Ernst en luim begeleidden de officiële uitreiking in Pulchri-Studio Wimpels en bekers voor winnende vissers Bejaarden °p stap door yprpnioin vsi)ririn Agenda voor Velsen „Everclean" zeilwrijver WINTERS Voor BRILLEN DE BOER Bedrijfschapsprijzen in handen der schippers en bemanningen Havenberichten Zwitserland en Oostenrijk Diepvries-vis ook bij de kruidenier DCIJ speelt eerste wedstrijd tegen Leeuwarden uit de LJmond ZwitsprlflnHpnOnstpnriik Ronde woorden „Kiel" uiteen Prijsverschil met verse vis nog struikelblok J aarVergadering Harddraverij vereniging De eerste glas-spinazie Club titel van Nederland Twee schepen met grondstoffen Toneelpropaganda-avond van „Volksonderwijs" Om het kampioenschap bridgeclub „Driehuis'1 Mevrouw Backer-Breed bij de plattelandsvrouwen „Hercules" bereidt zich op de zomer voor Jeugdleden van DIJV kregen hun prijzen beestavond van „Volksonderwijs" ER WAS GISTERMIDDAG IN „PULCHRI", het trefpunt van de Haagse kunst en wellicht één van de ongezelligste aller Haagse etablissementen, geen woord Frans bij, toen naar oude zede de jaarlijkse Bedrijfschapsprijzen werden uitge reikt aan schippers en reders van Hollands zeekant. Honderden waren daarheen gekomen om de vijf winnaars van de jaarlijkse strijd om de bekers, de wimpels en de legpenningen, verdiend met de allerbeste kwaliteit vis of haring van een heel seizoen en de winnaar van de „conservenprijs" de openbare eer te geven, die hen na een jaar felle strijd toekomt en na de vele deftige woorden over de belangen van goede kwaliteit van de vis en de haring voor export en binnenland, heeft de schipper M. Taal van de Scheveningse wimpelwinnaar, de „Oceaan V", in ronde woorden gezegd wat hij er van dacht. Bedrijfschapsdirecteur drs. D. J. van Dijk vatte de zin van de ganse wedstrijd aldus samen „laat ons ervoor zor gen, dat het visserijbedrijf zijn plaats aan de top houdt." De heer J. G. Kolkman, het hoofd van prijzen waren Bekomen, als de voortrek- de afdeling vis van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad en lid van de advies commissie voor de prijzentoekenning opende de bijeenkomst even over drieën met een hartelijk welkom aan al degenen, die onder kers in het bedrijf. Het ging hen niet alleen om de Boede besomming hoe belangrijk ook, maar ook om het totale bedrijf, dat vooruit gebracht moet worden. „Er wordt van deze vissers een zware, een vaak bo de Zondagse kap of in het donkere pak j venmenselüke taak verwacht en degenen naar deze officiële middag gekomen waren en hij tekende de sfeer, die zo langzamer hand rond deze prijsuitreikingen is ge groeid: „het hele bedrijf is tegenwoor dig en niemand is tégen". Hij lichtte een tipje op van de sluier, die het ganse jaar over de bedrijfschapsprijzen hoort te hangen en vertelde, hoe al in het late najaar de eerste vragen binnenkomen over de toekenning ervan ondeugende vragen, kribbige ook wel van ongeduldi- gen, die het maar lang vinden duren, voor de wimpels er weer „uit" komen. Maar het is dit jaar een dag eerder dan de vorige keer geworden, kon de heer Kolkman vast stellen, die vervolgens het woord aan drs Van Dijk overdroeg. Stille competitie De heer Van Dijk zag de wedloop om de beste kwaliteit niet als een spectaculaire, maar als een „stille" competitie, die elk jaar zonder ophef wordt begonnen als de nieuwe haringteelt inzet en de zeevisserij op gang komt. Men heeft hierbij niet alleen te maken met winnaars, maar ook met ver liezers enevenzeer met scheidsrech ters de verliezer is evenwel geen ver liezer in de zuivere zin des woord, maar hij zal elk jaar weer proberen hogerop te komen om het eens tot de hoogste