Louisa .Rijksmobiele" colonnes krijgen militair personeel Weerbericht Sombere rede van vrouwelijke medicus in het Lagerhuis Schoolpolitiek lokt fel debat uit in de Belgische Kamer BB houdt ook rekening met atoomoorlog In 1960 zal 16000 man opgeleid zijn Amerikaans vliegtuig op Hawaii verongelukt Het woord is aan Labourmotie tot internationale atoomconferentie afgestemd Aanmeldingsformulier Eerste minister dreigt met strenge maatregelen tegen RK betogers Hartelijk afscheid van Belgische ambassadeur Zacht weer 69e JAARGANG No 217 WOENSDAG 23 MAART 1955 299e JAARGANG No 64 Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Opleiding begint volgend jaar Rekening honden met atoombommen Alle 66 inzittenden omgekomen Niets doen zon Mr. dr. Stikker in New York het ergste zijn Vele doden bij explosie NVRD verklaart ook naar lagere prijzen te streven Noors-Nederlands onderzoek naar geleideprojectielen YVeerrapport Bureaux: Kennemerlaan 1S6, Telef. Adm. 5437, na 5 uur voor klachten bezorging 6450. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (alleen redactie). Haarlem: Grote Houtstraat 93 alle afdelingen 15295 Advertentietarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad EDITIE OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6,50, franco p. post 7,—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad MEER DAN EEN eeuw geleden werd een prinses der Nederlanden kroonprinses en later koningin van Zweden. Zij was Wilhelmina Frederika Alexandra An na Louise. Bij de laatste van die vijf voor namen zou zij in het hoge Noorden ge noemd worden, met een kleine verande ring: het werd Louisa. Haar vader was prins Frederik, broeder van Koning Wil lem II en het was kort na diens dood, in 1849, dat de Zweedse kroonprins Karei zich naar Nederland begaf om naar Louise's hand te dingen. Hij werd hier met veel eerbetoon ontvangen. Jhr. W. Ch. A. Quarles van Ufford vertelt daarvan in een opstel onder de titel „Louise, Koningin van Zweden", in 1942 verschenen in het Maandschrift Historia. Het is een kort levensverhaal, sober ook door de eenvoud en toewijding van de jonge vrouw, die in een korte levensloop de vreugde van een gelukkig huwelijk en de smart van het verlies van haar enige zoon ervoer. De kroonprins bleef een maand in Hol land; in Januari 1850 vroeg Koning Oscar I van Zweden per speciale gezant prins Fre derik om de hand van zijn dochter, voor zijn geliefden zoon, en kort daarop reisde graaf van Lynden naar Stockholm om het antwoord te brengen. Op dit moment werd ook de verloving bekend gemaakt; twee maanden later werd zij in Den Haag luisterrijk gevierd en toen kwam spoedig een Zweeds eskader om de prinses met haar ouders en zusje af te halen. Zij werd inet grote vreugde in Zweden ontvangen en toen zij Stockholm binnenreed was haar rijtuig met kransen en bouquetten over dekt. Een half uur lang dreunden saluut schoten. Diezelfde dag werd het huwelijk door de aartsbisschop der Zweedse Staats kerk ingezegend; het gewaad der bruid was van zilverbrocaat, geborduurd met zilveren bloemen. Zij droeg een sluier van Brusselse kant. En na de inzegening werd met orgel een plechtige cantate van Jan van Boom, die toen een beroemd Neder lands componist was, uitgevoerd. Er volg de een reeks weelderige feesten, in het ko ninklijk paleis en in schier alle lustsloten in Stockholms omgeving. Er waren con certen en parades en een praalrijk hofbal met 1500 gasten en tijdens een galavoor stelling in de opera werd de grote zange res Jenny Lind aan de vorstelijke, personen voorgesteld. De stem en het ceremonieel der negentiende eeuw vervullen dit ver haal; de legendarisch gebleven naam Jen ny Lind schijnt het iets sprookjesachtigs te geven. Hoe