Schrapping bepaling over ontslag huwende ambtenares RDTERDDN STOFZUIGERS PANDA EN DE MEESTER-ZANGERS Wereldnieuws Chefarine „4 doet wonderen! SNEL EN ZEKER Prov. Staten Noordholland De radio geeft Donderdag Zesde atoomexplosie in Nevada was vrij licht Syrië klaagt over druk van Turkse zijde Molotov krijgt er drie assistenten bij Londen is bezorgd over de situatie in Korea F. Damiaans&Zn ZocU ió Uet zo Atlassen WOENSDAG 23 MAART 1955 Herstel op de beurs van New York K.R.O.-hoorspelwedstrijd Vonnis van 3 jaar voor poging tot doodslag Zevende zal weer zwaarder zijn stil Eerste plaatsvervanger wordt oud-ambassadeur Koeznetsov Beschuldigingen over en weer van bestandsschendingen MAERTENS H. J. N. V. Gaat U verhuizen? Noodweer kost 24 levens in de Verenigde Staten Engeland bezuinigt op zijn burgerverdediging Nieuw Zeelandse bijdrage aan defensie van Z.O.-Azië Indianen overvielen dorpen in Columbia: twaalf doden In de Dinsdagmiddag gehouden vergadering van de Provinciale Staten van Noord holland is besloten het ambtenarenreglement 1920 zodanig te wijzigen, dat de bepaling inzake het geven van ontslag aan de huwende ambtenares geschrapt wordt. Zes leden verklaarden zich tegen het voorstel, dat Gedeputeerde Staten hadden ingediend. Voorts besloten de Staten de subsidie aan de Provinciale Vereniging voor Vreemdelingenverkeer te verhogen met f 25.000. Het college van Gedeputeerde Staten had echter voorgesteld de verhoging te bepalen op f 10.000. Bijdrage R.K. landbouw winterschool Hoorn Aanvankelijk hadden Gedeputeerde Sta ten voorgesteld een bijdrage van 32.500 te verlenen aan het bestuur der R.K. land- bouwwinterschool te Hoorn in de kosten van'oprichting van een nieuw gebouw voor die school. Tijdens de besprekingen ves tigden enige sprekers de aandacht op de slechte huisvesting in een barak. Het ver dient aanbeveling een nieuw gebouw te stichten. De heer Van Groeningen (K.V.P.) vroeg een hogere bijdrage te ver lenen, anders is het niet zeker dat de bouw kan doorgaan. De kosten der stichting be dragen 300.000, waarvan reeds 235.000 is gedekt. Gedeputeerden stelden voor de helft van het restant beschikbaar te stel len. De heer Bouwman (K.V.P.) deelde namens Gedeputeerde Staten mee, dat zij zich scharen achter die sprekers, die op het bouwen van een nieuwe school hebben aangedrongen. Het college is bereid om behalve het beschikbaarstellen van een bedrag van 32.500 a fonds perdu, in over leg te treden met het schoolbestuur om na te gaan of een renteloze lening kan worden verstrekt, waardoor het tekort gedekt wordt. Dit voorstel werd aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel van Ge deputeerde Staten inzake verhoging van het aandeel van de provincie in de verlie zen van het Waarborginstituut voor de Tuinbouw van Noordholland van 2.000.000 tot 3.500.000. Subsidie voor vreemdelingenverkeer Gedeputeerde Staten hadden de Pro vinciale Staten voorgesteld de toegekende subsidie aan de Stichting Provinciale Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer Noord - holland te verhogen van 20.000 tot 30.000, onder voorwaarde, dat een deel van de verhoging bestemd wordt voor het fonds voor aanschaffing van Volendamse kleding. Het bestuur der Stichting had ge vraagd het bedrag te verhogen met 25.000 waarvan 5.000 voor aanschaffing van Volendamse kleding. De heren Van Soest (Arbeid), W i e- wel (K.V.P.) De Wilde (V.V.D.) en Proper (Comm.) bespraken het belang van het vreemdelingenverkeer voor de provincie. Het is noodzakelijk, dat be hoorlijk onderlegde krachten de werk zaamheden op de bureaux verrichten. De sprekers bevalen het toekennen van de door de Stichting gevraagde bijdrage aan. De heer Prakken (Arbeid), sprekend namens Gedeputeerde Staten, herinnerde er aan, dat het rijk een grote subsidie ver strekt aan de centrale vereniging voor vreemdelingenverkeer. In Amsterdam dra gen behalve de gemeente direct belang hebbenden voor een groot deel bij in de kosten. In andere streken van Noordhol land steunen de direct belanghebbenden het werk van de V.V.V. te weinig. Hierin ADVERTENTIE BEROEM DE CEMEESMIDDELEM IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 caat HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Prome nade-orkest. 