zweedse namen: Lagerlöf, von Heiden- stam, Karlfeldt, Lagerquist. De Zweedse historie is in de loop harer vele eeuwen van tal van stormen vervuld geweest, stormen die de regerende konings huizen vaak hevig beroerd hebben. Het volk is in vele oorlogen betrokken geweest, gelijk het onze; alleen sommige primitieve volken zijn daaraan ontsnapt. En iedere ontwikkelde Nederlander herinnert zich de naam van de grootste legeraanvoerder onder Zwedens koningen: Gustaaf Adolf, uit het Huis Wasa, die in 1632 in de slag bij Lützen sneefde nadat hij zijn aarts vijanden Denemarken, Polen en Rusland veelvuldig met succes bestreden had. Me nig ontwikkeld Nederlander, tenminste onder de ouderen, moet aan een nog vroegere Zweedse vorst kunnen denken: de jonge koning Erik XIV, die in de zes tiende eeuw een kort en wild bewind voerde, waarbij hij in conflict met de adel kwam en tijdens de Rijksdag te Uppsala vele edellieden liet vermoorden nadat hij zelf de jonge graaf Nils Sture, zijn beste vriend, had ter dood gebracht. De Rijks dag zette hem af en hij stierf jaren later in gevangenschap. Dat zijn tragische le vensloop later zoveel lezers ln ons land heeft gevonden is te danken geweest aan Adèle Opzoomer, bijzonder begaafde schrijfster van historische romans, die onder haar pseudoniem A. S. C. Wallis de roman Vorstengunst aan hem wijdde. Dat werk in drie delen verscheen in 1883, toen de schrijfster pas zesentwintig jaar was; het zou zeer lang lezers blijven vinden en menige Hollander, die Zweden bezocht en er de ruime gastvrijheid des lands ge noot, heeft zijn gastheren verbaasd met zijn gans-onverwachte kennis van een zo oude episode in hun landshistorie. Waar aan toegevoegd moet worden dat de grote maar in zijn vaderland niet zeer geliefde auteur August Strindberg een wel dieper doordringend werk aan Erik heeft gewijd. De Koning van Zweden die straks ons land bezoeken zal, Gustaaf VI Adolf, is al 72 jaar oud en heeft pas in 1950 de troon bestegen, toen zijn vader Gustaaf V op 92-jarige leeftijd gestorven was. Zijn gemalin was vóór haar huwelijk Lady Louise Mountbatten, een Engelse prinses. Deze koningen* stammen uit het regerende Huis Bernadotte: uit de Zweedse dynastie die gevestigd werd door die merkwaardige „soldat de fortune" uit het leger van de grote Napoleon. De maarschalk Berna dotte, zoon van een advocaat uit het Zuid- Franse stadje Pau, roerige zoon van het roerige land van Gascogne. schiep ten slotte de enige blijvende dynastie die uit de grote Napoleontische tijd voortkwam. Misschien was wel het wonderlijkste van (Van onze correspondent in Parijs) Woensdag, Donderdag en Vrijdag gaan de Paryse accoorden over de Duitse herbe wapening en souvereiniteit, de oprichting \an een West-Europese Unie en de Saar- kwestie in Frankrijk waarschijnlijk de voor laatste étappe der ratificatie-procedure te gemoet. Voo( zover men ten aanzien van Franse politici van zekerheid spreken kan. is de kans groot «lat de senatoren zich zon- dei verdere tegenwerpingen in meerderheid ten gunste van de accoorden zullen uitspre ken. In dat geval behoeven de teksten niet meer terug naar de Nationale Vergadering die haar fiat niet pijn eind vorig jaar al gegeven heeft. De handtekening van de president der Republiek zal de overeenkom sten, waartoe >Iendès-Fran«je het initiatief genomen had, met de zes overige landen van de nieuwe West-Europese Unie Groot-Brittannië, Italië, West-Duitsland en de drie Beneluxstaten wat Frankrijk be treft, kracht van wet verlenen. Onder de Gaullisten, die in de Raad der Republiek veeltallig vertegenwoordigd zijn, heerste een stroming voor amendering der accoorden. De grondwet schrijft in dat ge val voor dat de ontwerpen de zware weg terug naar het