zouden de mensen van deze tijd ernaar kunnen verlangen zulk een reeks festijnen bij een vorstelijke verloving opnieuw te beleven! Maar zij komen niet meer, want onze tijd erkent geen luister; die is „niet democratisch" meent men, dit woord verkeerd gebruikend. Het is heel jammer voor de mensen die er, evenals toen, zoveel werk voor zouden kunnen doen en er geld aan verdienen. Maar dit is een overweging ;:i de trant van deze tijd, die er evenwel geen rekening mee houdt; tóen maakte men de overweging helemaal niet. Het gebeurde vanzelf, er over te spreken zou de luister verbleekt hebben. Kroonprinses Louise vertoefde graag in de idyllische zomerresidentie Ulriksdal en zij schiep er een Hollandse sfeer, met schilderijen van Tenièrs en Wouwerman en Hollandse meubelen. Zij was litterair begaafd. Zij sprak spoedig haar nieuwe landstaal voortreffelijk. Zij schilderde evenals haar gemaal, een kunstzinnig man. Zij deed veel sociaal werk. Maar zij ver toonde zich weinig in het openbaar en werd niet populair. „Zij was stil en inge houden", zegt haar geschiedschrijver Quarles, „iets wat men al spoedig voor hoogmoed aanzag en slechts een enkele maal, zoals bij de opening van een grote tentoonstelling, hield zij noodgedwongen een korte toespraak". Maar er was toch grote vreugde toen de kroonprinses reeds in 1851 een dochter ter wereld bracht, die naar haar moeder Louisa werd gedoopt. En op 14 December van het volgende jaar werd haar een zoon geboren: Carl, meteen begiftigd met de schone titel hertog van Södermanland. De blijdschap over de toe komstige troonopvolger duurde kort; het prinsje stierf binnen anderhalf jaar en Zweden verkeerde in rouw. De medici hadden uitgemaakt dat Louisa geen kin deren meer mocht krijgen en in haar ver driet bood zij de kroonprins zelfs echt scheiding aan, om de troonsopvolging. Maar hij wees die gedachte met veront waardiging af; het getuigt van zijn edel karakter en hij bleef Louisa haar leven lang met zijn liefde omringen, zegt Quar les. Toen gaf zij haar toewijding aan de opvoeding van haar dochter, die de Gas- conse geest der Bernadottes bezat en haar Frans-Zwitserse gouvernante soms tot wanhoop bracht. Ook het kleine meisje werd eenmaal ernstig ziek maar herstelde tenslotte; later trad zij, pas zeventien jaar oud, in het huwelijk met prins Frederik van Denemarken. In Juli 1859 stierf koning Oscar I en werden de kroonprins en kroonprinses koning Karei XV en koningin Louisa. Dat bracht ook voor haar het einde van het teruggetrokken leven: officiële reizen, tal van ceremonies en al de praal van het Zweedse hof gingen haar bestaan vervul len. Meermalen bracht zij nog bezoeken aan Nederland en ook kwamen haar ouders naar Zweden. Toen de Frans-Duitse oorlog (1870'71) ertoe leidde dat in Nederland ambulances werden uitgerust bewerkte de koningin dat ook in het Zweedse leger ambulances werden ingevoerd; dat ge beurde dus weinige jaren na de Krim- oorlog .en het baanbrekend werk van Flo rence Nightingale. Maar in de bijzonder koude winter van 1871 trof haar zelf een longontsteking, die haar op pas 43-jarige leeftijd ten grave sleepte. Haar laatste woorden waren, dat zij twintig gelukkige jaren In Zweden had geleefd en de koning sprak: Nu is er in de hemel een engel meer en op aarde een edele vrouw minder. Zij was een zeldzame persoonlijkheid, getuigt Quarles, die weinig aan zichzelf dacht en de kracht en het geluk van het offer kende. Zij was een goede vrouw en moeder, niet verblind door de glans van de kroon. Haar heengaan werd diep be treurd. Reeds een half jaar later volgde koning Karei XV haar in de dood; zijn broeder volgde hem als Oscar II op. Gisteren schreef ik een eerste artikel oaar aanleiding van