12.00 Orgel en zang. 12 25 In t spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Amusementsmuziek. 13.55 Koer sen. 14 On De Bruid van Lammermoor. hoor spel. 14.35 Saxophoonkwartet. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Vopr de jeugd. 17 45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Economische facetten van Suriname. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 1830 Jazzmuziek. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19 10 Kinder koor en Politic-kapel. 19.30 Surinaamse volksmuziek. 19.45 Buitenlands overzicht. 20 00 Nieuws. 20.05 Radiojournaal. 20.15 Radio Philharmonisch orkest. 21.20 Cabaret. 21.50 Platen. 22.10 Theaterorkest en soliste. 22.40 SportDroblemen. 22.50 Sportactualiteiten 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.25—24.00 Platen. HT* VFRSÜM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9 00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10 00 Ge wijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12 03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.3312.40 Voor de boe ren). 12.55 ReDortage. 13.00 Nieuws en katho liek nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.50 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pla ten. 15.40 Vocaal ensemble. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Kamermuziek. 17.00 Voor d« jeugd 17.30 Zigeunermuziek. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 18.10 Meisjeskoor. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19 00 Nieuws, en weerbericht. 19.10 Platen. 19 20 Sociaal gesorek. 19.35 Platen. 20.00 Ra- diakrant. 20 20 Gevarieerd orogramma. 22 00 PeriodiekenDarade. 22.10 Pianorecital. 22.15 Orgelconcert.. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws 23.15—24 00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal cn weerbericht. 20.35 Costuums uit de tijd van Betje Wolf en Aagie Deken 21.10 Het boek, T.V.-spel. 21.35—21.45 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13 00 Nieuws. 13.15 Orgel. 13.30 Platen. 13.34 Orgel. 14 00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Platen. 14.30 Franse les. 14 45 Vlaamse m .iek. 15.00 Pianorecital. 16.02 Kamerorkest en soliste. 10.40 Kinderkoor. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19 40 Vlaamse liederen 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Kamermuziek. 22.35 Platen. 22 55—23.00 Platen. BBC 22 0022.30 Nieuws, feiten van de dag. cn: Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 m.).i willen Gedeputeerde Staten trachten ver andering te brengen. Het college handhaaft zijn voorstel, maar zal geen traan laten, als de Staten mochten besluiten de subsi die te verhogen. Het voorstel van de heer Van Soest e.a. om de subsidie te brengen op 45.000 werd met 50 tegen 11 stemmen aanvaard. Excursie naar Rotterdam De heer Prakken deelde in antwoord op een vraag van de heer W i e w e 1 mee. dat Gedeputeerde Staten voornemens zijn de Provinciale Staten uit te nodigen op een Zaterdag in Juni een bezoek te brengen aan de tentoonstelling E 55 te Rotterdam. Hieraan zal verbonden worden het bezich tigen der werkzaamheden van de Water- transportmaatschappij Rijn-Kennemerland Op het ogenblik worden per dag 20 tot 30 