Palais Bourbon, de zetel van de Nationale Vergadering, moeten gaan. Zelfs de felste tegenstander van de Duitse herbewapening in de Senaat, de Gaullist Dtbre, schijnt echter het hoofd in de schoot te hebben gelegd. De belangrijke commis sie voor buitenlandse zaken heeft zich in ruime meerderheid voor de accoorden uit gesproken. Men heeft ingezien dat de keuze niet meer gaat tussen: een bewapend en een geneutraliseerd West-Duitsland, maar tussen: wel of geen Franse contróle, hoe beperkt en onvolledig ook, op die Duitse rcmilitarisatie waartoe Washington en Londen ten volle besloten zijn. Het gaat, anders gezegd, minder om de rol die Duits land in de toekomst zal mogen spelen dan wel om de plaats waarop Frankrijk aan spraak kan maken. Men begint eindelijk te begrijpen, dat Frankrijk niet zwaar weegt op de interna- tionale markt. Wat Pinay in de commissie voor buitenlandse zaken heeft onthuld over een bri«'f die Sir Winston Churchill enige maanden geleden aan de toenmalige pre mier Mendès-France had geschreven hij De werkgevers- en werknemersorgani saties in het bouwbedrijf hebben het be sluit genomen de grote achterstand, die in het bouwbedrijf door de vorst is ontstaan, in te halen door van 1 April af gedurende een half jaar 3 uur per week over te werken. Een verzoek voor een algemene over- werkvergunning zal aan de overheid wor den gedaan. Het overwerk is uiteraard afhankelijk van de bouwvakarbeiders, die zich vrijwil lig kunnen opgeven. Het overwerk zal vol gens het gebruikelijke tarief worden ge honoreerd: namelijk met 10 percent. Het besluit werd genomen in een Maan dag gehouden langdurige vergadering van werknemers- en werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf. De achterstand in het bouwprogramma 1955 bedraagt ongeveer 10.000 woningen. Indien algemeen door de arbeiders ge hoor wordt gegeven aan de oproep, ver wacht men de achterstand voor een kwart te kunnen inlopen. sprak daarin van de „lege stoel" van Frankrijk die niet eeuwig onbezet zou blij ven heeft zijn uitwerking op het Franse publiek niet gemist. Attlee heeft er nog eens een schepje bovenop geworpen en ten slotte hebben ook de geheime notulen van de conferentie van Jalta de Franse ogen wagenwijd geopend voor de bittere waar heid dat hun land al minstens tien jaren ver boven z(jn diplomatieke standing heeft g«>leefd. Een nieuwe afwijzing van een beslissing waar alle Westelijke geallieerden het al vier jaar geleden over eens waren zou Frankrijk zeker in een volledig isolement brengen, alle nationale grootheidswaan van generaal De Gaulle ten spijt. Men kan er dus enig vertrouwen in heb ben dat dit inzicht ook tot de leden van de Raad der Republiek is doorgedrongen De Senaat heeft onder de grondwet der vierde republiek tot taak gekregen wetten en overeenkomsten, die de Nationale Vergade ring zijn gepasseerd, nog eens rustig te overdenken. Veel macht bezit dit lichaam niet en voor zijn beraadslagingen bestaat in het algemeen nauwelijks belangstelling, al z(jn verschillende figuren van betekenis president Coty en de minister van Bui tenlandse Zaken Pinay ook uit zijn mid den voortgekomen. Voor het eerst sinds zijn bestaan is de aandacht in en zelfs buiten Frankrijk op dit college gericht. Vermoe delijk zullen de senatoren die belangstelling niet teleurstellen en zal Frankrijk aan het einde van deze week een punt kunnen zet ten achter de dramatische controverse over de Duitse herbewapening. BRUSSEL (ANP» Het socialistische comité voor gemeenschappelijke actie heeft zijn leden te Brussel in een manifest opge roepen Zaterdag in de straten van Brussel iedere provocatie van de aanhangers der CVP te beantwoorden. „Voortaan zal geen enkele aanslag van de handlangers der