het komende Zweed- Minister Beel heeft in de Eerste Kamer meegedeeld dat de rijksmobiele colon nes, die overal te hulp snellen waar de plaatselijke BB-organisatie na bombarde menten tekort schiet, zullen worden bemand met militair dienstplichtig per soneel van de luchtmacht en zo nodig van andere onderdelen van de Krijgs macht, voorzover dat personeel in de militaire sector geen mobilisatie-bestem ming heeft. De sterkte van het contingent, dat voor de rijksmobiele colonnes in opleiding kan worden genomen, bedraagt 4000 man per jaar. Totaal zijn voor de 23 rijksmobiele colonnes ongeveer 16.000 man nodig. De eerste militaire her halingsoefeningen ter opleiding van rijksmobiele colonnes zullen in April 19.56 beginnen. In 1960 zijn 16.000 man volledig opgeleid. Aanvankelijk is de opzet geweest de rijksmobiele colonnes met vrijwilligers te bemannen. Maar in tijd van nood zouden zij huis en haard en ook hun gemeente moeten verlaten. Dat is een te zware eis aan vrijwilligers, temeer omdat ook de op leiding gedurende enkele weken in colon- neverband in kazernes, ver van huis. moet geschieden. Dat alles kan van vrijwilligers niet worden gevergd. Het zou mogelijk zijn geweest voor de rijksmobiele colonnes burgerlijke dienst plicht in te voeren, gepaard gaande met een kostwinnersvergoeding voor 16.000 man, maar dat zou een doublure betekenen van het militaire apparaat. Bovendien zou men dan al gauw gaan zeggen dat ook de overige taken van de Bescherming Bevol king wel verplicht zullen worden. Dat zou de animo voor vrijwillige aanmelding bij de plaatselijke BB ondergraven. Daarom is in overleg met de minister van Oorlog en Marine de oplossing gevonden dat de rijksmobiele colonnes zullen worden be mand met militaire dienstplichtigen, die geen mobilisatiebestemming hebben, zoals de grote meerderheid van de luchtmacht. De opleiding begint volgens de mede deling van minister Beel met de herhalings oefeningen in April 1956. Degenen, die daaraan deelnemen, zijn dus militairen die hun eerste oefening achter de rug hebben en dan na een jaar voor herhalingsoefenin gen opkomen. Dat betreft dus in de eerste plaats de lichting 1953. Het laat zich aan zien dat een nieuwe kazerne voor ongeveer 1000 man moet worden gebouwd. Minister Beel verklaarde dat met het materieel van de rijksmobiele colonnes per uur ongeveer 5000 personen uit ingestorte huizen kunnen worden gered. Zij kunnen per uur ongeveer 2500 gewonden een eer ste behandeling vóór de opneming in de ziekenhuizen geven. Zij kunnen per uur bijna 100 millioen liter water geven ter bestrijding van branden. De organisatie van de Bescherming Be volking was cebaseerd op bombardementen zoals die in 1950 konden worden verwacht. De aanvalsmogelijkheden zijn inmiddels echter toepenomen. Er moet thans rekening worden gehouden, aldus minister Beel, met WASHINGTON (Reuter) Een trans portvliegtuig van de Amerikaanse lucht macht is met 66 personen op Hawaii neer gestort. De 57 passagiers en negen beman ningsleden zijn om het leven gekomen. Het vliegtuig, een militaire versie van de DC-6, raakte een 600 meter hoge bergrug op ongeveer vijftig kilometer van Honoloeloe. Het vliegtuig was op weg naar Californië. De bemanning seinde, dat er moeilijkheden met de motoren waren en keerde terug. Het toestel vloog echter in brand en ont plofte in de lucht. De ernstigste luchtramp gebeurde toen 129 Amerikaanse militairen omkwamen bij een ongeluk met een Amerikaanse Globe- master, die op weg was van Tokio naar Korea, in 1953. Een andere Globemaster stortte bij Tokio neer in 1952. Hierbij kwamen van de 116 inzittenden 87 om het leven. de mogelijkheid van A-bommen op mili taire vliegvelden, op Amsterdam, op het regeringscentrum, op