buizen, ieder wegend zes ton, gelegd. Ver wacht wordt, dat de Provinciale Staten hiervoor belangstelling zullen hebben. Geen ontslag aan huwende ambtenares Bij het voorstel, inzake het schrappen in het ambtenarenreglement van de bepa ling, om ontslag te verlenen aan de hu wende ambtenares. sprak mevrouw L u y c k xS 1 e y f f e r namens enkele leden der K.V.P.; zij achtte wettelijk in grijpen niet nodig. Als een noodtoestand zou ontstaan kan de regering bij algemene maatregel van bestuur ingrijpen. Mevrouw mr. Stoffel sV anHaaf- ten (V.V.D.) zeide met belangstelling naar mevrouw Luyckx geluisterd te hebben. De overheid dient de aangelegenheid niet te regelen. De man en vrouw gaat uitslui tend de vraag aan wat er dient te geschie den. Voorts merkte zij op, dat er zich in het verleden geen excessen hebben voor gedaan. De heer Baas (A.R.) deelde mee, dat de meningen in de Protestants-Christelijke fractie verdeeld zijn. Zij die het voorstel steunen, doen het niet om principiële re denen; zij zien een vrouw in loondienst niet als ideaal. De ontwikkeling in de maatschappij is van dien aard. dat de meeste leden het voorstel zullen steunen. Mevrouw T e e b o o mV an West (Comm.) schaarde zich achter het voor stel en mevrouw Korf fZ e r n i c ke (Arbeid) was verheugd, dat zij thans meer steun ontvangt van Statenleden, als het gaat om de belangen van de vrouw, dan vroeger. Zij hoopte, dat Noordholland een voorbeeld zal zijn voor het rijk, andere provincies en gemeenten. De heer Groen (K.V.P.) deelde mee, dat niet de gehele fractie voor het voor stel is, waarna gedeputeerde Bouwman (K.V.P.) het voorstel verdedigde. Of de vrouw na haar huwelijk mag blijven wer ken is een vraag voor het echtpaar. In Ne derland werkt 2,2'/. der gehuwde vrouwen en in Amerika 27%. Van de Franse en Belgische vrouwen tot veertig jaar werkt een groot gedeelte. Bij de provincie Noord holland werken 39 gehuwde vrouwen, van wie 2 in vaste dienst zijn, 1 tijdelijk en 36 werken op arbeidscontract. Met de stemmen van de volgende zes leden, de heren Van Wijk (A.R.), Van der Donck, Groen, Schippers, De Lange en Smits (allen K.V.P.) tegen werd het voor stel goedgekeurd. NEW YORK (Reuter) De effecten beurs te New York herwon gisteren haar evenwicht en herstelde zich ruimschoots van de bescheiden koersdalingen van de vorige dag. In enkele gevallen waren de koerswinsten buitengewoon groot, maar over het algemeen bedroeg de stijging on geveer twee dollar. De koersverliezen wa ren merendeels gering. De prijs van 3.000, beschikbaar gesteld voor de winnaar van de hoorspelwedstrijd, welke de K.R.O. aan het begin van het winterseizoen heeft uitgeschreven, is ver deeld in drie prijzen van 1000, daar de drie beste inzendingen elkaar in punten waardering te weinig ontliepen. De prijs winnaars zijn: de dichter Michel van der Plas, Aart Blom en Louis Povel. Op de sluitingsdatum, 31 December 1954, waren 210 hoorspelen ingezonden. Bij eer ste selectie bleken 28 hiervan aan de ge- stelde eisen te voldoen. Bij de tweede se lectie bleven 13 spelen over, geschikt voor uitzending in het K.R.O.-programma. Deze zullen alle worden uitgezonden. De Arnhemse rechtbank heeft de 22- jarige woonwagenbewoner Hent D. uit Eist conform de eis wegens poging tot doodslag veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek. Zijn va der, de 64-jarige Chris D., die wegens uit lokking subsidiair medeplichtigheid ten aanzien van de pogingen van zijn zoon had terecht gestaan, werd vrijgesproken. Tegen hem had de officier van Justitie twee jaar gevangenisstraf geëist. Hent D. was volgens de dagvaarding ver dacht van poging tot dooslag subsidiair het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel op de 33-jarige woonwagenbewoner