plaats te brengen de verliezers in deze bedrijf schapskamp zijn in zoverre zelfs winnaars, dat zij de strijd om de kwaliteit al half hebben gewonnen wanneer zij hun best doen op de oogst der zeeën Met een ernstig woord bepaalde hij de aandacht van zijn gehoor bij de noodzaak om deze kwaliteitseisen zo hoog mogelijk te stellen want het Nederlandse product zal zijn naam op de internationale markt moeten handhaven, willen de importeurs van nu, die de exporteurs van straks kun nen zijn, dit Nederlandse product niet gaan belagen. Vissers als voortrekkers De heer Van Dijk herinnerde er in dit verband aan, hoe ook de OEES-conferentie. die vorige week in Kiel werd gehouden, tot de conclusie kwam, dat de grondstof voor een product als diepvries van de beste kwaliteit moet zijn, wil dit product het op de markt bolwerken en daarop voortbou wende stelde de voorzitter van het Bedrijf schap, dat gevroren haring en vis een steeds belangrijker plaats op de markt gaan innemen. Dat Nederland attent moet zijn op zijn vis-kwaliteit stond voor de heer Van Dijk vast, temeer, omdat de verdere schakels in het bedrijf wel eens niet zo nauwkeurig kunnen zijn als die in de aanvoersector. Hij beschouwde de vissers, die hier om de ADVERTENTIE die ook onder de moeilijkste omstandig heden voor de beste kwaliteit zorgen, heb ben recht op aller waardering" meende hij. De prijzen Hierop heeft drs. Van Dijk de wimpels, die straks de winnende schepen zullen sie ren alsmede de zilveren wisselbckers uitge reikt met een persoonlijk woord erbij voor de winnende schippers: schipper Phil Prins van de „Bloemendaal" was helaas met zijn De Scheveningse schipper M. Taal heeft j er in zijn dankwoord namens de be- kroonde schippers geen doekjes om ge- i wo iden en al zei hij beter „een harinkie te kunnen kaken dan een speech te kunnen afsteken", het gezelschap in Pulchri-sludio heeft met onverholen plezier naar zijn toespraak geluisterd. Schipper Taal zei het zo: Mijn vrouw heeft me wel eens gevraagd. waarom er geen prijs voor de best-ver- j zorgde kinders komt en toen heb ik ge- zegd, dat de vis tenslotte wel eens wordt geëxporteerd, maar de kinders hier j blijven. Maar we beseffen wel, dat we de beste vis aan de wal moeten zetten, want dat er anders niet zo veel van terecht komt. Verleden jaar waren we tweede en ik heb toen tegen de matro- zen gezegd, dat het onze beurt óók eens werd. Als die beker nou erg mooi staat op het dressoir, dan gaan we hem volgen- de keer wéér winnen. En dan wou ik nog wat zeggen: wij zorgen voor de beste haring, laat de reder nou zorgen voor de beste motor en een mooie stuurhut en de regering voor een paar nieuwe Scheveningse pieren. We hadden zo gedacht: Katwijk wacht al zo lang op een haven, dan geven we de ouwe haven aan Katwijk en we houen zelf de nieuwe dan heb- l ben dié ook wat Het applaus na deze rede was zo moge- j lijk nog sterker dan na de toespraak van de Bedrijfschapspraeses. DINSDAG 22 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Vuurgevecht in de berg pas'. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, geopend van 9.30-12 en 14-16.30 u. Ontspanningswerk bejaarden. 20 uur, ge bouw Chr. Belangen: filmvoorstelling. VARA, afdeling IJmuiden, 20 uur, Cul tureel Gebouw: jaarvergadering. VELSEN-NOORD Vrouwenbond P.v.d.A-, 20 uur, Gem. Ver gaderzaal, Van Diepenstraat: lezing. VELSEN Raadhuis, 19.30 uur: openbare vergade ring gemeenteraad. WOENSDAG 23 MAART IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Vuurgevecht in de berg pas". Pieter Vermeulenmuseum: als Dinsdag. Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen- IJmuiden, 14 uur, Patronaatsgebouw: jaarvergadering. SANTPOORT Ontspanningswerk bejaarden, 20 uur, „De Weiiman", filmvoorstelling. VELSEN-NOORD P. v. d. A-, 20 uur, Gem. vergaderlokaal, Van Diepenstraat: feestvergadering. VELSEN Raadhuis. 1012 uur: spreekuur wet houder van Sociale Zaken. Uitreiking van de bedrijfschapprijzen voer de best verzorgde vis en harir.g. Dc win naars: geheel links mevrouw Prins, die haar echtgenoot, schipper van de „Bloemen daal" vertegenwoordigde, vervolgens schipper M. v. d. Snoek, schipper M. Taal, schipper A. de Jong en schipper H. v. d. Plas. bemanning verhinderd cmdat de trawler nog,op zee is („al voor de nieuwe ronde"), maar een telegram naar de „Bloemendaal" heeft de felicitaties door de aether gezon den. Schipper H. van der Pas van de „Mar tha" (IJM 74) kreeg te horen, dat hij als een uitermate kundig zeeman bekend staat en schipper M. Taal van de „Oceaan V" werd eraan herinnerd, dat zijn naam bo venaan een nieuwe beker staat, omdat de vorige door Baardhoud Rog het vorig jaar definitief mee naar huis is genomen. Ten slotte kreeg de heer Van Nierop van de NECO zijn onderscheiding voor de beste visconserve van 1954 en de stuurlui van de verschillende schepen hebben de leg penningen en oorkonden voor hun be manningen in ontvangst kunnen nemen, zijde de mensen, die het dichtst bij de ver zorging van het gevangen product staan. Goede uitrusting „Geen enkel schip, dat niet goed is uit gerust" zo ging de heer Van Dijk verder „maakt een kans op een prijs en daarom zullen ook de vertegenwoordigers der re derijen delen in de eer" en ook voor hen waren er legpenningen de wimpels, die tenslotte aan de schippers zijn overgedra gen zullen straks in de verschillende ha vens fier van top waaien, tonend, waar de beste verzorging werd besteed aan de vangst. Terwijl de fotografen opdrongen en de heer Van Dijk even moest manen, dat hij wel graag alleen zou willen „regeren" op dit plechtig moment, besloot hij zijn toe spraak met de woorden „De winnaars den ken misschien, dat niemand hen meer wat kan leren, maar een ander gaat proberen hen de trofee afhandig te maken, zodat zij zullen moeten trachten dit vak vol ver rassingen op de beste wijze te blijven die nen." De bejaarden uit IJmuiden-Oost hebben gisteravond in het Patronaatsgebouw volop genoten van de vertoning van een serie interessante films, die de toeschouwers door Zwitserland en Oostenrijk voerde. De belangstelling voor deze avond, die werd gehouden door de subcommissie voor het Sociaal Cultureel Ontspanningswerk voor bejaarden in Velsen, was groot; de grote zaal was van de voorste tot de achterste rij bezet en dat verheugde het commissielid de arts P. C. de Weerdt, die de avond opende, kennelijk ten zeerste. De bezoekers zijn met de door het Oos tenrijkse en Zwitserse verkeersbureau be schikbaar gestelde films langs de Rijn ge reisd, hebben de Zwitserse spoorwegen in actie gezien en waren in Thuti aan het Thunermeer en op verschillende plekjes in Oostenrijk. Jammer was het, dat het in de Engelse taal gesproken commentaar voor het merendeel der toeschouwers niet ver staanbaar was. De conferentie van de commissie voor productiviteit van de O.E.E.S., welke de afgelopen week in Kiel is gehouden, is Zaterdag gesloten. De vertegenwoordigers van 15 landen hebben zich beziggehouden met de proble men van verbetering der kwaliteit en ver pakking van bevroren vis. Het onderwerp der discussies vormden voordrachten door A. Einarsson (IJsland), I. Lorentzen (Noorwegen), E. Waller (En geland), dr. G. Meseck (Duitsland). De congressisten bezichtigden diepvries inrichtingen in Kiel en Esbjerg (Dene