het havengebied van Rotterdam en op de oorlogshaven Den Hel der. Ofschoon niet afdoende, zijn tegen de A-bom maatregelen mogelijk. Er zullen altijd verwoestingen ontstaan van enorme afmeting, maar het aantal slachtoffers kan volgens minister Beel worden terugge bracht tot enkele percenten van het mas sale verlies dat wij zouden lijden indien wij niets zouden doen. De mogelijke maatrege len zijn: evacuatie, tijdige alarmering, het bouwen van schuilgelegenheden en het scheppen van extra ziekenhuisruimte. Minister Beel verklaarde voorts dat de mogelijkheden van een onderbrenging op veilige afstand, maar in de naaste omge ving van de met A-bommen bedreigde steden, van allen die dan gemist kun nen worden, worden onderzocht. Ter voorziening in de behoefte aan schuil plaatsen zijn in studie pasklaar gemaakte schuilkelders, die in korte tijd kunnen worden geplaatst. De geneeskundige ver- dedigingsraad bereidt de uitbreiding van de hospitaalruimte voor. Volgens militaire deskundigen behoeft met de H-bom de eerste jaren nog geen rekening te worden gehouden omdat er daarvan nog te weinig zijn voor het ge bruik tegen minder belangrijke doelen als in Nederland. De nieuwe maatregelen zullen vooral be trekking hebben op de A-gemeenten, de grote steden dus, maar voor de grote meer derheid van de bevolking blijft de toestand onveranderd. De noodzakelijke plannen worden uit gewerkt, aldus de minister met dezelfde vaart waarmee in 1950 de B.B. is ter hand genomen. De voorbereidingen ter evacua tie van de met atoombommen bedreigde gebieden zijn van verschillende aard. Niet steeds zal de ontruiming even ver behoe ven te gaan. Soms zal zij van korte duur kunnen zijn. Er bestaat trouwens geen automatisme, zodat bij voorbaat vaststaat dat tot evacuatie van de bedreigde gebie den in geval van oorlogsdreiging zal moe ten worden overgegaan. Gelukkig is het nog niet zeker, zo merkte minister Beel op, dat in een nieuwe oorlog het atoom wapen zal worden gebruikt. Wanneer dit wel 't geval zou zijn is het wel zeer onaan nemelijk dat een van de eerste aanvallen op ons land zal worden gericht. Daarom zal de beslissing van de regering of evacua tie moet worden aanbevolen dan wel voor geschreven, worden genomen zodra de om standigheden, van welke aard ook, daartoe nopen. Mr. dr. D. U. Stikker, de ambassadeur van Nederland in Engeland, is vandaag aan boord van de oceaanstomer „United States" in de haven van New York aan gekomen. Hij zal de Nederlandse delegatie leiden, die de vergaderingen van de Economische en Sociale Raad der Verenigde Naties gaat bijwonen. De vergaderingen, die op 29 Maart beginnen, zullen naar verwacht wordt, twee weken duren. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Jan Greshoff: Wie het met zichzelf eens gewor den is heeft opgehouden een gees telijk leven te leiden. Minister Beel verklaarde aan het slot van zijn rede zich bewust te zijn van de ernst van zijn mededelingen. „Wij weten, dat een nieuwe oorlog onnoemelijk veel vernietiging, veel leed, veel ellende teweeg zal brengen. Maar wij weten tevens, dat erger dan dit alles zou zijn de onvoorstel bare verschrikking, die over ons zou ko men wanneer wij bij de pakken neer zou den gaan zitten met de handen in de schoot. Wat de komende jaren zullen brengen, weten wij niet, maar één ding is zeker: wanneer wij onze kinderen een betere toe komst willen bieden dan het bange heden dat ons beschoren is, zullen wij sterk moe ten zijn en moeten vertrouwen op de on misbare zegen zonder welke ons werk geen waarde kan hebben." De minister bracht hulde aan al degenen die de organisatie hebben ontworpen en tot leven gebracht en metterdaad getoond dat het hun ernst is te strijden tegen