Karl G. Hij had volgens de tenlastelegging op 10 October 1954 onder de gemeente Eist met een stengun twee schoten gelost op Karl G die door het tweede schot in het hoofd werd getroffen. Hent's vader zou zich heb ben schuldig gemaakt aan de uitlokking van het misdrijf door zijn zoon de stengun te overhandigen. LAS VEGAS (Reuter) In de woestijn van de Amerikaanse staat Nevada is voor de zesde maal dit jaar een atoomwapen tot ontploffing gebracht. Een helder witte flits, veroorzaakt door de ontploffing, werd tot in San Francisco gezien. De atoomwolk rees snel en bereikte een grote hoogte. De proefneming ging gepaard met spe ciale manoeuvres door 2.000 mariniers in de onmiddellijke omgeving van de plaats van de ontploffing. Een zwaardere ont ploffing is voor onbepaalde tijd uitgesteld wegens ongunstige weersomstandigheden. De mariniers bevonden zich in loop graven op slechts 1 kilometer afstand van de hoge stalen toren, waarop het atoom wapen tot ontploffing werd gebracht. Na de ontploffing zouden zij door hefschroef- vliegtuigen worden opgehaald voor een schijnaanval op het gebied van de ont ploffing. Ook andere toestellen van de luchtmacht en marine zouden aan de oefening deelnemen. Waarnemers verklaarden dat de ont ploffing niet zo zwaar was als die van 8 Maart, die in elf Westelijke Amerikaan se staten werd waargenomen. De schok die de ontploffing in Las Vegas teweeg bracht werd beschreven als een „lichte aardbeving". ADVERTENTIE li* uw pijn met DAMASCUS (AFP). Chaled El Azem, de Syrische minister van Buitenlandse Za ken, heeft de diplomatieke vertegenwoor digers van Egypte, Saoedi-Arabië, Irak en Jordanië een uiteenzetting gegeven van de ontwikkeling der Syrisch-Turkse betrek kingen, die volgens het blad ,.Ray Al Aam" dermate gespannen zijn, dat het tot een breuk tussen beide landen kan komen. Vandaag zal de Syrische minister de ver tegenwoordigers van de grote mogendhe den ontvangen. In een Syrisch communiqué heet het, dat de Syrische regering herhaaldelijk en on dubbelzinnig haar verlangen om normale betrekkingen met Turkije te onderhouden heeft uitgesproken. De politiek van de Sy rische regering is uitsluitend ingegeven door het belang van de Arabische landen en de behoeften van een gerechtvaardigde verdediging. Ondanks alle verzekeringen, die de Turkse ambassadeur in Damascus waren gegeven, had de Syrische regering van Turkije twee memoranda ontvangen, die in scherpe bewoordingen waren gesteld en hoegenaamd geen rekening hielden met LONDEN (Reuter) Vassili V. Koez- netzov is benoemd tot eerste plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Zaken in de Sovjet-Unie. V. Scmeonov en M. K. Fe- dorenko zijn benoemd tot tweede plaats vervangende ministers van Buitenlandse Zaken. Koeznetsov, 53 jaar oud, werd kort na Stalins dood in Maart 1953, ambassadeur in Peking. Tevoren was hij voorzitter van de centrale raad van vakverenigingen. Hij staat bekend om zijn doorzettingsvermogen. Als ingenieur heeft hij dertig jaar lang in de industrie gewerkt. Zijn benoeming in Peking was de eerste diplomatieke benoe ming van de regering-Malenkov en tevens Koeznetzovs eerste diplomatieke functie. Hij kreeg toen de rang van plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken, teneinde het contact met de Chinese leiders te vergemakkelijken. In December 1953 werd Koeznetzov in Peking vervangen het natuurlijke recht van Syrië als onaf- door Joedin. In 1941 kreeg hij een Stalin- hankelijke en souvereine staat om de poli tiek te volgen, die het nationaal belang voorschrijft. De Turkse regering had de overtuiging uitgesproken, dat de Syrisch- Egyptisch-Saoedi-Arabische verklaring tegen Turkije en niet tegen Israel was gericht. De Turkse regering had