rooms-katholieke volkspartij, in de hoofd stad noch in de landelijke gemeenten, on gestraft blijven". Het socialistische blad „Le Peuple" he kelt de demonstraties der R.K. studenten en de aanslagen op woningen van leden der socialistische partij. „Tot nu toe heeft de arbeidersklasse zich niet geroerd en haar kracht niet getoond. De R.K. oppositie heeft de vorm aangenomen van een nieuw Rexisme en de werkende klasse zal haar op het juiste ogenblik een halt toeroepen", aldus het blad. Aan R.K. zijde gaat men intussen voort aan te sporen tot deelneming aan de door burgemeester Vandemeulebroeck verboden protestmars tegen de schoolpolitiek der li beraal-socialistische regering. Overal in de provincie worden propaganda-bjjeenkom- sten gehouden. Indien de R.K. leiders de massademonstratie niet op het laatste ogenblik afzeggen mag verwacht worden dat de Belgische rijkswacht en de politie alle toegangswegen tot Brussel zullen af zetten, alle autobussen uit de provincie zul len terugzenden en zelfs de treinenloop uit de provincie zullen stopzetten. De studenten van de Leuvense univer siteit hebben uit protest tegen de school politiek een Tijl Uilenspiegelactie ingezet, die iedere dag een scherper karakter aan neemt. Beperkten de studenten zich tot nu toe tot het verbranden van poppen, die de minister van Onderwijs Collard moesten voorstellen en tot het luiden van de noodklokken van alle Leuvense kerken in het holst van de nacht, nu hebben zij het Leuvense stadhuis bezet waarbij zij vanuit de vensters op bazuinen bliezen en grote spandoeken neerlieten met opschrif ten als „Weg met Collard" en „Tijl zegt neen". De politie slaagde er met veel moei te in het stadhuis te ontzetten. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op IJmiiicler COUrQIlt 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zjj, die zich met ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen al, dat deze vurige Zuiderling de Noorde lingen zozeer verstond en gedurende zijn lange, bekwame regering als koning Karei XIV Johan hun volslagen achting en toe wijding verwierf. Blijkbaar weten maar weinigen dat een latere koning van Zwe den, Karei XV, de kleinzoon van de Franse maarschalk, gehuwd was met een prinses van Oranje, dochter van prins Frederik, die de broeder was van onze koning Wil lem II. Zij was koningin Louise van Zwe den van 1859 tot 1871. De enige zoon van dit koningspaar stierf jong en Karei XV werd door zijn broeder (Oscar II) opge volgd. Het Zweedse koningspaar zal van 26 tot 29 April a.s. ons land bezoeken. Dit artikel gelde als een eerste uiting, in dit blad, van onze grote belangstelling voor het bezoek. R. P. Maandagmorgen is in het ziekenhuis te Oegstgeest, waar hij geruime tijd werd verpleegd, de oud-burgemeester van Kor tenhoef de heer J. E. van Nes van Meer kerk op 52-jarige leeftijd overleden. De thans overledene werd te Alkmaar gebo ren, bezocht de HBS te Haarlem, waar hij geruime tijd heeft gewoond. Tot hij bij Ko ninklijk Besluit van 17 Januari 1936 werd benoemd tot burgemeester van Kortenhoef, was hij als volontair werkzaam op de ge meente-secretarie in Hillegom. De begrafenis zal Vrijdagmiddag 25 Maart om half twee geschieden op de algemene begraafplaats in Heemstede. LONDEN (United Press) De Sovjet regering heeft de minister van Cultuur, G. F. Alexandrov wegens onbekwaamheid van zijn post ontheven. Radio-Moskou deelt mede dat hij gefaald heeft bij de lei ding van zijn ministerie. Alexandrov is op gevolgd door de Sovjet-ambassadeur in Polen N. A. Mikhailov. Alexandrov werd benoemd tot minister van Cultuur in 1954 (Maart) als opvolger van P. K. Ponomarenko. In 1952 werd hij herkozen als candidaat lid van het centrale comité van de partij. Hij is