angst, tegen verwoesting eh tegen onzegbare ellende. Zij hebben getoond dat ons volk, zo no dig, zich schrap wil zetten om onderdruk king en ondergang af te weren en onder de moeilijkste omstandigheden hulp wil bie den aan de medemens in nood. LONDEN (United Press) Het Britse Lagerhuis heeft Dinsdag een motie ver worpen van vrouwelijke leden der Labour- fractie, waarin de nadruk wordt gelegd op de gevaren van radio-activiteit als gevolg van atoomproeven voor toekomstige gene raties en aangedrongen wordt op een con ferentie van Britse, Amerikaanse, Russi sche en Franse geleerden, die openlijk deze gevaren zouden moeten bespreken en be kend maken. De Britse minister van Gezondheid, Iain MacLeod, heeft in het Lagerhuis in antwoord op een uiteenzetting van de vrouwelijke Labour-afgevaardigde en vroegere minister dr Edith Summerskill, over de gevaren van atoomproeven voor het mensdom, gezegd, dat volgens de be rekeningen van de Britse commissie voor atoomenergie de Amerikanen reeds drie maal zoveel radio-activiteit in zich heb ben opgenomen als de Britten. Hoewel de minister ernstig verklaar de, dat de mogelijke gevaren terdege in het oog gehouden werden, zag hij de toe stand toch aanmerkelijk minder somber in dan dr Edith Summerskill. Dr Summerskill, een vrouwelijke medi cus, gaf een ontstellend overzicht van de gevaren, die de mensheid bedreigen door dat de atmosfeer rond de aardbol langza merhand doortrokken wordt van radio-ac tiviteit. Zij zei: „De mens heeft nu een dodelijk wapen uitgevonden, door welks eigenschappen het voortplantingsvermo gen bedreigd wordt". Zij vervolgde: „Tot op heden zijn er 65 atoomexplosies ge weest; 50 ontploffingen zijn door de Ame rikanen teweeg gebracht, 12 door de Rus sen en drie door de Britten". Geleerden Ondergetekende Naam: Straat: y Plaats: Wenst zich met ingang van te abonneren op IJmUldeF COUrdllt k f 6.50 per kwartaal// 0.50 per week Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Z(J. die zich met Ingang van 1 April 1955 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 Maart 1955 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen se koninklijke bezoek aan ons land en maakte daarin gewag van de prinses der Nederlanden die koningin van Zweden werd; ik heb gemeend daar dit vervolg omtrent een vriendelijke, wat trieste maar bekorende episode der negentiende eeuw aan te moeten toevoegen R-P. ROME (United Press) ïn een bruin koolmijn bij Spoleto in Umbrie heeft zich een ontploffing voorgedaan, waarbij vol gens de eerste berichten 22 Italianen om het leven zijn gekomen. zijn nu de mening toegedaan, dat een voortzetting der atoomproeven niet kan geschieden zonder gevaar voor de gezond heid. Enige van de Japanse vissers, die besmet waren met radio-actieve as, af komstig van de H-bomexplosie op Bikini, zijn voor de rest van hun leven onvrucht baar geworden." Als verdere gevaren noemde zij, dat er abnormale kinderen geboren kunnen wor den, die zowel physieke als geestelijke af wijkingen vertonen. Bij zwangere vrou wen, die blootgesteld zijn aan een middel matige dosis radio-activiteit, bestond vol gens haar aanzienlijke kans op misgeboor ten. Zij citeerde in dit verband dr Edgar Adrian, een Britse Nobelprijswinnaar, die gezegd heeft, dat een „H-bomoorlog zeer wel een mate van radio-activiteit kan veroorzaken, waartegen niemand bestand zal zijn en waaraan niemand zal kunnen ontsnappen, wat dan tevens het einde van het mensenras betekent". Dr Summerskill zeide verder: „Het is onjuist om te spreken over toelaatbare graden van radio-activiteit, want elke stij ging der radio-activiteit kan de oorzaak van een of andere ziekte worden. Sommige geleerden zijn van mening, dat hierin de sleutel