als haar mening uitgesproken, dat de toetreding van Syrië tot de nieuwe alliantie Turkije zou nopen, zijn politiek jegens Syrië te herzien. Hierop had Syrië het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken in een memoran dum opnieuw het vredelievende karakter van de Syrische politiek uiteengezet. De Turkse premier had de Syrische gezant onheus bejegend en hem medegedeeld, dat hij het Syrische memorandum verwierp „en voerde hiervoor redenen aan, die de Syrische regering niet kan aanvaarden". De Syrische regering, aldus besluit het communiqué, verklaart, dat zij „ondanks deze sfeer van provocatie" de moeilijk heden rustig zal blijven behandelen. ADVERTENTIE JStgut de, 7ëaj*JAM SPECIALITEIT: VERSE SINAASAPPELJAM 82 ct. PER POT LONDEN Reuter/AFP) De woord voerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft op een pers conferentie verklaard dat in Korea een „ernstige toestand" is ontstaan als gevolg van de Noord-Koreaanse schending van de wapenstilstandsovereenkomst door het ver sterken van hun strijdkrachten met straal vliegtuigen en tanks. De zestien landen die onder de UNO- vlag in Korea hebben gestreden plegen te Washington en Tokio overleg over de wijze waarop men moet optreden tegen het gevaar dat ontstaan is door verster king van de communistische strijdkrach ten. Groot-Brittannië heeft van de UNO nog geen enkel voorstel ontvangen tot het intrekken van de bepaling in de wapen stilstandsovereenkomst, met betrekking tot het handhaven van de strijdkrachten van beide partijen op het peil, dat zij hadden bereikt op de datum van het ingaan van het bestand. De Noord-Koreanen hebben het UNO- commando ervan beschuldigd twee. groe pen Zuid-Koreaanse soldaten de Koreaan se gedemilitariseerde zóne te hebben inge zonden om vijandige handelingen te be drijven. Twee Zuid-Koreaanse militairen zijn aangehouden. Een van hen kon worden uitgewisseld tegen een ontvangstbewijs, waarin wordt gezegd dat hij een agent van de inlichtingendienst is. Het opperbevel van de UNO heeft de beschuldigingen als „vol ledig verzonnen" van de hand gewezen en geweigerd het ontvangstbewijs te tekenen. De bijeenkomst te Panmoenjom werd be sloten zonder dat overeenstemming werd bereikt over het lot van de soldaat, die volgens communisten na zijn arrestatie op 7 Februari de wens te kennen heeft ge geven naar Zuid-Korea terug te keren. ADVERTENTIE ADVERTFNT1E Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Hebt U al eens met een onzer over Uw verhuizing gesproken Als dit niet het geval is. vraag dan eens een bezoek aan en zonder enige verplichting geven wij offerte en tonen U dan tevens enige dankbetuigingen welke wij van enige onzer cliënten mochten ontvangen. ZIJLVEST 41, HAARLEM Tel. 12456 - 14155 - 22279 Verhuis- en emballeerbedrijf CHICAGO (United Press) Sneeuw stormen hebben het Midden-Westen van de Verenigde Staten en de Ohio-vallei ge teisterd, terwijl het Zuiden door overstro mingen geplaagd werd. Minstens 24 perso nen verloren het leven in de stormen en overstromingen. Velen kwamen om bij on gelukken op ingesneeuwde wegen. Som migen vroren dood of werden gedood door een wervelstorm. In een groot gebied werden draden van de telefoon en het lichtnet vernield. Wegen werden door sneeuw geblokkerd en het verkeer liep vast. In sommige streken lag het luchtverkeer stil en vele scholen wer den gesloten. Chicago had een zware sneeuwstorm te verduren. Honderden forensen strandden en geen vliegtuig kwam Chicago in of uit. Engeland zal in het komende fiscale jaar meer dan 60 millioen gulden bezuini gen op zijn burgerverdediging. Volgens gegevens, die Dinsdag door de regering werden gepubliceerd, zal volgend jaar in Engeland en Wales aan burgerverdediging een bedrag van