tevens lid van het presidium van de Sovjet academie van wetenschappen. Het is de tweede keer dat Alexandrov ln ongenade is gevallen. In 1947 werd hij in het openbaar aangevallen voor een boek ovc® de geschiedenis van de Westerse filosofie. Volgens de partij stelde Alexan drov het Westen in een te gunstig daglicht. Hij werd ontslagen als lid van de bolsje wistische uitgeversraad, doch kwam weer in de gunst met het boek „Economische problemen van het socialisme in de Sov jet-Unie" waarin hij de leerstellingen van Stalin huldigde. Alexandrov stond achter de politiek van Malenkov. Mikhailov, die in 1954 tot ambassadeur in Polen werd benoemd, wordt beschouwd als een aanhanger van Kroesjtsjev. Hij nam deel aan de speciale zitting van het opper ste hof, waarbij het voormalige hoofd van de Russische veiligheidsdienst, Lavrenti Beria, en diens medewerkers (1953) ver oordeeld werden. Voor zijn benoeming van ambassadeur was hij eerste secretaris van het Moskouse partijcomité. Ex-premier Malenkov heeft met Boel- ganin, Kroesjtsev en Molotov deelgenomen aan het eerbetoon voor maarschalk Govo- rov, de Zaterdag overleden plaatsvervan gende minister van Defensie in de Zuilen zaal van het Kremlin. Govorov wordt heden begraven. Delegaties der strijd krachten zullen op het Rode Plein langs de katafalk trekken en geschut zal een ere saluut geven. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Maandagavond per vliegtuig te Cagliari op Sardinië aangekomen. Zij zijn door de plaatselijke autoriteiten verwelkomd. Het programma voor het verblijf van de Koningin en de Prins is nog niet vastge steld. Een gezelschap van twaalf personen begeleidde het Koninklijk Paar, dat het voornemen heeft de 29ste Maart Sardinië te verlaten. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S J e a q Paul: De Kunst is wel niet het brood des levens, maar toch de wijn des levens. De universiteit van de stad Poitiers heeft aan de Nederlandse Nobelprijswinnaar voor natuurkunde 1953 een eredoctoraat verleend. Hier neemt professor Zernicke (rechts) de bul, behorende bij deze onderscheiding, in ontvangst. (Van onze correspondent in Parijs) Door de roerige behandeling van de be lastingwetten. Vrijdagnacht in de Franse Kamer, schijnen nu de posities van de regering als van haar tegenstander buiten het parlement, Pierre Poujade, aanmerke lijk te zijn verscherpt. Premier Faure heeft gisteren opdracht gegeven een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen de auteurs en verspreiders van een pamflet ,,de dichte kraan" geheten en Pierre Poujade in per soon heeft in een bovenzaal van een Parijs' café een joelende persconferentie gehou den, die zeker in een handgemeen zou zijn ontaard ware het niet dat er zoveel mensen in die kleine ruimte waren opgepropt dat niemand een vinger kon verroeren. Poujade heeft intussen erkend dat het gelaakte pamflet van een van zijn volge lingen afkomstig is. Hij zelf staat er ook achter. Die ruiterlijke stellingneming kan de taak van de justitie vereenvoudigen. Op opwekking tot belastingweigering staat in Frankrijk maximaal twee jaar gevangenis straf en bijna tweeënhalf millioen francs boete. Niettemin zien wij Poujade voor lopig nog niet achter de tralies. Daarvoor is zijn macht intussen te groot geworden. Hij zelf werd door dat vooruitzicht trou wens ook helemaal niet geïntimideerd Hij sloeg opnieuw een bijzonder uitdagende toon aan. Poujade ontkende niet dat hij Vrijdagnacht over het parlement als van LONDEN. Naar Reuter meldt wordt verwacht, dat Sir Winston Churchill konin gin Elizabeth omstreeks 5 April verlof zal vragen zijn ontslag aan te bieden als minis ter-president. Van officiële zijde is geen commentaar geleverd op de berichten, dat de