voor kankerachtige gezwellen moet worden gezocht". De Labourmotie, waarin werd aange drongen op een internationale conferen tie van geleerden met inbegrip van de Russische werd afgestemd met 250 stemmen voor en 290 tegen. De schorsing der radiokartels De NVRD heeft het volgende communi qué uitgegeven: „De Nederlandse Vereniging van Radio détailhandelaren (NVRD), met haar afde lingsbestuurders en hoofdbestuur in verga dering bijeen, kennis genomen hebbende van de gebeurtenissen der laatste dagen rondom de handel in radio-ontvangtoestel len in haar geheel en de NVRD in het bij zonder, stelt het op prijs te verklaren, dat de radio-détailhandel uiteraard niet in het minst gekant is tegen prijsverlagingen, dat veeleer het tegendeel het geval is, doch dat de uiteindelijke beslissing niét in haar han den ligt. Betreffende de bezwaren, welke de mi nister meer speciaal tegen de NVRD heeft, waren reeds zeer geruime tijd onderhande lingen gaande, die naar de mening van de NVRD in een zodanig stadium verkeerden, dat maatregelen als de genomene daarvoor zeker niet nodig waren geweest. De verga dering heeft dan ook het hoofdbestuur op gedragen alles in het werk te stellen, op dat de minister er toe kome zijn beslissing in-te trekken zoals reeds bij andere groe pen detaillisten geschiedde. Het Hoofdbe stuur heeft hiervoor alle nodige bewegings vrijheid verkregen in dien zin, dat het voor zover dit redelijkerwijze mogelijk is, tege moet kan komen aan de wensen van de minister". Voor het eerst neemt de Sovjet-Unie deel aan de Utrechtse Jaarbeurs met een collectieve inzending, die in totaal 3500 vierkante meter expositieruimte beslaat en een overzicht geeft van vrijwel alle takken van nijverheid in de U.S.S.R. De gevel van het Russische paviljoen aan de Croeselaan met de vlaggen der Sovjet-republieken. (Van onze correspondent in Brussel) In een woeilge zitting heeft de voorzitter van de C.V.P., Lefèvre, eerste minister Van Acker in de Kamer over de schoolpolitiek geïnterpelleerd. De Kamér was het toneel van heftige iftcidenten. waaruit bleek hoe sterk de schoolkwestie met sentiment is geladen. De schoolpolitiek van de regering is misdadig, aldus de heer Lefèvre. De re gering schept door haar provocerende ont werpen een sfeer van burgeroorlog, waar door de aandacht wordt afgeleid van het gevaar van het communisme, dat het Wes ten blijft bedreigen. De voorzitter van de C.V.P. verwekte sensatie toen hij tot slot verklaarde dat de schoolpolitiek van de regering de Vlamin gen en Walen zou verdelen en dat het ge vaar allerminst denkbeeldig is dat zulks leidt tot vernietiging van de Belgische een heidsstaat. De schoolpolitiek is de oorzaak geweest van de scheiding tussen Noord en Zuid in 1830. Zoals nu de eerste minister, is er een man in onze geschiedenis geweest, die de waarschuwingen niet wilde verstaan, die slechts op bijkomstigheden toegaf en halsstarrig zijn schoolpolitiek wilde door voeren. Deze man was Koning Willem 1 der Nederlanden. De zitting ontaardde in een onbeschrijfelijke chaos van geroep en gescheld. (ANP) De eerste minister verklaarde dat indien de rooms-katholieke manifesta ties tegen de schoolpolitiek niet eindigen, de regering genoodzaakt zal zijn strenge maatregelen te nemen. ,,U spreekt over de mocratie. maar uw daden lijken op die van fascisten en uw geestelijke leiders prediken de strijd, zelfs als er bloed moest vloeien", zo riep hij uit. De eerste minister beloofde op korte termijn onderhandelingen in een gemengde commissie teneinde nog voor Zaterdag, de dag waarop de CVP voorne mens is haar door burgemeester Vande- meulenbroeck verboden opmars naar Brus sel te houden, tot een schikking in de schoolkwestie te komen. Aan