iets meer dan 100 millioen gulden worden besteed, tegen bijna 170 millioen gulden gedurende het nu aflo pende jaar. 38. Nu Panda vergeefs had getracht om de passagiers van het gevaar van de toe stand te overtuigen, kon hij niet veel anders doen dan afwachten, wat er verder zou gebeuren. Verward keek hij naar het gewoel van piraten en passagiers en luis terde naar de woeste strijdzangen van Enrico en zijn mannen. Als in een droom zag hij hoe de opera-piraten plotseling netjes in gelid over een plank naar hun schip terug marcheerden. Hadden zij de arme passagiers dan nu al beroofd? Panda kon er geen wijs meer uit worden. Hij klemde zich aan Enrico's jaspanden vast en liet zich willoos meevoeren. „Ziezo", hoorde hij Enrico zeggen, „hier zijn decor en accoustiek beter geschikt, om de slot- acte van onze overval op te voeren. En nu„Nu zal je het hebben", dacht Pan da. „Ze doen het net als in een opera als het maar niet zo'n opera is, waarin ze elkaar doodmaken". Maar opeens klonk er een donderend applaus. De passagiers, die blijkbaar dachten, dat de voorstelling was afgelopen, klapten opgetogen en smeten met bloemen. De opera-piraten keken el kaar even verward aan. Toen deed een jarenlange toneelervaring zich gelden en zij bogen. Zij bogen en bogen nog eens. prijs voor verbeteringen in de staalproduc- tic en in 1951 de orde van Lenin. Tijdens de oorlog was hij lid van de Opperste Sov jet. Hij verhoogde toen de productie van de vliegtuigindustrie. Vorig jaar nam hij deel aan de conferentie van Genève en in 1945 aan de stichtingsconferentie van de UNO in San Francisco. Semeonov, die Hoge Commissaris in Oost-Duitsland is geweest, is oen van de voornaamste Russische deskundigen inzake Duitsland. In Juli van het vorige jaar werd hij hoofd van de afdeling centraal Europa van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken. Hy is op en top partyman. Fedorenko was tot dusver adviseur aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij is gespecialiseerd op het Verre Oosten. Hy is ambassaderaad in China geweest. Vorig jaar vergezelde hy Molotov naar de confe rentie van Berlijn. Radio-Moskou heeft geen melding ge maakt van verandering in de positie van Andrei Gromyko, die sinds April 1953 de enige Sovjet-diplomaat was met de rang van eerste plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken. Men neemt aan, dat hij deze rang behoudt. Minister van Bui tenlandse Zaken is Molotov. WELLINGTON (Reuter). Nieuw-Zee- land is van plan zijn militaire bijdrage aan de verdediging van Zuid-Oost-Azië te ver groten. aldus heeft gouverneur-generaal Sir Willougby Norrie in de troonrede in het parlement te Wellington meegedeeld. De vergroting van de bijdrage van Nieuw- Zeeland dient niet slechts het eigen be lang, doch zal tevens de huidige last van Groot-Brittannië in Zuid-Oost-Azië ver minderen. De luchtmacht zal een escadrille jacht vliegtuigen en een aantal transporttoestel len naar Malakka zenden. Men verwacht dat premier Sidney Holland bij de opening van het debat over de buitenlandse poli tiek in het Huis van Afgevaardigden, na dere mededelingen over de Nieuw-Zee- landse bijdrage aan de verdediging van Zuid-Oost-Azië zal verstrekken. WASHINGTON (United Press). Admi raal Felix B. Stump, de bevelhebber van de Amerikaanse vlootstrijdkrachten in de Stille Oceaan, is benoemd tot militair ad viseur van de Amerikaanse vertegenwoor diger in de raad van de Zuid-Oost-Aziati sche Verdragsorganisatie. BOGOTA (United Press) Twaalf per sonen zijn gedood door Indianen die het af gelopen weekeind drie dorpen in een afge legen streek van Zuid-West Columbia heb ben aangevallen. De Indianen waren ge wapend met geweren, messen en bijlen. Verscheidene huizen werden in brand