marken). Blijkens de verklaringen van de 15 aan de conferentie deelnemende naties, w.o. Nederland, wordt algemeen betreurd dat de consumptie van bevroren vis zich in Europa nog geen belangrijke plaats heeft kunnen verwerven. Slechts 5 percent van de visvangsten van deze naties kwamen in het voorjaar als bevroren visfilet bij de verbruikers terecht. Als oorzaak van de rem op deze con sumptie zag: men de over het algemeen te hoge prijzen vergeleken met de verse vis. Bijzonder belangrijk achtte men de oprich ting van een organisatie die zich op de detailhandel in levensmiddelen moet wer pen. In dit verband werd gewezen op de zeer goede ervaringen die in de Verenigde Sta ten met de verkoop van bevroren vis ge boekt zijn in de levensmiddelenwinkels. Algemeen werd erkend dat de technische installaties voor het diepvriezen van vis verder volmaakt moeten worden daar ge poogd moet worden een groter afzet voor deze vis te vinden ook in landen met ho gere levensstandaard. Op de slotzitting werd tot uitdrukking gebracht dat men door deze conferentie beter georiënteerd is geraakt ever de pro blemen die met het diepvriezen samen hangen. (U.P.) De hardd.averijvereniging „Heemskerk" houdt vanavond in zaal Dam haar jaar vergadering. Hierop zal onder meer de deze zomer te houden kortc-toc.aodraverij worden besproken. Dienst en halchef Namens de bekroonde schippers heeft schipper M. Taal van de SCH 118 daarna het woord gevoerd, gevolgd door zijn reder, de heer R. van der Zwan uit Schevenin- gen, en tenslotte heeft drs. Van Dijk nog even een warm woord van hulde gesproken tot de Dienst voor de Nederlandse Haring- contróle en de IJmuidense halchef de heer J. Vos, die dag in dag uit de aanvoeren keurden op kwaliteit, zelfs onder de waar lijk moeilijke omstandigheden van over stelpende aanvoeren. Het officiële deel van de bijeenkomst was daarmee ten einde en een hartige hap vergezelde een pittige dronk en de film „Imperialen OOO" heeft voorts in dit gezelschap van zeevis sers getoond, dat in Zeeland een oester cultuur bestaat, waarvan zelfs dit visserij- geleerde gezelschap nog heel wat kon op steken. De heer Kolkman sloot met een heil wens, die allen uit het hart gegrepen was: „Goeie Visserij!" Maandag werd door de tuinder J. Sap aan de veiling Kennemerland de eerste glas-spinazie aangevoerd. Er is van 83-93 cent per kilo voor betaald. De wedstrijdcommissie heeft bepaald, dat in April de halve finale om het club kampioenschap van Nederland moet wor den gespeeld. Hoewel alle provinciale kam pioenen nog niet bekend zijn is de volgende indeling vastgesteld. Groep I: Noord Holland, Zuid Holland I, Friesland. Groep II: Groningen, Drenthe en Over- ijsel. Groep III: Zuid Holland II, Zeeland, Utrecht. Groep IV: Gelderland, Noord Brabant, Limburg. De groep waarin DCY is ingedeeld kan al gaan spelen. In Zuid Holland I werd DIO kampioen, voor het sterke residentie- damgenootschap. DIO dat ook uit Den Haag komt, is een lastige tegenstander, waarvan het zeer moeilijk is te winnen. De derde gegadigde voor de titel is Leeuwarden de club, die vorig seizoen als no 2 eindigde, direct achter de clubkam pioen van Nederland. De winnaars van de vier groepen spelen een enkele competitie om de clubtitel van Nederland. Het rooster is nog niet definitief vast gesteld, maar het is vrij zeker dat DCY haar eerste wedstrijd uit speelt in Leeu warden. Het tiental van DCY ziet er als volgt uit: 1. P. Bergsma, 2. M. Bandstra, 3. Joh. Lippens, 4 O. Wiersma, 5. D. Cramer, 6. A. Rinsema, 7. G. Bosma, 8. J. Miedema, 9. J. Tekelburg en 10. P. Rin- zema. Om de persoonlijke titel Het mooiste cadeau, dat