het einde van het debat maakte de 83-jarige voorzitter Kamiel Huysmans, die vanaf zijn hoge zetel al dit rumoer met een benijdenswaardige gemoedsrust had aan gezien, laconiek de opmerking: „De acht bare leden van de Kamer hebben blijk ge- Nadat Dinsdagmorgen het corps diplo matique afscheid had genomen van de deken van het corps, de Belgische am bassadeur, de heer E. Graeffe, in de resi dentie van de nieuwe deken, de Franse ambassadeur, de heer Jean Paul Gamier, ontving mevrouw Egbert Graeffe des avonds. In de residentie van de Belgische ambassadeur aan de Jacob Catslaan in Den Haag hebben 's avonds honderden gasten uit alle kringen, afscheid genomen van een zeer sympathiek en alom bemind diplo maat en diens echtgenote. Dat kwam al heel duidelijk tot uitdrukking toen zich een lange rij van gasten vormde, voor elk van wie de heer en mevrouw Graeffe een hartelijk woord hadden, dat moest bekort worden, wilde een ieder aan de beurt ko men. Naar schatting bezochten 700 per sonen deze ontvangst. De regeringen van Noorwegen en Neder land hebben besloten gezamenlijk een lijkheid van vervaardiging van geleide onderzoek te doen instellen naar de moge- projectielen. Dit onderzoek is sinds kort aan de gang. geven veel temperarqent te bezitten". Dit was het enige ogenblik waarop er geza menlijk zowel op de linkse als de rechtse banken hartelijk werd gelachen De Leuvense studenten hebben ondanks een studentenscholingsverbod opnieuw ge demonstreerd tegen de wetsontwerpen-Col- lard. Zij bezetten het marktplein en lieten eenden los, die om de hals een bordje droe gen met het opschrift „weg met Collard". Later haakten zij een bijwagen van de tram los. De Leuvense rijkswacht moest ver sterkt worden door detachementen uit Brussel en Tervuren alvorens het markt plein ontruimd kon worden. De studenten hebben in verscheidene straten de stenen uitgebroken. De rijkswacht werd op een regen van eieren en aardappels onthaald toen zy de straten schoonveegde. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zeer actieve depressie afkomstig uit de Golf van Biscaye trok vanmorgen naar de Ierse zee. Deze storing stuwt een nieu we hoeveelheid warmere lucht'naar West- Europa waardoor ook in ons land de tem peratuur verder omhoog zal gaan. De kans op regen neemt af omdat nieuwe storingen van de Oceaan banen volgen die verder van ons land zijn gelegen. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestam) -OZ E E; 5= S5 t- ïB ia u c c c 53 zS Helsinki onbewolkt ZW 4 2 0 Stockholm onbewolkt windstil -11 0 Oslo onbewolkt windstil -1 0 Kopenhagen half bew. O 6 -2 2 Aberdeen geheel bew. OZO 8 2 1 Dublin regen OZO 10 6 5 Londen regen OZO 8 7 3 Amsterdam mist OZO 5 2 0,6 Brussel zwaar bew. ZZW 5 6 4 Parijs regen ZO 6 8 5 Bordeaux zwaar bew. Z 6 13 0 Grenoble zwaar bew. windstil 3 0 Nice licht bew. NNW 3 7 0 Berlijn regen O 4 2 0 Frankfort zwaar bew. ZZW 2 6 6 München zwaar bew. WZW 5 6 0,4 Zürich onbewolkt Z 3 5 0.4 Locarno nevel windstil 2 0 Wenen regenbui W 2 3 0 Innsbruck half bew. windstil 1 0 Rome zwaar bew. ZZO 2 10 0 Neerslag laatste 24 uur. ZACIIT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens- dagavond tot Donderdagavond, opge- maakt om 10 uur: Aanvankelijk nog plaatselijk enige regen, morgen opklaringen. Zacht weer. Krachtige tot matige Zuidelijke wind. 24 Maart Zon op 6.38 uur. onder 19.00 uur. Maan op 6.14 uur, onder 20.01 uur. Maanstanden 24 Maart 4.42 uur: Nieuwe maan 30 Maart 21.10 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 Maart Hoog water: 3.14 en 15.27 uur. Laag water: 11.07 en 23.30 uur. Donderdag 24 Maart Hoog water: 3.47 en 16.02 uur. jaag water: 11.46 en uur.

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 1