ge stoken, nadat ze geplunderd waren. Naar verluidt kwamen de Indianen uit de Tier- radentro Cirea, een gebied dat bewoond wordt door inheemse stammen die herhaal delijk contact met de beschaafde wereld hebben. Het was de eerste maal voor zover de plaatselijke autoriteiten zich kunnen herinneren dat de Indianen georganiseerd geweld gepleegd hebben. C Herdenking. Het Italiaanse parlement heeft plechtig de 24 mijnwerkers her dacht, die tengevolge van twee ontplof fingen in een mijn te Morgnano bij Spoleto in Midden-Italië om het leven zijn gekomen. Zoon. Een zeventienjarige zoon van een luitenant-kolonel van de Russische luchtmacht, die zich Vrijdag in West- Berlijn bij Amerikaanse functionarissen meldde, heeft politiek asyl gekregen. Beklad. Het stand-beeld van president Roosevelt op Grosvenor Square, vlakbij de Amerikaanse ambassade in Londen, is gedurende de afgelopen nacht beklad met de woorden „verrader van Jalta". De woorden zijn met rode verf in ruwe grote letters aangebracht. De woorden zijn onmiddellijk verwijderd. Daling. De koers voor de Oost-Duitse mark is in West-Berlijn gedaald tot 540 per 100 West-Duitse mark, de laagste koers sedert enige jaren. De daling wordt voornamelijk toegeschreven aan de crisis in de levensmiddelenvoorzie ning in de Sovjet-zóne van Duitsland, waardoor de bewoners van Oost-Ber- lijn in steeds groter aantal trachten levensmiddelen in West-Berlijn te kopen. Veroordeeld. Een Egyptisch militair tri bunaal heeft drie jonge Joden tot dwangarbeid veroordeeld op beschuldi ging van „communistische en zionisti sche* spionnage en pogingen om het. regiem omver te werpen. Twee kregen acht jaar, de derde drie jaar. Vier Joden, onder wie een jonge vrouw, werden vrijgesproken. Het proces is met gesloten deur°n gevoerd. Zes be klaagden waren Franse onderdanen, de zevende was een Griek. „Onintelligent". Het Amerikaanse leser in Duitsland heeft te Heidelberg bekend gemaakt. dat het voor eind Juni 5367 „onintelligente" soldaten naar huis zal zenden. De sergeanten en korporaals die beneden peil zijn. zullen mogen blijven. Het zal onintelligente soldaten met groot verlof zenden, omdat het in het voorgenomen kleinere leger meer op hoedanigheden aankomt. Terecht. Russische militaire autoriteiten hebben de Amerikaanse militaire missie te Potsdam (Oost-Duitsland) medege deeld, dat een hefschroefvliegtuig van het Amerikaanse leger bij Coburg in Oost-Duitsland is geland. De Russen gaven geen bijzonderheden. Het hef- schroefvliegtuig wordt sedert Donder dag vermist. Verdwenen. Prins Ali Patrick, het zeven jarige neefje van de Sjah van Perzië, is met zijn moeder uit Gstaad (Zwitser land) verdwenen. De verwanten van de moeder van het prinsje, een Fran- caise van geboorte, hebben nog niets vernomen. De moeder is de weduwe van de vorig jaar bij een vliegtuigongeluk omgekomen troonopvolger van Perzië, prins Ali Reza Pahlevi, een jongere broer van de huidige Sjah van Perzië. Opgewekt. Een Australische patrouille is in Australisch Nieuw Guinea in een schier ontoegankelijk gebied allerharte lijkst ontvangen door een stam, die nooit blanken had gezien. Wat de in boorlingen het meest verbaasde, was dat de blanken voeten bleken te bezit ten toen zij hun schoenen uitdeden. Ook blonde haren en blauwe ogen vond men iets zeer wonderlijks. De stam tel-t ongeveer 20.000 leden. Men heeft een ordelijke samenleving en strijd komt zo goed als niet voor. Het zijn opgewekte mensen. Tegen. De beheerschapsraad van de UNO heeft een verslag, waarin het Britse bestuur van Togoland (Afrika) wordt goedgekeurd, aanvaard. Alleen de So vjet-Unie stemde tegen. De raad zal dit jaar een missie naar het gebied zenden om te onderzoeken, of de bevolking van Togoland