Henk Laros zijn club DCY kan aanbieden is het per soonlijk clubkampioenschap van Neder land bij het 30 jarig bestaan van DCY. Deze kans is aanwezig als Zaterdag Laros in de laatste ronde wint van Beeke. (aan genomen dat Wim de Jong niet meer speelt) Keller, die 1 punt achter staat op Laros moet van de taaie Fries Bergsma winnen. De overige deelnemers zijn uit geschakeld. De laatste partijen zijn nog van belang voor de eerste zes aankomenden omdat deze spelers zijn vrijgesteld van voorwedstrijden in 1956. Ongeacht het ver loop dezer ronde is Laros verzekerd van de tweede plaats, een prestatie welke er op zichzelf al zijn mag. De stand aan de kop is nu: Laros 11 5 5 1 15 Keiler 11 4 7 0 14 Het is uiteraard niet uitgesloten, dat Keiler zijn laatste partij wint en Laros remise speelt, waardoor een herkamp van drie partijen zal plaats vinden tussen de twee favorieten. Indien beide spelers in de laatste ronde remise spelen dan blijft de DCY-er een punt voor en wint daar door de kampioenstitel. Maandagmorgen zijn voor de papier- fbariek Van Gelder Zonen twee zeesche pen met grondstoffen aangekomen. Het Duitse m.s. „Anchen Peters" en het Zweedse s.s. „Ardennia" voerden respec tievelijk 600 ton en 1000 ton houtstof aan, beide van Gothenburg. In het Patronaatsgebouw De afdeling Velsen-IJmuiden van „Volks onderwijs" houdt op Vrijdag 25 Maart een teneel-propaganda-avond in 't Patronaats gebouw aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost. De Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" voert op de comedie „Mensen in pension." Voorts zal de heer H. de Boer, wethou der van Onderwijs te Velsen, een korte causerie houden over „Volksonderwijs en het aanstaande jubileum." De strijd om het kampioenschap van de bridgeclub „Driehuis" loopt ten einde. Met nog één wedstrijd te spelen, staat in af deling A: BomCleeren onbereikbaar aan de kop. In afdeling B gaat de strijd tussen vier paren: mevrouw NeedBosman 384,36 mevrouw Eekhoutv. d. Vlugt 382,28 TolWarmerdam 375,90 en HilligeKuipers 370,25 In afdeling C gaat de strijd om de bovenste plaats tussen de paren NoortmanDe Waal 333,57 mevrouw v. Hof tenGeus Sr. 327,85 en Krab—Wescher 322,91 De uitslagen van de laatste wedstrijd luiden (in percenten): Afdeling A: 1. BomCleeren 68.25; 2. echtpaar Poppe 56.35; 3. OomsKlinken berg 54,76; 4. Schaaperv. d. Vlugt 53,17; 5. Geus Jr.mevrouw Berkhout 49.21; 6. DupkerNeed 48.21; 7. v. DoornTaverne 36,51; 8. BaartBais 33,33. Afdeling B: 1. Eekhoutmevrouw v. d. Vlugt 66,25; 2. mevrouw NeedBosman 55,3. mevrouw v. DokWarmerdam 62,50; 4. echtpaar v. Rumpt 48,75; 5. Hil ligeKuipers 46,25; 6. echtpaar Jonker 31,25. Afdeling C: 1. PenockHoogerduin 57,14; 2. mevrouw v. Hof tenGeus Sr. 55,56; 3. echtpaar Ouwerkerk 50,4. KrabWe scher 49,21; 5. NoortmanDe Waal 48,41; 6. dames SnoekOoms 46.83; 7. Imming v. Gameren 45,24; 8. dames Noortman Klinkenberg 41,27. De Noordhollandse voordrachtskunste- naresse mevrouw Backer-Breed heeft Maandavond voor de Beverwijkse afdeling van de bond van plattelandsvrouwen een bijzonder geslaagde voordrachtsavond ver zorgd. Zij heeft daarbij de vele kanten van haar talent laten schitteren: was haar eer ste optreden gewijd aan de diep-ernstige tragiek van Ibsen's Peer Gynt (Ase's Tod) daarna kwam de overgang in de vorm van Heijerman's „Op hoop van zegen" en „Droomkoninkje." Zij beheerste ook het humoristische genre volkomen, wat wel tot uiting kwam in het „Saalie-avondje bij juffrouw Pieters." Haar optreden werd besloten in West-Fries costuym, met een tweetal onvervalste voordrachten namelijk „Vergetenheid" en ,,'t Gong der af in de bedstée." Het is