premier zou aftreden. Het is echter van betekenis, zo vervolgt Reuter, dat officieel niets gedaan is om deze te ontzenuwen, zoals gebeurde bij vorige malen, toen der gelijke geruchten opdoken. In politieke kringen is men van mening, dat de premier in verlegenheid is gebracht door het feit, dat deze zaak voortijdig naar de pers is uitgelekt. Over het algemeen heeft hij een „geamuseerd toegeeflijk" standpunt ingenomen tegenover specula ties over zijn toekomst. Hij ziet echter on gaarne, dat er berichten de wereld ingaan over zijn werkelijke bedoelingen nog voor een officiële mededeling daaromtrent. Vrienden van Sir Winston hebben gewaar schuwd, dat hij, als hij het gevoel krijgt, dat men hem uit zijn functie wil „verja gen", op het laatste ogenblik van gedachte kan veranderen. Sinds zijn beroerte in 1953 heeft hij tot twee maal toe een datum van zijn aftreden gesteld en weer herroepen. Lady Churchill heeft er sinds die tijd op aangedrongen, dat hij de staatszaken vaarwel zou zeggen, zolang hij nog van zijn vrijheid kan ge nieten. De vorige week was hij verkouden en hij bleef twee dagen thuis. Toen hij weer in het parlement verscheen zag het er naar uit, dat hij „niet in vorm" was. Zijn toe spraak over de waterstofbom daarentegen werd in de gehele wereld beschouwd als een bewijs van zijn geestkracht. Vier der Nederlandse militairen die bij een ontijdige landmijn-ontploffir.g in Suri name gewond waren, zijn per K.L.M. naar Nederland overgebracht voor verdere be handeling Het zijn sergeant R. Drost en de soldaten R. van Eersel, G. Gerritsen en J. Gouwnaar. „een hoop straatvuil" had gesproken, maar betreurde het dat die uitdrukking in een privé-gesprek geuit door de journa listen openbaar was gemaakt. Maar met de Kamerleden, die hem hun goede diensten hebben aangeboden, wilde hij nooit meer iets te maken hebben. Zij hebben, door hun vrijwillige beloften niet na te komen, „hoogverraad" gepleegd. Deze boekhande laar schijnt zich, evenals Lodewijk de Veertiende in zijn tijd, blijkbaar dus al met de Staat te vereenzelvigen. Zijn beweging zal niet aarzelen, zo verkondigde hij ver der, zo nodig in de illegaliteit onder te duiken, en voor Maandag a.s., wanneer de financiële debatten in de Kamer worden hervat, heeft hij een algemene winkel staking geproclameerd. Er bevonden zich onder zijn gehoor ook verscheidene controle-ambtenaren van het ministerie van Financiën en enkele ver tegenwoordigers van de Christelijke en socialistische vakbeweging. Ook de syn dicaten hebben de strijd tegen de Poujade- beweging, waarin zij terecht fascistische symptomen onderkennen, nu opgenomen. Enkele belastingambtenaren protesteerden gisteren heftig tegen de persoonlijke inslag van Poujade's agitatie. Zo worden in ver schillende provincieplaatsen in de étalages portretten van belastingcontröleurs uitge stald, die van opruiende teksten zijn voor zien. Toen Poujade een verzoenend gebaar wilde maken, schreeuwde een vakbonds leider: „Ik steek niemand de hand toe, als ik een vuistslag te verwachten heb." Toen achtte Foujade, die zijn jasje al weer had uitgetrokken, het moment blijk baar gekomen om de vergadering te ont binden. De laatste woorden van de tierende leider, die nog verstaanbaar waren, terwijl iedereen stompend en boksend de uitgang probeerde te bereiken, waren: „Nu ziet u zelf welke partij de oorlog wil en wie de vrede." WASHINGTON (United Press) De democratische senator Walter F. George, voorzitter van de commissie voor buiten landse zaken van de Amerikaanse Senaat, heeft nu ook een direct beroep gedaan op president Eisenhower om zo spoedig moge lijk een conferentie der grote mogendheden met Sovjet-Rusland bijeen te roepen. George heeft Zondag in een televisie-uit zending dit voorstel geopperd. Senator George zeide met zijn verzoek aan de president te beogen, een conferen tie van grote mogendheden te doen beleg gen zo spoedig mogelijk na de bekrachti ging van de Parijse accoorden. Hij was niet van mening, zoals de regering Eisenhower dit is, dat men eerst dient te wachten op een vreedzaam gebaar van Rusland, alvo rens men besprekingen met Moskou zou aangaan. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken Henry Suydam zeide naar aanleiding van het di recte verzoek van de senator aan president Eisenhower, dat er geen sprake van kon zijn een conferentie met Rusland te beleg gen voor de bekrachtiging der Parijse ac coorden of voordat Rusland tekenen gaf van ernstige bereidheid met het Westen tot een vergelijk te willen komen. Zodra de eenheid van het Westen door middel van de Parijse accoorden zal zijn bekrachtigd, zal het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken bereid zijn een internationale conferentie met Rusland te overwegen, mits de Russen blijk geven van hun oprechtheid en goede wil ten aan zien van zulk een conferentie. Het K.N.M.I. deelt mede: Sinds 10 Februari is de temperatuur in De Bilt vrijwel zonder onderbreking bene den normaal geweest, gemiddeld zelfs meer dan 4 graden en de laatste dagen zelfs ongeveer 6 graden. In de afgelopen nacht kwam op de meeste plaatsen in ons land weer lichte vorst voor. In midden-Engeland daalde de tempera tuur vannacht tot 6 a 7 graden onder nul. Als gevolg van de krachtige luchtdruk stijgingen boven Frankrijk en onze omge ving is sinds gisteren een zodanige wijzi ging in de luchtdrukverdeling opgetreden, dat warmere lucht van de océaan thans tot onze omgeving kan doordringen. Dat be tekent een overgang naar zachter weer. Aangezien echter de oceaanstoringen dicht langs ons land zullen trekken zal er af en toe wat regen kunnen vallen. Vanmorgen bevond zich een regengebied voor de ingang van het Kanaal, dat zich in Noord-Oostelijke richting verplaatste en vanavond in onze omgeving zal zijn aange komen. Als gevolg van de bewolking zal in de komende nacht de temperatuur boven nul blijven. In Noord-Europa handhaaft zich de win ter voorlopig nog. In midden-Zweden meldden sommige stations vanmorgen 20 tot 30 graden vorst. Ook in Finland komt nog strenge vorst voor. In Rusland is de winter echter op de terugtocht. (Van hedenmorgen 7 uur) e S p |1 If s6 5 u 'ix tc-> ZS weers- toestand Helsinki mist ZZW 2 -9 2 Stockholm zwaar bew. windstil -16 0,2 Öslo onbewolkt windstil -12 0 Kopenhagen sneeuw NO 10 -1 3 Aberdeen zwaar bew. ZZO 5 2 0 Dublin zwaar bew. windstil 2 0 Londen mist windstil -1 0 Arasterdam onbewolkt WZW 3 -1 0 Brussel onbewolkt Z 3 -1 0 Parijs regen O 2 2 0,2 Bordeaux onbewolkt ZZW 2 4 2 Grenoble zwaar bew. windstil 6 14 Nice half bew. N 5 7 0,4 Berlyn geheel bew. W 7 2 3 Frankfort licht bew. windstil 0 6 München zwaar bew. ZZW 4 5 0,4 Zürich geheel bew. WZW 3 8 1 Geneve zwaar bew. ZW 5 8 15 Locarno licht bew. O 2 - 3 Wenen half bew. windstil 3 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 2 0 Rome licht bew. Z 3 11 - Neerslag laatste 24 uur. ZUIDENWIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen maar later ook opklaringen. Vannacht geen vorst. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind uit Zuidelijke richtingen. 23 Maart Zon op 6.40 uur. onder 18.58 uur. Maan op 5.55 uur, onder 18.37 uur. Maanstanden 24 Maart 30 Maart 4.42 uur: 21.10 uur: Nieuwe maan Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 22 Maart Hoog water: 2 40 en 14.53 uur. Laag water: 10.28 en 22.53 uur. Woensdag 23 Maart I Hoog water: 3.14 en 15.27 uur. Laag water: 11.07 en 23.30 uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1