onafhankelijkheid, vereniging met Frans Togoland of de onafhanke lijke Goudkust, of een andere status wenst. Onlusten. Tn de Mexicaanse staat Tabasco, ten Zuid-Oosten van de stad Mexico, hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan als gevolg van een menings verschil tussen de gouverneur van de staat en de bevolking over nieuwe ta rieven voor de ooenbare vervoermid delen. Betogers hebben in de stad Port de Frontera het stadhuis in brand ge stoken. Volgens nog onbevestigde be richten zouden er veertien doden te be treuren zijn. De vorige week hebben zich onlusten voorgedaan in Villa Her- mosa, de hoofdstad van de staat. De gouverneur zou de stad hebben ver laten. De ANWB zal binnenkort beginnen met het plaatsen van een vierhonderdtal padde stoel wegwijzers in Oost-Brabant en Noord en Midden-Limburg, langs doorgaande toe ristische rijwielpaden. Vorig jaar zijn reeds honderdveertig paddestoelwegwijzers in Midden-Brabant geplaatst. HET VERVAARDIGEN van atlassen is een ongewis beroep. Immers, wanneer de kaarten zijn gedrukt en alles is keurig i«- gebonden. is de kans geenszins denkbeeldig dat we met een van onze gebruikelijke wereldoorlogen starten, zodat na een korte spanne tijds alle grenzen anders ko men te liggen. Trouwens, dit is geen heb belijkheid van onze tijd, want wanneer de tsaar van Rusland, de koning van Pruisen en de keizer van Oostenrijk te lang vrede met elkaar hadden, gin gen ze een spelletje met elkaar doen. Dat spelletje heette de Poolse deling, waarbij ze el- kaar (en zichzelf) stukken van Polen toewezen. Tot de zaak was opge deeld en toen hoefde van Polen geen kaart meer te worden gemaakt. Dat was natuur lijk óók een oplossing. Laten we echter niet te ver afdwalen. We hadden het over het ongewisse in de atlassenindustrie. Maar van één ding kun nen de kaartentekenaars volkomen zeker zijn: zij hebben in het geheel slechts vier kleuren nodig om alle landen die aan el kaar grenzen een verschillende kleur te geven. Er zijn verscheidene punten op aarde waar drie gebieden aan elkaar gren zen, zodat alleen al op die punten drie kleuren nodig zijn. Laten we als voorbeeld eens de provincie Utrecht nemen, inge sloten door Gelderland, Noordholland en Zuid-Holland, en een stukje van het IJsel- meer. Hier grenzen drie provincies op twee verschillende plaatsen aan elkaar, deson danks kan met vier kleuren worden vol staan. „Mis", zult u zeggen, „want als het Uselmeer nu eens geen water, maar een twaalfde provincie was, zou een vijfde kleur nodig zijn". Integendeel, die twaalfde provincie zou dan de kleur van Zuid-Hol land kunnen krijgen, want die provincie grenst wel aan drie andere, maar niet aan het IJselmeer. Kortom, nergens op aards is een situatie te bedenken, waarbij voor aangrenzende landen méér dan vier kleuren noodzakelijk is. U kunt op twee manieren wereldberoemd worden. In de eerste plaats door een stelsel van landsgrenzen te tekenen waarbij vier kleu ren niet toereikend zijn (de sectoren van verschillende landen die el kaar in een punt aan de Zuidpool ontmoe ten, vormen in dit punt natuurlijk geen grenzen!) óf u kunt beroemd worden door te bewijzen dat vier kleuren inderdaad voldoende zijn. Want, deze stelling die in de practijk algemeen wordt toegepast, is tot op heden niet wiskundig bewezen kun nen worden! Wel heeft Euler het bewijs geleverd dat vijf kleuren voldoende zijn, maar het bewijs dat vier verschillende kleuren toereikend zijn heeft nog niemand kunnen leveren. Wie dus beroemd wil worden of zichzelf slapeloze nachten wil bezorgen, grijpe de kans! O ja, nu moeten we ook nog wat vertel len over de inmiddels reeds veel besproken bijendans. Daarover morgen. H. PéTILLON. fNadruk verboden)

IJmuider Courant | 1955 | | pagina 2