een geslaagde avond ge worden, die ook werd bijgewoond door de leden van de Holl. Mij. van Landbouw en de Jongeren organisatie. Maandagavond heeft de Christelijke sportvereniging „Hercules" in Beverwijk haar jaarvergadering gehouden en wel in de zaal naast de Gereformeerde kerk aan het Mocnsplein. De voorzitter, de heer J. Hendriks, bracht in zijn openingswoord tot uiting, dat de vereniging een rustig jaar heeft gehad, maar dat haar ledental nog steeds groeien de is: men telt nu 4*92 leden. De voorzitters der diverse afdelingen brachten verslag uit van hun werk. De af tredende bestuursleden, de heren C. de Geus en D. S. Bakker, werden herkozen. De pas opgerichte afdeling tennis telt al 12 leden en men zal spoedig bij elkaar komen om het trainingsvraagstuk te be spreken. Op 15 Juni geeft de afdeling gym nastiek een openlucht-uitvoering. „Pat-Mat" speelt tegen Zandvoo.t Het derde tiental van de Kennemer Schaakclub „Pat-Mat" speelt Woensdag een promotie-wedstrijd tegen Zandvoort voor een pLaats in de 2e klasse van de N.H.S.B. Tijdens een gezellige bijeenkomst van de jeugdafdeling van de Beverwijkse hengel sportvereniging DIJV „De Voorntjes" die in het Statenhuis werd gehouden, heeft de voorzitter van De IJzeren Voorn, de heer F. v. Galen de prijzen uitgereikt aan de winnaars van het afgelopen seizoen. De heer v. Galen verheugde zich er over dat hij de Prinsenprijs. beschikbaar gesteld door Kenneiner-Staten en DIJV, kon uit reiken aan de jongste van de jeugdafde ling Bart Sondorp. De tweede prijs was voor Dick Soom en de derde voor Henk Dijks. De rest van de avond werd doorge bracht met het befaamde knikkerpel en sjoelen. Bij het sjoelen toonde D. Boom zich de vaardigste; de tweede prijs was voor C. de Zwart, de derde kreeg J. Veen. stra. De prijzen bestonden uit luxe voor werpen en Huishoudelijke artikelen. De afdeling Heemskerk van de vereni ging „Volksonderwijs" houdt Zaterdag 26 Maart in zaal Dam haar jaarlijkse feest avond. Het programma wordt .verzorgd door eigen leden. Als spreker treedt op de heer A. C. Zevenbergen uit Amsterdam. Beverwijkse renners komen bijeen De leden van de Beverwijkse renners club „Kennemerland" komen Woensdag 23 Maart in café De Klomp bijeen om de Ronde van Noordholland en de clukkam- pioensehappen van Nederland te bespre ken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Met de behoort het vermoeiende buk ken tot het verleden. Prijs slechts 1.95 Demonstratie in de winkel. Zolang de voorraad strekt PORSELEINEN DEKSCHALEN ƒ2.35 PORSELEINEN KOP EN SCHOTELS0.98 Voor de betere huishoudelijke artikelen Kennemerlaan 1 - Tel. 5855 IJMOND-ZEGELACTIE naar Kennemerlaan 6062 Leverancier voor alle ziekenfondsen Maandag 21 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ardennia van Gothenburg. Ariadne van Hamburg. Jelö van Oslo. Strabo van Kopenhagen. Yapeyu van Hamburg. Hontestroom van FowCy, Lena van Harness, Bittern van Liverpool. Aeneas van Sevilla. Glory van Swansea. Hortnes van Las Pal- mas. Nestor van Londen. Danae van Caen. Sporota van Fowey. Kim van Nyrotting. Amstelstroom van Bristol Wallonia van Go thenburg. Grebbestroom van Manchester. Ingen van Lynekust. Theano van Dublin. Graveland van Antwerpen. Eos van Ham burg. Phidias van Cardiff. Vertrokken zijn: Tartanus naar Port Said. Carpe Diem naar Terneuzen. Calland naar Rotterdam. Oste naa- Antwerpen. Elisabeth Essberger naar Hamburg. Poortvliet naar Waterford. Gert naar Harlingcn. Netherland Coast naar Rotterdam. Anne S naar Wisby Evertsen naar Londen. Vrede naar Ant- l werpen. De Nederlandse premier, dr. W. Drees, heeft Zaterdagmiddag in Den Haag nabij de Aletta Jacobsweg een straatnaambordje onthuld van een nieuwe laan, welke de naam „A. IV. Grootelaan" heeft gekregen. De laan werd genoemd naar de grond legger voor het steno-systeem Groote en draagt de straatnaam ook in het Groote steno. De foto geeft een beeld van de plechtigheid, kort na d& onthulling. Links dr. Drees, en bij het bordje rechts op de foto twee dochters van wijlen de heer Groote. 1 EEG>A!Yl<er IN DE EXPORTSECTOR van het visse rijbedrijf hebben zch de afgelopen week enige interessante verschijnselen voorge daan. die zich deels al voltrokken, deels nog niet geheel gemanifesteerd hebben. Om met een negatief geval te beginnen: het verloop van de scholprijzen, die een duide lijke weerslag vormden van de gang van zaken op de Ixmdense markt. De Britse handel waarschuwde de IJmuidense rela ties niets te sturen tegen hoge prijs en wei nig bij een lage koers en dat was dan ook al heel gauw aan de markt merkbaar. Za terdag bijvoorbeeld was de prijs voor de grote fileerschol van de Noordloggers. een artikel dus, dat het meestal wel „doet", bij geringe aanvoer f 18 tot f 20, hetgeen waar lijk geen vetpot mocht genoemd worden. Hoe vol Engeland op dat moment zat bleek uit de berichten over 15.000 stone Witte Zee-schol, ruim 1800 kisten dus, die welis waar Maandag al gelost werden, maar de hele week een domper op de export van de schol zetten. Heel anders verging het de kabeljauw grilliger nog. Woensdag zijn er dikke be dragen voor de regels neergeteld, maar de dag daarop kwam de klad er in en Vrjjdag kwam er zoveel aanvoer, dat de aardigheid er helemaal af raakte. En dat in een week, die Inzette met f 50 de regel kabeljauw Men zou zich Vrijdag j.1. hebben kunnen af vragen. waarom nu juist op deze slechtste dag van de week zoveel kabeljauwen aan de markt kwamen deze gang van zaken vroeg om een gevoelige prijsdaling en dat ging ook allemaal volgens de regelen: Woensdag f 100 voor een regel. Vrijdag f 56 tot f 60 voor een kist. Weer afwijkend lag de tongenkwestie er bij: ze hebben de afgelopen week weer een vermogen opgebracht, zodat het er op leek, ol' er geen deuk in die gouden prijs te slaan was. Natuurlijk heeft het slechte weer en de geringe aanvoer van fijnvis in Oostende daar zeer stevig de hand in gehad, maar dat was niet het enige, want de hele situa tie op de exportmarkt ligt er zo zo onwrik baar by, dat alleen zeer grote aanvoeren iets aan de ogenschijnlijk permanente prij zen kunnen veranderen. Italië bijvoorbeeld neemt de laatste maanden het dubbele af van vorig jaar en bovendien zijn er com pensatie-transacties met Frankrijk moge lijk, waardoor, te beginnen met Zaterdag, tong de deur uit kan en makreel terug komt. Zodra echter de kotters, die nu wel goeddeels uit Breskens terug zijn, wat vis- namig weer krijgen, zal er meer tong ko men. Wat de handel alleen maar zal ple zieren, omdat het moeilijk is, tegen deze „brandprijzen". Schelvis heeft zich ook goed gehouden de piepers deze Woensdag bij een aanvoer van 800 kisten nog een f 35 de kist en als er niet zoveel dichte braad in de markt was verschenen, was deze koers nog hoger op gelopen. Of het weer ook meespeelt in het visserydrama En nu de nieuwe week te beginnen met vandaag. De Haarlem ligt voor de hal en aangezien dit schip met een boeiende regelmaat uitstekende reizen maakt, moet het vandaag wel weer een stevige markt zijn geworden. Het is bovendien nog een kort reisje ook de Haarlem ging de 11e Maart naar zee. Overigens? Het wéér weer. Met het oog op die tongen en alle andere soorten, die vallen of staan bij een ruime aanvoer.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 9